Czym jest i jakie są objawy neuropatii cukrzycowej?
HTML-код
- Опубликовано: 28 ноя 2024
- Co to jest neuropatia cukrzycowa?
Kiedy występuje?
Jakie daje objawy?
Jak jej zapobiegać?
Jakie są konsekwencje neuropatii cukrzycowej?
Jakie jest ryzyko wystąpienia neuropatii cukrzycowej u osoby chorej na cukrzycę?
Po jakim czasie od diagnozy może pojawić się neuropatia cukrzycowa?
Jak ją leczyć?
Na te i inne pytania odpowiadam w dzisiejszym odcinku Q&A!
Zobacz także mój profil na:
Instagram
/ doktorviola
Facebook
/ doktorviola
Dziękuję pani doktor za wartosciowe treści ❤
Zgłosiłam pieczenie i parzenia nóg swojemu lekarzowi. Zrobiłam ogólne badania i nie wyszło, że mam cukrzycę. Mam 61 kg i 170 wzrostu. Moje dwie babcie miały cukrzycę. Jedna przez to miała amputację nóg, druga straciła oko i wzrok, mama ma również cukrzycę. Wszyscy mieli raczej obfita nadwagę. Unikam jedzenia gotowych szybkich przekąsek. Nigdy nie piłam alkoholu, ani nie paliłam. Nie pijam kupnych soków tylko wodę i kawę. Jednak lubię jeść dużo owoców. Za to nie jadam w ogóle nic z mąki pszennej czyli makaronów, czy chleba. Unikam również ziemniaków no i ciast oraz ciasteczek. Mimo to mam parzące jak ogień stopy. Lekarz w Niemczech na samym początku, jeszcze przed badaniem powiedział, że to nie jest możliwe abym mogła mieć cukrzycę, musiałabym przytyć jeszcze z 20 kg to wtedy mogłoby to być prawdopodobne. Nie rozumiem dlaczego tak mi powiedział, przecież spotyka się również chudych ludzi z cukrzycą!
CO MA PIERNIK DO WIATRAKA
Będę, zwracać uwagę na to co pani dr przekazała pozdrawiam
Serdecznie dziękuje. Miło sięPani Doktor słucha.
Takie uczucie mrowienia i kłucia jakby mi ktoś szpilki chciał wbijał miałam jedynie raz kilka lat temu, gdy na kolację spożyłam solonego choć wymoczonego śledzia z cebulą i z chlebem, ale bez oleju.
Pamiętam to okropne uczucie, pół nocy nie mogłam spać i prawie że przepłakałam, dopiero po kilka godzinach mi to przeszło nie pamiętam czy ciebie zagryzłam czy faktycznie popiłam olejem kropka W każdym razie doszłam do wniosku , , że oleje i w ogóle tłuszcze oraz cukry i złożone węglowodany są potrzebne do zdrowia jako osłona przeciwko soli, kwasowi i ostrym przyprawą, wtedy jest równowaga. Podejrzewam, iż takie powikłania jak neuropatia cukrzycowa, powstanie nie na wskutek choroby, a diety eliminującej te ważne składniki pokarmowe czyli tłuszcze, cukry i potrawy mączne kropka oczywiście należy ograniczyć, ale nie na tyle żeby przenosiły bolesne skutki uboczne, a na pewno nie eliminować, ponieważ dochodzi do wyniszczenia organizmu, pomimo, czasami otyłości. Wsłuchując się w wypowiedzi różnych lekarzy i mając doświadczenia ze swoim zdrowiem i ze swoim ciałem doszłam do wniosku że oni straszą nas skutkami nie leczenia chorób, a nie mówią o ujemnych skutkach diet, która nam zalecają, oraz o aplikowanych lekach . Wiele osób wie, że medycyna jest na usługach firm farmaceutycznych i właśnie przez swoje wypowiedzi lekarze zaburzają powiązania przyczynowo-skutkowe. Dlatego wolę się nie badać, nie chodzi do lekarzy i nie brać leków, bowiem że wtedy choroba jeszcze bardziej postępuje, lepiej ograniczać spożywanie produktów mącznych a zwłaszcza chleba i bułek itp oraz mobilizować się do intensywnych codziennych spacerów . Z bieganiem nie przesadzać, bo po pięćdziesiątce bo już ma się kości nie takie mocne i może dojść do uszkodzenia stawu skokowego, jak na przykład u mojej znajomej, która codziennie biegała po kilka kilometrów, a po tym incydencie przestała, ograniczyła się jedynie do spacerów i jazdy rowerem. Co o tym myślicie?
Jak masz dobre cukry nad czczo to po co miałabyś biegać do lekarzy?! Jak jesteś cukrzykiem to radzę słuchaj lekarzy.
Ci co nie jedzą mąki cukru węglowodanów , mięsa nie cierpią z tego powodu - nie trzeba jeść " wszystkiego"
Sport zawsze dobierasz do stanu kości, stawo
Osiągając wyrównanie z glikowaną około 7% należy się spodziewać, że neuropatia będzie się rozwijać bo są badania wskazujące, że już w stanie przedcukrzycowym się rozwija.
Dziękuję Pani Doktor za edukowanie nas ale powiem szczerze że.... Im więcej Pani słucham- tym bardziej jestem przerażona :(
Dzień dobry. Nie chcę nikogo straszyć, ale uświadamiać jak ważne jest leczenie cukrzycy od samego początku, aby uniknąć powikłań np. takich jak neuropatia cukrzycowa.
Pozdrawiam i życzę dobrego dnia :)
@@DoktorViola no tak wiem wiem, ale wie Pani, młoda jestem, zdrowa niby a tu diagnoza cukrzycy. I nagle trzeba zmienić dotychczasowe nawyki, przyzwyczajenia.... dziekuję i wszystkiego dobrego :)
Neuropatia pierwotnie demielinizacyjne badanych nerwów/strzałkowe,piszczelowe i lydkowe obustronnie/.Nasilenie w fazie zmian łagodnych.jak leczyć?prawie wcale nie śpię. Badanie wczorajsze.
Słyszałem historie ludzi, że nerwy mogą się regenerować przy prawdziwej normoglikemii znaczy glikowana do 5%. Po transplantacji trzustki powinno się to obserwować albo też dr Bernstein mówi o regeneracji nerwów przy prawdziwej normoglikemii u cukrzyka.
A wystarczy stosować bardzo łatwe ,ale jakże intensywne ćwiczenie na wzmocnienie mięśni płaszczkowatych łydki , jest to męsień odpowiadający za podnoszenie pięty w górę. Jest to mięsień nie gromadzący glukozy , zużywa bezpośrednio z krwi , działa jak insulina , regularne ćwiczenie obniży co najmniej o 10 % zawartość cukru we krwi .Jest podstawowe ćwiczenie lekkoatletów Jakie to ćwiczenie ? Stajemy w pewnej odległości od ściany ,pochylamy się opierając ręce o ścianę , napieramy lekko na ścianę , napieranie zwiększa intensywność ćwiczeni ,im bardziej tym skuteczniej , na przemian nogami raz lewą raz prawą unosimy wysoko pięty w górę, wbrew pozorom jest to wspaniałe ćwiczenie ale z początku mogą boleć łydki, tzw zakwaszenie. Wykonujemy z napieraniem na początku słabo ,by nie czuć bulu po ćwiczeniach, w miarę roztrenowania napieranie można zwiększyć . Jeszcze jedna porada . Nie róbmy tego za mocno , powiedzmy do około 80% możliwości , potem przerwa na tylko 3 oddechy ,lekka powtórka ale dosłownie parę ruchów , znowu przerwa na 3 oddechy i kolejna powtórka na parę ruchów . Te powtarzanie można zrobić kilka razy 5 do 10 razy , zwiększa dokrwienie mięśnia zwiększa znakomicie intensywność ,bez zbędnego przeciążenia . Nie można przesadzać ćwiczeni robimy lekko i z przyjemnością a będzie znakomicie polepszać zdrowie . Pamiętajcie 80 % możliwości.
Choruje na neuropatie cukrzycowa od 6 lat nic nie pomaga żadne leki masaże, maści itp. Mialam stosowane różne leki przez dr.diabetolog i dr.neurolog i nic nie pomogło w oddziale diabetologicznym mialam podawane kroplowki z lekiem przeciwbolowym odrobine bylo lepiej po wyjsciu do domu bylotak samo. Ból stóp u mnie jest porównywalny do chodzenia po rozzazonych szklach coś strasznego przyznaję Pani doktor że jak chodzę w odpowiednich butach to troche mniej boli ale bez obciążenia (siatki). Biorę Nervomix 600mg minimalnie mnie boli a może już nauczylam się żyć. Pozdrawiam osoby żyjące z neuropatia cukrzycowa.
Miałem dokładnie to samo, solidna dieta, głównie fasola itp wszystko co ma niski indeks gli. - dieta ok 2 m-ce, witaminy itp. pomogło, jest lżej a nawet zapominam, ze coś takiego mam.
Cierpię na neuropatię stóp... ból niesamowity... uczucie takie, że przy śliskiej nawierzchni człowiek myśli, że się przewróci... Pomocy,czy ktoś miał podobne objawy i coś pomogło pomogło?????
Nogi do gory I krec stopami,najlepiej przy scanie dwa razy na dzienn,przez 10 do 15 minut.Pomaga 80 %.=Pozdrawiam.😁😁👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍🫵👍👍🫵
Mam cukier I neuropatie =Lekarz w USA zaleci cwiczena nog I stop=troche pomoglo =A tagrze witaminy B12,Komplex B👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍
PROSZĘ WIĘCEJ O CUKRZYCY TYPU CT1
Choruję na cukrzycę typ 2 od 45 lat i podczas pobytu w oddziale diabetologii Bródnowskiego szpitala , lekarz stwierdził neuropatię cukrzycowa ....dostałem w szpitalu tiogamme w postaci kroplówek przez 6 dni , a potem w domu biorę ten lek w tabletkach i jest znaczna poprawa. Ale.....wstaje w nocy o 3 ciej i na pusty żołądek działa znakomicie....ustąpiły nawet pajączki,przebarwienia skóry , mrowienia i skurcze poranne.Mam 83 lata ....ale kondycyjnie jest OK z wyglądu 65 ....i trzymam fason.Odchudzam się ozempikiem i waga spadła mnie z 120kg---->95 kg czuje się dobrze ,codziennie ćwiczę 1 godz fitnes w parku na przyrządach ,a poziom glukozy reguluję częstymi pomiarami przed i po posiłku ....nauczyłem się diety ok 2000cal i oceniam wartości kaloryczne posiłku i extrapolując odpowiednie dawki insuliny.Oceny wartości kalorycznej posiłku nauczyłem się od czarnoskórych jak pracowałem w Afryce......tam policja nie stosuje radarów , ale mierzy predkość auta ....oczami i wali mandaty! Wielokrotnie byłem karany za przekroczenie szybkości i zawsze słyszałem inne wartości niż pokazywał licznik ....ale policja nakładała mandaty przez pomiar oczami.Więc ja jako cukrzyk mierzę oczami wartość kaloryczną posiłku na stole, nakręcam strzykawkę i prawie zawsze trafiam dawką insuliny....tyle ,że schodzi duzo papierków.W taki sposób nauczony przez murzynów ,praktycznie stosuję Ich rozwiązania.Na zakończenie podam stosowany przez Nich sposób sędziowania meczów piłki noznej.Sędziował tam czarnoskóry lekarz ginekolog /były zawodnik sprinter/ i jak widział faul to podbiegał i walił w mordę zawodnika, oszczędzając w ten sposób kartki żółte i czerwone.Też dobre moim zdaniem rozwiązanie.Piszę o tym by rozweselić czytelników , bo śmiech też leczy cukrzycę?
Ozempik to trucizna
ale kłamiesz ja mieszkaam wAfryce 11 lat w różnych krajach i to co mówisz to kłamstwa i nie jest wesoło wcale jak szkalujesz ludzi
@@magdashikeli2195 W wielu krajach policja mierzy prędkość aut :,,par les yeux" , to nie szkalowanie, ale fakty
Natomiast na meczu futbolowym siadałem na najwyższej ławce , bo inaczej jako jedyny biały na stadionie byłem obrzucany kamyczkami ! Sędzia który bił z liścia w japę za przewinienia to był ginekolog miejscowy, dobrze biegał i zawsze dogonił zawodnika, któremu uznał,że wymierzy kare.Może byłas pózniej ,albo w innych rejonach bo ja byłem w latach 80 tych i przez 50 lat /tj pół wieku mogło wiele się amienic?
Najgorsze spustoszenie w ciele robią produkty mączne z pszenicy i ryż , ryż to prawie czyste węglowodany . Można je spożywać ale zawsze łączyć z warzywami z produktami zawierającymi błonnik , ogranicza wchłanianie . Jeśli jemy produkty z mąka pszenna musi być co najmniej 3 razy więcej warzyw , najlepiej ze skórą wierzchnią . Ja stosuje do mycia w wiadrze szczotkę obrotową na wiertarce do dokładnego umycia warzyw , następnie np ziemniaki gotuje na parze ze skórką , właśnie skórka warzyw zwiera najwięcej błonnika , tak jak i otręby wszelkich nasion , polecam otręby pszenne w niewielkiej ilości do płatków owsianych .
Proszę zmienić mikrofon barwa dźwięku nie do zniesienia , mocno okrojona słychać hurkot a nie mowę. Ewentualnie obciąć niskie tony , zmniejszyć niskie tony na equalizerze
Przyjrzyjmy się występowaniu neuropatii cukrzycowej u dzieci. Poniżej interesujące wyniki z kilku badań szybko znalezionych w google.
Wstęp: W tym prospektywnym badaniu kohortowym ocenialiśmy częstość występowania obwodowej neuropatii cukrzycowej na początku badania i po pięciu latach obserwacji u dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 1, stosując zarówno pomiary prędkości przewodzenia nerwowego, jak i kliniczne badanie neurologiczne.
Metody: Do badania włączono łącznie 38 pacjentów poddanych pompie insulinowej lub intensywnej insulinoterapii. Wiek badanych wynosił średnio 12,6 ± 2,4 roku, a średni czas trwania cukrzycy wynosił 5,6 ± 3,2 roku. Wszyscy pacjenci przeszli szczegółowe badanie fizyczne, neurologiczne i elektrofizjologiczne, a także badania laboratoryjne podczas corocznej kontroli.
Wyniki: Wyjściowo częstość występowania obwodowej neuropatii cukrzycowej rozpoznanej w badaniu neurologicznym wynosiła 13,2%, podczas gdy badanie szybkości przewodzenia nerwowego wykazało obwodową neuropatię cukrzycową u 31,6%, co wskazuje na dużą częstość występowania subklinicznej obwodowej neuropatii cukrzycowej. W okresie obserwacji nastąpił silny wzrost częstości klinicznie rozpoznanej cukrzycowej neuropatii obwodowej, która po pięciu latach osiągnęła 34,2% (P = 0,039); odsetek pacjentów z subkliniczną cukrzycową neuropatią obwodową osiągnął nawet 63,2% (p = 0,002). Najbardziej znaczące zmiany parametrów elektrofizjologicznych zaobserwowano w nerwie czuciowym piszczeli (P = 0,001).
Wnioski: Częstość występowania obwodowej neuropatii cukrzycowej u dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 1 była wysoka, a częstość występowania obwodowej neuropatii cukrzycowej gwałtownie wzrastała w pięcioletniej obserwacji. Co ważne, nasze dane pokazują, że sama ocena kliniczna nie jest wystarczająco czuła, aby zdiagnozować obwodową neuropatię cukrzycową u tych pacjentów. Pomiar prędkości przewodzenia nerwowego, który jest uważany za złoty standard w ocenie obwodowej neuropatii cukrzycowej, powinien mieć szersze zastosowanie.
translate.google.com/translate?sl=auto&tl=pl&hl=pl&u=pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29429781/
Wyniki: Do badania włączono 50 dzieci (52% chłopców) w średnim wieku 12,2 ± 2,8 roku i czasie trwania cukrzycy 5,1 ± 2,1 roku. Żaden pacjent nie miał dowodów klinicznych ani wyniku oceny objawów neuropatii cukrzycowej sugerującego neuropatię obwodową. Dwudziestu ośmiu (56%) dzieci wykazało subkliniczną neuropatię w badaniach przewodnictwa nerwowego (NCS). Odsetek dzieci z czysto ruchową, czysto czuciową i mieszaną neuropatią ruchowo-czuciową wynosił odpowiednio 40%, 2% i 14%. Nerw strzałkowy był najczęściej zajętym nerwem ruchowym. Zła kontrola glikemii (HbA1c > 9%) i dłuższy czas trwania cukrzycy (> 5 lat) były istotnie związane z ryzykiem wystąpienia neuropatii obwodowej (wartość p < 0,05).
translate.google.com/translate?sl=auto&tl=pl&hl=pl&u=pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34109557/
Cukrzycowa autonomiczna neuropatia sercowo-naczyniowa (CAN) obejmuje uszkodzenie autonomicznych włókien nerwowych unerwiających serce i naczynia krwionośne, co skutkuje nieprawidłowościami w kontroli rytmu serca i dynamice naczyń.
Objawy kliniczne związane z CAN obejmują tachykardię spoczynkową, niedociśnienie ortostatyczne, zawroty głowy, omdlenia, nietolerancję wysiłku, niemy zawał mięśnia sercowego.
Najwcześniejszym odkryciem CAN, nawet na etapie subklinicznym, jest spadek zmienności rytmu serca (HRV)
Metody: 100 dzieci z cukrzycą typu 1 oceniono pod kątem autonomicznej neuropatii sercowo-naczyniowej CAN (wiek 15,2 lat [9,0-17,8], czas trwania cukrzycy 6,5 lat [4,0-10,6], HbA1c 8,1% [6,3-9,7]). Stopień wyrównania cukrzycy oszacowano według kryteriów ISPAD Consensus Guidelines, 2018. Optymalny poziom wyrównania (HbA1c
Czy można mieć polineuropatię cukrzycową mając badanie cukru z krwi w normie?
@@michaszajter9691 polineuropatia może być z różnych innych przyczyn w takim wypadku
Marcin - najbardziej zainteresował mnie ten ostatni post- powiązane z krążeniem serca - arytmią itd. Właśnie to dotyczy mnie, a myślałam że problem powiązany z niedoczynnością tarczycy . Dziwne lekarz rodzinny i endokrynolog nie zwróciła uwagi na problem z insulinoopornoscia w stronę cukrzycy. Moje wyliczenia w/g wzoru HOMA-IR podpowiedź uzyskałam w kierunku swojego problemu . Lekarze z trudem dają skierowanie na badania krwi, a częściowo trzeba robić komercyjnie , brak funduszy z NFZ , ale też podpowiedzi ze strony lekarzy nie pomaga chorym . Doszłam do wniosku : Lekarze leczą choroby, ale samemu trzeba zdobywać Zdrowie !. W tym pomaga - Wiedza to pierwszy krok do Zdrowia.
Dziękuję za informację potwierdzenia . Być może innym też pomoże..
MAM C1 ALE ŻADNYCH BADAŃ OPRÓCZ BADAŃ CO PÓŁ ROKU KRWI I MOCZU I EKG !! A JAK U WAS
wiekszosc chorych na ta przypadłość popełnia samobójstwo. Ja też zamierzam. TO najlepsze co moze nas spotkać
XD
zgłos sie do Legionu Miedzynarodowego na Ukrainie. To najlepsze, co może cie spotkać
kobieto wyrzuć ten fotel tak strasznie brzydki na śmietnk albo go porąb siekierą najbrzydszy mebel jaki w życiu widziałam
Ma prawo się Pani nie podobać, wszystko kwestia gustu, ale nie rozumiem Pani oburzenia i złości.
Dobrego dnia.
a mi sie fotel bardzo podoba, jest kozacki i w każdym razie nie jest nudny...
To jest wykład o chorobie, niy o fotelach
@@DoktorViola pani przypsje mi emocje ktorych nie mam a to już chore ani nie mam złści ani oburzenia raczej tak żartoliwie napisałam o tymporąbaniu fotela ale żarty rozumieją tylo inteligętni ludzie