Ruble. Złote i srebrne monety Carskiej Rosji. Papier czy metale szlachetne?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 18 окт 2024

Комментарии • 96

  • @danp.61
    @danp.61 4 года назад +9

    Witam,bardzo dobry pomysł na filmik. Papierki w przeciwieństwie do monet srebrnych czy złotych z upływem lat stają się zwykłą makulaturą. Tylko monety a świnki to genialny pomysł aby odkładać swoje zasoby. Osobiście jestem na etapie Dukatów ale w perspektywie są ruble i 20 frankówki. Napewno jest to lepsze niż pieniądz fiducjarny. Pozdrawiam i 👍

  • @xomnes
    @xomnes 4 года назад +9

    Dobry odcinek, warto uczyć ludzi historii pieniądza, złote monety obiegowe moja zajawka, też nagrywam serię "Złote monety obiegowe" moim zdaniem najlepsza forma lokowania złota :), jest nauka, jest kolekcja, jest oszczędzanie :)

    • @srebrneprowokacje
      @srebrneprowokacje  4 года назад

      Dokładnie tak.

    • @xomnes
      @xomnes 4 года назад +1

      @@srebrneprowokacje czy ty tez rozważasz, lokowanie pieniędzy w obiegowe złoto czy raczej bulion?

    • @srebrneprowokacje
      @srebrneprowokacje  4 года назад

      Rozważam jednak monety historyczne. Ale obecnie boje się trochę wysokiej ceny złota - więc nic nie kupuję.

  • @PiotrekDugi
    @PiotrekDugi 4 года назад +5

    Jak zwykle fajny film.Następny dowód na przewagę srebra i złota nad papierem.Złote rublówki można kupić czasem po fajnych cenach i są łatwo sprzedawalne,tak samo jak złote markówki,franki i inne monety unii łacińskiej(monetarnej).Fajne inwestycyjne monety

    • @kalelhank1924
      @kalelhank1924 3 года назад

      Pro trick : watch movies at flixzone. I've been using them for watching a lot of movies these days.

    • @royalyahir5467
      @royalyahir5467 3 года назад

      @Kalel Hank yea, have been watching on flixzone for since november myself :)

    • @stachs2873
      @stachs2873 Год назад

      fajne ceny już były

  • @karolgusta3931
    @karolgusta3931 4 года назад +7

    Ciąg dalszy porównań papieru do metalu. No i dobrze. Jeśli uświadamiać ludzi to tylko na konkretnych przykładach.

    • @srebrneprowokacje
      @srebrneprowokacje  4 года назад +2

      Prawda jest taka, że mamy w historii mnóstwo takich przykładów. Im człowiek zaczyna się tym bardziej interesować tym bardziej widać jaskrawe przykłady utraty wartości przez papier. Pozdrawiam.

    • @ireneuszstach3959
      @ireneuszstach3959 4 года назад

      Srebrne prowokacje
      Prawda jest taka, że mamy w historii mnóstwo przeciwnych przykładów. I im człowiek zaczyna się tym bardziej interesować, tym bardziej widać przykłady wzrostu wartości przez papier.
      Pozdrawiam również.

    • @srebrneprowokacje
      @srebrneprowokacje  4 года назад

      Oczywiście że tak. Ale można uogólnić, że każda pospolita i obiegowa złota i srebrna moneta przechowała swoją wartość w czasie lub ją zwiększyła, natomiast banknoty zyskały tylko niektóre. Celowo pominąłem wartość kolekcjonerską, bo np. 5 zł 1932 kosztuje znacznie więcej niż srebro w monecie zawarte. Tylko kto mi dzisiaj powie, które z moich "wygniecionych" 10-złotówek z portfela będą warte krocie za 100 lat?

    • @ireneuszstach3959
      @ireneuszstach3959 4 года назад

      Srebrne prowokacje
      Ja odpowiem: patrząc przez pryzmat ich nominału - na pewno prawie nic (napisałem „prawie” celowo, bo zakładam, że dzisiejsze 10 zł będzie prawnym środkiem płatniczym za 100 lat i za ten czas jakąś tam wartość wciąż będą miały).
      Tymczasem patrząc na te 10-złotówki jako na rzecz (tu: numizmat), to już nikt na to pytanie nie odpowie.
      I to jest ta różnica, o którą mi cały czas chodzi. Że nie da się porównać przechowania wartości bez określenia, o którą wartość chodzi. O nominalną czy wartość papierka (rzeczy).

    • @srebrneprowokacje
      @srebrneprowokacje  4 года назад

      Tu masz rację i dlatego na początku filmu powiedziałem, że pomijam wartość kolekcjonerską. Bo nie jesteśmy w stanie powiedzieć ile będzie warty w przyszłości nasz współczesny pieniądz papierowy. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że złoto/srebro lepiej przechowa wartość - ale gwarancji też na to to niema. Kolejna kwestia - o wartości kolekcjonerskiej banknotów może wypowiedzieć się wąskie grono osób interesujących się tą tematyką. Sam coraz bardziej interesuje się właśnie banknotami, i widzę w jakich cenach sprzedawane są rzadkie pozycje z pierwszych emisji przedwojennych złotówek. Ale to temat na zupełnie inny materiał.

  • @biznesimmigration2014
    @biznesimmigration2014 4 года назад +4

    Brawo za odcinek. Też proszę o Austro-Węgry.

  • @dariuszgutowski8534
    @dariuszgutowski8534 4 года назад +7

    Brakuje tutaj wyjaśnienia istotnych faktów, że w omawianym okresie 100 rubli w banknotach nie było tym samym czym 100 rubli w złocie. Podobnie w innych krajach, gdzie emitowano banknoty np. 1000 marek w Niemczech czy 1000 koron w Austro-Węgrzech. Banknoty miały ustawowe gwarancje pokrycia w złocie, ale na rynku inną siłę nabywczą miały monety kruszcowe, a inną banknoty. Wystarczy sięgnąć do literatury i źródeł. Nawet ówczesne ceny przy większych transakcjach były podawane w rublach metalowych i papierowych. Przypomnę, że w pewnych okresach w Rosji nawet cło trzeba było uiszczać nie w banknotach, a w złotej lub srebrnej monecie.

    • @srebrneprowokacje
      @srebrneprowokacje  4 года назад

      Bardzo dziękuje za uwagę. Czy mogę prosić o informację gdzie znajdę informacje o których Pan pisze? Chętnie uzupełnie wiedzę. Pozdrawiam.

    • @dariuszgutowski8534
      @dariuszgutowski8534 4 года назад +5

      @@srebrneprowokacje Jest wiele publikacji, chociaż nie tyle numizmatycznych, ile ogólnohistorycznych, np. "Historia Rosji" L. Bazylowa. Ciekawe informacje są w łatwo dostępnej książce J.A. Szwagrzyka "Pieniądz na ziemiach polskich". Najogólniej rzecz biorąc, sprawa wyglądała tak:
      W 1769 r. w Rosji pojawiły się pierwsze banknoty - asygnaty państwowe mające zabezpieczenie w monecie miedzianej. Początkowo były one w pełni wymienialne, ale bardzo szybko namnożyło się ich tyle, że ich kurs zaczął spadać. W 1795 r. za 10 rubli w asygnatach płacono tylko 7 rubli srebrem. W celu niedopuszczenia do dalszego upadku monety miedzianej zawieszono wymienialność asygnat.
      Na początku lat 40-tych XIX w. zaczęto emitować inne banknoty - państwowe bilety kredytowe. Te były w pełni wymienialne na złoto, srebro i miedź. W 1853 r. wybuchła wojna krymska, która poważnie nadszarpnęła budżetem Rosji. Ruszył więc masowy druk banknotów, po raz pierwszy od reformy Piotra postanowiono zmniejszyć o 15% zawartość czystego srebra w rublu (z 16 g do 15,3 g). Takie ruble bito w latach 1860-1867. Potem znów zdewaluowano rubla w srebrze (do 9 g czystego srebra) i taki przetrwał do pierwszej wojny światowej. Do 1858 r. papierowy rubel miał już wartość 80 kopiejek, w następnej dekadzie zaledwie ok. 66 kopiejek. W 1877 roku wprowadzono obowiązek uiszczania wszystkich opłat celnych w monecie kruszcowej. W 1897 r. zmniejszono z kolei o 1/3 zawartość złota w rublach złotych nie zmieniając jej w imperiałach. Tak więc imperiał miał odtąd 15 rubli. Na początku 1914 r. w banknotach i monetach wszelkiego rodzaju krążyło około 2,5 miliarda rubli, w tym 1664 miliony rubli w biletach kredytowych, a 494,2 mln rubli w złotych monetach. Już powyższe cyfry dowodzą braku pełnego pokrycia kruszcowego w emisjach papierowych. Wracając do XIX wieku to nawet w "Panu Tadeuszu" jest fragment o przypalaniu fajki biletem bankowym. Artykuły na ten temat są też w czasopismach z XIX w. np." Ekonomiście" dostępnym m.in. w Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej w formacie PDF. Pozdrawiam.

    • @monetymojapasja.3884
      @monetymojapasja.3884 Год назад

      @@dariuszgutowski8534 w XIXw rubel zawierał 18 g czystego srebra.

    • @dariuszgutowski8534
      @dariuszgutowski8534 Год назад

      @@monetymojapasja.3884 Tak moneta rublowa, podobnie jak 50 i 25 kopiejek zachowały dotychczasową zawartość srebra, ale obniżono ją w niższych nominałach, które dominowały na rynku pieniężnym.
      O ile np. 10 kopiejek z lat panowania Mikołaja I zawierało 1,8 g. czystego srebra, to przy niezmienionej wadze i średnicy zawartość czystego srebra w tego typu monecie w czasach Mikołaja II spadła do 0,9 g.
      Tym samym jeden rubel złożony z monet o nominałach 5,10,15 i 20 kopiejek miał tylko 9 gramów czystego srebra. Jeżeli spojrzymy na wysokość emisji monet, to widać wyraźnie skalę dewaluacji/ niektóre roczniki wybito w nakładzie ponad 100 milionów sztuk/.

    • @monetymojapasja.3884
      @monetymojapasja.3884 Год назад

      @@dariuszgutowski8534 a więc o to chodzi. Ok, dzięki za wyjaśnienie.

  • @arkadiuszsobczak6716
    @arkadiuszsobczak6716 4 года назад +5

    Kolejny dobry film 👍

  • @nanukbigwithe
    @nanukbigwithe 4 года назад +7

    🚩 super materiał!

  • @michawarszawiak1352
    @michawarszawiak1352 4 года назад +2

    Super film łapka w górę 👍

  • @adamaram9369
    @adamaram9369 4 года назад +6

    Piękne banknoty, kiedyś to mieli finezję. I porównanie w samo sedno, nie ma jak złoto.

  • @saliliscorleone682
    @saliliscorleone682 2 года назад +1

    Ja bym.chcial zobaczyć odcinek z holenderskimi monetami ;) a historia tez w miare ciekawa.

    • @saliliscorleone682
      @saliliscorleone682 2 года назад

      Byl kiedys taki odcinek? Byl ale chyba tylko ze srebrem

    • @srebrneprowokacje
      @srebrneprowokacje  2 года назад

      Halandia jak na razie jest jest poza moim obszarem zainteresowań. Pozdrawiam.

  • @czesiekbryndza5296
    @czesiekbryndza5296 4 года назад +3

    I znowu nieprzygotowany.Srebro na 5 kopiejkach się kończyło ale w miedzi w tym samym czasie były 5,3,2,1 kopiejki itd.

    • @srebrneprowokacje
      @srebrneprowokacje  4 года назад +1

      Ale 5 kopiejek było w srebrze. A 3, 2, 1 1/2 i 1/4 w miedzi - tak jak powiedziałem.

    • @czesiekbryndza5296
      @czesiekbryndza5296 4 года назад +2

      @@srebrneprowokacje Ech...pl.ucoin.net/coin/russia-5-kopeks-1880/?cid=44400

    • @srebrneprowokacje
      @srebrneprowokacje  4 года назад +1

      Właśnie z tego korzystałem. Jedynie nie dopowiedziałem, że 5 kopiejek było w dwóch wersjach.

  • @januszcwiklinski840
    @januszcwiklinski840 3 года назад +1

    Super materiał

  • @akakes1514
    @akakes1514 4 года назад +4

    Pomyśleć że przestali wybijać monety ze srebra i złota. Fajnie by było jak masz jakieś łańcuszki pierścionki idziesz i wymieniasz na monetę

  • @werder7218
    @werder7218 3 года назад +3

    A gdzież to można kupić takie róbelki po 2-3 złote? Nawet jeśli filmik jest sprzed roku, takich cen nie było. Popularny shipov to wydatek około 30-40zł (takim stanie EF, XF za UNC od 50 do 70).za 500 trzeba zapłacić powyżej stówki, z setką jest podobnie. Za 5zł to można kupić 25 rubli w takim stanie jak pokazałeś. Zweryfikuj ceny, od jakiś 4 lat jest bum na banknoty, a na rosyjskie i polskie największy.

    • @srebrneprowokacje
      @srebrneprowokacje  3 года назад

      Ja wtedy za tyle kupiłem na allegro. Widocznie dobrze trafiłem.

  • @monetymojapasja.3884
    @monetymojapasja.3884 2 года назад

    A ten rubel bity w Petersburgu, Paryżu czy Brukseli? Ja mam egzemplarz ** z Brukseli rocznik 1899.

  • @wgm458
    @wgm458 3 года назад +1

    W jednym z ostatnich filmów mówiłeś o Goldsilver ratio - podawałeś poziomy, przy których zaczynasz sprzedawać srebro i kupować złoto itd - nie mogę odnaleźć tego filmu. Czy możesz go wskazać?

    • @srebrneprowokacje
      @srebrneprowokacje  3 года назад +1

      Chyba nie podawałem takich poziomów. Wiem, że ten wskaźnik jest stosowany ale osobiście podchodzę do niego z rezerwą.

    • @wgm458
      @wgm458 3 года назад

      @@srebrneprowokacje Dziękuję już ten filmik znalazłem. Moje postanowienie na 2021 to zagłębienie się w ten temat. Badanie stosunków kruszcu do kruszcu i kruszcu do walut oraz nioski z danych historycznych.

  • @michaikslubak3514
    @michaikslubak3514 4 года назад +1

    Fajnie że inny filmik niż unboxing badziewnych srebrnych bulionowek ) tematyczne odcinki na temat monet z danego kraju - strzał w 10. Powinny tylko filmiki te podpowiada co kupować jakie roczniki odmiany itp żeby nie przeplacic. Historia jest ciekawa ale mało pomocna w wyborze monety. Co do swinek - połączenie kolekcjonerstwa z inwestycja. Super rzecz polecam. Przy okazji super banknoty . Pozdrowienia z Berlina

  • @saliliscorleone682
    @saliliscorleone682 2 года назад

    Z tym.ze to moneta bulionowa w tych czasach to sie nie zgodzę. 10 rubli kosztuje okolo 2500 3000zl w lepszym stanie. Wiec troche drogo jak za 7gram zlota. A tu w Holandii ceny sa jeszcze większe i za 10rubli w ladnym stanie okolo 800e do 1000e

  • @jankant6675
    @jankant6675 3 года назад +1

    Zapomniales o 3 i 5 kopiejkach w miedzi i 25 kopiejkach z mikolajem w srebrze

  • @janryszard3673
    @janryszard3673 3 года назад +3

    Złote ruble 5 rub 7.5 rub 10 rub 15 rub 37,5 rub. były 50 rub i 100 rub no tych monet było bardzo mało ! Te 350 rub za gospodarstwo i 6 morgów to może być nie prawda ? Moja prababka służyła 5 lat i zarobiła 300 rubli ! Za to kupiła 1 morgę pola ! 5 rub zwana świnką ! Przez wiele lat świnia kosztowała 5 rubli ! Jak stwierdzić czy moneta carska jest prawdziwa ? Postawić ją na stojąco na gładkim stole ! I ma stać ! Ma dookoła cygańską ścieżkę której nie da się podrobić ! Jak skupiono ogromną część monet złotych ! Brano na wagę i potrącano różnicę ! Ludzie się pozbywali i wymieniali na papier ! Ruble papierowe nazywali dęby ! Marzeniem mojego dziadka było ! By Rosja wznowiła obrót carskim rublem papierowym ! Prośba do Putina ! Ten Pan wiedzy na temat rubli carskich ma bardzo mało ! Co do cen to temat ciekawy ! Ludziom zostało moc papierowych rubli ! Złote monety miały tylko Żydy ! 1/5 złota na Ziemi jest utopiona lub zakopana ! Złoto na Ziemi należy do innej cywilizacji !

  • @wojciechkwatera6223
    @wojciechkwatera6223 3 года назад +2

    Gdzie można kupić takie złote 5 i 10 rublówkii srebrne ruble i kopiejki, żeby nie trafić na fałszywe?

    • @srebrneprowokacje
      @srebrneprowokacje  3 года назад +1

      Jest tego sporo na aukcjach. Warto kupować u poważnych sprzedawców. Jest też portal numimarket.

  • @tomekrogulski1199
    @tomekrogulski1199 3 года назад

    Bardzo ciekawy material ale zauważyłem że nie wspomniałes zupelnie w materiale o miedzianych 3 kopiejkach.

  • @ernstvolf8537
    @ernstvolf8537 3 года назад +1

    Czy to porównywanie obecnej wartości monety, do wartości banknotu nie jest dużym uproszczeniem? Przecież te banknoty swego czasu też miały pewną siłę nabywczą, z zakładam, że zanim wyszły z obiegu również można było je na coś innego/inne banknoty wymienić ? No chyba, że ktoś zasnął i obudził się 150 lat później? Rozumiem, że po drodze możemy mieć sytuacje extremalne - wojny/bolszewizm, ale to nie do końca oddaje złożoność sytuacji. Jakoś niekojarzę ludzi, aby do dziś trzymali w hurtowych ilościach banknoty PRL z MYŚLĄ, że te przeniosą im wartość.

  • @pawelslowik8313
    @pawelslowik8313 4 года назад +3

    :)

  • @pittuk6500
    @pittuk6500 10 месяцев назад

    2 hektary ziemi za 90,000 zlotych...czyli "w sumie" mniej wiecej tyle samo ile teraz ziemia w Polsce kosztuje

  • @Zibikolove
    @Zibikolove Год назад

    5 Rubli to £200,
    Robotnik browaru zarabiał £700,
    £150 za nocleg w hotelu,
    £14 000 za cztero-morgowe gospodarstwo,😜

  • @saidmarek2
    @saidmarek2 3 года назад +1

    Witam. Gdzie można kupić pewne ruble? Ma Pan taką wiedzę?

  • @heroesfan6228
    @heroesfan6228 4 года назад +6

    Jeszcze tylko austro węgry

    • @gromosawsmiay3000
      @gromosawsmiay3000 4 года назад +1

      a może marki niemieckie i hiperinflacja, gdzie rząd przeliczł nowe marki i stare 1:1 w ten sposób pozbywając się długów wojennych..... z tego powodu (i paru innych historychnych związanych z gościem co miał mały wąsik) do dzisiaj niemcy trzymaja oszczędności długo terminowe w kruszczach

  • @karolgusta3931
    @karolgusta3931 4 года назад +7

    Wnioski: 1. Ludzie uczcie się historii, banknoty są wygodniejsze od ciężkiego metalu. 2. Oszczędzajcie w banknotach: euro, dolary, złotówki bo w przyszłości może być problem ze zdobyciem papieru toaletowego.😁

    • @maciekczechura3108
      @maciekczechura3108 4 года назад

      JO tys tak łówozom i dlotego nie kce ani złótych mónet ani śrybrnych jino mnie papiżane jinteresójo !

    • @ireneuszstach3959
      @ireneuszstach3959 4 года назад +2

      1. Wbrew Twojej sugestii, Kolego, to najprawdziwsza prawda. Sądzę jednak, że uniesiesz na plecach większą wartość w pieniądzu papierowym.
      2. A co powiesz o banknocie 500 zł z 1794 roku? Poszedł za 220 000 zł.
      I kto jest debeściak?

    • @srebrneprowokacje
      @srebrneprowokacje  4 года назад

      Ale te 500 zł w 5 banknotach po 100 zł, zużytych w obiegu, ile będzie dzisiaj warte?

    • @ireneuszstach3959
      @ireneuszstach3959 4 года назад +1

      Srebrne prowokacje
      Pewnie nic. Tak samo milion innych rzeczy z tego roku, a przechowanych do dzisiaj.
      I z drugiej strony znajdziemy z tego roku milion innych przedmiotów, które będą warte więcej niż złoto.
      Chodzi mi o to, że tego typu porównanie nie ma najmniejszego sensu. Pieniądz to umowna wartość, która jest określona na konkretny moment. Te 100 złotych było wtedy warte 100 zł. I koniec. Na przykład:
      Za 100 zł wtedy można było kupić świnię lub 1 oz złota. Dziś za 1 oz złota np. też można kupić świnię, ale w złotówkach będzie to już 7000.
      Pieniądz to umowna wartość.

    • @maciekczechura3108
      @maciekczechura3108 4 года назад

      @@ireneuszstach3959 takie cuś ..kuściskufkie papiry so worte ftedy jak so dobre casy dlo kulekcjoneruf ...jo ftem jus dłógo siedze i pses muje rence psesło dziesiontki tysiency takich pozycyj i wiem jak sie jich cyna zmienio ...to je moda i kuniunktura ...popac teros na cyny np pułgrosuf jagieły ....wkiejś to było siano ...a znowu dychy psedwujenne ...teros jido po złomie takie cecie stany ...tutaj nima reguł ...jesce bardzo żodkie pozycje jak ten insurekcyjny banknut to je sansa zesie cuś łócymo we wartuści ale to kópi tylko wyjontkowy zbiroc !

  • @lukaszpiotr5147
    @lukaszpiotr5147 3 года назад +2

    Witam czy ktoś mógłbym polecić katalog banknotow rosyjskich i monet po polsku ?

  • @saidmarek2
    @saidmarek2 3 года назад

    Tak latwo mowic ale gdzie kupic zlote lub srebrne ruble.

  • @damdor3474
    @damdor3474 3 года назад +1

    Ile razy, w jednym wideo można powiedzieć 'szanowni panstwo'....?

  • @ryszardsienkiewicz4334
    @ryszardsienkiewicz4334 4 года назад +2

    Mam banknoty rosyjskie " CZERWIEŃCE " - nic o takich banknotach nie wiem . Może ktoś mi udzieli pewnych szczegółów .

  • @ireneuszstach3959
    @ireneuszstach3959 4 года назад +4

    Chciałbym włożyć kij w mrowisko.
    Otóż porównywanie pieniądza papierowego do złota jest całkowicie nielogiczne i bez sensu. Niestety, ale zauważam, że jest za to bardzo popularne na tego typu kanałach. Pewnie dlatego, że zdanie „złoto od pieniądza papierowego lepsze jest” jest tak łatwo udowodnić. Tymczasem ja zapytam na przekór, co lepsze w WC, kiedy trzeba się będzie podetrzeć? Złoty krugerrand czy piękny duży banknocik z 1921 roku? Z góry sorki za tak ordynarne porównanie, ale tak trzeba było.
    Tymczasem wracając do sedna. Autor filmu zaraz na początku niejako potwierdził moje powyższe słowa, stwierdzając, że wie, że oczywiście są banknoty, które lepiej przechowały wartość od złota, ale nie będzie o tym mówił. No właśnie, dlaczego nie? Bo to zniszczyłoby tezę autora filmu, że złoto jest lepsze od pieniądza. Porównywanie obu tych „rzeczy” jest pozbawione sensu, bo gdyby tak było, to właściwie porównanie czegokolwiek do pieniądza zawsze będzie na korzyść tego czegoś.
    Ja np. mam piękną deskę sprzed wojny, dziś za taki kawałek drewna sporo wezmę. Zatem błeee przedwojenne złotówki, precz z nimi.
    Dziękuję, CBDU.

    • @srebrneprowokacje
      @srebrneprowokacje  4 года назад

      Dziękuje za opinię. Taki "kij w mrowisko" jest bardzo potrzebny. Mamy kilka kwestii:
      1. Złoto/srebro w krótkim terminie (5-10 lat) wcale może nie być lesze od gotówki. Gotówka jest nam potrzebne na co dzień i z tym nie ma co dyskutować.
      2. Nie mówię o banknotach które maja wartość kolekcjonerską, bo jak jest szansa, że gdy ktoś np. 100 lat temu schował do szuflady kilka banknotów 1 rublowych, mocno zniszczonych i obiegowych, to trafi akurat na rzadki rarytas?
      3. Bardzo zaintrygowało mnie zdanie "...porównanie czegokolwiek do pieniądza zawsze będzie na korzyść tego czegoś". Jest w nim sporo prawdy, ale tylko w odniesieniu do rzeczy trwałych (grunty, nieruchomości, metale szlachetne).
      Pozdrawiam.

    • @czyznie
      @czyznie 4 года назад

      W 99% przypadków lepiej mieć srebro lub złoto niż tą samą sumę w banknotach. Może się oczywiście zdarzyć że ktoś dawno temu odłożył jakiś bardzo rzadki banknot w idealnym stanie i jest on teraz warty więcej niż odpowiednik tego nominału w kruszcu. Ale to wyjątek który potwierdza regułę. Taki banknot ciężko jest też przechować żeby się nie zniszczył- w ziemi go nie zakopiesz bo wilgoć, w razie pożaru pójdzie z dymem. Biorąc pod uwagę zawieruchy dziejowe w XX wieku przechowanie banknotu tak żeby się nie zniszczył nie było rzeczą łatwą. Ponadto chyba wymagasz aby zwykły chłop w XIX wieku miał informację o nakładzie danego banknotu oraz potrafił trafnie ocenić jego stan co jest nierealne, a każdy mógł odkładać złote rublówki.

    • @milczenieogorkow9246
      @milczenieogorkow9246 4 года назад

      Tutaj nie chodzi o wartość kolekcjonerską tylko o wartość metalu i zdolności zatrzymania wartości w długim okresie czasu. Teraz jest fajnie, spokojnie i tłusto. I można jakiś tam banknot z jakiegoś tam roku sprzedać za jakąś okrągłą kwotę. Ale to nie o to chodzi. O bulion chodzi Panie!

    • @ireneuszstach3959
      @ireneuszstach3959 4 года назад +1

      czyznie
      Ależ ja niczego nie wymagam od chłopów :)
      Ja tylko napisałem, że porównanie wartości jaką reprezentuje pokazany na filmie banknot z wartością złota nie ma najmniejszego sensu. Może jeszcze niezbyt dokładnie to tłumaczę...
      Otóż banknot ma dwie wartości: nominał i wartość samego papierka. Autor filmu po prostu miesza te dwie rzeczy.
      A moim zdaniem nominału nie można porównać do złota. Co innego papierek, to już tak.

    • @czyznie
      @czyznie 4 года назад

      @@ireneuszstach3959 szczerze mówiąc nie rozumiem o co Ci chodzi. Dlaczego banknotu 500 rubli nie można porównać do pięćdziesięciu złotych 10-rublówek pod kątem przechowania wartości w długiej perspektywie czasowej?

  • @Gutek.1
    @Gutek.1 7 месяцев назад

    😉👍