Gniazdo Smart zostaw sobie na tej cyrkulacji. Taki wymuszony obieg to przyspieszone wychładzanie ciepłej wody.U mnie pompa pracuje około 3h na dobę nad C.W.U. Niedawno założyłem gniazdo Smart na cyrkulacji. Obieg wody wyłączyłem między 1:00 a 6:50. Teraz na dobę wychodzi 2 do 2.5h pracy nad C.W.U. Tobie też mniej gazu pójdzie.
Patrząc na to, że w niedługim czasie na większości naszych posesji mogą zacząć stacjonować wojska niekoniecznie Polskie, to koszt gazu i prądu jest tu najmniejszym problemem :)
Hej, po pierwsze dzięki za podsumowanie rachunków, zawsze sobie z Wami porównuję, zwłaszcza, że również jestem z pomorza. Takie pytanie, niezobowiązujące. Czy na przyszłość w przypadku takich porównań kwot, zużyć itp. czy byłby problem gdyby w postprodukcji na ekranie wyświetlać wszystkie wartości liczbowe gdzieś na ekranie? Jestem wzrokowcem, jak pewnie wiele innych osób. Zawsze sobie w takiej sytuacji pauzuje i rozpisuję na papierze, to co na filmiku uslyszę :D Oczywiście to tylko pytanie, ja mam totalną świadomość, że dodawanie takich rzeczy na etapie montażu to więcej czasu pracy, a z czasem wiadomo jak jest, ciągle brakuje. Więc zrozumiem odpowiedź negatywną, ale, a nuż stwierdzisz, że może kiedyś warto takie coś dodać na etapie montażu, tak rzucam pomysłem :) Pozdrawiam!
8 месяцев назад+5
Postaram się dodać następnym razem wszystko w opisie 🫡✌️
To ja podam swój ostatni rok. Dom 110m parterowy, wszędzie podłogówka w anhydrycie, w garażu tylko 1 duży powierzchniowo grzejnik. piec gazowy De Dietrich + 120l zasobnik CWU. do tego prawie każda pętla podłogówki sterowana jest osobno - sterowniki tech. cyrkulacje wyłączyłem, mam co prawda pompę, ale mam tak krótkie rozprowadzenie rur, że w zasadzie nie widzę różnicy, a zawsze to oszczędniej na energii. Dom ocieplony 20cm grafitem, strop teriva ocieplony 20cm styropianem w którym rozprowadzona jest instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Temperatura w domu ustawiana wg harmonogramów (kiedy pomieszczenie używane to temp ok 22st, kiedy nieużywane 19-20, w garażu 16). gaz zużywany także jest do gotowania (płyta gazowa w kuchni) luty 2023 - 144,2 m3 marzec 2023 - 94,6 m3 kwiecień 2023 - 81,7 m3 maj 2023 - 39,9 m3 czerwiec 2023 - 24,1 m3 lipiec 2023 - 20,5 m3 sierpień 2023 - 22,7 m3 wrzesień 2023 - 17,6 m3 październik 2023 - 37,5 m3 listopad 2023 - 83,8 m3 grudzień 2023 - 137,6 m3 styczeń 2024 - 138,9 m3 luty 2024 - 99,3 m3
Czyli wychodzi ci około 11tys kWh energii. Z pompą ciepła byłoby to około 3tys kWh prądu. Przy cenie prądu 2.5-3 razy wyższej od ceny gazu wyszłoby na to samo. Czy się mylę?😊 Pozdrawiam.
@zszokowany9989 rację masz przyznaję ale nie do końca, bez prądu gazem także nie ogrzejesz 😉 W mojej sytuacji wspiera mnie instalacja 10kWp i tak wiem sporo to kosztowało zwłaszcza panele jako pokrycie dachu. Ciężko porównywać dwa różne przypadki, każdemu życzę żeby mogli ogrzewać jak najtaniej. Postawiłem na nowoczesne rozwiązania i myślę że nie będę żałował
@zszokowany9989 co do powietrznej pompy - to kupuje się znane marki a nie "będzie pan zadowolony" a tak na prawdę to POLSKA, leży w północnej części świata (to tak z geografii) i dlatego jak ktoś chce mieć pompę (nie ma gazu ziemnego) to inwestuje się w pc gruntową dość że na długie lata to spokój cisza wygoda komfort i małe rachunki moja gruntowa "ciągnie" prąd jak "hucinka😉" bo przez 152 dni zużyła 10,31 kWh/m2 czyli miesięcznie (w sezonie ogrzewania) około 2 kWh/m2/30 dni oczywiście ogrzewanie podłogowe temp. w domu od 22,2 do 24,5 (dom z 2012 pompa z 2012) czyli obecnie 12 rok😊 pozdrawiam
No właśnie nie wiem co bym teraz zrobił. Z jednej strony gdyby miał 4800 l nie musiałbym się martwić czy starczy do pierwszego lipca a z drugiej strony spowodowałoby to że nie musiałbym oszczędzać a więc bym nie oszczędzał. Pisząc oszczędzał mam na myśli kontrolę , kontrolowanie ilości i odpowiednią reakcję. Zbiornik podziemny jest fajny bo go nie widać ale wymaga częściej UDT, coś za coś
Mam dla Was zagadkę. W mediach z każdej strony tłumaczą ze klimat się ociepla . Idąc tym tokiem rozumowania za niedługo aby ogrzać dom wystarczy będzie otworzyć okna i drzwi ! Nie zdziwiło Was po takie naciski aby ocieplać domy robić 0-emisyjne ???
@@grubygienek862Czyli klimat się ociepla a pogoda będzie zawsze zimna? A jeśli się ociepla gdzieś, tam, na świecie to czemu my mamy tu ograniczać nasz przemysł by tam gdzieś, na świecie było lepiej? Tym bardziej, ze cała UE odpowiada tylko za 11% globalnej emisji Co2?
@@mariuszgemidow7081 klimat ociepla się na całym świecie. To zjawisko globalne. Sprawdź sobie w jakim klimacie jest Polska. Zmiana klimatu oznacza zmiany na wielu płaszczyznach naszego życia. To są koszty które będziemy musieli ponosić, czy jesteśmy denialistami klimatycznymi czy nie. Wiesz że Polsce grozi susza? To oznacza że woda będzie droga jeśli nie nauczymy się jej oszczędzać. Niektóre drzewa w ciągu naszego życia zwyczajnie znikną z polskiego krajobrazu, bo zmiana o 1 -2 stopnie w skali roku to spowoduje. Przykładowo wysyp kleszczy też jest związany z łagodnymi zimami. Kleszcze w temperaturze 4+ stopni stają się aktywne. Czyli jeśli mamy 3 stopnie mamy nie tylko spokój z kleszczami (nie atakują) ale także się nie rozmnażają. Im wyższa temperatura tym ich więcej. Podaje ci kilka przykładów ale tego jest więcej. Dużo jesteśmy w stanie przewidzieć, na wiele się możemy przygotować ale na wiele niestety nic nie poradzimy. Mono-lasy które sądziliśmy niedługo znikną bo będą nie będą odporne na zmiany. Dlatego ekologia jest tak ważna. Dlaczego tak dużo dzieci rodzi się chorych? Może to wina plastiku w deszczu i pożywieniu? Wiesz o tym że mikroplastik znaleziono już wszędzie wliczając to noworodki. Jest toksyczny i powoduje stany zapalne. Jeśli nie zaczniemy być ekologiczni to zwyczajnie nie dostosujemy się do zmian które już są i wymrzemy. To dbałość o przyszłe pokolenia ale w Polsce mam wrażenie ludzie myślą tylko o sobie, o kilku najbliższych latach.
Zapotrzebowanie tak nowego budynku na poziomie 100 kwh/m2 rocznie to bardzo dużo, pytanie czy nie zostały popełnione błędy wykonawcze jak utrzymanie ciągłości izolacji, brak WM już był takim błędem i budynek jest po prostu dziurawy i taki musi już pozostać, dzisiaj taki budynek nie powinien dostać odbioru. Co do gazu to ceny są regulowane podobnie jak to jest z prądem i właśnie w tym roku powinny być uwolnione, poprzedni rząd przesunął tę datę na 2027 rok, jakie wtedy będą ceny to nikt nie wie, przez ostatnie lata indywidualny odbiorca kupował gaz z dostawą do skrzynki taniej niż wynosiły jego ceny na giełdach towarowych.
Też myślałem że coś za dużo tego gazu idzie. Nawet chciałem odpowiedzieć jak to zmienić ale po tym jak dostałem zjebkę za odpowiedź w poprzednim filmie stwierdziłem że się nie będę narzucał. Jak to się u mnie na wsi mówi "niemiła księdza ofiara pójdzie ciele do obory "
8 месяцев назад+1
Możemy zrobić test, w kolejnym sezonie zatkam całą instalację wraz z wywietrznikami na jeden miesiąc, zrobię statystykę warunków atmosferycznych i porównam do innego miesiąca, z podobnymi warunkami atmosferycznymi ale z wentylacją grawitacyjną, tak jak jest teraz. Może wtedy zejdziecie na ziemię z tą rekuperacją, może wtedy otworzycie oczy że te wszystkie regulacje, ekoświrowanie i marketing działają na niekorzyść zwykłego obywatela i jego portfela, a dodatkowo nie ma nic wspólnego z ekologią tylko nabijaniem kabzy tych najbogatszych i chęć kontroli tych biedniejszych. Amen. A co do np. braku ciągłości izolacji, starałem się jak mogłem, a gdzieś błąd na pewno popełniłem :)
Ależ ja się z tobą zgadzam w 100% jeśli chodzi o ekoswirowanie. I również z tym że nie ma to nic wspólnego z ekologia. Ja tylko podejrzewam że masz albo źle dobrany piec albo źle ustawiony
@ale mi nie musisz tłumaczyć bo to wszystko można policzyć w excelu. U mnie do 160m2 ma zapotrzebowanie na co 3000 kwh energi przy PC wyszło mi to 620 kwh (bez cwu ) Nie wiem skąd jesteś ale zapraszam w okolice Poznania. Żadnych świrowań wszystko wynikało z excela a reku zrobiłem za 5200 zl w 2019 roku, wyrzuciłem 2 kominy, które były pierwotnie w projekcie wtedy sam materiał + murarz miały kosztować 7 tys bez obróbek, które pewnie też by pochłonęły 2-4 tys. Reku rozłożyłem sam w 9h dokładnie, centralę kupiłem polską bez wodotrysków wtedy kosztowała 2400 zl reszta to rury i rozdzielacze. Reku to nie statek kosmjczny kilka rurek 2 wentylatory i wymiennik, dzieci na zptach by ogarnęły, branża robi z tego drgi tecnologiczny cud i to robi złą prasę.
Sporo wychodzi z tym gazem znajomi mają pompę ciepła bez paneli dom 100m2 za zeszły rok wyszło im 4700zl za ogrzewanie plus codzienne zużycie prądu. Sam mam gaz ale jeszcze nie mieszkam na stałe w pl ciekawi mnie jak to wyjdzie z rachunkami jak już będę na miejscu.
@@adhd6419 u mnie pc ale gruntowa w zeszłym roku na CO+CWU ROK 1200 PLN (250m2) taryfa G11 - (zwrot za ogrzewanie prądem 1500) w tym licząc po limitach (1,35 PLN / kWh) za I i II na CO - 4,81 kWh/m2 / 60 dni co dałoby 4,81 * 1,35 = 6.50 PLN /m2 / 2 mie + CWU - 270 PLN dwa miesiące (4 osoby głównie wanna, prysznic) w temp domu od 22,2 do 24,5 pozdrawiam
@@adhd6419 - dom z 2012 pompa z 2012 (obowiązywał wt2008-130kWh/m2/r) dla mnie użytkowania - wynik bardzo dobry (mały) oczywiście przy dzisiejszych wymaganiach co do WT - można przy gruntowej jeszcze mniej zużywać pozdrawiam😊
Zawsze mówiłem, że najpierw porzadnie izolować, potem wstawić PV I zasilac ogrzewanie przez PC. Policz sobie 200 m3 to 2100 kWh, które przy gazie będą lipca po 50 gr, czyli zapłacisz za jeden miesiąc 1050 zł!!! Gdyby była PC zużyłaby 1/3 z tego czyli 660 kWh, a większość mogłaby grzać w tanim prądzie, który od lipca bedzie po 70 gr, czyli można realnie srednio mieć 1 zł, czyli 660 zł zamiast 1050, i będzie to rosło jak do ceny gazu dojdzie opłata emisyjna. Dodatkowo połowa rachunku PC znika jak ma się PV.
Gniazdo Smart zostaw sobie na tej cyrkulacji. Taki wymuszony obieg to przyspieszone wychładzanie ciepłej wody.U mnie pompa pracuje około 3h na dobę nad C.W.U. Niedawno założyłem gniazdo Smart na cyrkulacji. Obieg wody wyłączyłem między 1:00 a 6:50. Teraz na dobę wychodzi 2 do 2.5h pracy nad C.W.U. Tobie też mniej gazu pójdzie.
Patrząc na to, że w niedługim czasie na większości naszych posesji mogą zacząć stacjonować wojska niekoniecznie Polskie, to koszt gazu i prądu jest tu najmniejszym problemem :)
A wiesz dlaczego masz rację? Dlatego, że ktoś nam takimi pierdołami o gazie , prądzie , węglu skutecznie bełta w głowach.
Mozesz powiedziec cos na temat tego słupa za oknem to jest jakis panel pcv czy gres bo spoko to wyglada
Hej, po pierwsze dzięki za podsumowanie rachunków, zawsze sobie z Wami porównuję, zwłaszcza, że również jestem z pomorza. Takie pytanie, niezobowiązujące. Czy na przyszłość w przypadku takich porównań kwot, zużyć itp. czy byłby problem gdyby w postprodukcji na ekranie wyświetlać wszystkie wartości liczbowe gdzieś na ekranie? Jestem wzrokowcem, jak pewnie wiele innych osób. Zawsze sobie w takiej sytuacji pauzuje i rozpisuję na papierze, to co na filmiku uslyszę :D Oczywiście to tylko pytanie, ja mam totalną świadomość, że dodawanie takich rzeczy na etapie montażu to więcej czasu pracy, a z czasem wiadomo jak jest, ciągle brakuje. Więc zrozumiem odpowiedź negatywną, ale, a nuż stwierdzisz, że może kiedyś warto takie coś dodać na etapie montażu, tak rzucam pomysłem :) Pozdrawiam!
Postaram się dodać następnym razem wszystko w opisie 🫡✌️
@ O faktycznie, jeszcze przecież jest opis, który znacznie mniej pochłonie czasu niż montaż, świetny pomysł. Super, dziękuję! Pozdrawiam Was!
To ja podam swój ostatni rok. Dom 110m parterowy, wszędzie podłogówka w anhydrycie, w garażu tylko 1 duży powierzchniowo grzejnik. piec gazowy De Dietrich + 120l zasobnik CWU. do tego prawie każda pętla podłogówki sterowana jest osobno - sterowniki tech. cyrkulacje wyłączyłem, mam co prawda pompę, ale mam tak krótkie rozprowadzenie rur, że w zasadzie nie widzę różnicy, a zawsze to oszczędniej na energii. Dom ocieplony 20cm grafitem, strop teriva ocieplony 20cm styropianem w którym rozprowadzona jest instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Temperatura w domu ustawiana wg harmonogramów (kiedy pomieszczenie używane to temp ok 22st, kiedy nieużywane 19-20, w garażu 16). gaz zużywany także jest do gotowania (płyta gazowa w kuchni)
luty 2023 - 144,2 m3
marzec 2023 - 94,6 m3
kwiecień 2023 - 81,7 m3
maj 2023 - 39,9 m3
czerwiec 2023 - 24,1 m3
lipiec 2023 - 20,5 m3
sierpień 2023 - 22,7 m3
wrzesień 2023 - 17,6 m3
październik 2023 - 37,5 m3
listopad 2023 - 83,8 m3
grudzień 2023 - 137,6 m3
styczeń 2024 - 138,9 m3
luty 2024 - 99,3 m3
Codziennie pranie? 🙈 Ja przy dziecku nawet tak często nie robię 😂
my co sobotę. Może ktoś ma mało rzeczy albo ma nadmierną potliwość i 2x w ciągu dnia zmienia koszulki
Raz w tygodniu to możesz sobie wyprac 9 kg a to nie wiele brudasku
@@smakoszturysta1585 to ty chyba kupy nie trzymasz albo jesz palcami jak ci tak kapie na ciuchy
Palę gazem 220 m2 dom nie ocieplony. Tylko z 1,5 pustaka w domu minimum 23c rachunki za mc 1400 złotych
Jakies powtorki sie wlaczyly.... aby 2 razy mowic o tym samym :p
Coś się zdublowało w montarzu ;)
myślałem że tylko ja mam zwidy :D
Jaka wysokość sufitu macie?
4.5m :)
Czyli wychodzi ci około 11tys kWh energii. Z pompą ciepła byłoby to około 3tys kWh prądu. Przy cenie prądu 2.5-3 razy wyższej od ceny gazu wyszłoby na to samo. Czy się mylę?😊
Pozdrawiam.
Policz koszt inwestycji jednego i drugiego.
@@remigiusz2322 Koszty są podobne.
@zszokowany9989 zaczekaj na odblokowanie cen gazu, to także wyrwie z butów.
@zszokowany9989 rację masz przyznaję ale nie do końca, bez prądu gazem także nie ogrzejesz 😉
W mojej sytuacji wspiera mnie instalacja 10kWp i tak wiem sporo to kosztowało zwłaszcza panele jako pokrycie dachu.
Ciężko porównywać dwa różne przypadki, każdemu życzę żeby mogli ogrzewać jak najtaniej. Postawiłem na nowoczesne rozwiązania i myślę że nie będę żałował
@zszokowany9989 co do powietrznej pompy - to kupuje się znane marki a nie "będzie pan zadowolony"
a tak na prawdę to POLSKA, leży w północnej części świata (to tak z geografii)
i dlatego jak ktoś chce mieć pompę (nie ma gazu ziemnego) to inwestuje się w pc gruntową
dość że na długie lata to spokój cisza wygoda komfort i małe rachunki
moja gruntowa "ciągnie" prąd jak "hucinka😉" bo przez 152 dni zużyła 10,31 kWh/m2
czyli miesięcznie (w sezonie ogrzewania) około 2 kWh/m2/30 dni
oczywiście ogrzewanie podłogowe
temp. w domu od 22,2 do 24,5 (dom z 2012 pompa z 2012) czyli obecnie 12 rok😊
pozdrawiam
Elegancko 🎉🎉🎉
U mnie ~2300-2500 litrów propanu na rok , na dom 248m2 (rodzina 2+2)
Jaka masz butle? 2700litròw?
@@zombibjj972 Tak, czeski zbiornik
Jedyny problem, że tankuje się go do 2350l (tak przepisowo) i czasami może nie starczyć na 365 dni
@@RobertRobert-sb6wg czy teraz zrobił byś większy zbiornik? 4800l czy został byś przy 2700l ?
Ja myślę o tym ale o zbiorniku wkopanym
No właśnie nie wiem co bym teraz zrobił. Z jednej strony gdyby miał 4800 l nie musiałbym się martwić czy starczy do pierwszego lipca a z drugiej strony spowodowałoby to że nie musiałbym oszczędzać a więc bym nie oszczędzał. Pisząc oszczędzał mam na myśli kontrolę , kontrolowanie ilości i odpowiednią reakcję. Zbiornik podziemny jest fajny bo go nie widać ale wymaga częściej UDT, coś za coś
Jaki macie zasobnik cwu? Wystarcza?
Dla zasięgu 😉
To jest dom Endo2? Taki jak nasz a w srodku calkowicie inaczej.. fajnie zobaczyc jak jeden i ten sam projekt a wizualnie inny.
Tak :)
Mam dla Was zagadkę.
W mediach z każdej strony tłumaczą ze klimat się ociepla . Idąc tym tokiem rozumowania za niedługo aby ogrzać dom wystarczy będzie otworzyć okna i drzwi !
Nie zdziwiło Was po takie naciski aby ocieplać domy robić 0-emisyjne ???
Klimat to nie pogoda.
@@grubygienek862Czyli klimat się ociepla a pogoda będzie zawsze zimna? A jeśli się ociepla gdzieś, tam, na świecie to czemu my mamy tu ograniczać nasz przemysł by tam gdzieś, na świecie było lepiej? Tym bardziej, ze cała UE odpowiada tylko za 11% globalnej emisji Co2?
@@mariuszgemidow7081 chodzi o to by zwiększyc wydajność, zmniejszyć ilość zużywanych zasobów.
@@grubygienek862 Zatem pogoda to nie klimat co próbują nam wmawiać ze stolicy Europy????
@@mariuszgemidow7081 klimat ociepla się na całym świecie. To zjawisko globalne. Sprawdź sobie w jakim klimacie jest Polska. Zmiana klimatu oznacza zmiany na wielu płaszczyznach naszego życia. To są koszty które będziemy musieli ponosić, czy jesteśmy denialistami klimatycznymi czy nie. Wiesz że Polsce grozi susza? To oznacza że woda będzie droga jeśli nie nauczymy się jej oszczędzać. Niektóre drzewa w ciągu naszego życia zwyczajnie znikną z polskiego krajobrazu, bo zmiana o 1 -2 stopnie w skali roku to spowoduje. Przykładowo wysyp kleszczy też jest związany z łagodnymi zimami. Kleszcze w temperaturze 4+ stopni stają się aktywne. Czyli jeśli mamy 3 stopnie mamy nie tylko spokój z kleszczami (nie atakują) ale także się nie rozmnażają. Im wyższa temperatura tym ich więcej. Podaje ci kilka przykładów ale tego jest więcej. Dużo jesteśmy w stanie przewidzieć, na wiele się możemy przygotować ale na wiele niestety nic nie poradzimy. Mono-lasy które sądziliśmy niedługo znikną bo będą nie będą odporne na zmiany. Dlatego ekologia jest tak ważna. Dlaczego tak dużo dzieci rodzi się chorych? Może to wina plastiku w deszczu i pożywieniu? Wiesz o tym że mikroplastik znaleziono już wszędzie wliczając to noworodki. Jest toksyczny i powoduje stany zapalne. Jeśli nie zaczniemy być ekologiczni to zwyczajnie nie dostosujemy się do zmian które już są i wymrzemy. To dbałość o przyszłe pokolenia ale w Polsce mam wrażenie ludzie myślą tylko o sobie, o kilku najbliższych latach.
Zapotrzebowanie tak nowego budynku na poziomie 100 kwh/m2 rocznie to bardzo dużo, pytanie czy nie zostały popełnione błędy wykonawcze jak utrzymanie ciągłości izolacji, brak WM już był takim błędem i budynek jest po prostu dziurawy i taki musi już pozostać, dzisiaj taki budynek nie powinien dostać odbioru. Co do gazu to ceny są regulowane podobnie jak to jest z prądem i właśnie w tym roku powinny być uwolnione, poprzedni rząd przesunął tę datę na 2027 rok, jakie wtedy będą ceny to nikt nie wie, przez ostatnie lata indywidualny odbiorca kupował gaz z dostawą do skrzynki taniej niż wynosiły jego ceny na giełdach towarowych.
Też myślałem że coś za dużo tego gazu idzie. Nawet chciałem odpowiedzieć jak to zmienić ale po tym jak dostałem zjebkę za odpowiedź w poprzednim filmie stwierdziłem że się nie będę narzucał. Jak to się u mnie na wsi mówi "niemiła księdza ofiara pójdzie ciele do obory "
Możemy zrobić test, w kolejnym sezonie zatkam całą instalację wraz z wywietrznikami na jeden miesiąc, zrobię statystykę warunków atmosferycznych i porównam do innego miesiąca, z podobnymi warunkami atmosferycznymi ale z wentylacją grawitacyjną, tak jak jest teraz.
Może wtedy zejdziecie na ziemię z tą rekuperacją, może wtedy otworzycie oczy że te wszystkie regulacje, ekoświrowanie i marketing działają na niekorzyść zwykłego obywatela i jego portfela, a dodatkowo nie ma nic wspólnego z ekologią tylko nabijaniem kabzy tych najbogatszych i chęć kontroli tych biedniejszych. Amen.
A co do np. braku ciągłości izolacji, starałem się jak mogłem, a gdzieś błąd na pewno popełniłem :)
Ależ ja się z tobą zgadzam w 100% jeśli chodzi o ekoswirowanie. I również z tym że nie ma to nic wspólnego z ekologia. Ja tylko podejrzewam że masz albo źle dobrany piec albo źle ustawiony
@ale mi nie musisz tłumaczyć bo to wszystko można policzyć w excelu. U mnie do 160m2 ma zapotrzebowanie na co 3000 kwh energi przy PC wyszło mi to 620 kwh (bez cwu ) Nie wiem skąd jesteś ale zapraszam w okolice Poznania. Żadnych świrowań wszystko wynikało z excela a reku zrobiłem za 5200 zl w 2019 roku, wyrzuciłem 2 kominy, które były pierwotnie w projekcie wtedy sam materiał + murarz miały kosztować 7 tys bez obróbek, które pewnie też by pochłonęły 2-4 tys. Reku rozłożyłem sam w 9h dokładnie, centralę kupiłem polską bez wodotrysków wtedy kosztowała 2400 zl reszta to rury i rozdzielacze. Reku to nie statek kosmjczny kilka rurek 2 wentylatory i wymiennik, dzieci na zptach by ogarnęły, branża robi z tego drgi tecnologiczny cud i to robi złą prasę.
👍👍👍👍👍
Nie stać na GAZ !!!!!
Palić drzewem 😄😄😄😄😄
A jeszcze lepiej drewnem.😅
Sporo wychodzi z tym gazem znajomi mają pompę ciepła bez paneli dom 100m2 za zeszły rok wyszło im 4700zl za ogrzewanie plus codzienne zużycie prądu. Sam mam gaz ale jeszcze nie mieszkam na stałe w pl ciekawi mnie jak to wyjdzie z rachunkami jak już będę na miejscu.
Ja mam PC w domu 108m ogrzewanie podłogowe. Poprzedni sezon 1700zł, a aktualny do tej pory 1250zł. W tych kwotach jest podgrzewanie CWU.
@@Pawel_S. Ile stopni w domu?
@@adhd6419 u mnie pc ale gruntowa
w zeszłym roku na CO+CWU ROK 1200 PLN (250m2) taryfa G11 - (zwrot za ogrzewanie prądem 1500)
w tym licząc po limitach (1,35 PLN / kWh) za I i II na CO - 4,81 kWh/m2 / 60 dni
co dałoby 4,81 * 1,35 = 6.50 PLN /m2 / 2 mie
+ CWU - 270 PLN dwa miesiące (4 osoby głównie wanna, prysznic)
w temp domu od 22,2 do 24,5
pozdrawiam
Bardzo dobry wynik
@@adhd6419 - dom z 2012 pompa z 2012 (obowiązywał wt2008-130kWh/m2/r)
dla mnie użytkowania - wynik bardzo dobry (mały)
oczywiście przy dzisiejszych wymaganiach co do WT - można przy gruntowej jeszcze mniej zużywać
pozdrawiam😊
I
nie tak to bylo glosowanie na PO.
Zawsze mówiłem, że najpierw porzadnie izolować, potem wstawić PV I zasilac ogrzewanie przez PC. Policz sobie 200 m3 to 2100 kWh, które przy gazie będą lipca po 50 gr, czyli zapłacisz za jeden miesiąc 1050 zł!!! Gdyby była PC zużyłaby 1/3 z tego czyli 660 kWh, a większość mogłaby grzać w tanim prądzie, który od lipca bedzie po 70 gr, czyli można realnie srednio mieć 1 zł, czyli 660 zł zamiast 1050, i będzie to rosło jak do ceny gazu dojdzie opłata emisyjna. Dodatkowo połowa rachunku PC znika jak ma się PV.
Bo ten przelicznik jest wymyślony
Za energię mamy płacić jak za złoto bo Polacy wybrali rząd morawiecki-tusk
Od lipca prąd też w górę więc jak coś porównujesz to bądź obiektywny
@@JakubHarnas w nocy mocno w dół do 70 gr.
200m3 PGNiG rodzice - 720zl
przestań się nulać bierz i płAĆ NIE NYGUSUJ
Z głową chyba nie do końca w porządku?
Nie pasi ? Nie oglądaj i zawracaj gitarę