Egy kis számolgatási segítség: "Mennyi (kWh) energia szükséges 100 liter 6°C-os víz 60°C-ra melegítéséhez?" 100 liter víz 100 kg A hőmérséklet-emelés 54 °C. A víz fajhője: 4,2 kJ*kg^-1*°C^-1 Vagyis ebből meghatározható, hogy 4,2*100*54 = 22 680 kJ energia szükséges. 1 kWh = 3600 kJ, vagyis: 22 680 kJ az 6,3 kWh. 18-ról 60 fokra: 4,2*100*42=17 640 kJ energia -->4,9kW 18-ról 40 fokra: 4,2*100*22=9 240 kJ energia --> 2,5kW 100 literre
Azt is számold bele, hogyha csak 40 fokos a bojlerben a víz, akkor több meleg vizet fognak használni. Így nem lesz kevesebb a fogyasztás. A kisebb vízhőmérséklet miatt kevesebb lesz a bojler szigetelésén kiszivárgó hőveszteség, legfeljebb az lesz egy kis megtakarítás.
@@raytry69 Igen, azzal kell elkezdeni az egész számolgatást, ki mennyi vizet használ fürdéshez. (Meglepő dolgot mondok, 10 liter vízből simán meg lehet fürdeni :) ) Ha megvan a vízmennyiség és a család létszáma, utána jön ki, hogy ezt elbírja e a bojler egyetlen kiürítésből? Ha nem, akkor nyilván emelni kell a vízhőfokon, hogy több langyos vizet tudjunk kikeverni. Ahogy megyünk felfelé a hőfokkal, úgy nőnek a veszteségek, 60 fok felett a vízkő is nő, stb. Alacsony hőfoknál meg sokat pangó víz esetén a legionella baktérium okozhat bajt.
lehet számolgatni ..de felesleges ha ami melegíti forró ,és apródonként melegítjük .. az 5 rétegű csövet szétszedi a felső ponton a 80 fokos víz is .. mert ugye többet bírna de annyira silány anyagok ,hogy ki lehet a belsejét húzni .. 2.3 évente cserélni kell ..kb 30 cm szakasz a toldásig .. annyira jó mostanában a 40 C a tetőn kapott kilső alu szigetelést de nem az uv ette meg csak a hő amire tervezték ..😀 kb 7 -8 évig nem kellett cserélni most meg sűrűn nyomás ua. a rendszerben
Fordítsd át úgy a tartályt, hogy a két csatlakozás fent legyen! Úgy később kapod majd vissza a kút betápvíz hidegét. A hideg lefelé száll, a meleg felfelé. Ha nincs függőlegesen, legalább később keveredjen a melegvíz a hideggel. Szerintem ez csak az én véleményem.
Ha tökéletesen ki tudja légteleníteni akkor jobban járna (ha a búvárcső beleér a fent található vízbe).
2 года назад+1
A meleg fent jön ki, mert belül van egy cső a bojler tetejébe és kb jelen pozícióban pont arrafelé is van a víz teteje, ahol a cső vége. Ez nincs vízszintben ám. Lejt a ház, lejt a tető és lejt még a tartály is, a három együtt elég sokat kiad.
@ Én arra gondoltam, hogy a cső párhuzamosan megy a bojler falával, tehát akkor van a legmagasabb ponton, ha fentvannak a csőcsonkok ebben a helyzetben a trapézlemeztől távolabb bár lehet nemjól emlékszem a belsejére 20 éve nemláttam.
Szia, csak egy ötlet. Rakj a tartály legmagasabb pontjára egy automata légtelenítőt. Csak meg kell fúrni, és 1000-2000 forint. Az is vagy plusz 10-15 liter víz lesz. Tetszik a maszekolásod! Csak így tovább! 🙂
@ Ha teljesen kilégteleníted akkor lehet,hogy kellene már egy tágulási tartály is,ha a házivízműn van visszacsapó.Tudom,hogy raktál biztonsági szelepet,de azok mindíg megfolyósodnak rövid időn belül.
Szettem széjjel boyler, ha függőlegesen áll a hídeg bemeneti cső nagyon alacsonyan van egy keverő lemezzel a meleg csővezeték szinte a tartály felső részében van elhelyezve. Bekéne rakatni egy felső csővet melegvíznek.
2 года назад
Hála a talaj+tető+tartály együttes lejtésének messze nem olyan rossz a helyzet, mint amit látvány alapján gondolnánk, még a harmadik ember fürdésénél is jó víz érkezik a bojlerbe fentről.
12:23 itt mennyi sört ittál? úgy tudtam, hogy egy domboldalba is egyenes házat építenek, nem ferdét XD
2 года назад+2
Rosszul tudtad, mert vannak kivételek. Például ez a ház is, a talajjal párhuzamos, a vízszintessel szöget zár be. Persze a legtöbb háznak van alapja is, ennek az sincs. Szóval akad kivétel. ;)
@ Itt Pécsen annyi ferde ház van néha én is megijedek. ... Szerencsére a folyadék segít az egyenest megkülöbözetetni a FÜGGŐLEGESTŐL és VÍZSZINTESTŐL is ...
Továbbra is fenntartom a véleményem, hogy 1 óra munkával 0 forint ráfordítással, jelentősen lehet növelni a teljesítményt.😀😀 Természetesen ettől még jo kis videó lett. Gratulálok 😉😉👍👍👍
Egy fejlesztési tipp: A vastartályt dobd ki helyette vegyél további KPE csövet, amit spirálba felteszel arra a szép nagy tetőre. A hosszal tudod méretezni az előre melegített víz mennyiségét, légtelenítés automatikusan megoldódik, továbbá a KPE jobban tartja a hőt éjszaka, és nem utolsó sorban a bejövő víz nem hűti a már meleg vizedet.
2 года назад+2
Innen indultunk, de a nulladik részben elmondtam miért dobtam. Értelmes mennyiségű vízhez kéne vagy 100 méter KPE cső, ami nem olcsó már, ehhez meg szinte minden volt itthon.
Mindenképpen légtelenítsd ki! A bent rekedt levegő elég jó hőszigetelő! + Létezik öntapadós alufólia vagy akár tükör, ha közvetlen mellé/alá tennéd déli oldalára akkor még az a nap melege is rá menne ami amúgy nem hisz visszaverné azaz rá. Jelenhet jó pár fokot. Egy baromi olcsó de normálisabb matt fekete festék is még emelhet pár fokot. Minden fény ami visszaverődik róla az veszteség főleg ha fényes a felülete.
2 года назад
Ezt a festéket elvben mattnak vettem, csak aztán nem az lett láthatóan. Alvázvédő spray-el fogok ráfújni az elég matt.
@ Nem csak az számít, hogy matt-e, hanem főleg az, hogy az infratartományban átlátszó-e a festék. A legtöbb az, ezért nem jó hőelnyelő. Ha van infrakamerád, nézz rá vele.
Nyaron, nagy melegben is jó ez a megoldás és segít. Ötletes megoldás. A kérdés az az, hogy mi lesz télen? Mennyit fog akkor segíteni? Mert télen több a melegvíz fogyasztás is. A fagyveszély hogy lesz hárítva? Csak mert eleg hosszú cső megy kint, szigeteletlen. A tartály egy darabig biztos ellenáll a vízmennyiség miatt de egy extra mínusz hidegben mi lesz? Ha csak leengeded, valahogy ki kellene fuvatni a bentmaradt vizet. Telen lenne nagy haszna, mint egy napkollektornak. :)
2 года назад
Ezzel csak nyáron spórolunk, de mivel átalánydíj van, így mindegy is az időszak. Télire le lesz eresztve, és a felmenő és lemenő ágak le lesznek kötve, ennyi lesz a megoldás.
Gábor a tartály csillog mint a Salamon szerszáma, nézd vissza. Van matt porfesték szpré fekete, a tartály azt a részét fújd át ahol legtöbbet éri a nap. +10C tud számítani a víz hőfokán. Második javaslat, szerezz még egy tartályt, a felsőbe megy a hideg víz, a meleg átfolyik a másikba, ami alatta de eltolva van hogy ne egy gerendát terheljél, onnan meg mint most. 2 tartály biztos elég egy napra. + Csinálhatsz kerti tábori zuhanyt is. 2m négyszög keret rá műanyag hordó UV álló, vagy UV álló fekete festék rá. A körben lévő keretre lehet rakni valami takarót és akkor lehet meztelenül kint fürdeni, különben fürdőruha. Jövőre is fog sütni a nap. Csak ötlet, nem tudom van e valami elektromos wi-fi hőmérő kinti a tartályba bele, az okos eszközeidre tolná az infót hány fokos a víz.
2 года назад+1
Ezt a festéket mattnak vettem... :) Alvázvédő spray-el tervezem átfújni, az emlékeim szerint elég matt.
@ 👍Az tartós dolog, csak nézd majd meg hogy a 60C napon a melegtől nem e fog ragadni, a szél ne fújja bele a port neked meg a leveleket, szemetet, le tudd néha törölni ha szükséges. Alvázvédővel nulla a tapasztalatom.
Nem tudom írták-e már korábban, de ezzel a tartály helyzettel nem lehet a víz rétegződését kihasználni. Ha megnézed egy Hajdú bojler metszeti rajzát, akkor látszik, hogy belül a kifolyó cső vége a tartály felső részéhez van közelebb, hogy mindig a legmelegebb vizet fölözze le. A befolyó hideg víz pedig alul marad. Igy most azonnal kevert vizet tudsz csak vételezni.
2 года назад
Ezt én magam is elmondtam ez első részben, de egyébként hála a talaj+tető+tartály együttes lejtésének messze nem olyan rossz a helyzet, még a harmadik ember fürdésénél is jó víz érkezik a bojlerbe fentről.
Izgalmas lett volna pedig közvetlen fogyasztásmèrővel megnézni az előtte utána állapotot, hogy mennyit spórol energiával a bojler . Rezsicsökkentés ide vagy oda a bojler havi 120 kwh minimum fogyasztással jár. Utána már nincs messze a 210. Ès a drágábbak is hasonlót fogyasztanak
Próbáld már ki azt a verziót is, hogy egy darab nylont ráterítesz, valami távtartóval, hogy ne érjen hozzá a tartályhoz, és tűzd le kőrben! Ez nem kerül sokba, kísérletnek teljesen jó lenne! Én ilyen időben azon kell, hogy gondolkozzak a 4nm kollektorral, hogy a 200l-es bojlert ne forralja fel! Anyagban kb ennyit raktam én is bele, kivéve a két kollektortáblát. Csináltam én is sík kollektort, nem lett olcsóbb sokkal, de lényegesen gyengébb lett időtállóságban és voltak vele problémák, főleg az abszorber fémes kontaktálása a csövekre!
Nagyon rontja a hatásfokot hogy a búvárcső alul van, a fizika szerint elég hamar a hűvösebb vizet fogja szolgáltatni. Nézz meg egy fektetetten szerelt bojlert, a melegvíz oldala fent van.fordíts a tartályon 90 fokot még akkor is jobban jársz.
A melegvíz ág itt is feljebb van és jelen pozícióban kb pont a víz tetejéről szívja a meleget, nem rossz ez így. Tán annyira nem látszik, de lejt a ház, a házon a tető és a tetőn még maga a tartály is, így egyértelműen feljebb van a meleg.
Most lebuktál: feleségem szerint 4-70 év között illegális a szandál zoknival ! 🤣 Amúgy a tartályos elôfûtésen még úgy is gondolkozom, h a tartály a nyáron 23 télen a 13 pincében van.
44 évesen simán felveszem zoknival. Inkább, mint hogy az izzadság miatt csúszkáljon, cuppogjon a talpam minden lépésnél. Sport bokazoknit, vagy ha az nincs, akkor bokáig le, majd visszahajtott vékony zoknit húzok. Ennyi idősen én már teszek a közvéleményre.
2 года назад
A szandál ilyen itthon hirtelen belebújok, alapesetben bakancs+zokni kombó nálam a jellemző.
A cső hőmérő szerintem azért mutat pontatlan értéket, mert a a KPE cső rossz hővezető. E miatt a kontakt hőmérő érzékelője a környezeti hőmérséklet által mért értékkel csal a valóság rovására. Ahol ilyen kontakt csőhőmérőt használnak, ott jó hővezető fém csövekre szerelik, vagy hőszigetelt fém csöveknél hosszabb hőszondás érzékelővel, a hőszigetelés alatt mérik a cső hőfokát. A tetőn lévő tartály magasponti megfúrása, légtelenítés céljából, jó ötlet, hisz a tartályban lévő 5 - 15 liter levegő, a víz melegítésének a hatásfokát rontja.
2 года назад+1
Erre én is gondoltam, ezért átraktam egy réz csőre is lent, na ott mérte a 18 fokot, amit említek a videóban. ...pedig tuti nem 18 fokos volt.
@ Ne is várj egy bimetálos hőmérőtől pontos értéket. Szerintem ezek csak arra jók, hogy lásd az előre menő, és a visszatérő ág között van különbség, tehát "megy a fűtés" megsaccolására kiváló. Az igazi mérés, egy relatív vastag (8 - 10 mm-es) tartályban folyadék, vagy gáz elvezetve kapilláris csövön a mérőpontba/műszerbe (nyomás változást mérik, ami a hő megváltozása alapján nő/csökken, de nyomás helyett hőmérőskála van felszitázva). Így szabályozzák a gázkonvektorok hőfokát (nem összetévesztendő a termoelektromos lángőrrel, mert az is a magas hő meglétével működik, csak ott van áram/nincs áram, működtet egy behúzó tekercset).
Nem érdekelt de végígneztem. Gyűljön az apró a youtube malacperselyében ;-) PS. Én tavaly teledobáltam a lakást klímákkal, azokkal fűtöttem a télen. Azokkal is rengeteget lehet spórolni és nyáron is jól esik a hűs levegő.
@@tothgabor889 Ha autóval jársz azt is 2-3 naponta kéne. Az aszfaltból 13-féle mérgező anyag párolog pl. Ezt eddig én sem tudtam. + a cipődről behordod az autóba a nem látható bacikat, kutyaszart, + a nem tiszta levegő, lakásban poratka, penész, stb. A légkondit attól függően kell takarítani hogy hol lakik az ember, fertőtleníteni azért érdemes, de senki nem viszi túlzásba.
@@tothgabor889 ezt a hüjeséget honnan szedted? Télen mi a fenét takarítanál rajta mikor fűt? Te az otthoni radiátorokat szoktad havonta fertőtleníteni / tisztíttatni? Másik dolog meg az autóban lévő klimát szerinted ki takarítja 2 havonta? Addig nyúzzák az emberek míg büdösödik :-) :-) :-) :-)
Na ez már egy igazi dokumentum film amit csináltál.Ez azt mutatja,hogy fejlődsz. PS Azért he legközelebb ezzel a témával készítesz videót,akkor szerezz egy vízálló kamerát,és mutasd,hogyan tusolsz.Biztos vagyok benne,hogy a társadalom egy kis szegmense nagyon,de nagyon szeretné a tusolós videódat (még több felriatkozó).
Ha nem csak előmelegíteni szeretnéd , hanem forró vizet akkor más megoldást javasolnék.Persze tudom, hogy abból dolgozol amid van, mert a projekted lényege, hogy mit lehet kihozni 0Ft-ból.Azt mondom el amit évekkel ezelőtt a családban elkövettek. A rendszer úgy működik, hogy egy fa keretben van több cső összekapcsolva és feketére festve.Vascső amúgy.A vas a hő szempontjából jobb mint ha műanyagból lenne vagy egy feltekert csőkígyó, de nyilván azzal könnyebb dolgozni.A fa keretben elhelyezett vascsövek üveggel vannak borítva.Ezzel a módszerrel 70-80 fokos víz állítható elő.Ez a "napkollektor" állítja elő a vizet ami egy kiszuperált 200L-es hőszigetelt villanybojler tárol.Gyakorlatilag olyan mennyiségű és hőmérsékletű víz állítható elő ami el sem fogy.Az általad készített megoldás is működőképes. Régen szinte minden hétvégi háznál hordók voltak állványra szerelve ami melegvizet állított elő. :) Ha a fém tartályodat üveggel borítanád, már sokat nyernél. Egy autóban is simán lesz 60-70 fok nyáron.Az üveggel csapdába tudod ejteni a meleget. :)
2 года назад+1
Igen, az ötlet nekem is a régi kinti zuhanyokból jött, csak továbbgondoltam. :) Elképzelhető, hogy fogok rajta még fejleszteni, felmerült hogy egyfajta búrát kéne tákolni a tartály fölé.
Ez attól is függ mikor használod el a vizet, adott esetben lehet melegít rajta a külső hőmérséklet, de persze van amikor meg hűt. Nincs ideális megoldás.
Egy polikarbonát mögé kellene tenni, úgy nőne a hatásfoka, sőt a fa tartőszerkezetet is védené a acspadéktól. Ez nem lenne egy nagy beruházás p.luszba.
egy biztos: nem vagytok legionella majrésok a bojler hány fokra fűt egyébként? direktben használjátok? vagy kevertek hozzá hideget is zuhanyzáskor?
2 года назад
Ez nem pangó víz, gyakorlatilag 1-2 nap alatt teljesen kicserélődik, nem gondolom veszélyesnek. A bojler kettes fokozat elejére van tekerve, olyan negyven celsius körül lehet a kijövő víz.
Köszönjük az újabb remek videót. A szandál-zokni kombó minden visz. :)
Én meg köszönöm a visszajelzést!
Nagyon szívesen,ahol tudok segítek. Minden videód ilyen sikeres legyen! (Anyagilag is)
Köszi! :)
Helló, szuper lett a rendszer, bár csak fagymentes időben használható, de éves szinten nagyon sokat spórol. Szép munka, köszi a videót :)
Köszi! Mivel átalánydíj van, így összességében mindegy, hogy télen vagy nyáron spórolom meg. :) ...télre sajnos még nincs ötletem.
Egy kis számolgatási segítség:
"Mennyi (kWh) energia szükséges 100 liter 6°C-os víz 60°C-ra melegítéséhez?"
100 liter víz 100 kg
A hőmérséklet-emelés 54 °C.
A víz fajhője: 4,2 kJ*kg^-1*°C^-1
Vagyis ebből meghatározható, hogy 4,2*100*54 = 22 680 kJ energia szükséges.
1 kWh = 3600 kJ, vagyis: 22 680 kJ az 6,3 kWh.
18-ról 60 fokra: 4,2*100*42=17 640 kJ energia -->4,9kW
18-ról 40 fokra: 4,2*100*22=9 240 kJ energia --> 2,5kW 100 literre
Azt is számold bele, hogyha csak 40 fokos a bojlerben a víz, akkor több meleg vizet fognak használni. Így nem lesz kevesebb a fogyasztás. A kisebb vízhőmérséklet miatt kevesebb lesz a bojler szigetelésén kiszivárgó hőveszteség, legfeljebb az lesz egy kis megtakarítás.
@@raytry69 Igen, azzal kell elkezdeni az egész számolgatást, ki mennyi vizet használ fürdéshez. (Meglepő dolgot mondok, 10 liter vízből simán meg lehet fürdeni :) )
Ha megvan a vízmennyiség és a család létszáma, utána jön ki, hogy ezt elbírja e a bojler egyetlen kiürítésből? Ha nem, akkor nyilván emelni kell a vízhőfokon, hogy több langyos vizet tudjunk kikeverni.
Ahogy megyünk felfelé a hőfokkal, úgy nőnek a veszteségek, 60 fok felett a vízkő is nő, stb.
Alacsony hőfoknál meg sokat pangó víz esetén a legionella baktérium okozhat bajt.
lehet számolgatni ..de felesleges ha ami melegíti forró ,és apródonként melegítjük .. az 5 rétegű csövet szétszedi a felső ponton a 80 fokos víz is .. mert ugye többet bírna de annyira silány anyagok ,hogy ki lehet a belsejét húzni .. 2.3 évente cserélni kell ..kb 30 cm szakasz a toldásig .. annyira jó mostanában a 40 C a tetőn kapott kilső alu szigetelést de nem az uv ette meg csak a hő amire tervezték ..😀 kb 7 -8 évig nem kellett cserélni most meg sűrűn nyomás ua. a rendszerben
Gratulálok!!!!!!
Köszi!
Fordítsd át úgy a tartályt, hogy a két csatlakozás fent legyen! Úgy később kapod majd vissza a kút betápvíz hidegét. A hideg lefelé száll, a meleg felfelé. Ha nincs függőlegesen, legalább később keveredjen a melegvíz a hideggel. Szerintem ez csak az én véleményem.
Ha tökéletesen ki tudja légteleníteni akkor jobban járna (ha a búvárcső beleér a fent található vízbe).
A meleg fent jön ki, mert belül van egy cső a bojler tetejébe és kb jelen pozícióban pont arrafelé is van a víz teteje, ahol a cső vége. Ez nincs vízszintben ám. Lejt a ház, lejt a tető és lejt még a tartály is, a három együtt elég sokat kiad.
@ A ház nem ejt le - hacsak nem ferdén építette az alkesz kőmives.!. :)))
@@tiborzolnai5367 Nem járt itt kőműves, ellenben a ház végében elengedek egy golyót, akkor az elgurul a végéig. ;) :)
@ Én arra gondoltam, hogy a cső párhuzamosan megy a bojler falával, tehát akkor van a legmagasabb ponton, ha fentvannak a csőcsonkok ebben a helyzetben a trapézlemeztől távolabb bár lehet nemjól emlékszem a belsejére 20 éve nemláttam.
Szia, csak egy ötlet. Rakj a tartály legmagasabb pontjára egy automata légtelenítőt. Csak meg kell fúrni, és 1000-2000 forint. Az is vagy plusz 10-15 liter víz lesz. Tetszik a maszekolásod! Csak így tovább! 🙂
Köszi a tippet, az automata légtelenítő jó ötlet!
@ Ha teljesen kilégteleníted akkor lehet,hogy kellene már egy tágulási tartály is,ha a házivízműn van visszacsapó.Tudom,hogy raktál biztonsági szelepet,de azok mindíg megfolyósodnak rövid időn belül.
@@Kiccccsavo Ez jogos gondolat.
Örülök neki ügyes vagy 🙂☺️
Köszi! :)
Gratulálok mester ;)
Köszönöm!
Szettem széjjel boyler, ha függőlegesen áll a hídeg bemeneti cső nagyon alacsonyan van egy keverő lemezzel a meleg csővezeték szinte a tartály felső részében van elhelyezve. Bekéne rakatni egy felső csővet melegvíznek.
Hála a talaj+tető+tartály együttes lejtésének messze nem olyan rossz a helyzet, mint amit látvány alapján gondolnánk, még a harmadik ember fürdésénél is jó víz érkezik a bojlerbe fentről.
12:23 itt mennyi sört ittál? úgy tudtam, hogy egy domboldalba is egyenes házat építenek, nem ferdét XD
Rosszul tudtad, mert vannak kivételek. Például ez a ház is, a talajjal párhuzamos, a vízszintessel szöget zár be. Persze a legtöbb háznak van alapja is, ennek az sincs. Szóval akad kivétel. ;)
@ Itt Pécsen annyi ferde ház van néha én is megijedek. ... Szerencsére a folyadék segít az egyenest megkülöbözetetni a FÜGGŐLEGESTŐL és VÍZSZINTESTŐL is ...
Továbbra is fenntartom a véleményem, hogy 1 óra munkával 0 forint ráfordítással, jelentősen lehet növelni a teljesítményt.😀😀 Természetesen ettől még jo kis videó lett. Gratulálok 😉😉👍👍👍
Köszi! :)
Egy fejlesztési tipp: A vastartályt dobd ki helyette vegyél további KPE csövet, amit spirálba felteszel arra a szép nagy tetőre. A hosszal tudod méretezni az előre melegített víz mennyiségét, légtelenítés automatikusan megoldódik, továbbá a KPE jobban tartja a hőt éjszaka, és nem utolsó sorban a bejövő víz nem hűti a már meleg vizedet.
Innen indultunk, de a nulladik részben elmondtam miért dobtam. Értelmes mennyiségű vízhez kéne vagy 100 méter KPE cső, ami nem olcsó már, ehhez meg szinte minden volt itthon.
Jó lenne ha a hőmérőt fémre tennéd, valamilyen szerelvényre, nem hőszigetelő műanyagra.
A meleg víz csőnek magasabban kellene, hogy legyen.
Sziasztok, télen ha van vizteres kandalló akkor azal is lehetne besegiteni.
Sajnos nem az.
Mindenképpen légtelenítsd ki! A bent rekedt levegő elég jó hőszigetelő! + Létezik öntapadós alufólia vagy akár tükör, ha közvetlen mellé/alá tennéd déli oldalára akkor még az a nap melege is rá menne ami amúgy nem hisz visszaverné azaz rá. Jelenhet jó pár fokot. Egy baromi olcsó de normálisabb matt fekete festék is még emelhet pár fokot. Minden fény ami visszaverődik róla az veszteség főleg ha fényes a felülete.
Ezt a festéket elvben mattnak vettem, csak aztán nem az lett láthatóan. Alvázvédő spray-el fogok ráfújni az elég matt.
@ Nem csak az számít, hogy matt-e, hanem főleg az, hogy az infratartományban átlátszó-e a festék. A legtöbb az, ezért nem jó hőelnyelő. Ha van infrakamerád, nézz rá vele.
Nyaron, nagy melegben is jó ez a megoldás és segít. Ötletes megoldás. A kérdés az az, hogy mi lesz télen? Mennyit fog akkor segíteni? Mert télen több a melegvíz fogyasztás is. A fagyveszély hogy lesz hárítva? Csak mert eleg hosszú cső megy kint, szigeteletlen. A tartály egy darabig biztos ellenáll a vízmennyiség miatt de egy extra mínusz hidegben mi lesz? Ha csak leengeded, valahogy ki kellene fuvatni a bentmaradt vizet. Telen lenne nagy haszna, mint egy napkollektornak. :)
Ezzel csak nyáron spórolunk, de mivel átalánydíj van, így mindegy is az időszak. Télire le lesz eresztve, és a felmenő és lemenő ágak le lesznek kötve, ennyi lesz a megoldás.
Gábor a tartály csillog mint a Salamon szerszáma, nézd vissza. Van matt porfesték szpré fekete, a tartály azt a részét fújd át ahol legtöbbet éri a nap. +10C tud számítani a víz hőfokán. Második javaslat, szerezz még egy tartályt, a felsőbe megy a hideg víz, a meleg átfolyik a másikba, ami alatta de eltolva van hogy ne egy gerendát terheljél, onnan meg mint most. 2 tartály biztos elég egy napra. + Csinálhatsz kerti tábori zuhanyt is. 2m négyszög keret rá műanyag hordó UV álló, vagy UV álló fekete festék rá. A körben lévő keretre lehet rakni valami takarót és akkor lehet meztelenül kint fürdeni, különben fürdőruha. Jövőre is fog sütni a nap. Csak ötlet, nem tudom van e valami elektromos wi-fi hőmérő kinti a tartályba bele, az okos eszközeidre tolná az infót hány fokos a víz.
Ezt a festéket mattnak vettem... :) Alvázvédő spray-el tervezem átfújni, az emlékeim szerint elég matt.
@ 👍Az tartós dolog, csak nézd majd meg hogy a 60C napon a melegtől nem e fog ragadni, a szél ne fújja bele a port neked meg a leveleket, szemetet, le tudd néha törölni ha szükséges. Alvázvédővel nulla a tapasztalatom.
Nem tudom írták-e már korábban, de ezzel a tartály helyzettel nem lehet a víz rétegződését kihasználni. Ha megnézed egy Hajdú bojler metszeti rajzát, akkor látszik, hogy belül a kifolyó cső vége a tartály felső részéhez van közelebb, hogy mindig a legmelegebb vizet fölözze le. A befolyó hideg víz pedig alul marad. Igy most azonnal kevert vizet tudsz csak vételezni.
Ezt én magam is elmondtam ez első részben, de egyébként hála a talaj+tető+tartály együttes lejtésének messze nem olyan rossz a helyzet, még a harmadik ember fürdésénél is jó víz érkezik a bojlerbe fentről.
Télen sem lesz baj azzal a tartállyal? :) Amúgy grat! Iskolapéldája a természeti energiáknak. Amiket ki lehet aknázni.
Ha nem fújja le üresen a szél (amire elég kis esélyt látok azért) akkor nem. :) Köszi!
@ nem néztem még végig, igen halottam hogy le lesz ürítve :D
Függőleges helyzetben automatikusan légtelenedne a rendszer...
Izgalmas lett volna pedig közvetlen fogyasztásmèrővel megnézni az előtte utána állapotot, hogy mennyit spórol energiával a bojler . Rezsicsökkentés ide vagy oda a bojler havi 120 kwh minimum fogyasztással jár. Utána már nincs messze a 210. Ès a drágábbak is hasonlót fogyasztanak
Próbáld már ki azt a verziót is, hogy egy darab nylont ráterítesz, valami távtartóval, hogy ne érjen hozzá a tartályhoz, és tűzd le kőrben! Ez nem kerül sokba, kísérletnek teljesen jó lenne!
Én ilyen időben azon kell, hogy gondolkozzak a 4nm kollektorral, hogy a 200l-es bojlert ne forralja fel!
Anyagban kb ennyit raktam én is bele, kivéve a két kollektortáblát.
Csináltam én is sík kollektort, nem lett olcsóbb sokkal, de lényegesen gyengébb lett időtállóságban és voltak vele problémák, főleg az abszorber fémes kontaktálása a csövekre!
Nagyon rontja a hatásfokot hogy a búvárcső alul van, a fizika szerint elég hamar a hűvösebb vizet fogja szolgáltatni. Nézz meg egy fektetetten szerelt bojlert, a melegvíz oldala fent van.fordíts a tartályon 90 fokot még akkor is jobban jársz.
Igyan igy nemjo a hatásfok
A melegvíz ág itt is feljebb van és jelen pozícióban kb pont a víz tetejéről szívja a meleget, nem rossz ez így. Tán annyira nem látszik, de lejt a ház, a házon a tető és a tetőn még maga a tartály is, így egyértelműen feljebb van a meleg.
@ de a melegvíz mindig ott lessz ahova a légtelenítőt tervezted volna onnan kellene kifeleszívni a meleget ha 180fojot elforgatod pont ugy lenne
Most lebuktál: feleségem szerint 4-70 év között illegális a szandál zoknival ! 🤣 Amúgy a tartályos elôfûtésen még úgy is gondolkozom, h a tartály a nyáron 23 télen a 13 pincében van.
44 évesen simán felveszem zoknival. Inkább, mint hogy az izzadság miatt csúszkáljon, cuppogjon a talpam minden lépésnél. Sport bokazoknit, vagy ha az nincs, akkor bokáig le, majd visszahajtott vékony zoknit húzok. Ennyi idősen én már teszek a közvéleményre.
A szandál ilyen itthon hirtelen belebújok, alapesetben bakancs+zokni kombó nálam a jellemző.
A cső hőmérő szerintem azért mutat pontatlan értéket, mert a a KPE cső rossz hővezető. E miatt a kontakt hőmérő érzékelője a környezeti hőmérséklet által mért értékkel csal a valóság rovására. Ahol ilyen kontakt csőhőmérőt használnak, ott jó hővezető fém csövekre szerelik, vagy hőszigetelt fém csöveknél hosszabb hőszondás érzékelővel, a hőszigetelés alatt mérik a cső hőfokát. A tetőn lévő tartály magasponti megfúrása, légtelenítés céljából, jó ötlet, hisz a tartályban lévő 5 - 15 liter levegő, a víz melegítésének a hatásfokát rontja.
Erre én is gondoltam, ezért átraktam egy réz csőre is lent, na ott mérte a 18 fokot, amit említek a videóban. ...pedig tuti nem 18 fokos volt.
@ Ne is várj egy bimetálos hőmérőtől pontos értéket. Szerintem ezek csak arra jók, hogy lásd az előre menő, és a visszatérő ág között van különbség, tehát "megy a fűtés" megsaccolására kiváló. Az igazi mérés, egy relatív vastag (8 - 10 mm-es) tartályban folyadék, vagy gáz elvezetve kapilláris csövön a mérőpontba/műszerbe (nyomás változást mérik, ami a hő megváltozása alapján nő/csökken, de nyomás helyett hőmérőskála van felszitázva). Így szabályozzák a gázkonvektorok hőfokát (nem összetévesztendő a termoelektromos lángőrrel, mert az is a magas hő meglétével működik, csak ott van áram/nincs áram, működtet egy behúzó tekercset).
Télre is kitaláltál már valamit ?
Szélturbina jó lenne, csak marha drága móka. Torony + turbina + töltésvezérlő + tengernyi akku + inverter. ...sosem térül meg.
Nem érdekelt de végígneztem. Gyűljön az apró a youtube malacperselyében ;-) PS. Én tavaly teledobáltam a lakást klímákkal, azokkal fűtöttem a télen. Azokkal is rengeteget lehet spórolni és nyáron is jól esik a hűs levegő.
És azt tudtad hogy havonta -kéthavonta fertőtlenítéses takarítást kell csinálni ? :D Hajrá :)
@@tothgabor889 Ha autóval jársz azt is 2-3 naponta kéne. Az aszfaltból 13-féle mérgező anyag párolog pl.
Ezt eddig én sem tudtam. + a cipődről behordod az autóba a nem látható bacikat, kutyaszart, + a nem tiszta levegő, lakásban poratka, penész, stb. A légkondit attól függően kell takarítani hogy hol lakik az ember, fertőtleníteni azért érdemes, de senki nem viszi túlzásba.
@@tothgabor889 ezt a hüjeséget honnan szedted? Télen mi a fenét takarítanál rajta mikor fűt? Te az otthoni radiátorokat szoktad havonta fertőtleníteni / tisztíttatni? Másik dolog meg az autóban lévő klimát szerinted ki takarítja 2 havonta? Addig nyúzzák az emberek míg büdösödik :-) :-) :-) :-)
Köszi! :)
Na ez már egy igazi dokumentum film amit csináltál.Ez azt mutatja,hogy fejlődsz. PS Azért he legközelebb ezzel a témával készítesz videót,akkor szerezz egy vízálló kamerát,és mutasd,hogyan tusolsz.Biztos vagyok benne,hogy a társadalom egy kis szegmense nagyon,de nagyon szeretné a tusolós videódat (még több felriatkozó).
...vagy több leiratkozó... ;) :)
Ha nem csak előmelegíteni szeretnéd , hanem forró vizet akkor más megoldást javasolnék.Persze tudom, hogy abból dolgozol amid van, mert a projekted lényege, hogy mit lehet kihozni 0Ft-ból.Azt mondom el amit évekkel ezelőtt a családban elkövettek. A rendszer úgy működik, hogy egy fa keretben van több cső összekapcsolva és feketére festve.Vascső amúgy.A vas a hő szempontjából jobb mint ha műanyagból lenne vagy egy feltekert csőkígyó, de nyilván azzal könnyebb dolgozni.A fa keretben elhelyezett vascsövek üveggel vannak borítva.Ezzel a módszerrel 70-80 fokos víz állítható elő.Ez a "napkollektor" állítja elő a vizet ami egy kiszuperált 200L-es hőszigetelt villanybojler tárol.Gyakorlatilag olyan mennyiségű és hőmérsékletű víz állítható elő ami el sem fogy.Az általad készített megoldás is működőképes. Régen szinte minden hétvégi háznál hordók voltak állványra szerelve ami melegvizet állított elő. :) Ha a fém tartályodat üveggel borítanád, már sokat nyernél. Egy autóban is simán lesz 60-70 fok nyáron.Az üveggel csapdába tudod ejteni a meleget. :)
Igen, az ötlet nekem is a régi kinti zuhanyokból jött, csak továbbgondoltam. :) Elképzelhető, hogy fogok rajta még fejleszteni, felmerült hogy egyfajta búrát kéne tákolni a tartály fölé.
@ elég lenne csak egy egyszerű fólia sátor fölé,szerintem!
A meleg ágat is le kellene szigetelni.
Ez attól is függ mikor használod el a vizet, adott esetben lehet melegít rajta a külső hőmérséklet, de persze van amikor meg hűt. Nincs ideális megoldás.
@ a pincében pl? :)
@@galtamasferenc Az jogos, de ott meg elég rövid, viszonylag kevés veszteség.
ügyes kokány
Köszi! :)
Ennek a megépítését is javaslom a mai bejelentés tükrében: ruclips.net/video/zEuib3_x5i4/видео.html&ab_channel=PROFESSORPARDALBRASIL
Hatalmas! :)
Az ötlet jó, de az első rendőrig jutnál vele, aztán már ők vinnének. :D
Egy polikarbonát mögé kellene tenni, úgy nőne a hatásfoka, sőt a fa tartőszerkezetet is védené a acspadéktól. Ez nem lenne egy nagy beruházás p.luszba.
Ez valószínűleg jövő tavaszi ápgréd lesz már.
Hogy ha polikarbonát lapal kőrbe vonád a tartályt még melegebb lenne.
egy biztos: nem vagytok legionella majrésok
a bojler hány fokra fűt egyébként? direktben használjátok? vagy kevertek hozzá hideget is zuhanyzáskor?
Ez nem pangó víz, gyakorlatilag 1-2 nap alatt teljesen kicserélődik, nem gondolom veszélyesnek. A bojler kettes fokozat elejére van tekerve, olyan negyven celsius körül lehet a kijövő víz.
ötletenk jó, a megvalósítás nagyon rossz szerintem... alap, hogy a melegvíz felfelé igyekszik áramlani... te meg leviszed a pincébe.
Igyekezni igyekezhet, de majd a vákum lehúzza, aztán senkit nem érdekelt merre igyekezett. :)
Mattabb és sötétebb fekete javíthat rajta, illetve reflektorral is érdekes lehet.
Betáp ra milyen szigetelést tervzel télire?
Bár a meleg ág is fűthetné akár a szigetelés alatt.
@@ferencagardi1756 Télen nem lesz használva, vagyis tartósan15 fok alatt.