Nowenna Pompejańska - część błagalna [do modlitwy wewnętrznej]

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 6 фев 2025
  • Nowenna pompejańska zwana jest nowenną nie do odparcia ze względu na to, iż Matka Boża dała obietnicę, że każdy, kto odmówi przez 54 dni różaniec modląc się o konkretną łaskę, ten ją otrzyma. Objawienie Matki Bożej z tą obietnicą zostało opisane przez bł. Bartola Longa.
    Nowenna pompejańska to jest nowenna różańcowa - przez każdy dzień nowenny odmawiamy różaniec z dodatkową modlitwą. Jeśli potrzebujemy pomocy - jesteśmy zaproszeni do tej właśnie modlitwy, w której królowaniu Maryi poddawana jest określona przestrzeń naszego życia.
    Najczęściej nowennę kojarzy się z dziewięcioma dniami modlitw. W przypadku nowenny pompejańskiej jest inaczej: odmawiamy ją przez 54 dni. Wzięło się to stąd, że Matka Boża poleciła odmówić trzy nowenny dziękczynne i trzy błagalne. W sumie daje to 6 nowenn po 9 dni, a więc 6 x 9 = 54. Jednak dla uproszczenia te 54 dni nazywamy po prostu nowenną pompejańską.
    Cała nowenna pompejańska trwa więc 54 dni i dzieli się na dwie części po 27 dni. Nazywamy je częścią błagalną i dziękczynną. Aby się nie pogubić, warto zaznaczyć sobie w kalendarzu dni trwania nowenny - datę rozpoczęcia i zakończenia.
    Nowennę pompejańską odmawiamy w jednej intencji przez cały czas jej trwania. Nie wymieniamy listy intencji, ale jedną, najlepiej precyzyjną i konkretną prośbę.
    Różaniec składa się z trzech części (radosna, bolesna i chwalebna). W 2002 r. św. Jan Paweł II dodał część światła, której nie musimy odmawiać w nowennie pompejańskiej. Każda część różańca liczy 5 tajemnic. Z kolei każda tajemnica to jedna dziesiątka różańca. Tajemnice te rozważamy modląc się na danej dziesiątce. Tak więc policzmy: 3 części x 5 tajemnic daje 15 dziesiątek modlitwy codziennie w nowennie pompejańskiej.
    Nowenna pompejańska - krok po kroku przez 54 dni:
    Najpierw żegnamy się znakiem krzyża.
    Potem podajemy intencję i mówimy: „Ten różaniec odmawiam na Twoją cześć, Królowo Różańca świętego”.
    Teraz czas na modlitwy początkowe różańca (Wierzę w Boga..., Ojcze nasz..., 3 x Zdrowaś Maryjo..., Chwała Ojcu...) - odmawiamy jeden raz, na początku nowenny w danym dniu.
    Następnie odmawiamy różaniec - piętnaście tajemnic. Nie trzeba ich odmawiać na raz, można podzielić np. tak, że rano modlimy się tajemnicami radosnymi, w południe tajemnicami bolesnymi, a wieczorem - chwalebnymi.
    Po skończeniu każdej części różańca modlimy się krótką modlitwą (błagalną lub dziękczynną).
    Na samym końcu modlimy się modlitwą „Pod Twoją obronę” oraz trzy razy z ufnością i wiarą mówimy: „Królowo Różańca świętego, módl się za nami!”
    Modlitwy błagalne i dziękczynne w nowennie pompejańskiej
    Modlitwy końcowe w trakcie części błagalnej - modlimy się tą modlitwą przez pierwsze 27 dni nowenny:
    Pomnij o miłosierna Panno Różańcowa z Pompejów, jako nigdy jeszcze nie słyszano, aby ktokolwiek z czcicieli Twoich, z Różańcem Twoim, pomocy Twojej wzywający, miał być przez Ciebie opuszczony. Ach, nie gardź prośbą moją, o Matko Słowa Przedwiecznego, ale przez święty Twój różaniec i przez upodobanie, jakie okazujesz dla Twojej świątyni w Pompejach, wysłuchaj mnie dobrotliwie. Amen.
    Modlitwy końcowe w trakcie części dziękczynnej - modlimy się tą modlitwą przez drugie 27 dni nowenny:
    Cóż Ci dać mogę, o Królowo pełna miłości? Moje całe życie poświęcam Tobie. Ile mi sił starczy, będę rozszerzać cześć Twoją, o Dziewico Różańca Świętego z Pompejów, bo gdy Twojej pomocy wezwałem, nawiedziła mnie łaska Boża. Wszędzie będę opowiadać o miłosierdziu, które mi wyświadczyłaś. O ile zdołam będę rozszerzać nabożeństwo do Różańca Świętego, wszystkim głosić będę, jak dobrotliwie obeszłaś się ze mną, aby i niegodni, tak jak i ja, grzesznicy, z zaufaniem do Ciebie się udawali. O, gdyby cały świat wiedział jak jesteś dobra, jaką masz litość nad cierpiącymi, wszystkie stworzenia uciekałyby się do Ciebie. Amen.
    Tajemnice różańcowe
    Część pierwsza - Tajemnice Radosne:
    Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie
    Nawiedzenie świętej Elżbiety
    Narodzenie Pana Jezusa
    Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni
    Odnalezienie Pana Jezusa w świątyni
    Część druga - Tajemnice Światła (nieobowiązkowe):
    Chrzest Pana Jezusa w Jordanie
    Objawienie się Pana Jezusa w Kanie Galilejskiej
    Głoszenie królestwa i wzywanie do nawrócenia
    Przemienienie Pańskie na górze Tabor
    Ustanowienie Eucharystii
    Część trzecia - Tajemnice Bolesne:
    Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu
    Biczowanie Pana Jezusa
    Cierniem ukoronowanie Pana Jezusa
    Dźwiganie krzyża na Kalwarię
    Ukrzyżowanie i śmierć Pana Jezusa
    Część czwarta - Tajemnice Chwalebne:
    Zmartwychwstanie Pana Jezusa
    Wniebowstąpienie Pana Jezusa
    Zesłanie Ducha Świętego
    Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
    Ukoronowanie Maryi na Królową nieba i ziemi
    Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja Niepokalana.
    Teraz i zawsze. Amen.

Комментарии • 28