"Zofia Stryjeńska - tajemnicze i radosne opowieści" - oprowadzanie kuratorskie

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 10 фев 2025
  • Zapraszamy do obejrzenia oprowadzania kuratorskiego Światosława Lenartowicza po wystawie "Zofia Stryjeńska - tajemnicze i radosne opowieści" prezentowanej w Muzeum w Gliwicach od 8 marca do 18 sierpnia 2024 roku. Wystawę współorganizowało Muzeum Narodowe w Krakowie, jej kuratorem z ramienia gliwickiego Muzeum jest Patrycja Gwoździewicz.
    „Ta wystawa, przybliżająca dzieła jednej z najważniejszych - jeśli nie po prostu najważniejszej - artystki odrodzonej, niepodległej Polski dwudziestolecia międzywojennego, to kolejne przedsięwzięcie, jakie podejmujemy wspólnie z krakowskim Muzeum Narodowym. Warto przypomnieć, że tę niezwykle owocną współpracę, która przyniosła szereg ekspozycji cieszących ogromnym zainteresowaniem publiczności, rozpoczęliśmy w 2019 roku wystawą `Kresy w malarstwie polskim`. I dzięki niej - znów na naszym muzealnym firmamencie rozbłyska niezwykle intensywnie twórczość, na którą z wielką radością, używając określenia samej Stryjeńskiej, `wybałuszymy oczy`" - mówi Grzegorz Krawczyk, kierownik ds. programowych Muzeum w Gliwicach.
    „Już w 1925 roku, na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Przemysłu Artystycznego w Paryżu, artystka odniosła bezprecedensowy sukces. Grand Prix otrzymała nie tylko za ogromne obrazy `Pory roku`, zdobiące wnętrza Pawilonu Polskiego, ale w aż czterech działach (malarstwo, plakat, ilustracje, tkaniny). W dziale zabawkarskim otrzymała diplôme d’honneur, została też odznaczona Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej. Dzięki swym wyrazistym dziełom, ale także otaczającej jej życie legendzie, Stryjeńska intryguje i zachwyca również dziś. Nasza wystawa skupi się szczególnie na dwu wątkach, fascynujących artystkę przez całe życie i łączących się w jej twórczości. To panteon słowiańskich bożków i bogactwo kultury ludowej”- mówi Światosław Lenartowicz.
    „Choć skupia się na dwu wątkach, ekspozycja przybliża całe spektrum realizacji Stryjeńskiej - zobaczymy na niej zabawki, projektowane przez nią tkaniny, scenografie, ilustracje książkowe, fragmenty pociętych po paryskiej wystawie obrazów `Pory roku`, a obok panteonu bożków i twórczości z lat 30. i 40.- także wczesne prace Stryjeńskiej, z lat 1911 - 1919, dotąd nie prezentowane publiczności, włącznie z odkrytym w tym roku (2024), przez krakowską DESĘ, obrazem przedstawiającym Czepca - postać z `Wesela` Wyspiańskiego. Namalowany przez młodą artystkę, w 1911 roku, powstawał pod kierunkiem Włodzimierza Tetmajera” - mówi Patrycja Gwoździewicz.
    Na wystawie zaprezentowano prace Zofii Stryjeńskiej znajdujące się nie tylko w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, ale także Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Kielcach oraz Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Zaprezentujemy również dzieła z kolekcji prywatnych - Agnieszki i Marka Kapuścińskich oraz Ingi i Artura Ludwinów.
    Więcej:
    muzeum.gliwice....

Комментарии •