OGRÓD BOTANICZNY PAN W POWSINIE

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 18 сен 2024
  • Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk w Powsinie zajmuje powierzchnię 40 ha - z czego dla zwiedzających udostępniono około 27 ha. Na zwiedzanie ogrodu trzeba zarezerwować kilka godzin, a i tak będzie to wtedy jedynie bardzo szybki spacer.
    Dla prawdziwych pasjonatów świata roślin Ogród Botaniczny PAN w Powsinie jest obowiązkowym punktem wycieczki w okolice Warszawy.
    Każdy z 5 działów - flory Polski, arboretum, roślin użytkowych, roślin ozdobnych i roślin egzotycznych, podzielony jest na odrębne kolekcje. Dotychczas Ogród Botaniczny w Powsinie zgromadził ponad 8500 gatunków i odmian roślin.
    Kolekcja Flory Polski reprezentowana jest przez rośliny naturalnie występujące na terenie kraju.
    Dział roślin górskich nie odwzorowuje w pełni krajobrazu górskiego, stanowi jedynie zbiór najciekawszych gatunków roślin górskich. Rośliny posadzone zostały na trzech sztucznie usypanych wzgórzach i naturalnie ukształtowanej trawiastej skarpie.
    Kolekcja roślin sadowniczych obejmuje gatunki i odmiany drzew, krzewów i bylin owocowych. Oprócz powszechnie znanych gatunków i odmian można zobaczyć także mniej znane, dawne odmiany.
    Co roku w kwietniu i maju Ogród przechodzi prawdziwe oblężenie turystów. W tym czasie kwitną magnolie. W ogrodzie zgromadzono ponad 57 gatunków i odmian.
    W zbiornikach i łączących je ciekach wodnych rosną gatunki typowo wodne, a nad ich brzegami rośliny stanowisk wilgotnych i bagiennych.
    W szklarniach Ogrodu Botanicznego w Powsinie zgromadzono rośliny egzotyczne, pochodzące z rejonów subtropikalnych i tropikalnych. Kolekcję podzielono na pięć części - w każdej posadzono rośliny o innych wymaganiach klimatycznych i siedliskowych. Dużą grupę stanowią tropikalne i subtropikalne rośliny użytkowe, zwłaszcza cytrusowe, które są największą kolekcją w Polsce.
    Kolekcja roślin ozdobnych której największą ekspozycją stanowi Ogród Bylinowy, w którym rośnie ponad 900 gatunków, odmian botanicznych i ogrodowych, gruntowych roślin ozdobnych.

Комментарии • 10