Dlaczego grzejnik hałasuje, puka, piszczy? Kaloryfer odwrotnie podłączony zasilanie i powrót

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 авг 2024
  • W nowym budownictwie nie stosuje się już kaloryferów żeliwnych, a dużo lżejsze stalowe lub aluminiowe. Przeważnie mają podejście dolne.
    0:00 Jak podłączyć grzejnik do instalacji, z której strony zasilanie i powrót?
    Rury stalowe odeszły w niepamięć na korzyść elastycznych rur PEX z plastiku. Dodatkowo mają otulinę w kolorze czerwonym (zasilanie) i niebieskim (powrót). Przy zawieszaniu kaloryfera można się zastanawiać z której strony powinno być zasilanie? Przy podejściu dolnym ciepła/czerwona rura powinna być zawsze bliżej środka, a niebieska/zimna na zewnątrz.
    0:33 Dlaczego grzejnik puka, stuka, hałasuje?
    Głowica termostatu zależnie od temperatury popycha mały trzpień wkładki zaworowej. Trzpień posiada wewnątrz sprężynę, która domyka zawór. W przypadku odwrotnego podłączenia ruchy wody z pompy obiegowej wpada w wibracje i słyszymy charakterystyczny stukot
    1:17 Jak naprawić głośny grzejnik.
    1. Najprostsza metoda to przekręcić termostat na maksa. Nigdy się już nie będzie domykał trzpień, ale będzie grzał na maksa co odbije się na rachunkach
    2. Ograniczyć przepływ regulując na przyłączu śruby. Grzejnik nie będzie miał już pełnej mocy i nigdy nie będzie gorący, a co najwyżej letni. Zachowujemy za to działanie termostatu i kiedy jest ciepło będzie odcinał grzejnik. Natomiast, kiedy będzie zimno będzie mało ciepło oddawał dławiony małą ilością przepływu.
    3. Spowolnić pompę obiegową na piecu. Taki zabieg drastycznie wpływa na wszystkie grzejniki w domu, ale jeśli mamy pomylone więcej grzejników to na szybko tak można rozwiązać problem.
    4. Zamontować zawór krzyżowy, który zamienia zasilanie z powrotem. Prosta operacja dla hydraulika, a nie trzeba kuć połowy ściany żeby zamienić rury PEX miejscami.
    #ogrzewanie #zima #hydraulik
  • НаукаНаука

Комментарии • 7

  • @wszystkosieprzyda
    @wszystkosieprzyda 7 месяцев назад +1

    Różne już odgłosy słyszałem, ale tego terkotania nie znałem :D Ciekawostka, fajny materiał 😀

  • @Kubers22
    @Kubers22 4 месяца назад

    To ja mam podobne stukanie we wszystkich 5ciu kaloryferach (około 2-ki na termostacie) pomimo tego, że instalacja wygląda na dobrze podpiętą (ciepła rura od środka) 🤔

    • @TipTomi
      @TipTomi  4 месяца назад +1

      1. Po odkręceniu termostatu na wkładce zaworowej powinno być nakrętka do kryzowania grzejnika 0:48 tu jest niebieska. Może są w pozycji 6, najbardziej otwarte, to przy zbyt wydajnej pompie obiegowej są zbyt duże skoki ciśnienia.
      2. W domu na piecu powinien być nanometr z ciśnieniem w instalacji CO. Jeśli to nowa instalacji, instalator zamiast 1,5-2 bara mógł odkręcić za długo zawór i jest teraz za wysokie ciśnienie.
      3. Zamiast głowicy termostatycznej można kupić zwykłą gałkę. Zakręcać powoli i sprawdzić czy problem dalej występuje aż do całkowitej odcinki (problem pompa-wkładka), czy znikł (problem wkłądka-głowica).
      4. Ja miałem tak w dwóch grzejnikach, bo trzpień we wkładce był krzywy uderzony. Sprawdzić z nową wkładką, jeśli jeszcze nie była podmieniana.

  • @Hybryda555
    @Hybryda555 5 месяцев назад

    Niby partaczka a na komputrach sie zna :D

  • @jerzykwasny5108
    @jerzykwasny5108 7 месяцев назад

    Jeszcze jest coś takiego jak przyłączę krzyżowe i załatwia sprawę nieprawidłowego ułożenia rur w ścianie. Nie ma potrzeby KOMBINOWAĆ i dławic przepływu

  • @mariuszmarcinek4934
    @mariuszmarcinek4934 7 месяцев назад

    Człowieku kryze przepływ reguluje się na zaworze przy termostacie. Masz tam skalę. Odkręcasz głowice termostatyczną i zmniejszasz przepływ.

    • @TipTomi
      @TipTomi  7 месяцев назад

      Regulując kryzę przy trzpieniu wkładki zaworowej nie udawało się wyeliminować stuków, a jedynie zmieniał się ton stuków na wyższy.