Siemanko, super kanał. Te historie spod K2 są najlepsze. Chciałem się podzielić taką ciekawostką, pomimo tego że Mount Everest 8848 m jest najwyższą górą świata, nie jest to najdalej położony punkt od środka Ziemi. Tak więc, najdalej położonym punktem od środka Ziemi, jest szczyt Chimborazo 6268 m położony w centralnej części Ekwadoru. Przewagę tej górze, daje położenie blisko równika. Dziękuję. Wielkie uznanie dla twórcy tego kanału, pozdrowienia kolego.
Więcej takich filmów proszę! Na mojej liście na szczycie znalazłby się Jerzy Kukuczka z Moim pionowym światem. Urzeka. Kolejna historia warta uwagi - Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak Jacka Hugo-Badera... Autor językiem wciąga czytelnika w świat braterskiej miłości i chęci zaspokojenia własnej żałoby. Warto też sięgnąć po Wandę Anny Kaminskiej. Trudno się z początku wciągnąć w biografie himalaistki, ale im dalej tym teskt bardziej to rekompensuje. Szczególnie, że nie jest to książka wychwalająca polską himalaistkę, a raczej zestawiającą skrajne opinie o niej ze sobą. Góry mają to do siebie, że po prostu wciągają... W książkach także. Po tym filmie na liście w moim notesie z must have doszło kilka nowych pozycji! Dziękuję 🙂
Super dzięki za zestawienie, zaciekawił mnie numer 2 - muszę przeczytać. No i numer jeden dla mnie też najlepszy, zastanawiałem się gdzie i czy będzie u Ciebie. Dzięki i pozdrawiam! :)
Mnie ogromnie podobała się "W stronę Pysznej". Tylko ja uwielbiam tamten klimat... Później Jagiełło i teraz książki Beaty Sabały Zielińskiej. Dotknięcie pustki-potwornie mnie zmęczyło emocjonalnie. Później była długa przerwa od tematyki górskiej ;)
Bezapelacyjnie "Zwyciężyć znaczy przeżyć" Aleksander Lwow. Ogromna baza wiedzy od Tatr po Himalaje. "Kurtyka Sztuka wolności" również świetna książka. Ryszard Szafirski "Przeżyłem więc wiem" Naczelnik TOPR-u w 1977-78 (wówczas tatrzańskie GOPR), rewelacyjny opis zimowego zdobycia Everestu '80, pod jego okiem "wyrośli" zakopiańskie himalajskie sławy: Maciej Berbeka, Maciej Pawlikowski, Ryszard Gajewski
Kurtykę uwielbiam! Wybitny! Dla mnie absolutny TOP1 Himalaizmu wszech czasów!!! Marzy mi się (biały kruk) "Chiński Macharadża", ale ceny na alledrogo to jakiś kosmos...
Świetny materiał, będzie co czytać :) Dla mnie numerem 1 jest książka "TOPR. Żeby inni mogli przeżyć". Poniżej lista wspomnianych w materiale książek: 10. J. Krakauer "Wszystko za Everest" 9. M. Herzog "Annapurna" 8. A. Czerwińska "Groza wokół K2" 7. B. McDonald "Kurtyka. Sztuka wolności" 6. A. Lwow "Zwyciężyć znaczy przeżyć" 5. D. Graydon, K. Hanson "Góry, wolność i przygoda" 4. J. Długosz "Komin Pokutników" 3. M. Jagiełło "Wołanie w górach" 2. N. Zaplotnik "Ścieżka" 1. J. Simpson "Dotknięcie pustki"
@@marektwardzik2828 tak. Chyba 13 sierpnia. W każdym razie w sierpniu tego roku. Był wyjątkowym człowiekiem. Pamiętam go doskonale bo był dobrym kolegą mojego taty. Dzielili ten sam pokój w Instytucie Pojazdów Politechniki Łódzkiej.
Książki Anny Czerwińskiej są świetne! Bardzo fajnie napisane. Hucznie polecam! Dotknięcie pustki bdb. Film też. Mogę polecić "Całuj albo zabij" Marka Twighta i moja ukochana to "Wielkie zauroczenie" Steph Davis. Jakoś kompletnie nie podeszła mi ksìąka Denis Urubko "Skazany na góry". Na deser trzymam "Free solo" Alexa Honolda.
Lista jest bardzo subiektywna-trudno żeby taka nie była. Moim zdaniem pominąłeś Atak Rozpaczy-Artura Hajzera. Absolutnie kultową pozycję. Trylogia Tatrzańska Żóławskiego też bym mogła polecić.
O tak dotknięcie pustki to jest mistrzostwo świata. Ja teraz czytam Halinę, widziałam że u ciebie też jest. Anatomia Góry też bardzo mi się spodobała. A wszystko zaczęło się od książki Moniki Witkowskiej o wyprawie na Everest, zupełnie przez przypadek kupiłam na promocji i wkręciłem się na maksa.
Tak!!! Dotknięcie pustki rewelacja, a potem Zew ciszy tego autora, biografia Kukuczka, K2 tryumf i tragedia, Nanga Parbat Davida Torres, Strefa zmierzchu Alison Osius, Na jednej linie Wanda Rutkiewicz, Nanda Devi John Roskelley, Biały Pająk Heinricha Harrera,...
Świetna książka. Właśnie przeczytałam. Konieczna dla każdego kto chce zrozumieć alpinizm i himalaizm. A przy tym napisana w sposób dostępny i z humorem.
U mnie nr 7 to nr 1 . Wspaniały pomysł na ten czas. Nawet nie wiesz jak Ci zazdroszczę tych książek. Ja tez Wawrzyńca czytałam z biblioteki . Kiedy zrobisz o nim film ? Bardzo lubię książki Denisa za ta jego wole walki. Wielkie brawa za ten odcinek . Pozdrawiam.
Super, pierwsze top 2 trafione w zupełności, jeszcze dla mnie w top 10 : 'Ryczące Ośmiotysięczniki" ,"Na szczytach świata", " Alpejscy Wojownicy" - niektóre pozycje ocenione subiektywnie , bo jednemu mogą się podobać głównie opisy gór wyższych, a drugiemu głównie Tatry, a jeszcze inny woli książki gdzie są opisywane tragedie. Tak czy inaczej ciekawy odcinek. ;)
Dzięki! Ryczące właśnie czytam ;) "Alpejscy Wojownicy" i "Na szczytach świata" jak najbardziej godne polecenia. Miło znów Cię widzieć, pozdrawiam serdecznie ;)
Zazdroszczę pokaźnego zbioru 👍Chcąc nie chcąc zrobiłam zamówienie na kilka polecanych przez Ciebie pozycji.Przeczytaj sobie autobiografię Piotra Pustelnika-przynajmniej moim zdaniem -warto 😊Pozdrawiam
"Zdobywcy, ludzie, szczyty, wyprawy." Wiem że jest to zestawienie top 10, niemniej jedanak, wpadłem ostatnio na ciekawe zestawienie w formie albumu od początku do czasów obecnych, więc w tym sensie jest to bardzo atrakcyjna pozycja nie tylko dla laików. Dobra pozycja dla początkujących i nie tylko, chcących zapoznać się z historią jak i ze współczesnymi najwybitniejszymi himalaistami ale nie tylko. Rok wydania 2020 więc bardzo aktualna, dużo map i zdjęć, wydane w formie albumu, nie trzeba też czytać całej, ponieważ każdy jej rozdział podzielony jest na różne tematyki, więc można czytać to co aktualnie nas interesuje. Jest dość droga, w empiku cena to koło 120 zł, ale mi na allegro udało się kupić nową za 60 zł. Pierwsze wydanie angielskie 2011r. Szkoda tylko, że tego Messnera w książce, opisują jako jednego z najwybitniejszych himalaistów, a Kukuczkę, jako tylko drugiego zdobywcę wszystkich ośmiotysięczników, to nie sprawiedliwe. No, ale czego można spodziewać się po anglikach, w bitwie o anglię też o nas zapomnieli!
Polecam książkę Johna Portera ,,Przeżyć dzień jak tygrys" jest to historia Alexa Macintyrea partnera górskiegoWojciecha Kurtyki ,szkockiego wspinacza pioniera stylu alpejskiego ,ksiązka świetnie napisana,emocjonalna ,opisująca wspaniale wytyczanie nowych dróg w Himalajach,Alpach ale również ukazująca portret niezwykłego człowieka którego życie zostało nagle przerwane jesienią 1982 r na południowej ścianie Annapurny
O wow jaka kolekcja 🥰 moja ulubiona to chyba Kurtyka.Sztuka wolnosci 🤗 bardzo fajna byly tez pozycje do Mackiewiczu i o Wandzie Rutkiewicz 😇 „Ah i biografia Hajzera! „Wszystko za Everest” - bardzo ciekawa, ogolnie cala historia tej wyprawy, chociaz tragiczna jest niezwykle pociagajaca
a propos autorki którą wymieniłeś Bernadette McDonald, polecam Ucieczka na szczyt. Myślę, że pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika gór, zwłaszcza w tematyce polskich osiągnieć i bardzo dobre też jest to na początek.
Panie Macieju, Z upodobaniem słucham Pana tekstów. Góry w moim życiu oczywiście były, odegrały sporą rolę w "samowychowaniu". Później były już trochę w innym wydaniu, gdy na świecie pojawiły się dzieci. Ale one, obecnie dwie dorosłe kobiety wychowywały się też w sposób aktywny. Baza namiotowa SKPB pod Wysoką to miejsce które odwiedzały co roku. Ale ja nie o tym. Czy zna Pan takie (stare) pozycje jak "Ludzie przed ścianą", "Każdemu według marzeń" i "Miejsce przy stole"? Autor, Andrzej Wilczkowski zmarł w tym roku. Był wyjątkowym człowiekiem. Miałam okazję znać go osobiście. Ciekawi mnie czy zna Pan te książki a jeśli tak, to co Pan o nich sądzi. Pozdrawiam serdecznie. Ps. Kocisko zawsze mnie rozczula (bohaterka drugiego planu)
Zgadzam się z oceną książek "Wołanie w górach" (choć ja mogę ją czytać od deski do deski) i "Wszystko za Everest" (choć mi podoba się ona jeszcze bardziej niż autorowi zestawienia, a zarzuty wobec Bukriejewa nie uważam za wadę, bo niby dlaczego). Od siebie dorzuciłbym jeszcze "K2 Triumf i tragedia" Jima Currana- autora szczerego, skromnego i bystrego- oraz "Dramat braci Messnerów" Jochena Hemmleba- najciekawsze dla mnie śledztwo w sprawie wysokogórskiego wypadku.
A co z Wandą Rutkiewicz i Upadkiem OLBRZYMÓW", Kończę Wandę uważam że biografia i nie tylko jest super, przynajmniej dla mnie, Olbrzymami zajmę się później, Czyli w wolnej chwili. Pozdrawiam serdecznie. 👍😁 PS. Kot też by poczytał 👌👌😂😂
Wandę Anny Kamińskiej? Moim zdaniem to bardzo dobra książka ale ją czytałem akurat z biblioteki, postaram się co kilka miesięcy robić takie uaktualnienia bo dość szybko tych książek przybywa. ;) Pozdrawiam serdecznie!
Dopiero zaczynasz z kulturystyką, czy zamierzasz zostać zwykłem 'sylwetka alpinisty'? Ptytam, bo kilka lat temu sam stąłem przed takim wyborem. Teraz jestem bardzo umięśniony i w ogóle mnie przeszkada mi to w zdobywaniu szczytów
Na mnie bardzo duże wrażenie zrobił "Chiński maharadża" Kurtyki. Chociaż jest to towar raczej deficytowy, to zdecydowanie warto poszukać i gdzieś go dorwać.
Kilka razy wypowiadałem sie na ten temat jednak co kilka dni to pytanie wraca😀 Uważam, że jest to historia już dość dobrze opisana i opowiedziana, a od lat nie wpłynęły żadne nowe informacje. Interesuje mnie ta historia jednak nie widzę sensu powielać tego co można znaleźć juz na innych kanałach. Zastanawiam się czy jeśli nadal będą osoby które chcą abym zrobił odcinek o przełęczy Diatłowa to czy nie zrobić go z okazji jakiejś okrągłej liczby subskrybcji jako materiał specjalny. Pozdrawiam
Super! Wiekszosc ksiazek mam, czesc w trakcie czytania🙂Chris Bonington fajne ksiazki pisze a sam jest zywa legenda. Moze sie uda zrobic material o nim albo moze o jakies wyprawie, ktora organizowal/bral udzial? Dzieki za najlepiej spedzone 18minut dzisiejszego dnia!
Powiem szczerze jestem najbardziej chyba poruszony historią polskiej wyprawy na Everest 89 i walką o przeżycie Marciniaka. Czy znacie jakąś dobrą pozycję na ten temat?
Zabawne - koło drugiego miejsca pomyślałam "no, dobrze, a gdzie 'Dotknięcie pustki'?"... I zaraz usłyszałam, gdzie :-) ;-) Co do "Wołania w górach" - mój egzemplarz jest z 1979 roku, już dostojnie pożółkły ;-) Poza tym dodałabym "W stronę Pysznej" i "Ludzie spod niebieskiego znaku". I jeszcze taka myśl - o "Księdze Tatr", do której niedawno wróciłam po latach: otóż bardzo! żałuję, że tyle tam propagandy pro-ludowej, skutecznie mi ona obrzydziła czytanie :-/
czytałam ostatnio Absurd Everestu, Denisa Urubki. Nie jest to moja pozycja nr 1 ale warto przeczytać :) PS. kotek poszukuje własnej ulubionej książki? xD
Szczęśliwy z Ciebie człowiek, że masz czas na czytanie i że nie oślepłeś od ich ilości. Też mam swoje top ten, ale z tym Krakauerem to się nie zgadzam. Facet jest dziennikarzem i prywatnie mendą. Zresztą to nie on to pisał, zrobiono to za niego. Kurtyka to mistyk i trochę taki zniewieściały książe. Osobiście przypadła mi do gustu ostatnio książka Bieleckiego bo jest prawdziwa i lubię Lwowa bo to taki Wojewódzki himalaizmu. Cięty język ale człowiek konkret no ale musi być tam taka osoba bo w innym przypadku Berbeka by do śmierci myślał, że zdobył Broad Peak za pierwszym razem, ale w sumie może by żył bo nie pojechałby dokończyć góry hmmmmmmm.
To widać, że kochasz książki. Jak dla mnie to Twój najlepszy odcinek jako lektor. Dziękuję!
O rany, jak wspaniale!
,, Wołanie w Górach " 960stron. Przeczytalem od A do Z. Polecam każdemu👍
O świetny filmik, takiej polecajki potrzebowałam!
Dziękuję za polecania! Moja ulubiona - "W stronę Pysznej" Wanda Gentil-Tipenhauer, St-w Zieliński
Siemanko, super kanał. Te historie spod K2 są najlepsze. Chciałem się podzielić taką ciekawostką, pomimo tego że Mount Everest 8848 m jest najwyższą górą świata, nie jest to najdalej położony punkt od środka Ziemi. Tak więc, najdalej położonym punktem od środka Ziemi, jest szczyt Chimborazo 6268 m położony w centralnej części Ekwadoru. Przewagę tej górze, daje położenie blisko równika. Dziękuję. Wielkie uznanie dla twórcy tego kanału, pozdrowienia kolego.
Więcej takich filmów proszę!
Na mojej liście na szczycie znalazłby się Jerzy Kukuczka z Moim pionowym światem. Urzeka. Kolejna historia warta uwagi - Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak Jacka Hugo-Badera... Autor językiem wciąga czytelnika w świat braterskiej miłości i chęci zaspokojenia własnej żałoby. Warto też sięgnąć po Wandę Anny Kaminskiej. Trudno się z początku wciągnąć w biografie himalaistki, ale im dalej tym teskt bardziej to rekompensuje. Szczególnie, że nie jest to książka wychwalająca polską himalaistkę, a raczej zestawiającą skrajne opinie o niej ze sobą. Góry mają to do siebie, że po prostu wciągają... W książkach także. Po tym filmie na liście w moim notesie z must have doszło kilka nowych pozycji! Dziękuję 🙂
Biblioteczki szczerze zazdroszczę :) u mnie numerem jeden jest "Mój pionowy świat" Kukuczki. Od tej książki zaczęła się moja przygoda i miłość do gór.
Klasa materiał
Fajna kolekcja.Skorzystam na pewno.Dzięki Szczytomaniaku👍🧗🐈
Super materiał! Dzięki za to!
Super dzięki za zestawienie, zaciekawił mnie numer 2 - muszę przeczytać. No i numer jeden dla mnie też najlepszy, zastanawiałem się gdzie i czy będzie u Ciebie. Dzięki i pozdrawiam! :)
Mnie ogromnie podobała się "W stronę Pysznej". Tylko ja uwielbiam tamten klimat... Później Jagiełło i teraz książki Beaty Sabały Zielińskiej. Dotknięcie pustki-potwornie mnie zmęczyło emocjonalnie. Później była długa przerwa od tematyki górskiej ;)
Mam 8 książek o tematyce górskiej :) fajnie, gdybyś w opisie pod filmem rozpisał tytuły książek
polecam:
zulawskiego mam na polce..
polecam:
w strone pysznej
w litworowych i piarzystych kolebach
Bezapelacyjnie "Zwyciężyć znaczy przeżyć" Aleksander Lwow. Ogromna baza wiedzy od Tatr po Himalaje.
"Kurtyka Sztuka wolności" również świetna książka.
Ryszard Szafirski "Przeżyłem więc wiem" Naczelnik TOPR-u w 1977-78 (wówczas tatrzańskie GOPR), rewelacyjny opis zimowego zdobycia Everestu '80, pod jego okiem "wyrośli" zakopiańskie himalajskie sławy: Maciej Berbeka, Maciej Pawlikowski, Ryszard Gajewski
„Zwyciężyć znaczy przeżyć” Aleksandra Lwowa w dużej mierze zainicjowała moją miłość do gór. Świetny materiał!
bardzo dobra, jedna z moich ulubionych, bardzo lubię też posłuchać prelekcji p. Lwowa (kilka na yt jest)
Brakuje "Ja, pustelnik". Pozdrawiam serdecznie.
Kurtykę uwielbiam! Wybitny! Dla mnie absolutny TOP1 Himalaizmu wszech czasów!!! Marzy mi się (biały kruk) "Chiński Macharadża", ale ceny na alledrogo to jakiś kosmos...
Świetny materiał, będzie co czytać :)
Dla mnie numerem 1 jest książka "TOPR. Żeby inni mogli przeżyć".
Poniżej lista wspomnianych w materiale książek:
10. J. Krakauer "Wszystko za Everest"
9. M. Herzog "Annapurna"
8. A. Czerwińska "Groza wokół K2"
7. B. McDonald "Kurtyka. Sztuka wolności"
6. A. Lwow "Zwyciężyć znaczy przeżyć"
5. D. Graydon, K. Hanson "Góry, wolność i przygoda"
4. J. Długosz "Komin Pokutników"
3. M. Jagiełło "Wołanie w górach"
2. N. Zaplotnik "Ścieżka"
1. J. Simpson "Dotknięcie pustki"
Polecam też "Miejsce przy stole" Andrzeja Wilczkowskiego i "K2 Triumf i tragedia" Jima Currana
Dziękuje za polecenie, często słyszę, że to rewelacyjna ksiażka i w końcu muszę się za nią zabrać. ;)
Tak. Zdecydowanie! Miałam okazję Autora znać osobiście. Zmarł w tym roku...
@@ewakuchowicz5536 Andrzej Wilczkowski zmarł ? 🥺
@@marektwardzik2828 tak. Chyba 13 sierpnia. W każdym razie w sierpniu tego roku. Był wyjątkowym człowiekiem. Pamiętam go doskonale bo był dobrym kolegą mojego taty. Dzielili ten sam pokój w Instytucie Pojazdów Politechniki Łódzkiej.
@@ewakuchowicz5536 Bardzo mi przykro 😢
Książki Anny Czerwińskiej są świetne! Bardzo fajnie napisane. Hucznie polecam! Dotknięcie pustki bdb. Film też. Mogę polecić "Całuj albo zabij" Marka Twighta i moja ukochana to "Wielkie zauroczenie" Steph Davis. Jakoś kompletnie nie podeszła mi ksìąka Denis Urubko "Skazany na góry". Na deser trzymam "Free solo" Alexa Honolda.
Yes, znalazlam! :-D Ale moze jakas mala aktualizacja? :-P
Super materiał. Też uwielbiam pana Wojtka. Może uda się zrealizować jakiś wywiad 👍
Świetna koszulka. Zbigniew Cybulski
no rzeczywiście!
Robisz świetną robotę :) Gratuluję 😁
Broad Peak, to moja ulubiona książka przez którą pokochałam gory i w ogole zaczelam interesowac się tematyka gorska
Lista jest bardzo subiektywna-trudno żeby taka nie była. Moim zdaniem pominąłeś Atak Rozpaczy-Artura Hajzera. Absolutnie kultową pozycję. Trylogia Tatrzańska Żóławskiego też bym mogła polecić.
"Groza Wokół K2" moja pierwsza książka o tematyce górskiej, pierwsza połowa lat 90'. Polecam
O tak dotknięcie pustki to jest mistrzostwo świata. Ja teraz czytam Halinę, widziałam że u ciebie też jest. Anatomia Góry też bardzo mi się spodobała. A wszystko zaczęło się od książki Moniki Witkowskiej o wyprawie na Everest, zupełnie przez przypadek kupiłam na promocji i wkręciłem się na maksa.
Uwielbiam literaturę górską, przeczytałam mnóstwo pozycji. U mnie wśród najciekawszych pozycji "Każdemu jego Everest" Mirosława Falko Dąsala
Tak!!! Dotknięcie pustki rewelacja, a potem Zew ciszy tego autora, biografia Kukuczka, K2 tryumf i tragedia, Nanga Parbat Davida Torres, Strefa zmierzchu Alison Osius, Na jednej linie Wanda Rutkiewicz, Nanda Devi John Roskelley, Biały Pająk Heinricha Harrera,...
Super filmik, jak zwykle z resztą😉 mój faworyt-Alek Lwow. Dzięki za Twoją świetną robotę 🤗🤗🤗
Świetna książka. Właśnie przeczytałam. Konieczna dla każdego kto chce zrozumieć alpinizm i himalaizm. A przy tym napisana w sposób dostępny i z humorem.
Dzięki za to zestawienie, wielu z tych pozycji nie czytałem. Moj top to chyba biografia Pustelnika, Rutkiewicz oraz Broad Peak. Niebo i piekło.
U mnie nr 7 to nr 1 . Wspaniały pomysł na ten czas. Nawet nie wiesz jak Ci zazdroszczę tych książek. Ja tez Wawrzyńca czytałam z biblioteki . Kiedy zrobisz o nim film ? Bardzo lubię książki Denisa za ta jego wole walki. Wielkie brawa za ten odcinek . Pozdrawiam.
Super, pierwsze top 2 trafione w zupełności, jeszcze dla mnie w top 10 : 'Ryczące Ośmiotysięczniki" ,"Na szczytach świata", " Alpejscy Wojownicy" - niektóre pozycje ocenione subiektywnie , bo jednemu mogą się podobać głównie opisy gór wyższych, a drugiemu głównie Tatry, a jeszcze inny woli książki gdzie są opisywane tragedie. Tak czy inaczej ciekawy odcinek. ;)
Dzięki! Ryczące właśnie czytam ;) "Alpejscy Wojownicy" i "Na szczytach świata" jak najbardziej godne polecenia. Miło znów Cię widzieć, pozdrawiam serdecznie ;)
AlpaDream Ryczące osmiotysievzniki u mnie też wysoko.
Zazdroszczę pokaźnego zbioru 👍Chcąc nie chcąc zrobiłam zamówienie na kilka polecanych przez Ciebie pozycji.Przeczytaj sobie autobiografię Piotra Pustelnika-przynajmniej moim zdaniem -warto 😊Pozdrawiam
"Zdobywcy, ludzie, szczyty, wyprawy." Wiem że jest to zestawienie top 10, niemniej jedanak, wpadłem ostatnio na ciekawe zestawienie w formie albumu od początku do czasów obecnych, więc w tym sensie jest to bardzo atrakcyjna pozycja nie tylko dla laików. Dobra pozycja dla początkujących i nie tylko, chcących zapoznać się z historią jak i ze współczesnymi najwybitniejszymi himalaistami ale nie tylko. Rok wydania 2020 więc bardzo aktualna, dużo map i zdjęć, wydane w formie albumu, nie trzeba też czytać całej, ponieważ każdy jej rozdział podzielony jest na różne tematyki, więc można czytać to co aktualnie nas interesuje. Jest dość droga, w empiku cena to koło 120 zł, ale mi na allegro udało się kupić nową za 60 zł. Pierwsze wydanie angielskie 2011r. Szkoda tylko, że tego Messnera w książce, opisują jako jednego z najwybitniejszych himalaistów, a Kukuczkę, jako tylko drugiego zdobywcę wszystkich ośmiotysięczników, to nie sprawiedliwe. No, ale czego można spodziewać się po anglikach, w bitwie o anglię też o nas zapomnieli!
Mój top topów to: 1. Trylogia tatrzańska W. Żuławskiego, 2. Zdobycie Mt. Everestu E. Hilarego i 3. Rozmowy o Evereście Cichy/Wielicki/Żakowski 👍💪💥
Dzięki wielkie za polecone książki , na pewno postaram się je zdobyć. Wreszcie pojawił się i kot bo już się o niego martwiłem ;) pozdrawiam
Polecam książkę Johna Portera ,,Przeżyć dzień jak tygrys" jest to historia Alexa Macintyrea partnera górskiegoWojciecha Kurtyki ,szkockiego wspinacza pioniera stylu alpejskiego ,ksiązka świetnie napisana,emocjonalna ,opisująca wspaniale wytyczanie nowych dróg w Himalajach,Alpach ale również ukazująca portret niezwykłego człowieka którego życie zostało nagle przerwane jesienią 1982 r na południowej ścianie Annapurny
Świetna książka
"Zaginiony w Himalajach" świetna bardzo polecam.
Zdecydowanie polecam książki Billa Tilman'a. Pozdrawiam.
Wydania cyklu Diuna z Phanthom Pressu z lat 90tych. Szanuję to!
Kocham to wydanie i tę serię 😍mimo, że po 1 przeczytaniu się rozsypuje w rękach 🤣
Bardzo Fajny Film Pozdrawiam
O wow jaka kolekcja 🥰 moja ulubiona to chyba Kurtyka.Sztuka wolnosci 🤗 bardzo fajna byly tez pozycje do Mackiewiczu i o Wandzie Rutkiewicz 😇
„Ah i biografia Hajzera! „Wszystko za Everest” - bardzo ciekawa, ogolnie cala historia tej wyprawy, chociaz tragiczna jest niezwykle pociagajaca
a propos autorki którą wymieniłeś Bernadette McDonald, polecam Ucieczka na szczyt. Myślę, że pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika gór, zwłaszcza w tematyce polskich osiągnieć i bardzo dobre też jest to na początek.
Spis przedstawianych książek przydałby się też w postaci opisu do filmu t.j. w spisie treści z minutami dostępu. Pozdrawiam.
Bardzo polecam książkę Tenzinga o jego życiu i zdobyciu Everestu razem z Edmundem Hillary pt. Czlowiek Everestu.
Panie Macieju,
Z upodobaniem słucham Pana tekstów. Góry w moim życiu oczywiście były, odegrały sporą rolę w "samowychowaniu". Później były już trochę w innym wydaniu, gdy na świecie pojawiły się dzieci. Ale one, obecnie dwie dorosłe kobiety wychowywały się też w sposób aktywny. Baza namiotowa SKPB pod Wysoką to miejsce które odwiedzały co roku.
Ale ja nie o tym. Czy zna Pan takie (stare) pozycje jak "Ludzie przed ścianą", "Każdemu według marzeń" i "Miejsce przy stole"? Autor, Andrzej Wilczkowski zmarł w tym roku. Był wyjątkowym człowiekiem. Miałam okazję znać go osobiście. Ciekawi mnie czy zna Pan te książki a jeśli tak, to co Pan o nich sądzi.
Pozdrawiam serdecznie.
Ps.
Kocisko zawsze mnie rozczula (bohaterka drugiego planu)
Ale kozak zabieram się za oglądanie ❤
ja tez
W następnym odcinku chcę zobaczyć tego zajebistego kota...
Imponująca kolekcja 😮☺️
Czytałeś Upadek olbrzymów wydawnictwa NapoleonV? Jeśli tak to co myślisz o tej książce?
Ale extra zabieram się za czytanie 🤩
A co z książką pt. spod zamarzniętych powiek?
Zgadzam się z oceną książek "Wołanie w górach" (choć ja mogę ją czytać od deski do deski) i "Wszystko za Everest" (choć mi podoba się ona jeszcze bardziej niż autorowi zestawienia, a zarzuty wobec Bukriejewa nie uważam za wadę, bo niby dlaczego). Od siebie dorzuciłbym jeszcze "K2 Triumf i tragedia" Jima Currana- autora szczerego, skromnego i bystrego- oraz "Dramat braci Messnerów" Jochena Hemmleba- najciekawsze dla mnie śledztwo w sprawie wysokogórskiego wypadku.
Jaki zestaw!! 🥰🥰
Właśnie jestem po lekturze Groza wokół K2, muszę przyznać, że miałeś rację, książka jest bardzo dobra.
W następnym odcinku może Pan Alek 🥰🥰🥰
Dla mnie numerem 1 jest
FALVEY PAT, GYALJE-SHERPA PEMBA
Mordercza góra Relacja najtragiczniejszej katastrofy wspinaczkowej na K2
Kurtyka.the best👍
A co z Wandą Rutkiewicz i
Upadkiem OLBRZYMÓW",
Kończę Wandę uważam
że biografia i nie tylko jest
super, przynajmniej dla mnie,
Olbrzymami zajmę się później,
Czyli w wolnej chwili.
Pozdrawiam serdecznie. 👍😁
PS. Kot też by poczytał 👌👌😂😂
Wandę Anny Kamińskiej? Moim zdaniem to bardzo dobra książka ale ją czytałem akurat z biblioteki, postaram się co kilka miesięcy robić takie uaktualnienia bo dość szybko tych książek przybywa. ;)
Pozdrawiam serdecznie!
Niedziela jest ? :O
Przez tego koronawirusa straciłem rachubę czasu
najlepszy odcinek, też kocham książki i koty :D
Dopiero zaczynasz z kulturystyką, czy zamierzasz zostać zwykłem 'sylwetka alpinisty'? Ptytam, bo kilka lat temu sam stąłem przed takim wyborem. Teraz jestem bardzo umięśniony i w ogóle mnie przeszkada mi to w zdobywaniu szczytów
Na mnie bardzo duże wrażenie zrobił "Chiński maharadża" Kurtyki. Chociaż jest to towar raczej deficytowy, to zdecydowanie warto poszukać i gdzieś go dorwać.
A czy opowiesz kiedyś o Przełęczy Diatłowa?
Kilka razy wypowiadałem sie na ten temat jednak co kilka dni to pytanie wraca😀 Uważam, że jest to historia już dość dobrze opisana i opowiedziana, a od lat nie wpłynęły żadne nowe informacje. Interesuje mnie ta historia jednak nie widzę sensu powielać tego co można znaleźć juz na innych kanałach. Zastanawiam się czy jeśli nadal będą osoby które chcą abym zrobił odcinek o przełęczy Diatłowa to czy nie zrobić go z okazji jakiejś okrągłej liczby subskrybcji jako materiał specjalny. Pozdrawiam
Mam książke góry wolność i przygoda.
Nagrasz jakieś NGT o wyprawach do jaskiń?
Są takie plany. ;)
Pozdrawiam wszystkich oglądających oraz autora filmu :)
Przezyc" E. Revol i skazany na gory Urubki obie sa swietne,
Super! Wiekszosc ksiazek mam, czesc w trakcie czytania🙂Chris Bonington fajne ksiazki pisze a sam jest zywa legenda. Moze sie uda zrobic material o nim albo moze o jakies wyprawie, ktora organizowal/bral udzial? Dzieki za najlepiej spedzone 18minut dzisiejszego dnia!
Powiem szczerze jestem najbardziej chyba poruszony historią polskiej wyprawy na Everest 89 i walką o przeżycie Marciniaka. Czy znacie jakąś dobrą pozycję na ten temat?
Zabawne - koło drugiego miejsca pomyślałam "no, dobrze, a gdzie 'Dotknięcie pustki'?"... I zaraz usłyszałam, gdzie :-) ;-) Co do "Wołania w górach" - mój egzemplarz jest z 1979 roku, już dostojnie pożółkły ;-) Poza tym dodałabym "W stronę Pysznej" i "Ludzie spod niebieskiego znaku". I jeszcze taka myśl - o "Księdze Tatr", do której niedawno wróciłam po latach: otóż bardzo! żałuję, że tyle tam propagandy pro-ludowej, skutecznie mi ona obrzydziła czytanie :-/
jest szansa, że zrobisz listę bądź pstrykniesz czytelne zdjęcie co masz na tym stosie obok siebie ? Bo te z dychy mam :)
cieszę się,że wysoko jest "POT" Zaplotnika
Nie wierzę xD Myślałem ,że nawet jej nie będzie w tym zestawieniu ,a tu na pierwszym miejscu moja ulubiona historia .
Tak czułam, że dotknięcie pustki zajmie 1 miejsce
Moją jedynką jest „Wanda” ze swoją karawaną marzeń a dwójeczka „Ucieczka na szczyt”, a później „Atak rozpaczy” A. Hajzera.
Świetne książki ;)
czytałam ostatnio Absurd Everestu, Denisa Urubki. Nie jest to moja pozycja nr 1 ale warto przeczytać :) PS. kotek poszukuje własnej ulubionej książki? xD
czytałem już książke o simonie moro ten włoski wspinacz,zdobył wiele 8000 zimą
Polecam Ucieczka na Szczyt
Gen. M Zaruskiego pt. NA TATRZANSKICH BEZDROZACH .
Lekarze w górach - najlepsza jaką czytałam
Dzięki za polecenie, ta jeszcze przede mną 😉
A są jakieś ciekawe książki dla troche młodszych?
BTW
Czy Szczytomaniak
zrobił odcinek
o
WOJTKU KURTYCE ?
NIE MOGĘ ZNALEŹĆ !
Nie, jeszcze nie ma takiego na kanale, bardzo to dziwne bo przecież to wybitny himalaista, muszę naprawić ten błąd. :D
Aż miło posłuchać. Świetny materiał. Wiecej inspiracji być może znajdziesz u mnie www.otoksiazka24.pl
A kot co czyta:)
Kochany Szczytomaniaku nie mając czasu na sprzątnięcie tła za plecami, duża walizka to za mało. Wystarczyłby koc. Super odcinek, dziękuje.
Uczysz polskiego 😅??
Nie i raczej mi to nie grozi😄 dla dobra dzieci lepiej żeby robił to ktoś inny 😆
@@Szczytomaniak wf czy geografia?
@@trybekasia z wykształcenia wf ale też w ramach lekcji wf dzieciaki mają lekcje pływania raz w tyg. bo dodatkowo jestem instruktorem pływania 😉
Szczęśliwy z Ciebie człowiek, że masz czas na czytanie i że nie oślepłeś od ich ilości. Też mam swoje top ten, ale z tym Krakauerem to się nie zgadzam. Facet jest dziennikarzem i prywatnie mendą. Zresztą to nie on to pisał, zrobiono to za niego. Kurtyka to mistyk i trochę taki zniewieściały książe. Osobiście przypadła mi do gustu ostatnio książka Bieleckiego bo jest prawdziwa i lubię Lwowa bo to taki Wojewódzki himalaizmu. Cięty język ale człowiek konkret no ale musi być tam taka osoba bo w innym przypadku Berbeka by do śmierci myślał, że zdobył Broad Peak za pierwszym razem, ale w sumie może by żył bo nie pojechałby dokończyć góry hmmmmmmm.
"Abominacja" Dana Simmonsa po prostu wbija w fotel...
A gdzie książka o Tomaszu Mackiewiczu i Elizabeth Revolth? ;) mnie się je super "słuchało"...
Tomasz Tomzik „Czapkins”? Fajna!
Śmiesznie Ci się Cybulski rusza i mruga.. He he
I po co ja ten film obejrzałam? Teraz zbankrutuję! 😂
Przepraszam 🙈🤣