Lesovik OTUL - PORADNIK - MANUAL | podpinka hamakowa, która nie pozwoli Ci zmarznąć

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 дек 2024

Комментарии • 14

  • @swiru6666
    @swiru6666 8 дней назад +1

    Genialny filmik ❤ pozdrowienia dla ekipy Lesovika!

  • @ukaszn8513
    @ukaszn8513 6 дней назад +1

    Ostatnia noc -5, opady śniegu i było ok

  • @YTaZZU
    @YTaZZU 9 дней назад +1

    thanks for this informations very greatefull. :-) cheers to poland

    • @lesovik_outdoor
      @lesovik_outdoor  8 дней назад +1

      Thanks! Is there anything that grabbed your attention in particular, or maybe something that you haven't heard before?
      /Rafał

  • @kozaazokkoza
    @kozaazokkoza 7 дней назад +1

    Czy ta podpinka jest dobrym pomysłem na jesienne, albo teraz bardziej zimowe, deszczowe noce? Piona!

    • @lesovik_outdoor
      @lesovik_outdoor  5 дней назад +1

      Otul to seria produktów, na którą składają się obecnie cztery modele wymienione poniżej
      Podając rekomendację, odnoszę się do moich preferencji, a lubię czuć na biwaku dobre ciepełko. Temperatury podaję orientacyjnie, bo na odczuwanie komfortu termicznego ma wpływ wiele czynników (głównie kondycja, odżywienie, nawodnienie, zmęczenie lub wypoczęcie, aktywność, humor, wilgotność powietrza, wiatr, odzież).
      1. Otul z syntetycznym wypełnieniem Primaloft Silver 200 g/m2 - dobry na warunki jesienne, wiosenne, czyli na temp. powyżej zera, ale nie za ciepło. Używam go w temp. od 5°C do 10°C, choć koledzy z ekipy biwakowej schodzą z nim nawet blisko 0°C.
      2. Otul Lite z syntetycznym wypełnieniem Primaloft Silver 80 g/m2 - dobry na warunki letnie. Używam go w temp. powyżej 10°C.
      3. Otul Beta 400 z wypełnieniem naturalnym puchem gęsim, 400 g - dobry na warunki lekkiej zimy. Stosuje go, gdy prognoza mówi o temp. w zakresie od -5°C do 6°C
      4. Otul Beta 200 z wypełnieniem naturalnym puchem gęsim, 200 g - dobry na warunki wiosna-lato-jesień. Stosuję go najczęściej, bo daje mi komfort w największym zakresie temperatur, czyli od ok.7°C do 15°C.
      Jeżeli pisząc o jesiennych nocach, masz na myśli parę stopni powyżej zera i wspomniane wszechbecne opady, wilgoć, mgłę i rosy, to wybrałbym Otul syntetyczny Primaloft Silver 200 g/m2.
      /Rafał

  • @janzdrzewa5003
    @janzdrzewa5003 9 дней назад +2

    czy przechowywanie podpinki w pokrowcu larva razem z hamakiem i śpiworem zapewni im odpowiednie rozprężęnie?

    • @lesovik_outdoor
      @lesovik_outdoor  8 дней назад +1

      Ogółem tak, ale pamiętaj o dwóch detalach:
      1. Łączna objętość śpiwora i podpinki. Jeżeli zapakujesz zimową podpinkę syntetyczną i syntetycznego mega tłuściocha (np. śpiwór wojsk specjalnych, bushcraftowy albo cywilny o temp. komf. grubo na minusie) to może być trochę ciasno. Ale nawet wtedy przechowywanie śpiwora i podpinki w Larvie będzie dla nich znacznie korzystniejsze, niż przechowywanie ich w workach kompresyjnych.
      2. Wszystko musi być suchutkie! Nawet jeżeli podczas pakowania się po biwaku masz wrażenie, że sprzęt jest suchy, to wciąż może być w nim całkiem sporo wilgoci, która choć nie powinna sprzętu uszkodzić, to może wytworzyć „zleżany” zapach. Przed składowaniem na dłuższy okres należy bezwzględnie rozwiesić zestaw chociażby na chwilę. Wystarczy dosłownie kilka godzin, żeby mieć pewność i spokój.
      Ja osobiście stale przechowuję podpinkę i śpiwór w Larvie, a Larvę wrzucam na półkę w szafie. W okresie ciepłym jest to Otul Beta 200 + śpiwór puchowy 245 g, w okresie chłodnym jest to Otul Beta 400 + śpiwór puchowy 400 g. Oczywiście w miarę użytkowania sprzęt piorę, bo jego czystość to podstawa efektywnego działania.
      /Rafał

  • @mojetwoje8531
    @mojetwoje8531 День назад

    Sama idea ok.....ale cena zabija

  • @michachmielewski3464
    @michachmielewski3464 7 дней назад

    Nie mam, ale od ludzi którzy używają słychać słowa: ".. jest za krótki" - ale o co mogło chodzić - nie dopytałem ..

    • @janzdrzewa5003
      @janzdrzewa5003 7 дней назад

      @@michachmielewski3464 a ja mam syntetycznego otula zimowego i przy wzroście 180 cm zapewniam, że nie jest za krótki, testowany w zimowych warunkach ponizej 0 🙂

    • @lesovik_outdoor
      @lesovik_outdoor  5 дней назад

      Ile masz wzrostu?
      Są tutaj do rozważenia trzy aspekty:
      1. Niektóre osoby mają preferencję, aby podpinka obejmowała je ze sporym naddatkiem. Spotyka się takie modele, które mają nawet 250 cm na długość i 150 cm na szerokość.
      2. Ja, podejmując decyzje projektowe, kierowałem założeniem, że nasz sprzęt jest optymalizowany pod kątem wędrowania, gdzie redukcja masy i objętości bagażu to czynniki kluczowe, a więc unikam zbytku.
      3. Rzadko spotyka się osoby wyższe niż 190 cm. Ja sam mają 186 cm wzrostu używam Otula i Otula Lite (wersje syntetyczne, Primaloft Silver), nie odczuwając niedostatku długości. Ważne, by pamiętać, że podpinka ma izolować użytkownika, a nie hamak.
      To trochę jak ze śpiworem: prawdopodobnie taki ogromny byłby wygodniejszy, bo mniej ograniczałby ruch użytkownika i można byłoby w nim się rozłożyć z rękami za głową, ale zagrzać taką objętość byłoby niezwykle trudno.
      Albo to trochę jak z matą, gdy śpimy na glebie lub w namiocie: bez wątpienia mata o długości 250 cm i szerokości 100 cm byłaby wygodniejsza od standardowego 180x60, ale w turystyce liczy się efektywność masa : objętość : wygoda.
      /Rafał

  • @wk802
    @wk802 8 дней назад

    hej, hej, hejejejej...nigdy tego nie kupię