Jaworzno mało znane - Pasternik - getto żydowskie i obóz dla jeńców wojennych

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 21 окт 2024
  • Historyk, badacz dziejów Jaworzna Jarosław Sawiak przedstawia wojenne dzieje Pasternika. Po wschodniej stronie dzisiejszej ul. Stefana Batorego w zakolu rzeki Kozi Bród faszyści stworzyli przejściowe getto dla jaworznickich Żydów.
    Ze znajdujących się tam budynków wypędzono w 1942 r. wszystkich mieszkańców. Teren ogrodzono drutem kolczastym. Ścieśniono tam wszystkich jaworznickich Żydów. Warunki były tragiczne, Żydzi umierali z chorób i głodu. W czerwcu 1942 r. getto zlikwidowano. Część Żydów przewieziono do getta w Sosnowcu, część do getta w Chrzanowie, pozostałych w bydlęcych wagonach wywieziono do obozu w Oświęcimiu.
    Obóz dla jeńców wojennych Niemcy pobudowali pomiędzy Kozim Brodem a Białą Przemszą. Była to podówczas najbardziej na północ wysunięta część Szczakowej Wsi. Współcześnie po obozie nie ma śladu, teren ten porasta las. Na terenie Jaworzna faszyści stworzyli kilak miejsc koncentracji jeńców wojennych, jedynie na Pasterniku stworzyli regularny obóz jeniecki z barakami ogrodzonymi drutem kolczastym. Więziono w nim Polaków, Włochów i Brytyjczyków. Istniał tam do końca II wojny światowej. Zachowała się jedynie jedna fotografia tego obozu, wykonano ją w styczniu 1945 r.
    Materiał pochodzi ze strony www.jaw.pl

Комментарии • 3

  • @arturskupien7880
    @arturskupien7880 4 года назад +5

    Robi pan świetną robotę, szczególnie cenną dla miasta i tych Jaworzniaków, którzy interesują się historią w ogóle i swojej małej, galicyjskiej ojczyzny, w szczególe. Proszę kontynuować. Miasto ma blisko 800 lat więc tematów nie powinno zabraknąć.

  • @Lucyna-i4d
    @Lucyna-i4d 3 месяца назад

    Szkoda ze po tak tragicznych wydarzeniach nie ma zadnej tablicy 😢 mieszkalam tak blisko obok ulicy Batorego uznanie dla Pana

  • @rudolfolma2783
    @rudolfolma2783 Год назад

    Bez komentarza. Patrz Goole:
    " Po wojnie w Auschwitz wciąż ginęli ludzie "
    Patrz YT:
    " Marek Łuszczyna. Mała Zbrodnia "
    OLMA von Sankt Gallen