Sziasztok, koszonom az osszes videotokat, nagyon ertekesek es jok olyanokbak mint pl en, akiknek a koltsegvetesebe nem fer bele havi szinten egy jatek ezert meg kell valogatniuk mit vesznek meg. Az egyik kedvenc jatekom illik is ehhez a jatekfajtahoz, az pedig a Civilization 😉
Sziasztok! Nekem a Charterstone ami beugrott és az egyik nagy kedvencem. Bár ott a játék elején nincs semmilyen különleges képességed, de menet közben több félét is fel tudsz szedni személyiség formájában. Legyen szép estétek! Üdv: Peti
Area control (Terület uralás- foglalás) Route/Network building (Útvonal/hálózat építés) Set collection (Készlet gyűjtés) Akciópont gazdálkodás Ezek érdekelnének a ti bemutásotokban!
Nemrég szereztük be (karácsonyi ajándékként) az egyik kedvencünk, a Caverna - úgy tudom nemrég - forgalomba került kiegészítőjét: "The Forgetten Folk". Ez a 2018-as megjelenésű, és rajongói ötlet (Alex Wilber) alapján készült bővítés az eredetileg csak azonos tulajdonságokkal induló törpék mellé (ill. azok némelyike helyett) más népségeket is felsorakoztat, önálló karakterlapokkal (az otthontáblánk, korongjaink maradnak). Sajnos magyar fordítást nem találtam hozzá (ketaklub-on sincs), így kénytelen voltam azt magam elvégezni, kb 1 hét munkájával. Az új karakterek mind különbözőek, és könnyítéseket, ill. korlátozásokat is kapnak a szabályokban (ezek állnak a karakterlapokon). Így az eredeti alapjáték ismeretében izgalmassá válik, melyikkel milyen stratégia a leghatásosabb. Ezekre azoknak sem árt figyelniük, akik a hagyományos törpét választották játékosnak, sőt vannak olyan bővítések mind az árukban - Gombák, Drágakő-gyümölcsök (én Kristálybogyónak fordítottam) -, mind a berendezés lapkákban, melyeket ők is alkalmazhatnak, a velük kapcsolatos szabálymódosításokat figyelembe véve. Ezzel a kiegészítéssel - véleményem szerint - sokkal színesebbé válik a játék, amelyben a törpék mellett előbukkannak azok a lények is, melyek létezéséről az otthonukat építő kis emberkék megfeledkeztek. A nyolc karakter (önkényes fordításomban): Cave Goblins - Üregi Koboldok Dark Elves - Sötét Elfek Elves - Elfek Humans - Emberek Mountain Dwarves - Hegyi Törpék Pale Ones - Sápadt Izék Silicoids - Szilikoidok Trolls - Trollok Az egyes karakterekhez kötötten olyan tulajdonságok jelennek pl. meg, mint: - Az otthontáblán fel nem használt mezőkért nem kapunk mínuszt a pontozáskor - Az otthontáblánkról lelóghatnak egyes ikerlapkák - Az Üregi koboldoknak nem kell új lakóterem, mert egyben is bőven elférnek, ámde ügyetlenek, és az áruk begyűjtésénél egy - kiválasztott darab - kiesik a kezükből. - Vannak akiknél tiltott bizonyos ikerlapkák letétele, s helyette csak egyiküket építhetik be - A Szilikoidok csak követ esznek - A Trollok ugyan 2 Fáért(!) 4-es fegyvererősséggel kezdenek, de csak 10-ig juthatnak, ugyanakkor nagyon falánkok, és etetésükhöz 3 élelem kell. - stb.
Csak hogy pár példát soroljunk, ami nem került megemlítésre: - Hexpanse (frakciók + minor frakciók) - Drakon - Trónok harca (házkártyák) - Sorcerer - Bang/kockás Bang/párbaj Bang - Tokió/New York királya - Colt Express - Saltlands - Talisman - Betrayal at the House on the Hill Kooperatívban: - Dr Fondor és az Idő Fellegvára - Téboly Nagykönyve - Andor legendái - Gloomhaven - Pesti srácok (a haladóbb játékmódokban) - Az utolsó erőd - Eldritch Horror
Ezen játékfajták közül a kedvencem: Sid Meier's Civilization! De ha már karakter-képesség, az X-Wing is ide számít? Mert ott a játék gerincét pont az adja, hogy a nyolcoldalú dobótestek számát és képét hogyan tudod befolyásolni! Meg persze mennyire vagy jó pilóta... :)
Megemlíteném még ebben a kategóriában a nem is olyan rég megjelent The Dune társasjátékot. Teljesen különbözõ ugyanakkor hihetetlenül overpowered képességekkel rendelkezik minden játékot. Csak, hogy egy játékos képességét megemlítsem: minden játékos által banknak befizetett pénz hozzá folyik be a körök végén. Nagyon érdekesnek tūnik elsõre emiatt a játék, de remélhetõleg sikerült ennek ellenére egy kiegyensúlyozott rendszert létrhozni a fejlesztõknek. Szívesen hallgatnám meg a Te/Ti véleményeteket is errõl a játékról!
Birodalmi telepesek, A nyugati királyság építőmesterei, Andor legendái, Robinson Crusoe, és nagyon szeretjük az említettek közül a Pandemicet és a 7th Continentet :D
Szia Zoli! Szuper a bemutató szokás szerint :) Nekem is nagy kedvenc a Marco Polo, és ugyanaz volt az első pár játéknál a reakcióm, mint neked :D Viszont pár nyelvi hibára szeretném felhívni a figyelmedet. Az utóbbi években megfigyeltem, hogy hihetetlenül eszaporodtak a hétköznapi (főleg pesti) nyelvhasználatban olyan teljesen magyartalan, nyelvtanilag helytelen dolgok, amiket most te is használtál (dupla felszólítás, magyarban nem létező, fülsértő dolgok) pl.: "Fel kell vegyem; játékba kell hozzam" vagy a másik: "Muszáj vagy használni" Te mint kommunikációval foglalkozó ember, kérlek figyelj erre. Engem nagyon zavar, hogy a magyar nyelvet torzítva beszél egyre több ember a környezetemben, persze nagyon könnyű rászokni, de attól még borzasztó.
Ami most 'magyartalan'-nak tűnik, az lehet, hogy pár éven belül teljesen elfogadott lesz. És nem azért, mert sorvadna a nyelv; hanem (ahogy azt egy nyelvész említette egy nyelvészeti műsorban) a nyelv folyamatosan változik. Olyan szó- vagy mondathasználatok vannak ma, ami még jópár évvel ezelőtt nem volt elfogadott. És olyanok lesznek a jövőben, amit most még páran helytelennek, torzítottnak, fülsértőnek érzékelnek. Vagyis lehet reklamálni, de úgyis az lesz, ami megtapad a köznyelvben, és a fentiek pont ilyenek. Szerintem.
@@HimerJozsef Nem értek egyet. Új szavak jöhetnek bármikor, de a nyelvtant nem lehet csak úgy átírni. Pláne pár év alatt. És ezek ráadásul olyan változatok, amikkel megcsúfoljuk a magyar nyelvet.
Szia! Szuper videó lett. Pakli építés és tabló építést látnék szívesen az angol nevük alapján sokan keverik őket.
Köszönöm a videót.
Számomra ez nagyon infrmatív volt, nagyon várom mi lesz a következő mechanizmus. :)
Sziasztok, koszonom az osszes videotokat, nagyon ertekesek es jok olyanokbak mint pl en, akiknek a koltsegvetesebe nem fer bele havi szinten egy jatek ezert meg kell valogatniuk mit vesznek meg. Az egyik kedvenc jatekom illik is ehhez a jatekfajtahoz, az pedig a Civilization 😉
Nagy-nagy kedvenc évtizedek óta ebben a mechanizmusban: Blood Bowl. :)
Scythe és Rising Sun, két hatalmas kedvenc 😀
Sziasztok!
Nekem a Charterstone ami beugrott és az egyik nagy kedvencem. Bár ott a játék elején nincs semmilyen különleges képességed, de menet közben több félét is fel tudsz szedni személyiség formájában.
Legyen szép estétek!
Üdv: Peti
Area control (Terület uralás- foglalás)
Route/Network building (Útvonal/hálózat építés)
Set collection (Készlet gyűjtés)
Akciópont gazdálkodás
Ezek érdekelnének a ti bemutásotokban!
Mind tervben van, szuper, köszi! :)
Illetve szeretnem megkerdezni, hogy esetleg az Egerek es Varazslokrol nem tervezitek a jatekmenetet bemutato video kesziteset?
A következő videó esetleg lehetne a szimultán akció választás. (Kuruzslók, Maharadzsa, Edo...)
Tök jó tipp, köszi! Mindenképp felveszem a listára.
Nemrég szereztük be (karácsonyi ajándékként) az egyik kedvencünk, a Caverna - úgy tudom nemrég - forgalomba került kiegészítőjét: "The Forgetten Folk". Ez a 2018-as megjelenésű, és rajongói ötlet (Alex Wilber) alapján készült bővítés az eredetileg csak azonos tulajdonságokkal induló törpék mellé (ill. azok némelyike helyett) más népségeket is felsorakoztat, önálló karakterlapokkal (az otthontáblánk, korongjaink maradnak). Sajnos magyar fordítást nem találtam hozzá (ketaklub-on sincs), így kénytelen voltam azt magam elvégezni, kb 1 hét munkájával. Az új karakterek mind különbözőek, és könnyítéseket, ill. korlátozásokat is kapnak a szabályokban (ezek állnak a karakterlapokon). Így az eredeti alapjáték ismeretében izgalmassá válik, melyikkel milyen stratégia a leghatásosabb. Ezekre azoknak sem árt figyelniük, akik a hagyományos törpét választották játékosnak, sőt vannak olyan bővítések mind az árukban - Gombák, Drágakő-gyümölcsök (én Kristálybogyónak fordítottam) -, mind a berendezés lapkákban, melyeket ők is alkalmazhatnak, a velük kapcsolatos szabálymódosításokat figyelembe véve. Ezzel a kiegészítéssel - véleményem szerint - sokkal színesebbé válik a játék, amelyben a törpék mellett előbukkannak azok a lények is, melyek létezéséről az otthonukat építő kis emberkék megfeledkeztek.
A nyolc karakter (önkényes fordításomban):
Cave Goblins - Üregi Koboldok
Dark Elves - Sötét Elfek
Elves - Elfek
Humans - Emberek
Mountain Dwarves - Hegyi Törpék
Pale Ones - Sápadt Izék
Silicoids - Szilikoidok
Trolls - Trollok
Az egyes karakterekhez kötötten olyan tulajdonságok jelennek pl. meg, mint:
- Az otthontáblán fel nem használt mezőkért nem kapunk mínuszt a pontozáskor
- Az otthontáblánkról lelóghatnak egyes ikerlapkák
- Az Üregi koboldoknak nem kell új lakóterem, mert egyben is bőven elférnek, ámde ügyetlenek, és az áruk begyűjtésénél egy - kiválasztott darab - kiesik a kezükből.
- Vannak akiknél tiltott bizonyos ikerlapkák letétele, s helyette csak egyiküket építhetik be
- A Szilikoidok csak követ esznek
- A Trollok ugyan 2 Fáért(!) 4-es fegyvererősséggel kezdenek, de csak 10-ig juthatnak, ugyanakkor nagyon falánkok, és etetésükhöz 3 élelem kell.
- stb.
Zoli az egyik kedvenc játékod kimaradt :) #TerraMystica
Csak hogy pár példát soroljunk, ami nem került megemlítésre:
- Hexpanse (frakciók + minor frakciók)
- Drakon
- Trónok harca (házkártyák)
- Sorcerer
- Bang/kockás Bang/párbaj Bang
- Tokió/New York királya
- Colt Express
- Saltlands
- Talisman
- Betrayal at the House on the Hill
Kooperatívban:
- Dr Fondor és az Idő Fellegvára
- Téboly Nagykönyve
- Andor legendái
- Gloomhaven
- Pesti srácok (a haladóbb játékmódokban)
- Az utolsó erőd
- Eldritch Horror
Kooperatív: Tiltott sivatag
Ezen játékfajták közül a kedvencem: Sid Meier's Civilization!
De ha már karakter-képesség, az X-Wing is ide számít? Mert ott a játék gerincét pont az adja, hogy a nyolcoldalú dobótestek számát és képét hogyan tudod befolyásolni! Meg persze mennyire vagy jó pilóta... :)
Nekem a Nyugati Királyság építőmesterei, Birodalmi telepesek, Arkham Horror: The Card Game ami a kollekciómból használja ezt a mechanizmust.
Megemlíteném még ebben a kategóriában a nem is olyan rég megjelent The Dune társasjátékot. Teljesen különbözõ ugyanakkor hihetetlenül overpowered képességekkel rendelkezik minden játékot. Csak, hogy egy játékos képességét megemlítsem: minden játékos által banknak befizetett pénz hozzá folyik be a körök végén. Nagyon érdekesnek tūnik elsõre emiatt a játék, de remélhetõleg sikerült ennek ellenére egy kiegyensúlyozott rendszert létrhozni a fejlesztõknek.
Szívesen hallgatnám meg a Te/Ti véleményeteket is errõl a játékról!
Ami meg van ilyen téren, Az utolsó erőd, Blood Rage + Asgard istenei (kieg.) :)
Birodalmi telepesek, A nyugati királyság építőmesterei, Andor legendái, Robinson Crusoe, és nagyon szeretjük az említettek közül a Pandemicet és a 7th Continentet :D
Az agricola mitől ilyen?
A játék elején draftolt kisfejlesztések és mesterségek elég különbözőek és csak többnyore csak az adott játékosra vonatkoznak.
A Candamir, Pandemic, A tiltott sorozat is ilyen játékok.
Szia Zoli! Szuper a bemutató szokás szerint :) Nekem is nagy kedvenc a Marco Polo, és ugyanaz volt az első pár játéknál a reakcióm, mint neked :D
Viszont pár nyelvi hibára szeretném felhívni a figyelmedet. Az utóbbi években megfigyeltem, hogy hihetetlenül eszaporodtak a hétköznapi (főleg pesti) nyelvhasználatban olyan teljesen magyartalan, nyelvtanilag helytelen dolgok, amiket most te is használtál (dupla felszólítás, magyarban nem létező, fülsértő dolgok) pl.: "Fel kell vegyem; játékba kell hozzam" vagy a másik: "Muszáj vagy használni"
Te mint kommunikációval foglalkozó ember, kérlek figyelj erre. Engem nagyon zavar, hogy a magyar nyelvet torzítva beszél egyre több ember a környezetemben, persze nagyon könnyű rászokni, de attól még borzasztó.
Szia! A harmadikat értem, de az első két példával mi a hiba?
Vagy csak ennyire gondolsz, hogy helyesen "fel kell vennem" és "játékba kell hoznom"?
@@barnibombosz1448 Igen
Ami most 'magyartalan'-nak tűnik, az lehet, hogy pár éven belül teljesen elfogadott lesz. És nem azért, mert sorvadna a nyelv; hanem (ahogy azt egy nyelvész említette egy nyelvészeti műsorban) a nyelv folyamatosan változik. Olyan szó- vagy mondathasználatok vannak ma, ami még jópár évvel ezelőtt nem volt elfogadott. És olyanok lesznek a jövőben, amit most még páran helytelennek, torzítottnak, fülsértőnek érzékelnek. Vagyis lehet reklamálni, de úgyis az lesz, ami megtapad a köznyelvben, és a fentiek pont ilyenek. Szerintem.
@@HimerJozsef Nem értek egyet. Új szavak jöhetnek bármikor, de a nyelvtant nem lehet csak úgy átírni. Pláne pár év alatt. És ezek ráadásul olyan változatok, amikkel megcsúfoljuk a magyar nyelvet.
Burgle Bros is ilyen meg az Unmatched sorozat is
Elveszett kincsek tengere-jellem kártyák
A bang ilyennek számít?
Én is arra gondoltam, de ugye annak csak a haladóbb verziója ilyen.
Ha jól tudom az inkább titkos szerepes, és mindenkinek másféle céljai vannak.
@@mitjatsszunk De van egy karakterük is, amiknek van egy-egy különleges képessége.
@@EvangelionPower Jogos, tényleg, köszi.
Győri Zoltán, vannak még más játék mechanizmusok amikről még nem beszéltél?
Vannak, rengeteg. :) A boardgamegeek.com oldalon jelenleg több mint 50 van ha jól tudom.
Milyen Játékokat vártok 2020-ban?