Jak uniknąć pułapek przy wdrażaniu ulgi B+R?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 6 сен 2024
  • Bezpłatnie sprawdzimy, czy w Twojej firmie jest potencjał na wdrożenie ulgi badawczo-rozwojowej: www.ulga-br.pl
    Wdrożenie ulgi podatkowej na działalność B+R to świetny sposób na “darmowe” i bezpieczne pieniądze - w szczególności w firmach produkcyjnych oraz branży IT. Jeśli tylko Twoja firma spełnia przesłanki skorzystania z ulgi - warto się nią zainteresować.
    Po drodze możesz jednak napotkać kilka nieoczywistych pułapek, które w praktyce mogą ”wywrócić” cały projekt i narazić Cię na niepotrzebne ryzyko podatkowe.
    W tym odcinku Podcastu rozmawiam z mec. Agatą Michalak, która zajmuje się wdrażaniem ulgi na działalność B+R u nas w Gardens Tax & Legal, o najczęstszych pułapkach ulgi i o tym, jak ich uniknąć w praktyce.
    Strona Podcastu: www.DzienDobryP...

Комментарии • 19

  • @darek3997
    @darek3997 3 месяца назад

    Dzień dobry, dziękuję za ciekawy materiał.
    Interesują mnie zwłaszcza dwie kwestie:
    1. Czy istnieje jakiś sposób na odtworzenie dokumentacji pracowniczej? Czyli wiemy, że dany pracownik prowadził projekty które są prawdopodobnie B+R, ale nie prowadzimy ewidencji. Można ustalić z maili i innych dokumentów, że zajmował się danym projektem. Czy koszty takiego pracownika są do odratowania?
    2. W jakim szacunkowo % z państwa doświadczenia dochodzi do kontroli skarbowej rozliczenia ulgi? Czy zdarza się na przykład że urząd przychodzi kontrolować ulgę a potem rozszerza kontrolę na coś innego? Na czym w ogóle polega kontrola ulgi B+R?

    •  3 месяца назад

      Ad. 1
      Jak najbardziej jest szansa na odtworzenie dokumentacji pracowniczej na potrzeby ulgi B+R na podstawie przywołanych dokumentów.
      W takim przypadku proponuję ująć tylko te godziny, które jesteśmy w stanie obronić, a pracownik potwierdzić (w najgorszym wypadku pracownik może być powołany na świadka w trakcie kontroli).
      Ad. 2
      Po złożeniu zeznania podatkowego/korekty zeznania podatkowego co do zasady prowadzone są czynności sprawdzające (z reguły zdalnie). Urzędnik prowadzi czynności sprawdzające, ponieważ jedyne, co widzi w zeznaniu/korekcie, to kwota kosztów kwalifikowanych. Musi więc ustalić, czy zostały wypełnione przesłanki do skorzystania z ulgi B+R, tj. prowadzona jest działalność B+R, a wydatki wskazane jako koszty kwalifikowane zostały ujęte w odpowiedniej kwocie. Prawdopodobieństwo, że czynności sprawdzające się odbędą, oceniałbym na 99%. Jednak z odpowiednią ewidencją (wyliczenia, raport, karty projektu) naprawdę nie ma czego się obawiać. Moim zdaniem, pozytywne zakończenie czynności sprawdzających zdecydowanie obniża ryzyko wszczęcia kontroli w przyszłości.
      Jeśli chodzi o kontrolę właściwą w kontekście ulgi B+R, zdarza się ona rzadko, choć nie można jej wykluczyć. Trudno wskazać mi na konkretny procent - ulga B+R nie jest obecnie pod lupą, wręcz można pokusić się o stwierdzenie, że mamy klimat na ulgi proinnowacyjne. Kontrola odbyłaby się po analizie prawdopodobieństwa naruszenia prawa oraz rozmiaru nieprawidłowości, czyli tak samo jak przy innych zagadnieniach podatkowych (dla ulgi B+R nie ma odrębnych zasad). Podczas kontroli ulgi B+R urzędnik może żądać udostępnienia ewidencji potwierdzającej prowadzenie działalności B+R oraz kwoty kosztów kwalifikowanych (faktury, wydania z magazynu).
      Jak wspomniałem wyżej, możliwe jest też przesłuchanie świadków (podatnika, reprezentanta podatnika, pracowników, itd.)

  • @runnerpoz
    @runnerpoz 3 месяца назад +1

    Załóżmy, że pracownik 100% czasu poświęca na B+R. Czy wynagrodzenie za czas urlopu albo chorobowego też może być kosztem kwalifikowanym?

    • @PablitoPOLSKA
      @PablitoPOLSKA 3 месяца назад

      Nie tylko czas poświęcony na pracę BR

    •  3 месяца назад

      Nie do końca. Wynagrodzenia za czas nieobecności bierzemy pod uwagę, ale w wyliczeniach odejmujemy czas tych nieobecności. Szerzej o tym w interpretacji ogólnej MF z 13 lutego 2024 r. (DD8.8203.1.2021).

  • @PablitoPOLSKA
    @PablitoPOLSKA 3 месяца назад

    Proces otrzymania opinii od KIS czy spełniam warunki trwa już ponad 1,5h w międzyczasie wygrana sprawa w sądzie o tym że muszą zająć stanowisko a czego nie chcą zrobić. Z tym czy nam się ulga należy to radziłbym na spokojnie przejść cały proces weryfikacji żeby mieć papier od KIS.

    •  3 месяца назад

      Warto dodać, że MF jasno dał do zrozumienia, że Dyrektor KIS ma rozstrzygać o prowadzeniu (bądź nie) działalności B+R przez podatnika podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/9309402,fiskus-bedzie-juz-odpowiadal-w-sprawie-definicji-ulgi-ip-box-i-br.html

    • @PablitoPOLSKA
      @PablitoPOLSKA 3 месяца назад

      Ja składałem wniosek o interpretację w styczniu 2023. Teraz czekam na ponowne stanowisko KIS. Obecnie przedsiębiorcy mają ułatwioną drogę i zaoszczędzony jakiś rok oraz koszty postępowania przed sądem.

  • @marekwrobel5663
    @marekwrobel5663 3 месяца назад

    Czy można obniżać podstawę opodatkowania w br o nieodliczone z ur koszty kwalifikowane?

    •  3 месяца назад +1

      Kosztami kwalifikowanymi mogą być koszty uzyskania przychodu i w tym sensie kwalifikacja z UoR ma znaczenie raczej drugorzędne, ale prosimy o doprecyzowanie.

    • @marekwrobel5663
      @marekwrobel5663 3 месяца назад

      W ubiegłym roku wykazałem stratę w cit8, pomimo tego wykazałem koszty kwalifikowane w citbr. Czy w tym roku mogę obniżać podstawę opodatkowania do wysokości ubiegłorocznych, nieodliczonych, kosztów kwalifikowanych? Czy są na to jakieś interpretacje? Sam nie szukałem jeszcze, bo zysków spodziewam się w trzecim kwartale

    •  3 месяца назад

      Teraz wszystko jasne:-) Odpowiedź na to znajdziemy wprost w ustawie (art. 18d ust. 8 updop/art. 26e ust. 8 updof) - wcześniej nieodliczone koszty kwalifikowane przechodzą na kolejny rok i można je rozliczyć w ciągu 6 następnych lat.

    • @marekwrobel5663
      @marekwrobel5663 3 месяца назад

      I teraz zasadnicze pytanie. Czy w ciągu bieżącego roku podatkowego muszę płacić zaliczki, a ulgę odliczę dopiero w rozliczeniu rocznym cit8 i będę czekał na zwrot nadpłaty?

    •  3 месяца назад +1

      Tak, niestety tak to działa. Zaliczki powinny być płacone na bieżąco, a ulgę B+R wskazuję się w zeznaniu rocznym.

  • @sarajakas2001
    @sarajakas2001 3 месяца назад

    klasyk, i radca, a nie żadna tam radczyni czy klasyczka... tych form się nie odmienia... ja z IT i Kobieta ale te łamańce kolą w uszy i brzmią śmiesznie...

    •  3 месяца назад

      kirp.pl/opinia-obsil-na-temat-zenskiej-formy-tytulu-radca-prawny/

    • @sarajakas2001
      @sarajakas2001 3 месяца назад

      tak, papier przyjmie wszystko... a rzeczywistość swoją drogą... ;)

    • @MrVermin999
      @MrVermin999 3 месяца назад

      Ale jakoś na ślubowaniach żadnej odważnej, co nazwę zawodu wykręca, uświadczyć nie idzie :)

  • @tomaszkalinowski5984
    @tomaszkalinowski5984 3 месяца назад +3

    Pan za dużo mówi detronizując gościa.