Najčešće pogreške u uzgoju rajčice - Vrtlarska radionica by Pevex

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 10 сен 2024
  • Iako je rajčica definitivno jedna od najjednostavnijih biljaka za uzgoj, postoje pogreške koje mogu dovesti do potpunog razočaranja. Zato u novoj vrtlarskoj radionici doznajte sve trikove oko uzgoja rajčice kao definitivne kraljice ljeta.
    nekoliko je uvjeta koje morate osigurati rajčicama da bi one rasle zdrave i kvalitetne. Za početak to je cirkulacija zraka. Najčešće pregusto posađene rajčice nemaju dovoljno snage za rast ali o oboljevaju od bolesti.
    Odabir krive sorte još je jedan korak do neuspjeha. Možemo razlikovati niske i visoke vrste. Treba imati na umu da niske sorte dozrijevaju gotovo odjednom, dok kod onih visokih plodovi dozrijevaju tijekom cijele sezone. Osobno uvijek biram visoke sorte, jer želim uživati u plodovima sve do rane jeseni. Međutim, za takve rajčice treba i čvrst oslonac. Tu je definitivno moj odabir metalni plastificirani štap.
    Visoke sorte treba privezati za oslonac. Pripazite sa čime ih privezujete jer oštar povez može oštetiti samu stabljiku, naročito uslijed jakih vjetrova. Najbolji odabir je ili deblja špaga ili bužir.
    sljedeći korak na koji treba obratiti pozornost prilikom uzgoja rajčica je redovito uklanjanje zaperaka. Zaperak je mala nova grana koja raste u pazušcima. Ne uklonite li ih, biljka će rasti gusto i svu snagu usmjeravati na novi lisni rast, a ne na stvaranje plodova.
    upotreba primjerenog gnojiva također je ključ uspjeha. Koristite li univerzalno gnojivo, ono će vrlo vjerojatno utjecati na intenzivan rast lisne mase, dok će gnojivo namijenjeno plodovitom povrću potaknuti cvatnju, odnosno stvaranje plodova.
    neravnomjerno zalijevanje još je jedan problem prilikom uzgoja rajčica, a najčešće dovodi do pomanjkanja kalcija u tlu i pucanja plodova. Kalcij uzrokuje crnilo ploda, a tome možete doskočiti dodavanjem gotovog pripravka uz gnojivo ili usitnjenom ljuskom jaja. Ako dodajete ljusku jaja i želite da ona ima što brže djelovanje, nemojte je samo zgnječiti rukom i posipati po površini. Usitnite je u mikseru, posipajte oko biljke i nježno ukopajte u tlo.
    kada zalijevate svoje rajčice, činite to obilno i u jutarnjim satima i uvijek biljku zalijevajte uz korijen, nikako po listovima.
    Bolest na rajčicama uvijek će se prvo pojaviti na najdonjim listovima i plodovima. Pravovremena intervencija može spriječiti propadanje same biljke, odnosno cijelog nasada, jer bolesti rajčice su poznate po tome da se mogu proširiti po cijelom povrtnjaku.
    nadam se da ćete slijediti navedene korake za uspješan uzgoj rajčica, jer u narednim radionicama upravo će nam one biti potrebne za slasna jela koje spremamo.

Комментарии •