Koren Miklós: Mit adtak nekünk a multik? (Szexi közgazdaságtan)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 фев 2014
  • Gyötrik Magyarországot a multik, vagy áldás számunkra a létezésük?
    Hoznak is valamit, vagy csak visznek?
    Alacsonyabbak lesznek miattuk a bérek, vagy éppen nekik köszönhetően nőnek?
    A multi, vagy a magyar kkv a termelékenyebb?
    Koren Miklós előadása a Szexi közgazdaságtan konferenciáján.
    Koren Miklós: Mit adtak nekünk a multik?
    Budapest, 2013. november 20.

Комментарии • 4

  •  8 лет назад

    Magyar determining competitive pay for ordinary people can no longer be deferred.
    Magyar átlagemberek versenyképes bérezésének megállapítása már nem tűr halasztást.
    Válasz ·

  • @BodisKrisztian
    @BodisKrisztian 9 лет назад

    Ha nem vesszük figyelembe egy vállalat működésekor, az országunk fizetési mérlegére gyakorolt hatását, akkor ezek az adatok önmagukban nem mutatnak teljes képet. Ez persze nem attól függ, hogy egy vállalat multi-e vagy sem, de egyéb statisztikai kimutatások alapján a multik jelentősen több kárt tesznek ebben a kérdésben, azaz sokkal több pénz folyik el rajtuk keresztül, mint a hazai cégek esetében (ez a cikk csak az osztalékokról szól, amibe az importáru forgalma még nincs is benne: goo.gl/9MSISp).
    Ez pedig azért baj, mert a jelenlegi devizaadósságunk visszafizetésének lehetőségét sokkal nagyobb mértékben korlátozza a multik által kifolyó deviza értéke, mint a hazai vállalatok esetében.
    Ha pedig minden vállalat még annyit is adózna a jelenlegi mellett, mint amennyi államadósságot termel a devizagazdálkodásával, ill. a fizetési mérlegre gyakorolt hatásával, akkor lenne csak teljes a kép, hogy ki mennyivel építi a közös (nemzet)gazdaságunkat, ezért így lenne teljes a kép is arról, hogy mit kaptunk a multiktól, és szvsz. a multik ebben jelentősen alulmaradnának.
    Továbbá szerintem előnyös lenne megkülönböztetni a multik közt kétféle működési formát is: a termelő multit, aki itt nálunk inkább csak exportra gyártat velünk, és a kereskedő multit, aki inkább nem gyártat semmit, csak piacot "rabol" (és így hasonlóan a hazai vállalatokat is meg lehetne különböztetni, akik itt gyártatnak, és esetleg többnyire kereskednek is vagy nem termelnek semmit, és inkább csak importáruval kereskednek). Míg a termelő multi ebben az esetben támogatja a fizetési mérleg pozitív egyenlegét, mint pl. feltételezéseim szerint a Mecedes gyár, addig a kereskedő multi pusztítja a fizetési mérleget, mint pl. a Tesco.
    Aztán a termelékenység mellett (általában azzal ellentétes irányban) a foglalkoztatási arány is értékelhető lehetne egy adott vállalat megítélésében, mert amíg pl. a Tesco kb. 740 milliárd Ft-os forgalmával kb. 25000 főt foglalkoztatott, addig a CBA kb. 490 milliárdos forgalmával kb. 77000 főt foglalkoztatott. Ez azért érdekes, mert ebben az esetben sokkal "gazdaságépítőbb" cselekedet részemről a CBA-ban vásárolnom, mert az ott elköltött pénzemmel több embernek adok munkát itthon, mint a Tescoban elköltött pénzemmel, miközben ezen nézőpont szerint jelentéktelennek tűnő mértékben vettem meg más áron és más minőségben ugyanazt az árut, mint a Tescoban.
    "A demokrácia a pénztárnál kezdődik": goo.gl/xAL4co