Jak zwykle pierwsza klasa ! Twoje podejście do tematu jest naprawdę oryginalne i inspirujące. Doceniam Twoją ciężką pracę i zaangażowanie w tworzenie wartościowych treści. Cieszę się, że mogłem znaleźć ten kanał. Trzymaj tak dalej! (Komentarz taktyczny)
Po okropnej przygodzie z za dużymi (głównie za szerokimi) Atomicami kupiłam w dobrym sklepie z samymi butami Lange o cm krótsze od mojej stopy i bootfitter je wydłużył termicznie (miejsce na duży palec głównie). Oprócz tego zrobił lekki scaling i mam oczywiście zrobione wkładki, właśnie sidasa. Czasem obcierają mnie kostki ale zauważyłam, że to też zależy trochę od skarpet. Popieram pana zdanie - najważniejszym ekwipunkiem narciarza są buty i w tym wkładki.
Świetny materiał! Aż nasuwa się jedynie smutna refleksja na temat wielu sklepów narciarskich w Polsce, coś z czym stykam się od lat i co sam nazywam pseudo bootfittingiem, a mianowicie próby wmawiania klientowi siłą jaki but jest dla niego dobry i wciskanie tego sprzętu, który akurat zalega na półce :/ sam jestem osobą o dość nietypowym kształcie stopy i obecnie najbardziej komfortowe są dla mnie buty o 3-częściowej konstrukcji typu dalbello / full tilt, jakież było moje rozczarowanie kiedy przy problemach z dostępnością tych butów byłem bombardowany ofertami i komentarzami, że te czy inne buty będą dla mnie idealne, kiedy moje stopy cierpiały z ogromnego ucisku podbicia czy miały problem z unoszącą się piętą... Oczywiście moje komentarze na temat odczuć były zbywane lub zwalano na mój rzekomy brak wiedzy i doświadczenia. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że te dziwne zachowania jak najszybciej znikną z naszego rynku, a jakość usług, stanie się ważniejszą od usilnej próby sprzedaży zalegającego towaru ;) Pozdrawiam wszystkich niewymiarowych narciarzy! :D :D :D
Panie Tomaszu , dziękuję bardzo za ten bardzo pomocny , konkretny i wyczerpujący materiał, pigułka wiedzy super głos , super przekaz na najwyższym poziomie. życzę dużo zdrowia oraz powodzenia... cieplutko pozdrawiam i już wiem jakie buty mają być. Dziękuję
mam dokładnie te same odczucia co przedmówca ,,,myślałem ,ze wiem duuuzo na temat sprzętu , a tu tyle nowej wiedzy ... ,ale fajnie człowiek uczy się całe życie .... ;-)
Bardzo praktyczne informacje. Najlepszy kanał o tej tematyce. Wielka wiedza i wieloletnie doświadczenie no i pasja. To widać. Dzięki Pana wskazówkom od razu wiedziałem jakich nart potrzebuję...A miałem z tym duży problem. O butach już było coś wcześniej...I tak wymieniłem cały sprzęt. Tak trzymać! Świetny kanał 😉. Pozdrawiam gorąco.
Bardzo nas to cieszy! Prosimy polecać znajomym narciarzom - bardzo zależy nam na zwiększeniu świadomości i komfortu jak największej liczbie osób zainteresowanych. Będziemy się starać dostarczać Wam coraz więcej takich informacji.
Encyklopedia wiedzy o narciarstwie, oraz świetne rozeznanie w najnowszych trendach 👍🏼 Wszystkim również polecam podcast Stacja Narciarska, Michał Szypliński wykonuje kawał dobrej roboty a Pan Tomasz jest częstym gościem odcinków. ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️👍🏼
Buty dobrane zgodnie z poradą o rozmiar mniejsze, po wykonaniu wkładki customowej okazało się że buty są l luźne, tera myślę o włożeniu do nich wkładki zmniejszającej o 5mm . Pozdrawiam serdecznie.
Ja moje buty Atomica kupowałem naście lat temu. Był to wtedy model wypasiony. Odbarczanie butów polegało na tym, że to moje stopy formowały się przez 4 lata do nich. Com przecierpiał to moje. Ale coś za coś. Teraz trzymają narty i nadają im kierunek bezapelacyjnie. Niedawno tak sobie pomyślałem, że może kupię nowe buty. Przymierzyłem różne marki o twardościach 120,130 i byłem w szoku, że są tak delikatne i skorupa oraz klamry przemieszczają się podczas ruchów piszczela i stopy. Normalnie paździerz przy moich betonach. Suma summarum potulnie wróciłem do starych.
To prawda, te nowoczesne i lekkie buty to niestety straszny dramat, oczywiście nie w całości, chodzi głównie o skorupę buta, maja starczyć na kilka sezonów i masz kupić nowe, jeszcze lżejsze i jeszcze bardziej wypasione w nikomu niepotrzebne systemy. Szkoda tylko, ze to właśnie producentom nie zależy na wyprodukowaniu porządnego buta narciarskiego. Mam dokładnie takie same spostrzeżenia jak biorę do ręki moje stare buty i porównam do tych nowych i super sztywnych. Porażka.
@@obserwatorjeden6121 pełna zgoda, w zeszłym roku zmieniałem buty i oglądałem różne marki o sztywności 120-140. Kupiłem Tecnica Mach1 130 LV, reszta tylko fajnie wyglądała.
@@saintoshee tu nie chodzi o wkładkę, tylko o skorupę. Odchudzenie skorupy, wstawienie ożebrowania i wciśnięcie kitu, że taki but więcej wytrzyma. Jeden dobry dzwon i skorupa, czy klamra się uszkodzi. W moje buty nie jeden magik na stoku wjechał nartami, sam też przeżyłem wiele potężnych gleb gdzie skręcało mocowania i króćce klamer, potem wystarczyło tylko wyprostować, oczywiście używając mocnych narzędzi. Ja ważę średnio 125 kilo i jeżdżę szybko, możesz próbki zobaczyć na YT, dlatego potrzebuję mocnych skorup. A wkładka, czy to z misia, czy z koziej pyty, to już szczegół.
fajny materiał i pewnie autor ma racje, że wiekszość użytkowników ma zbyt duże buty, choć moim zdaniem, ważne by zauważyć, że można przegiąć w drugą stronę. za mały but będzie 'wypychał' nogę z buta i nie da wystarczającego podparcia/trzymania. Warto mieć to na uwadze, bo profesjonalny fitter może nas skłonić do zbyt małego but jeśli podejdziemy bezrefleksyjnie
Jeżeli but był prawidłowo dobrany według pomiaru to dobranie buta za małego jest po prostu niemożliwe. Większość osób po prostu nie umie odpowiednio stać w butach narciarskich i to jest główny problem. Poza tym każdy prawidłowo dobrany but narciarski musi być sprawdzony na stoku przed ingerencją boofittera a po niej musi się ułożyć do stopy co trwa dłużej lub krócej. Obejść się tego nie da.
Drobna uwaga. Nie każda wkładka bedaca na standardowym wypoasażeniu kupionego buta jest to wyrzucenia. Przykład: Cześć modeli Redster Atomic wc w zestawie "daje" bardzo dobre wkładki SIDAS
Dzień Dobry, jestem fanem i użytkownikiem nart ELAN, szukam testów lub opisu tych nart w języku polskim, znalazłem opis tylko w j.czeskim (MiroMoskoSki) i o ile dobrze zrozumiałem to należy kupić narty o "nr większy" niż starsze modele?! Obecnie jeżdżę na "14". Pozdrawiam Bogdan.
Panie Kurdziel... pytanie/rada już mam 40 dychy na karku, 25 lat w stecz mialem problemy z butami tzn... zawsze bolały mnie łydki lub bardziej konkretnie piszczele czy chodząc czy jeżdząc sprawiało mi to ból. Buty nie były dopasowane pode mnie (prezent pod choinke) moje nogi jak u atlety, łydki b. Szerokie... jaka rada?
W poprzednim sezonie szukałem informacji nt. zapinania i w sklepie w Norwegii powiedziano mi, żeby najpierw zapinać 2. od góry a potem 1. od góry. Z 3. zupełnie się zgadzam, zapinam mocno na górze i odpinam na dole stoku. 4. zacznę zapinać mocniej, bo rzeczywiście mało kontroli od palców do nart. Pytanko: czy wybierając buty wg Mondo ma on odpowiadać rozmiarowi mojej stopy czy być większy?
Filmik już ma trochę lat:) proszę o odpowiedz, jeśli po kilku h na stoku ( flex ok 110) buty niby przygotowane pod moje stopy ( wygrzane w sklepie ) uciskają mnie tak jakby mi ktoś po bokach imadłem ściskał stopę ,, a po ściągnięciu butów duży ból...:( buty są źle wygrzane? źle dopasowane? bardzo proszę o pomoc czy tylko tu już moje stopy i odbarczanie pomoże... z góry dziękuje za pomoc w która stronę iść.
Dotknął mnie właśnie podobny problem. Ucisk pojawia się po wewnętrznej stronie stopy w miejscu zakończenia wkładki. Myślę że moja customowa wkładka została źle zrobiona, albo powinienem od barczyć but. Czy udało się znaleźć źródło problemu?
Kupić mniejsze. Serio! W tę stronę się nie da. Żadne dodatkowe wkładki, drugie skarpety, piankowe wypełnienia itp. nie pomogą. Szkoda czasu, pieniędzy i pracy.
@@mszyplinski Pełna zgoda. Ale wyobraźmy sobie sytuację taką: nie śpisz na pieniadzach, kupiłeś nowe buty które po 1 wyjeździe okazały się za małe, dodatkowo zaliczyłeś glebę i zarysowałeś klamrę. Kto takie buty przyjmie z powrotem a buty np 1200 kosztowały. Większość ludzi nie ma pojęcia jak prawidłowo kupić buty narciarskie, jak zauważył Pan Tomek około 90% ludzi jeździ w za dużych butach, dwa mierzyć but w sklepie, a jeździć w nich to dwa światy ( chyba że się mylę), kolejna rzecz to z tego co widzę to 99% sprzedawców podchodzi do tematu: byle sprzedać
Ło matko...30 lat jeżdżę na nartach i dziś się dowiedziałem, że "pierwsze" wkładki się wyrzuca :-) Z ciekawości sprawdzę jaka jest dostępność samych wkładek i wiedzy na ten temat wśród sprzedawców.PZDR
W pierwszej kolejności dobrze dopasowane buty, bez luzu na wysokości łydki, by piszczele się nie obijały. Może warto spróbować innej firmy - ja w moich obecnych mam problem związany z bólem pierwszego dnia po długiej przerwie, kiedyś tego nie doświadczałem. Są też specjalne żelowe elementy na języki butów, które mogą zminimalizować dolegliwości. W sytuacji awaryjnej na wyjeździe uśmiechasz się do jakiejś pani i naklejasz na piszczele podpaski. Mówię serio. Powodzenia!
Dzień dobry. Mam następujący problem. Jeżdżę w butach Lange rs130, których skorupa jest już dostosowana do mojej stopy (chyba w 6 rundach odbarczania) , ale nadal marzną mi palce. Odkryłem, że przyczyną jest botek zbyt wąski w rejonie palców i ściskający je tak ,że ogranicza to krążenie krwi. Mam bardzo szerokie stopy w przedniej części (ok103 mm) 1) Czy można gdzieś przeszyć botki ? Czy zna pan firmę która to robi w Polsce? (jestem z Gdańska) 2) jakie są możliwości kupienia innych botków osobno nowych ? - ale odpowiadających sportowemu butowi czyli raczej niezbyt grubych ale nie zawodniczych 2b) czy jest jakaś firma robiąca customy i ile to kosztuje? - ( choć wlałbym poprzestać na przeszyciu już posiadanych) pozdrawiam
To nie jest aż tak wielki problem, gdyż stopy zwykle różnią się długością. Dobieramy buty do stopy mniejszej, a następnie drugi but rozciągamy tak, żeby było wygodnie. Przy różnicy jednego centymetra radze skorzystać z usług naprawdę doświadczonego bootfittera.
gdyby ten bardzo przydatny film pojawil sie rok temu i w bardzo prosty sposób obrazuje jak przymieżyc buty narciarskie w sklepie nie zrobił bym tego blędu i nie kupil bym butów zadużych aż o dwa rozmiary ( 29,5) Wystarczyly 3 dni na stoku w szczyrku żeby uswiadomić sobie że dokonałem złego wyboru. W trzecim dniu potworne pieczenie stopy oraz dociskanie klamrami tylko pogarszalo jazdę. Pózniej trzy wypady na sztuczny stok i kombinowanie z wkladkami gdzie dwie po 3 mm plus wkladka sidas nie wiele pomogly niby komfort nogi byl ale bez przelożenia na zwrotność na narty. Chciałbym przestrzec osoby które chcą zakupić sobie buty żeby zrobily to w profesionalnym sklepie oraz skorzystały z porad i z doświadczenia ludzi którzy się na tym znają. Teraz rozmiar 27,5 po przymieżeniu 5 par butów i wybrałem takie na które wogule nie stawiałem więc to też niech bedzie przestroga!! nie te które ładnie wygladają są drogie i wygladają obłednie tylko te które dobrze leżą i są komfortowe od samego poczatku oczywiscie w naszym rozmiaże. Pozdrawiam kumatych oraz autora filmu
miałem podobny problem tylko ja oglądnołem ten program a i tak kupiłem buty o rozmiar za duze .dobijałem pięte do końca mierzyłem stopy a itak po kilku godzinach jazdy noga zaczęła się ciut przesuwać przód tył.rok póżniej kupiłem następne zowu mierzenie nogi i zaskoczenie gość mówi mam stope 28\5 a nie jak rok wcześnie 29\5 no i jeszcze doszło prawa stopa szersza 5 mm.pojechałem na stok prawa noga nie mogłem wytrzymać ,sruu do bootfittera najpierw poszerzanie linerów w prawej potem znowu na stok no znowu mało znowu do bootfittera poszerzenie skorupy i dopiero wtedy to zaczęło działać.podsumowując teraz jest ok. ale nie do końca bo marzną mi stopy przy od -16 stopni będę testował narazie najtańszy sposób wkładki jednorazowe rozgrzewające.Podstawa bootfitter a dla mnie to było też szerokość stopy przy kupowaniu butów
Witam, mam pytanie może będzie Pan mógł mi cos podpowiedzieć. Chodzi o to ,ze nie mogę znaleźć nigdzie informacji o butach dla osób po artrodezie stawu skokowego. Akurat jestem po takiej operacji i wydaje mi się ,ze jestem już gotowy ,żeby znowu jeździć na nartach ale co zrozumiale swoich dawnych butów nie założę ze względu na unieruchomiony staw. Najprawdopodobniej będę potrzebował butów tylnowejściowych. W latach 90-tych miałem takie NORDICA ,które się świetnie spisywały i akurat teraz Nordica znowu wypuściła taki model HF i podejrzewam , ze mogą być dobre , chociaż jeszcze nie miałem okazji ich przymierzyć ale może są jeszcze jakieś inne modele dla takich osób z takim ograniczeniem ? Może wie Pan cos więcej na ten temat? Dziękuje Mirek.
A co z butami narciarskimi termoformowalnymi ? Kiedys uslyszalem u jakiegos polskiego bootfittera ze to marketing I rozwiazanie dla sklepow w galeriach - twierdzil ze buty sie tylko odbarcza I wlasciwie byl taki wsciekly jak spytalem czy ma ten piec do butow ze musialem uciekac ....
Jedno pytanie dotyczące mierzenia. Zasadę żeby mierzyć najpierw pustą skorupę znam od dawna ale zawsze mam problem jak zmierzyć te 1,5 cm? Suwmiarki tam nie wsadzę, a "na oko" to wiadomo kto i co. Jakieś patenty na to?
Drewniana pałeczka o odpowiedniej średnicy. Nawet niektóre firmy produkują takie swoje brandowane w zestawach o różnych średnicach. Oczywiście wystarczy zwykły patyk zmierzony suwmiarką.
Jak to jest z tym flexem? Czy to jest w ogole jakoś wystandaryzowane? W zeszłym sezonie kupowałem buty. Ważę 130, 185cm. Kupiłem heady raptory 110. Czytałem dużo na ten temat. Zbierałem opinie innych użytkowników. Wszyscy twierdzili, że flex 120-130 to na zawody. Czy nie jest tak, że te flexy to taki troche wskaźnik na oko i teraz trendy stało się jeżdżenie na wysokih flexach więc producenci zawyżają tą wartość?
Ogólnie wyglada to tak! Dobieramy buty do umiejętności i stylu jazdy! Buty narciarskie można porównać do układu zawieszenia oraz układu kierowniczego w samochodzie! Jeżeli jeździsz rekreacyjnie lub jesteś początkujący czy średniozaawansowany to wybierasz buty bardziej elastyczne, szersze „w stopie” ze względu na wygodę oraz jazdę na mniej stromych stokach. Natomiast dla narciarzy, którzy jeżdżą sportowo przeznaczone są buty wąskie i sztywne ale mniej wygodne, by nie tylko precyzyjnie przekazywać każdy impuls ze stopy na nartę, ale tez by tworzyć na narcie większy moment siły . Dlatego tez buty należy dobierać do nart! Tzn. Jeżeli buty rekreacyjne to narty tez rekreacyjne. Natomiast jeżeli buty sportowe to narty mogą być rekreacyjne. Ale nigdy na odwrót! Właśnie ze względu na dźwignie. Narty w zakręcie maja działać jak sprężyna piórowa, za pomocą której dokonywane jest odciążenie nart. Aby ja „napiąć” musi zadziałać odpowiednia siła . Siła ta to kilka wektorów m.in. masy ciała, siły odśrodkowej oraz wektor siły mięśni, który działa na język naszego buta. Stad jeżeli połączymy „miękkiego” buta ze sztywnymi nartami sportowymi albo race będzie to kompletne misconception. Nie dociążamy odpowiednio narty. Jeżeli wiec masz ambicje pojeździć sportowo to oprócz umiejętności, nart sportowych lub z grupy race to buty dla Twojego wzrostu flex min 130! Jak by wsadzić cywilne zawieszenie i układ kierowniczy do rajdowego auta WRC to te auto pewnie pojedzie po prostej, ale wyleci na pierwszym zakręcie. To jest to samo w nartach. To jest mega ważne! Wrzucę na swój profil 2 filmiki. Te same warunki śniegowe (było miękko) 1. Narty z grupy sport iRace 175cm sztywne, 2. Narty miękkie i szerokie 50/50 Nobile 175cm. Ja 175cm buty head raptor flex140. Widać wyraźnie jak układa się jedna i druga narta w skręcie! Mam nadzieje, że trochę objaśniłem! Pozdro!
@@waszek82 Hej. Możesz mi poradzić z Flexem? 193cm wzrostu, 92kg. Jeżdżę od 2 dni, ale robię szybkie postępy (skręcam już równolegle) i chcę jeszcze w tym sezonie być zaawansowanym początkującym. Gdzie: przygotowane stoki.
Witam serdecznie Gdzie w Polsce Pan rekomenduje zakup butow narciarskich . Gaździe mogę znaleźć fachowa obsługę ktora ma doświadczenie pojęcie i sprzęt . Jeżdżę bardzo dużo dość agresywnie i szukam kogoś w Polsce kto mi mógłby pomyć bo chciałbym już wysłużone moje buty 3 letnie wymienić Będę wdzięczny za pomoc
Fajny film :) Niemniej regulację pochylenia cholewki ja robię bez botka wewn. - lepiej widać czy łyda siedzi prosto. Faktem jest, że większość jeździ w butach za dużych. Mondo 1:1 z długością stopy daje na ogół też za duży but... Szerokość i wysokość stopy także ma znaczenie, tutaj odpowiedni dobór skorupy to podstawa.
W jakim wieku? osobiscie widzialem wielokrotnie maluszkow nawet w wieku lat trzech na stokach Gor Skalistych. Oczywiscie pod nadzorem rodzicow i na lejcach. Wazna rzecza jest by maluch mial radoche i dobra zabawe. Niestety wiekszosc rodzicow nie zdaje sobie sprawy z tego, ze te maluchy nie maja tak duzej wytrzymalosci i dosc predko sie mecza. Dlatego tez dosc szybko zaczynaja marudzic i narzekac, ze chca juz do domu. Dlatego nie warto ich na sile ciagnac czy zmuszac do dalszej jazdy gdyz szybko sie zniecheca a w sumie nie o to chodzi. Powodzenia w nauczaniu :)))
@@ziggymatuszewski2803 no właśnie piszę że to jest najgorsze co można zrobić dziecku - czyli niepoleganie na własnym hamowaniu. Jak ma się nauczyć hamować skoro wie, że zawsze przytrzyma go rodzić czy opiekun.
@@pawe9675 To w zupelnosci zalezy od dziecka. Jedne dzieci sie nie boja i nie maja zadnego strachu podczas jazdy a inne boja sie bardzo i wymagaja ciaglej asysty i kontroli. I te wlasnie dzieci praktycznie zawsze musza rozpoczynac swoja nauke przy pomocy " lejcow i szelek" Zwykle nie zajmuje to duzo czasu i po jakichs dwoch dniach mozna rozpoczac normalna nauke. Przypomina to troche sytuacje z nauka jazdy na rowerze. Najgorsze co mozna zrobic to zmuszac dziecko do nauki !!!!! Widzialem na wlasne oczy tego efekty. Kiedys na jednego goscia musialem nakrzyczec bo nie moglem tego zniesc. Bidny chlopiec za kazdym zjazdem plakal i trzasl sie ze strachu a jego ojciec ciagle mu powtarzal- no pain no gain- takie tam durnowate amerykanskie powiedzenie dla sportowcow.
Pan Tomek ma racje. Bootfitter jest najlepszym miejscem do zakupu butow. Tam otrzymacie taka sama informacje i takie same rady a na dodatek wyjdziecie z tamtad zadowoleni.
@@zbirmar Trudno mi powiedziec czy nawet poradzic poniewaz nie wiem jak jest w Polsce z ta sprawa. Mieszkam za granica i w tutejszych sklepach specjalistycznych jest sprzet i fachowcy od tych spraw. Bedac w Polsce , kilka lat temu, zauwazylem , ze jest podobnie ale tak jak wczesniej powiedzialem w sklepach specjalistycznych. Co moge poradzic z wlasnego doswiadczenia to to zeby sluchac co mowi sprzedawca, odpowiedziec na pytania po zastanowieniu sie i sprobowac jaki typ i jaka marke buta sugeruje. Wazna rzecza jest zeby pasowanie buta bylo o porze dnia kiedy nasze stopy sa najszersze, a wiec wieczorem lub po wiekszym wysilku fizycznym. I to moim zdaniem jest dosc czesto pomijane poczas pasowania butow. Druga wazna rzecza jest cierpliwosc. Jest to proces dosc dlugi i naprawde warto spedzic godzine czy moze nawet dluzej na wybraniu tego buta , ktory pasuje jak przyslowiowa rekawiczka. Trzecia rzecza, moim zdaniem wazna, jest nie zwracanie uwagi na marke, kolor czy grafike. Jest to rzecz naprawde nie wazna. Wazne jest dopasowanie i wygoda( w sensie braku uciskow podczas normalnego wstania i w pozycji a ugietymi dosc gleboko kolanami. kazdy ma inne stopy i czesto kazde buty sa zrobione w innym ksztalcie i nawet zysokosc i szerokosc w miejscu gdzie sa palce i pieta sa inne w zaleznosci od producenta. Ostatnia najwazniejsza rzecza jest to by nie kupowac czegos co nie pasuje tylko dlatego, ze jutro jedziesz na narty i nie ma nic innego co by pasowalo lepiej !!!!! Buty sa bardzo drogie i nie kazdy sklep przyjmuje zwroty. Tak wiec warto i podkreslam naprawde wart spedzic troche czasu na poszulkiwaniach . Osobiscie nie uwazam, ze rozpieranie buta czy tez frezowanie w miejscach ucisku jest dobrym pomyslem. Frezowanie oslabia scianke buta i but poprostu moze w tym miejscu peknac podczas ostrzejszej jazdy. Nordica- jest moim zdaniem zbyt malo popularna. Ich buty sa naprawde bardzo dobre. Tak wiec warto je sprobowac. Aha, jeszcze jedno, zwroc uwage na to jak zapinaja sie buty. Cztery zapiecia zapewniaja wieksze mozliwosci dopasowania niz trzy czy tez jakies kable i pokretla. Wysokosc jezyka bvuta wewnetrznego tez jest wazna. Twoja kosc piszczelowa bardzo szybko ci o tym powie podczas porzadnej jazdy :))) Szerokosc paska dociskowego ( Nie wiem czy to wlasciwa nazwa ) tez jest wazna. Niektorzy producenci robia je dosc szerokie a inni bardzo waskie. Szersze sa lepsze!!! powodzenia w poszukiwaniach i przyjemnej jazdy :))
Rynek butow narciarskich ppszedl w zlym kierunku - marketing zwyciezyl nad rozsadkiem. Niemozliwoscia jest kupienie butow o wysokim "fleksie" i nie szlifujacych stope po bokach. Stopy sa bardzo rozne a szerokosc butow zawsze ta sama. Zadna wkladka nie pomoze jesli sie ma szeroka stope - buty beda za waskie. Moda na waskie buty przyszla z zawodow. Zauwazyliscie ze pierwsze co robia to rozpinanie butow? Bo maja buty bardzo ciasne - by miec dobra kontrole nart. W jezdzie rekreacyjnej nikt w takich butach nie wytrzyma chocby godziny. Ciasne buty w sklepie beda jeszcze ciasniejsze na stoku - nie rozszerza sie. To nie skora.
Każda niemal firma robi skorupy na wąskie, Średnie i szerokie stopy. Moda, to jest wyrywanie z kontekstu dwóch zdań i kupowania butów źle dobranych do stopy/nogi.
@@gabrik50 Co za bzdury. Norma jest ze szerokosc buta jest powiazana z dlugoscia i zdecydowana wiekszosc marek nie robi butow w dwoch nawet szerokosciach.
@@podunkman2709 bzdurna, to jest pańska wiedza w temacie. Oczywiście, że last jest powiązany z długością. Podawana jest wartość dla rozmiaru 265 i zmienia się o 2 mm w dół/górę co rozmiar. Do jazdy amatorskiej większość firm robi jak napisałem 3 rodzaje skorup: narrow, medium i wide. Np Nordica - sport, speed i pro machine i najszersze Cruise
Gdyby nie „pomocnicy z sieciówki” być może kręcilibyśmy film, który właśnie oglądacie telefonem w piwnicy. A może nie kręcilibyśmy go wcale. Warto czasem pomyśleć też o tym…
@@ntnsnowandmore pieniądze nie śmierdzą, fakt, ale żeby tak bezkrytycznie polecać „fachowców” z sieciówki. Warto być w większym stopniu niezależnym, jak pan widzi profesjonalizm sam się broni. Pozdrawiam.
@@ntnsnowandmore panie Tomaszu proszę sobie odszukać materiały z zeszłego sezonu i obejrzeć ponownie. Mieliśmy wtedy mała wymianę poglądów co do fachowców ;-)
Ten moment kiedy myślę, że wiem wszystko o sprzęcie narciarskim i włączam film pana Tomasza... bezcenne :-)
Dokładnie 🙂
Zgadzam się!
Oglądając Pana Tomka za każdym razem dowiaduje się czegoś nowego, przydatnego, użytecznego! Dziękuję, pozdrawiam i do zobaczenia na stoku!
Jak zwykle pierwsza klasa ! Twoje podejście do tematu jest naprawdę oryginalne i inspirujące. Doceniam Twoją ciężką pracę i zaangażowanie w tworzenie wartościowych treści. Cieszę się, że mogłem znaleźć ten kanał. Trzymaj tak dalej! (Komentarz taktyczny)
Od dwóch lat zjeżdżam i dopiero trafiam na fachowca! Ale zawsze lepiej późno niż wcale.😊😊😊
Po okropnej przygodzie z za dużymi (głównie za szerokimi) Atomicami kupiłam w dobrym sklepie z samymi butami Lange o cm krótsze od mojej stopy i bootfitter je wydłużył termicznie (miejsce na duży palec głównie). Oprócz tego zrobił lekki scaling i mam oczywiście zrobione wkładki, właśnie sidasa. Czasem obcierają mnie kostki ale zauważyłam, że to też zależy trochę od skarpet. Popieram pana zdanie - najważniejszym ekwipunkiem narciarza są buty i w tym wkładki.
Świetny materiał! Aż nasuwa się jedynie smutna refleksja na temat wielu sklepów narciarskich w Polsce, coś z czym stykam się od lat i co sam nazywam pseudo bootfittingiem, a mianowicie próby wmawiania klientowi siłą jaki but jest dla niego dobry i wciskanie tego sprzętu, który akurat zalega na półce :/ sam jestem osobą o dość nietypowym kształcie stopy i obecnie najbardziej komfortowe są dla mnie buty o 3-częściowej konstrukcji typu dalbello / full tilt, jakież było moje rozczarowanie kiedy przy problemach z dostępnością tych butów byłem bombardowany ofertami i komentarzami, że te czy inne buty będą dla mnie idealne, kiedy moje stopy cierpiały z ogromnego ucisku podbicia czy miały problem z unoszącą się piętą... Oczywiście moje komentarze na temat odczuć były zbywane lub zwalano na mój rzekomy brak wiedzy i doświadczenia. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że te dziwne zachowania jak najszybciej znikną z naszego rynku, a jakość usług, stanie się ważniejszą od usilnej próby sprzedaży zalegającego towaru ;) Pozdrawiam wszystkich niewymiarowych narciarzy! :D :D :D
Świetna robota. Dziękuję!
Dziękuje Panu za rozwianie moich wątpliwości co do doboru butów oraz nart do jazdy w dzisiejszych czasach .
Panie Tomaszu , dziękuję bardzo za ten bardzo pomocny , konkretny i wyczerpujący materiał, pigułka wiedzy super głos , super przekaz na najwyższym poziomie. życzę dużo zdrowia oraz powodzenia... cieplutko pozdrawiam i już wiem jakie buty mają być. Dziękuję
mam dokładnie te same odczucia co przedmówca ,,,myślałem ,ze wiem duuuzo na temat sprzętu , a tu tyle nowej wiedzy ... ,ale fajnie człowiek uczy się całe życie .... ;-)
Bardzo praktyczne informacje. Najlepszy kanał o tej tematyce. Wielka wiedza i wieloletnie doświadczenie no i pasja. To widać.
Dzięki Pana wskazówkom od razu wiedziałem jakich nart potrzebuję...A miałem z tym duży problem. O butach już było coś wcześniej...I tak wymieniłem cały sprzęt. Tak trzymać! Świetny kanał 😉.
Pozdrawiam gorąco.
Bardzo nas to cieszy! Prosimy polecać znajomym narciarzom - bardzo zależy nam na zwiększeniu świadomości i komfortu jak największej liczbie osób zainteresowanych. Będziemy się starać dostarczać Wam coraz więcej takich informacji.
Super ! Super ! Super !
Pana wiedza , oraz przekaz , są na Bardzo Wysokim, Experckim poziomie !
Bardzo dziękuję i pozdrawiam
Brawo dla autora ! Wreszcie profesjonalny materiał, merytorycznie przedstawiony.
Bardzo proste i obrazowe tłumaczenie, dziękuję 🙂👍
Panie Tomku jak zawsze super materiał. Ogromna wiedza i fachowość. Oglądałem z przyjemnością jak zawsze zresztą. Łapka w górę.
Kawa i lecimy! Wielkie dzięki! Czekam z niecierpliwością na następny odcinek!
Panie Tomku , mogę Pana słuchać godzinami , jest Pan kopalnią wiedzy !
Encyklopedia wiedzy o narciarstwie, oraz świetne rozeznanie w najnowszych trendach 👍🏼 Wszystkim również polecam podcast Stacja Narciarska, Michał Szypliński wykonuje kawał dobrej roboty a Pan Tomasz jest częstym gościem odcinków. ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️👍🏼
Ekstra! Fajnie, że słuchasz. Dziękuję.
no ta wkładka to jest git, chyba sobie dokupię!
Super wskazówki, dziękuję. 👍
Pan Tomasz na prezesa PZN ! - pozdrawiam i gratuluje super materiału ! 👌🥇🗻⛷🇵🇱🇨🇭
ps. Może teraz jakiś materiał o Bootfitting'u ?
Buty dobrane zgodnie z poradą o rozmiar mniejsze, po wykonaniu wkładki customowej okazało się że buty są l luźne, tera myślę o włożeniu do nich wkładki zmniejszającej o 5mm .
Pozdrawiam serdecznie.
Ja moje buty Atomica kupowałem naście lat temu. Był to wtedy model wypasiony. Odbarczanie butów polegało na tym, że to moje stopy formowały się przez 4 lata do nich. Com przecierpiał to moje. Ale coś za coś. Teraz trzymają narty i nadają im kierunek bezapelacyjnie. Niedawno tak sobie pomyślałem, że może kupię nowe buty. Przymierzyłem różne marki o twardościach 120,130 i byłem w szoku, że są tak delikatne i skorupa oraz klamry przemieszczają się podczas ruchów piszczela i stopy. Normalnie paździerz przy moich betonach. Suma summarum potulnie wróciłem do starych.
To prawda, te nowoczesne i lekkie buty to niestety straszny dramat, oczywiście nie w całości, chodzi głównie o skorupę buta, maja starczyć na kilka sezonów i masz kupić nowe, jeszcze lżejsze i jeszcze bardziej wypasione w nikomu niepotrzebne systemy. Szkoda tylko, ze to właśnie producentom nie zależy na wyprodukowaniu porządnego buta narciarskiego. Mam dokładnie takie same spostrzeżenia jak biorę do ręki moje stare buty i porównam do tych nowych i super sztywnych. Porażka.
@@cezary5812 Tak jak pisałem, teraz to paździerz, a przymierzałem różne firmy.
@@obserwatorjeden6121 pełna zgoda, w zeszłym roku zmieniałem buty i oglądałem różne marki o sztywności 120-140. Kupiłem Tecnica Mach1 130 LV, reszta tylko fajnie wyglądała.
Chcesz powiedzieć ,że nastoletnie wkładki dalej są ok ?Śmiem wątpić.
@@saintoshee tu nie chodzi o wkładkę, tylko o skorupę. Odchudzenie skorupy, wstawienie ożebrowania i wciśnięcie kitu, że taki but więcej wytrzyma. Jeden dobry dzwon i skorupa, czy klamra się uszkodzi. W moje buty nie jeden magik na stoku wjechał nartami, sam też przeżyłem wiele potężnych gleb gdzie skręcało mocowania i króćce klamer, potem wystarczyło tylko wyprostować, oczywiście używając mocnych narzędzi. Ja ważę średnio 125 kilo i jeżdżę szybko, możesz próbki zobaczyć na YT, dlatego potrzebuję mocnych skorup. A wkładka, czy to z misia, czy z koziej pyty, to już szczegół.
Świetny, merytoryczny odcinek!
Dobry materiał. Respect.
Dzieki za szybka odpowiedz. Pozdrawiam tez z zagranicy 😉.
bardzo przydatny material :) pozdrawiam serdecznie
Genialny materiał. 👍
Szacunek
Uczta ,jak zawsze👏🏻👍🏻
Ja świadomie kupiłem za małe, a i tak są za duże ;)
Świetny instruktarz.
Super materiał.
Dziekuje za świetne info . Pozdrawiam i oczywiście leci sub
fajny materiał i pewnie autor ma racje, że wiekszość użytkowników ma zbyt duże buty, choć moim zdaniem, ważne by zauważyć, że można przegiąć w drugą stronę. za mały but będzie 'wypychał' nogę z buta i nie da wystarczającego podparcia/trzymania. Warto mieć to na uwadze, bo profesjonalny fitter może nas skłonić do zbyt małego but jeśli podejdziemy bezrefleksyjnie
Jeżeli but był prawidłowo dobrany według pomiaru to dobranie buta za małego jest po prostu niemożliwe. Większość osób po prostu nie umie odpowiednio stać w butach narciarskich i to jest główny problem. Poza tym każdy prawidłowo dobrany but narciarski musi być sprawdzony na stoku przed ingerencją boofittera a po niej musi się ułożyć do stopy co trwa dłużej lub krócej. Obejść się tego nie da.
@@mitek100770 no to był w takim razie źle dobrany.
Genialny materiał, bardzo dziękuję za dużo nowej wiedzy :)
Fajna reklama wkładek
Drobna uwaga. Nie każda wkładka bedaca na standardowym wypoasażeniu kupionego buta jest to wyrzucenia. Przykład: Cześć modeli Redster Atomic wc w zestawie "daje" bardzo dobre wkładki SIDAS
Tak prawda. Kupiłem wkładki sidas atomic do moich rossignol i są super.
Dzień dobry, czy miał pan okazję testować buty: DALBELLO PANTERRA 130 ID 2019
Dzień Dobry, jestem fanem i użytkownikiem nart ELAN, szukam testów lub opisu tych nart w języku polskim, znalazłem opis tylko w j.czeskim (MiroMoskoSki) i o ile dobrze zrozumiałem to należy kupić narty o "nr większy" niż starsze modele?! Obecnie jeżdżę na "14". Pozdrawiam Bogdan.
Panie Kurdziel... pytanie/rada już mam 40 dychy na karku, 25 lat w stecz mialem problemy z butami tzn... zawsze bolały mnie łydki lub bardziej konkretnie piszczele czy chodząc czy jeżdząc sprawiało mi to ból. Buty nie były dopasowane pode mnie (prezent pod choinke) moje nogi jak u atlety, łydki b. Szerokie... jaka rada?
W poprzednim sezonie szukałem informacji nt. zapinania i w sklepie w Norwegii powiedziano mi, żeby najpierw zapinać 2. od góry a potem 1. od góry. Z 3. zupełnie się zgadzam, zapinam mocno na górze i odpinam na dole stoku. 4. zacznę zapinać mocniej, bo rzeczywiście mało kontroli od palców do nart.
Pytanko: czy wybierając buty wg Mondo ma on odpowiadać rozmiarowi mojej stopy czy być większy?
Czy w palcach i nad śródstopiu powinien być luz góra-dół?
Czy jak stoję na nartach na płaskim, to ślizgi powinny idealnie równo przylegać do śniegu, czyli narta idealnie płasko? Odnośnie kantingu.
Jaki to model?
Filmik już ma trochę lat:) proszę o odpowiedz, jeśli po kilku h na stoku ( flex ok 110) buty niby przygotowane pod moje stopy ( wygrzane w sklepie ) uciskają mnie tak jakby mi ktoś po bokach imadłem ściskał stopę ,, a po ściągnięciu butów duży ból...:( buty są źle wygrzane? źle dopasowane? bardzo proszę o pomoc czy tylko tu już moje stopy i odbarczanie pomoże... z góry dziękuje za pomoc w która stronę iść.
Dotknął mnie właśnie podobny problem. Ucisk pojawia się po wewnętrznej stronie stopy w miejscu zakończenia wkładki. Myślę że moja customowa wkładka została źle zrobiona, albo powinienem od barczyć but. Czy udało się znaleźć źródło problemu?
Panie Tomku, a może odcinek co zrobić gdy już kupiliśmy za duże buty? Wyklejanie botka i te sprawy...
Kupić mniejsze. Serio! W tę stronę się nie da. Żadne dodatkowe wkładki, drugie skarpety, piankowe wypełnienia itp. nie pomogą. Szkoda czasu, pieniędzy i pracy.
@@mszyplinski Pełna zgoda. Ale wyobraźmy sobie sytuację taką: nie śpisz na pieniadzach, kupiłeś nowe buty które po 1 wyjeździe okazały się za małe, dodatkowo zaliczyłeś glebę i zarysowałeś klamrę. Kto takie buty przyjmie z powrotem a buty np 1200 kosztowały. Większość ludzi nie ma pojęcia jak prawidłowo kupić buty narciarskie, jak zauważył Pan Tomek około 90% ludzi jeździ w za dużych butach, dwa mierzyć but w sklepie, a jeździć w nich to dwa światy ( chyba że się mylę), kolejna rzecz to z tego co widzę to 99% sprzedawców podchodzi do tematu: byle sprzedać
Ło matko...30 lat jeżdżę na nartach i dziś się dowiedziałem, że "pierwsze" wkładki się wyrzuca :-) Z ciekawości sprawdzę jaka jest dostępność samych wkładek i wiedzy na ten temat wśród sprzedawców.PZDR
Tak . Właśnie mam to samo . 36 lat na nartach i zamówię pierwsze wkładki do butów 😀
Koniecznie wymienię wkładki na ten sezon 🤫
Polecam, ja zrobiłem to zeszłym sezonie. Rewelacja, choć na początku miałem dziwne odczucia.
Przez Pana zamiast ogladać Lewego to sie torturuje buciorami i sprawdzam czy wszystko mam dopasowane według katechizmu 😁😁😁
Czy masz jakies rady jak uniknac ran na piszczelach?
W pierwszej kolejności dobrze dopasowane buty, bez luzu na wysokości łydki, by piszczele się nie obijały. Może warto spróbować innej firmy - ja w moich obecnych mam problem związany z bólem pierwszego dnia po długiej przerwie, kiedyś tego nie doświadczałem. Są też specjalne żelowe elementy na języki butów, które mogą zminimalizować dolegliwości. W sytuacji awaryjnej na wyjeździe uśmiechasz się do jakiejś pani i naklejasz na piszczele podpaski. Mówię serio. Powodzenia!
@@mszyplinski dzieki
Co Pan powie o butach MTO typu Daleboot?
Dzień dobry. Mam następujący problem. Jeżdżę w butach Lange rs130, których skorupa jest już dostosowana do mojej stopy (chyba w 6 rundach odbarczania) , ale nadal marzną mi palce. Odkryłem, że przyczyną jest botek zbyt wąski w rejonie palców i ściskający je tak ,że ogranicza to krążenie krwi. Mam bardzo szerokie stopy w przedniej części (ok103 mm)
1) Czy można gdzieś przeszyć botki ? Czy zna pan firmę która to robi w Polsce? (jestem z Gdańska)
2) jakie są możliwości kupienia innych botków osobno nowych ? - ale odpowiadających sportowemu butowi czyli raczej niezbyt grubych ale nie zawodniczych
2b) czy jest jakaś firma robiąca customy i ile to kosztuje? - ( choć wlałbym poprzestać na przeszyciu już posiadanych)
pozdrawiam
Czyli jednak but źle dobrany do stopy
A co jesli stopy roznia sie az o jeden numer miedzy soba? Jedna dluzsza, a druga krotsza.
To nie jest aż tak wielki problem, gdyż stopy zwykle różnią się długością. Dobieramy buty do stopy mniejszej, a następnie drugi but rozciągamy tak, żeby było wygodnie. Przy różnicy jednego centymetra radze skorzystać z usług naprawdę doświadczonego bootfittera.
@@tomekkurdziel9098 Panie Tomku na długość się da rozciągnąć buta? Na szerokość owszem, ale może czegoś nie wiem ;-)
@@cezary5812 Centymetr wzdłuż to nie jest problem, tylko trzeba "umić".
gdyby ten bardzo przydatny film pojawil sie rok temu i w bardzo prosty sposób obrazuje jak przymieżyc buty narciarskie w sklepie nie zrobił bym tego blędu i nie kupil bym butów zadużych aż o dwa rozmiary ( 29,5)
Wystarczyly 3 dni na stoku w szczyrku żeby uswiadomić sobie że dokonałem złego wyboru. W trzecim dniu potworne pieczenie stopy oraz dociskanie klamrami tylko pogarszalo jazdę. Pózniej trzy wypady na sztuczny stok i kombinowanie z wkladkami gdzie dwie po 3 mm plus wkladka sidas nie wiele pomogly niby komfort nogi byl ale bez przelożenia na zwrotność na narty. Chciałbym przestrzec osoby które chcą zakupić sobie buty żeby zrobily to w profesionalnym sklepie oraz skorzystały z porad i z doświadczenia ludzi którzy się na tym znają. Teraz rozmiar 27,5 po przymieżeniu 5 par butów i wybrałem takie na które wogule nie stawiałem więc to też niech bedzie przestroga!! nie te które ładnie wygladają są drogie i wygladają obłednie tylko te które dobrze leżą i są komfortowe od samego poczatku oczywiscie w naszym rozmiaże. Pozdrawiam kumatych oraz autora filmu
miałem podobny problem tylko ja oglądnołem ten program a i tak kupiłem buty o rozmiar za duze .dobijałem pięte do końca mierzyłem stopy a itak po kilku godzinach jazdy noga zaczęła się ciut przesuwać przód tył.rok póżniej kupiłem następne zowu mierzenie nogi i zaskoczenie gość mówi mam stope 28\5 a nie jak rok wcześnie 29\5 no i jeszcze doszło prawa stopa szersza 5 mm.pojechałem na stok prawa noga nie mogłem wytrzymać ,sruu do bootfittera najpierw poszerzanie linerów w prawej potem znowu na stok no znowu mało znowu do bootfittera poszerzenie skorupy i dopiero wtedy to zaczęło działać.podsumowując teraz jest ok. ale nie do końca bo marzną mi stopy przy od -16 stopni będę testował narazie najtańszy sposób wkładki jednorazowe rozgrzewające.Podstawa bootfitter a dla mnie to było też szerokość stopy
przy kupowaniu butów
Panie Tomku, jakie wybrałby Pan byty dla osoby średniozaawansowanej z wzrostem 190cm i wagą 110kg? Głównie chodzi mi o flex i ewentualnie markę.
Tomek chętnie pomoże, ale jedyna szansa na porady sprzętowe jest tutaj: www.halo.ntn.pl.
Witam,
mam pytanie może będzie Pan mógł mi cos podpowiedzieć.
Chodzi o to ,ze nie mogę znaleźć nigdzie informacji o butach dla osób po artrodezie stawu skokowego.
Akurat jestem po takiej operacji i wydaje mi się ,ze jestem już gotowy ,żeby znowu jeździć na nartach ale co zrozumiale swoich dawnych butów nie założę ze względu na unieruchomiony staw.
Najprawdopodobniej będę potrzebował butów tylnowejściowych.
W latach 90-tych miałem takie NORDICA ,które się świetnie spisywały i akurat teraz Nordica znowu wypuściła taki model HF i podejrzewam , ze mogą być dobre , chociaż jeszcze nie miałem okazji ich przymierzyć ale może są jeszcze jakieś inne modele dla takich osób z takim ograniczeniem ?
Może wie Pan cos więcej na ten temat?
Dziękuje Mirek.
Nordica zaczęła produkować tzw tylnowłazy.. 😊
a jak dobrać kont pochylenia cholewki?
A co z butami narciarskimi termoformowalnymi ? Kiedys uslyszalem u jakiegos polskiego bootfittera ze to marketing I rozwiazanie dla sklepow w galeriach - twierdzil ze buty sie tylko odbarcza I wlasciwie byl taki wsciekly jak spytalem czy ma ten piec do butow ze musialem uciekac ....
Kwestia podstawowa, to dobranie optymalnego do danej stopy. Potem czy piekarnik czy mechaniczne odbarczanie zależy od tego gdzie i ile.
Jedno pytanie dotyczące mierzenia. Zasadę żeby mierzyć najpierw pustą skorupę znam od dawna ale zawsze mam problem jak zmierzyć te 1,5 cm? Suwmiarki tam nie wsadzę, a "na oko" to wiadomo kto i co. Jakieś patenty na to?
Drewniana pałeczka o odpowiedniej średnicy. Nawet niektóre firmy produkują takie swoje brandowane w zestawach o różnych średnicach. Oczywiście wystarczy zwykły patyk zmierzony suwmiarką.
Pytanie czy w sklepie będę mógł przymierzyć samą skorupę?
A czemu miałby być z tym problem? Wyjęcie buta wewnętrznego to normalna czynność.
Czy ktoś przygotowuje takie wkładki w Krakowie?
Jakibtyp butow dla bardzo grubej łydki?
Super merytoryczny materiał. Pozdrawiam i polecam wszystkim narciarzom.
Jak to jest z tym flexem? Czy to jest w ogole jakoś wystandaryzowane? W zeszłym sezonie kupowałem buty. Ważę 130, 185cm. Kupiłem heady raptory 110. Czytałem dużo na ten temat. Zbierałem opinie innych użytkowników. Wszyscy twierdzili, że flex 120-130 to na zawody.
Czy nie jest tak, że te flexy to taki troche wskaźnik na oko i teraz trendy stało się jeżdżenie na wysokih flexach więc producenci zawyżają tą wartość?
Ogólnie wyglada to tak! Dobieramy buty do umiejętności i stylu jazdy! Buty narciarskie można porównać do układu zawieszenia oraz układu kierowniczego w samochodzie! Jeżeli jeździsz rekreacyjnie lub jesteś początkujący czy średniozaawansowany to wybierasz buty bardziej elastyczne, szersze „w stopie” ze względu na wygodę oraz jazdę na mniej stromych stokach. Natomiast dla narciarzy, którzy jeżdżą sportowo przeznaczone są buty wąskie i sztywne ale mniej wygodne, by nie tylko precyzyjnie przekazywać każdy impuls ze stopy na nartę, ale tez by tworzyć na narcie większy moment siły . Dlatego tez buty należy dobierać do nart! Tzn. Jeżeli buty rekreacyjne to narty tez rekreacyjne. Natomiast jeżeli buty sportowe to narty mogą być rekreacyjne. Ale nigdy na odwrót! Właśnie ze względu na dźwignie. Narty w zakręcie maja działać jak sprężyna piórowa, za pomocą której dokonywane jest odciążenie nart. Aby ja „napiąć” musi zadziałać odpowiednia siła . Siła ta to kilka wektorów m.in. masy ciała, siły odśrodkowej oraz wektor siły mięśni, który działa na język naszego buta. Stad jeżeli połączymy „miękkiego” buta ze sztywnymi nartami sportowymi albo race będzie to kompletne misconception. Nie dociążamy odpowiednio narty. Jeżeli wiec masz ambicje pojeździć sportowo to oprócz umiejętności, nart sportowych lub z grupy race to buty dla Twojego wzrostu flex min 130! Jak by wsadzić cywilne zawieszenie i układ kierowniczy do rajdowego auta WRC to te auto pewnie pojedzie po prostej, ale wyleci na pierwszym zakręcie. To jest to samo w nartach. To jest mega ważne! Wrzucę na swój profil 2 filmiki. Te same warunki śniegowe (było miękko) 1. Narty z grupy sport iRace 175cm sztywne, 2. Narty miękkie i szerokie 50/50 Nobile 175cm. Ja 175cm buty head raptor flex140. Widać wyraźnie jak układa się jedna i druga narta w skręcie! Mam nadzieje, że trochę objaśniłem! Pozdro!
@@waszek82 Hej. Możesz mi poradzić z Flexem? 193cm wzrostu, 92kg. Jeżdżę od 2 dni, ale robię szybkie postępy (skręcam już równolegle) i chcę jeszcze w tym sezonie być zaawansowanym początkującym. Gdzie: przygotowane stoki.
Witam serdecznie
Gdzie w Polsce Pan rekomenduje zakup butow narciarskich . Gaździe mogę znaleźć fachowa obsługę ktora ma doświadczenie pojęcie i sprzęt . Jeżdżę bardzo dużo dość agresywnie i szukam kogoś w Polsce kto mi mógłby pomyć bo chciałbym już wysłużone moje buty 3 letnie wymienić
Będę wdzięczny za pomoc
Windsport Kraków, super serwis potocka w Warszawie, ski fanatic w Warszawie
Przydał by się nowy materiał. Wg. mnie ważniejszy niż wszystko inne związane z nartami.
wąskie buty lepiej trzymają nogi że jade wolno czy szybko zawsze lepiej wąskie buty , wygrzane buty nie wytrzymie plastik tak długo
Fajny film :) Niemniej regulację pochylenia cholewki ja robię bez botka wewn. - lepiej widać czy łyda siedzi prosto.
Faktem jest, że większość jeździ w butach za dużych. Mondo 1:1 z długością stopy daje na ogół też za duży but...
Szerokość i wysokość stopy także ma znaczenie, tutaj odpowiedni dobór skorupy to podstawa.
W jakim wieku najlepiej zabrać dzieci na stok i rozpocząć naukę?
W jakim wieku? osobiscie widzialem wielokrotnie maluszkow nawet w wieku lat trzech na stokach Gor Skalistych. Oczywiscie pod nadzorem rodzicow i na lejcach. Wazna rzecza jest by maluch mial radoche i dobra zabawe. Niestety wiekszosc rodzicow nie zdaje sobie sprawy z tego, ze te maluchy nie maja tak duzej wytrzymalosci i dosc predko sie mecza. Dlatego tez dosc szybko zaczynaja marudzic i narzekac, ze chca juz do domu. Dlatego nie warto ich na sile ciagnac czy zmuszac do dalszej jazdy gdyz szybko sie zniecheca a w sumie nie o to chodzi.
Powodzenia w nauczaniu :)))
@@ziggymatuszewski2803 wszystko tylko nie lejce/szelki....
@@pawe9675 powiedzmy, kombinacja szelek i lejc
@@ziggymatuszewski2803 no właśnie piszę że to jest najgorsze co można zrobić dziecku - czyli niepoleganie na własnym hamowaniu. Jak ma się nauczyć hamować skoro wie, że zawsze przytrzyma go rodzić czy opiekun.
@@pawe9675 To w zupelnosci zalezy od dziecka. Jedne dzieci sie nie boja i nie maja zadnego strachu podczas jazdy a inne boja sie bardzo i wymagaja ciaglej asysty i kontroli. I te wlasnie dzieci praktycznie zawsze musza rozpoczynac swoja nauke przy pomocy " lejcow i szelek"
Zwykle nie zajmuje to duzo czasu i po jakichs dwoch dniach mozna rozpoczac normalna nauke. Przypomina to troche sytuacje z nauka jazdy na rowerze.
Najgorsze co mozna zrobic to zmuszac dziecko do nauki !!!!!
Widzialem na wlasne oczy tego efekty.
Kiedys na jednego goscia musialem nakrzyczec bo nie moglem tego zniesc. Bidny chlopiec za kazdym zjazdem plakal i trzasl sie ze strachu a jego ojciec ciagle mu powtarzal- no pain no gain- takie tam durnowate amerykanskie powiedzenie dla sportowcow.
Pan Tomek ma racje. Bootfitter jest najlepszym miejscem do zakupu butow. Tam otrzymacie taka sama informacje i takie same rady a na dodatek wyjdziecie z tamtad zadowoleni.
A gdzie najlepiej udac sie do bootfittera, jakies podpowiedzi zeby nie zalowac???
@@zbirmar Trudno mi powiedziec czy nawet poradzic poniewaz nie wiem jak jest w Polsce z ta sprawa. Mieszkam za granica i w tutejszych sklepach specjalistycznych jest sprzet i fachowcy od tych spraw. Bedac w Polsce , kilka lat temu, zauwazylem , ze jest podobnie ale tak jak wczesniej powiedzialem w sklepach specjalistycznych.
Co moge poradzic z wlasnego doswiadczenia to to zeby sluchac co mowi sprzedawca, odpowiedziec na pytania po zastanowieniu sie i sprobowac jaki typ i jaka marke buta sugeruje. Wazna rzecza jest zeby pasowanie buta bylo o porze dnia kiedy nasze stopy sa najszersze, a wiec wieczorem lub po wiekszym wysilku fizycznym. I to moim zdaniem jest dosc czesto pomijane poczas pasowania butow. Druga wazna rzecza jest cierpliwosc. Jest to proces dosc dlugi i naprawde warto spedzic godzine czy moze nawet dluzej na wybraniu tego buta , ktory pasuje jak przyslowiowa rekawiczka. Trzecia rzecza, moim zdaniem wazna, jest nie zwracanie uwagi na marke, kolor czy grafike. Jest to rzecz naprawde nie wazna. Wazne jest dopasowanie i wygoda( w sensie braku uciskow podczas normalnego wstania i w pozycji a ugietymi dosc gleboko kolanami. kazdy ma inne stopy i czesto kazde buty sa zrobione w innym ksztalcie i nawet zysokosc i szerokosc w miejscu gdzie sa palce i pieta sa inne w zaleznosci od producenta.
Ostatnia najwazniejsza rzecza jest to by nie kupowac czegos co nie pasuje tylko dlatego, ze jutro jedziesz na narty i nie ma nic innego co by pasowalo lepiej !!!!! Buty sa bardzo drogie i nie kazdy sklep przyjmuje zwroty. Tak wiec warto i podkreslam naprawde wart spedzic troche czasu na poszulkiwaniach .
Osobiscie nie uwazam, ze rozpieranie buta czy tez frezowanie w miejscach ucisku jest dobrym pomyslem. Frezowanie oslabia scianke buta i but poprostu moze w tym miejscu peknac podczas ostrzejszej jazdy.
Nordica- jest moim zdaniem zbyt malo popularna. Ich buty sa naprawde bardzo dobre. Tak wiec warto je sprobowac.
Aha, jeszcze jedno, zwroc uwage na to jak zapinaja sie buty. Cztery zapiecia zapewniaja wieksze mozliwosci dopasowania niz trzy czy tez jakies kable i pokretla. Wysokosc jezyka bvuta wewnetrznego tez jest wazna. Twoja kosc piszczelowa bardzo szybko ci o tym powie podczas porzadnej jazdy :))) Szerokosc paska dociskowego ( Nie wiem czy to wlasciwa nazwa ) tez jest wazna. Niektorzy producenci robia je dosc szerokie a inni bardzo waskie. Szersze sa lepsze!!!
powodzenia w poszukiwaniach i przyjemnej jazdy :))
Wszyscy mowia o rozmiarach,dlugosci bytów, a nikt nie mowi o szerokości buta, a przeciez to jeden z bardzo waznych punktow jak sie kupuje buty
kurde co za wróżbiarstwo , a co mi po luzie na pięcie , jak but tak jest stworzony to nic nie zrobisz ,
materiał pe , ja tam warstwy szkła nie widze
Witam...jestem osobą początkującą...bootfitter
zaproponował mi buty o flexie 85 ...Oglądając filmiki myślę że to za dużo....czy mam rację
psychiatra elektronik dobre połączenie
kiedyś byłem na babiej górze i musiałem zjeżdżać na dupie po sniegu bo brakło mi czasu
heady twarde , ja tak szybko nie jeżdże
szczerze nie zrozumiałem sprzedawcy
ten twój but nie klinu
Rynek butow narciarskich ppszedl w zlym kierunku - marketing zwyciezyl nad rozsadkiem. Niemozliwoscia jest kupienie butow o wysokim "fleksie" i nie szlifujacych stope po bokach. Stopy sa bardzo rozne a szerokosc butow zawsze ta sama. Zadna wkladka nie pomoze jesli sie ma szeroka stope - buty beda za waskie. Moda na waskie buty przyszla z zawodow. Zauwazyliscie ze pierwsze co robia to rozpinanie butow? Bo maja buty bardzo ciasne - by miec dobra kontrole nart. W jezdzie rekreacyjnej nikt w takich butach nie wytrzyma chocby godziny.
Ciasne buty w sklepie beda jeszcze ciasniejsze na stoku - nie rozszerza sie. To nie skora.
Każda niemal firma robi skorupy na wąskie, Średnie i szerokie stopy. Moda, to jest wyrywanie z kontekstu dwóch zdań i kupowania butów źle dobranych do stopy/nogi.
@@gabrik50 Co za bzdury. Norma jest ze szerokosc buta jest powiazana z dlugoscia i zdecydowana wiekszosc marek nie robi butow w dwoch nawet szerokosciach.
@@podunkman2709 bzdurna, to jest pańska wiedza w temacie. Oczywiście, że last jest powiązany z długością. Podawana jest wartość dla rozmiaru 265 i zmienia się o 2 mm w dół/górę co rozmiar. Do jazdy amatorskiej większość firm robi jak napisałem 3 rodzaje skorup: narrow, medium i wide. Np Nordica - sport, speed i pro machine i najszersze Cruise
butfiter k...wa kto to jest jesteśmy w Polsce mówimy po Polsku
co to program do samobójców
łysy to psychiatra haha
psycho chiatra
Na marginesie Panie Tomku dodam, że jak Pan widzi, można stworzyć ciekawy i profesjonalny materiał bez pomocników z sieciówki.
Gdyby nie „pomocnicy z sieciówki” być może kręcilibyśmy film, który właśnie oglądacie telefonem w piwnicy. A może nie kręcilibyśmy go wcale. Warto czasem pomyśleć też o tym…
@@ntnsnowandmore pieniądze nie śmierdzą, fakt, ale żeby tak bezkrytycznie polecać „fachowców” z sieciówki. Warto być w większym stopniu niezależnym, jak pan widzi profesjonalizm sam się broni. Pozdrawiam.
@@cezary5812 poprosimy o przykład bezkrytycznego polecania „fachowców” z sieciówki.
@@ntnsnowandmore panie Tomaszu proszę sobie odszukać materiały z zeszłego sezonu i obejrzeć ponownie. Mieliśmy wtedy mała wymianę poglądów co do fachowców ;-)