Nashi - výhody pěstování asijské hrušně + recept na zdravý dezert

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 24 сен 2022
  • V tomto videu si ukážeme výhody pěstování asijských hrušní, kterým se také říká nashi. V závěru videa uvidíte i přípravu jednoduchého lahodného dezertu z nashi.
    Asijské hrušně pocházejí z Číny a Japonska, plodí obvykle již třetím rokem po výsadbě a téměř netrpí na škůdce a choroby. Na rozdíl od nám známých hrušní obecných mají i rezistenci vůči rzi hrušňové. Díky menšímu vzrůstu se hodí i do menších zahrádek a v našich podmínkách jsou plně mrazuvzdorné. Asijská hruška tvarem připomíná jablko, proto se jí také někdy lidově říká jablkohruška. Plody dozrávají na přelomu srpna a září, jejich chuť je velmi aromatická, sladká a neuvěřitelně šťavnatá a osvěžující.
    Video bylo natočeno 30. 8. 2022
    PODPORA KANÁLU A ČLENSTVÍ: Pokud se vám naše tvorba líbí, je pro vás přínosem a rádi byste naši tvorbu podpořili, tak se můžete za symbolický měsíční poplatek stát členy tohoto kanálu ve formách: MALÁ PODPORA nebo VELKÁ PODPORA. Při volbě další úrovně členství ve formě FANOUŠEK získáte dokonce přístup k členským výhodám ve formě exkluzivních videí. Pro přihlášení do členské sekce klikněte na tlačítko PŘIPOJIT SE pod videem nebo na tento odkaz:
    / @plodnazahrada
    Své dotazy a zkušenosti pište prosím do komentářů.
    KONZULTACE: Pokud máte zájem o individuální konzultaci, ušitou přímo na míru vašim potřebám, tak mi prosím napište na e-mail: plodnazahrada@gmail.com. Jedná se o formu placené služby.
    ODBĚR VIDEÍ: Zde se můžete přihlásit k odběru videí z Plodné zahrady:
    / @plodnazahrada
    DALŠÍ TIPY z Plodné zahrady můžete sledovat na:
    → Instagram: / plodnazahrada
    → Facebook: / plodnazahrada
    Ve videu vystupuje i moje milovaná Péťa vilavemeste.eu/, která vše, čeho se dotkne, proměňuje v krásu. S láskou připravuje nejenom recepty na zpracování úrody, ale v intuitivním napojení vytváří i naprosto jedinečné přírodní parfémy, kosmetiku a deodoranty pro ženy i muže, krásně maluje, proměňuje kousky starého nábytku v umělecké skvosty a každý prostor dokáže proměnit v nádherné místo k žití.
    KAMERA A STŘIH: Za kamerou stojí můj šikovný syn Petr, bez kterého by žádné z videí Plodné zahrady nevzniklo. Petr je velmi úspěšný trenér kalisteniky. Pokud se chcete dostat do formy, tak Vám určitě rád pomůže. Na jeho aktivity se můžete podívat zde:
    → RUclips - / mojevize
    → Instagram - / petr.mojevize
  • ХоббиХобби

Комментарии • 55

  • @Mirek7ify
    @Mirek7ify 14 дней назад

    Pěkné...jdu sháněl naši...no... něž narostou plody musim se spokojit čokoládou

  • @martabednarova7791
    @martabednarova7791 Год назад +5

    Tři čtvrtě hodiny péct v troubě tak asi dvě (max tři) rozkrájené hrušky, které byly jistě výborné i syrové. Uf. Tak tenhle recept beru hlavně jako recept na voňavý kuchyňský přímotop, kde mňamka je vítaným vedlejším produktem 🙂

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Год назад +4

      No vidíte, tohle využití mě nenapadlo.:-) Pro tyto účely mnohem více doporučuji využít sporák na dřevo s troubou. Úplně se mi vybavila vánoční atmosféra zimních večerů - sálavé teplo ohně z kamen, vůně ovoce a skořice...:-)

  • @OtakarSulc
    @OtakarSulc Год назад +2

    Dobře udělané, jen se mi velmi osvědčila kombinace řezu a vyvazování větví. Většinou vyvázání ušetří 1 rok ze tří či dva z pěti. V jednom kroku dokáži vytvarovat do vhodné šikmé polohy a následně v létě i první rozvětvení na kosterních větvích. Není třeba čekat až třeba po Šitově řezu (řez na horní pupen, aby spodní pupen se více odklonil) se vytvoří stejně vhodná šikmá poloha kosterní větve. Vyvázáním nebo závažím (ze silnějších špalíčků větví - okolo 6 cm) větve vyhnu a zároveň dalšími vývazy lépe rovnoměrně rozprostřu na obvodu kruhu a ve stejné horizontální výši i když na kmínku jsou v různých výškách. Málokdy se řezem vytvoří optimální poloha. Vázáním se to dá hodně přiblížit. Podstatně zlepšit oslunění jednotlivých pater apod. Podle druhů ovoce a odrůd je potřeba vyvázání nechat 1/2 - rok. Na naschi se mi to velmi povedlo u odrůdy Chojuro.

    • @pumelo1
      @pumelo1 Год назад

      Takový pan Urbánek co tu má svůj kanál, by tě za vyvazování bacil🤣

  • @jaroslavadankova3377
    @jaroslavadankova3377 Год назад +2

    tu si seženu, vypadá to moc dobře👌, mě recept nechutnal, protože nemám nashi😁

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Год назад

      To jsem rád, nashi Vaši zahradu určitě obohatí. Když jste neměla možnost nashi ochutnat, tak Vám prozradím, že ta chuť nashi podle receptu je úplná delikatesa, která se rozplývá na jazyku.:-)

  • @ivetasedikova2181
    @ivetasedikova2181 Год назад +4

    Mám 2 stromky už asi 17 rokov. Je to úžasný stromček a plody priam fantastické

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Год назад +2

      Tak to je super, Iveto. Děkuji Vám za sdílení zkušeností s pěstováním nashi.:-) Petr

  • @vladimirbasista4429
    @vladimirbasista4429 Год назад +3

    Dobrý den, rád Vás sleduji a zaujalo mě Vaše video a chtěl bych poprosit jaké odrůdy by jste doporučil (ve videu nemohu rozpoznat odrůdu když ji jmenujete pro horší kvalitu zvuku u mě)a zda jsou samosprašné či je lepší více druhů.. děkuji a omlouvám se jestli jste na něco podobného již odpovídal..

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Год назад +2

      To mě těší, Vladimíre! :-) Ve videu jsou postupně vidět odrůdy Man Sun Gil, Kosui a Nijisseiki, což jsou částečně samosprašné odrůdy. To znamená, že daná odrůda je částečně schopná opylovat sebe sama a mít plody (nemusí to však být pokaždé). Větších výnosů dosáhnete, pokud poblíž sebe vysadíte 2 a více různých odrůd, u nichž se překrývá doba kvetení (mohou to být i evropské odrůdy hrušní). Ať se daří! :-)

  • @vavuskaht1473
    @vavuskaht1473 Год назад +5

    Krásný den, o Nashi hrušni uvažuji dlouho, znovu jste mi tu myšlenku připomněl. Zamilovala jsem se za dob studií do její chuti a můžu potvrdit, šťavnatostí se jí z říše ovoce asi nic nevyrovná. Chtěla jsem se zeptat, zda je některá odrůda opravdu drobného a malého vzrůstu. Mám jen maličkatý, ale za to slunný dvorek. Už mi tam bydlí nějaké sloupovité stromky, ale Nashi stále chybí :) K receptu, dělám obdobu, hlavně v zimě, dají se tak spotřebovat i jablíčka, která přestávají být v kondici a nejsou již křupavá. Přidávám na plech vlašské ořechy, případně i sušené švestky, či nesýřené hrozinky (hrozinky píší schválně, s rozinkami vnitřně nesouhlasím :D ), během pečení nasáknou vypečenou šťávou z ovoce a jsou pak jako slaďučké pralinky, jen to chce péct pozvolna :) PS: Vaše žena je velmi sympatická, stejně jako vy. Ať se vám daří, moc ráda vás sledují, dokážete vše skvěle vysvětlit, vaše láska k přírodě je vidět a cítit... Děkuji

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Год назад +2

      Děkujeme Vám mockrát za krásný a milý komentář, za Vaše sdílení a obohacení receptu. Ohledně Vašeho dotazu na odrůdu opravdu malého vzrůstu je třeba zmínit, že největší vliv na velikost stromku má zvolený typ podnože (to Vám asi ale málokde budou schopni sdělit). Například na podnoži OHxF333 dorůstají asijské hrušně asi do 1/2 až 2/3 velikostního standardu, tzn., že stromky dosahují velikosti asi 3 až 3,5 metru. Pokud bych měl zmínit nějakou konkrétní odrůdu, tak u odrůdy Chojuro se uvádí, že dorůstá do výšky 2,5 - 3,5 m. Nashi se však dají poměrně dobře tvarovat řezem, případně lze bujnější výhony vyvázat do vodorovné polohy, takže bych se velikosti stromku až tolik neobával. Jinak slovo rozinky se mi také nepíše snadno :-), i když je to gramaticky správně (prý pochází z německého Rosine, které zase pochází z francouzského raisin ve významu (suchý) hrozen). Každopádně podle pravidel českého pravopisu jsou správně již obě možnosti. Ať se Vám daří a mějte se krásně. Petr a Petra :-)

    • @vavuskaht1473
      @vavuskaht1473 Год назад

      @@plodnazahrada Jee moc vám děkuji za vaši odpověď, jak k Nashi tak k objasnění jak je to s těmi hrozinkami. Už aspoň vím, jak jsme k tomu, pro mne nesmyslnému slovu přišli. 😁 Krásné podzimní dny z pod Hostýnských hor přeje Pavla

    • @TheKalokagathia
      @TheKalokagathia Год назад

      @@plodnazahrada Dobrý den, kde se dají stromky na Vámi uváděné podnoži sehnat? Jako tip je to dobrý, zatím mám Chojuro na pláňce a Kumoi na kdouli, o těchto podnožích slyším prvně a do ještě nevyužitých koutů zahrady by se menší stromky vměstnaly.

  • @karelbertoldi1358
    @karelbertoldi1358 2 месяца назад +1

    Dobrý den teď jsme si ji koupily a dali do země a chci se zeptat jak ji stříhat? Teď je v zemi a je to jeden dlouhý prut?ona se nějak rozvětví? Děkuji za odpověď

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  2 месяца назад

      Po zastřižení tzv. špičák, který jste si koupili, vytvoří ze 4-5 posledních oček korunku.

  • @miroslavnovotny5025
    @miroslavnovotny5025 Год назад +1

    Dobrý den Petře,
    Chci se zeptat jestli je nashi samosprašné konkrétně Kosui. Bohužel jsem nikde nenašel popis samosprašnosti.
    Děkuji

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Год назад +1

      Asijské hrušně bývají většinou alespoň částečně samosprašné a to platí i pro Kosui. Lépe však bude plodit, když budete mít více hrušní.

  • @robertl.5645
    @robertl.5645 Год назад +2

    Dobrý den, na prodejně zahradnictví psali, že je částečně samosprašná. Znamená to, že je lepší koupit dvě stejného druhu nebo jiného druhu asijské hrušně a zasadit je blízko u sebe?

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Год назад +2

      Zdravím Vás, Roberte, to, že je odrůda částečně samosprašná znamená, že je částečně schopná opylovat sebe sama a mít plody (nemusí to být pokaždé). Větších výnosů však dosáhnete, pokud poblíž sebe vysadíte 2 a více různých odrůd, u nichž se překrývá doba kvetení (mohou to být i evropské odrůdy hrušní), poblíž sebe. Ať se daří! :-) Petr

  • @marcelavybiralova7802
    @marcelavybiralova7802 Год назад +2

    Děkujeme za video, asi si dám říct a pořídím si ji. Všimla jsem si plodů na fíkovníku vedle vás 🤩, mohl byste někdy popovídat něco i o něm. Máme doma stromek (keřík) ale nemám plody žádné ...😢. Nevíte proč?

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Год назад +2

      Bylo nám potěšením, Marcelo. Těší mě, že Vás video o nashi inspirovalo! Jste všímavá, právě v době natáčení jsem sklidil několik zralých fíků (ty však v záběru asi nejsou vidět), ale poměrně dost jich také nestihne dozrát. Jsou to zatím relativně mladé, 3 roky staré, keře odrůdy Brown Turkey. Těch příčin, proč fíkovník neplodí, může být celá řada - nevhodná odrůda pro naše podmínky, lokalita, vymrznutí, nedostatečná zálivka, přehnojení aj. Někdy o fíkovníku možná také natočím video.:-) Ať se daří! Petr

    • @hanasasinkova6857
      @hanasasinkova6857 Год назад +3

      Fíkovník dobře plodí,když jsou kořeny ve stísněných podmínkách, mezi zídkami, proložit při výsadbě úlomky střešních tašek apod. Když má dobré podmínky,tak vyhání do větví. Zkuste vyvázat do vodorovné polohy, podle tohoto videa,platí to pro všechny stromky i keře.

    • @marcelavybiralova7802
      @marcelavybiralova7802 Год назад +1

      @@hanasasinkova6857 moc děkuji za tip, zkusím pořešit 😇👍

  • @pavelnavratil430
    @pavelnavratil430 Год назад +1

    Dobrý večer, jaká je to odrůda ten první strom na začátku videa.

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Год назад

      Zdravím Vás, Pavle. Jedná se o odrůdu Man Sun Gil.

  • @igorprosvic5237
    @igorprosvic5237 Год назад +1

    Chcel by som sa iba opýtať že u klasickej hrušky narástli v lete nové výhonky, ktoré som skrátil, a s toho skráteného výhonku vyrastá další výhon, ktorý už pred zimou asi nevyzraje .Treba ich na jar úplne odstránit, alebo iba o niečo skrátit. Ďakujem.

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Год назад

      Letní řez v době vegetace se využívá, pokud chceme omezit bujný růst stromku. Podle stavu výhonů a stromku na jaře se pak můžete rozhodnout, jak stromek dále tvarovat. Inspirovat se můžete ve videu Výchovný řez ovocných stromů od výsadby do 3 let ruclips.net/video/tL6GuPXg8Cc/видео.html. Ať se daří! :-)

  • @xfisha83
    @xfisha83 Год назад +1

    Dobrý den, zkusili jste zavařit hrušky nashi jako kompot? Nevznikne z toho kvůli té šťavnatosti dužiny spíše rozblemcaná hmota?

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Год назад +1

      Zdravím Vás, Pavle. Zavařit jsme je nezkoušeli. Přesto, že je nashi tak extrémně šťavnaté, tak má paradoxně i poměrně pevnou, křupavou dužinu, tak by to snad šlo. Po upečení si také drží tvar.

    • @xfisha83
      @xfisha83 Год назад +1

      @@plodnazahrada Hm, tak příští rok zkusím zavařit jednu nebo dvě sklenice.

    • @danielacerna2515
      @danielacerna2515 Год назад +2

      @@xfisha83 Zavařila jsem je jako hrušky (do sklenice přidat hřebíček, kousek skořice vcelku, zalít cukerným nálevem, zakápnout citronem, je to moc dobré :-), nerozblemcalo se to. Vydrželo pěkně křupavé, ale také asi bude záležet na délce zavařování.

    • @xfisha83
      @xfisha83 Год назад

      @@danielacerna2515 Super, příští rok budu zavařovat. 😊

  • @milanlufinka2923
    @milanlufinka2923 Год назад +1

    Dobrý den, můžete mě poradit kde se dá koupit v okrese Jablonec n.N. nebo okolí? Jsem nevidomý a zatím jsem info v kterém zahradnictví nesehnal. Moc děkuji

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Год назад

      Zdravím Vás, Milane, poblíž Vás jsem žádné zahradnictví, kde by se daly asijské hrušně koupit, zatím nenašel, navíc jsou i jinde již hodně vyprodané. Asijskou hrušeň si ale můžete nechat zaslat například ze zahradnictví Truhlíkov s.r.o., Mělnická 424, Líbeznice 250 65; telefon: 739 323 75; Pro on-line registrované nabízí i slevový kupón 150 Kč na první nákup. Odkaz na odrůdu Shinseiki: www.truhlikov.cz/hrusen-asijska-shinseiki-kvetinac-7-5-litru-castecne-samosprasna-letni?gclid=CjwKCAjwrpOiBhBVEiwA_473dHqZHvQpZOsF9iJ67KtxT376mNPkRUmhtr-YFKHRKY0jL_ZAkQ6E8xoCEMUQAvD_BwE. Držím palce a ať se daří! Petr

    • @milanlufinka2923
      @milanlufinka2923 Год назад +1

      @@plodnazahrada Dobrý den Petře, moc děkuji za odpověď. Šla by i tato odrůda pěstovat a tvarovat jako do pergoly? Milan

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Год назад

      Ano, šla, Milane. Dokonce v Japonsku se tímto způsobem na podobné konstrukci pěstuje i profesionálně. Nashi vytváří poměrně dlouhé výhony, které se dají tvarovat a vyvázat ke konstrukci.

    • @milanlufinka2923
      @milanlufinka2923 Год назад +1

      Dobrý večer, mockrát děkujeme již jsme zakoupili Naschi i muchovník. Již jsou v zemi, máme radost. I přesto, že jsem nevidomý, moc rád Vás poslouchám, přeji Vám vše dobré a pevné zdraví. Milan

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Год назад

      @@milanlufinka2923 To mám velkou radost, Milane. Přeji bohatou úrodu nashi i muchovníku v příštích letech.:-) Petr

  • @veselskamar
    @veselskamar Год назад +2

    Odolné proti rzi hrušňové bohužel nejsou. V zahradnictví jsme je měli rzí napadené pokaždé několik let po sobě...

    • @romancimicky9286
      @romancimicky9286 Год назад +1

      To je špatné, to jsem považoval za hlavní plus. Kvůli rzi jsem dal pryč všechny hrušně

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Год назад +2

      Různé odrůdy nashi budou pravděpodobně více či méně rezistentní a hodně bude také záležet na infekčním tlaku z okolí. Rezistence někdy znamená úplnou odolnost, ale většinou bohužel pouze zvýšenou odolnost odrůdy vůči napadení. To znamená, že choroba třeba proběhne, ale stromek ji poměrně dobře snáší. Na zahradě máme 3 hrušně obecné a všechny jsou každý rok více či méně napadeny rzí hrušňovou, asijské hrušně mám celkem 4, té nejstarší je 11 let, a doposud ani jedna z nich nejevila známky napadení.

    • @romancimicky9286
      @romancimicky9286 Год назад

      @@plodnazahrada Petře, díky za vyčerpávající odpověď. Já ji tedy zkusím zasadit a uvidime

    • @martabednarova7791
      @martabednarova7791 Год назад

      Dík za varování, že na zmíněnou odolnost proti rzi nelze spoléhat.

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Год назад +2

      @@martabednarova7791 Rezistence je velmi často mylně vykládána jako úplná odolnost, ale jak vyplývá ze samotné definice rezistence v zahradnictví, tak se jedná "pouze" o schopnost hostitele překonat nebo významně ovlivnit aktivitu patogenního organismu. Tzn., že rezistence může účinkovat různými způsoby, v různé míře a různou dobu proti různě rozsáhlým skupinám patogenů. Tato schopnost se navíc vyvíjí v čase u jednotlivých druhů i odrůd.

  • @woji2000
    @woji2000 Год назад

    nasi mame take, vypada vice jak hruska nez jablko, je skvela sladka stavnata. vedle jsem zahlednul fikovnik...uz mi dozrava druha letosni generace fiku. bohuzel video nedoukoukam kamera je strasna. rozmazane neustale doostrovani. skoda :(

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Год назад

      Jak píšete, tak i některé odrůdy asijských hrušní mají plody, které se více blíží nám známému klasickému hruškovitému tvaru. Gratuluji Vám k úrodě fíků.:-) Jinak typ objektivu umožňuje rozostřit pozadí pro lepší názornost ukázky, nevýhodou je, že přeostřování pak chvíli trvá. Na toto téma jsme si již psali.:-) Šlo by to vyřešit tak, že bych před zabráním detailu dokončil větu a provedl by se střih, aby divák nemusel sledovat přeostřování. Všude, kde je to možné, kameraman takový střih provede. Je to moje chyba, protože občas pokračuji dál ve výkladu, přestože popisuji nějaký detail, na který kameraman správně zareaguje přiblížením a zaostřením. Snažím se na to myslet, ale jak je (nebo spíše není :-)) vidět, tak občas na to zapomenu.:-).

    • @veraehlova2639
      @veraehlova2639 Год назад +2

      @@plodnazahrada Petře, zůstaňte "svůj" a nenechte se prosím vecpat někam jenom proto, že to někomu nevyhovuje. Kdo jde pod povrch, dokáže určitě ocenit právě TO, co pak pojmenováváte "mojí chybou"... Škoda, držím palce a děkuji za vaše super videa 🙂

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Год назад

      @@veraehlova2639 Jsem moc rád, že jsou mezi diváky i takové moudré a vědomé bytosti, jako jste Vy, Věrko. Děkuji, za Vaše milá slova! Petr

    • @nadapagacova2848
      @nadapagacova2848 Год назад

      Máme hrušne Chojuro a rez ještě nikdy neměla ale všechny ostatní hrušne rané i zimní ji mají vždycky více či méně