Nieistniejące wsie Roztocza Wschodniego - Kuryje, Grochy, Żuki
HTML-код
- Опубликовано: 4 фев 2025
- Obszar Roztocza Wschodniego to pogranicze kultur, którego dziedzictwo kształtowały głównie cztery grupy etniczne: Polacy, Rusini, Żydzi i Niemcy. Pozostała po nich bardzo bogata kultura materialna, w postaci świątyń, cmentarzy, krzyży oraz ślady po infrastrukturze przemysłowej.
Dwudziestominutowy film prezentuje elementy dziedzictwa kulturowego, historycznego
i przyrodniczego Roztocza Wschodniego, opowiadając o historii trzech przysiółków położonych pomiędzy Rudą Różaniecką a Płazowem -Grochów, Kuryjów i Żuków. Nazwy tych miejscowości funkcjonują w świadomości dzisiejszych lokalnych społeczności, ale niewiele osób potrafi tam trafić.
Ideą twórców filmu było, aby z kamerą dotrzeć do tych pozostałości po dawnych zabudowaniach i gospodarstwach, ale i do zachowanych w pamięci faktów i opowieści o mieszkających tam ludziach. Przetrwały po nich krzyże z bruśnieńskiego kamienia, a także zarysy gospodarstw i dawne sady, a w nich zdziczałe drzewa owocowe oraz potężne lipy.
Film ma również zachęcić potencjalnych turystów i gości z innych regionów Polski do głębszej eksploracji terenu.
Super film,ciekawe informacje😊kocham Roztocze.
Za ten film serdecznie dziękuję! Niedaleko mieszkam . Twórcom brawooooooooooooooooooooooooooooooo!!!!!!!!!!!!!!!
Niezłe. Pozdrawiam.
Film obejrzałem, z wielkim zaciekawieniem. Choć pochodzę z centralnej polski i historia ostatnia tak 100 lat to inny trochę świat,i przestrzeń. Mając 60 lat pamiętam historię i opowiadania babci i dziadka. A tak przy przysiółku, za Radomskiem wychowałem się praktycznie w lesie, tak w lesie. Las wtedy był wszechobecny!. Nadmienię, że często bywam w okolicach Lubaczowa i mam do czynienia z historią tegoż terenu. Mój kolega mieszkający właśnie w Lubaczowie opowiada tragiczne historie tegoż terenu. Jadąc do cerkwi w Radrużu, czy cerkwi w Gorajcu, pokazuje mi właśnie te miejsca, które u Nich są ważne z powodu morderstwa przez ukraińców. Pozostało po tych wsiach, które kolega pokazywał ,pomniki, obeliska i jak Pani pokazała, drzewa, trakty, itd. Woda, las, i przestrzeń wokół tego co pani pokazuje pamiętają tą historię. Film bardzo wyrafinowany, zrealizowany pod każdym względem pozytywnie. Wykorzystała Pani wszystko co możliwe, nawet drona, który pokazuje świat z innej perspektywy. Nadmienię, że kupiłem album ROZTOCZE, Kłysiewicz, Michalski, Mielnik.. Tereny, wydarzenia, historia tego terenu robią wrażenie. Jeszcze nadmienię, skąd wzięło się stwierdzenie mojej babci z centralnej polski, stwierdzenie "Ty ukraińcu"?,
w odniesieniu do osoby co coś złego zrobiła. Fakt, że jak pamiętam chyba byli przesiedleńcy ze wschodu, którzy zostali wcieleni do wsi, gdzie mieszkała moja babcia. Do końca nie jestem pewny tych osób, ale "Ty ukraińcu" gdzieś pozostało w świadomości.
Pozdrawiam, i jeszcze raz gratuluję takiego filmu. Film filmem, a dotyczący niby historii, niby nas , niby tego co się stało niby...
Przepiękny to film...Dziękuję! uwielbiam Roztocze i jeśli tylko mogę się tam wyrwać to jadę, Nieraz kilkakrotnie w ciągu roku. Wiosną, latem i jesienią. Ale bywało się i zimą. Historia tego terenu jak i całych naszych Kresów jest bardzo trudna...zobaczymy co pokaże przyszłość...
Kocham Roztocze do szaleństwa, a muzyka, wspaniały głos i niezwykle przejrzyste wypowiedzi obu Pań, Dr Olgi Solarz i Małgorzaty Kaczorowskiej spowodują, że za chwilę zamiast wracać do domu, pokonam kilkaset kilometrów z prędkością światła i usiądę nad Różancem. Dziękuję!
Piękny film. Piękne miejsca ;)
Szlachta chłopów męczyła a pod zaborami obcy znieśli pańszczyzne ,Polske sprzedali zaborcom ,,przepito,, a obcy zaborca dał chłopom wolność!!!!