Naprawdę kawał dobrej roboty! Wprawdzie trzeba uzupełnić reaktor zaworkiem przeciw zwrotnym na wejściu CO2, ale to już szczegół. W każdym razie rozwiązanie montażu rur od filtra - KLASA!
@@Ukka511 nawet przy podawaniu od dołu robi się poduszka. Podawanie od dołu to sensowna opcja ale niekonieczna. Przy większym przepływie może zassać gaz dalej, a to nie jest pożądane
Witam. U mnie nie nadąża się rozpuszczać co2 mimo 2 bombelkow na sec. W reaktorze zbiera się coraz więcej CO2 i zaczyna się zapowietrzać. Na wylocie co2 do filtra zalozylem taki kamien akwarystyczny od powietrza aby rozbił bombelki co2 ale nic to nie daje. Co zrobic?
Obecnie dodałem gąbkę w korpusie aby nierozpuszczone bąbelki nie leciały do akwarium. Odpowietrznik mi się przydaje po czyszczeniu węży do wypuszczenia powietrza z korpusu.
witam. 1. Czy ktoś próbował podawać co2 przed reaktorem za pomocą dyfuzora przepływowego? 2. czy wypełnienie reaktora filtrem typu bio ball zapobiegnie ewentualnemu przedostawaniu się bąbelków do wylotu?
Super film! Wszystko ładnie wyjaśnione. Mam tylko jedno pytanie. Jak z dźwiękiem? Czy reaktor jest głośny? Mam akwarium w dość małej sypialni i musialem zrezygnować ze spieku ceramicznego ze względu na syczenie/hałas. Jak to jest z takim reaktorem?
Ja bardziej słyszę mój filtr Unimax700 niż ten reaktor. Jak otworzę drzwiczki do szafki w dzień to czasami tam coś cicho zabulgocze ale to na serio cicho. Druga sprawa, że w nocy CO2 nie podaję więc co ma bulgotać. W nocy reaktor jest niesłyszalny.
Bredzo fajnie i zrozumiale wytlumaczone. Sprawdzałeś czy w miejscu w którym wierciles jest szczelność po puszczeniu CO2? Jak to się ma jeśli chodzi o zużycie CO2 w stosunku do zwykłego spieku? Podobno dużo wolniej gaz się w butki kończy?
Jeżeli chodzi o szczelność to na pewno nie przepuszcza wody, gdy CO2 nie podaję troszkę się woda z reaktora cofie ale nie przecieka. Dla pewności czy nie ucieka gaz trzeba by czymś to zpsikać i sprawdzić lub jakąś kropelką skleić z zewnątrz. Ale postaram się sprawdzić. Jeśli chodzi o zużycie CO2 to nie powiem bo przedtem miałem klocek lipowy i miałem z 2 bombelki na sekundę i nie wiem czy miałem odpowiednie stężenie. Teraz mam indykator i aby płyn był zielony puszczam około 6 bombelków na sekundę. Roślinom to widzę odpowiada bo bombelkują. Butlę 6kg napełniłem za 25zł i już kilka miesięcy działa więc nie jest drogo. Pozdrawiam.
Hej mógłbyś dać linka do tych metalowych złączek 20mm i tego do co2? albo jak to się fachowo nazywa wszystko, bo chętnie bym sobie zrobił taki reaktor...
Witam. mam pytanie co do czyszczenia węży. rozumiem że co jakiś czas wszystko to trzeba rozkręcić - wyczyścić i skręcić. Czy tak faktycznie to robisz? I co ile jeśli chodzi o czas. Byłbym wdzięczny za odp. Kusi mnie wykonanie takiego reactora
Jak czyszczę filtr, czyli raz na pół roku, i czyszczę węże to odkręcam do czyszczenia spód reaktora. Węży nie odkręcam ponieważ mam szczotkę na metalowej lince i nią z obu stron jak włożę do węża to dochodzi aż do reaktora.
Cześć nie ma wpływu że powinny być po bokach plastikowe a nie metalowe złączki lewej z prawej strony numer do tej reakcji na bodziec nie będzie problemu
Mam jedno pytanie, czy woda nie zalewa ci układu co2 gdy nie jest on poddawany (wieczorem)? Zaworek kierunkowy załatwia sprawę, czy jakoś inaczej to rozwiązales ?
Mam cos takiego i mysle jak zrobic licznik babelkow bo dzisiaj 3 krotnie przejechalem z co2. Jakies pomysly bo na odcinku butla reaktor gaz wypycha wode. Pozdro
Witam mam taki sam reaktor z tym że jeszcze ceramika do połowy i jeden minus taki że jak podaję więcej bombelek CO2 to co jakiś czas bulgocze z deszczownicy
są też takie korpusy o połowę mniejsze tj. wszystko jest to samo tylko część przezroczysta jest niższa. Czyli zamiast 30 cm wysokości ma 20 cm. Uważasz że może być mniejszy i że nie ma to wpływu na wydajność? Pytam bo nie każdy ma miejsce w szafce na większy reaktor.
Myślę, że jeśli będzie niższy to większa szansa, że nierozpuszczone bombelki CO2 będą trochę wlatywać do akwarium. Zależy do jakiego akwarium. Ja mam 375l o dołożyłem gąbkę z otworem w dolnej części korpusu i nie widzę żadnych bombelków.
Cześć. Podasz linki do ofert tych części, które wykorzystałeś do budowy reaktora? Korpus znalazłem, ale z resztą mam problem. Nie chcę kupić czegoś co nie będzie pasować.
Witam. czy do tego raktora musi być zamontowany elektrozawór? , jak nie będzie prądu dłuższy czas to nie wytworzy się w nim zbyt duże ciśnieni i nie rozsadzi reaktora?
Jeżeli nie miałbym elektrozaworu to co2 by leciało dzień i noc a tak nie powinno być. Jeżeli natomiast faktycznie bym tak miał włączone co2 bez elektrozaworu i podawał cały czas filtr by nie działał co2 zbierałoby sie w reaktorze i wypychało wodę do akwarium. Tak mi sie dzieje jak czyszczę akwarium i wyłączam filtr czasami nawet z 2 godziny. Wtedy w reaktorze zbiera sie mi pół zbiornika co2. Jak włącze filtr to co2 po jakimś czasie znika. Gdybym zostawił z wyłączonym filtrem na długo np z 5 godzin a co2 bym podawał to skończyło by się tym że co2 nierozpuczszone w wodzie wlatywałoby wężem do akwarium. Ciśnienie w reaktorze byłoby bez zmian, ponieważ on nie jest zamknięty tylko podłączony wężem do akwarium.
Właśnie się miałem zapytać o to czy jak elektrozawor się zamknie czy woda się cofa ale już napisałeś że trochę tak bo mi się właśnie cofnęła do pierwszego zaworka przeciwzwrotnego a mam jeszcze drogi po drodze ciekawi mnie to czy by czasami mi się nie nalał woda do butli lub elektrozaworka i reduktora bo kiedyś miałem taki wypadek i reduktor do wymiany. Zrobiłem jak ty na filmie i chula ale boję się właśnie o to cofanie się wody albo puszczenie któregoś zaworka przeciwzwrotnego od ciśnienia przepływu wody filtrowanej z Ultramax 2000 oczywiście przy wyłączonym dozowaniu co2
Hi! Great video! Please could you help me with the parameters of the metal connector that you used with the 16/22 water tube? I found it only in the size of 16mm-3/4”; 18mm-3/4” ; 20mm-3/4” ; and 26mm-3/4”. But the seller wrote me that the first number defines the outer diameter of the tube not the inner, so I dont know which one is compatible. I can't find 22mm option…
Hey , fajny treściwy filmik , pytanie tylko czy do Twojego reaktora potrzeba elektrozawór, który wyłączy podawanie CO2 w razie awarii prądu? Gaz może się zbierać az w końcu coś puści i narobi bałaganu przy naszej nieobecności . Czy się mylę i nie ma czym się przejmować ? ;) pozdrawiam
Ja mam elektrozawór. Oświetlenie i elektrozawór są podpięte do jednego programatora czasowego. Czyli CO2 jest podawane wtedy kiedy świeci się światło. Gdy czyszczę akwarium i wyłączę filtr a nie wyłączę CO2 to się on zbiera w reaktorze od góry. Jeżeli filtr by długo nie działał to co2 by zaczęło ociekać do akwarium rurą od filtra zapewne dużymi bomblami i tyle.
Witam robiłem z rok temu reaktor według twojego "przepisu" i ostatnio Przemek P z yudupka powiedział że te śruby muszą być z plastiku bo metalowe weźmie korozja to prawda bo zaczolem się przejmować tym? Jak u ciebie wygląda teraz ten reaktor który robiłeś wszystko ok? Bo mój niby ok.
Filtr kupiłem tutaj allegro.pl/oferta/filtr-do-wody-korpus-3-4-emi-10-ustm-8473052852 Złączki na węże 16/22mm tutaj allegro.pl/oferta/pex-zlaczka-gz-20x3-4-8497636915 Złączkaę do wężyka do co2 kupiłem w sklepie akwarystycznym ale jest np tu allegro.pl/oferta/zlaczka-metalowa-zaciskowa-1-8-cala-gz-6mm-wys24h-7795321140
Hej mam problema powiedz mi co zrobić żeby reaktor narurowy niewyrzucal bąbelków co2 do akwarium naładować biobali gąbki bo nie wiem co? Przez biobale to przejdzie i wątpię czy to coś da gąbka nie będzie blokować czasami przepływu? Albo ceramika? Bo już nie wiem wkurza mnie to wpąpowywanie co2 przez wlot
Ten problem u mnie nie występuje. Nie bardzo wiem jak to się u Ciebie może dziać. Kilka rzeczy przychodzi mi do głowy. Czy nie pomyliłeś wlotu i wylotu? Czy dobrze zamontowałeś rurkę pionową tak aby woda była zasysana z dołu? U mnie nawet przy około 10 bąbelkach na sekundę nie ma tego problemu. Chyba że masz bardzo mały przepływ wody i robi Ci się poduszka z coś?
@@pawelalicki4900 Wszystko jest zamontowane idealnie babelki mam 2 lub 3 na sekunde niepomyliłem wlotu i wylotu woda jest zasysana z dołu przepływ jest ok ultramax aquaela 2000 daje rade tak ze niewiem
@@pawelalicki4900 Dzień dobry. Zrobiłem wszystko wg instrukcji. Jednak słyszę czasem przelewanie wody (nie dużo) jak dozuje CO2. Czy u Pana również tak się dzieje? U mnie mimo wszystko trochę tych bąbelków leci i się zastanawiam czy da się to jakoś załatwić by w 100% ich nie widzieć. Pozdrawiam
@@radosawhutnik4121 faktycznie te bąbelki troszkę są. Zbliżam się do restartu akwarium i mam zamiar wypełnić reaktor ceramiką lub biobalami co powinno pomóc jeszcze lepiej rozpuszczać co2. Jeśli chodzi o bulgotanie w rektorze to przy otwartych drzwiczkach troszkę słychać. Przy zamkniętych ja w dzień nie słyszę.
Witam, spotkałem się niedawno z opinią, że po kilku latach, ten bezbarwny plastik, pod wpływem CO2, od wewnątrz robi się chropowaty jakby "korodował", przez co korpus traci swoją grubość i wytrzymałość. Czy spotkałeś się z czymś takim? Sam posiadam taki reaktor już od kilku ładnych lat i jak dotąd był całkowicie bezobsługowy. Teraz mam wątpliwości, czy nie należało by go za wczasu wymienić.
Jeszcze go nie czyściłem więc ciężko mi się wypowiadać. Nie bardzo mi się chce wierzyć żeby się z tym tworzywem coś działo, chyba że jakaś kiepska jakość tego narurowca.
Po prawie 2 latach używania faktycznie na tworzywie przezroczystym zrobił się osad nie do usunięcia (chyba że ktoś by to mocno skrobał). Wygląda to jak kamień, który osadza się na czajniku elektrycznym. Nie jest to jednak kamień bo octem się nie rozpuszcza. Reaktor całkowicie przestał być przezroczysty. Nadal spełnia swoje funkcje. Nie jestem w stanie stwierdzić czym to jest spowodowane. Kupiłem nowy korpus z innej firmy i po miesiącu reaktor przestaje być przezroczysty czyli znowu się coś osadza. Co ciekawe osad ten się osadza tylko na przezroczystej części reaktora. Na rurce ani na górnej niebieskiej części nie ma osadu. Wygląda na to, że zachodzi tu jakaś reakcja. Nie zauważyłem aby ten korpus stał się jakiś cieńszy i mniej wytrzymały.
Nie próbowałem. Wydaje mi się że mógłby być. Będzie powodował pewnie jakiś dodatkowy opór dla przepływu wody. Nie wiem po jakim czasie się zapcha. No i nie wiem jak się będzie to zachowywało u góry wewnątrz korpusu. Czy czasem ten dwutlenek węgla zanim się rozpuści nie przedostanie się do akwarium. Bo wkład przepuszcza na całej swej długości a rurka tylko z dołu wpuszcza wodę. Trzeba by przetestować.
@@pawelalicki4900 okej juz sie udalo zrobic reaktor chodzi tylko jak odpowietrznik dociskam na boki to woda leci nie trzeba go wciskac wystarczy przekrzywić na bok dokrecałes go jakos ?
Naprawdę kawał dobrej roboty! Wprawdzie trzeba uzupełnić reaktor zaworkiem przeciw zwrotnym na wejściu CO2, ale to już szczegół. W każdym razie rozwiązanie montażu rur od filtra - KLASA!
Czy poduszka z CO2 wystarczy do rozpuszczenia w aquamedica podawane było na dno reaktora
@@Ukka511 nawet przy podawaniu od dołu robi się poduszka. Podawanie od dołu to sensowna opcja ale niekonieczna. Przy większym przepływie może zassać gaz dalej, a to nie jest pożądane
Obejrzałem z największą radością!
Pomocny film , dzięki !
Siemka, leci łapka do góry, bardzo fajny materiał, chyba zrobię sobie taki reaktor, bo wkurzaja mnie latające bąbelki. Pozdrawiam serdecznie
super zrobie to samo tylko jaki jest poziom halasu takiej zabawki? dziekuje
Super!!
super film
Witam Bardzo ciekawy materiał 👍 Pozdrawiam
Hey, howmany liters of CO2 can you make with the amount of sugar and Yeast you used?
Witam. U mnie nie nadąża się rozpuszczać co2 mimo 2 bombelkow na sec. W reaktorze zbiera się coraz więcej CO2 i zaczyna się zapowietrzać. Na wylocie co2 do filtra zalozylem taki kamien akwarystyczny od powietrza aby rozbił bombelki co2 ale nic to nie daje. Co zrobic?
Zostawiłeś odpowietrznik w tym korpusie, do czego on może się przydać? Tutaj też czasem trzeba odpowietrzać?
Obecnie dodałem gąbkę w korpusie aby nierozpuszczone bąbelki nie leciały do akwarium. Odpowietrznik mi się przydaje po czyszczeniu węży do wypuszczenia powietrza z korpusu.
Szlag mnie trafia bo nie idzie znalesc rury z łącznikiem do tego filtra . Możesz napisać gdzie to kupiłeś ?
podeslesz link do tych zaworkow ? jak sie sprawuje ?
witam. 1. Czy ktoś próbował podawać co2 przed reaktorem za pomocą dyfuzora przepływowego? 2. czy wypełnienie reaktora filtrem typu bio ball zapobiegnie ewentualnemu przedostawaniu się bąbelków do wylotu?
Super film! Wszystko ładnie wyjaśnione.
Mam tylko jedno pytanie. Jak z dźwiękiem? Czy reaktor jest głośny?
Mam akwarium w dość małej sypialni i musialem zrezygnować ze spieku ceramicznego ze względu na syczenie/hałas. Jak to jest z takim reaktorem?
Ja bardziej słyszę mój filtr Unimax700 niż ten reaktor. Jak otworzę drzwiczki do szafki w dzień to czasami tam coś cicho zabulgocze ale to na serio cicho.
Druga sprawa, że w nocy CO2 nie podaję więc co ma bulgotać. W nocy reaktor jest niesłyszalny.
@@pawelalicki4900 Ok. Bardzo dziękuję za odpowiedź :)
Bredzo fajnie i zrozumiale wytlumaczone. Sprawdzałeś czy w miejscu w którym wierciles jest szczelność po puszczeniu CO2? Jak to się ma jeśli chodzi o zużycie CO2 w stosunku do zwykłego spieku? Podobno dużo wolniej gaz się w butki kończy?
Jeżeli chodzi o szczelność to na pewno nie przepuszcza wody, gdy CO2 nie podaję troszkę się woda z reaktora cofie ale nie przecieka. Dla pewności czy nie ucieka gaz trzeba by czymś to zpsikać i sprawdzić lub jakąś kropelką skleić z zewnątrz. Ale postaram się sprawdzić. Jeśli chodzi o zużycie CO2 to nie powiem bo przedtem miałem klocek lipowy i miałem z 2 bombelki na sekundę i nie wiem czy miałem odpowiednie stężenie. Teraz mam indykator i aby płyn był zielony puszczam około 6 bombelków na sekundę. Roślinom to widzę odpowiada bo bombelkują. Butlę 6kg napełniłem za 25zł i już kilka miesięcy działa więc nie jest drogo. Pozdrawiam.
Hej mógłbyś dać linka do tych metalowych złączek 20mm i tego do co2? albo jak to się fachowo nazywa wszystko, bo chętnie bym sobie zrobił taki reaktor...
Wszystko pięknie tylko pytanie czy deszczownica może być lekko nad wodą?
Czy całkowicie w wodzie?
deszczownica jesli lubisz halas to nad woda hehe jesli cicho pod woda z dziurkami skierowanymi pod katem do gory 😉
Witam. mam pytanie co do czyszczenia węży. rozumiem że co jakiś czas wszystko to trzeba rozkręcić - wyczyścić i skręcić. Czy tak faktycznie to robisz? I co ile jeśli chodzi o czas. Byłbym wdzięczny za odp. Kusi mnie wykonanie takiego reactora
Jak czyszczę filtr, czyli raz na pół roku, i czyszczę węże to odkręcam do czyszczenia spód reaktora. Węży nie odkręcam ponieważ mam szczotkę na metalowej lince i nią z obu stron jak włożę do węża to dochodzi aż do reaktora.
Dodam że zrobiłem dokładnie taki jak ty i ta sama firma narurowca
Hej zastanawiam się czy ,istnieje możliwość zrobienia reaktora wraz z pre-filtrem ? Co o tym sądzisz?
Witam. Mogę wiedzieć jakie złączki zostały użyte?
Cześć nie ma wpływu że powinny być po bokach plastikowe a nie metalowe złączki lewej z prawej strony numer do tej reakcji na bodziec nie będzie problemu
can someone list the co2 inline valve name that he is drilling at the top for co2 injection what is it called??
Mam jedno pytanie, czy woda nie zalewa ci układu co2 gdy nie jest on poddawany (wieczorem)? Zaworek kierunkowy załatwia sprawę, czy jakoś inaczej to rozwiązales ?
zaworek zwrotny
Mam cos takiego i mysle jak zrobic licznik babelkow bo dzisiaj 3 krotnie przejechalem z co2.
Jakies pomysly bo na odcinku butla reaktor gaz wypycha wode. Pozdro
Też mam scalara rybę
Witam mam taki sam reaktor z tym że jeszcze ceramika do połowy i jeden minus taki że jak podaję więcej bombelek CO2 to co jakiś czas bulgocze z deszczownicy
Zrobiłem sobie też ale ja wężyk zamontowałem tam gdzie odpowietrznik ma to jakieś znaczenie ???
Wg mnie nie.
Rozumiem że przez tą biała rurkę wchodzi do akwarium już woda z CO2? Czy wylot z filtra pierw ma iść przez rurkę ?:)
U dołu jest wciągana do białej rurki woda z CO2 i wężem leci do akwarium
są też takie korpusy o połowę mniejsze tj. wszystko jest to samo tylko część przezroczysta jest niższa. Czyli zamiast 30 cm wysokości ma 20 cm. Uważasz że może być mniejszy i że nie ma to wpływu na wydajność? Pytam bo nie każdy ma miejsce w szafce na większy reaktor.
Myślę, że jeśli będzie niższy to większa szansa, że nierozpuszczone bombelki CO2 będą trochę wlatywać do akwarium. Zależy do jakiego akwarium. Ja mam 375l o dołożyłem gąbkę z otworem w dolnej części korpusu i nie widzę żadnych bombelków.
Jak ci się sprawuje ten reaktor bo myślę sobie zrobić taki sam albo jbl-a na węże 19/25 bo takie mam masz jakieś porównanie co doradzisz
U mnie sprawował się ok.
obecnie mam pyszczaki więc bez roślin
Koszt wyjdzie mnie podobne co narurowy JBL, i zastanawiam się nad tym, czy będzie lepszym rozwiązaniem
Cześć. Podasz linki do ofert tych części, które wykorzystałeś do budowy reaktora? Korpus znalazłem, ale z resztą mam problem. Nie chcę kupić czegoś co nie będzie pasować.
Np. allegro.pl/oferta/pex-al-pex-zlaczka-nypel-20-x-3-4-alupe-10122308446
Witam. czy do tego raktora musi być zamontowany elektrozawór? , jak nie będzie prądu dłuższy czas to nie wytworzy się w nim zbyt duże ciśnieni i nie rozsadzi reaktora?
Jeżeli nie miałbym elektrozaworu to co2 by leciało dzień i noc a tak nie powinno być. Jeżeli natomiast faktycznie bym tak miał włączone co2 bez elektrozaworu i podawał cały czas filtr by nie działał co2 zbierałoby sie w reaktorze i wypychało wodę do akwarium. Tak mi sie dzieje jak czyszczę akwarium i wyłączam filtr czasami nawet z 2 godziny. Wtedy w reaktorze zbiera sie mi pół zbiornika co2. Jak włącze filtr to co2 po jakimś czasie znika. Gdybym zostawił z wyłączonym filtrem na długo np z 5 godzin a co2 bym podawał to skończyło by się tym że co2 nierozpuczszone w wodzie wlatywałoby wężem do akwarium. Ciśnienie w reaktorze byłoby bez zmian, ponieważ on nie jest zamknięty tylko podłączony wężem do akwarium.
Właśnie się miałem zapytać o to czy jak elektrozawor się zamknie czy woda się cofa ale już napisałeś że trochę tak bo mi się właśnie cofnęła do pierwszego zaworka przeciwzwrotnego a mam jeszcze drogi po drodze ciekawi mnie to czy by czasami mi się nie nalał woda do butli lub elektrozaworka i reduktora bo kiedyś miałem taki wypadek i reduktor do wymiany. Zrobiłem jak ty na filmie i chula ale boję się właśnie o to cofanie się wody albo puszczenie któregoś zaworka przeciwzwrotnego od ciśnienia przepływu wody filtrowanej z Ultramax 2000 oczywiście przy wyłączonym dozowaniu co2
No przyznam że u mnie zawór przeciwzwrotny mam już drugi i dalej zdaża się że trochę puści. A zaworek tetra i nie był tani
@@pawelalicki4900 Tak ale duzo sie raczej niecofnie co?Chodzi o wode zeby sie nieprzedostała do butli?
@@paweroslinocholik2140 no dużo nie do butli raczej nie dojdzie
Hi!
Great video! Please could you help me with the parameters of the metal connector that you used with the 16/22 water tube? I found it only in the size of 16mm-3/4”; 18mm-3/4” ; 20mm-3/4” ; and 26mm-3/4”. But the seller wrote me that the first number defines the outer diameter of the tube not the inner, so I dont know which one is compatible. I can't find 22mm option…
I used 20mm-3/4 which can be seen in the 45 second film. It was a bit hard to put the hose on, but it did.
Niewiem czemu ale ph mi nie spada 7.8 a od 3 tygodni mam ten systemik.Leci bombel na sekundę przez 4 dni dwa bomble na sekundę i nic
Czy to połączenie co2 w plastiku jest 100% szczelne
U mnie tak
Hej, jak sie sprawuje reaktor?
Nic nie cieknie? Nie trzeba bylo uszczelniac tego wlotu co2?
Dzieki
Pozdrawiam
Nic dodatkowo nie uszczelniałem i nic nie przecieka. Z reaktora jestem B. Zadowolony.
Nie ma zadnych obaw ze z czasem te laczki zaczna rdzewiec i cos do alwa sie przedostanie?
Wiem ze sa one z mosiadzu i niklowane
@@leczyk10 nawet gdyby coś pordzewiało to nie sądzę żeby rybom coś się złego stało
Paweł Lalicki kwestia tez jaki wplyw na rosiny. Nadmiar niklu jest szkodliwy dla roslin
Hey , fajny treściwy filmik , pytanie tylko czy do Twojego reaktora potrzeba elektrozawór, który wyłączy podawanie CO2 w razie awarii prądu? Gaz może się zbierać az w końcu coś puści i narobi bałaganu przy naszej nieobecności . Czy się mylę i nie ma czym się przejmować ? ;) pozdrawiam
Ja mam elektrozawór. Oświetlenie i elektrozawór są podpięte do jednego programatora czasowego. Czyli CO2 jest podawane wtedy kiedy świeci się światło.
Gdy czyszczę akwarium i wyłączę filtr a nie wyłączę CO2 to się on zbiera w reaktorze od góry. Jeżeli filtr by długo nie działał to co2 by zaczęło ociekać do akwarium rurą od filtra zapewne dużymi bomblami i tyle.
Witam robiłem z rok temu reaktor według twojego "przepisu" i ostatnio Przemek P z yudupka powiedział że te śruby muszą być z plastiku bo metalowe weźmie korozja to prawda bo zaczolem się przejmować tym? Jak u ciebie wygląda teraz ten reaktor który robiłeś wszystko ok? Bo mój niby ok.
one są chyba mosiężne wiec nie rdzewieją
Filtr kupiłem tutaj allegro.pl/oferta/filtr-do-wody-korpus-3-4-emi-10-ustm-8473052852
Złączki na węże 16/22mm tutaj
allegro.pl/oferta/pex-zlaczka-gz-20x3-4-8497636915
Złączkaę do wężyka do co2 kupiłem w sklepie akwarystycznym ale jest np tu
allegro.pl/oferta/zlaczka-metalowa-zaciskowa-1-8-cala-gz-6mm-wys24h-7795321140
gdzie kupiłeś rurki , bo z tym największy problem panie . ????
@@Paprotka-r4c w sklepie akwarystycznym
@@pawelalicki4900 no nie bardzo . Podaj mi co tam konkretnie mam szukać i pytać
Hej mam problema powiedz mi co zrobić żeby reaktor narurowy niewyrzucal bąbelków co2 do akwarium naładować biobali gąbki bo nie wiem co? Przez biobale to przejdzie i wątpię czy to coś da gąbka nie będzie blokować czasami przepływu? Albo ceramika? Bo już nie wiem wkurza mnie to wpąpowywanie co2 przez wlot
Ten problem u mnie nie występuje. Nie bardzo wiem jak to się u Ciebie może dziać. Kilka rzeczy przychodzi mi do głowy.
Czy nie pomyliłeś wlotu i wylotu?
Czy dobrze zamontowałeś rurkę pionową tak aby woda była zasysana z dołu?
U mnie nawet przy około 10 bąbelkach na sekundę nie ma tego problemu. Chyba że masz bardzo mały przepływ wody i robi Ci się poduszka z coś?
@@pawelalicki4900 Wszystko jest zamontowane idealnie babelki mam 2 lub 3 na sekunde niepomyliłem wlotu i wylotu woda jest zasysana z dołu przepływ jest ok ultramax aquaela 2000 daje rade tak ze niewiem
@@pawelalicki4900 Mam zamiar wsypac biobale i gabke na góre na te biobale i zobacze co bedzie
@@pawelalicki4900 Dzień dobry. Zrobiłem wszystko wg instrukcji. Jednak słyszę czasem przelewanie wody (nie dużo) jak dozuje CO2. Czy u Pana również tak się dzieje? U mnie mimo wszystko trochę tych bąbelków leci i się zastanawiam czy da się to jakoś załatwić by w 100% ich nie widzieć. Pozdrawiam
@@radosawhutnik4121 faktycznie te bąbelki troszkę są. Zbliżam się do restartu akwarium i mam zamiar wypełnić reaktor ceramiką lub biobalami co powinno pomóc jeszcze lepiej rozpuszczać co2. Jeśli chodzi o bulgotanie w rektorze to przy otwartych drzwiczkach troszkę słychać. Przy zamkniętych ja w dzień nie słyszę.
Ja wkręcę w wywiercony otwór złączkę na gorąco zobaczymy czy się uda.
jeszcze trafił mi sie uszkodzony filtr w 2 osoby nie idzie jej odkręcić ale juz nie wymienie bo wkrecilem jak ty nypel do co2
Witam, spotkałem się niedawno z opinią, że po kilku latach, ten bezbarwny plastik, pod wpływem CO2, od wewnątrz robi się chropowaty jakby "korodował", przez co korpus traci swoją grubość i wytrzymałość. Czy spotkałeś się z czymś takim? Sam posiadam taki reaktor już od kilku ładnych lat i jak dotąd był całkowicie bezobsługowy. Teraz mam wątpliwości, czy nie należało by go za wczasu wymienić.
Jeszcze go nie czyściłem więc ciężko mi się wypowiadać. Nie bardzo mi się chce wierzyć żeby się z tym tworzywem coś działo, chyba że jakaś kiepska jakość tego narurowca.
Po prawie 2 latach używania faktycznie na tworzywie przezroczystym zrobił się osad nie do usunięcia (chyba że ktoś by to mocno skrobał). Wygląda to jak kamień, który osadza się na czajniku elektrycznym. Nie jest to jednak kamień bo octem się nie rozpuszcza. Reaktor całkowicie przestał być przezroczysty. Nadal spełnia swoje funkcje. Nie jestem w stanie stwierdzić czym to jest spowodowane. Kupiłem nowy korpus z innej firmy i po miesiącu reaktor przestaje być przezroczysty czyli znowu się coś osadza. Co ciekawe osad ten się osadza tylko na przezroczystej części reaktora. Na rurce ani na górnej niebieskiej części nie ma osadu. Wygląda na to, że zachodzi tu jakaś reakcja. Nie zauważyłem aby ten korpus stał się jakiś cieńszy i mniej wytrzymały.
a co w razie gdy spadnie przewód co2 z filtra narurowego ? wypompuje całą wode z akwarium wejscie co2?
jeśli z jakiegoś powodu wypadnie wężyk z reaktora co2 (filtra narurowego to zacznie uciekać woda oczywiście, ale to raczej niemożliwe)
@@pawelalicki4900 no raczej nie a odpowietrznikiem tez nie ma prawa uciekać
a nie lepiej miedzy zlaczka a korpusem dac nypla z dodatkowym otworem z boku? Takiego nypelka mam przy filrze RO.
w jakiem celu?
A czy zamiast rurki plastikowej może być jeden z dedykowanych wkładów?
Nie próbowałem. Wydaje mi się że mógłby być. Będzie powodował pewnie jakiś dodatkowy opór dla przepływu wody. Nie wiem po jakim czasie się zapcha. No i nie wiem jak się będzie to zachowywało u góry wewnątrz korpusu. Czy czasem ten dwutlenek węgla zanim się rozpuści nie przedostanie się do akwarium. Bo wkład przepuszcza na całej swej długości a rurka tylko z dołu wpuszcza wodę. Trzeba by przetestować.
Myślałem też o dodaniu biobali dla lepszego rozbicia co2:)
@@krystianwasilewski4565 co2 się bez biobali rozpuszcza całkowicie
Kurde pomysł spoko ale trochę dużo tego gazu masz odkręcone 🙂🙂
Poddał byś linki do tych złączek które wykorzystałeś ?
złączki do wody kupisz w sklepie wod-kan a złączkę do co2 w akwarystycznym
Czesc mam ten sam filtr nie zmienia sie przeplyw z wylotu filtra?
Ja nie zauważyłem
siema jaka to rurka plastikowa w filtrze dziś byłem w sklepie i nie moge nic dopasować
To jest rurka wykorzystywana do instalacji elektrycznych, mi taka została więc wykorzystałem. Kupisz taką w sklepie elektrycznym ale pewnie 2 metry
@@pawelalicki4900 okej juz sie udalo zrobic reaktor chodzi tylko jak odpowietrznik dociskam na boki to woda leci nie trzeba go wciskac wystarczy przekrzywić na bok dokrecałes go jakos ?
Gdzie kupiłeś ten mały dynks wkrecany w narurowy
W sklepie akwarystycznym
Jaknon się nazywa?
Czy reaktor ten jest słyszalny?
U mnie go nie słychać. Jeśli już to filtr bardziej słychać
Czesc pokaz cale akwarium
Come si chiama l'ugello per la CO2? Non riesco a trovarlo
Za długi wykład Flaki z olejem