Już jest dostępny album wnętrzarski naszego autorstwa „Polskie wnętrza” ❤ www.wnetrzazewnetrza.pl/ 🏠 Ponad 250 stron inspiracji. Udowadniamy, że domy są tak różne jak ich mieszkańcy. Warto myśleć niestandardowo, kierując się swoimi potrzebami. Przekonaj się, jak mieszkają Polacy! Przepiękne wydanie pełne inspiracji z naszego podwórka. Sprezentuj sobie lub swoim bliskim 🎁 Album "Polskie wnętrza" do kupienia tutaj: www.wnetrzazewnetrza.pl/sklep/ Więcej informacji w filmie: ruclips.net/video/ZtAR0w8dj18/видео.html
A najbardziej brakuje mi w Polsce automatów przy marketach które przyjmują plastik, butelki i puszki za drobną kwotę która potem obniża rachunek w danym markecie. Myślę że nawet menele zaczęli by zbierać to co leży po rowach . Sama na urlopie na Istri zbiralam swoje butelki, przez 2 tygodnie nazbieralo sie ich 30, co obnizylo moj ravhunek o 15 kun w Lidlu. W Chorwacji jest coś takiego, a w Polsce nie ma...
Może pomyślisz nad podcastem np. na Spotify? Takie godzinne odcinki fajnie byłoby po prostu słuchać.
5 лет назад+1
DeMi Jasne, pomyślę! Takie długie odcinki to raczej u mnie rzadkość, ale to w sumie niczego nie wyklucza. Sama często oglądam filmy na youtubie właśnie tak, jakbym tylko słuchała podcastu, bo jednocześnie zmywam naczynia czy prasuję, ale prawdą jest, że z telefonu trzeba mieć wykupiony pakiet, by móc wygasić ekran, a to już nie takie fajne. Dzięki za sugestię! Wezmę to pod uwagę i zorientuję się, jak publikować na Spotify :)
bardzo przydatny filmik, ostatnio wzięłam się porządniej za segregację i zachęcam do tego również ludzi w pracy, ale z niektórymi rzeczami mieliśmy problem, a dzisiaj wiele mi się rozjaśniło
czyli oblizany patyczek po lodach jest strasznym zagrożeniem biologicznym, a ogryzek jabłka jest już ok? Jabłka jedzą tylko zdrowi ludzie niewydzielający śliny?
Jestem osobą ECO ale segregacja śmieci i recycling jest dla mnie w tej postaci jakąś utopią. Po 1 segregacja śmieci to niebotyczne koszty ktore pośrednio ponoszą wszyscy obywatele w postaci przeogromnych dotacji z UE, urzędow miast czy gmin obnizenia różnych podatkow czy oplat dla tych firm , a milionowe zyski otrzymują tylko te firmy. Po 2 Takie firmy oraz składowiska odpadów powstają jak grzyby po deszczu, a wcale nie są tak do końca bezpieczne dla środowiska, a roznego rodzaju skażenia to już prawie norma. nie mówiąc już o ingerencji w nasz krajobraz. Wymieniac by negatywne skutki można by było długo , ale wystarczy obejrzeć sobie jeden z wielu reportarzy na ten temat np.ruclips.net/video/hnfzHQaKbHE/видео.html Uważam, że największy procent w odzysku i lub rycyclingu powinny ponosic firmy ktore bezpośrednio lub pośrednio są producentami odpadów. Wezmy na tapete np jedną z najbardziej znanych firm na całym świecie, no niech będzie to Coca Cola. Zastanawiam się czy znajdzię się tu choć jedna osoba ktora nigdy nie widziała rzuconej puszki tej firmy gdzieśw lesie, rowie na lące czy placu zabaw, czyba nie ten odpad można znaleść na całym świecie pod każdą szerokością i długością geograficzną. To ta firma powinna zadbać by odzyskać powiedzmy 50 procent swoich puszek i oddać je potem do huty czy gdzie indziej. Może swoje opakowania okałcjować, poustawiać automaty do skupu puszek może kożystać z opakowań wielorazowego urzytku, ma bardzo wiele narzędzi do tego by chociaż swoje opakowania choć w części odzyskać. I tak możemy rozpatrywać niemal każdą firme. znaczącą na rynku.
5 лет назад
Z tego, co mi wiadomo, prawo jest tak skonstruowane, że firmy dostarczające na rynek surowce w formie opakowań, mają obowiązek zebrać taką samą ilość czy jakąś część tej ilości danego surowca do przetworzenia. Nie muszą tego robić samodzielnie - mogą to zlecić innej firmie. Widziałam kiedyś takie tabele informujące ile czego trzeba zebrać z powrotem. Niemniej to oczywiście wciąż nie rozwiązuje problemu w całości. Mamy też dużo produktów z importu.
Mówimy tutaj o ROP czyli o rozszerzonej odpowiedzialności producenta jestem za, oczywiscie te koszty producent przeniesie na konsument ale wtedy już taki konsument nie wybierze go, będzie szukał tańszych rozwiązań a tańsze w utopi powinny być te ekologiczne
Hej mam pytanie o wytłoczki po jajkach. Nie mam możliwości donoszenia ich na targ, kupuje najczęściej w sklepie i chciałabym je wyrzucić do prawidłowego kubła. Czyli w końcu do którego :)?
4 года назад
Julia je wrzuca do kompostownika, swoim dżdżownicom. Jak nie masz kompostownika, to ewentualnie można podrzeć i dorzucić do bio, bo tak wchłonie wilgoć i zaraz się rozłoży. Na papier o tyle nie ma sensu, że a) wytłoczki często są brudne, b) to już ostatnie życie tego papieru, więc już za dużo z nich nie będzie potem.
Ogólnie fajnie👍 szkoda, że nie ma tego materiału w formie podkastu.
5 лет назад
Błękit Pruski Pomyślę nad publikacją podobnych treści w przyszłości też w formie podcastu. Może nawet ten jeszcze gdzieś wrzucę. Muszę się tylko najpierw dobrze zorientować, jak działają te serwisy podcastowe :)
Z odpadami typu biohazard trafiłaś w punkt! Z tym jest problem, o ile dana osoba nie pracuje w zawodzie medycznym lub szeroko pojętej biologii z dostępem do pojemników na tego typu odpady. "Plastik" z węglowodanów kukurydzianych/ziemniaczanych do bio, pojawiają się tzw. biówki w sklepach już.
Świetny odcinek, bardzo ciekawy i bardzo potrzebny. Dla osób z mniejszą ilością czasu / skupienia / cierpliwości mogłabyś jeszcze zrobić osobny filmik z najważniejszymi fragmentami z tego filmu, ale trwający parenaście minut. :) Rodzicom bym wtedy mogła podesłać. :D
Świetny film, polecam podzielić następnym razem na kilka krótszych - lepiej się ogląda. Dzięki za duużo wiedzy.
5 лет назад+2
Miałam takie opory, że jednak kanał wnętrzarski i jak nagle wlecą np. trzy filmy pod rząd o śmieciach, to proporcje wnętrz do innych treści się za bardzo zmienią 🙂 Bardziej skłaniała się do skrócenia filmu... ale wszystko wydawało mi się potrzebne i przydatne, więc ostatecznie stanęło na takiej jednej długiej wersji.
A mi się bardzo podoba taka forma filmiku w całości. Jak nie mam czasu to nie oglądam i zrobię to później jak będę miała na to czas. Cięcie całego materiału na kawałki niepotrzebnie rozprasza uwagę.
Znajoma szukała kiedyś w śmietniku grabi, które jej się rozłączyły z trzonkiem (nie chodzi o całe grabie, tylko o tę część metalową, która grabi). :) Po prostu zgarnęła ją niechcący ręcznie ze stosem liści i wyrzuciła. :) Albo to była taka graczka, nie pamiętam. :) Natomiast sama ze dwa razy wyrzuciłam łopatkę służącą do sprzątania kuwety, bo położyłam ją tylko na chwilę w koszu na śmieciach, po czym łapałam worek i siuu do zsypu. :)
5 лет назад+1
Katarzyna R. Sama końcówka grabi - to ma sens! 😅 Wyobraziłam sobie takie w całości i wielką górę liści, która musiałaby je przysypać 😃 My chyba łyżeczkę kiedyś tak wywaliliśmy przypadkiem... Lena jak była mała na pewno miała skłonność do wyrzucania opakowań po jogurtach razem z łyżeczkami, ale na szczęście orientowaliśmy się w porę :p
Przez wprowadzenie sortowania na 5 pojemników zrobiło się wielkie zamieszanie. Nauczcie dzieci sortować na 3 frakcje i od nich nauczcie się jak sortować śmieci. W pierwszym kroku wystarczy pamiętać aby oddzielnie traktować szkło. W drugim kroku wystarczy aby bioodpadów nie wrzucać do recyklingowanych. Mamy wtedy 3 frakcje. 1) MIX[papier, plastik, metal] 2) BIOodpady 3) Szkło. Nie wyobrażam sobie dzielić odpadów z jednego talerza na dwa oddzielne pojemniki. Pojemnik na zmieszane z sugerowanej piątki jest błędem. Papier tak samnależało by wrzucać do plastiku i metalu czyli pojemnik MIX według mojego opisu, gdyż procesy produkcji łączą papier z plastikiem. Branża opakowaniowa się nie dostosuje do przepisów gdyż nie wymyślono jeszcze przeźroczystego papieru. Zalecam sortowanie na 3,6,9. #369sortwaste Zachęcam do przeczytania e-booka. 369sortwaste.pl/archive/sortowanieodpadow369_v3.pdf
Tak, strzykawki powinny iść do odpadów zmieszanych. Ale najlepiej zawinąć je w jakiś odpad, który nie jest przetwarzalny, a chroni zwierzęta grzebiące w koszu albo ludzi, który opróżniają pojemniki, przed ewentualnym skaleczeniem (może to być np. zużyta podpaska - nikt jej rozwijać nie będzie, a jednocześnie igła nikogo nie ukłuje).
5 лет назад
@@JuliaWizowska A czy samo podpisanie worka ze strzykawkami może pomóc? Czy raczej nikt nie zauważy takiego napisu na worku?
Miałam taki młynek i niestety nie byłam w stanie oddzielić plastikowych części od szkła. Edit: tak! Dokładnie, takie woreczki powinny być od razu dostępne w sklepie.
Fajnie ze ktoś na tym zarabia tylko nie my konsumenci, za opakowanie o ile się nie mylę to my płacimy jak kupujemy jedzenie,za śmieci powinni być odpowiedzialni od samego początku do końca producenci żywnosci, jeszcze im umyjmy ,posegregujmy a oni tylko zbiorą kaskę,rozgrywają nas jak chcą.
Pojemniczki po owocach też niektóre sklepy przyjmują 😍.
5 лет назад
Patrycja Wierzbicka O, to super! Muszę zapytać w sklepikach niedaleko nas, kto co przyjmuje. Moja mama pracuje w szpitalu i tam zanosi takim wędrownym sprzedawcom opakowania po jajkach, więc my po prostu jej oddajemy wytłoczki (mieszkamy blisko, więc to nie problem podrzucić), ale przy okazji zakupów mogłoby być wygodniej. Latem też mieliśmy łubiankę w komis, by nie przesypywać truskawek w siatki za każdym razem.
Chyba muszę się tego wyuczyć na pamięć, bo to bardziej złożone, niż się spodziewałam. A gdzie wyrzucić pudelka po zapałkach czy resztki zużytych świeczek? Co to w ogóle za odpad - wosk od świecy? Od jakiegoś czasu dumam, gdzie wyrzucić ztępiony nóż kuchenny; czuję wręcz moralny obowiązek zabezpieczenia go czymś, bo nikomu nie życzę pokaleczenia się nim ani tym bardziej już zakażenia, jeśli po kontakcie z innymi śmieciami ten nóż mialby być czymś ufajdany... ale tak czy siak - ostrze jest metalowe, a rączka drewniana, i co z tym zrobić? A gdzie wyrzucić porcelanę - wiecie, potłuczone kubki, talerze, itp; czy to się w ogóle segreguje? A jak już poruszyliście temat kuwety, to co zrobić z brudnymi trocinami z posłania chomika czy myszy? Powinnam była już dawno temu to obejrzeć, trzymam kciuki za tę książkę; powinny być z tego jakieś wykłady czy szkolenia, czy ktoś coś organizuje? - urzędy gminy, ten cały PSZOK, albo takie osoby, jak pani Julia?
3 года назад
Hej :) Książka jest już do kupienia. Co do śmieci, które wymieniłaś, obawiam się, że wszystko do zmieszanych :( Resztki wosku ewentualnie można zbierać i zrobić z nich nową świecę, ale to już trzeba lubić takie zabawy :)
@ No, myślę, że spróbuję, już nawet mam trochę wosku zebrane; jakoś tak się składa, że mam słabość do prac typu hand made - czy to przerabianie ciuchow, czy biżuterii i ozdób, hehe :-D to czemu by nie spróbować jeszcze świecy; Dzięki za odpowiedź. ;-) A co do segregacji i ratowania naszej planety to myślę, że powinni mieć jakiś dobry sposób na usuwanie odpadów chemicznych; - tyle tego jest, farby, lakiery, środki czystości, czy nawet jakaś plastelina dla dzieci albo zwykły tusz z długopisa... Hmmm, jakby tak w tej sprawie zorganizować petycję, moze coś by się nam udało... ;-)
Co za argument, że patyczków po lodach nie wrzucamy ze względu na ślinę. A to tej nie ma na ogryzku z jabłka, czy resztkach niedojedzonego posiłku? Czysta patologia.
jak są wątpliwości, to obywatelski obowiązek nakazuje wrzucić do zmieszanych. Też kiedyś wszystkie plastiki wrzucałam do tworzyw sztucznych, ale dowiedziałam się, że np. plastikowych zabawek czy jednorazowych naczyń tam nie wolno wkładać.
według wytycznych mojej gminy opakowań po jogurtach nie należy wyrzucać do pojemnika na tworzywa sztuczne (dziwię się 🤷♀️) czy wiecie z czego może to wynikać?
5 лет назад+5
Mateusz Patuła Możliwe, że nie mają rynku zbytu na to tworzywo i nie chcą zaśmiecać taśmy opakowaniami, które i tak sami musieliby odrzucić :(
Znam jeszcze takie osoby które twierdzą że nie ma żadnych sortowni, są tylko wysypiska i ze nikt tego nie przetwarza i wszystko wrzucają do zmieszanych...
Niech ludzie to oglądają i się stosuja. Wiadomo że temat segregacji nie rozwiązuje kwestii za dużej ilości smieci, mikroplastiku i toksycznego dymu ze spalarni, ale lepsza segregacja niż wyrzucanie do lasu albo niesegregowanie.
I pomyśleć, że jeszcze niedawno polski minister środowiska nie widział powodu aby segregować odpady domowe... :-( www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/nie-widze-powodu-zeby-nakladac-obowiazek-segregowania-smieci,56300.html
Starsze osoby mające maleńką kuchnię gdzie TYLKO kucharka się zmieści będą mieszkać w ŚMIETNIKU !
5 лет назад
To sugestia, że mała kuchnia nie pomieści kilku koszy? Otóż niespodzianka - szafkę pod zlewem przeważnie wszyscy mają taką samą. Zamiast jednego kubła w szafce, można zamontować kilka mniejszych pojemników w szufladzie. Wtedy nie ma problemu, że któreś są w głębi, a gdy śmieci rozkładają się na kilka kubłów, kosze mogą być mniejsze, bo wolnej się zapełniają.
Już jest dostępny album wnętrzarski naszego autorstwa „Polskie wnętrza” ❤
www.wnetrzazewnetrza.pl/ 🏠
Ponad 250 stron inspiracji. Udowadniamy, że domy są tak różne jak ich mieszkańcy. Warto myśleć niestandardowo, kierując się swoimi potrzebami. Przekonaj się, jak mieszkają Polacy!
Przepiękne wydanie pełne inspiracji z naszego podwórka. Sprezentuj sobie lub swoim bliskim 🎁
Album "Polskie wnętrza" do kupienia tutaj: www.wnetrzazewnetrza.pl/sklep/
Więcej informacji w filmie: ruclips.net/video/ZtAR0w8dj18/видео.html
A najbardziej brakuje mi w Polsce automatów przy marketach które przyjmują plastik, butelki i puszki za drobną kwotę która potem obniża rachunek w danym markecie. Myślę że nawet menele zaczęli by zbierać to co leży po rowach . Sama na urlopie na Istri zbiralam swoje butelki, przez 2 tygodnie nazbieralo sie ich 30, co obnizylo moj ravhunek o 15 kun w Lidlu. W Chorwacji jest coś takiego, a w Polsce nie ma...
Pani jest meega obcykana w temacie ekologii, bardzo dobrze się Pani słucha, dużo dobrych, przydatnych informacji - dziękuję! :-)
Masa przydatnych informacji, świetny materiał :)
Oooooo matkooooo jak dobrze się ciebie słucha! Wspaniała kobieta!!
Dzięki! Bardzo potrzebowałam takiego materiału, informacji!
Może pomyślisz nad podcastem np. na Spotify? Takie godzinne odcinki fajnie byłoby po prostu słuchać.
DeMi Jasne, pomyślę! Takie długie odcinki to raczej u mnie rzadkość, ale to w sumie niczego nie wyklucza. Sama często oglądam filmy na youtubie właśnie tak, jakbym tylko słuchała podcastu, bo jednocześnie zmywam naczynia czy prasuję, ale prawdą jest, że z telefonu trzeba mieć wykupiony pakiet, by móc wygasić ekran, a to już nie takie fajne. Dzięki za sugestię! Wezmę to pod uwagę i zorientuję się, jak publikować na Spotify :)
Super film! Bardzo dużo mi wyjaśnił! To powinna być pozycja obowiązkowa w szkołach i wszędzie ;)
baaaaaaaardzo dziękuje za te filmik ! ważny temat, masa informacji przekazanych w przystępny sposób.
Super pomysł na film. Rewelacja!! Julia, Twoje podejście do tematu bardzo profesjonalne👍aż jestem ciekawa książki.
Wow, wyszedł Ci coś a'la reportaż z tego filmiku :) szacun! :)
Świetny odcinek. Duzo sie dowiedziałam;)
BArdzo pomocny filmik! dziękuję!
Świetny filmik! Świetny gość, bardzo miło się słucha, pozdrowienia!
bardzo przydatny filmik, ostatnio wzięłam się porządniej za segregację i zachęcam do tego również ludzi w pracy, ale z niektórymi rzeczami mieliśmy problem, a dzisiaj wiele mi się rozjaśniło
Świetny materiał!
tego właśnie szukałam! Dzięki za ten filmik
czyli oblizany patyczek po lodach jest strasznym zagrożeniem biologicznym, a ogryzek jabłka jest już ok? Jabłka jedzą tylko zdrowi ludzie niewydzielający śliny?
Jestem osobą ECO ale segregacja śmieci i recycling jest dla mnie w tej postaci jakąś utopią. Po 1 segregacja śmieci to niebotyczne koszty ktore pośrednio ponoszą wszyscy obywatele w postaci przeogromnych dotacji z UE, urzędow miast czy gmin obnizenia różnych podatkow czy oplat dla tych firm , a milionowe zyski otrzymują tylko te firmy. Po 2 Takie firmy oraz składowiska odpadów powstają jak grzyby po deszczu, a wcale nie są tak do końca bezpieczne dla środowiska, a roznego rodzaju skażenia to już prawie norma. nie mówiąc już o ingerencji w nasz krajobraz. Wymieniac by negatywne skutki można by było długo , ale wystarczy obejrzeć sobie jeden z wielu reportarzy na ten temat np.ruclips.net/video/hnfzHQaKbHE/видео.html Uważam, że największy procent w odzysku i lub rycyclingu powinny ponosic firmy ktore bezpośrednio lub pośrednio są producentami odpadów. Wezmy na tapete np jedną z najbardziej znanych firm na całym świecie, no niech będzie to Coca Cola. Zastanawiam się czy znajdzię się tu choć jedna osoba ktora nigdy nie widziała rzuconej puszki tej firmy gdzieśw lesie, rowie na lące czy placu zabaw, czyba nie ten odpad można znaleść na całym świecie pod każdą szerokością i długością geograficzną. To ta firma powinna zadbać by odzyskać powiedzmy 50 procent swoich puszek i oddać je potem do huty czy gdzie indziej. Może swoje opakowania okałcjować, poustawiać automaty do skupu puszek może kożystać z opakowań wielorazowego urzytku, ma bardzo wiele narzędzi do tego by chociaż swoje opakowania choć w części odzyskać. I tak możemy rozpatrywać niemal każdą firme. znaczącą na rynku.
Z tego, co mi wiadomo, prawo jest tak skonstruowane, że firmy dostarczające na rynek surowce w formie opakowań, mają obowiązek zebrać taką samą ilość czy jakąś część tej ilości danego surowca do przetworzenia. Nie muszą tego robić samodzielnie - mogą to zlecić innej firmie. Widziałam kiedyś takie tabele informujące ile czego trzeba zebrać z powrotem. Niemniej to oczywiście wciąż nie rozwiązuje problemu w całości. Mamy też dużo produktów z importu.
@ Niemcy wróciły do szklanych opakowań tak wody i mleka.....!!!
Mówimy tutaj o ROP czyli o rozszerzonej odpowiedzialności producenta jestem za, oczywiscie te koszty producent przeniesie na konsument ale wtedy już taki konsument nie wybierze go, będzie szukał tańszych rozwiązań a tańsze w utopi powinny być te ekologiczne
@ tutaj chodzi o odzysk określonej ilości opakowań z rynku w stosunku do tego co się wprowadzilo, firmy mogą to zlecić organizacjom odzysku
Oooo 😀😀😀jakie fajne ❤️❤️
Hej mam pytanie o wytłoczki po jajkach. Nie mam możliwości donoszenia ich na targ, kupuje najczęściej w sklepie i chciałabym je wyrzucić do prawidłowego kubła. Czyli w końcu do którego :)?
Julia je wrzuca do kompostownika, swoim dżdżownicom. Jak nie masz kompostownika, to ewentualnie można podrzeć i dorzucić do bio, bo tak wchłonie wilgoć i zaraz się rozłoży. Na papier o tyle nie ma sensu, że a) wytłoczki często są brudne, b) to już ostatnie życie tego papieru, więc już za dużo z nich nie będzie potem.
@ dzięki wielkie :)
Ogólnie fajnie👍 szkoda, że nie ma tego materiału w formie podkastu.
Błękit Pruski Pomyślę nad publikacją podobnych treści w przyszłości też w formie podcastu. Może nawet ten jeszcze gdzieś wrzucę. Muszę się tylko najpierw dobrze zorientować, jak działają te serwisy podcastowe :)
Z odpadami typu biohazard trafiłaś w punkt! Z tym jest problem, o ile dana osoba nie pracuje w zawodzie medycznym lub szeroko pojętej biologii z dostępem do pojemników na tego typu odpady. "Plastik" z węglowodanów kukurydzianych/ziemniaczanych do bio, pojawiają się tzw. biówki w sklepach już.
Tego potrzebowałam, idę słuchać.
Świetny odcinek, bardzo ciekawy i bardzo potrzebny. Dla osób z mniejszą ilością czasu / skupienia / cierpliwości mogłabyś jeszcze zrobić osobny filmik z najważniejszymi fragmentami z tego filmu, ale trwający parenaście minut. :) Rodzicom bym wtedy mogła podesłać. :D
Dobra robota
Świetny film, polecam podzielić następnym razem na kilka krótszych - lepiej się ogląda.
Dzięki za duużo wiedzy.
Miałam takie opory, że jednak kanał wnętrzarski i jak nagle wlecą np. trzy filmy pod rząd o śmieciach, to proporcje wnętrz do innych treści się za bardzo zmienią 🙂 Bardziej skłaniała się do skrócenia filmu... ale wszystko wydawało mi się potrzebne i przydatne, więc ostatecznie stanęło na takiej jednej długiej wersji.
A mi się bardzo podoba taka forma filmiku w całości. Jak nie mam czasu to nie oglądam i zrobię to później jak będę miała na to czas. Cięcie całego materiału na kawałki niepotrzebnie rozprasza uwagę.
Znajoma szukała kiedyś w śmietniku grabi, które jej się rozłączyły z trzonkiem (nie chodzi o całe grabie, tylko o tę część metalową, która grabi). :) Po prostu zgarnęła ją niechcący ręcznie ze stosem liści i wyrzuciła. :)
Albo to była taka graczka, nie pamiętam. :)
Natomiast sama ze dwa razy wyrzuciłam łopatkę służącą do sprzątania kuwety, bo położyłam ją tylko na chwilę w koszu na śmieciach, po czym łapałam worek i siuu do zsypu. :)
Katarzyna R. Sama końcówka grabi - to ma sens! 😅 Wyobraziłam sobie takie w całości i wielką górę liści, która musiałaby je przysypać 😃
My chyba łyżeczkę kiedyś tak wywaliliśmy przypadkiem... Lena jak była mała na pewno miała skłonność do wyrzucania opakowań po jogurtach razem z łyżeczkami, ale na szczęście orientowaliśmy się w porę :p
w Kauflandzie i chyba Lidlu są już od dawna takie siateczki do ważenia warzyw/owoców, z materiału, kosztują 2-3zł
Gdy nagrywałyśmy ten film, jeszcze nie było. Ale faktycznie potem zostały wprowadzone. Mam te z Lidla 👌
Jest jeszcze jedna kwestia pozostawiania szkła w naturze, zawsze istnieje ryzyko zaproszenia ognia
A co z olejem silnikowym?
CHYBA POWINNY BYC TAKIE POJEMNIKI, BYNAJMNIEJ NA ZACHODZIE TAKIE SĄ
do PSZOK-a
frytki sobie murzyńskie usmarz
Ma Pani bardzo fajny wisior :-) taki prosty. . .zdrowy dla ciała (nie uczula), ekologiczny, bardzo ładny :-)
Przez wprowadzenie sortowania na 5 pojemników zrobiło się wielkie zamieszanie. Nauczcie dzieci sortować na 3 frakcje i od nich nauczcie się jak sortować śmieci. W pierwszym kroku wystarczy pamiętać aby oddzielnie traktować szkło. W drugim kroku wystarczy aby bioodpadów nie wrzucać do recyklingowanych. Mamy wtedy 3 frakcje. 1) MIX[papier, plastik, metal] 2) BIOodpady 3) Szkło.
Nie wyobrażam sobie dzielić odpadów z jednego talerza na dwa oddzielne pojemniki.
Pojemnik na zmieszane z sugerowanej piątki jest błędem.
Papier tak samnależało by wrzucać do plastiku i metalu czyli pojemnik MIX według mojego opisu, gdyż procesy produkcji łączą papier z plastikiem. Branża opakowaniowa się nie dostosuje do przepisów gdyż nie wymyślono jeszcze przeźroczystego papieru.
Zalecam sortowanie na 3,6,9. #369sortwaste
Zachęcam do przeczytania e-booka.
369sortwaste.pl/archive/sortowanieodpadow369_v3.pdf
Hej,
Super filmik mam takie pytanko jeśli wrzucę do woreczka niebezpieczne odpady np strzykawki i podpisze woreczek strzykawki! Ma to sens czy ?
Tak, strzykawki powinny iść do odpadów zmieszanych. Ale najlepiej zawinąć je w jakiś odpad, który nie jest przetwarzalny, a chroni zwierzęta grzebiące w koszu albo ludzi, który opróżniają pojemniki, przed ewentualnym skaleczeniem (może to być np. zużyta podpaska - nikt jej rozwijać nie będzie, a jednocześnie igła nikogo nie ukłuje).
@@JuliaWizowska A czy samo podpisanie worka ze strzykawkami może pomóc? Czy raczej nikt nie zauważy takiego napisu na worku?
@ raczej nie zauważą - przez instalacje przechodzą ogromne ilości odpadów, nikt nie wczytuje się, co jest napisane na woreczkach :)
Miałam taki młynek i niestety nie byłam w stanie oddzielić plastikowych części od szkła.
Edit: tak! Dokładnie, takie woreczki powinny być od razu dostępne w sklepie.
Fajnie ze ktoś na tym zarabia tylko nie my konsumenci, za opakowanie o ile się nie mylę to my płacimy jak kupujemy jedzenie,za śmieci powinni być odpowiedzialni od samego początku do końca producenci żywnosci, jeszcze im umyjmy ,posegregujmy a oni tylko zbiorą kaskę,rozgrywają nas jak chcą.
Powinniśmy używać wielokrotnie opakowania. Kto to wymyslił i po co, aby bylo tak dużo plastiku, papierowe reczniki itd
Pojemniczki po owocach też niektóre sklepy przyjmują 😍.
Patrycja Wierzbicka O, to super! Muszę zapytać w sklepikach niedaleko nas, kto co przyjmuje. Moja mama pracuje w szpitalu i tam zanosi takim wędrownym sprzedawcom opakowania po jajkach, więc my po prostu jej oddajemy wytłoczki (mieszkamy blisko, więc to nie problem podrzucić), ale przy okazji zakupów mogłoby być wygodniej. Latem też mieliśmy łubiankę w komis, by nie przesypywać truskawek w siatki za każdym razem.
Chyba muszę się tego wyuczyć na pamięć, bo to bardziej złożone, niż się spodziewałam. A gdzie wyrzucić pudelka po zapałkach czy resztki zużytych świeczek? Co to w ogóle za odpad - wosk od świecy? Od jakiegoś czasu dumam, gdzie wyrzucić ztępiony nóż kuchenny; czuję wręcz moralny obowiązek zabezpieczenia go czymś, bo nikomu nie życzę pokaleczenia się nim ani tym bardziej już zakażenia, jeśli po kontakcie z innymi śmieciami ten nóż mialby być czymś ufajdany... ale tak czy siak - ostrze jest metalowe, a rączka drewniana, i co z tym zrobić?
A gdzie wyrzucić porcelanę - wiecie, potłuczone kubki, talerze, itp; czy to się w ogóle segreguje? A jak już poruszyliście temat kuwety, to co zrobić z brudnymi trocinami z posłania chomika czy myszy?
Powinnam była już dawno temu to obejrzeć, trzymam kciuki za tę książkę; powinny być z tego jakieś wykłady czy szkolenia, czy ktoś coś organizuje? - urzędy gminy, ten cały PSZOK, albo takie osoby, jak pani Julia?
Hej :) Książka jest już do kupienia. Co do śmieci, które wymieniłaś, obawiam się, że wszystko do zmieszanych :(
Resztki wosku ewentualnie można zbierać i zrobić z nich nową świecę, ale to już trzeba lubić takie zabawy :)
@ No, myślę, że spróbuję, już nawet mam trochę wosku zebrane; jakoś tak się składa, że mam słabość do prac typu hand made - czy to przerabianie ciuchow, czy biżuterii i ozdób, hehe :-D to czemu by nie spróbować jeszcze świecy; Dzięki za odpowiedź. ;-)
A co do segregacji i ratowania naszej planety to myślę, że powinni mieć jakiś dobry sposób na usuwanie odpadów chemicznych; - tyle tego jest, farby, lakiery, środki czystości, czy nawet jakaś plastelina dla dzieci albo zwykły tusz z długopisa... Hmmm, jakby tak w tej sprawie zorganizować petycję, moze coś by się nam udało... ;-)
Co za argument, że patyczków po lodach nie wrzucamy ze względu na ślinę. A to tej nie ma na ogryzku z jabłka, czy resztkach niedojedzonego posiłku? Czysta patologia.
jak są wątpliwości, to obywatelski obowiązek nakazuje wrzucić do zmieszanych. Też kiedyś wszystkie plastiki wrzucałam do tworzyw sztucznych, ale dowiedziałam się, że np. plastikowych zabawek czy jednorazowych naczyń tam nie wolno wkładać.
według wytycznych mojej gminy opakowań po jogurtach nie należy wyrzucać do pojemnika na tworzywa sztuczne (dziwię się 🤷♀️)
czy wiecie z czego może to wynikać?
Mateusz Patuła Możliwe, że nie mają rynku zbytu na to tworzywo i nie chcą zaśmiecać taśmy opakowaniami, które i tak sami musieliby odrzucić :(
Znam jeszcze takie osoby które twierdzą że nie ma żadnych sortowni, są tylko wysypiska i ze nikt tego nie przetwarza i wszystko wrzucają do zmieszanych...
Niech ludzie to oglądają i się stosuja. Wiadomo że temat segregacji nie rozwiązuje kwestii za dużej ilości smieci, mikroplastiku i toksycznego dymu ze spalarni, ale lepsza segregacja niż wyrzucanie do lasu albo niesegregowanie.
A szaszetki po karmie dla psa kota
Film nastawiony tylko na mieszkańców miast. We wsiach nie mamy żadnych kolorówką pojemników.
patyczki mają kontakt ze śliną i nie idą do "bio", a ogryzki jabłek albo pestki z owoców, które się oślinione wypluło jakoś idą do "bio"
Ostatnio w Kauflandzie (na stoisku warzywym) widziałam takie woreczki :)
I pomyśleć, że jeszcze niedawno polski minister środowiska nie widział powodu aby segregować odpady domowe... :-( www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/nie-widze-powodu-zeby-nakladac-obowiazek-segregowania-smieci,56300.html
kurde wszystko do jednego a plastik do pieca nie mam czasu na głupoty
Starsze osoby mające maleńką kuchnię gdzie TYLKO kucharka się zmieści będą mieszkać w ŚMIETNIKU !
To sugestia, że mała kuchnia nie pomieści kilku koszy? Otóż niespodzianka - szafkę pod zlewem przeważnie wszyscy mają taką samą. Zamiast jednego kubła w szafce, można zamontować kilka mniejszych pojemników w szufladzie. Wtedy nie ma problemu, że któreś są w głębi, a gdy śmieci rozkładają się na kilka kubłów, kosze mogą być mniejsze, bo wolnej się zapełniają.
8
świetny odcinek, ale folia w bio? nie kumam
Folia w bio raczej nie, który fragment filmu zawierał takie przesłanie? Może wdarł się błąd, to mogę skasować tę wypowiedź
40 minuta 30s !!
Puscili nam to w szkole, pzdr