В Сливен през 1934 - 1935 г. се ражда, а след това се пее в цялата страна една песен. Става дума за известната и популярна песен “Драгиева чешма”. Повод за написването на песента е построяването на чешма при прокарването на пътя между връх Българка и Карандила от северната страна на билото на планината. Строителството на чешмата се извършва от Трудови войски. Това подразделение на Трудови войски построило чешмата се командва от полковник Драгиев и именно на него се кръщава чешмата. Популярната песен се появява значително по-късно, като автор на първоначалния текст е фелфебел Петър Бояджиев, който служи в Трудови войски и е инициатор за каптирането на извора и построяването на чешмата. Към текста на Петър Бояджиев сливенския композитор и музикант Димитър Шампион добавя музика. В автобиографичната книга на композитора четем «На шега написах за сливенци сантименталната песничка «Драгиева чешма». Мелодията и се популяризира твърде бързо и с нея досега са се изпили не по-малко от петдесет бъчви с вино в града и околностите му». Текста на песента е редактиран и поизгладен по-късно от друг известен сливналия - Георги Гюлмезов и се разпространява из страната с този нов текст.
Преди време гледах видео за гроба на Руфинка, а сега за Драгиева чешма.Не знаех, че реално съществуват.На кого беше този изоставен паметник? Не намерих информация за него.Морето няма да стигне скоро до Сливен.Прогнозите са за максимално покачване с 3мм годишно,освен ако не стане глобален катаклизъм.
Добре дошъл в нашия край!❤😊❤
Поздрави от Горна Оряховица, родният град на Сидер войвода!❤❤❤
💯👏👏🙏🙏🇧🇬🇧🇬🇧🇬🌍
Някой път направи си фен среща в някой град като този...❤
Карандила е на около 4 км. по пътеката, обаче с кола по шосето е към 30 км
Драгиева чешма е в Сливен, а пък песента е от пиринския край, Неврокопско.
В Сливен през 1934 - 1935 г. се ражда, а след това се пее в цялата страна една песен. Става дума за известната и популярна песен “Драгиева чешма”. Повод за написването на песента е построяването на чешма при прокарването на пътя между връх Българка и Карандила от северната страна на билото на планината. Строителството на чешмата се извършва от Трудови войски. Това подразделение на Трудови войски построило чешмата се командва от полковник Драгиев и именно на него се кръщава чешмата.
Популярната песен се появява значително по-късно, като автор на първоначалния текст е фелфебел Петър Бояджиев, който служи в Трудови войски и е инициатор за каптирането на извора и построяването на чешмата. Към текста на Петър Бояджиев сливенския композитор и музикант Димитър Шампион добавя музика. В автобиографичната книга на композитора четем «На шега написах за сливенци сантименталната песничка «Драгиева чешма». Мелодията и се популяризира твърде бързо и с нея досега са се изпили не по-малко от петдесет бъчви с вино в града и околностите му». Текста на песента е редактиран и поизгладен по-късно от друг известен сливналия - Георги Гюлмезов и се разпространява из страната с този нов текст.
Благодаря бат Роска,колко крачки е моста ?
Az sam ot sliven i tuka se govori za golqma peshtera na Panayot Xitov nad selo Kaloqnovo
Да там е ....малко взривена.
Nee tam
Преди време гледах видео за гроба на Руфинка, а сега за Драгиева чешма.Не знаех, че реално съществуват.На кого беше този изоставен паметник? Не намерих информация за него.Морето няма да стигне скоро до Сливен.Прогнозите са за максимално покачване с 3мм годишно,освен ако не стане глобален катаклизъм.
Паметник за всички сливенски войводи и хайдути.
Тази чешма съм я правил аз с щампован бетон
Браво ,перфектно изпълнено.
@@top-roskataБлагодаря
Горещи благодарности и искрени поздравления! Да сте жив и здрав още 100 чешми да направите за благодат на сливенските планинари!🍀🍀🍀🌹🌷💐🏵️🥀🌸💮🌼🌻🙋🙋🙋❤❤❤