A főnevekről általában- hímnem, nőnem, semlegesnem. Főnév - 1.rész

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 16 янв 2025

Комментарии • 5

  • @balazselekes2510
    @balazselekes2510 3 года назад

    Nagyon jó,jók benne a taktikák a tanuláshoz!

  • @harczymarczy
    @harczymarczy 3 года назад +1

    Vannak bizonyos jelek, valóban. Nekem 15(!) évembe telt, mire nagynehezen ráakadtam egy olyan ősöreg német nyelvtanra, amiben elég részletesen fel voltak sorolva, hogy mely főnévosztályok milyen neműek, és a néhány kivételt is leírták. (Ja, internet éppen hogy csak volt, RUclips még a fasorban sem.)
    Ezt persze egy gyerek, aki az iskolában tanulja Goethe János Farkas bácsi nyelvét, nem fogja tudni egykönnyen megjegyezni. Már felnőtt fejjel világosodtam meg ennek a nyelvtannak köszönhetően...
    Aztán persze vannak a gumiszabályok, amiknél bizony figyelni kell, mert nem általános érvényűek. A képzett főnevek általában egyértelműek, pl. az -ung végűek mindig nőneműek. A -nis végűek általában semlegesneműek, de rögtön ott van két kivétel: die Erkenntnis és die Erlaubnis, hogy a macska rúgja meg!
    Általában a legtöbb -e végű nőnemű, ha nem élőlényt jelöl. De: der Gedanke, hajajajjj... "Die Gedanken sind frei..."
    Az évszakok (kivéve: das Frühjahr), hónapok, napok, szelek nevei hímneműek. Az autók hímneműek (autófétis a köbön...), a hajók nőneműek. Stb. stb. stb., hosszú oldalakon át lehetne taglalni.
    A legnagyobb probléma amúgy az, hogy aki éppen csak elkezdett németül tanulni, az nem lesz képes egyhamar egy épkézláb mondatot összerakni, igen, pont a névelők miatt, mert amikor megtanulja, hogy "der Tisch - az asztal", akkor még fogalma nincs arról, hogy az asztal miért hímnemű (azért, mert csak), de arról sem, hogy a csésze (die Tasse) miért nőnemű (itt már a "csak" kiegészül a fentiekkel, de nem botkezdő szinten!).
    Ez olyan, mint a magyarban a helyneveknél a -ban/-ben vagy -n ragok használata: "MiskolcON, ám DebrecenBEN..." (Bencze Imre)

  • @erikagyorgy2947
    @erikagyorgy2947 4 года назад

    Én ezt nem értem nincs slap szabály a nevelők tanulására az o végződés sem igaz mert autó, fotó elvileg semleges mivel oval végződik de a kakaó, mangó már nem ? Ràadasnak elkezdtük most tanulni a dativot ,azonnal kiderült, hogy ha a nevelőket nem ismered ugrott a dativ tanulása. 😞😞😞😞😞én képtelen vagyok minden szot nevelővel bemagolni ...😥😥😥

    • @DeutschAktiv
      @DeutschAktiv  4 года назад +3

      Ez így van Erika, a főneveket névelővel érdemes megtanulni, és nincs 100 % os szabály rá, hogy melyik szó milyen névelővel bír. De biztatásként elmondhatom, hogy minél több szót ismer, annál jobban el fog igazodni a névelők világában is. Ne adja fel, csak tanulja szorgalmasan, meg fog térülni. A nyelvtanulás egy hosszú folyamat és türelmet igényel. Elsősorban ezt kívánom, és persze sok sikert! Maria M.

    • @erikagyorgy2947
      @erikagyorgy2947 4 года назад

      @@DeutschAktiv ☺🙏köszönöm.