"Perły Lusławic - Muzyczne Arboretum" - Acer - Klon

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 1 янв 2025
  • "Perły Lusławic - Muzyczne Arboretum" - Acer - Klon
    Najpiękniejsze drzewa jesieni. O tej porze roku grają pierwsze skrzypce w parkowej orkiestrze. Te malownicze drzewa fascynują pięknie przebarwiającymi się liśćmi. Ich czerwienie, żółcie i brązy we wszystkich odcieniach nadają ton wielu parkowym alejom i ogrodom. Klony, bo o nich mowa, reprezentowane są w Polsce przez 3 rodzime gatunki: pospolity, polny i jawor.
    Kolekcja klonów w arboretum kompozytora rozrasta się od 1977 roku, kiedy to sprowadzono kórnickie sadzonki odmian Circinatum , Japonicum, czy Platanoides „Crimson King”. Penderecki sadził rozmaite odmiany klonów: kanadyjskie, japońskie, chińskie (z piękną odmianą mandżurską).
    Z końcem lat 70-tych lusławicką kompozycję klonów wzbogaciła jesionolistna Negundo aureovariegatum . Sadzonki pierwszych klonów mających wypełnić dendrologiczną kompozycję kompozytor kupił w ogrodach botanicznych w Moskwie i Leningradzie za 1 rubla i 40 kopiejek, czyli za odpowiednik symbolicznej złotówki. Dzisiejsza kolekcja lusławickich klonów liczy ponad 80 odmian - to kompozycja wykraczająca daleko poza tradycje parku dworskiego. W 2001 roku pojawiała się tu piękna, stara odmiana - Acer „Leopoldii” wyhodowana w Belgii w 1806 roku i nazwana na cześć króla Belgów, Leopolda I.
    Ciekawym okazem lusławickiej kolekcji klonów jest Acer saccharum (Klon cukrowy) - herbowe drzewo Kanady, z którego pozyskuje się słynny syrop klonowy.
    Drewno klonów jest twarde i trwałe, cenione w lutnictwie. Zapewne z tego właśnie powodu Stradivarius wykonywał z drewna klonu zwyczajnego dolne pokrywy swoich słynnych skrzypiec.
    Lusławickie aceretum liczy 341 egzemplarzy. Rosną tu klony z całego świata - mandżurskie, japońskie, chińskie, m. in.: Klon grabolistny (Acer carpinifolium) - jeden z najbardziej oryginalnych klonów pochodzących z Japonii, Klon wielkolistny (Acer macrophyllum) porastający tereny od Alaski do Kalifornii oraz Klon jesionolistny Tadeusz Szymanowski (Acer negundo) o interesującym wyglądzie głęboko powcinanych liści.
    W marcu 2001 roku zasadzono w Lusławicach odmianę Platanoides „Drummondi” o biało obrzeżonych liściach. W niedługim czasie aceretum wzbogaciło się o kolejne ciekawe okazy: Rubrum Scanlon, Negundo Auratum, czy Platanoides Globosum.
    W katalogu dzieł Krzysztofa Pendereckiego stopniowo rodziła się kolejna kompozycja. Latem 2004 roku, w parku otaczającym dwór w Lusławicach, w zamyśleniu, wśród swoich drzew powstała idea skomponowania 8 Symfonii - Symfonii o drzewach, o kondycji ludzkiej i o przemijaniu…
    Za zgodą Schott Music GmbH & Co. KG - wydawcy utworów Krzysztofa Pendereckiego / Appears courtesy of Schott Music GmbH & Co. KG - the publisher of the works by Krzysztof Penderecki.

Комментарии •