Парк Софіївка, Умань

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 20 сен 2024
  • Націона́льний дендрологі́чний парк «Софі́ївка», або Софіївський парк - шедевр світового садово-паркового мистецтва кінця XVII - початку XIX століть. Щорічно його відвідують близько 150 тисяч людей (гранично-допустима, науково-обґрунтована норма відвідування - 500 тисяч на рік). Площа - 179,2 га.
    Тут росте понад 3300 видів дерев і кущів (місцевих і екзотичних), серед них: таксодіум (кипарис болотний), сосна Веймутова, тюльпанне дерево, платан, гінкго та багато інших. Колективом парку видано каталог рослин, в якому нараховується 1994 таксони, з них 1220 деревних і кущових порід та 774 трав'янистих рослин, в тому числі 25 таксонів ліщини, 24 - буки, 41 - ялина, 44 - ялівці, 100 - ліан, 320 - троянд, 57 - рододендронів, 376 - ґрунтопокривних та 98 - квіткових рослин. Колекційний фонд парку в 2007 році нараховував 3323 таксонів, з них: 546 деревних, 1557 кущових, 115 ліан, 1212 трав'янистих рослин, з них 914 інтродукованих та 246 аборигенних.
    Парк розташований у північній частині міста Умань Черкаської області, обабіч річки Кам'янки, за адресою - вулиця Київська, 12-а. З 1980 року директором дендропарку є член-кореспондент НАН України, доктор біологічних наук, професор Іван Косенко.
    Станіслав Щенсний Потоцький
    Парк «Софіївка» заснований у 1796 році власником міста Умані, магнатом Станіславом Щенсним Потоцьким та названий на честь його дружини Софії Вітт-Потоцької. Автором топографічного й архітектурного проекту і керівником будівництва парку було призначено військового інженера Людвіга Метцеля. Парк будувався упродовж шести років, і був подарований чоловіком Софії Вітт-Потоцької у день її іменин.
    Парк був створений у майже безлісій місцевості, розчленованій річкою Кам'янкою, балками та ярами, які врізалися в гранітове підложжя, що часто виходило на поверхню. При створенні парку вдало використано рельєф, але без заздалегідь наміченого плану. У процесі завершення робіт на окремих ділянках були висаджені місцеві та екзотичні деревно-чагарникові рослини, тоді ж були збудовані перші архітектурні споруди та прикрашено «Софіївку» скульптурою, переважно античною.
    Пам'ятник засновнику парку "Софіївка" Станіславу Потоцькому (1752-1805)
    Головна композиційна вісь парку проходить по річищу Кам'янки, де споруджено ряд штучних басейнів та ставів: Верхній - понад 8 га, Нижній - близько 1,5 га та інші, водоспади (один з них 14 м висотою), шлюзи, каскади, підземну річку Ахеронт (завдовжки 224 м), водограї (найбільший - до 20 м) тощо. Також у «Софіївці» є чимало алей і ландшафтних ділянок, таких як: Єлисейські поля, Англійський парк, Мала Швейцарія, Партерний амфітеатр.
    Парк прикрашають штучні скелі (Левкадська (Бельведерська), Тарпейська й інші), гроти (Венери, «Горішок», «Страху і сумнівів» та інші), павільйони (Флори, Рожевий), альтанки, скульптури.
    Завдяки компонуванню різних деревних порід, поєднанню їх з водоймами, скелями й архітектурними спорудами, створено види й перспективи різних планів (Головна алея, Англійський парк, Єлисейські поля та інші).
    Софія Вітт
    Коли Людвіг Метцель закінчив будівництво, в'їзд до парку був з боку оранжерей (тобто, з двору сільськогосподарської академії). Тоді приїздили в «Софіївку» на конях по теперішніх вулицях Тищика і Київській.
    Польський письменник Станіслав Трембецький у 1806 році присвятив парку поему «Zofiówka», яку сьогодні було перекладено на англійську мову.
    У 1832 році, після польського повстання, частина правобережних володінь родини Потоцьких, а серед них і Уманські землі з парком «Софіївкою», були конфісковані й передані Київській державній палаті.
    #Умань #Софіївка

Комментарии • 5

  • @ЛарисаЧайка
    @ЛарисаЧайка 2 года назад +6

    Дякую за чудову роботу! Була в парку рокiв 20 тому.

  • @podrozpopolsku.sergiuszode7859
    @podrozpopolsku.sergiuszode7859 2 года назад +7

    Wspaniałe miejsce!

  • @serhiypankeev9295
    @serhiypankeev9295 2 года назад +4

    Софіївка дійсно чарівне місце!

  • @Тимур-ж9э4ф
    @Тимур-ж9э4ф Год назад

    🆘як мені це переказати мені вчитель сказав переказувати🆘