Напої треба зберігати в скляних пляшках. І я певен, з ними нічого не станеться. В папепових стаканах є імовірність протікання та втечі піддослідного. Таке саме може статися з плівкою, бо всі знають, що кола може роз'їсти кров, іржу... Як варіант, помістити у паперовому стакані, але стакан заштовхати в скляну банку. Приклади з життя, знайома працювала в пекарні і закваску для Бородянського хліба залишила на столі в пластиковому одноразовому стакані. На ранок стакана не було, бо його роз'їло і залишились сліди на столі... А от в мене стоїть смачний самогон з 2015 року в скляних пляшках, одну розкуркував, пригощав гостей в квітні на день народження. Всім дуже сподобалось і побічних ефектів не було....
Стосовно збереження напоїв: 1. Завуукумувати в пакетах (потипу як для крові) 2. Завуукумувати в ПЕТ пляшках. Потипу налити та витягнути повітря. Або просто перелити в 0.5 прозорі баклажки та залишити на зберігання. :) А час летить зі швидкістю світла, оце дійсно якось лякає...
Консервування: Фруктові та овочеві соки:Їх можна консервувати в стерилізованих банках, подібно до того, як консервують інші продукти. Додайте трохи лимонної кислоти, щоб зберегти смак і колір, а також кип'ятіть сік протягом 20-30 хвилин, перш ніж закрити банки. Вино:Вино можна консервувати в стерилізованих пляшках за допомогою спеціальних корків і укупорників. Перед консервуванням вино слід дегазувати та стабілізувати. Пиво:Пиво також можна консервувати в стерилізованих пляшках, але для цього потрібен спеціальний обладнання для розливу та укупорки. Зберігання в холодильнику: Деякі напої, такі як газовані напої та фруктові соки з низьким вмістом кислоти, краще зберігати в холодильнику.Їх слід тримати щільно закритими, щоб запобігти втраті смаку та аромату. Заморожування: Фруктові та овочеві соки, а також коктейлі можна заморозити в лотках для кубиків льоду або пластикових контейнерах.Це зручний спосіб зберегти напої на короткий термін, але вони можуть втратити деякий смак і текстуру під час розморожування. Зберігання в прохолодному, темному місці: Деякі напої, такі як пиво, вино та деякі види лікерів, можна зберігати в прохолодному, темному місці протягом декількох років. Їх слід тримати щільно закритими, щоб запобігти впливу світла та повітря. Додаткові поради: Використовуйте високоякісні інгредієнти. Це допоможе гарантувати, що ваші напої будуть мати найкращий смак і протримаються якомога довше. Стерилізуйте все обладнання. Це допоможе запобігти попаданню бактерій, які можуть зіпсувати ваші напої. Щільно закривайте всі контейнери. Це допоможе запобігти втраті смаку та аромату, а також проникненню кисню, який може зіпсувати ваші напої. Зберігайте напої в прохолодному, темному місці. Це допоможе зберегти їх свіжими якомога довше. Слідкуйте за терміном придатності. Більшість напоїв мають термін придатності, який вказує, як довго їх можна безпечно зберігати. Важливо зазначити, що не всі напої можна зберігати протягом тривалого періоду часу. Деякі напої, такі як свіжовичавлені соки, найкраще вживати протягом декількох годин або днів після приготування. Пам'ятайте, що це лише загальні рекомендації. Найкращий спосіб зберігання конкретного напою слід шукати в рецепті або на веб-сайті виробника.
Жидкость можно сохранить в бональной бутылке/банке. Читал и другие идеи (по типу заморозить, или сублимировпть) но как по мне это такое себе. Эксперемент в основном о том что происходит с продуктами в обычных условиях, допустим положил и забыл. А напиток забудешь разве что в бутылке, а не будешл держать годами в виде льда. Да в самом видео добавили еду которую вакуумом запечатали, но как по мне это больше сравнение чем самостоятельное изучение. Поэтому я склоняюсь к тому что жидкость лучше засунуть в банку и все. Кстати я надеюсь вы же после каждого продукта меняете перчатки? В идеале там вообще должны быть санитарные условия, но хотя бы помыть руки (и возможно обработать их антисептиком) или сменить перчатки это абсолютный минимум того что нужно делать каждый раз. Иначе допустим плесень может с одного продукта попастьра другий и експеремент уже не точный. Еще что хотел добавить. Киньте в следуйщий раз ту же еду с которой выросли кристалы (не запомнил название), хотелось бы узнать это продукт их сделал или специфические условия и такое больше не повторится.
Напої практично зберегіти банках 0.5 чи менше, причому один напій в двох банках. Першу банку залить і закатать кришкою та зберігати її максимально довго без доступу повітря або допоки кришку не зірве)), другу банку уже відкривати кожен рік для оцінки вишуканості аромату. Можете закипятити(знищити бактерії) солодкий напій і закрити як огірки з помідорчиками, але я думаю вже занадто))
Чекаємо ще більше відео на 2 каналах "БУРСТ" та "GoldenBurst", хоч раз у тиждень або раз у місяць!))) (Ждём ещё больше видео на 2 каналах "БУРСТ" и "GoldenBurst", хоть раз в неделю или раз в месяц!)
Я слишком долго листал что бы найти такой бональныф но логичный коммент. Удивляет как много говорят про заморозку и сублимацию, но не вспоминают обычную банку.
@@lihvar_ Моя ідея трохи глибша :р В пластикові пляшки, щоб "дихало", бо в пластика менш щільніша молекулярна структура ніж у скла. Якщо мета зберегти задум - зберігання без умов, але з киснем.
@@WereDrago только вот за допустим 5 лет в жидкости уже будут частички пластика (так как он все время растворяется, хоть и очень медленно) и напиток 100% изменится в худшую сторону. Хотя честно говоря как по мне разница не сверх большая, если есть возможность закрыть плотно напиток.
12:06 Можна перетворити напої в порошок як в сухпайку, для цього буде потрібен субліматор, він якщо дуже просто казати то просто видаляє воду з їжі будь якої, а потім коли цю їєу поместиш у воду або хочаб капнеш пару капель вона стає точно такою ж за смаком як і свіжа, і як раз від того що там немає води, не заводится плісінь, але щоб така їжа або напій спортивася це треба років 10 може)). Можете ознайомитися з субліматором в інтернеті або подивитися відео від користувача GopherVid що знімає схожий контент на ваш.
Напої можна зберігати у скляних банках з бугельним замком і скляною кришкою, аби рідина не взаємодіяла з пластиком/металами або іншими матеріалами, що можуть впливати на псування напою. Або ж ще варіант у винних пляшках, хоч століттями можна там тримати)
Якщо упакування не герметичне, то все згниє, а якщо навиворіт, то засохне. Але я не впевнений😅. Можливо бургер і твістер згнили, бо в судочку був якийсь мікроб. Але це всього лише мої теорії ¯\_(ツ)_/¯
Через декілька років звідти може вилізти грибок і перетворити всіх на зомбі як у тому серіялі%)). Можете спитати у Ооексія Коваленка з каналу довколаботаніка). Дякую Вам за цікаве відео!
Можливо продукти різні ,через різну біофлору у середі , бо не секрет як їх роблять , та з якої продукції, до того ж ви їх відкривали , тут потрапило щось і розпочався процес гниття
Заходь та грай у кораблі разом зі мною тут - wo.ws/4bssVVw
Напої можна вакумувати
Кто русс
напої можна покласти в пластикові стаканчики та заклейити скотчем
коли відео про рибалку?
@@НаталияНохрина-м2о iли з віці
Напевно на тих бургерах ще частинки коронавірусу залишилися😂😂😂
Ха ха ха как сміішно бл ріл смішло
(
Ага
І правда
Ага😂
4 роки? Тільки ж вчора дивився відео про 3 роки
угу(
@@BURSTUKR як що я вам скину мою роботу на пошту оціните ??
@@BURSTUKRслава украине
Согласен с тобой...сам только по видео понял что уже 4 года прошло))...пролетели как вчерашний день )))
@@BURSTUKRБурст Зроби Повер Банк З Одноразок Сигарет Електронних !
топ 10 улюблених страв студентів:
Їм та дивлюся, ммм як смачно😂😅
😅
Тоже
А готувати під це відео ще ліпше
4 роки тому ☠️
Я теж... Правда снікерс щось різко змінив смак(((
Напої треба зберігати в скляних пляшках. І я певен, з ними нічого не станеться. В папепових стаканах є імовірність протікання та втечі піддослідного. Таке саме може статися з плівкою, бо всі знають, що кола може роз'їсти кров, іржу... Як варіант, помістити у паперовому стакані, але стакан заштовхати в скляну банку. Приклади з життя, знайома працювала в пекарні і закваску для Бородянського хліба залишила на столі в пластиковому одноразовому стакані. На ранок стакана не було, бо його роз'їло і залишились сліди на столі... А от в мене стоїть смачний самогон з 2015 року в скляних пляшках, одну розкуркував, пригощав гостей в квітні на день народження. Всім дуже сподобалось і побічних ефектів не було....
Домашні картопля фрі і нагетси могли зіпсуватись через бумажну упаковку, яку ти поклав в контейнер. Краще класти без посторонніх речей
++
Всім приємного перегляду 😊
Дякую за контент! Ця рубрика дуже цікава
Спробуйте шаурму залишити так, а ще якісь супи з фастфуду
Вітаю! 1:54 підскажіть що за міні принтер, модель і де можна купити? Дякую!
Стосовно збереження напоїв:
1. Завуукумувати в пакетах (потипу як для крові)
2. Завуукумувати в ПЕТ пляшках. Потипу налити та витягнути повітря. Або просто перелити в 0.5 прозорі баклажки та залишити на зберігання. :)
А час летить зі швидкістю світла, оце дійсно якось лякає...
Зробіть з напоїв кригу😂
Цікава ідея
Так
Дуже чекаю наступні випуски. І в мене є ідея як зберегти напої: можна зберігати їх у морозильній камері
То нічого не станеться з ними
Вау, чекав цього відео. Продовжуй в тому ж дусі. Тебе дуже цікаво дивитись.❤
Мы дождались этого!
Ти найкращій дякую за контент
12:15 завакумуйте напої в щільні пакети, і покладіть в коробку з паралоном щоб вони не лопнули
Хм. Цікава ідея
Напої найкраще зберігати у скляних тарах, бажано ще закоркувати, по принципу вина.
4:08, до чого тут ацетон? Він, що є в їжі і з часом виділяється?
Христос Воскрес !!!З ПАСХОЮ Вас усіх
Ты самый лучший блогер ❤❤❤
Даааа❤
Похорони просто сміх 😂😂😂😂 .нехай спочуває з миром )))
Я в шоці що тебе дивлюся більше 5 років, час летить невпинно❤
Я один безстрашно їв все це відео?
Я тоже їла
Ого вже 4 роки пройшло
рубрика не для обіду =) а для вечері норм =В
😂
Ура не пропустив відео ❤😄
Їм сухарики і дивлюсь відео 😂
Дуже класне відео! Доречі напої можна зберегти у термосі.
3:00 І мені здається, тут змінилось багато чого. 😂😂😂
бурст, як називається міні-принтер та де ти його купив?
Слава Україні!
Героям слава
Героям слава❤
Героям слава
Героям слава! Тримаймося!
ГЕРОЯМ СЛАВА!
Доречі, літо вже не за горами, тож зроби відео "24 години на озері з друзями/родичами" як тільки наступлять жаркі літні тижні, буде дуже цікаво;)
Може разни напой в термосе попробувать
Воууу, новий ролик, дякую 😊
Консервування:
Фруктові та овочеві соки:Їх можна консервувати в стерилізованих банках, подібно до того, як консервують інші продукти. Додайте трохи лимонної кислоти, щоб зберегти смак і колір, а також кип'ятіть сік протягом 20-30 хвилин, перш ніж закрити банки.
Вино:Вино можна консервувати в стерилізованих пляшках за допомогою спеціальних корків і укупорників. Перед консервуванням вино слід дегазувати та стабілізувати.
Пиво:Пиво також можна консервувати в стерилізованих пляшках, але для цього потрібен спеціальний обладнання для розливу та укупорки.
Зберігання в холодильнику:
Деякі напої, такі як газовані напої та фруктові соки з низьким вмістом кислоти, краще зберігати в холодильнику.Їх слід тримати щільно закритими, щоб запобігти втраті смаку та аромату.
Заморожування:
Фруктові та овочеві соки, а також коктейлі можна заморозити в лотках для кубиків льоду або пластикових контейнерах.Це зручний спосіб зберегти напої на короткий термін, але вони можуть втратити деякий смак і текстуру під час розморожування.
Зберігання в прохолодному, темному місці:
Деякі напої, такі як пиво, вино та деякі види лікерів, можна зберігати в прохолодному, темному місці протягом декількох років. Їх слід тримати щільно закритими, щоб запобігти впливу світла та повітря.
Додаткові поради:
Використовуйте високоякісні інгредієнти. Це допоможе гарантувати, що ваші напої будуть мати найкращий смак і протримаються якомога довше.
Стерилізуйте все обладнання. Це допоможе запобігти попаданню бактерій, які можуть зіпсувати ваші напої.
Щільно закривайте всі контейнери. Це допоможе запобігти втраті смаку та аромату, а також проникненню кисню, який може зіпсувати ваші напої.
Зберігайте напої в прохолодному, темному місці. Це допоможе зберегти їх свіжими якомога довше.
Слідкуйте за терміном придатності. Більшість напоїв мають термін придатності, який вказує, як довго їх можна безпечно зберігати.
Важливо зазначити, що не всі напої можна зберігати протягом тривалого періоду часу. Деякі напої, такі як свіжовичавлені соки, найкраще вживати протягом декількох годин або днів після приготування.
Пам'ятайте, що це лише загальні рекомендації. Найкращий спосіб зберігання конкретного напою слід шукати в рецепті або на веб-сайті виробника.
А якщо напої сублімувати і відновлювати, чи будуть з'являтися зміни? Цікамо це перевірити
Ура нове відео про їжу з маку
Таке відчуття що відкриваєте не бургери, а газову камеру Гітлера
Я довго цього чекав😊
9:09 кого я бачу! колаборація незабаром буде?
Жидкость можно сохранить в бональной бутылке/банке. Читал и другие идеи (по типу заморозить, или сублимировпть) но как по мне это такое себе. Эксперемент в основном о том что происходит с продуктами в обычных условиях, допустим положил и забыл. А напиток забудешь разве что в бутылке, а не будешл держать годами в виде льда.
Да в самом видео добавили еду которую вакуумом запечатали, но как по мне это больше сравнение чем самостоятельное изучение. Поэтому я склоняюсь к тому что жидкость лучше засунуть в банку и все.
Кстати я надеюсь вы же после каждого продукта меняете перчатки? В идеале там вообще должны быть санитарные условия, но хотя бы помыть руки (и возможно обработать их антисептиком) или сменить перчатки это абсолютный минимум того что нужно делать каждый раз. Иначе допустим плесень может с одного продукта попастьра другий и експеремент уже не точный.
Еще что хотел добавить. Киньте в следуйщий раз ту же еду с которой выросли кристалы (не запомнил название), хотелось бы узнать это продукт их сделал или специфические условия и такое больше не повторится.
Христос воскрес! Дякую за цікаве відео)
За вакуум лайк, теж хотів таке запропонувати🎉
Напої практично зберегіти банках 0.5 чи менше, причому один напій в двох банках. Першу банку залить і закатать кришкою та зберігати її максимально довго без доступу повітря або допоки кришку не зірве)), другу банку уже відкривати кожен рік для оцінки вишуканості аромату. Можете закипятити(знищити бактерії) солодкий напій і закрити як огірки з помідорчиками, але я думаю вже занадто))
Файна рубрика)
2:01 сама безпалівна реклама принтера😅
напої можна вилитиу вакуумний пакет ізавакуумізувати)
Спокійно собі обідала, а потім пробачила пончик и різко перехотіла 😂😂😂
Чекаємо ще більше відео на 2 каналах "БУРСТ" та "GoldenBurst", хоч раз у тиждень або раз у місяць!)))
(Ждём ещё больше видео на 2 каналах "БУРСТ" и "GoldenBurst", хоть раз в неделю или раз в месяц!)
10:53 думаю це через те що картопля з нагетсами були в упаковці
Бурст ты лучший!
Зробіть сублімацію напоїв, як у гофервіда
А можно сублимировать напитки ?
Аж слюнки потікли😂😂
Де можна купити прінтер і скільки коштує
як там поживає Тернопільська свічка?
А де замовляли принтер?
Напої можна зберігати в звичайних скляних банках))
Я слишком долго листал что бы найти такой бональныф но логичный коммент. Удивляет как много говорят про заморозку и сублимацию, но не вспоминают обычную банку.
@@lihvar_ Моя ідея трохи глибша :р
В пластикові пляшки, щоб "дихало", бо в пластика менш щільніша молекулярна структура ніж у скла. Якщо мета зберегти задум - зберігання без умов, але з киснем.
@@WereDrago только вот за допустим 5 лет в жидкости уже будут частички пластика (так как он все время растворяется, хоть и очень медленно) и напиток 100% изменится в худшую сторону. Хотя честно говоря как по мне разница не сверх большая, если есть возможность закрыть плотно напиток.
11:00 я думаю тому що картопля та нагетци були просмажені в олії а бургер ні
Спробуйте напої в вакуум запакувать, хоча як це зробити, вирішувати вже вам 😉
12:06 Можна перетворити напої в порошок як в сухпайку, для цього буде потрібен субліматор, він якщо дуже просто казати то просто видаляє воду з їжі будь якої, а потім коли цю їєу поместиш у воду або хочаб капнеш пару капель вона стає точно такою ж за смаком як і свіжа, і як раз від того що там немає води, не заводится плісінь, але щоб така їжа або напій спортивася це треба років 10 може)). Можете ознайомитися з субліматором в інтернеті або подивитися відео від користувача GopherVid що знімає схожий контент на ваш.
Геній Америку відкрив
@@adtv875 Про цей спосіб знають далеко не всі, я всього на всього написав ідею.
Напої можна просто:
1. Налити в зіп пакет і запаяти.
2. Налити в скляну пляшку.
3. Суглімірувати і насипати в контейнер.
12:26 збережіть напої у 4 різних пластикових пляшках!
Пластик не зіпсується!
Або...
Може це ідея на нові досліди? 😂
Ні, насправді пластик псує воду
4 годин тому ,( до речі цей коментар був написаний 4.05.2024 о 17:07 )
Чому не державною написано маркування на одному з лотків???
Напевно, ще до війни маркували
Для напоїв можна використати банку з вакумною кришкою, або стікляну колбу яку можна запаяти
Бурст ти казав що буде друга частина кідерв коли буде
Можна спробувати заморозити напої в лід або залити з азотом.
пропоную зкористатись методом сублемації для збереження напою
Сублимируйте напитки, и каждый год добавляйте воды, и потом опять сублимируйте😅
Для води, думаю, достатньо знайти прозорі пляшки та добре закрити. Або закатати в банки щоб дуже герметично було.
12:10 можна заморозити напої, і положить їх в холодне місце в квартирі
Чого нових продуктів не добавили?
Напої можна зберігати у скляних банках з бугельним замком і скляною кришкою, аби рідина не взаємодіяла з пластиком/металами або іншими матеріалами, що можуть впливати на псування напою. Або ж ще варіант у винних пляшках, хоч століттями можна там тримати)
Спобуйте так з салом залайкайте щоб побачив❤
Не можна такого з салом робити. Це святотатство!
Попробуй просушити всю ці страви та відкрий через рік
Обожнюю ваші відео дякую за старання! Ідея для напоїв-зберігати у банках
8:40 кристали через сіль у вологості з'явилися😊
Можна напої зберегти через "леофілізацію" чи якось так, але цей аппарат не дуже дешевий, тому як варіант👍
Спробуйте ще зробити із соусом😂
Бурст спробуй напої у термоз.
Налийте напої у фляги для алкоголю, закрийте й поставте в ту темну коробку на зберігання) Моя думка, що такий варіант для дослідження спрацює)
Термодрук може досить швидко зникати. Краще друкувати на лазерному принтері.
Бурст:краще не їсти поки дивитесь це відео
Я: ам ам ам ам картопелька з сарделькою
Якщо упакування не герметичне, то все згниє, а якщо навиворіт, то засохне. Але я не впевнений😅. Можливо бургер і твістер згнили, бо в судочку був якийсь мікроб. Але це всього лише мої теорії ¯\_(ツ)_/¯
Домашній бургер не зіпсувався тому що в ньому не має ковіду=коронавірусу😂
Через декілька років звідти може вилізти грибок і перетворити всіх на зомбі як у тому серіялі%)). Можете спитати у Ооексія Коваленка з каналу довколаботаніка). Дякую Вам за цікаве відео!
Можливо продукти різні ,через різну біофлору у середі , бо не секрет як їх роблять , та з якої продукції, до того ж ви їх відкривали , тут потрапило щось і розпочався процес гниття
5:15 спочатку марш Шопена потім весела музика =D
Тільки легенди помʼятають що трапилося з салатом😂
Из КФС , картошка такая возможно потому что она с упаковкой была , а с мака без
Нарешті нове відео слава україні!!!🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦
Думаю причина в тому що коли відкривали той раз десь якісь спори попали в контейнер)
БУРСТУ зроби пж видео про обзор на наяльний набір з розетка
Ура нове відео🎉
Картопля фрі має кращий вигляд ніж старі наліпки, дивно що за картопля така😂
Ви можете законсервувати напої.І ще ідея-поселіть якихось рослин(траву)чи приживуться там чи ні?
Сублемація напоїв ?
Напої можно теж в вакуматорі зберегти, або сублеминувати
Можна ссилку на прінтер будь ласка