A barátnőm már elkészítette és kaptam belőle kóstolót. Isteni volt! Hamarosan én is megsütöm. Eddig élesztős kenyeret sütöttem, mert nagyon macerásnak találom a kovászosat, bár jobban szeretem. De most megint belevágok a kovászos készítésébe.
Szívesen megnéztem volna, hogy milyen a belseje. Egy szeletet igazán kanyarinthatott volna. Kívülről gyönyörű és gusztusos. Nagyon jól bánik a tésztával a pék Úr, gyakorlott, profi mozdulatok. Respektálom.
Hát az tuti, hogy Szabi nem azért lett pék, mert másik suliba nem vették fel, hanem mert neki ez a HIVATÁSA. Öröm nézni, hallgatni, ahogy a kenyérrel foglalkozik. Nagyon szimpatikus a srác. Tetszik a stílusa. :D Hajrá Szabi!
Biztos nagyon finom lett! Gusztusos a külseje. Nekem van kenyérsütőgépem és isteni finom kenyeret tudok vele készíteni. Arra kell figyelni, hogy teljesen megkelljen a tészta.
Kedves Szabi! Egyrészt nagyon köszi ezt a videót: stílusos, érthető, szerethető módon adod át a tudásod és kedvet csinálsz ehhez a csodálatos tevékenységhez, a sütéshez. Másrészt, a legtöbb forrás, ami a kovászkészítésről szól, azt írja, hogy kb minden nap ki kell venni a kovászból, áttenni másik üvegbe. Ehhez képest a te videódban egy sokkal egyszerűbb (emiatt számomra szimpatikusabb) módszert ismertetsz. Mit kövessek?:))
@@coach_lavida Én naponta kétszer etetem. Még nem volt hűtőben. Azt gondoltam, jobb lesz neki vidáman éldegélni a konyhában. Szerintem jó döntés volt. .Ha viszont a hűtőbe teszed, mert ezt is lehet, hetente egyszer elő kell venni, megetetni, egy órát a pulton pihentetni, és mehet vissza a hűtőbe. Ha meg sütnél vele, kiveszed a hűtőből, feleteted, vársz (általában 6-9 órát), kiveszel belőle 50 grammot, feleteted 50 gramm liszttel és 40 gramm vizzel, vársz egy órát, mehet a hűtőbe. A maradék kovásszal meg természetesen sütsz. Szabi. Ha nem is te menedzseled ezt az oldalt, hanem a meg nem ette, valaki nézzen rá néha ezekre a kérdésekre, szörnyen proli és amatőr dolog, hogy itt az emberek kérdéseket tesznek fel és szarik bele bárki is válaszolni. Nem normális.
Kedves Szabi! Lehet lemaradt, de a hűtő utàn is kell keleszteni, hogy az àllaga kitűnő legyen! Aki az első kenyerét készîti, kicsi csalódàs éri a sütés utàn. ( Egy profinak ezt is jó tudni!)
mas is lemaradt, plusz mondott par butasagot... "a so meggatolja az erjedesnek a megindulasat" ... nem meggatolja, lelassitja, en epp ezert rakom bele minel elobb, meg telen is (elesztos kenyerem pont olyan finom, ha nem finomabb, mint a boltban vett kovaszos) mindig hideg vizzel csinalom, lehet hogy 6-7 ora legalabb mire kenyer lesz belole, de minel lassabban (minel hosszaban) keleszted, annal finomabb lesz, ezert rakod bele a sot minel elobb, es rakod be a hutobe. aztan meg mi ez a baromsag hogy jol meglisztezzuk a hajtogataskor a tesztat... nem, bevizezzuk a kezunket, lisztezni csak a vegen formalasnal, nem azert csinaltam jo hidrataltsagot, hogy utana belebarmoljak 1 csomo lisztet... egyebkent meg teljesen felesleges dagasztani geppel, ha autolizalod, eleg 3x meghajtani, gyonyoru kenyereket es bagettet csinalok igy, van mixerem de nem hasznalom csak brios kiflikre/vajas kiflikre meg ilyesmikre, kenyeret csakis magas proteines (strong white) lisztbol csinalok, autolizalas+hajtogatassal esetleg Bertinet fele "slap & fold" modszerrel ha sietek es ha van kedvem hozza tovabba elfelejtette megemliteni hogy a tesztanak van teteje es alja, es hajtogatasok kozt a teteje alul legyen, a ragacsos alja meg felul... (es ujra megemlitenem a liszt hasznalatat mellozni kene), a szakajoba pedig aljaval felfele tesszuk bele egy utolso kelesztesre (amit te is emlitettel, profinak tudnia kell), aztan elfelejtette mondani, hogy miert, hogyan kell a goz/vizezes... ha tul hamar sul a teteje, nem lesz szep emelkedes, es zep ful, hanem pl. oldalra reped ki... ezert pl. az en sutomben (csak felul sut) jol elo kell melegiteni de csak 220 fokra, 230on mar besuti a tetejet akkor is ha alulra teszem, ez az egyik legfontosabb informacio, hogy minden suto mas, es ki kell tapasztalni, hogy a kenyer teteje ne suljon tul gyorsan, ezert van 'bevizezve', ezert van a goz a rizslisztet vagy buzadarat meg sem emlitette, ami a legjobb a szakajtok beszorasara plusz nem tudom mit kell vaganykodni a kovasszal, elesztos kenyeret pontosan ugyanigy lehet csinalni ja a "levegot" meg pont hogy jobb kinyomni,, foleg a korai szakaszokban, ugyanis az nem "levego" amit "beledolgoztunk" hanem szendioxid ami a kelesztes mellektermeke, es a szendioxid IS lelassitja a kelesztest,ugyanis ahhoz oxigen kell, epp ezert jobb ha kinyomod (foleg a kelesztes elso 1-2 hajtogatasaban), hamarabb kel meg ujra ha kinyomtad es belehajtottal 1 kis friss oxigent. szoval nyomd csak ki az utolso hajtasnal es a formalasnal esetleg bennehagyod, de ha vegig kinyomod az se baj, az utolso kelesztesnel visszajonnek a bubik ha jo aktiv az eleszo/kovasz, es ha ekeg magas a hidrataltsag/jo minosegu a liszt (magas protein tartalom) persze nem azt mondom hogy total ki kell nyomni sodrofaval, de a a nagy szendioxid bubikat jobb ha kinyomod az ujjaiddal, es belehajtasz kis friss oxigent
Szia Szabi. A kemencében sütöm a kovászos kenyeret. 250 fokon kezdem edényben forró vízzel kezdem a sütést 20-25 percig . Ezután kiveszem a vizes edényt a kemencéből és további 20-30 percig sütöm. Csodásan megsűl a kenyerem de a héja mindig nagyon kemény. Kérdezném mi lehet az oka. Kopogós az alja jól átsűl a bélzet nem morzsálódik kb. fél cm vastag a héj ropogós de sajna kemény. Nagyon köszönöm előre is a tanácsod. VJ
verd meg bottal, ahogy az erdelyi pityokas kenyeret szoktak :DD nekem soknak tunik az a 250 fok, igaz csak sutoben, de mikor max hofokon sutottem, az nem volt annyira jo, inkabb 200 korulre visszaveszem, mikor beteszem sulni. Vaslapon sutom, meg a suto aljaban vizet forralva nagyjabol 30-35 percet hagyom bent a vizet, utana me'g negyedorat sutom, vagy mig meg nem barnul. De ha nagyon hamat elkezd barnulni, akkor lejjebb veszem a hofokot 180 korulre. se elotte, sem utana nem kenem meg vizzel, igyis meg szokott szinte mindig puhulni, ha nem rontok el valamit. Csak egy racson hagyom kihulni.
Szép élesztős kenyeret szoktam sütni.Most próbálom ezt a kovászos verziót.Öt órája állítottam össze,és hajtogatom szorgalmasan,de olyan ,mint a “ vakaró”.Lapos,keletlen.😂
Szia Szabi! Nagyon szeretem a videoidat,van egy kis gondom sajnos már 3szor nem sikert a közepe ragacsos lett BL80 lisztből csináltam! Mit nem csináltam jól? Hagyományos gáz tűzhelyem van!
A hagyományos gázsütő nagyon szárít. A kenyér külseje már kopogós-barnulós, a közepe még sületlen. Én megoldottam ezt a problémát: vastagabb alufóliából ("grillfólia") hajtogattam egy magas oldalfalú tepsifedőt. A kenyér bevetése után ráteszem a tepsire, és a pereme alá behajtogatom a fólia szélét. 40 percig rajta van, majd levéve még pár percig sütöm a kenyeret, míg elnyeri a kívánt színt.
Imádom, hogy lényegre tőr, nem kezdi el a kovász kémiai kötéseinél...., meg az óperenciás tenger elemzésénél. Most sütök először, sajnos már begyúrtam, és csak utána találtam a videóra... szóval belekerült a só előbb... majd meglátjuk mi lesz belőle. Legközelebb már okosabban csinálom. Tegnap bolti por kovász és élesztő keverékből készítettem kenyeret, az is csodás lett, azonban kaptam péktől kovászt..., most azon a sor.
Megsütöttem életem első teljes kiőrlésű kovászos kenyeremet, de mégsem vagyok megelégedve az eredménnyel mert nagyon kemény a kérge a kenyérnek. Villany sütőbe sütöm az lehet-e az oka?🤔
Lehet ezt hagyományos fehér liszttel is csinálni?! Jövő hét végén pörkölt főzés lesz apóséknál és friss finom ropogós kovászos kenyeret szeretnék majd vinni!
hat azert eleg huzos csak egy het, ha nincs me'g kovaszod, de ezt mondta is a videoban, hogy kell nyolc-tiz nap, szaritott kovasszal talan a fele ido alatt is megvan, foleg ebben a kanikulaban. amit viszont nem mondott, hogy a kovaszkeszitesnel csak egy keveset, itt mondjuk egy kanalnyit kell a kovetkezo eteteshez adni, a tobbit ki kell dobni, vagy kezdhetsz vele barmi mast. Ez azert szuksegesm mert ha allandoan csak eteted azzal anelkul, hogy kivennel belole, tul nagy lesz, akar egy felliternyi is, amihez meg nagyon keves egy fel-fel kanalnyi liszt. ha nem szeretnel tul sok lisztet kidobni, akkor csinalhatod kiskanalnyi mennyisegekkel is, vagy mitomen 5 grammal. De talalni errol egy halom videot, irast, keress ra a "no waste sourdough"-ra. a masik meg, hogy kicsit naiv vagy megmosolyogtato elkepzeles, hogy az akkori kovetkezo hetvegere ilyen kenyerrel akarnal barhova odaallitani, mint ami a videoban is lathato. Persze nem lehetetlen, de ha me'g nem sutottel hasonlokat, akkor biztos nem lesz ilyen. Tudom, mert sutottem mat egy halom laposkenyeret :DD tenyleg en is azt hittem, hogy ez tok egyszeru, foleg, hogy mar elotte is sutogettem kenyeret otthon, mas kerdes, azok is eleg nevetsegesen keszultek, illetve nevetsegesen is sikerultek legtobbszor. aminek nem tul sok figyelmet tulajdonitottam, meg amirol a videoban szabi nem sokat beszel, az a keleeztes, biztos, hogy emiatt nem fog sikerulni hasonlora, mert vagy nem lesz elegge megkelt, vagy tulkelt lesz. Ebben segithet, ha egy kis darabot kiveszel az elso osszegyuras utan a tesztabol, mikor mar minden benne van. Beteszed mondjuk egy stampoba, amire ra tudsz tenni befottes gumit, de akar filctollal is megjelolheted. Ez azert johet jol, mert latni, hogy mennyit novekedett a teszta terfogata, az annyira nem szamit, hogy kozben neha kilapitod, hajtogatod a nagyobb tesztat. ez persze liszt fuggo, hogy meddig erdemes keleszteni a tesztat, ha tobb benne a siker, akkor lehet tovabb, peldaul hagyni, hogy a duplajara keljen, ami azert rizikos, mert konnyen tulkelhet, es akkor mar csak a sutoforma segithet. Gyengebb lisztnel eleg csak, hogy a negyedeig keljen a minta. De sajnos ez sem mindig mukodik valamiert, kell par sutes a liszttel, majd egyszerre csak egy dolgon modositani. es sajna a videoban a lisztekrol se nagyon volt szo, mert a minel magasabb feherjetartalmuakat kell keresni, legalabbis a csomagolason csak ebbol lehet kovetkeztetni a sikertartalomra. Valamibol talan jo a 9-10 gramm kornyeki is, de biztos nem azokbol, amit 160-ert adnak az aldiban :/ Sok helyen kaphato a gyermelyi bl-80-as kenyerlisztje, annak majdnem 13 gramm a feherjetartalma, es olyan 200 ft korul adjak, ezzel mar talan kicsivel tobb vizet elbir, vagy legalabb ezt a receptben szereplo 71%-os hidrataltsagot. A 15 gramm feherjetartalmu lisztek jobbak lennenek, de sajna abbol 500 ft korul van egy kilo, peldaul garat malom, spajzold be, biztos talalni mast is. jameg errol szo van a videoban, de vagy egy vastagabb vaslap, vagy egy samottlap kell a suteshez. Egy ontott vas aceledeny is, abban nem fog tudni szetterulni, ha kicsit tulkelt kenyer. Nekem bevalt a 8 mm vastag vaslap, pizzahoz is tokjo. Csak nem art az elso husz-huszonot percet gozzel sutni, hogy ne kezdjen el kergesedni a hej, es tudjon szepen felfele novekedni. Az edenyben nem kell, ott csak a fedo nelkul kell sutni. amugy sikerult a kovetkezo hetvegere ilyen kenyeret sutnod?
Persze, sőt fehér kenyérlisztből a legtipikusabb. A mester itt elég speckó lisztet használt. Azt nézd csak, hogy magasabb fehérjetartalmú legyen, ha biztosra akarsz menni. A Gyermelyi BL 80-as kenyérliszt (de akár az olcsóbb BL-55-ös is bőven oké) nagyon jó minőségű és viszonylag könnyen beszerezhető, azt javaslom.
Szép napot! Tudja valaki a szakató méretét? Neten láttam 30x15x7cm-est, meg látta 35x18x9cm-t is.Attól félek hogy ha nagy a kelestő kosár, akkor lapos lesz a kenyér. Tud valaki segíteni ebben?
Ebből a receptből mekkora kenyér lesz? Továbbá a recept azt írja, hogy a kovászhoz kell anyakovász. Az mi? Mert a videóban ilyen nincs. A videóban mikor készül a kovász. Abba nem ugyan olyan liszt kerül, mint a kenyértésztába? Mert a kenyérbe félfehér liszt kerül, a kovászba fehér lisztet mond. Köszi a segítséget
anyakovaszra azt erthetik, hogy ami elozo kovaszuk van, abbol kivesznek egy keveset, adnak hozza lisztet es vizet, ezt nevezik etetesnek, de siman csak felszaporitjak a kivett keves kovaszban levo elesztot es bacikat. ezt az anyakovaszkent emlegetett kovaszt el kell elotte kesziteni, ha nem tudsz kerni valakitol vagy egy normalis peksegbol, akkor eltarthat egy-ket hetig is. Idemasolom, amit a masik hozzaszolasodra irtam, mert kesobb ugy sem lehet megtalalni. a kovasz keszites csak annyi, hogy fogsz egy kis tiszta edenyt, osszekeversz ugyanannyi lisztet es vizet, a liszt szinte mindegy, hogy mi, talan erdemes rozst vagy teljes kiorlesu buzat hasznalni. Ez is homerseklet fuggo, melegebben gyorsabban, de azert tul meleg se legyen, 30 foknal nem erdemes feljebb menni, ezert ne rakd a radiatorra, napra. Most telen a 20 fokos lakasban biztos joval tovabb tart, mint nyaron a 25 fokban. Masnapra nem biztos, hogy sok minden fog tortenni, de kiveszel belole egy kiskanalnyit, ha elotte bevizezed a kanalat, nem ragad ra annyira, majd megint hozzaadsz 10 vagy 20 gramm vizet es lisztet, jol osszekevered, nem legmentesen letakarod. Es ezt kell vagy egy hetig ismetelgetni, de huvosebb idoben akar ket hetig is. Van errol is par latvanyos jutub video, aszem "sourdough starter making" meg hasonlok cimekkel. amugy gyorsithato is, ha beteszed a mikroba mellette forro folyadekkal, neha a teli teas kancsot szoktam, persze nem inditom be, es eleg kenyelmetlen, ha valamiert hasznalni kene a mikrot... Vagy ha olyan a sutod, akkor bekapcsolod 30 fok korulre, az sokkal jobb, ha csak 25-28 fokos. Be szoktam tenni egy digitalis homerot a sutobe, azon tokjol latni a bent levo homersekletet, mert sajna eleg bena a suto hoerzekeloje, igy tobbszor tekergetem a hofokszabalyzojat, meg nyitogatom az ajtot, ha tul meleg lenne. Kenyerkelesztesnel is be teszem neha a sutobe, de tobbszor megszivtam, mert nem figyeltem es tulkelt. 30 fok koruli kelesztesnel joval kevesebb az ido eltalalni, hogy meddig tartson a kelesztes, mint 20 fokosnal. Inkabb csak a kovaszkesziteshez ajanlom a 30 fokos sutot. az jo kerdes, hogy mikor lesz mar hasznalhato a kovasz, elvileg ha mar szep lyukacsos, levegos, duplajara vagy haromszorosara emelkedik (ezert jo az egyenes oldalfalu edeny, valami nem tul nagy befottes uveg, es valamivel megjelolni a kezdesi magassagot, befottes gumi jol be szokott valt erre, csak ne legyen szakados), illetve lehet probalkozni az uszasos kiserlettel, de ez nem mindig megbizhato, nem is szoktam ezzel baszkodni, ami amugy csak annyi, hogy kiveszel egy kiskanalnyit, es egy pohar vagy egy kisebb tal vizbe beleteszed, ha fennmarad, akkor fasza, ha lesullyed, akkor me'g nem jo. kovasz kesziteshez, akkor boven eleg minimalis mennyiseggel (10-20 gramm vizzel es liszttel) keszitened, hogy minel kevesebbet dobj ki a naponkenti frissitesekkor, ha meg mar vegre aktiv a kovasz, azt meg konnyu megetetni akkorara, amennyi epp kell, mert nem kell az egy-egy-egy aranyhoz ragaszkodni. Van jopar ilyen kovasz meg kenyerhidrataltsag szamito oldal, ajanlom a foodgeek sourdough calculatorat, nem tudok linket betenni, mert torlodik rogton a hozzaszolas. ezek a mennyisegek szerepelnek a video leirasaban: * 35 dkg BL112-es félbarna liszt * 10 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt * 3 dl langyos víz * 11 g tengeri só * 15 dkg kovász Az érett kovászhoz: * 60 g víz * 60 g liszt * 60 g anyakovász 911 grammos tesztat szamoltam, nem szeretem, mikor haromfele mertekegyseget is hasznalnak, miert nem lehet mindent grammban? Sokkal egyszerubb a digitalis merlegek miatt grammot hasznalni. sutes kozben elparolog valamennyi viz, olyan 800 gramm koruli lesz a megsult kenyer. A teszta hidrataltsaga 71% koruli, ami a gyengebb lisztekkel azert mar hatareset. De konnyen modosithato barmelyik recept, inkabb csak aranyoknak hivnam, mint receptnek, mikor csak felsoroljak a hozzavalokat. Bread calculatorra keresve, peldaul a foodgeek oldalan van egy jol hasznalhato, szazalekban is ott vannak a megadott osszetevok, lehet azok hidrataltatsagat is megadni, peldaul fott krumplinal jol jon. Van mas oldalokon is, de egy tablazatban is atszamithatod, ha valamibol mas mennyiseget szeretnel, vagy egy nagyobb kenyeret, vagy tobb kisebbet. Kar, hogy az ilyesmit ritkan emlitik meg, csak jonnek, hogy mibol mennyi ontenek ossze. parszor szivtam amiatt, hogy tettem me'g hozza a tesztahoz vizet vagy lisztet, mert tul lagynak vagy kemenynek lattam a tesztat, hat nem mindig jo otlet :D Meg nem art kovetni az elore kiszamolt mennyisegeket, peldaul jartam ugy, hogy kifelejtettem a sot, vagy epp egy decivel kevesebb vizet tettem bele. Inkabb mar lefotozom a kimert hozzavalokat, igy utolag legalabb kitalalhatom, hogy mivel rontottam el Ja, meg szinte mindig valtoztatok valamit a hozzavalokon, aranyokon. es milyen liszted van? Tenyleg jobbak a dragabb lisztek erdemes olyat venni. Nagyi, gyermelyi, elso pesti malom liszteket kerulnem, lehet ezekbol is kenyeret sutni, ha picit kevesebb vizet hasznalsz, figyelsz a kelesztesre.
Anyakovász : A víz-liszt keverékből lesz, amit a videó elején említ, hogy 8 napig "eteti". Az így elkészült első kovászból, ha több kovászt szeretnél készíteni, akkor mindig kell hagyni, hogy a következő készítendő kovászodhoz az legyen az alap, (az "anya-kovász") amit azután "etetsz", hogy "megszülethessen" az újabb adag kovászod. Az anyakovász addigra már sokkal több az erjedéshez szükséges organizmust tartalmaz, tehát segíti a folyamat megindulását.
Üdvözletem Szabi pék! Most harmadszor próbálom megcsinálni de nekem a pontos kiméréssel sem lesz a tészta olyan mint a videóban! Nagyon ragacsos és kicsit folyós lesz. ( BL 55 Liszt, víz, kovász só ) a videóban kiírt mennyiségben. Mi lehet a gond? Utólag próbálok lisztet tenni hozzá, hogy legalább ne folyjon szét. A sütés végén finom a kenyér de a ragacsos tésztával meggyűlik a bajom. Kérnék segítséget mi lehet a gond. Köszönöm előre is.
Ugyanez volt az én bajom is, megnyugodtam, hogy nem vagyok egyedül. Már mindenhol tészta volt a konyhában, csak a kenyérben nem 😄, de egy picit több liszttel kicsit lehetett orvosolni a bajt. De sajnos így a kenyér is tömörebb lett picit.
Sziasztok Minden ugyanaz, amit Szabi használ, pontosan azt vettem meg... És kimértem mindent, de ugyanez a bajom... Borzalmasan ragacsos a tészta, alig tudom hajtogatni és amikor kipróbáltam hűtő nélkül, konkrétan lepény lett belőle. 😢
Sok helyen olvasom, hogy finomabb és tartósabb lesz a kenyér, ha zsírt ( mangalica, kacsa, libazsír) adun k hozzá. Azt melyik szakaszban? Gondolom, a só előtt.....A receptura arányait hogyan befolyásolja?
Kedves Mindmegette! Ma vettem a Lidlben egy Ernesto márkájú zománcozott öntöttvas lábast,de a használati útmutatójában azt írták, hogy nem alkalmas száraz főzésre, illetve sütésre. A kenyérsütés még belefér? Vagy az már száraz sütésnek számít?
Kérdésem, hogyha a másnapi sütési verziót választom, abban az esetben miután kivettem a kenyeret a hűtőből, közvetlen süthetem, vagy kell várni, míg szobahő nem lesz?
@@behb3425 látom te érted a témát. A videóban ő maga csinál kovészt ugye, de ott nem említi az anyakovászt. Akkor most ez, hogy is van? És a kovászhoz másfajta liszt kell, mint a kenyérbe? Köszi előre is
@@viktorg2694 dejo, hogy torlodott a korabbi hozzaszolasom, nem kellett volna elobb szerkesztenem :/ csak probalom megerteni, nekem is erthetetlen volt az elejen ezek a tobbfele elnevezesek: anyakovasz, kovaszmag meg hasonlok. A leirasban 60 gramm anyakovaszt irnak, vagyis csak ennyi kell a mar korabbi kovaszbol, ehhez tesznek hozza ugyanannyi (60-60 gramm) vizet es lisztet, ez 1:1:1 aranyu etetes. Ebbol 180 gramm kovasz lesz, de a recepthez csak 150 gramm kell, a megmaradt 30 gramm eleg lesz a kovetkezo suteshez, bar ezt lehet nem emlitik. amugy nem muszaj ragaszkodni az egy-egy-egy aranyu eteteshez, eleg ha a viz es a liszt ugyanannyi, a kovasz lehet kevesebb. Peldaul majd a kabe 30 gramm megmaradt kovaszhoz hozzaadsz 75 gramm vizet es 75 gramm lisztet, es meg is lesz majd a 180 gramm kovasz, amibol megint csak 150 grammot hasznalsz, a maradek mehet a hutobe a kovetkezo sutesig. Nem erdemes nem hutoben tartani, mert konnyen elsavasodik, es nem lesz mar nagyon hasznalhato. Ellenben hutoben sokaig elall. Nyaron az aktivan hasznalt kovaszom valamiert megpeneszedett a hutoben, talan valami belekerult, akkor ket hetig nem tudtam hozzanyulni, de volt me'g egy regebbi is a hutoben, ami harom-negy honapja allt ott. Valami viz ul ki ennyi ido utan a tetejen, nem tudom, hogy ez a kicsapodott viz vagy maga a savas kozeg akadalyozza-e meg a peneszedest, de semmi nyoma nem volt penesznek, viszont jo savanyu szaga volt. Vettem ki belole egy kiskanalnyit, ahhoz adtam par gramm (talan 10-20 gramm) vizet es lisztet (aszem teljes kiorlesu buzat), masnap vettem ki ebbol egy kiskanalnyit, megint adtam hozza egy keves vizet es lisztet, a maradek ment a komposztba. Mar nem remlik, hogy megismeteltem-e, de lehet, hogy mar masodik etetes utan is eleg aktiv volt, vagyis duplajara emelkedett. Majd adhattam is hozza tobb vizet es lisztet, amennyit kiszamoltam a tesztahoz. eleg nehez kinyirni a kovaszt, ha hutoben van, pedig csak 8-10 fok van ebben a hutoben, ami me'g eleg magas a kovaszban levo baciknak, plusz 4 fokos hutot ajanlanak a hutoben valo keleszteshez, ennel mar egesz jol lelassul a keles, nekem sokszor tulkelt reggelre a hutobe betett kenyerteszta. ja, nekem ugy sikerult kicsinalnom a kovaszt, hogy nem hallgattam azokra a tanacsokra, hogy mindig ki kell venni egy kicsit belole, majd ezt a keveset megetetni, a maradekot meg kidobni. Igy mindig csak hozzaadtam ugyanazt a mennyisegu vizet es lisztet, al/mit az elejen, csak mar lehetett vagy tizszer annyi az egesz kovasz, es ekkora mennyiseghez mar nagyon keves az a liszt, mint ami me'g eleg volt az elejen. Jol el is savasodott, dobhattam ki az egeszet. ha nekiallsz a kovasz kesziteshez, akkor boven eleg minimalis mennyiseggel (10-20 gramm vizzel es liszttel) keszitened, hogy minel kevesebbet dobj ki a naponkenti frissitesekkor, ha meg mar vegre aktiv a kovasz, azt meg konnyu megetetni akkorara, amennyi epp kell, mert nem kell az 1:1:1 aranyhoz ragaszkodni. Van jopar ilyen kovasz meg kenyerhidrataltsag szamito oldal, ajanlom a foodgeek sourdough calculatorat, nem tudok linket betenni, mert torlodik rogton a hozzaszolas. de ez az egesz kovasz keszites csak annyi, hogy fogsz egy kis tiszta edenyt, osszekeversz ugyanannyi lisztet es vizet, a liszt szinte mindegy, hogy mi, talan erdemes rozst vagy teljes kiorlesu buzat hasznalni. Ez is homerseklet fuggo, melegebben gyorsabban, de azert tul meleg se legyen, 30 foknal nem erdemes feljebb menni, ezert ne rakd a radiatorra, napra. Most telen a 20 fokos lakasban biztos joval tovabb tart, mint nyaron a 25 fokban. Masnapra nem biztos, hogy sok mind fog tortenni, de kiveszel belole egy kiskanalnyit, ha elotte bevizezed a kanalat, nem ragad ra annyira, majd megint hozzaadsz 10 vagy 20 gramm vizet es lisztet, jol osszekevered, nem legmentesen letakarod. Es ezt kell vagy egy hetig ismetelgetni, de huvosebb idoben akar ket hetig is. Van errol is par latvanyos jutub video, aszem "sourdough starter micro feeding" meg hasonlok cimekkel. amugy gyorsithato is, ha beteszed a mikroba mellette egy forro valamivel, neha a teli teas kancsot szoktam, persze nem inditom be, es eleg kenyelmetlen, ha valamiert hasznalni kene a mikrot... Vagy ha olyan a sutod, akkor bekapcsolod 30 fok korulre, az jobb, ha csak 25-28 fokos. Be szoktam tenni egy digitalis homerot a sutobe, azon tokjol latni a bent levo homersekletet, mert sajna eleg bena a suto hoerzekeloje, igy tobbszor tekergetem a hofokszabalyzojat. Kenyerkelesztesnel is szoktam ezt hasznalni, de tobbszor megszivtam, mert nem figyeltem es tulkelt. 30 fok koruli kelesztesnel joval kevesebb az ido eltalalni, hogy meddig tartson a kelesztes, mint 20 fokosnal. Inkabb csak a kovaszkesziteshez ajanlom a 30 fokos sutot. az jo kerdes, hogy mikor lesz mar hasznalhato a kovasz, elvileg ha mar szep lyukacsos, levegos, duplajara, haromszorosara emelkedik (ezert jo az egyenes oldalfalu edeny, valami nem tul nagy befottes uveg, es valamivel megjelolni a kezdesi magassagot, befottes gumi jol be szokott valt erre, csak ne legyen szakados), illetve lehet probalkozni az uszasos kiserlettel, de ez nem mindig megbizhato, nem is szoktam ezzel baszkodni, ami amugy csak annyi, hogy kiveszel egy kiskanalnyit, es egy pohar vagy egy kisebb tal vizbe beleteszed, ha fennmarad, akkor fasza, ha lesullyed, akkor me'g nem jo. ha mar van aktiv kovaszod, akkor jo abbol egy keveset kiszaritani, tenyleg eleg egy keves, mitomen egy evokanalnyit szetkensz minel vekonyabban egy sutopapiron, majd megvarod mig jol kiszarad, ket-harom nap eleg lehet erre. Osszetorod minel kisebbre, berakod egy befottes uvegbe, nagyon sokaig elall. Ha kellene valamiert, akkor fogsz ebbol egy kiskanalnyit, adsz hozza 10-20 gramm vizet es lisztet, masnap kiveszel ebbol egy kiskanalnyit, es megint adsz hozza egy keves vizet es lisztet. Sajna ezt ismetelni kell par napig, mig hasznalhato lesz, ugy remlik, hogy talan az otodik-hatodik napon lett mukodokepes. Talan a felere roviditheto igy a kovaszkeszites. a kovaszkeszitest nagyjabol jol leirjak a kovaszlabor nevu blogon, bar valami nem volt teljesen ertheto az elejen, peldaul hogy szamolgassak hidrataltsagot vagy kovaszmennyiseget, de van erre jopar oldalon kalkulator, peldaul foodgeek amugy arulnak a boltban is szaritott kovaszt, dr otkerest lattam, ha gondolod, kiprobalhatod. boven eleg ilyen keves kovaszt meghagyni, foleg ha hetente csak egyszer-ketszer sutsz. Mikor suteshez kell, a hutobol kivett kovaszhoz adsz vizet es lisztet, attol fugg, hogy milyen meleg van, 20 fokban kellhet egy egesz ejszaka, hogy megemelkedjen, nyaron 25-30 fokban eleg par ora, erdemes erre figyelni. majdnem mindegy, hogy milyen lisztet hasznalsz a kovaszhoz, de erre is mondanak mindenfelet, hogy finomliszttel, kenyerliszttel nem jo, csak teljes kiorlesu buzaval vagy rozzsal, mert hogy ezekben tobb a nemtom mi... Ennek nem hiszem, hogy lenne jelentossege, inkabb szamit a lisztminoseg, mert van olyan pekseg, ahol csak finomra orult liszttel etetik a kovaszt, persze jo minoseguvel. Kerulnem az olcso liszteket, es olyat hasznalnek, ami talan nem agyon permetezett buzabol, rozsbol keszult. Viszont a finomabbra orult liszttel etetett kovasz haromszorasara is megno, mielott kezdene osszeesni, mig a teljes kiorlesu liszttel etetett inkabb csak a duplajara szokott megnoni. Mas kulobseget nem vettem eddig eszre, csak erdemes figyelni arra, hogy meddig novekedhet a kovasz, leginkabb a csucsponton erdemes belekeverni a tesztaba, de nem muszaj pont addig varni, eleg ha mar levegos, a teteje kicsit pupos, de azert mar emelkedett valamennyit. a viznel szoktak javasolni, hogy ha a csapviz tul kloros, jobb allni hagyni legalabb felorat a kiengedett vizet, igy elparolog a klor, hat franc tudja, lehet igy van, azert igy szoktam csinalni. De hasznalhatsz szurt vizet vagy szensavmentes asvanyvizet is, nekem jo a sima csapviz is, nem szoktam vizet cipelni a boltbol. lisztre visszaterve, etetheted a kovaszt egyszerre tobbfele liszttel is, peldaul fele teljes kiorlesu buza, masik fele meg rozs vagy kenyerliszt, de akar haromfelevel is (azert ez mar eleg pocsolos), csak legyen osszesen ugyanannyi a sulya, mint a viznek, ha 100%-os viztartalmu (hidratatlasagu) kovaszt szeretnel. Hasznalhatsz az eteteshez jobb liszteket, ezek a magasabb feherjetartalomrol ismerhetok fel, meg hogy duplaannyiba kerulnek. Egy jodarabig nem nagyon erdekelt, hogy milyen liszt, de tenyleg erdemes erre aldozni. A kiralybuza liszt egesz jo, 16 gramm koruli a feherjetartalma. Garat malomtol (KBL-100, az oldalukrol 490 ft/kg plusz szallitas, de ugyancsak az oldalukon ott van a boltok listaja, hogy merre aruljak, igaz kicsit dragabban, de a szallitas miatt talan ugyanannyira jon ki, ja, garat malom oldalan hetkoznap delutan ketto korul adnak hozza ujra elerheto mennyisegeket, nem ertem, hogy miert, de ok tudjak) es a spajzold be (KBL-120, ennek most 710 forint a kiloja az oldalukon, plusz me'g a szallitas) bolttol probaltam ezeket, latvanyos a kulonbseg peldaul a gyermelyi kenyerlisztjehez vagy az elso pesti malom extra siker lisztjehez, pedig ezekre 12 gramm feherjet irtak... Sokkal jobban nyulik mielott szakadni kezdene a feher kiralybuzas teszta, me'g akkor is, ha felearanyban hasznalom valami alacsonyabb feherjetartalmu kenyerliszttel. ezt a felearanyt ugy ertettem, hogy ha ebben a receptben 350 gramm kenyerlisztet irnak, akkor 175 gramm kiralybuzat es 175 gramm valami mas, csak gyengebb kenyerlisztet kevernek ossze, jo mondjuk nem muszaj 175 grammnak lennie mindkettonek, csak a ketto osszesen legye 350 gramm, lehet akar 200 plusz 150 gramm is. ha valamit nem tul erthetoen irtam, akkor kerdezz nyugodtan.
@@behb3425 huu hát ezt fel kell dolgoznom, de köszönöm szépen. Egyetlen kérdés maradt. Hogy az anyakovász az most a 8-10 napos kovászom lesz? Mert ugye másom nincs.
@@viktorg2694 igen, lehet azt a kovaszt hivni anyakovasznak, de kabe annyi a lenyeg, hogy vegyel ki belole egy keveset, es azt szaporitsd fel, hogy jo aktiv legyen. A maradek anyakovaszt meg vagy tedd el a hutobe (es majd ebbol veszel ki legkozelebb), vagy dobd ki, ezert jobb csak kisebb adag kovaszt kesziteni. bar hasznalhatod a teljes eddig elkeszult "anyakovaszt" suteshez, ha megduplazta magat meg jo buborekos, csak hagyjal meg belole egy kis adagot, amit majd a kovetkezo sutes elott megetethetsz. Jobb addig a hutoben tartani, mer szobahomersekleten konnyen elsavasodik, mert az osszes glutent lebontjak a bennelevo bacik. Otthoni sutesnel, ha nem tul gyakran sutsz, hetente ketszer vagy ritkabban, akkor jobb a hutoben tartani a kovaszt, mert kulonben allandoan etetned kene, mert a bacik nem allnak le, es lebontjak a glutent, de hidegben lelassulnak. az utobbi idoben arra alltam at, hogy a megetetett kovaszbol kiveszek egy keveset, amit eleszek a hutobe, igy nem all egy nagyobb adag a hutoben hetekig, valamivel frissebb, meg atszoktam az 50%-os hidrataltsagu kovaszra, van par hatranya (nehezebb osszekeverni eteteskor, mert tul suru, es tesztahoz is nehezebb eldolgozni a vizben), ellenben joval tovabb marad a csucsponton, mielott kezdene osszeesni, a teszta nem lesz annyira savanyu, ez kalacsnal, zsomlenel, kiflinel tetszik, amibe teszek egy kis cukrot, es nem szeretnem az edes-savanyu izt. Azert az elejen nem javaslom a surubb kovaszt, meg talan kenyerhez nem is erdemes ezzel szenvedni, jameg rozsliszttel sem jo, nem emelkedik meg, ha keves a kovasznal a viz, de kenyerliszttel mukodik a suru is. amugy (jo) par igy-ugy sikerult sutes utan majd kitapasztalod, hogy nalad mi valik be. Ami a fontosabb, hogy csak egy kisebb adag kovaszt hasznalj, ne savasitsd el azzal, hogy sajnalod kidobni, es az egyre csak nagyobb adag kovaszhoz rakod hozza a me'g mindig ugyanannyi vizet es lisztet.
@@behb3425 vegyek ki belőle egy keveset és azt szaporítsam fel? Oké, de mennyi az a kevés, és mennyi idő a felszaporítás? Minden válasz dupla annyi új kérdést szül😅
Nagyon szeretem a sós apró teasüteményeket, aminek a tetejét megszórják köménnyel, szezámmal, sajtal, mákkal stb. De nem tudom elkészíteni. Segítenél nekem, hogy milyen összetevőkböl áll, és az elkészítés hogyan történik?
nekem inkabb hasonlit az aldiban, lidlben kaphato pizzalapokra. 3500 korul szoktak adni grillszezonkor. Ennyit megerhet, de egy vastagabb samottlap jobb lenne, vagy egy 6-8 mm vastag acellap, ez legalabb nem reped el.
A bélzetére kíváncsi lettem volna. Kovászolós csoportokban olyan üreges, bélzet nélküli "sütőipari termékeket" csináltak, hogy belefájdult a szívem, mert kenyerek merték hívni...
Szia Szabi. megsütöttem a kenyeret a különbség én római tálba sütöttem egy kilóst csináltam a hűtős technikával nagyon szép lett a kenyérke de a héjakemény lett nehéz vágni vajon mijén hibát csináltam???? Szeretném ha meg írnád köszönöm!!
Rajta volt a tető? Én tetővel sütöm, majd az utolsò 10 percben anélkül. Ha kész spricceld le vízzel, majd kb 10-15 perc múlva csavard be konyharuhába (olyan ami nem illatozik a mosòszertől, mert szagos lesz a kenyér) Szépen fel fog puhulni a hélya. :)
@@gyongyverjankov7389 köszönöm a segítő választ 😘 nincs vaslábasom ezért tepsiben szoktam sütni, de a legaljára teszek egy másik tepsibe vizet. Megpróbálom még majd bespriccelni és letakarani
@@laida1524 sajna egy sima lemeztepsi nem tul vastag, az alig tud atadni hot, ezert jobb egy vastag vaslap vagy samottlap, vagy akar egy jonehez ontott vas edeny. 8 mm vastag vaslapot hasznalok suteshez, kabe egy orat szoktam melegiteni a legmelegebb fokozaton, mielott beraknam a kenyeret sulni, kabe tiz-tizenot perccel elotte egy lemeztepsire tett regi fem piteformaba ontok vizet, megvarom mig felforr benne a viz, igy mar eleg para lesz, mikor berakom a kenyeret. Csak alulrol sutom ezutan, harmincot percet szoktam benthagyni a kilos kenyernel a vizet, miutan kivettem me'g negyeorat sutom, vagy mig meg nem barnult elegge. Szeretem mikor kicsit megeg a bevagott resznel felturemkedett hej. Racson hagyom kihulni, nem szoktam vizzel megkenni, mert anelkul is megpuhul a heja. De sutes elott sem kenem meg vizzel, nem szeretem azt a bolti kenyer szeru csillogo, repedezett hejat. eddig csak azok a kenyereim lettek kemeny hejuak, amit valamiert elrontottam, nem hagytam elegge kelni, vagy epp tulkelt, majd vagy tul sokaig sutottem. biztos sokat szamit a suto, egy husz ev koruli villany fagorban sutom a legtobbet, ami egyszerre nem tud alul-felulsutni, es jobb nem bekapcsolni a legkeverest, mert a ventilatorlapat nekier valaminek :D iden nyaron is arultak a grillezo cuccokkal samottlapot a lidlben es az aldiban, csak pizzalapkent. Nem voltak tul vastagok, talan csak egy centisek, de csak 3500-ert adtak, annyit meger, de idovel ugyis el fognak repedni. Emiatt jobb egy vaslap.
Azt szeretném kérdezni, hogy a hűtőben való kelesztés után egyből a forró kőre/tepsire lehet tenni e kenyeret vagy kell várni x időt még szobahőmérsékleten vele?
adhatsz, de ovatosan, a teljes lisztmennyiseg 20%-anal nem adnek eloszor tobbet hozza, mert lehet nagyon sokat valtozatat, meg a teljes kiorlesu liszt helyett tennem bele.
Üdv. Arra nem találtam választ, hogy miért van az, hogy miután kiteszem a forró tepsire az egész tészta szétplöttyen és nem nő fel a sütés során. Előre is köszi a válaszokat :)
Próbáld meg hidegen rátenni, egyenesen a hűtőből, az a rész a sebességről szól, nem folyik szét akkor sem ha nem sikerült olyan jó állagúra, mint itt a videón.
...nem felejtett el gőzölni?? jégkocka, viz beporlasztás, nagy felületű tlban meleg víz már begyújtáskor , esetleg ?? a darabokat mikor kiveszi , akkor is lehet nedvesíteni, s a héj lágyabb lesz , ..
Duch oven, öntött vas, fedeles sütőtál, előforrósítva, nem hagyja elszökni a vizet. Ha nem gőzöl a sütő, nekem eddig azzal sikerült legjobban és abban szétfolyni se tud, a tésztám sajnos soha nem olyan jó állagú, mint az övé a videón. Itt nincs BL ilyen-olyan liszt (külföld), csak nagyon finom fehér liszt vagy teljes kiörlésű, durvább szemcsés liszt, mivel magunk őrüljük, az enyém az utóbbi. Nekem ahhoz kéne segítség, hogy miért ragad, sose tudnám előadni azt az asztalon hajtogatós részt, nem jó az állaga hozzá.
elvileg nagy mennyisegben is mukodik, vannak zart rendszeru kovaszt keszito berendezesek, auton adagolja a lisztet es a vizet, majd alul jon ki a cucc, majd mehet a keverobe meg tovabbiak. De hogy hasznalnak-e hosszabb kelesztest alacsonyabb homersekleten es normalis lisztet, azt ketlem. Amugy, ha tudjak kontrollalni a teszta homersekletet, akkor szinte mindig ugyanolyat tudnak sutni, ugyanannyi ido alatt, najo, meg persze legyen ugyanolyan a liszt, viz, so, meg ezek hofoka is.
Nem igaz! Például Debrecenben a Derce pékség napi 6-800 kg. kovászos kenyeret süt, és ad el. De, emlékszem, gyerekkoromban a helyi kenyérgyár, amelyik egy egész járást látott el, szintén saját kovásszal dolgozott. Az egyik szomszédunk volt a kovászmester. Neki csak a kovász nevelése, szaporítása volt a feladata.
Én az itt leírt receptből egy igen kemény tésztát kaptam. Pontosan mértem mindent. Szegény gépem majd meg nyekkent belé. Szerintem a videóban nem 45 deka lisztet és 3 dl vizet látunk, mint ami alább le van írva. Milyen jó lett volna, ha minden összhangban van és egy szuperül levezetett recept alapján sikerült volna jól összeállítani a csodálatosan közepes lágy tésztát!
A szükséges vízmennyiség nagyban függ a liszttől. Például a sima BL-55 liszt sokkal több vizet "kér", mint egy kövön őrölt teljes kiőrlésű liszt. A Szabi receptje inkább csak irányadó. Ki kell kisérletezni, melyik liszt mennyi vizet kíván. Ezért szoktuk azt csinálni, hogy nem adjuk hozzá az elején a teljes vízmennyiséget, hanem keveset visszatartva. Ha az autolízis végén túl kemény a tészta, a kovász bekeverésekor még adunk hozzá egy keveset.
Három dolgot nem értek. 1 Mi az, hogy rossz cukor és jó cukor. Minden cukor rossz. Azonkívül honnan van benne cukor? 2 nagyon nem javasolt a teljes kiőrlésű búza használata. A külső héjban vannak a gombatoxinok és gyomirtó szerek. 3 mi van a sikérrel? Nem kell hozzá? A mai búzákban sokkal kevesebb van.
1.: Ez, így tényleg hülyeség. A cukor az élesztő tevékenysége során keletkezik, de azt az élesztő és a tejsavbaci fel is zabálja. Amúgy a cukor önmagában nem rossz. Akkor lesz rossz, ha túlzásba viszik. 2.: Ezen az alapon semmilyen búzaliszt nem ajánlott. A malomban őrlés előtt nem mossák meg a búzát! Így a héjon lévő gombatoxinok, gombaspórák, gyomírtó szerek ugyanúgy belekerülnek a duplanullás lisztbe is, mint a teljes kiőrlésűbe. Ebből a szempontból az agyon istenített ukrán búza a legrosszabb. Ott ugyanis ellenőrzés nélkül heasználják a másutt már betiltott növényvédő szereket. 3.: Nincs kevesebb sikér a mai valódi kenyérgabonákban. Sőt, a nemesítés miatt még több is. Csak éppen a magyar kenyérbúza megy külföldre.
Nem csak óvatosan bánik a tésztával hanem tisztelettel. Csodás! :)
Az biztos, hogy Szabi szelídsége megnyerő sokunknak! Ráadásul angolszász szenvedésektől mentes.. Köszönöm szépen!
Mit idegeskedjen?
Én csoda kenyérnek hívom! Elkészítettem és nagyon finom soha többé bolti kenyér
köszönöm szépen a receptet !
❤️❤️❤️❤️😊
Ma megsütöttem életem eddigi legcsodásabb kenyerét! Köszönöm Szabi!❤️😊
Koszonjuka fantasztikus informaciokat. Nyugodt stilusa es remek magyarazatai nagy segitseget nyujtanak
A barátnőm már elkészítette és kaptam belőle kóstolót. Isteni volt! Hamarosan én is megsütöm. Eddig élesztős kenyeret sütöttem, mert nagyon macerásnak találom a kovászosat, bár jobban szeretem. De most megint belevágok a kovászos készítésébe.
Szívesen megnéztem volna, hogy milyen a belseje. Egy szeletet igazán kanyarinthatott volna.
Kívülről gyönyörű és gusztusos.
Nagyon jól bánik a tésztával a pék Úr, gyakorlott, profi mozdulatok.
Respektálom.
@@chico_real Nem sikerült?
Vagy 200x megnéztem eddig. Világos, követhető, letisztult tanítás.
Igazi mester! Nemcsak tudja, érzi is! Respect!
Soha eletembe nem sutottem egy kenyeret , de ezt megproballom ! Iste aldja meg mind ket kezzet ! Koszonom.
Ez csodálatos! Ennek az egész folyamatnak, és a fantasztikus végeredménynek is lelke van! Te nagyon tudsz!
Hát az tuti, hogy Szabi nem azért lett pék, mert másik suliba nem vették fel, hanem mert neki ez a HIVATÁSA. Öröm nézni, hallgatni, ahogy a kenyérrel foglalkozik. Nagyon szimpatikus a srác. Tetszik a stílusa. :D
Hajrá Szabi!
Iszonyat jó hallgatni, ahogy beszélsz 😃
Köszönöm szépen Szabolcs ! Ma megcsináltam először. Két kanál cukrot raktam még hozzá !
Isteni lett !!
Nagyon tetszett a video, lényegre törő ,tökéletes .Gratulálok és köszönöm.Ki fogom próbálni .
Csak azt nem mondja,hogy miből hány dkg kell.
Ma a hűtőben kelesztett kenyeret sütöttem. Fantasztikus lett! Nem akarok hinni a szememnek! 😍 Kár, hogy itt nem lehet fotót kitenni 😕
Zseni ez az ember! Ez már a kenyérsütés művészete amit végez!
Biztos nagyon finom lett! Gusztusos a külseje. Nekem van kenyérsütőgépem és isteni finom kenyeret tudok vele készíteni. Arra kell figyelni, hogy teljesen megkelljen a tészta.
Köszönöm szépen a részletes receptet, elkészítést! Nagyon jó érzés volt végig kísérni a kenyér útját!
Köszönöm szépen, kipróbáltam és sikerült ..A te recepted vált be.
Köszönöm szépen,a hasznos tanácsokat!!!
Király vagy Szabi!!!!!
Soha nem értettem teljesen, hogy mi is az a kovász... Mostmár teljesen világos. Nagyon jól sikerült videó. Gratulálok!
az jo, ha ebbol a par perces videobol sikerult ezt megerteni.
@@behb3425 Persze! Azért is mondom, hogy szuper felvétel! Rövid, tartalmas és informatív. 👍
Köszönjük a részletes segítséget! :)
Köszönöm szépen a receptet!
Nagyon jó nézni, ahogy készíti...nálam az ő kenyere a nyerő...mmmmmm
...érdekes volt számomra is, köszönöm szépen a vide-jót !!! :)
Kérem, segítsen aki ért hozzá! nem tudtam a videóból kideríteni, hogy mennyi Kovászt adott mennyi lisztből és vízből készült autolizált keverékhez.
Ezt mondjuk én is hiányolom😮
de gyonyoru!😇 koszonom!
Kedves Szabi!
Egyrészt nagyon köszi ezt a videót: stílusos, érthető, szerethető módon adod át a tudásod és kedvet csinálsz ehhez a csodálatos tevékenységhez, a sütéshez.
Másrészt, a legtöbb forrás, ami a kovászkészítésről szól, azt írja, hogy kb minden nap ki kell venni a kovászból, áttenni másik üvegbe. Ehhez képest a te videódban egy sokkal egyszerűbb (emiatt számomra szimpatikusabb) módszert ismertetsz.
Mit kövessek?:))
Ez engem is érdekel.
@@coach_lavida Én naponta kétszer etetem. Még nem volt hűtőben. Azt gondoltam, jobb lesz neki vidáman éldegélni a konyhában. Szerintem jó döntés volt. .Ha viszont a hűtőbe teszed, mert ezt is lehet, hetente egyszer elő kell venni, megetetni, egy órát a pulton pihentetni, és mehet vissza a hűtőbe. Ha meg sütnél vele, kiveszed a hűtőből, feleteted, vársz (általában 6-9 órát), kiveszel belőle 50 grammot, feleteted 50 gramm liszttel és 40 gramm vizzel, vársz egy órát, mehet a hűtőbe. A maradék kovásszal meg természetesen sütsz.
Szabi. Ha nem is te menedzseled ezt az oldalt, hanem a meg nem ette, valaki nézzen rá néha ezekre a kérdésekre, szörnyen proli és amatőr dolog, hogy itt az emberek kérdéseket tesznek fel és szarik bele bárki is válaszolni. Nem normális.
Nagyon jól követhetö a folyamat a videón, de mégis felmerül néhány kérdés a kommentekben. Sajnos a mester nem válaszolt egyre sem.
Gyönyörű kenyér el fogom készíteni egyik nap :)
Gratula a parmai pizzaversenyért! Yo kenyereket sütünk yo vidi
megsutottem! koszonom szepen!🥰
a kollegaim neveben is! 🤣
Kedves Szabi!
Lehet lemaradt, de a hűtő utàn is kell keleszteni, hogy az àllaga kitűnő legyen! Aki az első kenyerét készîti, kicsi csalódàs éri a sütés utàn. ( Egy profinak ezt is jó tudni!)
mas is lemaradt, plusz mondott par butasagot... "a so meggatolja az erjedesnek a megindulasat" ... nem meggatolja, lelassitja, en epp ezert rakom bele minel elobb, meg telen is (elesztos kenyerem pont olyan finom, ha nem finomabb, mint a boltban vett kovaszos) mindig hideg vizzel csinalom, lehet hogy 6-7 ora legalabb mire kenyer lesz belole, de minel lassabban (minel hosszaban) keleszted, annal finomabb lesz, ezert rakod bele a sot minel elobb, es rakod be a hutobe.
aztan meg mi ez a baromsag hogy jol meglisztezzuk a hajtogataskor a tesztat... nem, bevizezzuk a kezunket, lisztezni csak a vegen formalasnal, nem azert csinaltam jo hidrataltsagot, hogy utana belebarmoljak 1 csomo lisztet... egyebkent meg teljesen felesleges dagasztani geppel, ha autolizalod, eleg 3x meghajtani, gyonyoru kenyereket es bagettet csinalok igy, van mixerem de nem hasznalom csak brios kiflikre/vajas kiflikre meg ilyesmikre, kenyeret csakis magas proteines (strong white) lisztbol csinalok, autolizalas+hajtogatassal esetleg Bertinet fele "slap & fold" modszerrel ha sietek es ha van kedvem hozza
tovabba elfelejtette megemliteni hogy a tesztanak van teteje es alja, es hajtogatasok kozt a teteje alul legyen, a ragacsos alja meg felul... (es ujra megemlitenem a liszt hasznalatat mellozni kene), a szakajoba pedig aljaval felfele tesszuk bele egy utolso kelesztesre (amit te is emlitettel, profinak tudnia kell),
aztan elfelejtette mondani, hogy miert, hogyan kell a goz/vizezes... ha tul hamar sul a teteje, nem lesz szep emelkedes, es zep ful, hanem pl. oldalra reped ki...
ezert pl. az en sutomben (csak felul sut) jol elo kell melegiteni de csak 220 fokra, 230on mar besuti a tetejet akkor is ha alulra teszem,
ez az egyik legfontosabb informacio, hogy minden suto mas, es ki kell tapasztalni, hogy a kenyer teteje ne suljon tul gyorsan, ezert van 'bevizezve', ezert van a goz
a rizslisztet vagy buzadarat meg sem emlitette, ami a legjobb a szakajtok beszorasara
plusz nem tudom mit kell vaganykodni a kovasszal, elesztos kenyeret pontosan ugyanigy lehet csinalni
ja a "levegot" meg pont hogy jobb kinyomni,, foleg a korai szakaszokban, ugyanis az nem "levego" amit "beledolgoztunk" hanem szendioxid ami a kelesztes mellektermeke, es a szendioxid IS lelassitja a kelesztest,ugyanis ahhoz oxigen kell, epp ezert jobb ha kinyomod (foleg a kelesztes elso 1-2 hajtogatasaban), hamarabb kel meg ujra ha kinyomtad es belehajtottal 1 kis friss oxigent.
szoval nyomd csak ki az utolso hajtasnal es a formalasnal esetleg bennehagyod, de ha vegig kinyomod az se baj, az utolso kelesztesnel visszajonnek a bubik ha jo aktiv az eleszo/kovasz, es ha ekeg magas a hidrataltsag/jo minosegu a liszt (magas protein tartalom)
persze nem azt mondom hogy total ki kell nyomni sodrofaval, de a a nagy szendioxid bubikat jobb ha kinyomod az ujjaiddal, es belehajtasz kis friss oxigent
Én ma egyenesen a hűtőből tettem a forró sütőbe, gyönyörűen megnőtt.
8 y
Meg tanulom el készíteni ezt a szép kenyeret
Szia Szabi. A kemencében sütöm a kovászos kenyeret. 250 fokon kezdem edényben forró vízzel kezdem a sütést 20-25 percig . Ezután kiveszem a vizes edényt a kemencéből és további 20-30 percig sütöm. Csodásan megsűl a kenyerem de a héja mindig nagyon kemény. Kérdezném mi lehet az oka. Kopogós az alja jól átsűl a bélzet nem morzsálódik kb. fél cm vastag a héj ropogós de sajna kemény. Nagyon köszönöm előre is a tanácsod. VJ
verd meg bottal, ahogy az erdelyi pityokas kenyeret szoktak :DD
nekem soknak tunik az a 250 fok, igaz csak sutoben, de mikor max hofokon sutottem, az nem volt annyira jo, inkabb 200 korulre visszaveszem, mikor beteszem sulni. Vaslapon sutom, meg a suto aljaban vizet forralva nagyjabol 30-35 percet hagyom bent a vizet, utana me'g negyedorat sutom, vagy mig meg nem barnul. De ha nagyon hamat elkezd barnulni, akkor lejjebb veszem a hofokot 180 korulre.
se elotte, sem utana nem kenem meg vizzel, igyis meg szokott szinte mindig puhulni, ha nem rontok el valamit. Csak egy racson hagyom kihulni.
Ha megnézted a videót lejebb vette 220-ra félidőnél... ;)
Szép élesztős kenyeret szoktam sütni.Most próbálom ezt a kovászos verziót.Öt órája állítottam össze,és hajtogatom szorgalmasan,de olyan ,mint a “ vakaró”.Lapos,keletlen.😂
Szia Szabi! Nagyon szeretem a videoidat,van egy kis gondom sajnos már 3szor nem sikert a közepe ragacsos lett BL80 lisztből csináltam! Mit nem csináltam jól? Hagyományos gáz tűzhelyem van!
A hagyományos gázsütő nagyon szárít. A kenyér külseje már kopogós-barnulós, a közepe még sületlen. Én megoldottam ezt a problémát: vastagabb alufóliából ("grillfólia") hajtogattam egy magas oldalfalú tepsifedőt. A kenyér bevetése után ráteszem a tepsire, és a pereme alá behajtogatom a fólia szélét. 40 percig rajta van, majd levéve még pár percig sütöm a kenyeret, míg elnyeri a kívánt színt.
Imádom, hogy lényegre tőr, nem kezdi el a kovász kémiai kötéseinél...., meg az óperenciás tenger elemzésénél. Most sütök először, sajnos már begyúrtam, és csak utána találtam a videóra... szóval belekerült a só előbb... majd meglátjuk mi lesz belőle. Legközelebb már okosabban csinálom. Tegnap bolti por kovász és élesztő keverékből készítettem kenyeret, az is csodás lett, azonban kaptam péktől kovászt..., most azon a sor.
Szuper video!❤️Az anyakovasz milyen hidrataltsagu?100%?
Köszönöm szépen a receptet a sok kisérletezés után most sikerült akenyerem
Szia,kerdes:muszaly megvarnom a 8 orat mikor megetettem az anya kovaszt?lehet hamarabbfelhasznalni?az enyem nagyon feljott 4-5 ora alatt.
Kedves Szabi zablisztből lehet kenyeret sütni köszönöm a választ
Nagyon jól sikerült az első kenyerem, egyetlen problámája volt: nagyon vastag és kemény lett a héja. Mi lehet az oka?
Kedves Szabi! A hűtés előtt kell még keleszteni? vagy mikor a hűtőből kiveszem akkor még kell keleszteni? Válaszodat várom Üdv Edit
Itt lehetne tanácsot is kérni?köszönöm
Üdv!
Mennyi ideig kell dagasztani dagasztógéppel az elő-tésztát?
Sütés előtt nem kell vízzel bekenni a kenyeret?
I truly enjoyed your recipe demonstration. I intend to make this amazing bread this weekend. Fingers crossed. LoL, Thank you!
Megsütöttem életem első teljes kiőrlésű kovászos kenyeremet, de mégsem vagyok megelégedve az eredménnyel mert nagyon kemény a kérge a kenyérnek. Villany sütőbe sütöm az lehet-e az oka?🤔
Lehet ezt hagyományos fehér liszttel is csinálni?!
Jövő hét végén pörkölt főzés lesz apóséknál és friss finom ropogós kovászos kenyeret szeretnék majd vinni!
hat azert eleg huzos csak egy het, ha nincs me'g kovaszod, de ezt mondta is a videoban, hogy kell nyolc-tiz nap, szaritott kovasszal talan a fele ido alatt is megvan, foleg ebben a kanikulaban.
amit viszont nem mondott, hogy a kovaszkeszitesnel csak egy keveset, itt mondjuk egy kanalnyit kell a kovetkezo eteteshez adni, a tobbit ki kell dobni, vagy kezdhetsz vele barmi mast. Ez azert szuksegesm mert ha allandoan csak eteted azzal anelkul, hogy kivennel belole, tul nagy lesz, akar egy felliternyi is, amihez meg nagyon keves egy fel-fel kanalnyi liszt.
ha nem szeretnel tul sok lisztet kidobni, akkor csinalhatod kiskanalnyi mennyisegekkel is, vagy mitomen 5 grammal. De talalni errol egy halom videot, irast, keress ra a "no waste sourdough"-ra.
a masik meg, hogy kicsit naiv vagy megmosolyogtato elkepzeles, hogy az akkori kovetkezo hetvegere ilyen kenyerrel akarnal barhova odaallitani, mint ami a videoban is lathato. Persze nem lehetetlen, de ha me'g nem sutottel hasonlokat, akkor biztos nem lesz ilyen. Tudom, mert sutottem mat egy halom laposkenyeret :DD
tenyleg en is azt hittem, hogy ez tok egyszeru, foleg, hogy mar elotte is sutogettem kenyeret otthon, mas kerdes, azok is eleg nevetsegesen keszultek, illetve nevetsegesen is sikerultek legtobbszor.
aminek nem tul sok figyelmet tulajdonitottam, meg amirol a videoban szabi nem sokat beszel, az a keleeztes, biztos, hogy emiatt nem fog sikerulni hasonlora, mert vagy nem lesz elegge megkelt, vagy tulkelt lesz. Ebben segithet, ha egy kis darabot kiveszel az elso osszegyuras utan a tesztabol, mikor mar minden benne van. Beteszed mondjuk egy stampoba, amire ra tudsz tenni befottes gumit, de akar filctollal is megjelolheted. Ez azert johet jol, mert latni, hogy mennyit novekedett a teszta terfogata, az annyira nem szamit, hogy kozben neha kilapitod, hajtogatod a nagyobb tesztat.
ez persze liszt fuggo, hogy meddig erdemes keleszteni a tesztat, ha tobb benne a siker, akkor lehet tovabb, peldaul hagyni, hogy a duplajara keljen, ami azert rizikos, mert konnyen tulkelhet, es akkor mar csak a sutoforma segithet. Gyengebb lisztnel eleg csak, hogy a negyedeig keljen a minta. De sajnos ez sem mindig mukodik valamiert, kell par sutes a liszttel, majd egyszerre csak egy dolgon modositani.
es sajna a videoban a lisztekrol se nagyon volt szo, mert a minel magasabb feherjetartalmuakat kell keresni, legalabbis a csomagolason csak ebbol lehet kovetkeztetni a sikertartalomra. Valamibol talan jo a 9-10 gramm kornyeki is, de biztos nem azokbol, amit 160-ert adnak az aldiban :/ Sok helyen kaphato a gyermelyi bl-80-as kenyerlisztje, annak majdnem 13 gramm a feherjetartalma, es olyan 200 ft korul adjak, ezzel mar talan kicsivel tobb vizet elbir, vagy legalabb ezt a receptben szereplo 71%-os hidrataltsagot. A 15 gramm feherjetartalmu lisztek jobbak lennenek, de sajna abbol 500 ft korul van egy kilo, peldaul garat malom, spajzold be, biztos talalni mast is.
jameg errol szo van a videoban, de vagy egy vastagabb vaslap, vagy egy samottlap kell a suteshez. Egy ontott vas aceledeny is, abban nem fog tudni szetterulni, ha kicsit tulkelt kenyer. Nekem bevalt a 8 mm vastag vaslap, pizzahoz is tokjo. Csak nem art az elso husz-huszonot percet gozzel sutni, hogy ne kezdjen el kergesedni a hej, es tudjon szepen felfele novekedni. Az edenyben nem kell, ott csak a fedo nelkul kell sutni.
amugy sikerult a kovetkezo hetvegere ilyen kenyeret sutnod?
ez engem is érdekelne…
Igen lehet!
Persze, sőt fehér kenyérlisztből a legtipikusabb. A mester itt elég speckó lisztet használt. Azt nézd csak, hogy magasabb fehérjetartalmú legyen, ha biztosra akarsz menni. A Gyermelyi BL 80-as kenyérliszt (de akár az olcsóbb BL-55-ös is bőven oké) nagyon jó minőségű és viszonylag könnyen beszerezhető, azt javaslom.
Fantasztikus!
Ha nincs kovászos síma élesztővel mehet sütni!?? Köszönöm szépen 🥰
en szerintem az nem lesz ugyan olyan az ize.
Sütni lehet de a kettő köszönő viszonyban sem lesz.
Szeszipari sör élesztő az nem vad kovász!
Szép napot! Tudja valaki a szakató méretét? Neten láttam 30x15x7cm-est, meg látta 35x18x9cm-t is.Attól félek hogy ha nagy a kelestő kosár, akkor lapos lesz a kenyér. Tud valaki segíteni ebben?
Lajos, kaptal mashol valaszt erre a kerdesre? Ez engem is erdekelne. Koszi!
Ebből a receptből mekkora kenyér lesz?
Továbbá a recept azt írja, hogy a kovászhoz kell anyakovász. Az mi? Mert a videóban ilyen nincs.
A videóban mikor készül a kovász. Abba nem ugyan olyan liszt kerül, mint a kenyértésztába? Mert a kenyérbe félfehér liszt kerül, a kovászba fehér lisztet mond. Köszi a segítséget
anyakovaszra azt erthetik, hogy ami elozo kovaszuk van, abbol kivesznek egy keveset, adnak hozza lisztet es vizet, ezt nevezik etetesnek, de siman csak felszaporitjak a kivett keves kovaszban levo elesztot es bacikat.
ezt az anyakovaszkent emlegetett kovaszt el kell elotte kesziteni, ha nem tudsz kerni valakitol vagy egy normalis peksegbol, akkor eltarthat egy-ket hetig is. Idemasolom, amit a masik hozzaszolasodra irtam, mert kesobb ugy sem lehet megtalalni.
a kovasz keszites csak annyi, hogy fogsz egy kis tiszta edenyt, osszekeversz ugyanannyi lisztet es vizet, a liszt szinte mindegy, hogy mi, talan erdemes rozst vagy teljes kiorlesu buzat hasznalni. Ez is homerseklet fuggo, melegebben gyorsabban, de azert tul meleg se legyen, 30 foknal nem erdemes feljebb menni, ezert ne rakd a radiatorra, napra. Most telen a 20 fokos lakasban biztos joval tovabb tart, mint nyaron a 25 fokban. Masnapra nem biztos, hogy sok minden fog tortenni, de kiveszel belole egy kiskanalnyit, ha elotte bevizezed a kanalat, nem ragad ra annyira, majd megint hozzaadsz 10 vagy 20 gramm vizet es lisztet, jol osszekevered, nem legmentesen letakarod. Es ezt kell vagy egy hetig ismetelgetni, de huvosebb idoben akar ket hetig is. Van errol is par latvanyos jutub video, aszem "sourdough starter making" meg hasonlok cimekkel.
amugy gyorsithato is, ha beteszed a mikroba mellette forro folyadekkal, neha a teli teas kancsot szoktam, persze nem inditom be, es eleg kenyelmetlen, ha valamiert hasznalni kene a mikrot... Vagy ha olyan a sutod, akkor bekapcsolod 30 fok korulre, az sokkal jobb, ha csak 25-28 fokos. Be szoktam tenni egy digitalis homerot a sutobe, azon tokjol latni a bent levo homersekletet, mert sajna eleg bena a suto hoerzekeloje, igy tobbszor tekergetem a hofokszabalyzojat, meg nyitogatom az ajtot, ha tul meleg lenne. Kenyerkelesztesnel is be teszem neha a sutobe, de tobbszor megszivtam, mert nem figyeltem es tulkelt. 30 fok koruli kelesztesnel joval kevesebb az ido eltalalni, hogy meddig tartson a kelesztes, mint 20 fokosnal. Inkabb csak a kovaszkesziteshez ajanlom a 30 fokos sutot.
az jo kerdes, hogy mikor lesz mar hasznalhato a kovasz, elvileg ha mar szep lyukacsos, levegos, duplajara vagy haromszorosara emelkedik (ezert jo az egyenes oldalfalu edeny, valami nem tul nagy befottes uveg, es valamivel megjelolni a kezdesi magassagot, befottes gumi jol be szokott valt erre, csak ne legyen szakados), illetve lehet probalkozni az uszasos kiserlettel, de ez nem mindig megbizhato, nem is szoktam ezzel baszkodni, ami amugy csak annyi, hogy kiveszel egy kiskanalnyit, es egy pohar vagy egy kisebb tal vizbe beleteszed, ha fennmarad, akkor fasza, ha lesullyed, akkor me'g nem jo.
kovasz kesziteshez, akkor boven eleg minimalis mennyiseggel (10-20 gramm vizzel es liszttel) keszitened, hogy minel kevesebbet dobj ki a naponkenti frissitesekkor, ha meg mar vegre aktiv a kovasz, azt meg konnyu megetetni akkorara, amennyi epp kell, mert nem kell az egy-egy-egy aranyhoz ragaszkodni. Van jopar ilyen kovasz meg kenyerhidrataltsag szamito oldal, ajanlom a foodgeek sourdough calculatorat, nem tudok linket betenni, mert torlodik rogton a hozzaszolas.
ezek a mennyisegek szerepelnek a video leirasaban:
* 35 dkg BL112-es félbarna liszt
* 10 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt
* 3 dl langyos víz
* 11 g tengeri só
* 15 dkg kovász
Az érett kovászhoz:
* 60 g víz
* 60 g liszt
* 60 g anyakovász
911 grammos tesztat szamoltam, nem szeretem, mikor haromfele mertekegyseget is hasznalnak, miert nem lehet mindent grammban? Sokkal egyszerubb a digitalis merlegek miatt grammot hasznalni.
sutes kozben elparolog valamennyi viz, olyan 800 gramm koruli lesz a megsult kenyer. A teszta hidrataltsaga 71% koruli, ami a gyengebb lisztekkel azert mar hatareset. De konnyen modosithato barmelyik recept, inkabb csak aranyoknak hivnam, mint receptnek, mikor csak felsoroljak a hozzavalokat. Bread calculatorra keresve, peldaul a foodgeek oldalan van egy jol hasznalhato, szazalekban is ott vannak a megadott osszetevok, lehet azok hidrataltatsagat is megadni, peldaul fott krumplinal jol jon. Van mas oldalokon is, de egy tablazatban is atszamithatod, ha valamibol mas mennyiseget szeretnel, vagy egy nagyobb kenyeret, vagy tobb kisebbet. Kar, hogy az ilyesmit ritkan emlitik meg, csak jonnek, hogy mibol mennyi ontenek ossze.
parszor szivtam amiatt, hogy tettem me'g hozza a tesztahoz vizet vagy lisztet, mert tul lagynak vagy kemenynek lattam a tesztat, hat nem mindig jo otlet :D Meg nem art kovetni az elore kiszamolt mennyisegeket, peldaul jartam ugy, hogy kifelejtettem a sot, vagy epp egy decivel kevesebb vizet tettem bele. Inkabb mar lefotozom a kimert hozzavalokat, igy utolag legalabb kitalalhatom, hogy mivel rontottam el Ja, meg szinte mindig valtoztatok valamit a hozzavalokon, aranyokon.
es milyen liszted van? Tenyleg jobbak a dragabb lisztek erdemes olyat venni. Nagyi, gyermelyi, elso pesti malom liszteket kerulnem, lehet ezekbol is kenyeret sutni, ha picit kevesebb vizet hasznalsz, figyelsz a kelesztesre.
Barátom ilyen arányokkal készíti: liszt-610g, víz-420g, kovász-190g, só-15g ....... ebből kb. egy 1,2kg-os kenyér lesz.
Anyakovász : A víz-liszt keverékből lesz, amit a videó elején említ, hogy 8 napig "eteti". Az így elkészült első kovászból, ha több kovászt szeretnél készíteni, akkor mindig kell hagyni, hogy a következő készítendő kovászodhoz az legyen az alap, (az "anya-kovász") amit azután "etetsz", hogy "megszülethessen" az újabb adag kovászod. Az anyakovász addigra már sokkal több az erjedéshez szükséges organizmust tartalmaz, tehát segíti a folyamat megindulását.
Kedves Szabi!
100-as Királybúza lisztem van itthon, használhatom a 112-es liszt helyett?
Köszönöm válaszod!
Regina
Üdvözletem Szabi pék! Most harmadszor próbálom megcsinálni de nekem a pontos kiméréssel sem lesz a tészta olyan mint a videóban! Nagyon ragacsos és kicsit folyós lesz. ( BL 55 Liszt, víz, kovász só ) a videóban kiírt mennyiségben. Mi lehet a gond? Utólag próbálok lisztet tenni hozzá, hogy legalább ne folyjon szét. A sütés végén finom a kenyér de a ragacsos tésztával meggyűlik a bajom. Kérnék segítséget mi lehet a gond. Köszönöm előre is.
Hello valószínű hogy a liszt miatt van a sima bl55 kevesebb vizet tud felvenni mint a receptben lévő lisztek azért lesz ragacsosabb
Ugyanez volt az én bajom is, megnyugodtam, hogy nem vagyok egyedül. Már mindenhol tészta volt a konyhában, csak a kenyérben nem 😄, de egy picit több liszttel kicsit lehetett orvosolni a bajt. De sajnos így a kenyér is tömörebb lett picit.
Legalább BL 80-as, kenyér lisztet kell használni.
Sziasztok
Minden ugyanaz, amit Szabi használ, pontosan azt vettem meg... És kimértem mindent, de ugyanez a bajom... Borzalmasan ragacsos a tészta, alig tudom hajtogatni és amikor kipróbáltam hűtő nélkül, konkrétan lepény lett belőle. 😢
@@anitakozma1063 a 3 dl víz helyett én 260 ml vizet adok hozzá. Tökéletes.
Sok helyen olvasom, hogy finomabb és tartósabb lesz a kenyér, ha zsírt ( mangalica, kacsa, libazsír) adun k hozzá. Azt melyik szakaszban? Gondolom, a só előtt.....A receptura arányait hogyan befolyásolja?
Szupi a Rezept!!!
Kedves Mindmegette! Ma vettem a Lidlben egy Ernesto márkájú zománcozott öntöttvas lábast,de a használati útmutatójában azt írták, hogy nem alkalmas száraz főzésre, illetve sütésre. A kenyérsütés még belefér? Vagy az már száraz sütésnek számít?
Szuper!
Kérdésem, hogyha a másnapi sütési verziót választom, abban az esetben miután kivettem a kenyeret a hűtőből, közvetlen süthetem, vagy kell várni, míg szobahő nem lesz?
Ezt én is szeretném tudni, válaszolt valaki?
Érthető és világos, de mennyi lisztből készül ez a kenyér, és a kovásznak milyen arányban kell lennie?
Ott a recept a video végén!!!
Egymilliós nézettség! :O
Csak szakajtoban lehet keleszteni?
Sima fehér liszttel is ilyen csodás kenyér lesz?
Üdv! Megkérdezhetem a lisztek arányát?
@@behb3425 látom te érted a témát. A videóban ő maga csinál kovészt ugye, de ott nem említi az anyakovászt. Akkor most ez, hogy is van? És a kovászhoz másfajta liszt kell, mint a kenyérbe? Köszi előre is
@@viktorg2694 dejo, hogy torlodott a korabbi hozzaszolasom, nem kellett volna elobb szerkesztenem :/
csak probalom megerteni, nekem is erthetetlen volt az elejen ezek a tobbfele elnevezesek: anyakovasz, kovaszmag meg hasonlok. A leirasban 60 gramm anyakovaszt irnak, vagyis csak ennyi kell a mar korabbi kovaszbol, ehhez tesznek hozza ugyanannyi (60-60 gramm) vizet es lisztet, ez 1:1:1 aranyu etetes. Ebbol 180 gramm kovasz lesz, de a recepthez csak 150 gramm kell, a megmaradt 30 gramm eleg lesz a kovetkezo suteshez, bar ezt lehet nem emlitik.
amugy nem muszaj ragaszkodni az egy-egy-egy aranyu eteteshez, eleg ha a viz es a liszt ugyanannyi, a kovasz lehet kevesebb. Peldaul majd a kabe 30 gramm megmaradt kovaszhoz hozzaadsz 75 gramm vizet es 75 gramm lisztet, es meg is lesz majd a 180 gramm kovasz, amibol megint csak 150 grammot hasznalsz, a maradek mehet a hutobe a kovetkezo sutesig. Nem erdemes nem hutoben tartani, mert konnyen elsavasodik, es nem lesz mar nagyon hasznalhato. Ellenben hutoben sokaig elall. Nyaron az aktivan hasznalt kovaszom valamiert megpeneszedett a hutoben, talan valami belekerult, akkor ket hetig nem tudtam hozzanyulni, de volt me'g egy regebbi is a hutoben, ami harom-negy honapja allt ott. Valami viz ul ki ennyi ido utan a tetejen, nem tudom, hogy ez a kicsapodott viz vagy maga a savas kozeg akadalyozza-e meg a peneszedest, de semmi nyoma nem volt penesznek, viszont jo savanyu szaga volt. Vettem ki belole egy kiskanalnyit, ahhoz adtam par gramm (talan 10-20 gramm) vizet es lisztet (aszem teljes kiorlesu buzat), masnap vettem ki ebbol egy kiskanalnyit, megint adtam hozza egy keves vizet es lisztet, a maradek ment a komposztba. Mar nem remlik, hogy megismeteltem-e, de lehet, hogy mar masodik etetes utan is eleg aktiv volt, vagyis duplajara emelkedett. Majd adhattam is hozza tobb vizet es lisztet, amennyit kiszamoltam a tesztahoz.
eleg nehez kinyirni a kovaszt, ha hutoben van, pedig csak 8-10 fok van ebben a hutoben, ami me'g eleg magas a kovaszban levo baciknak, plusz 4 fokos hutot ajanlanak a hutoben valo keleszteshez, ennel mar egesz jol lelassul a keles, nekem sokszor tulkelt reggelre a hutobe betett kenyerteszta.
ja, nekem ugy sikerult kicsinalnom a kovaszt, hogy nem hallgattam azokra a tanacsokra, hogy mindig ki kell venni egy kicsit belole, majd ezt a keveset megetetni, a maradekot meg kidobni. Igy mindig csak hozzaadtam ugyanazt a mennyisegu vizet es lisztet, al/mit az elejen, csak mar lehetett vagy tizszer annyi az egesz kovasz, es ekkora mennyiseghez mar nagyon keves az a liszt, mint ami me'g eleg volt az elejen. Jol el is savasodott, dobhattam ki az egeszet.
ha nekiallsz a kovasz kesziteshez, akkor boven eleg minimalis mennyiseggel (10-20 gramm vizzel es liszttel) keszitened, hogy minel kevesebbet dobj ki a naponkenti frissitesekkor, ha meg mar vegre aktiv a kovasz, azt meg konnyu megetetni akkorara, amennyi epp kell, mert nem kell az 1:1:1 aranyhoz ragaszkodni. Van jopar ilyen kovasz meg kenyerhidrataltsag szamito oldal, ajanlom a foodgeek sourdough calculatorat, nem tudok linket betenni, mert torlodik rogton a hozzaszolas.
de ez az egesz kovasz keszites csak annyi, hogy fogsz egy kis tiszta edenyt, osszekeversz ugyanannyi lisztet es vizet, a liszt szinte mindegy, hogy mi, talan erdemes rozst vagy teljes kiorlesu buzat hasznalni. Ez is homerseklet fuggo, melegebben gyorsabban, de azert tul meleg se legyen, 30 foknal nem erdemes feljebb menni, ezert ne rakd a radiatorra, napra. Most telen a 20 fokos lakasban biztos joval tovabb tart, mint nyaron a 25 fokban. Masnapra nem biztos, hogy sok mind fog tortenni, de kiveszel belole egy kiskanalnyit, ha elotte bevizezed a kanalat, nem ragad ra annyira, majd megint hozzaadsz 10 vagy 20 gramm vizet es lisztet, jol osszekevered, nem legmentesen letakarod. Es ezt kell vagy egy hetig ismetelgetni, de huvosebb idoben akar ket hetig is. Van errol is par latvanyos jutub video, aszem "sourdough starter micro feeding" meg hasonlok cimekkel.
amugy gyorsithato is, ha beteszed a mikroba mellette egy forro valamivel, neha a teli teas kancsot szoktam, persze nem inditom be, es eleg kenyelmetlen, ha valamiert hasznalni kene a mikrot... Vagy ha olyan a sutod, akkor bekapcsolod 30 fok korulre, az jobb, ha csak 25-28 fokos. Be szoktam tenni egy digitalis homerot a sutobe, azon tokjol latni a bent levo homersekletet, mert sajna eleg bena a suto hoerzekeloje, igy tobbszor tekergetem a hofokszabalyzojat. Kenyerkelesztesnel is szoktam ezt hasznalni, de tobbszor megszivtam, mert nem figyeltem es tulkelt. 30 fok koruli kelesztesnel joval kevesebb az ido eltalalni, hogy meddig tartson a kelesztes, mint 20 fokosnal. Inkabb csak a kovaszkesziteshez ajanlom a 30 fokos sutot.
az jo kerdes, hogy mikor lesz mar hasznalhato a kovasz, elvileg ha mar szep lyukacsos, levegos, duplajara, haromszorosara emelkedik (ezert jo az egyenes oldalfalu edeny, valami nem tul nagy befottes uveg, es valamivel megjelolni a kezdesi magassagot, befottes gumi jol be szokott valt erre, csak ne legyen szakados), illetve lehet probalkozni az uszasos kiserlettel, de ez nem mindig megbizhato, nem is szoktam ezzel baszkodni, ami amugy csak annyi, hogy kiveszel egy kiskanalnyit, es egy pohar vagy egy kisebb tal vizbe beleteszed, ha fennmarad, akkor fasza, ha lesullyed, akkor me'g nem jo.
ha mar van aktiv kovaszod, akkor jo abbol egy keveset kiszaritani, tenyleg eleg egy keves, mitomen egy evokanalnyit szetkensz minel vekonyabban egy sutopapiron, majd megvarod mig jol kiszarad, ket-harom nap eleg lehet erre. Osszetorod minel kisebbre, berakod egy befottes uvegbe, nagyon sokaig elall. Ha kellene valamiert, akkor fogsz ebbol egy kiskanalnyit, adsz hozza 10-20 gramm vizet es lisztet, masnap kiveszel ebbol egy kiskanalnyit, es megint adsz hozza egy keves vizet es lisztet. Sajna ezt ismetelni kell par napig, mig hasznalhato lesz, ugy remlik, hogy talan az otodik-hatodik napon lett mukodokepes. Talan a felere roviditheto igy a kovaszkeszites.
a kovaszkeszitest nagyjabol jol leirjak a kovaszlabor nevu blogon, bar valami nem volt teljesen ertheto az elejen, peldaul hogy szamolgassak hidrataltsagot vagy kovaszmennyiseget, de van erre jopar oldalon kalkulator, peldaul foodgeek
amugy arulnak a boltban is szaritott kovaszt, dr otkerest lattam, ha gondolod, kiprobalhatod.
boven eleg ilyen keves kovaszt meghagyni, foleg ha hetente csak egyszer-ketszer sutsz. Mikor suteshez kell, a hutobol kivett kovaszhoz adsz vizet es lisztet, attol fugg, hogy milyen meleg van, 20 fokban kellhet egy egesz ejszaka, hogy megemelkedjen, nyaron 25-30 fokban eleg par ora, erdemes erre figyelni.
majdnem mindegy, hogy milyen lisztet hasznalsz a kovaszhoz, de erre is mondanak mindenfelet, hogy finomliszttel, kenyerliszttel nem jo, csak teljes kiorlesu buzaval vagy rozzsal, mert hogy ezekben tobb a nemtom mi... Ennek nem hiszem, hogy lenne jelentossege, inkabb szamit a lisztminoseg, mert van olyan pekseg, ahol csak finomra orult liszttel etetik a kovaszt, persze jo minoseguvel. Kerulnem az olcso liszteket, es olyat hasznalnek, ami talan nem agyon permetezett buzabol, rozsbol keszult. Viszont a finomabbra orult liszttel etetett kovasz haromszorasara is megno, mielott kezdene osszeesni, mig a teljes kiorlesu liszttel etetett inkabb csak a duplajara szokott megnoni. Mas kulobseget nem vettem eddig eszre, csak erdemes figyelni arra, hogy meddig novekedhet a kovasz, leginkabb a csucsponton erdemes belekeverni a tesztaba, de nem muszaj pont addig varni, eleg ha mar levegos, a teteje kicsit pupos, de azert mar emelkedett valamennyit.
a viznel szoktak javasolni, hogy ha a csapviz tul kloros, jobb allni hagyni legalabb felorat a kiengedett vizet, igy elparolog a klor, hat franc tudja, lehet igy van, azert igy szoktam csinalni. De hasznalhatsz szurt vizet vagy szensavmentes asvanyvizet is, nekem jo a sima csapviz is, nem szoktam vizet cipelni a boltbol.
lisztre visszaterve, etetheted a kovaszt egyszerre tobbfele liszttel is, peldaul fele teljes kiorlesu buza, masik fele meg rozs vagy kenyerliszt, de akar haromfelevel is (azert ez mar eleg pocsolos), csak legyen osszesen ugyanannyi a sulya, mint a viznek, ha 100%-os viztartalmu (hidratatlasagu) kovaszt szeretnel. Hasznalhatsz az eteteshez jobb liszteket, ezek a magasabb feherjetartalomrol ismerhetok fel, meg hogy duplaannyiba kerulnek. Egy jodarabig nem nagyon erdekelt, hogy milyen liszt, de tenyleg erdemes erre aldozni. A kiralybuza liszt egesz jo, 16 gramm koruli a feherjetartalma. Garat malomtol (KBL-100, az oldalukrol 490 ft/kg plusz szallitas, de ugyancsak az oldalukon ott van a boltok listaja, hogy merre aruljak, igaz kicsit dragabban, de a szallitas miatt talan ugyanannyira jon ki, ja, garat malom oldalan hetkoznap delutan ketto korul adnak hozza ujra elerheto mennyisegeket, nem ertem, hogy miert, de ok tudjak) es a spajzold be (KBL-120, ennek most 710 forint a kiloja az oldalukon, plusz me'g a szallitas) bolttol probaltam ezeket, latvanyos a kulonbseg peldaul a gyermelyi kenyerlisztjehez vagy az elso pesti malom extra siker lisztjehez, pedig ezekre 12 gramm feherjet irtak... Sokkal jobban nyulik mielott szakadni kezdene a feher kiralybuzas teszta, me'g akkor is, ha felearanyban hasznalom valami alacsonyabb feherjetartalmu kenyerliszttel.
ezt a felearanyt ugy ertettem, hogy ha ebben a receptben 350 gramm kenyerlisztet irnak, akkor 175 gramm kiralybuzat es 175 gramm valami mas, csak gyengebb kenyerlisztet kevernek ossze, jo mondjuk nem muszaj 175 grammnak lennie mindkettonek, csak a ketto osszesen legye 350 gramm, lehet akar 200 plusz 150 gramm is.
ha valamit nem tul erthetoen irtam, akkor kerdezz nyugodtan.
@@behb3425 huu hát ezt fel kell dolgoznom, de köszönöm szépen. Egyetlen kérdés maradt. Hogy az anyakovász az most a 8-10 napos kovászom lesz? Mert ugye másom nincs.
@@viktorg2694 igen, lehet azt a kovaszt hivni anyakovasznak, de kabe annyi a lenyeg, hogy vegyel ki belole egy keveset, es azt szaporitsd fel, hogy jo aktiv legyen. A maradek anyakovaszt meg vagy tedd el a hutobe (es majd ebbol veszel ki legkozelebb), vagy dobd ki, ezert jobb csak kisebb adag kovaszt kesziteni.
bar hasznalhatod a teljes eddig elkeszult "anyakovaszt" suteshez, ha megduplazta magat meg jo buborekos, csak hagyjal meg belole egy kis adagot, amit majd a kovetkezo sutes elott megetethetsz. Jobb addig a hutoben tartani, mer szobahomersekleten konnyen elsavasodik, mert az osszes glutent lebontjak a bennelevo bacik. Otthoni sutesnel, ha nem tul gyakran sutsz, hetente ketszer vagy ritkabban, akkor jobb a hutoben tartani a kovaszt, mert kulonben allandoan etetned kene, mert a bacik nem allnak le, es lebontjak a glutent, de hidegben lelassulnak.
az utobbi idoben arra alltam at, hogy a megetetett kovaszbol kiveszek egy keveset, amit eleszek a hutobe, igy nem all egy nagyobb adag a hutoben hetekig, valamivel frissebb, meg atszoktam az 50%-os hidrataltsagu kovaszra, van par hatranya (nehezebb osszekeverni eteteskor, mert tul suru, es tesztahoz is nehezebb eldolgozni a vizben), ellenben joval tovabb marad a csucsponton, mielott kezdene osszeesni, a teszta nem lesz annyira savanyu, ez kalacsnal, zsomlenel, kiflinel tetszik, amibe teszek egy kis cukrot, es nem szeretnem az edes-savanyu izt. Azert az elejen nem javaslom a surubb kovaszt, meg talan kenyerhez nem is erdemes ezzel szenvedni, jameg rozsliszttel sem jo, nem emelkedik meg, ha keves a kovasznal a viz, de kenyerliszttel mukodik a suru is.
amugy (jo) par igy-ugy sikerult sutes utan majd kitapasztalod, hogy nalad mi valik be. Ami a fontosabb, hogy csak egy kisebb adag kovaszt hasznalj, ne savasitsd el azzal, hogy sajnalod kidobni, es az egyre csak nagyobb adag kovaszhoz rakod hozza a me'g mindig ugyanannyi vizet es lisztet.
@@behb3425 vegyek ki belőle egy keveset és azt szaporítsam fel? Oké, de mennyi az a kevés, és mennyi idő a felszaporítás? Minden válasz dupla annyi új kérdést szül😅
Kedves Szabi! Nagyon kemény lesz minden kovászolt dolgom pár nap múlva . Szerinted miért mit tegyek?
Köszönöm
Nagyon szeretem a sós apró teasüteményeket, aminek a tetejét megszórják köménnyel, szezámmal, sajtal, mákkal stb. De nem tudom elkészíteni. Segítenél nekem, hogy milyen összetevőkböl áll, és az elkészítés hogyan történik?
Varga Gábor (apróséf). "Nehéz sós teasütemény". A legjobb recept.
A pala az egy sima, egyszerű, hétköznapi tálaló pala?
nekem inkabb hasonlit az aldiban, lidlben kaphato pizzalapokra. 3500 korul szoktak adni grillszezonkor. Ennyit megerhet, de egy vastagabb samottlap jobb lenne, vagy egy 6-8 mm vastag acellap, ez legalabb nem reped el.
Én csak ezt a bolond rock zenét nem értem alatta :D
Ha ezt a műveleteket nekem kell elvégezni maradok a bolti kenyérnél amúgy minden elismerésem
Ragyogó videó, de hiányolom a pontos mennyiségeket! Egy kezdőnek ezfontos lenne! Köszönöm!
A video legvégén ott a pontos recept. Csak meg kell állítani, míg kiírod.
Huuu nagyon klassz...de mennyi vizet és lisztet kell keverni a tésztához!?
Köszi a válaszokat
Ha tönköly liszttel szeretném csinálni akkor miben változnak a kelesztési idők?
palában mergezo aszbeszt van nem?
A bélzetére kíváncsi lettem volna. Kovászolós csoportokban olyan üreges, bélzet nélküli "sütőipari termékeket" csináltak, hogy belefájdult a szívem, mert kenyerek merték hívni...
teljes kiőrlésü kenyér készítése egyszerűen kovásszal . kb fél kg_os. előre is köszönöm a segítséget:Ági
Egy kg.liszthez mennyi kovász kel?
Szia Szabi. megsütöttem a kenyeret a különbség én római tálba sütöttem egy kilóst csináltam a hűtős technikával nagyon szép lett a kenyérke de a héjakemény lett nehéz vágni vajon mijén hibát csináltam???? Szeretném ha meg írnád köszönöm!!
Nekem is ez lett a problémám... Talán a sütőben ronthattam el? 🤔 De ma újra próbálkozom. Azt sajnálom, hogy Szabolcs nem vágta fel a kenyeret
Rajta volt a tető? Én tetővel sütöm, majd az utolsò 10 percben anélkül.
Ha kész spricceld le vízzel, majd kb 10-15 perc múlva csavard be konyharuhába (olyan ami nem illatozik a mosòszertől, mert szagos lesz a kenyér)
Szépen fel fog puhulni a hélya. :)
@@gyongyverjankov7389 köszönöm a segítő választ 😘 nincs vaslábasom ezért tepsiben szoktam sütni, de a legaljára teszek egy másik tepsibe vizet. Megpróbálom még majd bespriccelni és letakarani
@@laida1524 sajna egy sima lemeztepsi nem tul vastag, az alig tud atadni hot, ezert jobb egy vastag vaslap vagy samottlap, vagy akar egy jonehez ontott vas edeny.
8 mm vastag vaslapot hasznalok suteshez, kabe egy orat szoktam melegiteni a legmelegebb fokozaton, mielott beraknam a kenyeret sulni, kabe tiz-tizenot perccel elotte egy lemeztepsire tett regi fem piteformaba ontok vizet, megvarom mig felforr benne a viz, igy mar eleg para lesz, mikor berakom a kenyeret. Csak alulrol sutom ezutan, harmincot percet szoktam benthagyni a kilos kenyernel a vizet, miutan kivettem me'g negyeorat sutom, vagy mig meg nem barnult elegge. Szeretem mikor kicsit megeg a bevagott resznel felturemkedett hej. Racson hagyom kihulni, nem szoktam vizzel megkenni, mert anelkul is megpuhul a heja. De sutes elott sem kenem meg vizzel, nem szeretem azt a bolti kenyer szeru csillogo, repedezett hejat.
eddig csak azok a kenyereim lettek kemeny hejuak, amit valamiert elrontottam, nem hagytam elegge kelni, vagy epp tulkelt, majd vagy tul sokaig sutottem.
biztos sokat szamit a suto, egy husz ev koruli villany fagorban sutom a legtobbet, ami egyszerre nem tud alul-felulsutni, es jobb nem bekapcsolni a legkeverest, mert a ventilatorlapat nekier valaminek :D
iden nyaron is arultak a grillezo cuccokkal samottlapot a lidlben es az aldiban, csak pizzalapkent. Nem voltak tul vastagok, talan csak egy centisek, de csak 3500-ert adtak, annyit meger, de idovel ugyis el fognak repedni. Emiatt jobb egy vaslap.
@@behb3425 köszönöm a segítséget, tippeket! Számítok majd venni egy jó vasedényt. Az utóbbi időben jénai tálban sütöm, így már jobb az eredmény 🙂
Azt szeretném kérdezni, hogy a hűtőben való kelesztés után egyből a forró kőre/tepsire lehet tenni e kenyeret vagy kell várni x időt még szobahőmérsékleten vele?
Zab lisztet is adhatok hozzá?
adhatsz, de ovatosan, a teljes lisztmennyiseg 20%-anal nem adnek eloszor tobbet hozza, mert lehet nagyon sokat valtozatat, meg a teljes kiorlesu liszt helyett tennem bele.
Sima liszttel is lehet?
Azért jó lenne tudni, hogy ebből súlyra mennyi kenyér is fog elkészülni.
Kb. 750grammos a leírt recept alapján. Elkészítettem pár napja, kicserélve a BL112es lisztet sima fehér lisztre, szuper kis kenyér lett.
Remek, kösz a receptet
Mért fontos a hajtogatás? Hajtogatás nélkűl nem lenne jó?
Üdv. Arra nem találtam választ, hogy miért van az, hogy miután kiteszem a forró tepsire az egész tészta szétplöttyen és nem nő fel a sütés során. Előre is köszi a válaszokat :)
Próbáld meg hidegen rátenni, egyenesen a hűtőből, az a rész a sebességről szól, nem folyik szét akkor sem ha nem sikerült olyan jó állagúra, mint itt a videón.
Túlkelt a tészta.
Azt hittem felvágja a végén...🙁
Can someone please write the ingredients English..
Here you are, love:
350 grams flour (white)
100 grams wholemeal flour
300 mil lukewarm water
10,1 grams salt
150 grams sourdough starter (mother)
...nem felejtett el gőzölni?? jégkocka, viz beporlasztás, nagy felületű tlban meleg víz már begyújtáskor , esetleg ?? a darabokat mikor kiveszi , akkor is lehet nedvesíteni, s a héj lágyabb lesz , ..
mondja ezeket a videoban, bar nem mutatjak a videoban, de lehet ott volt a suto aljaban talcan viz, csak epp nem latszik, vagy csak en nem lattam.
Neki szerencséje van, gõzöl a sütõje! Mondta😉
Duch oven, öntött vas, fedeles sütőtál, előforrósítva, nem hagyja elszökni a vizet. Ha nem gőzöl a sütő, nekem eddig azzal sikerült legjobban és abban szétfolyni se tud, a tésztám sajnos soha nem olyan jó állagú, mint az övé a videón. Itt nincs BL ilyen-olyan liszt (külföld), csak nagyon finom fehér liszt vagy teljes kiörlésű, durvább szemcsés liszt, mivel magunk őrüljük, az enyém az utóbbi. Nekem ahhoz kéne segítség, hogy miért ragad, sose tudnám előadni azt az asztalon hajtogatós részt, nem jó az állaga hozzá.
Kovászolt vagy kovászos ? mert szerintem nem mind 1 ..
Iparilag ez kivitelezhetetlen!!!!
elvileg nagy mennyisegben is mukodik, vannak zart rendszeru kovaszt keszito berendezesek, auton adagolja a lisztet es a vizet, majd alul jon ki a cucc, majd mehet a keverobe meg tovabbiak. De hogy hasznalnak-e hosszabb kelesztest alacsonyabb homersekleten es normalis lisztet, azt ketlem. Amugy, ha tudjak kontrollalni a teszta homersekletet, akkor szinte mindig ugyanolyat tudnak sutni, ugyanannyi ido alatt, najo, meg persze legyen ugyanolyan a liszt, viz, so, meg ezek hofoka is.
De kisvállalkozásilag igen
Nem igaz! Például Debrecenben a Derce pékség napi 6-800 kg. kovászos kenyeret süt, és ad el. De, emlékszem, gyerekkoromban a helyi kenyérgyár, amelyik egy egész járást látott el, szintén saját kovásszal dolgozott. Az egyik szomszédunk volt a kovászmester. Neki csak a kovász nevelése, szaporítása volt a feladata.
Szabi. Fehér liszt, kovászbol. Ezt recept kell.
Miért krll a beszéd közben a zavaró zene??
Én az itt leírt receptből egy igen kemény tésztát kaptam. Pontosan mértem mindent. Szegény gépem majd meg nyekkent belé. Szerintem a videóban nem 45 deka lisztet és 3 dl vizet látunk, mint ami alább le van írva. Milyen jó lett volna, ha minden összhangban van és egy szuperül levezetett recept alapján sikerült volna jól összeállítani a csodálatosan közepes lágy tésztát!
A szükséges vízmennyiség nagyban függ a liszttől. Például a sima BL-55 liszt sokkal több vizet "kér", mint egy kövön őrölt teljes kiőrlésű liszt. A Szabi receptje inkább csak irányadó. Ki kell kisérletezni, melyik liszt mennyi vizet kíván. Ezért szoktuk azt csinálni, hogy nem adjuk hozzá az elején a teljes vízmennyiséget, hanem keveset visszatartva. Ha az autolízis végén túl kemény a tészta, a kovász bekeverésekor még adunk hozzá egy keveset.
Milyen video ez?
Nem mondja miből mennyi kell?
Videó végén ott a recept!
szerintem sok a 250 fok, nekem megégett a kenyér !
What a pity....someone can translate this video please..?!
350 grams flour (white)
100 grams wholemeal flour
300 mil lukewarm water
10,1 grams salt
150 grams sourdough starter (mother)
Három dolgot nem értek.
1 Mi az, hogy rossz cukor és jó cukor. Minden cukor rossz. Azonkívül honnan van benne cukor?
2 nagyon nem javasolt a teljes kiőrlésű búza használata. A külső héjban vannak a gombatoxinok és gyomirtó szerek.
3 mi van a sikérrel? Nem kell hozzá? A mai búzákban sokkal kevesebb van.
1.ok.
2.ok.
3.ok.
1.: Ez, így tényleg hülyeség. A cukor az élesztő tevékenysége során keletkezik, de azt az élesztő és a tejsavbaci fel is zabálja. Amúgy a cukor önmagában nem rossz. Akkor lesz rossz, ha túlzásba viszik.
2.: Ezen az alapon semmilyen búzaliszt nem ajánlott. A malomban őrlés előtt nem mossák meg a búzát! Így a héjon lévő gombatoxinok, gombaspórák, gyomírtó szerek ugyanúgy belekerülnek a duplanullás lisztbe is, mint a teljes kiőrlésűbe. Ebből a szempontból az agyon istenített ukrán búza a legrosszabb. Ott ugyanis ellenőrzés nélkül heasználják a másutt már betiltott növényvédő szereket.
3.: Nincs kevesebb sikér a mai valódi kenyérgabonákban. Sőt, a nemesítés miatt még több is. Csak éppen a magyar kenyérbúza megy külföldre.
Látom, érted a csíziót, örülök neki! Kimondottan gyöngyszem minden hozzászólásod, nagyon értékes, köszönöm szépen!
Csodálatos, de nem pofon egyszerű.
Nem mernék hozzá sem fogni, mert elèg hosszadalmas munkafolyamatai vannak.
Csak nekem folyik szét? ☹