ISTORIJSKI BAČKI KANALI - FRANCOV KANAL, ILITI KIŠOV-, VELIKI BAČKI KANAL

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 окт 2024
  • ISTORIJSKI VOJVOĐANSKI KANALI - FRANCOV KANAL, KIŠOV VELIKI BAČKI KANAL
    Bajkovita priča o projektantu i graditelju Francobog-, Velikog Bačkog- iliti Kišovog kanala, dugačku 104 km-ra, 20m široke i dubine 3-7m-ra, od Bačkog Monoštora do Bačkog Gradišta sa četiri prevodnice, jer je nivo Dunava 9,5 metara viši od vodostaja reke Tise.
    Istorija kanala najdirektnije je vezana za kolonizaciju Nemaca, jer je u Bačkoj, posle odlaska Turaka živeo svega 32.000 stanovnika. Carica i kraljica Marija Terezija za glavnog kolonizatora odredila grofa Grašalkovića, koji je za sanaciju močvarnog terena angažovao bivšeg vojnog hidro-inženjera Jožefa Kiša, koji se u to vreme sa bratom Gaborom vratio sa "studijskog" putovanja po Engleskoj, gde su na Bridžvoter kanalu izučavali nivelaciju terena i kopanje male odvodne kanale i upravo jedan takav će prokopati između Kule i Vrbasa da bi višak vode odveli u obližnju Crnu baru. Sledeće godine, 1786, višak vode oko Sivca će odvesti do Crne bare i tada mu je sinula ideja da projektuje kanal koji će spojiti Dunav sa Tisom. Dve godine je merio i tražio najpogodniju liniju kojim će voditi kanal. Plan je 12. decembra 1791. predat Bečkom dvoru, a dozvolu će dobiti 27. marta. 1793. lično od cara i kralja Franca. Kanal je po planu trebao da košta tri miliona forinti, na kraju, kada su radovi 1802. završeni koštao je četiri puta skuplje. Akcionari su pred predaju kanala u upotrebu Kiša su smenuli i uklonili sa svih pozicija gradnje. Veliki inovator umro je u bedi, siromaštvu i napušten od svih.
    Francov kanal je u ono vreme bio najgrandiozniji poduhvat Austrijske carevine i promenuo je život u Bačkoj. Kanal je i značajan privredni objekat koji je plovni put iz Banata za Budimpeštu i Beč skratio za 253 km-ra
    Specijalni gost: Milan Vojnović - hroničar Sombora,
    Autor: Karolj Kovač.
    Godina proizvodnje: avgust 2004.

Комментарии •