Szerszenie w budkach
HTML-код
- Опубликовано: 7 фев 2025
- Dziś odcinek bardziej entomologiczny niż ptasi. Opowiadam o szerszeniach, bo te owady często zamieszkują budki, które powiesiliśmy dla ptaków. Co zrobić gdy te owady się pojawią na co uważać. Ile gatunków szerszeni żyje w Polsce. Kiedy czyścić budki żeby nie narazić się na atak. Ile użądleń może być groźnych dla życia ? O tym wszystkim opowiadam w niniejszym odcinku.
Odcinek powstał na prośbę kilku osób w tym jednej, która została przez te owady dotkliwie pożądlona.
Możesz wspomóc rozwój kanału i zostać jego patronem. Link do mojego profilu na Patronite: patronite.pl/p... - Dziękuję patronom za okazane wsparcie ! Dzięki wam kanał się rozwija i jest w stanie funkcjonować. Jeśli link nie zadziała można wejść na patronite.pl/ i w opcji szukaj wpisz "Ptasia strefa"
Jeśli koniecznie chcesz się ze mną skontaktować to pisz na: Facebook strona "ptasia strefa" (strona gdzie zamiast twarzy jest logo kanału) lub: ptasiastrefa(AT)gmail.com gdzie „(AT)” należy zastąpić znakiem „@” Czas oczekiwania na odpowiedź jest bardzo zmienny, ostatnio z racji wielu wiadomości wydłużył się … Proszę nie pisać na formularz na stronie ptasiastrefa.pl (nie działa) ani na moje prywatne konto na Facebook-u (to gdzie widać moją twarz), te wiadomości trafiają do folderu „inne” i na nie, nie odpowiadam.
!!! Uwaga w sprawach pilnych to może nie być najlepszy wybór! Mogę nie zdążyć odpowiedzieć na czas!!! Na wiadomości odpisuję co kilka - kilkanaście dni !!!
Jeśli twoja sprawa dotyczy pisklaka lub rannego ptaka zobacz te filmy :
• Czy naprawdę wypadł z ...
• Jak ratować ptaki ?
Witam. Mam obserwacje na temat ptaków i ćmy bukszpanowej.
Mam na posesji i w okolicy sporo drzew. Mam kilkanaście budek lęgowych zamieszkuwanych przez sikorki i wróble. Miałem też kilkanaście kilkunastoletnich krzaków bukszpanów i kilkanaście kilkuletnich. Trzy albo cztery lata temu wszystko zeżarła ćma bukszpanowa. Zostały dwa duże krzewy rosnące na uboczu.
W ubiegłym roku wiosną zauważyłem, że na tych bukszpanach żeruja intensywnie sikorki i wróble. Wcześniej tego nie robiły.
Jesienią czyściłem budki i w conajmniej dwóch znalazłem martwe opierzone pisklaki sikorek. Pomyślałem, że może otrułem je opryskami . W tym roku wiosną też żerowały na nich sikorki i wróble. Wyjadły większość szkodników, które pojawiły się dopiero po sezonie lęgowym i nie mozna ich opanować.
Do budek nie zaglądałem, ale zadzwonił znajomy,że zajrzal do jednej budki i ujawnił martwą prawie dorosłą sikorkę.
Poza tym zauważyliśmyznaczny spadek iliści sikorek i wróbli.
Reasumując, sikorji i wróble nauczyły się zjadać larwy ćmy bukszpanowej i może to być dla nich zabójcze. Może same tego nie jedzą a karmią tylko młode.
Może jest to temat do badania na pracę doktorską.
Do tej pory pisano,że ptaki tych larw nie jedzą,bo są trujące.
Myślę, że Ptasia Strefa jest właściwym adresatem.
Pozdrawiam.
Był odcinek 5 miesięcy temu.
ruclips.net/video/mrqZkY_M7e8/видео.html
Dziś się dowiedziałam, że straż przyjeżdża do usunięcia gniazd szerszeni tylko do miejsc użyteczności publicznej. Jeśli dotyczy to domów lub bloków trzeba sobie samemu załatwić firmę, która to zrobi
Pismaki gorsza plaga niż szerszeń azjatycki.
Bardzo dobry uspokajający film. Pozdrawiam
Pozdrowionka☀️♥️
Przyjemny odcinek filmiku zrobiłas ptasia sfero z tymi szerszeniam w tych budkach. Miłego wieczoru dla wszystkich oglądających pozdro. Czesc.
Jak zwykle super film
Świetny film, pozdrawiam.
Super wykład . Dzieki Panie Jakubie.
Miałem gniazdo szerszeni nad wejściem do szopy na narzędzia na ogródku. Wchodziłem i wychodziłem przez cały sezon aż do późnej jesieni, gdy opuściły gniazdo. Później wylęgały się jeszcze larwy ale już nie było dorosłych osobników, które mogłyby je karmić. Ostrożnie poruszałem się w okolicy bo gniazdo było nad głową. Nie trzaskałem drzwiami. Nigdy mnie nie zaatakowały.
Dziękuję za ten
edukacyjny film
Pozdrawiam
Dziękuje serdecznie za film. O to chodziło. 😊
Mam szerszenie w pomieszczeniu nad moim garażem. Nie wchodzę im w drogę i jakoś razem funkcjonujemy. Co odkryłem właśnie to, że są aktywne w nocy o czym nie miałem pojęcia. Mój syn jest z nimi oswojony i są dla niego czymś normalnym z czym trzeba żyć, ale gdy przyjdzie ze znajomymi panikują jak małe dzieci a to chłopy po 16-17 lat.
Całe lato w zeszłym roku szerszenie mieszkały pod dachem mojego domu ... i wcale sobie sobie nie przeszkadzaliśmy. W przeciwieństwie do natrętnych os nie były zainteresowane nami czy naszym jedzeniem. Zimą puste już gniazdo zdjąłem.
Tak osy są bardzo wścibskie, natrętne i zainteresowane tym co na stole.
Szerszeni są zajęte swoimi sprawami i nigdy ich nie trafiłem na próbie żerowania lub nawet tylko zainteresowania, tym co na stole ✌️
Miałem szerszenie za deskowaniem starego domu, akurat nad hamakiem miały dziurę wlotową.
To bardzo spokojne owady. Z osami nie dało by się sąsiadować w takiej bliskości. Najlepszego!
Potwierdzam. Raczej nie przeszkadzają, zajmują się swoimi sprawami.
@@pete7atgazetapl Tak samo trzmiele. Moja babcia łapała w domu zabłąkanego trzmiela w rękę, jak muchę. Mówiła, że jak go nie ściśniesz to cię nie ugryzie. Nie próbowałem tego weryfikować doświadczalnie ale nie widziałem, żeby ją kiedykolwiek dziabnął w takiej sytuacji. Pozdrawiam.
@@pete7atgazetaploczywiście, tylko ich nie zaczpiać.
Mam gniazdo w poddaszu altany 3.5-4 m od miejsca odpoczynku i grilowania. Dużo ich przelatuje nad i między biesiadnikami, ale nie niepokojone zupełnie nie są agresywne. Zaraz obok jest szpaler bzu lilaka, ktorego sok jest dla nich przysmakiem. Bzy trochę
cierpią, ale niegroźnie i do przyjęcia ❤
Rok w rok szerszenie gniazdują w świerku rosnącym tuż przy moim domu. Przylatują mniej więcej w maju, i przez całą wiosnę z okna słychać jak kursują. Nie wchodzimy sobie w drogę, i tak już kilka sezonów się koegzystuje.
U mnie w budce dla ptaków w tym roku właśnie szerszenie 🐝🐝🐝
Dziękuję
Świetny, edukacyjny i obiektywny materiał na temat tych zwierzątek. Co ciekawe w tym roku na mojej niewielkiej działce w Beskidzie Żywieckim gniazdowały dwie kolonie szerszeni bardzo blisko siebie. Dla mnie było to świetne, bo miałem okazje robić im zdjęcia i obserwować z bliska. Z czasem okazało się, że te kolonie były wrogie wobec siebie w wyniku czego jedna rodzina dosłownie eksterminowała drugą-finalnie przetrwało tylko jedno, zwycięskie gniazdo, które funkcjonuje do dziś. Pozdrawiam!
Dziękuję za film. O szerszeniach też fajny😂 Pozdrawiam.
Dzięki za odcinek i pozdrawiam.
Super te filmy zpana 😊
Co do os- mam ich kilka (około 10-12 szt) w moim balkonowym ogródku na 6 piętrze, kręcących się głównie wokół świerku. Nie atakują, kiedy się kręcę po balkonie, chociażby w trakcie podlewania. A ja lubię je obserwować, nagrywać, czy fotografować. W tym roku urzędowały od wiosny do końca listopada, wzbudzając mój podziw, że tak długo. Ale też i ciepło utrzymywało się długo.
Pod dachem naszego domu mieszkało sporo szerszeni, byly tez osy i nietoperze. Mimo że cała rodzina to pszczelarze nie likwidowaliśmy tych gniazd bo one nam w niczym nie przeszkadzały. Pasieka 15 metrów od domu, nie zauważyliśmy nigdy, żeby szerszenie niepokoiły pszczoły. Nie użądliły też nikogo z nas, sporadycznie zdarzało się że taki mały messerschmit wleciał do domu, ale wystarczyło pootwierać okna i wyjść z pokoju na chwilę. Po latach takiej koegzystencji nadszedł czas wymiany dachu, żeby było to bezpieczne dla ekipy, tato musiał pozbyć sie szerszeni i os. Gdyby nie to mieszkalibyśmy nadal pod jednym dachem ;)
Świetne podejście :) dzięki za ten komentarz
Najlepszy kanał na RUclips wytłumaczone dokładnie i profesjonalnie
Świetny film 👍
Super materiał, ale z dwojga złego wolę osy, niż szerszenie ;-)
Mam duze gniazdo szerszeni na poddaszu pomieszczenia gospodarczego , ani ja ani one w droge sobie nie wchodzimy . Zycie w symbiozie z natura
Ekstra
Sąsiad zauważył że w naszym budynku pod dachem szerszenie mają wylot z gniazda, i wezwał strażaków (sąsiad z bliźniaka obok, to samo podwórko). My niczego sami nie zauważyliśmy, i zapewne te szerszenie mogły dotrwać do jesieni nie niepokojone przez nikogo...Przyjechali strażacy, nas o zgodę nie pytali, czymś popsikali i pojechali, a my zostaliśmy z rozdrażnionymi szerszeniami wypadającymi z gniazda na naszą wycieraczkę, konającymi przez całe kwadranse, i wzbudzającymi zainteresowanie małych dzieci (3 i 5 lat), bo takie kolorowe i bzyczące... Ostatnie pojedyncze wypadały nawet jeszcze kilka dni po oprysku...sąsiad był rozczarowany naszym brakiem wdzięczności...
czasem straż nawet odmawia usunięcia, bo oni zajmują się tylko przypadkami, które zagrażają ludziom - wtedy trzeba wezwać firmę
Ale tak - po usunięciu gniazda wraz z większością osobników, opryskuje się miejsce po gnieździe, aby zabić te osobniki, które się nie załapały do gniazda. Pewnie sąsiada poinstruowali, ale nie przekazał...
Sąsiad sam się przestraszył, na moje dzieci powołał, a tymczasem my nawet o istnieniu gniazda nie wiedzieliśmy, że o czuciu się zagrożonymi nie wspomnę... a gniazdo było ukryte w dachu, wątpię że zostało usunięte, więc strażacy na popsikaniu poprzestali... my mieliśmy zagrożenie, szerszenie armagedon, strażacy pracę, same straty... szkoda że sąsiad te szerszenie w ogóle zauważył... @@qj0n
ale się dałem nabrać:-D kuźwa, aż się boję co ze mną inni robią
jad os i szerszeni nie jest śmiertelny przy pojedynczych ukąszeniach - osoby uczulone to umierają nie z powodu jadowitości jadu tylko zabija je własna reakcja obronna organizmu
a jakoś parę tygodni temu widziałem Pana w Parku Reagana
Jaki ptaszek śpiewa przy panu😮
W tle jest kilka gatunków. Najbardziej wyróżnia się drozd śpiewak. A tak naprawdę kiedy to nagrywałem odzywał się tylko strzyżyk głosem kontaktowym. Pozdrawiam serdecznie
Ciarki mnie przeszły jak odpowiedziałeś o tej pokąsanej parze😮 a szerszonki nie zimują w gnieździe bo grzyb się w nim robi zimą.
Mnie szerszenie użądliły tylko jak je niechcący przygniotlam, nawet przechodząc w pobliżu ich gniazda nie reagowały, w przeciwieństwie do os. Najbardziej bolesne było dla mnie użądlenie trzmiela ( przygniotłam), os i na końcu szerszenie.
🙃👌👍
podobno osy czasem żyją w budce razem z ptakami i sobie nie wchodzą nawzajem w drogę
Tak, zazwyczaj jednak jest to jeszcze małe gniazdo os kiedy ptaki kończą lęgi.
Dobrze a co jak w budce będą zimować ptaki? I otworzymy taką budkę do czyszczenia ?
Zimą ptaki W budkach nocują. Co znaczy wchodzą po w okolicach zachodu słońca i wychodzą około świtu. W przypadku sikor jedna wódka zajmowana jest przez jednego tego samego osobnika. Jeśli tylko nie czyścimy wózek w nocy wszystko jest okej. Natomiast zdarza się przyłapać ptaka który na chwilę wszedł do budki w ciągu dnia i to nie musi być ten sam co przychodzi w nocy. Takie zgłoszenie nie ma wpływu na zimowanie danego osobnika. Pozdrawiam serdecznie
👍
Dziekuje za świetny odcinek i bardzo pouczający odcinek.
Mógłby Pan zdradzić gdzie można kupić taka bluzkę jaką Pan ma na sobie w tym odcinku?? Pozdrawiam.
czy ptaki większe kruk, wrona, sikora, może też kawka, upolują/zjedzą szerszenia?
Większość ptaków raczej szerszeni Uniqa i wynika to z barw ostrzegawczych jakie ten owad ma na sobie. Na pszczoły i osy chętnie bardzo polują żołny które sobie radzą z żądłami. Czy zjadają też szerszenie nie wiem. Na osy i trzmiele i podobno te szerszenie a właściwie na ich gniazda poluje trzmielojad. Jak dotąd nie spotkałem gniazda szerszeni europejskich atakowanych przez tego ptaka. Z drugiej strony jest on dość rzadki... pozdrawiam serdecznie
@@ptasiastrefa w okresie kwitnienia lawendy mam w niej setki trzmieli i poluje na nie sporo ptaszków. Wygląda to super ciekawie, jak pokazy w cyrku, bo je łapią w locie.
Bardzo ładny las , gdzie to jest ?
To Trójmiejski Pakr Krajobrazowy :) okolice doliny Samborowo. Pozdrawiam serdecznie !
Czy szerszenie polują na komary? Na swojej działce na poddaszu altanki ok 5 metrów wysokości odkryłem gniazdo szerszeni więc były tam całe lato a komary jakby rzadziej mnie gryzły, ale nie wiem czy to ma jakiś związek z tymi szerszeniami.
Dla pismaka też temat pająków jest powodem do siania sensacji.Niestety
Tak ta medialna nagonka na kolczaka zbrojnego czy bagnika, w poprzednich latach to samo było z oleicami.... to jest chore...
Niestety, szukają "nadmuchanych" sensacji, sieją panikę... ☹️
30 lat temu na Suwalszczyźnie "likwidowaliśmy" z kolegą gniazdo szerszeni, które miało postać wielkiej kuli uwieszonej w koronie lipy.
Nie wiem czy to były żółtonogie szerszenie, ale gniazdo było tak jak Pan opisuje w koronie drzewa, więc być może już wcześniej tu zawędrowały.
Autor wspomniał, że Vespa velutina przybyła do Francji po roku 2000ym, więc nie ma możliwości, żeby była ona w Polsce 30 lat temu. Ale to, co Pan zaobserwował, to mogła być Dolichovespula media, czyli osa średnia-jest ona często mylona z szerszeniem.
@@piotr6379 Na pewno nie. Gniazdo było kuliste mniej więcej pół metra średnicy.
Na 1000% były to szerszenie. Konie po 5 centymetrów długości. Mam na to - na szczęście :D żyjących świadków.
Potem koleżanka, która jest biologiem w tej chwili - wydłubywała larwy z gniazda.
Przeżyliśmy oberwanie długą tyką tego gniazda z gałęzi, tylko dzięki temu, że uciekliśmy do jeziora i siedzieliśmy pod pomostem, który był zabudowany tak, że była pod nim poduszka powietrzna. Małolaty - idioci jednym słowem.
Dziwne i teoretycznie mało prawdopodobne, ale przecież nie niemożliwe 🥰✌️
Szerszenie potrafią systematycznie przylatywać po pszczoły na wylotek i zabierać pszczoły obserwowałem to na własnej pasiece
Jak byłem dzieckiem uwalił mnie szerszeń, ale szczerze mówiąc nie bolało za bardzo
To ja sie zastanawiam co było u mnie w ziemi - czerwono-czarne wielkości oś i ponoć to miał byc jakiś szerszeń azjatycki.
Czyli są agresywne, ja mam na balkonie osy klecanki i są wyjątkowo spokojne przy gnieździe i strachliwe.
A które ptaki jedzą szerszenie i osy?
Szczerszczeń.
Te france mnie miesiąc temu użądliły w twarz. Właśnie sam gaśnica france załatwiłem. W strukturę domu mi wlazly... a twarzy nie zakryłem, ja debil :) Na szczęście tylko dwa, wyglądałem jak Terminator 😂 Masz Messenger? Jak tak to daj znać bo kasiore można zarabiać też na FBy i dużo większą. 👍
Nie ma czegoś takiego gatunku jak pszczoła europejska ...
mówcie co chcecie. ja wybija jak tylko zobaczę. okropnośc
Ja też łapię za gaśnicę, jak tylko to zobaczę. No, ale po tej audycji to się zastanowię.
Umówmy się, wypić osę mogą osoby tylko po uprzednim zaopoatrzeniu organizmu w %
Znam przypadek gdzie kobieta piła colę z puszki. Nie była pod wpływem alkoholu...