Wyspa Sarema, Parnu, Szawle góra krzyży

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 3 окт 2024
  • Wyspa Sarema to największa wyspa Estonii. Kontynuując podróż udaliśmy się na klif Panga (Panga Pank).
    Klif Panga to nadmorski klif położony na północnym brzegu Saaremaa, na końcu drogi Kuressaare - Võhma, w pobliżu wioski Panga. Jest to najwyższy z klifów Saaremaa i Muhu, osiągający wysokość 20 metrów. Cały klif ma około 2,5 km długości. Klif Panga składa się z co najmniej trzech tarasów.
    Ania znalazła bardzo ciekawą ścieżkę położoną u podnuża klifu która jak się potem okazało ścieżką nie była tylko spokojna woda tego dnia pozwoliła nam na spacer tamtędy, a z czasem zmusiła nas do powrotu bowiem woda nie pozwoliła już na dalszy spacer.
    Tak po 6 dniu pobytu na wyspie wróciliśmy na stały ląd, aby udać się do miejscowości Parnawa (Parnu).
    Parnawa to miasto w południowej Estonii, port morski nad Zatoką Parnawską, stolica prowincji Pärnu. Liczba mieszkańców wynosi 44 tys. Przez Parnawę przepływa rzeka o tej samej nazwie. Parnawa nazywana jest letnią stolicą Estonii bowiem tu tutaj swój urlop spędza najwięcej mieszkańców tego kraju.
    Miasto jest głównym ośrodkiem turystycznym w Estonii. Do wypoczynku zachęcają długie piaszczyste plaże i atrakcyjne położenie na brzegu zatoki morskiej.
    Z pewnością warto się tutaj zatrzymać na kilka godzin podróżując trasą ViaBaltica bowiem miasto to znajduje się tuż przy niej.
    Następnego dnia udaliśmy się już w kierunku Polski po drodze zatrzymując się na Litwie jeszcze w jednym bardzo ważnym miejscu, a mianowicie w pobliżu miejscowości Szawle na Górze Krzyży.
    Góra Krzyży to wzgórze położone kilkanaście kilometrów na północ od Szawli, w pobliżu miasteczka Meszkucie.
    W miejscu tym postawiono w 1430 r. kapliczkę upamiętniającą przyjęcie przez Żmudzinów chrztu. Nad kapliczką górował wielki krzyż. Po upadku powstania listopadowego w 1831 r. zaczęto tam masowo przynosić i stawiać kolejne krzyże i od tego czasu przybywa ich stale. Stawiane są, bądź podwieszane na już stojących, różnej wielkości, od ogromnych kilkumetrowych aż po całkiem miniaturowe, w intencji nadziei, przyszłości, jako symbole zadumy, wiary bądź jako wota dziękczynne.
    W okresie władzy sowieckiej 1941-1990 wielokrotnie próbowano zmusić mieszkańców do zaprzestania pielgrzymowania w to miejsce, a w 1961 r. podjęto próbę całkowitej jego likwidacji przy pomocy pił, siekier i buldożerów. W 1965 zniszczono około 5 tysięcy krzyży i kaplicę, a do 1975 kolejne 1200 krzyży. W latach 1978-1979 planowano zalać teren, na którym znajduje się wzniesienie. Mimo to krzyże wciąż stawiano. Liczba krzyży jest szacowana na ok. 200 tys.
    Papież Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki na Litwę 7 września 1993 r. celebrował na Górze Krzyży mszę świętą podczas której poświęcił wybudowaną na nim w tym samym roku kaplicę. W 2006 na górze wzniesiono krzyż papieża Benedykta XVI.
    ‪@kosmateszlaki‬
    Z N A J D Ź N A S / FIND US
    ☞ Nasz Instagram: / kosmateszlaki
    ☞ Nasz Facebook: / kosmateszlaki
    ☞ email: kosmateszlaki@gmail.com

Комментарии • 12

  • @piateczkaipies5
    @piateczkaipies5 10 месяцев назад +1

    To są przygody jedna po drugiej a jakie wspomnienia.
    Super 👍
    Pozdrawiamy 🤗🖐🐕‍🦺

  • @jerzysiemiatkowski7081
    @jerzysiemiatkowski7081 10 месяцев назад +1

    Pętla zapięta serią ciekawych filmów ,doświadczeń , wrażeń !
    Witamy na ojczystej ziemi 😊

  • @4minuty_
    @4minuty_ 10 месяцев назад +1

    Ciekawe miejsce 👍 pozdrawiam i dziękuję 🤝

  • @Podazaj_Szlakiem
    @Podazaj_Szlakiem 10 месяцев назад +1

    Bardzo ciekawe miejsca 😊

  • @robodrone5662
    @robodrone5662 10 месяцев назад +1

    Świetne miejsca 👌

  • @jerzysiemiatkowski7081
    @jerzysiemiatkowski7081 10 месяцев назад +1

    Ciekawy film !
    Pozdrawiam .