Noam Čomski vs Mišel Fuko - O ljudskoj prirodi: PRAVDA PROTIV MOĆI
HTML-код
- Опубликовано: 8 фев 2025
- Jedna od najprovokativnijih rasprava među savremenim misliocima odigrala se 1971. godine na inicijativu Fonsa Eldersa. U pitanju je debata između Noama Čomskog, lingviste, pisca i mislioca i Mišela Fukoa, francuskog filozofa.
Centralno pitanje - da li je urođena ljudska priroda nezavisna od spoljnih uticaja i iskustava - otvoriće niz drugih potpitanja o jeziku, teoriji znanja, biheviorizmu, istoriji, odnosima moći i pravednosti, što ovu raspravu čini aktuelnom i dan-danas.
Razmatrajući ideale i praksu zapadne kulture i politike, dva velika mislioca dvadesetog veka izneće osnovne argumente svojih teorija, koje se veoma razlikuju, te i ne čudi što u drugoj polovini rasprave, kada se razgovor eksplicitno usmerio na politiku, moć, nepravdu i pravdu, vidimo fundamentalna razilaženja u njihovim pristupima.
Avram Noam Čomski ( Filadelfija, 7. decembar 1928) je američki lingvista, filozof, pisac, profesor univerziteta i disident. Čomski je danas najuticajniji kritički mislilac u svetu, čije polje delovanja i interesovanja obuhvata lingvistiku, informacione tehnologije, ideologiju, savremeno društvo, politički sistem, obrazovanje i niz drugih sa ovim fenomenima povezanih tema. Čomski je profesor lingvistike na Masačusetskom institutu za tehnologiju. Zaslužan je za razvoj teorije o generativnoj gramatici, koja se smatra najvećim doprinosom lingvistici napravljenim u 20. veku. Kritičkim razmatranjem Skinerovog „Verbalnog ponašanja“, u kome je osporavao bihevioristički pristup proučavanju uma i jezika koji dominira u toku 1950-ih godina, posebno je doprineo razvoju kognitivne revolucije. Čomski je član saveta Novog Plamena, levičarskog časopisa na području bivše Jugoslavije.
Prema „Indeksu citata u umetnostima i humanističkim naukama“ iz 1992. godine, Čomski je u periodu od 1980. do 1992. godine bio najviše citiran živi naučnik, i osmi najcitiraniji naučnik uopšte.
Otkako je započeo svoju kritiku Vijetnamskog rata Čomski je postao nadaleko poznat, posebno internacionalno, po svojoj kritici medija i politike, i to više nego po lingvističkim teorijama. Čomski je široko poznat i kao politički aktivista i kritičar spoljne politike SAD i drugih vlada. Čomski opisuje sebe kao liberalnog socijalistu i simpatizera anarhosindikalizma (član je organizacije „Industrijski radnici sveta“, IWW.)
Noam Čomski je inostrani član Srpske akademije nauke i umetnosti u Odeljenju društvenih nauka. U svojoj knjizi „Novi militaristički humanizam“ oštro kritikuje bombardovanje Jugoslavije, jer je bilo u suprotnosti sa međunarodnim pravom i ukazuje na to da je humanitarna tragedija na Kosovu počela tek posle početka bombardovanja.
Mišel Fuko (15. oktobar 1926 - Pariz, 25. jun 1984), francuski filozof. Držao je katedru na College de France koju je nazvao „Istorija sistema mišljenja“. Njegova dela su imala ogroman uticaj na društvene nauke druge polovine 20. veka. Njegov rad se odnosi na oblasti filozofije istorije, kulturnih studija, sociologije, obrazovanja, teorije književnosti, filozofije nauke kao i na mnoge druge.
Fuko je poznat po svojim kritikama društvenih ustanova svih vrsta, ponajviše psihijatrije, medicine i kaznenog sistema, kao i po svojim idejama istorije seksualnosti. Njegove opšte teorije koje se tiču moći kao i odnosa znanja i moći, kao i ideje o govoru u odnosu na istoriju zapadne misli su široko primjenjivane i raspravljane.
Svaka cast na odabiru.Hvala vam najlepse!!!
Imate nekoliko sjajno odabranih knjiga. Sta vam je sledece u planu, ako nije tajna?
Nije tajna,naravno. Samo, još uvek razmišljam. Imate neki predlog možda?
@ Posto vidim da se bazirate pretezno na filozofsku literaturu, u sirem smislu, na listi imam nekoliko zanimljivih stvari koje mi deluju zanimljive, npr: Ernest Beker - Poricanje smrti, Franc Fanon - Prezreni na svetu, Rolan Bart - Mitologije. Nezahvalno mi je da dajem sugestije, ali eto, makar kao inspiracija za eventualni odabir.
@@Milky_waychich Hvala na predlozima i sugestijama. Uzeću u obzir nešto od navedenog, ako ne sada onda u nekoj bližoj budućnosti.