Ktos z Lublina chetny na piwko i pogadanie o inwetycjach? Dla znajomych i rodziny gielda to oszustwo i przekret nie ma z kim normalnym pogadac xd a tutaj sporo ogarnietych ludzi, przydalaby sie integracja osob z kanalu, pozdrowienia dobra robote robisz :)
Jesteś najlepszy. Nie owijasz w bawełne i pokazujejsz jak jest naprawdę! Spróbuję ten program wykorzystać i prześwietlę spolki z mojego portwela zeby sprawdzić czy spełniają naprawdę wymogi mojej strategi.
Z programem może chwilkę poczekaj. Za jakiś miesiąc - dwa miesiące powinno być dostępne to co tu pokazałem w tym tańszym planie za ok. 20 dolarów miesięcznie. Wtedy będę jeszcze dokładnie tłumaczył co i jak i można będzie stwierdzić czy się to w ogóle opłaca.
Ostatnio jakiś gość do mnie pisze bym coś nagrał ,ale przecież ja nie nagrywam jestem zwykłym zjadaczem chleba 😂. Jedziemy powoli do przodu. Odnośnie ETF-ów to dobrze że spada można taniej dokupić
Dzięki tobie zacząłem moja podróż z inwestycją w akcje. Wcześniej inwestowałem ale nigdy na rynku akcji. Obecnie jestem załamany tym, że miesiąc po starcie na giełdzie amerykańskiej mam już 6.2% straty. Plasterkiem jest zysk z obligacji oraz polska giełda która jest dla mnie dużo bardziej przystępna. Co by się nie działo warto jest inwestować i się uczyć. Nie zamierzam panicznie uciekać z rynku tylko lekko rebalansuje portfel i staram się rzadziej patrzeć na kurs dla swojego spokoju. Dzięki za zachęcenie do tej podróży!
Nie przejmuj się za bardzo tą Ameryką. To serio najnormalniejsze w świecie. Za parę lat te dzisiejsze ruchy rynku nie będą miały żadnego znaczenia. Pamiętam, że jak zacząłem na polskiej giełdzie we wrześniu 2019 to przez pierwsze około 13 miesięcy byłem na mniejszej lub większej stracie :) trzeba dać czas swojej strategii
Kolego ja zapłaciłem za swoją niewiedzę i kontrakty cfd -33% w 2tyg. Śmieje się sam z siebie haha. Teraz na poważnie się edukuje i szukam mądrzejszych od siebie 😉
Ja, jak już kiedyś tu napisałem, wolę kupować spółki, które są poniżej średniej - i tu patrzę na odchylenie od 52 week high, odchylenie od średniej 10-miesięcznej i odchylenie od prostej regresji liniowej wyznaczonej w oparciu o ostatnie 5 lat. Potem patrzę, jak się ma sprawa z dywidendami netto (uwzględniając podatek płacony u źródła) i na ich momentum z ostatnich 6 miesięcy, roku, 3 lat i 5 lat. Pod uwagę biorę tylko najlepszą spółkę z danego sektora z rynku UE oraz USA, co spełnia moje wymagania, to kupuję. Choć i tak ostatnio ETF'y sektorowe mają u mnie pierwszeństwo - tam patrzę na ich regresję liniową i odchylenie od 10-miesięcznej średniej w dół. Wybieram potem te, które mają najwyższy dividend yield netto, ale na to max 200 € miesięcznie przeznaczam. Na razie dość mocno obłożony jestem w sektorze tech i energetycznym (to przez 2020 i 2022 rok, kiedy to najpierw energetyczny sektor był na swoich minimach wieloletnich, a w 2022 tech spadł mocno), teraz powoli dokupuję REIT'y i utilities, bo te są ostatnio poniżej swojej średniej. Transakcje przeprowadzam ostatniego dnia handlowego w miesiącu, bo wypłata mi na konto ok 25. wpływa ;) A tak swoją drogą - masz może taki backtest spółek z Euro STOXX 50 ??? Wszak w UE też można fajne perełki dywidendowe i wzrostowe znaleźć.
Tak jak już kiedyś pisałem, jestem wdzięczny że dzielisz się rzeczywistymi wynikami z prowadzonego eksperymentu, sam jestem bardzo ciekaw dalszych rezultatów bo ocenianie inwestycji po 1 miesiącu jest po prostu niepoważne. Serdecznie zapraszam Cię do recenzji mojego portfela po 4 latach inwestowania dywidendowego na gpw, które niedawno dodałem, może coś wyłapiesz jak ja kiedyś introl od Ciebie 😅😂
@@zawodinwestor Strasznie mi miło ,że słuchasz moich filmów na spacerze. Byłoby pomocne, gdybyś przekazał swoje sugestie co można poprawić, aby były lepsze wrażenia dla odbiorców, bo jakość Twoich filmów pod kątem merytoryki i audio jest na fenomenalnym poziomie. Pozdrawiam :)
Sam szukam dla siebie półautomatycznej strategii budowania portfela na GPW. Backtesty zrobiłem ręcznie w MyFund :D Zobaczymy jak pójdzie. Uznałem, że samodzielne wybieranie spółek i ustalanie wag jest zbyt czasochłonne i obciążające psychicznie, a jak dotąd i tak przegrywałem z indeksami.
Już ktoś o tym wspomniał. Mocno czuć szkołę Tomka Treli. Scrab, skaner, model scoringowy i 25 najlepszych spółek. Jestem trochę w tym temacie i mam wrażenie, że temat nieprawdopodobnie spłyciłeś. Być może to tylko błędne wrażenie i w kolejnych odcinkach rozwiniesz temat (parametry skanera i modelu scoringowego, i dlaczego akurat takie, wagi w portfelu itd.). Jeżeli tak się stanie to będzie dobre źródło. Warto też wspomnieć o cenie scraba, bo jednak jest to dosyć istotny szczegół i przy małym portfelu może na siebie nie zarobić. No chyba, że ktoś będzie leciał bez końca na 7-dniowej wersji próbnej. Jestem na giełdzie od podobnego czasu. Zacząłem od spółek dywidendowych z gpw, następnie zacząłem równolegle pasywne inwestycje w etfy, a następnie dołączyłem spółki z usa. Z tym, że ja swoim portfelem dywidendowym z gpw straciłem zainteresowanie (byłem przekonany, że tak się nie stanie).
O, to masz bardzo podobną historię do mojej obecnej. Faktycznie, Tomasz Trela jest współtwórcą warstwy merytorycznej w Scrabie i ta seria jest mocno inspirowana jego wiedzą. Uważam, że jest klasę wyżej od innych twórców finansowych i cieszę się, że ktoś taki nam się w Polsce trafił w tej wcześnej fazie rozwoju rynku kapitałowego. Co do szczegółów tego co potrafi scrab to w drugiej połowie roku planuje takie darmowe webinary dla osób, które będą chciały tak technicznie zobaczyć jak to wszystko działa, tutaj faktycznie na razie przedstawiłem tylko zarys strategii. Co do ceny Scraba, to niewykluczone, że niedługo będzie zmiana cennika i będzie się dało w tym tańszym planie zrobić dużo więcej, wtedy pewnie będę to bardziej promował, bo na razie chcę tylko ludziom pokazać, że istnieje taka możliwość, w sumie to nie zależy mi specjalnie, żeby kogoś namówić. Dzięki za fajny komentarz :)
@@zawodinwestor kiedyś śledziłem wielu twórców związanych z gieldą. Obecnie zostawiłem sobie tylko trzech: Tomasza Trelę, Inwestomat i Ciebie. Często mam wrażenie, że moja wiedza wykracza poza to co przedstawiasz na kanale, ale bardzo dobrze się Ciebie słucha. Doceniam też wkład w edukację początkujących inwestorów. Jesteś ambitny i nie utknąłeś w podstawach podstaw jak wielu innych twórców, co jest motywujące. Tomasz Trela jest na trochę innym poziomie niż większość rodzimych twórców. Ma swój wierny fanklub. Ma też przeciwników, którzy zarzucają mu naganianie na jego uniwersytet i zachęcanie do hazardu. Bez znaczenia kto ma rację. Ważne, że ma mnóstwo wiedzy i nie żałuje jej. To czy dana strategia komuś odpowiada musi ocenić każdy sam.
Bardzo ciekawe, życzę zielonych tabelek. Czy korzystasz z ike i ikze? Często cię oglądam, ale nie pamiętam byś o tym wspominał. Może filimik o tym gdzie najlepiej użyć tych narzędzi.
@Inwestor dziwi się, że portfel 25 bucha czerwienią, ale taka czerwień jeszcze trochę potrwa. Cierpliwości. Analiza AT w ramie M1 sugeruje, że około 30% spółek z tego portfela jest w trendzie spadkowym- czyli kolor czerwony dla nich na długo, a analiza na W1 pokazuje spadki dla 50% spółek z zestawu. Na chwilę obecną to podobają mi się takie spółki jak np. aaon, dsgx, mpwr, nvda, ttd, rmd (intu - z poprzedniego rozdania), no i może jeszcze parę. Czy w takiej sytuacji wytrwały, comiesięczny zakup jest właściwym podejściem ?
Ło mój Boże. Już było lepiej, to znowu żeś sklepał taką ekipę na portfelu, że głowa boli i muszę skomentować. Od sasa do lasa i bez ładu i składu te zagraniczne podmioty.
Te akcje akurat kupiłem na interactive brokers. Chociaż niewykluczone że tę strategię przeniosę do brokera, u którego będę mógł kupować wszystko od razu
Zaraz, zaraz... Nie do końca rozumiem na czym polega ta strategia. Wybrałeś 25 spółek i zainwestowałeś w nie jakiś kapitał. Moje pytania: 1) Czy ten kapitał rozdzieliłeś mniej więcej po równo na wszystkie te spółki czy niekoniecznie? 2) Czy w kolejnych miesiącach zamierzasz dokładać do rachunku podobne kwoty czy już nie będziesz dokładał nic, a środki na nowe spółki pozyskasz ze sprzedaży innych? 3) Czy strategia zakłada (przynajmniej w teorii) aby w portfelu mieć cały czas 25 spółek (tzn. jeśli będziesz chciał kupić jakąś spółkę, to jednocześnie pozbędziesz się innej?)
1) Scrab sam sugeruje balans alokacji dla poszczególnych spółek (można wybrać kryterium po jakim ma to robić). 2) pytanie ściśle do autora :) 3) Cały czas ma być 25 spólek - jeżeli danego miesiąca Scrab wyliczy, że dane spółki które są obecnie w portfelu przegrywają w stosunku do innych których jeszcze nie ma to sugeruje podmianę.
Tak jak napisał kolega wyżej. Kapitał rozdzielony według „equal risk” - każda spółka ma obliczane ryzyko na podstawie zachowania jej kursu i na tej podstawie liczona jest alokacja. 2. Będę dokładał co miesiąc. W razie spadków będę starał się inwestować więcej niż 1000 dolarów 3. Tak, będę utrzymywał cały czas 25 spółek, faktycznie co miesiąc coś z tego portfela wypadnie, a coś do niego trafi. Na szczęście mamy dobę zerowych prowizji u brokerów, więc to nie boli jakoś bardzo :)
xtb nie ma (jeszcze) IKE/IKZE, ale tak, jeśli chcesz trzymać długoterminowo to nie ma żadnych wad opakowywanie w IKE, a nawet zalety, bo nie trzeba odprowadzać podatku belki
15:04 brak na liście EVO.ST a np 17:29 jest rebalancing planned allocation z 51 na 92. Przeglądałem sobie nowo dodane spółki i np ani na XM ani na XTB nie moge odnaleźć FN i EXLS (albo nie mam dostępu?). Pojawia się pytanie co w przypadku jak np. Scrib wyrzuca spółki niedostępne do zakupu w PL/nieopłacalne w zakupie (np. wymagaja wysokiej prowizji od zakupu)?
Niezła spostrzegawczość :) Evo ST wyrzuciłem ręcznie z portfela, bo mam tę spółkę osobono w portfelu publicznym i wolę nie dublować tej pozycji. Resztę spółek o których piszesz kupiłem przez interactive brokers. Niewykluczone, że przetestuje jeszcze innego brokera gdzie być może da się kupić wszystkie te akcje również bez prowizji
Dlaczego porównujesz portfel do SPX, skoro wiekszość spółek jest z NASDAQ. Może wystarczy kupic nasdaq i nie tracic czasu na balansowanie opłaty i podatki
Dodam też w takim razie nasadq. Ta strategia powinnna teoretycznie również mieć szanse z tym indeksem. Traktuje to jako eksperyment, serio nie wiem co się stanie. Być może lepiej wyjdzie to co sugerujesz. Mam po prostu ochotę na poszukanie czegoś, co jednak da odrobinę większą stopę zwrotu niż etfy
Pobralem sobie xtb ale nie mam zielonego pojecia w jakie ETFy inwestować bo akcji nie chce kupowac tylko stworzyc plan inwestycyjny. O tyle to jest mile ze po zalozeniu konta dzwoni opiekun z xtb ze moze cos doradzić , fajnie jakby ktos sie podzielil jakie ma doświadczenie z tymi doradcami.
Chyba coś w stylu Finansowej Fortecy. Tam jest to faktycznie omówione dosyć solidnie i zawiera większość tematów, które stanowią taką bazę do ewentualnego wychodzenia dalej
Ja polecam "Inwestowanie dla każdego" Mateusza Samołyka. Pierwsza która przeczytałem i po kilku kolejnych książkach uważam że dobrze zrobiłem zaczynając od niej
A powiedz, czy w książce Mateusza jest sporo więcej ponad jego wpisy na blogu? Jestem ciekaw czy warto ogólnie kupić, bo cały blog Inwestomat jest na tyle rozbudowany, że ciężko coś nowego dopowiedzieć wg mnie 🙂@@CoachGrzesiek
@@radekk5080 można powiedzieć że jest tam to co na blogu ale od nowa napisane i poukładane w kolejności punkt po punkcie, taka wiedza w pigułce. Książkę kupiłem już po lekturze bloga i osobiście uważam że warto kupić książkę i przeczytać.
Wiesz co, gadałem z założycielem i za jakieś 2 miesiące w pakiecie za ok. 20 dolarów miesięcznie powinno się znaleźć większość z rzeczy, które pokazywałem. Tzn można będzie ułożyć taką strategię od A do Z
tak, z reguły banki biorą sobie trochę większą prowizję (ale fundusze są trochę bezpieczniejsze niż etfy, mniejsze wahania ceny - chociaż tutaj wiele zależy jaki fundusz i jaki etf)
Imo ta strategia jest dość dziwna, taki mechaniczny dobór spółek bez zrozumienia biznesu. To trochę tak jak analiza techniczna, że nawet nie wiesz co masz w portfelu. A wskaźniki dotyczą przeszłości, a te dotyczące przyszłości są tylko pobożnym życzeniem analityków.
Ja działałem w taki sam sposób przez te swoje pierwsze 4 lata :) Wpływy z dywidend teraz już szybko rosną, więc faktycznie pomyślałem o dywersyfikacji. Z tego odcinka tak ogólnie można mimo wszystko wyciągnąć te kolejne kroki w budowie swojej strategii. Warto zrobić swój własny model ocenowy i ranking spółek, które nas interesują
@@zawodinwestor Tak jest, trzeba pracować nad kulą śnieżną. Czasami nachodzą mnie takie refleksje że masakra w jakich czasach żyjemy, na wyciągnięcie ręki mamy możliwość inwestowania na takim rynku jak USA lub Japonia po prostu coś niesamowitego, nasi rodzice nawet o czymś takim nie myśleli a nawet jak chcieli to nie było możliwości a my parę kliknięć i pyk mam spółkę z Chin w portfelu, niesamowite czasy
Zacząłem oglądać praktycznie od początku powstania kanału i robiłeś świetną robotę analizując spółki. Gdzie to się podziało? Ostatnio coraz bardziej idziesz inwestowanie automatyczne, zagranica, wyszukiwarki wg określonych danych historycznych? Inwestowanie to nie nauka. Jest miliony strategii matematycznych pod rynek podpiętych i na tym zarabiają. My maluczcy musimy szukać spółek, które są niedoceniane. Skaner ci tego nie powie. Automatyzacja = nie tędy droga. Inwestowanie to sztuka, a nie nauka. Jak bym chciał być średni to co miesiąc kupował bym ETF na sp500. Wróć do początków i pokazuj jak analizować spółki fundamentalnie a nie na skanerach.
Hmm, to ważny głos. W sumie to na tym kanale są realizowane 4 różne strategie. Ta to tylko eksperyment i jedna z nich. Do analizy faktycznie mam zamiar wrócić i będzie się tego pojawiać więcej. Na pewno od czerwca będę miał dużo więcej czasu i wtedy mam zamiar przysiąść i przenalizowac polski rynek bardzo skrupulatnie. Podzielę się tym na kanale
Mnie tylko osobiście zastanawia czy ta metoda to trochę nie jest kupowanie akcji które już urosły i sprzedawanie ich w momencie kiedy urosły jeszcze trochę więcej. Czyli w skrócie kupujesz kiedy dana spółka urosła o 60% w danym okresie i sprzedawanie jej kiedy w danym okresie + np. miesiąc urosła jeszcze 20% - takie trochę spijanie śmietanki zysków, ciekawe co pokaże czas, chociaż analitycznie patrząc po pewnym czasie może to być złota metoda
Niee, tutaj cena nie ma aż takiego znaczenia. Spółki które teraz są w top 10 tego rankingu jakoś szybko z niego nie wypadną. Musiałyby załamać się ich prognozy i wyniki. Generalnie może być tak, że jakaś spółka co miesiąc będzie wracać, a później wypadać, ale niektóre będą tutaj latami zapewne niezależnie od tego czy ich kurs akurat wzrośnie czy spadnie. Też jestem bardzo ciekaw jak to wyjdzie, bo w teorii faktycznie wydaje się to być mocna strategia. Oczywiście zaczynam realizować ją na dosyć drogim rynku, więc początek na pewno nie będzie spektakularny
Co do strategii, aby przekroczyć te 7% rocznie. Czy warto trzymać spółki latami? Jak ja widzę, ze takie akcje google w ciągu roku zrobiły prawie 50% to czy nie lepiej je sprzedać i zysk z tego przeznaczyć na kolejne akcje? Bo wtedy procent skladany działa duzo szybciej niż trzymanie tych akcji latami. Bo co mi z tego, ze jakies akcje wzrosną o 100% przez 5 lat jak możesz sprzedawac akcje jak wzrosną np o 10% i tak w kółko. Oczywiście nie wiemy czy dana akcja wzrośnie, ale po to właśnie szukamy dobrych spółek które mają największe szanse na wzrost
ale wiesz że backtestujesz tylko te sto pare spółek które są dzisiejszym wynikiem screeningu? W rzeczywistości powinno się dokonać screeningu co miesiąc, więc i backtest również powinien mieć inne ustawienie (backtest "kroczący" i dobór spółek np. wg default screener)... a wtedy już stopa zwrotu nie wyniesie 26 procent ;)
wiem, ze XTB jest sponsoerem, ale czy ten dostawca usług jest bezpieczny? Od czasu do czasu natrafiam na jakies posty na grupach gdzie ludzie mówią o jakiś nieprawidłowościach ale nigdy na tyle szczegółowo żeby można było potwierdzić czy to prawda. Czy miałeś jakieś wątpliwe sytuacje z tym maklerem?
Fakt, jeżeli to będzie głęboka korekta to tym bardziej kiedyś będzie zachętą do inwestowania w akcje jak ta strategia wyjdzie na plus i będę mógł pokazać ludziom, że to normalne na giełdzie i nic strasznego ostatecznie się nie stało. A tłumaczyć wolę, żeby nie dostać za dużo komentarzy „haha frajer mówi o giełdzie a sam traci”
To prawda - te są obecnie drogie. Mimo wszystko chętnie pokaże na własnym kapitale, że w długim terminie tak czy inaczej mi się to prawdopodobnie opłaci nawet zaczynajac inwestować na (być może?) szczycie. Trzeba pamiętać że ta strategia stanowi nieco ponad 1% mojego kapitału i sam źle czułbym się wpłacając tutaj 100%
Chyba ostatecznie dodam go z miesięczną przerwą. W maju zainwestowałem kolejne 1000 dolarów (czy tam 1200), ale niestety miałem bardzo mało czasu, więc około 15 czerwca dokonam kolejnego rebalansingu i wtedy wrzucę odcinek. Na razie ta strategia cały czas deliketnie przegrywa z sp500, ale za to jest 28 dolarów na plusie :)
Super, bardzo ciekawa seria się zapowiada! Czekam na kolejne odcinki z niecierpliwością. Już pierwszy odcinek przykuł moją uwagę i jestem ciekaw, jak potoczą się dalsze losy dotyczące inwestowania w amerykańskie akcje. Brawo za świetną robotę!!!
Czy nie zastanawiałeś sie aby 5% portfela przeznaczyć na kryptowaluty? Obecnie dobre ceny do kupienia. Ogladam tez inne kanaly tego typu i czesto widzę, ze te 3-5% kryptowalut warto mieć
Dobre ceny krypto? Banka na bitcoinie😂 szczyt pobity hossa taka że oczy bolą... Trzeba było kuoywac rok temu jak był po 17 tys a nie prawie po 70 albo i wzyej teraz nie sprawdzałem ile stoi.
Ja ostatnio dostałam w pracy akcje firmy bo były duze zmiany u ludzie uciekli. Dali wiec taka paczkę z odroczona możliwości wypłaty. W pol roku akcje wzrosły o 35%. Oczywiście forma na USA giełdzie i tamtejsza ale ciekawie to wyglada. Nie nastawiam się oczywiście , obserwuje bo nie wybrałabym pewnie tej firmy zlaszcxs ze jest nowa. Ale rośnie ładnie i jak stracę to jakby „nie było widać” nam 😮 pisane . Zachęca to bardzo do inwestycji nie powiem … boje się inwestować 10-15k a z drugiej co, inwestować tysiąc a resztę na lokatę ? Tez niebardzo mądre i przyszłościowe. Cały czas głowę zaprząta mi myśl ze 90% inwestorów na giełdzie traci , a tylko klika % zyskuje . Nie Chciałabym rocznie przepuścić 200k 😮
90% inwestorów traci, ale to chodzi o tych daytraderów/tych handlujących CFD, długoterminowo jak się nie wypłaca to ciężko stracić, tym bardziej na jakimś popularnym ETFie
Szkoda, że w XTB nie ma możliwości zakupu akcji ułamkowych - przyzwyczaiłem się do Revolutowego "kup sobie za 500zł 2,8 akcji tej firmy" zamiast "stać Cię na 2 akcje, to kup 2 i wróć za miesiąc po kolejną, biedaku xD"
@@adameq2400 może trafiłem na jednostkowy przypadek, kupowałem Creotech i nie dało się zmniejszyć wolumenu. Może kwestia polskiej giełdy? Taki wniosek mam na podstawie tego, że jak teraz sprawdziłem mogę kupić ułamkowo np. Roche czy VIET30, a z polskiej giełdy tylko pełne akcje. Tylko, że XTB chciałem wykorzystać wyłącznie wtedy, kiedy nie mogę czegoś kupić na Revolucie, a tu istotny mankament trochę niszczy ten plan xD
Ponieważ w Polsce jedyna rozumiana i szanowana forma inwestowania to zakup mieszkania na wynajem. Edukacja finansowa w szkołach nie istnieje a większość ludzi jest święcie przekonana, że na giełdzie się tylko traci.
Ktos z Lublina chetny na piwko i pogadanie o inwetycjach? Dla znajomych i rodziny gielda to oszustwo i przekret nie ma z kim normalnym pogadac xd a tutaj sporo ogarnietych ludzi, przydalaby sie integracja osob z kanalu, pozdrowienia dobra robote robisz :)
Ja nie z Lublina, ale Trójmiasta. Ktoś chętny na spotkanie w sprawie rozmów o inwestowaniu?
Wrocław! Zgłaszać się! :)
to ja najblizej bo z Chełma
A Warszawa?
Rzeszów :)
Bardzo dziękuję za to, że dzielisz się doświadczeniem. Finansowa inteligentnosc powinna byc chociaż by na minimalnym poziomie u ludzi
Jesteś najlepszy. Nie owijasz w bawełne i pokazujejsz jak jest naprawdę! Spróbuję ten program wykorzystać i prześwietlę spolki z mojego portwela zeby sprawdzić czy spełniają naprawdę wymogi mojej strategi.
O kurczę, dzięki wielkie! :D
Z programem może chwilkę poczekaj. Za jakiś miesiąc - dwa miesiące powinno być dostępne to co tu pokazałem w tym tańszym planie za ok. 20 dolarów miesięcznie. Wtedy będę jeszcze dokładnie tłumaczył co i jak i można będzie stwierdzić czy się to w ogóle opłaca.
👍zawsze daję w ciemno i nigdy się nie rozczarowuję
Świetny film. Dziękuję bardzo. Bardzo ładnie Pan mówił, zwłaszcza pod koniec.
Ostatnio jakiś gość do mnie pisze bym coś nagrał ,ale przecież ja nie nagrywam jestem zwykłym zjadaczem chleba 😂. Jedziemy powoli do przodu. Odnośnie ETF-ów to dobrze że spada można taniej dokupić
Dziękuję bardzo, twoje filmy bardzo pomagają w nauce. ❤
Dzięki wielkie, dzięki Tobie zacząłem na poważnie interesować się giełdą i niesamowicie mnie to zafascynowało :)
Dzięki tobie zacząłem moja podróż z inwestycją w akcje. Wcześniej inwestowałem ale nigdy na rynku akcji. Obecnie jestem załamany tym, że miesiąc po starcie na giełdzie amerykańskiej mam już 6.2% straty. Plasterkiem jest zysk z obligacji oraz polska giełda która jest dla mnie dużo bardziej przystępna. Co by się nie działo warto jest inwestować i się uczyć. Nie zamierzam panicznie uciekać z rynku tylko lekko rebalansuje portfel i staram się rzadziej patrzeć na kurs dla swojego spokoju. Dzięki za zachęcenie do tej podróży!
Nie przejmuj się za bardzo tą Ameryką. To serio najnormalniejsze w świecie. Za parę lat te dzisiejsze ruchy rynku nie będą miały żadnego znaczenia. Pamiętam, że jak zacząłem na polskiej giełdzie we wrześniu 2019 to przez pierwsze około 13 miesięcy byłem na mniejszej lub większej stracie :) trzeba dać czas swojej strategii
Ja ostatnio próbowałem swoich sił na +500 i po zdobyciu 168 straciłem 400 i musiałem pozamykać akcje ...
@@grzegorz293w co ty zainwestowałes ze miałeś taka stratę
Kolego ja zapłaciłem za swoją niewiedzę i kontrakty cfd -33% w 2tyg.
Śmieje się sam z siebie haha.
Teraz na poważnie się edukuje i szukam mądrzejszych od siebie 😉
Ja, jak już kiedyś tu napisałem, wolę kupować spółki, które są poniżej średniej - i tu patrzę na odchylenie od 52 week high, odchylenie od średniej 10-miesięcznej i odchylenie od prostej regresji liniowej wyznaczonej w oparciu o ostatnie 5 lat. Potem patrzę, jak się ma sprawa z dywidendami netto (uwzględniając podatek płacony u źródła) i na ich momentum z ostatnich 6 miesięcy, roku, 3 lat i 5 lat.
Pod uwagę biorę tylko najlepszą spółkę z danego sektora z rynku UE oraz USA, co spełnia moje wymagania, to kupuję.
Choć i tak ostatnio ETF'y sektorowe mają u mnie pierwszeństwo - tam patrzę na ich regresję liniową i odchylenie od 10-miesięcznej średniej w dół. Wybieram potem te, które mają najwyższy dividend yield netto, ale na to max 200 € miesięcznie przeznaczam.
Na razie dość mocno obłożony jestem w sektorze tech i energetycznym (to przez 2020 i 2022 rok, kiedy to najpierw energetyczny sektor był na swoich minimach wieloletnich, a w 2022 tech spadł mocno), teraz powoli dokupuję REIT'y i utilities, bo te są ostatnio poniżej swojej średniej.
Transakcje przeprowadzam ostatniego dnia handlowego w miesiącu, bo wypłata mi na konto ok 25. wpływa ;)
A tak swoją drogą - masz może taki backtest spółek z Euro STOXX 50 ??? Wszak w UE też można fajne perełki dywidendowe i wzrostowe znaleźć.
Czesc dzieki za odcinek. Widzialem co wyleciało z portfela, ale co wlecialo do... chyba, ze mi umknęło pozdrawiam
Jak zawsze celnie, pozdrawiam
Jak zwykle mega wartościowo dzięki do zobaczenia 😁
Super materiał powodzenia i trzymaj tak dalej
Tak jak już kiedyś pisałem, jestem wdzięczny że dzielisz się rzeczywistymi wynikami z prowadzonego eksperymentu, sam jestem bardzo ciekaw dalszych rezultatów bo ocenianie inwestycji po 1 miesiącu jest po prostu niepoważne. Serdecznie zapraszam Cię do recenzji mojego portfela po 4 latach inwestowania dywidendowego na gpw, które niedawno dodałem, może coś wyłapiesz jak ja kiedyś introl od Ciebie 😅😂
Oglądam :D ostatnio słuchałem na spacerze. Postaram się też pisać komentarze, żeby podbić oglądalność
@@zawodinwestor Strasznie mi miło ,że słuchasz moich filmów na spacerze. Byłoby pomocne, gdybyś przekazał swoje sugestie co można poprawić, aby były lepsze wrażenia dla odbiorców, bo jakość Twoich filmów pod kątem merytoryki i audio jest na fenomenalnym poziomie. Pozdrawiam :)
Super, pozdrawiam 🤛
Sam szukam dla siebie półautomatycznej strategii budowania portfela na GPW. Backtesty zrobiłem ręcznie w MyFund :D Zobaczymy jak pójdzie.
Uznałem, że samodzielne wybieranie spółek i ustalanie wag jest zbyt czasochłonne i obciążające psychicznie, a jak dotąd i tak przegrywałem z indeksami.
Już ktoś o tym wspomniał. Mocno czuć szkołę Tomka Treli. Scrab, skaner, model scoringowy i 25 najlepszych spółek. Jestem trochę w tym temacie i mam wrażenie, że temat nieprawdopodobnie spłyciłeś. Być może to tylko błędne wrażenie i w kolejnych odcinkach rozwiniesz temat (parametry skanera i modelu scoringowego, i dlaczego akurat takie, wagi w portfelu itd.). Jeżeli tak się stanie to będzie dobre źródło.
Warto też wspomnieć o cenie scraba, bo jednak jest to dosyć istotny szczegół i przy małym portfelu może na siebie nie zarobić. No chyba, że ktoś będzie leciał bez końca na 7-dniowej wersji próbnej.
Jestem na giełdzie od podobnego czasu. Zacząłem od spółek dywidendowych z gpw, następnie zacząłem równolegle pasywne inwestycje w etfy, a następnie dołączyłem spółki z usa. Z tym, że ja swoim portfelem dywidendowym z gpw straciłem zainteresowanie (byłem przekonany, że tak się nie stanie).
O, to masz bardzo podobną historię do mojej obecnej. Faktycznie, Tomasz Trela jest współtwórcą warstwy merytorycznej w Scrabie i ta seria jest mocno inspirowana jego wiedzą. Uważam, że jest klasę wyżej od innych twórców finansowych i cieszę się, że ktoś taki nam się w Polsce trafił w tej wcześnej fazie rozwoju rynku kapitałowego.
Co do szczegółów tego co potrafi scrab to w drugiej połowie roku planuje takie darmowe webinary dla osób, które będą chciały tak technicznie zobaczyć jak to wszystko działa, tutaj faktycznie na razie przedstawiłem tylko zarys strategii.
Co do ceny Scraba, to niewykluczone, że niedługo będzie zmiana cennika i będzie się dało w tym tańszym planie zrobić dużo więcej, wtedy pewnie będę to bardziej promował, bo na razie chcę tylko ludziom pokazać, że istnieje taka możliwość, w sumie to nie zależy mi specjalnie, żeby kogoś namówić.
Dzięki za fajny komentarz :)
@@zawodinwestor kiedyś śledziłem wielu twórców związanych z gieldą. Obecnie zostawiłem sobie tylko trzech: Tomasza Trelę, Inwestomat i Ciebie. Często mam wrażenie, że moja wiedza wykracza poza to co przedstawiasz na kanale, ale bardzo dobrze się Ciebie słucha. Doceniam też wkład w edukację początkujących inwestorów. Jesteś ambitny i nie utknąłeś w podstawach podstaw jak wielu innych twórców, co jest motywujące.
Tomasz Trela jest na trochę innym poziomie niż większość rodzimych twórców. Ma swój wierny fanklub. Ma też przeciwników, którzy zarzucają mu naganianie na jego uniwersytet i zachęcanie do hazardu. Bez znaczenia kto ma rację. Ważne, że ma mnóstwo wiedzy i nie żałuje jej. To czy dana strategia komuś odpowiada musi ocenić każdy sam.
Przydałby się odcinek o replikacji syntetycznej i fizycznej na ETF. Jakie są zagrożenia i szanse itd.
o! też chciałbym taki odcinek
Bardzo ciekawe, życzę zielonych tabelek. Czy korzystasz z ike i ikze? Często cię oglądam, ale nie pamiętam byś o tym wspominał. Może filimik o tym gdzie najlepiej użyć tych narzędzi.
Pierwsze minuty i widać Trele :)
@Inwestor dziwi się, że portfel 25 bucha czerwienią, ale taka czerwień jeszcze trochę potrwa. Cierpliwości. Analiza AT w ramie M1 sugeruje, że około 30% spółek z tego portfela jest w trendzie spadkowym- czyli kolor czerwony dla nich na długo, a analiza na W1 pokazuje spadki dla 50% spółek z zestawu. Na chwilę obecną to podobają mi się takie spółki jak np. aaon, dsgx, mpwr, nvda, ttd, rmd (intu - z poprzedniego rozdania), no i może jeszcze parę. Czy w takiej sytuacji wytrwały, comiesięczny zakup jest właściwym podejściem ?
Ło mój Boże. Już było lepiej, to znowu żeś sklepał taką ekipę na portfelu, że głowa boli i muszę skomentować. Od sasa do lasa i bez ładu i składu te zagraniczne podmioty.
Jak nazywa się ten ETF na 7% o którym wspominasz? Chciałbym więcej o nim poczytać. Z góry dzięki za odpowiedź!
nie ma ETFa na 7%, historycznie S&P500 wyrabiało 7% rocznie ponad inflację, ale to nie jest gwarancja na przyszłość
@@-d3d9ex97 dziękuję, czyli to był skrót myślowy :D
Jak Cię znaleźć na social xtb? Jaka nazwa użytkownika?
Jak kupić np. Etfa bezpośrednio w walucie Euro na XTB? Czy jest to możliwe?
25 spółek na minusie no Panie coś Pan najlepszego narobił! :) :):)
Tylko się cieszyć że są straty , kolejne zakupy będą tańsze, czy ten twój nowy portfel można obserwować w myfund?
Komentarz dla zasięgu
Nie przejmuj się bo póki co, ja również przegrywam z S&P 500 :)
Zacząłeś kupować też na innych platformach? Pytam, bo EXLS czy Fabrinet na XTB nie widzę
Te akcje akurat kupiłem na interactive brokers. Chociaż niewykluczone że tę strategię przeniosę do brokera, u którego będę mógł kupować wszystko od razu
Jakie sa darmowe skanery z ktorych waro skozystac na poczatku?
Netflix z portfela nie wypadł, ale dokupiony też nie został??
Ja inwestuje na postwawie tego co polecaja ludzie na YT, czy ten program wspiera taka strategie?
Piękna strategia. Moja ulubiona
Przydałoby się jakieś rozróżnienie serii kolorami na miniaturach, bo ja już nie wiem, czy Ty inwestujesz 1000$, 500 zł, czy może milion szekli XD
Czy ta seria bedzie kontynuowana?
Tak :)
Zaraz, zaraz... Nie do końca rozumiem na czym polega ta strategia. Wybrałeś 25 spółek i zainwestowałeś w nie jakiś kapitał.
Moje pytania:
1) Czy ten kapitał rozdzieliłeś mniej więcej po równo na wszystkie te spółki czy niekoniecznie?
2) Czy w kolejnych miesiącach zamierzasz dokładać do rachunku podobne kwoty czy już nie będziesz dokładał nic, a środki na nowe spółki pozyskasz ze sprzedaży innych?
3) Czy strategia zakłada (przynajmniej w teorii) aby w portfelu mieć cały czas 25 spółek (tzn. jeśli będziesz chciał kupić jakąś spółkę, to jednocześnie pozbędziesz się innej?)
1) Scrab sam sugeruje balans alokacji dla poszczególnych spółek (można wybrać kryterium po jakim ma to robić).
2) pytanie ściśle do autora :)
3) Cały czas ma być 25 spólek - jeżeli danego miesiąca Scrab wyliczy, że dane spółki które są obecnie w portfelu przegrywają w stosunku do innych których jeszcze nie ma to sugeruje podmianę.
Tak jak napisał kolega wyżej. Kapitał rozdzielony według „equal risk” - każda spółka ma obliczane ryzyko na podstawie zachowania jej kursu i na tej podstawie liczona jest alokacja.
2. Będę dokładał co miesiąc. W razie spadków będę starał się inwestować więcej niż 1000 dolarów
3. Tak, będę utrzymywał cały czas 25 spółek, faktycznie co miesiąc coś z tego portfela wypadnie, a coś do niego trafi. Na szczęście mamy dobę zerowych prowizji u brokerów, więc to nie boli jakoś bardzo :)
Siema, powiedziałeś że w skrócie to można zainwestować w obligacje EDO i sp500, ale czy opakować to w IKE ?
xtb nie ma (jeszcze) IKE/IKZE, ale tak, jeśli chcesz trzymać długoterminowo to nie ma żadnych wad opakowywanie w IKE, a nawet zalety, bo nie trzeba odprowadzać podatku belki
15:04 brak na liście EVO.ST a np 17:29 jest rebalancing planned allocation z 51 na 92.
Przeglądałem sobie nowo dodane spółki i np ani na XM ani na XTB nie moge odnaleźć FN i EXLS (albo nie mam dostępu?). Pojawia się pytanie co w przypadku jak np. Scrib wyrzuca spółki niedostępne do zakupu w PL/nieopłacalne w zakupie (np. wymagaja wysokiej prowizji od zakupu)?
Niezła spostrzegawczość :) Evo ST wyrzuciłem ręcznie z portfela, bo mam tę spółkę osobono w portfelu publicznym i wolę nie dublować tej pozycji.
Resztę spółek o których piszesz kupiłem przez interactive brokers. Niewykluczone, że przetestuje jeszcze innego brokera gdzie być może da się kupić wszystkie te akcje również bez prowizji
Dlaczego porównujesz portfel do SPX, skoro wiekszość spółek jest z NASDAQ. Może wystarczy kupic nasdaq i nie tracic czasu na balansowanie opłaty i podatki
Dodam też w takim razie nasadq. Ta strategia powinnna teoretycznie również mieć szanse z tym indeksem. Traktuje to jako eksperyment, serio nie wiem co się stanie. Być może lepiej wyjdzie to co sugerujesz. Mam po prostu ochotę na poszukanie czegoś, co jednak da odrobinę większą stopę zwrotu niż etfy
Pobralem sobie xtb ale nie mam zielonego pojecia w jakie ETFy inwestować bo akcji nie chce kupowac tylko stworzyc plan inwestycyjny. O tyle to jest mile ze po zalozeniu konta dzwoni opiekun z xtb ze moze cos doradzić , fajnie jakby ktos sie podzielil jakie ma doświadczenie z tymi doradcami.
Przypomni ktoś nazwy książek często polecanych przez autora ?
Polecisz jakieś książki odnośnie giełdy i inwestowania dla całkowicie początkującego?
Chyba coś w stylu Finansowej Fortecy. Tam jest to faktycznie omówione dosyć solidnie i zawiera większość tematów, które stanowią taką bazę do ewentualnego wychodzenia dalej
Ja polecam "Inwestowanie dla każdego" Mateusza Samołyka. Pierwsza która przeczytałem i po kilku kolejnych książkach uważam że dobrze zrobiłem zaczynając od niej
A powiedz, czy w książce Mateusza jest sporo więcej ponad jego wpisy na blogu? Jestem ciekaw czy warto ogólnie kupić, bo cały blog Inwestomat jest na tyle rozbudowany, że ciężko coś nowego dopowiedzieć wg mnie 🙂@@CoachGrzesiek
@@radekk5080 można powiedzieć że jest tam to co na blogu ale od nowa napisane i poukładane w kolejności punkt po punkcie, taka wiedza w pigułce. Książkę kupiłem już po lekturze bloga i osobiście uważam że warto kupić książkę i przeczytać.
@@CoachGrzesiek dzięki 😊
Który pakiet w Scrabie daje możliwość analizy pod siebie? Tylko ten najwyższy?
Wiesz co, gadałem z założycielem i za jakieś 2 miesiące w pakiecie za ok. 20 dolarów miesięcznie powinno się znaleźć większość z rzeczy, które pokazywałem. Tzn można będzie ułożyć taką strategię od A do Z
ciekawe
Można w xtb kupić ETF na S&P 500?
Można, sprawdź tickery w stylu VUSA / IUSA (nie wiem czy dobrze je pamiętam) to są etfy notowane w euro właśnie na sp500
Dziękuję
A fundusze inwestycyjne są gorsze od ETF?
tak, z reguły banki biorą sobie trochę większą prowizję (ale fundusze są trochę bezpieczniejsze niż etfy, mniejsze wahania ceny - chociaż tutaj wiele zależy jaki fundusz i jaki etf)
Imo ta strategia jest dość dziwna, taki mechaniczny dobór spółek bez zrozumienia biznesu. To trochę tak jak analiza techniczna, że nawet nie wiesz co masz w portfelu.
A wskaźniki dotyczą przeszłości, a te dotyczące przyszłości są tylko pobożnym życzeniem analityków.
Mam tylko pytanko czy zeby robic takie selekcje trzeba w scrab miec wersje płatną? Czy da sie jakos to robic za free?
Da się, ale musisz poświęcić więcej czasu. Albo spróbować zrobić to na podstawie excelu czy jego odpowiednika od google
Czemu na screenie w 17:30 jest informacja o sprzedazy GOOG, a nie ma takiej samej o sprzedaży MSFT, o której wspominasz? Z góry dzięki
Dzieki za film ja na razie tylko polskie spółki dywidendowe żeby zrobić fajny cashflow może kiedyś pomyśle o dywersyfikacji globalnej pozdro
Ja działałem w taki sam sposób przez te swoje pierwsze 4 lata :) Wpływy z dywidend teraz już szybko rosną, więc faktycznie pomyślałem o dywersyfikacji. Z tego odcinka tak ogólnie można mimo wszystko wyciągnąć te kolejne kroki w budowie swojej strategii. Warto zrobić swój własny model ocenowy i ranking spółek, które nas interesują
@@zawodinwestor Tak jest, trzeba pracować nad kulą śnieżną. Czasami nachodzą mnie takie refleksje że masakra w jakich czasach żyjemy, na wyciągnięcie ręki mamy możliwość inwestowania na takim rynku jak USA lub Japonia po prostu coś niesamowitego, nasi rodzice nawet o czymś takim nie myśleli a nawet jak chcieli to nie było możliwości a my parę kliknięć i pyk mam spółkę z Chin w portfelu, niesamowite czasy
Zacząłem oglądać praktycznie od początku powstania kanału i robiłeś świetną robotę analizując spółki. Gdzie to się podziało? Ostatnio coraz bardziej idziesz inwestowanie automatyczne, zagranica, wyszukiwarki wg określonych danych historycznych? Inwestowanie to nie nauka. Jest miliony strategii matematycznych pod rynek podpiętych i na tym zarabiają. My maluczcy musimy szukać spółek, które są niedoceniane. Skaner ci tego nie powie.
Automatyzacja = nie tędy droga. Inwestowanie to sztuka, a nie nauka. Jak bym chciał być średni to co miesiąc kupował bym ETF na sp500.
Wróć do początków i pokazuj jak analizować spółki fundamentalnie a nie na skanerach.
Hmm, to ważny głos. W sumie to na tym kanale są realizowane 4 różne strategie. Ta to tylko eksperyment i jedna z nich. Do analizy faktycznie mam zamiar wrócić i będzie się tego pojawiać więcej. Na pewno od czerwca będę miał dużo więcej czasu i wtedy mam zamiar przysiąść i przenalizowac polski rynek bardzo skrupulatnie. Podzielę się tym na kanale
Mnie tylko osobiście zastanawia czy ta metoda to trochę nie jest kupowanie akcji które już urosły i sprzedawanie ich w momencie kiedy urosły jeszcze trochę więcej. Czyli w skrócie kupujesz kiedy dana spółka urosła o 60% w danym okresie i sprzedawanie jej kiedy w danym okresie + np. miesiąc urosła jeszcze 20% - takie trochę spijanie śmietanki zysków, ciekawe co pokaże czas, chociaż analitycznie patrząc po pewnym czasie może to być złota metoda
Niee, tutaj cena nie ma aż takiego znaczenia. Spółki które teraz są w top 10 tego rankingu jakoś szybko z niego nie wypadną. Musiałyby załamać się ich prognozy i wyniki. Generalnie może być tak, że jakaś spółka co miesiąc będzie wracać, a później wypadać, ale niektóre będą tutaj latami zapewne niezależnie od tego czy ich kurs akurat wzrośnie czy spadnie.
Też jestem bardzo ciekaw jak to wyjdzie, bo w teorii faktycznie wydaje się to być mocna strategia. Oczywiście zaczynam realizować ją na dosyć drogim rynku, więc początek na pewno nie będzie spektakularny
Co do strategii, aby przekroczyć te 7% rocznie. Czy warto trzymać spółki latami? Jak ja widzę, ze takie akcje google w ciągu roku zrobiły prawie 50% to czy nie lepiej je sprzedać i zysk z tego przeznaczyć na kolejne akcje? Bo wtedy procent skladany działa duzo szybciej niż trzymanie tych akcji latami. Bo co mi z tego, ze jakies akcje wzrosną o 100% przez 5 lat jak możesz sprzedawac akcje jak wzrosną np o 10% i tak w kółko. Oczywiście nie wiemy czy dana akcja wzrośnie, ale po to właśnie szukamy dobrych spółek które mają największe szanse na wzrost
ale wiesz że backtestujesz tylko te sto pare spółek które są dzisiejszym wynikiem screeningu? W rzeczywistości powinno się dokonać screeningu co miesiąc, więc i backtest również powinien mieć inne ustawienie (backtest "kroczący" i dobór spółek np. wg default screener)... a wtedy już stopa zwrotu nie wyniesie 26 procent ;)
Z tego co zrozumiałem w filmie, backtest działa co miesiąc biorąc pod uwagę historyczne wartości
Sprawdzę to w domu i napiszę komentarz, bo nie jestem pewien :D
Szkoda, że nie powiedziałeś, że prawie wszystko z filmiku kosztuje 20 dolarów na miesiąc ;) ja to wiem, ale myślę, że nie jeden się napalił
❤
wiem, ze XTB jest sponsoerem, ale czy ten dostawca usług jest bezpieczny? Od czasu do czasu natrafiam na jakies posty na grupach gdzie ludzie mówią o jakiś nieprawidłowościach ale nigdy na tyle szczegółowo żeby można było potwierdzić czy to prawda. Czy miałeś jakieś wątpliwe sytuacje z tym maklerem?
Bezpieczny. Handluję na PLN i USD. Na akcjach i CFD. Żadnego problemu.
Jestem na XTB od dawna i nie miałem nigdy żadnych problemów
Xtb według mnie najlepsze póki co
A jakie są inne dobre zamienniki? Bo jak widzę np prowizje w mbanki 14zl to aż strach małymi kwotami wchodzić
@@pawe7605 tam to tylko dużymi kwotami idącymu w tysiące aby jak najmniejszą prowizję zapłacić
sam rozpocząłeś swój eksperyment na szczytach, przed korektą, więc nie musisz się tłumaczyć z tego że portfel spada XD
Fakt, jeżeli to będzie głęboka korekta to tym bardziej kiedyś będzie zachętą do inwestowania w akcje jak ta strategia wyjdzie na plus i będę mógł pokazać ludziom, że to normalne na giełdzie i nic strasznego ostatecznie się nie stało.
A tłumaczyć wolę, żeby nie dostać za dużo komentarzy „haha frajer mówi o giełdzie a sam traci”
dobre spółki =/= dobre akcje
To prawda - te są obecnie drogie. Mimo wszystko chętnie pokaże na własnym kapitale, że w długim terminie tak czy inaczej mi się to prawdopodobnie opłaci nawet zaczynajac inwestować na (być może?) szczycie.
Trzeba pamiętać że ta strategia stanowi nieco ponad 1% mojego kapitału i sam źle czułbym się wpłacając tutaj 100%
Kiedy kolejny odcinek inwestowania 1000$ ? :)
Chyba ostatecznie dodam go z miesięczną przerwą. W maju zainwestowałem kolejne 1000 dolarów (czy tam 1200), ale niestety miałem bardzo mało czasu, więc około 15 czerwca dokonam kolejnego rebalansingu i wtedy wrzucę odcinek. Na razie ta strategia cały czas deliketnie przegrywa z sp500, ale za to jest 28 dolarów na plusie :)
Super, bardzo ciekawa seria się zapowiada! Czekam na kolejne odcinki z niecierpliwością. Już pierwszy odcinek przykuł moją uwagę i jestem ciekaw, jak potoczą się dalsze losy dotyczące inwestowania w amerykańskie akcje. Brawo za świetną robotę!!!
Czy nie zastanawiałeś sie aby 5% portfela przeznaczyć na kryptowaluty? Obecnie dobre ceny do kupienia. Ogladam tez inne kanaly tego typu i czesto widzę, ze te 3-5% kryptowalut warto mieć
Dobre ceny krypto? Banka na bitcoinie😂 szczyt pobity hossa taka że oczy bolą... Trzeba było kuoywac rok temu jak był po 17 tys a nie prawie po 70 albo i wzyej teraz nie sprawdzałem ile stoi.
@@grzesiekkwiecien5394 jest lekka korekta, ceny w okolicach 63. Ale to nie zmienia faktu, ze na 100 tyś trzeba będzie uciekać.
@@grzesiekkwiecien5394 czekaj czekaj, kto mówił o bitcoinie? Krypto to nie tylko Bitcoin. Dobra cena solany, dobra cena mem coinow, link itd
Za późno, trzeba było kupować 1-2 lata temu największe projekty, teraz to będzie wyścig kiedy i ile sprzedać.
@@grzesiekkwiecien5394ale kto mówił o bitcoinie? Teraz alt coiny spadły
.
Ja ostatnio dostałam w pracy akcje firmy bo były duze zmiany u ludzie uciekli. Dali wiec taka paczkę z odroczona możliwości wypłaty. W pol roku akcje wzrosły o 35%. Oczywiście forma na USA giełdzie i tamtejsza ale ciekawie to wyglada. Nie nastawiam się oczywiście , obserwuje bo nie wybrałabym pewnie tej firmy zlaszcxs ze jest nowa. Ale rośnie ładnie i jak stracę to jakby „nie było widać” nam 😮 pisane . Zachęca to bardzo do inwestycji nie powiem … boje się inwestować 10-15k a z drugiej co, inwestować tysiąc a resztę na lokatę ? Tez niebardzo mądre i przyszłościowe.
Cały czas głowę zaprząta mi myśl ze 90% inwestorów na giełdzie traci , a tylko klika % zyskuje . Nie Chciałabym rocznie przepuścić 200k 😮
90% inwestorów traci, ale to chodzi o tych daytraderów/tych handlujących CFD, długoterminowo jak się nie wypłaca to ciężko stracić, tym bardziej na jakimś popularnym ETFie
dalej nie umiem moze dlatego ze mam 13 lat XD
Serio cię takie tematy interesują w wieku 13 lat? :D
Ja mając 13 lat grałem w lola warwickiem w jungli
No może 14, bo lol powstał w 2009
Szkoda, że w XTB nie ma możliwości zakupu akcji ułamkowych - przyzwyczaiłem się do Revolutowego "kup sobie za 500zł 2,8 akcji tej firmy" zamiast "stać Cię na 2 akcje, to kup 2 i wróć za miesiąc po kolejną, biedaku xD"
Rzecz w tym, że można. Wystarczy tylko zmniejszyć wolumen. W zależności od akcji cena minimalna może wynosić 1 eur, 10zł albo 40zł
Chyba dawno nie zaglądałeś do oferty xtb
@@adameq2400 może trafiłem na jednostkowy przypadek, kupowałem Creotech i nie dało się zmniejszyć wolumenu. Może kwestia polskiej giełdy?
Taki wniosek mam na podstawie tego, że jak teraz sprawdziłem mogę kupić ułamkowo np. Roche czy VIET30, a z polskiej giełdy tylko pełne akcje.
Tylko, że XTB chciałem wykorzystać wyłącznie wtedy, kiedy nie mogę czegoś kupić na Revolucie, a tu istotny mankament trochę niszczy ten plan xD
Większość akcji chyba da się kupować ułamkowo, ale faktycznie niektóre nie mają tej opcji
@@Neris05 tydzień temu, napisałem wyżej szczegóły.
Jak jesteś mądry to potwierdź/zaprzecz czy dobrze myślę i wypierdalam xD
DLACZEGO. GÒWNO MEDIA MILCZĄ O INWESTOWANIU , O KRYPTOWALUTACH
Ponieważ w Polsce jedyna rozumiana i szanowana forma inwestowania to zakup mieszkania na wynajem. Edukacja finansowa w szkołach nie istnieje a większość ludzi jest święcie przekonana, że na giełdzie się tylko traci.
Trochę drogi ten scrab zwłaszcza dla kogoś, kto chciałby zacząć inwestować małym kapitałem
DLACZEGO. GÒWNO MEDIA MILCZĄ O INWESTOWANIU , O KRYPTOWALUTACH