Üdvözlöm László! Ha csak a kiszáradástól akarom védeni a rügyet, akkor a víz/gázhoz való teflon szalag is jó lehet, azon is át nő a hajtás, nekem bevált és olcsó.
Kulicz úr hálás köszönet a videóért! Kíváncsian várom a többi oltásmódról készülteti is! Engedelmével megosztom a videót egy szlovák szőlős barátommal. Majd én lefordítom neki a kisérőszöveget - biztosan éredkelni fogja. Üdvözlettel : mati53
Üdv, ha már kijött pár apró levél április elején akkor már lehet chip szemezni? A másik hogy a szemet fásrésszel vágja, nem pattintja ki a fásrészt ha jól látom? Ezt a legalább egyik oldalon színeljent egy tudná pontosítani? Elvileg egyformának kéne lennie az alany meg a szem vastagságának is nem? Ugye a szemen kicsit szűkebben van a kambium rétegy az az oldalsó két vékony zöld csík, ha fával lett vágva a szem. Ha vasatgabb az alany, akkor ugye csak az egyik oldalon tud színelni, de van aki srégen rakja be hogy az egyik oldalán alul a másik oldalon meg felül színeljen a szem. Namost, a színelés az azt jelenti hogy a szem kambiumrétege találkozzon az alany kambiumával. Ha vastagabb az alany, akkor nem a héjával kell színeljen, hanem az alany kambiumával ami ebben az esetben kicsit bentebb van. Gondolom ha vastag az alany héja akkor vastagabban is kell vágni, hogy elérjem a héj alatti kambiumot.. Nekem sajnos általában ha fásrésszel vágok szemet nem szokott sikerülni a szemzés, alma körténél sem. Fásrésszel való chip szemzéshez lenne valamilyen extra tanácsa? Köszönöm, hogy elolvasta.
Gratulálok a videókhoz nagyon hasznosnak tartom őket és tetszenek szeretném Öntől megkérdezni hogy A jelölő címkéket hol tudja beszerezni és mivel ír rá Nagyon szépen köszönöm önnek Tiszteletem Minden jót kívánok
Kedves László. Azt szeretném kérdezni hogy a szerzés eseteben nagyobb az esély az eredésre mint mondjuk ékoltassal tőkenyakba? Illetve hogy a szemzesnek melyik az ideális hónap?Koszonom
Üdv.! Nagyon jók ezek a videók lehet tanulni belőle, köszönöm. Egy kérdésem lenne, hogy most lehet, érdemes e még csemegeszőlő oltványt venni valahol, illetve Ön árul is oltványokat?
2 года назад
Én nem árulok, de tudok javasolni beszerzési forrást, ha ír nekem: kulicz@gmail.hu
@ Köszönöm szépen a választ. Sima oltó szalaggal is elvégezhető ez a művelet? Illetve az lenne még a kérdésem, hogy a fásba fás oltás esetén meddig kell rajta hagyni a rátekert szalagokat. Ui.: A fiammal nagy kedvelői vagyunk a videóinak, csodáljuk a szakértelmét és sokat tanulunk Öntől. Köszönjük
T.Kulicz Úr! A törzsbe oltásom már kb. 2.5m magasra nőtt. A hónalj hajtásokon 2db levelet hagytam, és ismét új hajtásokat hozott ami hasonlóan fejlődik, mint az első hajtás. Mi a teendőm ezekkel az újabb hajtásokkal? A vessző növekedését /2.5m/ is állítsam le? Üdv: István
2 года назад
Én is jártam már így, meg kellett volna hagyni az oltáshoz közeli 1-2 hónaljhajtást és ezek a következő évben jó szálvesszők lehettek volna. Javaslom állítsa meg a hosszanti növekedést és hagyjon meg néhány hónaljhajtást akkor is, ha ezek magasan lesznek.
Kedves László! Én félni szoktam a fagykártól ezért több vesszőt (nem rügyet) szoktam hagyni és csak akkor metszem le a felesleges vesszőket (minden esetben sebkezelővel fagéllel kezelem a sebeket), ha már nincsenek fagyok (április közepe - vége). Emiatt vannak felesleges vesszőim a tőkén. A törzsbe szemzést lehet-e olyan szemekkel csinálni, amelyeket az előbb leírt felesleges vesszőkről veszek le most (április közepén végén) olyan szemekkel, melyek még nem pattantak meg? És ha nem, annak mi az oka?
T.Kulicz Úr! Folyamatosan követem a videóit.Mind nagyon hasznos részemre. Április 14.-én fásba fás oltást végeztem. 10db oltást végeztem, mind sikeres lett. A szemek szépen duzzadnak, növekednek. Mindegyikre ráhelyeztem,hideg-és kiszáradás ellen a műanyag palackokat. Kérdésem az, hogy meddig maradhat rajta, ez a védelem?
2 года назад
Május közepe után már nem indokolt ez a védelem, de időjárás függvénye, természetesen.
Azt szeretném kérdezni hogy szemeztem több tőkét is és folyik a leve a szolonek a szemnêl amit be raktam! Az lenne a kérdésem hogy úgy mond nem vakul meg a szem a sok nedvességtől ? Előre is köszönöm szépen a választ üdvözlettel
2 года назад
Bizony ez előfordulhat, ezért kell a törzset korábban visszavágni, hogy a szemzés idejére már ne follyon annyira.
Kulicz Úr! Végig néztem mind a két oltást a zöld zöldbe és a fást zöldbe Ön szerint melyik a biztonságosabb.A másik kérdésem,ha nem titok milyen típusú a japán oltószalag? Nézegettem a neten van sok fajta de nem tudom eldönteni melyik a legjobb.
2 года назад
Nálam a zöldoltás a legeredményesebb, a szalagot pedig a Stocker cég forgalmazza.
Üdvözlöm Lacibácsi , ez is nagyon hasznos és érdekes videó mint az összes többi . Egy éve kipróbáltam a törzsbeszerzést , nagyon jó eredménnyel sikerültek is szerencsére , köszönet a részletes tartalomért . Idén is szeretnék végezni törzsbe szerzést de idén már úgy szeretném kipróbálni hogy teljes termő tőkén szemezni. Az lenne a kérdésem lehetséges , így sikerülhet ? Biztos hogy gyengébb lesz a hajtás de ha sikerül akkor egy évet nyernék mivel fajtát cserélnék a törzsön de úgy hogy az idei évben még teremne az eredeti fajta . Jó egészséget és remek szezont kívánok!
Год назад+1
Törzsbe szemzéskor, ha nem szünteti meg a felső, termő részt, előfordul hogy nem hajt ki a berakott szem, vagy gyengén hajt, vagy alva marad. Sajnos ez a helyzet, de próbálkozni kell, baj nem lehet.
Tisztelt Kulicz László! Az lenne a kérdésem, hogy van-e annak jelentősége, hogy mindíg fehér szigetelőszalagot használ (gondolok itt a fényvisszaverődésre) vagy ez csak véletlen? Egy másik videót nézve a fekete szalagot ajánlja a készítője, én meg azt tapasztalom, hogy nincs különösebb jelentősége. Idén kb. 100-120 oltást készülök elvégezni, így fontos lenne ismernem a véleményét. Előre is köszönöm a válaszát.
Год назад
Nincs különösebb jelentősége, esztétikailag jobban tetszik a fehér.
Tiszteletem! Mely hónapokban lehet szemzést törzsbe csinálni? Most szeptember végén még meg lehet próbálni?
3 года назад+1
Én áprilisban és májusban szoktam, ha most csinálja az alvószemzés lesz, de nincs még megfelelően beérett szaporítóanyag, ezért az eredmény nagyon kétséges.
Kedves László? A szemzéses csakk abban az esetben eredményesek, ha minden egyéb a tőkén levő vesszőt, termőalapot eltávolítunk? Ha hagyok a tőkén 2 szálvesszőt, akkor is érdemes a szemzés?? Csak nem szeretnék 1 lapra feltenni mindent.
2 года назад+1
Én is szemeztem így törzsbe tavaly, hogy fenti hajtásokat is oltottam. Gyengébb így a hajtásnövekedés, de működik.
Kedves László, gratulálok a munkájához! Kérdésem az, hogy ha helyszűke miatt egy tőkébe kétféle fajtát oltok akkor lehet e bármi probléma? Pl. a különböző növekedési erélyre gondolok, ledobja az egyiket, stb...
4 года назад+3
Vannak olyan tőkéim, amikbe több fajtát oltottam, de csak az elmúlt két évben, ezért komoly tapasztalatom nincs erről. Két nálam jóval komolyabb gyűjtőnél láttam ezt a módszert, náluk nem volt gond. Ha nálam is működik, teszek majd fel videót a témáról.
Kedves Kulicz László, nagyon köszönöm én is ezeket a kellemes videókat, amik rendkívül hasznosak számomra. Van néhány kérdésem és kíváncsi lennék a tanácsára, véleményére. Van körülbelül 30 tőke zengő típusú szőlőm a többi egyéb fajták mellett, amit szeretnénk lecserélni, ugyanis a többihez képest nagyon beteges és az íze sem tetszik. Ez ezzel a fásoltással (szemzések törzsbe) módszerrel át tudnám oltani egy kedveltebb típusra? Ez jó módszer lenne a cserére? Ha ez a módszer lenne a megfelelő, azt is tehetem, hogy az első évben (oltás évében) még meghagyom az eredeti vesszőket is teremni, amíg az oltás megerősödik és csak a második évtől vágom le az eredeti tőkét az oltás felett? Milyen oltással tudnám a leggyorsabban lecserélni egy kedveltebb típusra. Az új tőkék ültetésével szemben ezzel az oltással gyorsabb eredményt érhetnék el? Nagyon köszönöm a válaszát! Hálás vagyok a videókért! Üdvözlettel: Kovács László :-)
4 года назад
A fásba fás oltás, ezen belül a törzsbe oltás(v. szemzés) nem a legsikeresebb átoltási mód, ezt még fokozhatja, ha az alanytőke hajtásait meghagyja a beszemzett törzs felett. Sokkal sikeresebb lehet, ha zöldbe fás oltással próbálkozik, akár fiatal, akár idősebb tőkéről van szó.
Kedves @, ahogy latom, zoldre oltasnal mindig oltocsapokat hasznalnak, es elvagjak az alany hajtasat, hogy belekerulhessen a csap hej ala, vagy klasszikus ek formaban. Mukodne vajon a szemzes zoldre is? Arra gondolok, hogy a hajtas magasabban, a szemzes kivant helye folott par izkozzel lenne elvagva, megtortenne a zoldbe szemzes, de maradna folotte is par level (az alany rugyek meg lennenek vakitva). Kisebb serules lenne az alany hajtason, a szemzes helye folotti levelek pedig segithetnek a behelyezett szemet. Nem tudom, hogy hibas-e a gondolatmenetem... On mit gondol rola, mukodhet igy a dolog?
Kedves László! Eredményes lehet a szemzés, ha nem fűrészeljük el a törzset? Tehát, ha úgy szemzünk, hogy felette él a kar és csak akkor fűrészelünk, ha sikeres volt a szemzés?
Tisztelt Kulicz László! Az lenne a kérdésem, hogy szokott-e fásba fás oltást - itt nem a törzsbe szemzésre gondolok - végezni és ha igen, milyen eredménnyel? Ha ez járható út, akkor ki lehetne tolni az oltási időszak hosszát. Ha nem készít ilyen oltásokat, akkor esetleg ennek okát ha leírná, megköszönném. További jó egészséget, üdvözlettel: egy kezdő csemegeszőlő termesztő.
Год назад
Kedves János, nem jó az oltási időszak hosszát kitolni június elején túl, mert a sikeres oltások hajtásai nagy lemaradásba lesznek és esetleg nem érnek be őszre. A fásba fás oltást viszont jó idő esetén már áprilisban is végezhetjük, kérdés hogy mikor hajtanak ki a beoltott csapok, vagy rügyek. Az eredési arány is sajnos alacsonyabb, mint a zöldre-fás, vagy zöldre zöld oltás esetében. Én általában május végéig minden oltási módot elvégzek, a késői oltásokkal rossz a tapasztalatom.
@ Kedves László! Lehet, hogy félreéthető voltam. Én nem a késői, hanem a korai (április közepi) fásba fás oltásra gondoltam. Ezzel is meg lehetne a oltási időszak hosszát növelni. Én eddig szinte csak a zöldbe fást próbáltam kb. 65-70%-os eredménnyel, azért érdekelt volna egy tapasztaltabb kolléga véleménye. Csináltam néhány zöldbe-zöldet, de azok nem jöttek be, valószínüleg az árnyékolás hiánya miatt. Egyébként köszönöm a gyors válaszát.
ez mennyire sikeres? ezt az oltasi modot mèg nemlàttam szölöben..en inkabb a zöldoltast csinàlom vagy zölben fàst ez utòbbi szinte szàz zàzalekos.de ūgyessen csinàlja.
4 года назад+5
Teljesen egyetértek, ha a zöldbe fás oltás 90%, a fásba fás kb.60, de vannak esetek, mikor nincs lehetőség zöldbe fásra, ezért jó a többi oltámódot is megismerni.
Üdvözlöm László!
Ha csak a kiszáradástól akarom védeni a rügyet, akkor a víz/gázhoz való teflon szalag is jó lehet, azon is át nő a hajtás, nekem bevált és olcsó.
Köszönöm megint tanultam valamit.
Áldott ünnepeket
Kulicz úr hálás köszönet a videóért!
Kíváncsian várom a többi oltásmódról készülteti is!
Engedelmével megosztom a videót egy szlovák szőlős barátommal. Majd én lefordítom neki a kisérőszöveget - biztosan éredkelni fogja.
Üdvözlettel : mati53
Köszönöm, ez megtisztelő
Köszönöm a gyors és szakszerű válaszait!
Ez egy jó megoldás kipróbálom én is. Köszi a bemutatást.Szép napot!
Köszönöm válaszát.
Köszönöm a videót, nagyon hasznos.!
Köszönjük. Kellemes Ünnepeket.
Tiszteletem László nagyon sokat lehet tanulni belőle, boldog húsvétot kívánunk az egész családnak.
Köszönöm, kellemes ünnepeket!
Nagyon tökéletes én is így készítem
Kellemes Húsvéti Ünnepeket kívánok!🐇🥂🙂
Köszönöm, Kellemes Ünnepeket!
Üdv, ha már kijött pár apró levél április elején akkor már lehet chip szemezni?
A másik hogy a szemet fásrésszel vágja, nem pattintja ki a fásrészt ha jól látom?
Ezt a legalább egyik oldalon színeljent egy tudná pontosítani?
Elvileg egyformának kéne lennie az alany meg a szem vastagságának is nem?
Ugye a szemen kicsit szűkebben van a kambium rétegy az az oldalsó két vékony zöld csík, ha fával lett vágva a szem.
Ha vasatgabb az alany, akkor ugye csak az egyik oldalon tud színelni, de van aki srégen rakja be hogy az egyik oldalán alul a másik oldalon meg felül színeljen a szem.
Namost, a színelés az azt jelenti hogy a szem kambiumrétege találkozzon az alany kambiumával.
Ha vastagabb az alany, akkor nem a héjával kell színeljen, hanem az alany kambiumával ami ebben az esetben kicsit bentebb van.
Gondolom ha vastag az alany héja akkor vastagabban is kell vágni, hogy elérjem a héj alatti kambiumot..
Nekem sajnos általában ha fásrésszel vágok szemet nem szokott sikerülni a szemzés, alma körténél sem.
Fásrésszel való chip szemzéshez lenne valamilyen extra tanácsa?
Köszönöm, hogy elolvasta.
Gratulálok a videókhoz nagyon hasznosnak tartom őket és tetszenek szeretném Öntől megkérdezni hogy A jelölő címkéket hol tudja beszerezni és mivel ír rá Nagyon szépen köszönöm önnek Tiszteletem Minden jót kívánok
Az oltókés élezéséhez milyen fenőkevet ajánlott használni?
Kedves Kulicz Ur! Lehetseges-e csemegeszolokbol (gondolok itt Arkadia, Livia, Kismisz Moldavszki szolofajtakra) lugast alakitani? Valaszat elore is koszonom.
Kedves László! A szemek hűtőben tárolt vesszőröl valók?
Természetesen, decemberi gyűjtés és előtte áztatva voltak egy napot.
Kedves László. Azt szeretném kérdezni hogy a szerzés eseteben nagyobb az esély az eredésre mint mondjuk ékoltassal tőkenyakba? Illetve hogy a szemzesnek melyik az ideális hónap?Koszonom
Príma videó!
Üdv.!
Nagyon jók ezek a videók lehet tanulni belőle, köszönöm.
Egy kérdésem lenne, hogy most lehet, érdemes e még csemegeszőlő oltványt venni valahol, illetve Ön árul is oltványokat?
Én nem árulok, de tudok javasolni beszerzési forrást, ha ír nekem: kulicz@gmail.hu
Kedves László
Köszönöm a videót!
Mi a neve annak a szalagnak, amit a rügyre tekert rá?
Stocker oltószalag, nagyon drága
@ Köszönöm szépen a választ. Sima oltó szalaggal is elvégezhető ez a művelet? Illetve az lenne még a kérdésem, hogy a fásba fás oltás esetén meddig kell rajta hagyni a rátekert szalagokat.
Ui.: A fiammal nagy kedvelői vagyunk a videóinak, csodáljuk a szakértelmét és sokat tanulunk Öntől. Köszönjük
T.Kulicz Úr! A törzsbe oltásom már kb. 2.5m magasra nőtt. A hónalj hajtásokon 2db levelet hagytam, és ismét új hajtásokat hozott ami hasonlóan fejlődik, mint az első hajtás. Mi a teendőm ezekkel az újabb hajtásokkal? A vessző növekedését /2.5m/ is állítsam le? Üdv: István
Én is jártam már így, meg kellett volna hagyni az oltáshoz közeli 1-2 hónaljhajtást és ezek a következő évben jó szálvesszők lehettek volna. Javaslom állítsa meg a hosszanti növekedést és hagyjon meg néhány hónaljhajtást akkor is, ha ezek magasan lesznek.
Kedves László!
Én félni szoktam a fagykártól ezért több vesszőt (nem rügyet) szoktam hagyni és csak akkor metszem le a felesleges vesszőket (minden esetben sebkezelővel fagéllel kezelem a sebeket), ha már nincsenek fagyok (április közepe - vége). Emiatt vannak felesleges vesszőim a tőkén. A törzsbe szemzést lehet-e olyan szemekkel csinálni, amelyeket az előbb leírt felesleges vesszőkről veszek le most (április közepén végén) olyan szemekkel, melyek még nem pattantak meg? És ha nem, annak mi az oka?
T.Kulicz Úr! Folyamatosan követem a videóit.Mind nagyon hasznos részemre. Április 14.-én fásba fás oltást végeztem. 10db oltást végeztem, mind sikeres lett. A szemek szépen duzzadnak, növekednek. Mindegyikre ráhelyeztem,hideg-és kiszáradás ellen a műanyag palackokat. Kérdésem az, hogy meddig maradhat rajta, ez a védelem?
Május közepe után már nem indokolt ez a védelem, de időjárás függvénye, természetesen.
Azt szeretném kérdezni hogy szemeztem több tőkét is és folyik a leve a szolonek a szemnêl amit be raktam! Az lenne a kérdésem hogy úgy mond nem vakul meg a szem a sok nedvességtől ? Előre is köszönöm szépen a választ üdvözlettel
Bizony ez előfordulhat, ezért kell a törzset korábban visszavágni, hogy a szemzés idejére már ne follyon annyira.
Kulicz Úr! Végig néztem mind a két oltást a zöld zöldbe és a fást zöldbe Ön szerint melyik a biztonságosabb.A másik kérdésem,ha nem titok milyen típusú a japán oltószalag? Nézegettem a neten van sok fajta de nem tudom eldönteni melyik a legjobb.
Nálam a zöldoltás a legeredményesebb, a szalagot pedig a Stocker cég forgalmazza.
Nagyon szépen köszönöm a gyors választ!
Amennyiben eltávolítom a palackokat, a jövő héten várható sok eső,nem tesz kárt a szemekben?
Az eső nem tesz benne kárt.
Üdvözlöm Lacibácsi , ez is nagyon hasznos és érdekes videó mint az összes többi . Egy éve kipróbáltam a törzsbeszerzést , nagyon jó eredménnyel sikerültek is szerencsére , köszönet a részletes tartalomért . Idén is szeretnék végezni törzsbe szerzést de idén már úgy szeretném kipróbálni hogy teljes termő tőkén szemezni. Az lenne a kérdésem lehetséges , így sikerülhet ? Biztos hogy gyengébb lesz a hajtás de ha sikerül akkor egy évet nyernék mivel fajtát cserélnék a törzsön de úgy hogy az idei évben még teremne az eredeti fajta . Jó egészséget és remek szezont kívánok!
Törzsbe szemzéskor, ha nem szünteti meg a felső, termő részt, előfordul hogy nem hajt ki a berakott szem, vagy gyengén hajt, vagy alva marad. Sajnos ez a helyzet, de próbálkozni kell, baj nem lehet.
@ köszönöm válaszát , próba szerencse.
Elnézést, még egy kérdésem van: a rögzítő szigetelő.vagy oltó szalagot mikor lehet eltávolítani?
Én nyár végén szoktam, de korábban is figyelni kell, nehogy belevágjon a kötés a megvastagodott oltásba.
Kedves László!Ha zöldbe fás oltást tervezek akkor az oltó csapok a 4-5 fokos hűtőben a májusi oltási időpontig jók lesznek??
Igen, kiszáradástól védve, fóliatasakban tárolva
Tisztelt Kulicz László! Az lenne a kérdésem, hogy van-e annak jelentősége, hogy mindíg fehér szigetelőszalagot használ (gondolok itt a fényvisszaverődésre) vagy ez csak véletlen? Egy másik videót nézve a fekete szalagot ajánlja a készítője, én meg azt tapasztalom, hogy nincs különösebb jelentősége. Idén kb. 100-120 oltást készülök elvégezni, így fontos lenne ismernem a véleményét. Előre is köszönöm a válaszát.
Nincs különösebb jelentősége, esztétikailag jobban tetszik a fehér.
@ Köszönöm a választ, én is így gondoltam. Lehet, hogy a különböző oltási módokat más-más színű szalaggal fogom jelölni.
Lacikám, ez hajtó szemzés. Nagyon jó, lehet esetleg sikertelen esetben alvószemre szemezni? Ha igen, mikor az ideális, milyen tapasztelatod van vele?
Majdnem az összes őszibarackom alvószemzéssel "készült", de szőlőnél még nem alkalmaztam ezt a módszert. Meg kellene próbálni augusztus 20 körül.
@ Köszönöm szépen!!!
Tiszteletem!
Mely hónapokban lehet szemzést törzsbe csinálni?
Most szeptember végén még meg lehet próbálni?
Én áprilisban és májusban szoktam, ha most csinálja az alvószemzés lesz, de nincs még megfelelően beérett szaporítóanyag, ezért az eredmény nagyon kétséges.
@ Köszönöm szépen!
-- Vajon már itt lehet ismét az ideje a szemzésnek ?...
ez jó videó
Kedves László én azt szeretném kérdezni hogy ha nem vágom így le a tőkét akkor is működik a szemzés
Csak nagy szerencsével, mert a tőke a többi, meghagyott szemekből hajt ki, nem a törzsbe szemzettből, ami ha ki is hajt, satnya marad.
@ köszönöm a gyors választ és további sok sikert kívánok
Kedves László? A szemzéses csakk abban az esetben eredményesek, ha minden egyéb a tőkén levő vesszőt, termőalapot eltávolítunk?
Ha hagyok a tőkén 2 szálvesszőt, akkor is érdemes a szemzés?? Csak nem szeretnék 1 lapra feltenni mindent.
Én is szemeztem így törzsbe tavaly, hogy fenti hajtásokat is oltottam. Gyengébb így a hajtásnövekedés, de működik.
@ köszönöm
Kedves László, gratulálok a munkájához! Kérdésem az, hogy ha helyszűke miatt egy tőkébe kétféle fajtát oltok akkor lehet e bármi probléma? Pl. a különböző növekedési erélyre gondolok, ledobja az egyiket, stb...
Vannak olyan tőkéim, amikbe több fajtát oltottam, de csak az elmúlt két évben, ezért komoly tapasztalatom nincs erről. Két nálam jóval komolyabb gyűjtőnél láttam ezt a módszert, náluk nem volt gond. Ha nálam is működik, teszek majd fel videót a témáról.
Kedves László! ma hajnalra el fagytak a csemegeszőlő kb.8 cm.-es hajtásai.mi lenne a teendő ezek után ?,(a látvány az sokkoló volt)
Ez nagyon sajnálatos, de javaslom hogy ne bántsa a hajtásokat, a mellékrügyek még kihajthatnak!
@ Köszönöm a válaszát!
Kedves László! Visszavágtam a tőkéket fásba-fás oltáshoz. Amelyik nem folyik, az még nem oltható? Köszönettel: Mundi János
Ilyenkor még nem szoktam oltani, függetlenül hogy folyik a szőlő, vagy nem. Én legalább két hetet várok.
@ Köszönöm a válaszát.
Kedves László! Ha a szemzések kihajtanak, mikortól biztos hogy megfogant és meg is marad?
Ha elérik a 15 cm-t, győztünk
@ köszönöm, akkor reménykedek! :)
Kedves László, nagyon szeretem a videóit, de most csak azt szeretném jelezni, hogy isteni ez a háttérzene. Mi ez??
Aakash Gandhi: Shattered Paths
Kedves Kulicz László, nagyon köszönöm én is ezeket a kellemes videókat, amik rendkívül hasznosak számomra. Van néhány kérdésem és kíváncsi lennék a tanácsára, véleményére. Van körülbelül 30 tőke zengő típusú szőlőm a többi egyéb fajták mellett, amit szeretnénk lecserélni, ugyanis a többihez képest nagyon beteges és az íze sem tetszik. Ez ezzel a fásoltással (szemzések törzsbe) módszerrel át tudnám oltani egy kedveltebb típusra? Ez jó módszer lenne a cserére? Ha ez a módszer lenne a megfelelő, azt is tehetem, hogy az első évben (oltás évében) még meghagyom az eredeti vesszőket is teremni, amíg az oltás megerősödik és csak a második évtől vágom le az eredeti tőkét az oltás felett?
Milyen oltással tudnám a leggyorsabban lecserélni egy kedveltebb típusra. Az új tőkék ültetésével szemben ezzel az oltással gyorsabb eredményt érhetnék el?
Nagyon köszönöm a válaszát! Hálás vagyok a videókért! Üdvözlettel: Kovács László :-)
A fásba fás oltás, ezen belül a törzsbe oltás(v. szemzés) nem a legsikeresebb átoltási mód, ezt még fokozhatja, ha az alanytőke hajtásait meghagyja a beszemzett törzs felett. Sokkal sikeresebb lehet, ha zöldbe fás oltással próbálkozik, akár fiatal, akár idősebb tőkéről van szó.
Kedves @, ahogy latom, zoldre oltasnal mindig oltocsapokat hasznalnak, es elvagjak az alany hajtasat, hogy belekerulhessen a csap hej ala, vagy klasszikus ek formaban. Mukodne vajon a szemzes zoldre is? Arra gondolok, hogy a hajtas magasabban, a szemzes kivant helye folott par izkozzel lenne elvagva, megtortenne a zoldbe szemzes, de maradna folotte is par level (az alany rugyek meg lennenek vakitva). Kisebb serules lenne az alany hajtason, a szemzes helye folotti levelek pedig segithetnek a behelyezett szemet. Nem tudom, hogy hibas-e a gondolatmenetem... On mit gondol rola, mukodhet igy a dolog?
Kedves László! Eredményes lehet a szemzés, ha nem fűrészeljük el a törzset? Tehát, ha úgy szemzünk, hogy felette él a kar és csak akkor fűrészelünk, ha sikeres volt a szemzés?
Következő videómban benne lesz a válasz.
ZÖLDBE FÁS AKKOR HUTÖBEN TÁROLT VESSZÖRE VAN SZÜKSÉG?
Természetesen igen
Ha nincs ilyen japán szalag akor mit használjak?
Olcsó kínai oltószalag is kapható, de használhat szig. szalagot is.
ÜDVÖZLÖM A JAPÁN OLTÓ SZALAG MENYIBE KERÜL?
10eFt felett
KÖSZÖNÖM SZÉPEN
Kedves László! A törzsbe szemzést lehet már az idén kezdeni?Vagy várjunk még vele?
Én várok még vele, de lehet már csinálni
@ A melegedésekre(éjszakai is) vár Kulicz Úr? Akkor biztosabb a kalluszosodás, így a megmaradás is? Ha igen, akkor én is várok még vele.
Tisztelt Kulicz László! Az lenne a kérdésem, hogy szokott-e fásba fás oltást - itt nem a törzsbe szemzésre gondolok - végezni és ha igen, milyen eredménnyel? Ha ez járható út, akkor ki lehetne tolni az oltási időszak hosszát. Ha nem készít ilyen oltásokat, akkor esetleg ennek okát ha leírná, megköszönném. További jó egészséget, üdvözlettel: egy kezdő csemegeszőlő termesztő.
Kedves János, nem jó az oltási időszak hosszát kitolni június elején túl, mert a sikeres oltások hajtásai nagy lemaradásba lesznek és esetleg nem érnek be őszre. A fásba fás oltást viszont jó idő esetén már áprilisban is végezhetjük, kérdés hogy mikor hajtanak ki a beoltott csapok, vagy rügyek. Az eredési arány is sajnos alacsonyabb, mint a zöldre-fás, vagy zöldre zöld oltás esetében. Én általában május végéig minden oltási módot elvégzek, a késői oltásokkal rossz a tapasztalatom.
@ Kedves László! Lehet, hogy félreéthető voltam. Én nem a késői, hanem a korai (április közepi) fásba fás oltásra gondoltam. Ezzel is meg lehetne a oltási időszak hosszát növelni. Én eddig szinte csak a zöldbe fást próbáltam kb. 65-70%-os eredménnyel, azért érdekelt volna egy tapasztaltabb kolléga véleménye. Csináltam néhány zöldbe-zöldet, de azok nem jöttek be, valószínüleg az árnyékolás hiánya miatt. Egyébként köszönöm a gyors válaszát.
Ez nem inkább "táskás " rügylapozás ?
ez mennyire sikeres? ezt az oltasi modot mèg nemlàttam szölöben..en inkabb a zöldoltast csinàlom vagy zölben fàst ez utòbbi szinte szàz zàzalekos.de ūgyessen csinàlja.
Teljesen egyetértek, ha a zöldbe fás oltás 90%, a fásba fás kb.60, de vannak esetek, mikor nincs lehetőség zöldbe fásra, ezért jó a többi oltámódot is megismerni.
@ köszöm,hogy vàlaszolt