Největší požár v historii | S13E01

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 25 авг 2024
  • Letos v létě vypukl v Národním parku České Švýcarsko největší požár, jaký naše země kdy zažila. V žádných dochovaných písemných pramenech se nedočteme o větším ohni na našem území. Tento požár tak přinesl naprosto ojedinělou příležitost zkoumat, co oheň v přírodě způsobí. Vydali jsme se proto za vědci přímo na spáleniště, která zatím nejsou přístupná veřejnosti.
    Rádi bychom poděkovali Hasičskému záchrannému sboru České republiky za poskytnutí záběrů a všem profesionálním i dobrovolným hasičům, kteří se podíleli na zásahu.
    Děkujeme také národnímu parku České Švýcarsko.
    Za odbornou spolupráci děkujeme Mgr. Petru Kohoutovi, Ph.D., z Mikrobiologického ústavu AV ČR, v. v. i.

Комментарии • 5

  • @enjoydilino2404
    @enjoydilino2404 Год назад +3

    Výborná práce 🤌 Velmi zajímavě podané a jde vidět, že si dáváte záležet ✌️

  • @DavidOutrata
    @DavidOutrata Год назад +1

    Souhlasím, že požár v NP není taková katastrofa, jak je obecně vnímána, ale ve videu mi to přijde až moc jednostranné. NP v EU mají daleko do přírodního stavu, je to většinou kulturní krajina, dlouhodobě ovlivňovaná člověkem. Bez vlivu člověka by těch požárů bylo patrně méně (od úmyslných/neúmyslných zapálení, ponechaných kusů skla fungujících jako lupa až po historické sázení monokultur a člověkem ovlivněnou změnu klimatu ovlivňující stabilitu lesa). Proto mi přijde vhodné požáry do nějaké miry potlačovat...

    • @tomasstanek319
      @tomasstanek319 29 дней назад

      Spíš naopak ne?!? Díky člověku je požárů méně. Ale když už nějaký vypukne, bývá větší, než by byl bez zásahu lidí, protože normálně by více menších požárů postupně spálily materiál. Takhle se několik let nebo i desetiletí střádá a když pak požár vypukne, není šance to uhasit.
      Požáry běžně patřily i k naší krajině, kdy hořely tisíce hektarů lesa ročně. Ted je jeden za století a je to prý katastrofa.....