Najważniejsze postanowienia umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 9 июл 2024
  • Coraz większe znaczenie w obrocie zyskują umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych - przedsiębiorcy dostrzegli już potencjał tkwiący w prawie autorskim i utworach, które mogą wykorzystać np. w reklamie swojego przedsiębiorstwa. Jak jednak zawrzeć skuteczną i, przede wszystkim, korzystną dla nas umowę? Na to pytanie odpowiadamy w nagraniu.
    00:00 Wstęp
    01:32 Forma umowy
    03:01 Oznaczenie utworu
    03:43 Moment przeniesienia praw
    04:29 Pola eksploatacji
    06:34 Zezwolenie na korzystanie z opracowań utworu
    07:47 Zezwolenie na dokonywanie zmian w utworze
    08:41 Wynagrodzenie
    10:00 Podsumowanie
    🔹 Subskrypcja Mentzen+: mentzen.pl/mentzen-plus/
    🔹 Kancelaria Mentzen: mentzen.pl/
    Zaobserwuj nas:
    👉 Facebook: / kancelariamentzen
    👉 Instagram: / kancelariamentzen
    👉 TikTok: / kancelariamentzen

Комментарии • 4

  • @andrzejwodynski
    @andrzejwodynski 4 дня назад

    Nie można by artysty zatrudniać na czas wykonania utworu na umowę o pracę i potem go zwolnić? Wtedy byśmy te wszystkie prawa z automatu nabywali bez tych wszystkich kruczków. Opłacenie ZUSu nie jest aż takie wysokie jak przyszłe problemy z niedopatrzenia umowy o przeniesienie praw.

    • @kancelariamentzen
      @kancelariamentzen  4 дня назад +1

      Oczywiście, może to być jakimś wyjściem, jeśli mamy do czynienia z artystą pracującym na własny rachunek - o ile, z uwagi na różne czynniki, ten na takie rozwiązanie w ogóle się zgodzi. Problemem będą jednak sytuacje, w których np. zlecimy przygotowanie grafiki spółce, ponieważ tej już zatrudnić się nie da. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by przed podpisaniem umowy skonsultować jej treść np. z prawnikiem :)

    • @andrzejwodynski
      @andrzejwodynski 4 дня назад

      @@kancelariamentzen Spółka nie jest wstanie wykonać grafiki, autorem wygenerowanej treści przez spółkę jest człowiek który zatwierdził prompta i go wysłał, spółka tylko udostępniła moc obliczeniową a ona nie ma mocy twórczej i nie zyskuje praw autorskich więc nie musi ich przekazywać. Gdy chcemy zatrudnić kogoś kto pracuje u kogoś innego na etacie to też możemy bo nie ma limitu na ilość etatów i taka osoba może pracować co godzinę w innej firmie na umowę o pracę.