HALLOWEENSKÝ STRAŠIDELNÝ ZÁMEK NA TÁBOŘIŠTI NA MORÁVCE 2023.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 13 сен 2024
  • Ačkoliv si mnozí lidé myslí, že jde o nějaký moderní výdobytek, který si vymysleli američtí občané, ve skutečnosti je Halloween keltský svátek, jehož historie sahá hluboko do minulosti. Jeho název vznikl zkrácením původního označení pro Předvečer Všech svatých, který byl v angličtině známý jako All Halllows´ Eve nebo také All Hallows´ Evening.
    Přestože není zcela jasné, jak přesně se svátek vyvinul, jeho původ si dnes spojujeme hlavně s tradicemi starých Keltů. Ti vnímali poslední říjnovou noc, na kterou oslava Halloweenu dnes připadá, jako přechod mezi dvěma ročními dobami (léto a zima) a zároveň o jakési pomezí, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých.
    Konec keltského kalendářního roku, který lidé oslavovali v noci z 31. října na 1. listopadu, se dříve označoval jako Samhain. Toto pojmenování přitom odkazovalo na boha Samhaina, jenž byl údajně pánem mrtvých. Samotné oslavy pak zahrnovaly pálení vysokých ohňů, které měly duším osvítit cestu do světa, a nošení převleků či masek, které měly člověka ochránit před zlými duchy. Keltové také stavěli speciální oltáře s ptačími pery nebo zvířecími lebkami, pomocí kterých chtěli navázat spojení s mrtvými. Věřili, že duchové zemřelých mohou být během poslední říjnové noci buď nápomocní, nebo naopak škodit svým nepřátelům. Za úsvitu pak pán mrtvých odvedl duše zemřelých zase zpátky do říše duchů, kam patří.
    Přestože možná spojení s dnešními oslavami není na první pohled patrné, mnohé z původních tradic se dochovaly dodnes. Lidé u svých domovů stále staví jakési malé oltáře, ale místo ohňů zapalují svíčky a zvířecí lebky nahradily vydlabané dýně. Stejně jako v minulosti se nicméně tento svátek pojí s bujarými oslavami.
    Porovnání Halloweenské noci a Dušičkové noci může být zajímavé, protože oba svátky jsou spojeny s oslavou zemřelých. Halloweenská noc se slaví 31. října a je považována za nejstrašidelnější noc v roce. Na druhé straně, Dušičková noc se slaví 2.listopadu a je spojena s křesťanskou tradicí.
    Halloweenská noc se slaví v mnoha zemích, zejména v USA, Kanadě a Velké Británii. Během této noci se lidé oblékají do kostýmů a chodí od domu k domu, aby si vyžádali sladkosti. Domy jsou zdobeny dýněmi s vyřezanými tvářemi a dalšími dekoracemi, které mají strašidelný vzhled. Halloweenská noc je také spojena s hororovými filmy a příběhy o upírech, vlkodlacích a jiných příšerách.
    Dušičková noc je spojena s křesťanskou tradicí a slaví se v mnoha zemích po celém světě. Během této noci lidé navštěvují hroby svých přátel a rodinných příslušníků, aby si připomněli jejich životy. Hroby jsou zdobeny květinami a svícemi, aby byly viditelné v noci. V některých zemích se také konají průvody a slavnosti na počest zemřelých.
    Zatímco Halloweenská noc je spojena s hororem a strašidelnými příběhy, Dušičková noc je spíše smutným dnem, kdy si lidé připomínají své zesnulé blízké. Oba svátky jsou však spojeny s oslavou života a smrti.

Комментарии •