Appeasement, beugrás, vagy be nem ugrás? Előadás az ELTE Gólyavárában

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 13 янв 2025

Комментарии • 72

  • @leventej444
    @leventej444 Месяц назад +33

    A magyar youtube egyik legertekesebb csatornaja. Koszonjuk!

  • @Balazsia
    @Balazsia Месяц назад +44

    Zsenialis eloadas. Remelem eljutunk oda elobb utobb, hogy ez a tudas lassan atszivarog a tankonyveinkbe is

  • @szilveszterf.8748
    @szilveszterf.8748 3 дня назад

    Köszönöm hiánypótló és példaértékű munkáját mind kutatásban mind emberi minőségében!

  • @eszterbanki
    @eszterbanki Месяц назад +10

    Köszönjük, hogy ott lehettünk.

  • @zoltanfeher9908
    @zoltanfeher9908 Месяц назад +20

    Kedves Krisztián köszönöm szépen a munkáját..... és a kovetkezesseget..

  • @IstvanAradi-ek8zi
    @IstvanAradi-ek8zi Месяц назад +14

    Ismét hasznos információkhoz jutottunk, persze a professzor úr kollégái az előadáson hallottakat már biztos tudták. Minden jó előadás újabb kérdéseket vet fel. Most az egyik ilyen kérdés talán az lehet, hogy a Magyarországgal kapcsolatos rész foglalkozik a belső dilemmákkal és a döntések kialakulásának az összetettségével, a külföldi döntések elemzése során pedig épp csak meg lett említve, hogy pl. “sokáig tartott”. Ha megismerhetnénk más európai hatalmak belső dilemmáit, azzal rengeteg új információhoz juthatnánk. Ilyeneket a magyar közéletben szinte csak a Szovjetúnióról és a Magyarországgal szomszédos országokról lehet hallani.

  • @zsolt8644
    @zsolt8644 Месяц назад +10

    Nagyon jó előadás volt! Remélem több ilyenre is sor kerülhet!

  • @Retfie719
    @Retfie719 Месяц назад +5

    Köszönjük! És ezek tényleg csak címszavak voltak - remélem, lesz folytatás!

  • @kinszi
    @kinszi Месяц назад +6

    Óriás köszönet y zseniális előadás 🎉🎉🎉🎉

  • @charles_king
    @charles_king Месяц назад +8

    Nagyon vártam, köszönöm!

  • @turaniatok
    @turaniatok Месяц назад +7

    Elég meglepő adatok. Láthatólag a gyors kommunikáció hiánya vezetett Nyugat-Európa eleséséhez a második háború elején 1940-ben.

  • @marvanyos
    @marvanyos Месяц назад +2

    Nagyon jó elöadás! 👍

  • @dexter_atya
    @dexter_atya 29 дней назад +2

    köszönöm szépen a munkáját.

  • @TKatus
    @TKatus Месяц назад +5

    Köszönjük!

  • @laszlopichler1315
    @laszlopichler1315 Месяц назад +3

    Köszönöm Krisztián! Ismét egy új tartalmat hozó, a témát szélesebb körben bejáró előadás, mely folyamatosan érdekes és élvezetes.
    Ismét csak várom a következőt! László

  • @dr.d.j.laszlo
    @dr.d.j.laszlo Месяц назад +9

    Elismerésem, hogy az alapvetően atlantista (nyugatbarát) Ungváry egy teljesen higgadt és objektív elemzést adott egy olyan helyzetről, amely lassan megint ismételni látszik magát jelen korunkban.

    • @martonk
      @martonk Месяц назад +6

      Ez a komment azért nagyon érdekes mert azt implikálja, hogy a mai ellenséges felek valamelyike nem ilyen objektív módon gondolkodik a náci Németország sztorijáról. Hogy melyik, azt a fantáziára bízom

    • @dr.d.j.laszlo
      @dr.d.j.laszlo Месяц назад +1

      @@martonk Félreértett, vagy én nem fogalmaztam egyértelműen: nem arról van szó, hogy ki és hogyan gondolkodik MOST a náci Németországról, hanem arról akartam írni, hogy a MOSTANI hatalmak hogyan gondolkodnak az akkori helyzethez nagyon hasonlító MOSTANI helyzetről. Pont olyan ostoba és kretén módon, mint akkor.

    • @peje7232
      @peje7232 Месяц назад +2

      Esetedben az atlantista azt jelenti hogy nem a magyar szélsőjobb legendáit sorolja fel az elemzéseiben? Örülök hogy ellenérzéseidet leküzdve meghallgattad, a tények makacs dolgok.

    • @vilmosprima1861
      @vilmosprima1861 29 дней назад

      @@dr.d.j.laszlo
      Tartok tőle, hogy az angolok, amerikaiak sem a második világháború előtt, sem most nem gondolkodtak "ostoba és kretén" módon, hanem nagyon is tudatoson irányították és irányítják az eseményeket.
      Az a feltételezés, hogy ostobán gondolkoztak, vagy túl jóhiszeműek voltak már egy bizonyos mentegetés. Túl sokszor következett be az angol történelemben, és a sokkal rövidebb amerikai történelemben is, a szövetségesek, szerződési partnerek cserbenhagyása annál, hogy ezt csupán az "ostoba és kretén" gondolkodás számlájára írjuk.

    • @vilmosprima1861
      @vilmosprima1861 29 дней назад

      @@dr.d.j.laszlo
      Tartok tőle, hogy az angolok, amerikaiak sem a második világháború előtt, sem most nem gondolkodtak "ostoba és kretén" módon, hanem nagyon is tudatoson irányították és irányítják az eseményeket.
      Az a feltételezés, hogy ostobán gondolkoztak, vagy túl jóhiszeműek voltak már egy bizonyos mentegetés. Túl sokszor következett be az angol történelemben, és a sokkal rövidebb amerikai történelemben is, a szövetségesek, szerződési partnerek cserbenhagyása annál, hogy ezt csupán az "ostoba és kretén" gondolkodás számlájára írjuk.

  • @bencemervay
    @bencemervay Месяц назад +5

    Nagyon érdekes előadás! A videóval kapcsolatban egy kritikám van: azt értem, hogy a kérdéseket nem vágták be, de a felugró kérdőjel helyett ki lehetett volna írni, hogy mi volt a kérdés.

  • @drbalint68
    @drbalint68 28 дней назад +1

    Köszönöm! 👍
    A baj, hogy nem tanulunk...

  • @katalingalbacs4592
    @katalingalbacs4592 Месяц назад +1

    Köszönöm 😊

  • @Balazsia
    @Balazsia Месяц назад +8

    Zsenialis eloadas

  • @Snooker219
    @Snooker219 25 дней назад +1

    Nagyon hasznos és érdekes lenne egy videó Horthy Miklósról is.

  • @CserkészAdi
    @CserkészAdi Месяц назад +1

    👌👌😉 okos 👑

  • @denesviktorpalffy9580
    @denesviktorpalffy9580 Месяц назад +7

    Az 55. percnél szó van a “hadüzenetekről” ill azok hiányáról. Kérdésem lenne, Magyarország hogyan került hadiállapotba az USA-val? Igaz-e az a történet, hogy a mi hadüzenetünket az olaszországi magyar nagykövet adta át kissé komikus körülmények között az amerikai félnek?

    • @dr.d.j.laszlo
      @dr.d.j.laszlo Месяц назад +6

      Nem biztos, hogy igaz, de tartalmilag biztos, hogy igaz! :)))) Egy tenger nélküli királyság, amelyiknek a vezetője egy admirális és amely országnak semmilyen követelése sincs az USA-val szemben, viszont annál több elszámolnivalója lenne a szövetségeseivel kapcsolatban....:))))))))))))))))))))))))

  • @andrasnecsoti9692
    @andrasnecsoti9692 5 дней назад

    Köszönöm! Érdekes, egyes magyar politikusok ma is állítják, ma sem vitatják Horthy Miklós kormányzó felelősséget!

  • @miklosputschli6384
    @miklosputschli6384 15 дней назад

    Érdekes előadás volt, de lenne néhány kérdésem. Az szép, hogy „vasakban” mekkora fölényük volt, de a társadalmuk belső állapota mennyire tette lehetővé az erőteljes fellépést? A hidegháborút azért is nyerte meg a Nyugat, mert gazdasági és haditechnikai és kiképzési fölényük mellett társadalmuk egységes volt. A jobb,-és balközép erők szilárdan uralták saját térfelüket, és noha gazdasági, szociálpolitikai, kulturális kérdésekben eltért a programjuk, de a demokrácia alapértékeinek védelmében egyetértettek.
    1918 után Franciaországban nem ez volt a helyzet. A jobboldal természetesen antikommunista lett, részint ideológiai-politikai okokból, részint azért mert a bolsevik vezetés felmondta a kölcsönök törlesztését, amivel több millió francia kisbefektetőt hozott nehéz helyzetbe. A baloldalon a szocialisták is nehéz helyzetbe kerültek: míg máshol a kisebbség szakadt ki a pártból és vált kommunistává addig itt az 1920. december 25-én Tours-ban kezdődött 18. kongresszuson a szocialista küldöttek 70%-adöntött úgy, hogy átlép a Kominternbe. A 68 parlamenti képviselőből 50, Léon Blum vezetésével a Szocialista Pártban maradt. Ő a háborúban a Közmunka Minisztérium titkárságának vezetője volt. A szakítás fő oka itt érhető tetten: a párt tagja volt az ún. háborús egységkormánynak és akkor sem léptek ki belőle mikor a háború ellen fellépő aktivistákkal szemben rendőrségi retorzió indult. Ez nem csak a küldöttek, hanem a tagság többségének dühét is kiváltotta, ők is átléptek. Ezért a baloldalon a meghatározó erő a szélsőbal lett és maradt az 1970-es évekig. Amely a Komintern parancsára háborút indított a szociálfasisztának bélyegzett szocialisták ellen, mely eltartott Hitler hatalomra jutásáig.
    Ez a hatalomra jutás azért sem váltott ki a jobboldalon félelmet, mert az első 2 hónapban szétzúzta a SZU-n kívüli Európa legerősebb kommunista pártját, mely az 1932. november 6-i választáson a szavaztok 16,9%-át szerezte meg, amivel 100 képviselőt küldött az 582 tagú Reichstagba. A KPD szétzúzása nemcsak a szélsőjobbon, hanem a hagyományos és jobbközép oldalon is osztatlan örömet váltott ki, az antiszemitizmus szintén elismerést váltott ki a francia jobboldal nagy többségénél. A KPD szétverése után Nyugat-Európa legerősebb kommunista pártjává váló FKP viszont osztatlan félelmet. Mely az 1936. április- májusi választásokon a 608 parlamenti helyből 72 helyet szerzett meg (az egész Népfront 386-ot). A Léon Blum vezette Népfront kormány június 4-én alakult még. Működése alatt több fontos intézkedést hozott: „törvényt alkotott a sztrájkjogról, a heti munkaidőt 48 óráról 40 órára csökkentette, a fizetéseket átlagosan 12%-kal növelte, a dolgozóknak kéthetes fizetett szabadságot és a szabadságra utazóknak 40%-os vasúti utazási kedvezményt biztosított.” De mivel nem tudta kivezetni az országot a válságból, a béremeléseket megette az infláció, elmaradt a nyugdíjreform, továbbá a jobboldal folyamatos riogatása a bolsevik hatalomátvétellel oda vezetett, hogy a radikálisok kiléptek a koalícióból,szövetségre léptek a jobboldali pártokkal, az új, Daladier- kormány 1938 április 12-én alakult meg. Hitler olyan időpontban vonult be a Rajna- vidékre amikor dúlt az élet-halál kérdésnek tekintett választási kampány és olyan időben hajtotta végre az Anschlusst amikor épp kormányválság volt Franciaországban. A Daladier-kormány első intézkedéseinek egyike volt a 40 órás munkahét visszavonása, ez sem erősítette a társadalmi kohéziót. Ilyen állapotban érte Franciaországot a szeptemberi válság. Kb. olyan lehetett a helyzet, mint amit most 2024-ben az amerikai elnökválasztási kampány alatt láthattunk. Egymással szóba nem álló, nem ellenfélnek, hanem ellenségnek tekintő politikai pártok. Szerintem esélytelen volt.

  • @mikloskoszeghy6921
    @mikloskoszeghy6921 29 дней назад +1

    Remek előadás. Számomra valahogy Szűcs Jenő könyve jut eszembe Európa régióiról, ebből következően pedig a mintázat: hogyan kezeli Nyugat-Európa Közép-Európát... örülnék, ha tévednék...

  • @TKatus
    @TKatus Месяц назад +11

    Párhuzamok

  • @peterorszagh2762
    @peterorszagh2762 29 дней назад

    Hats off

  • @martonk
    @martonk Месяц назад +1

    Csak a mikrofonon keresztül nem jön át, vagy a közönség ennyire nem volt reakcióképes? 😅
    Nagyon érdekes előadás természetesen

  • @ZsoltVajda
    @ZsoltVajda Месяц назад +3

    a kronikus kohogok igazan otthon maradhattak volna

    • @gusztavgezenguz4661
      @gusztavgezenguz4661 Месяц назад +1

      Te kihagytad volna ezt az előadást ?
      Őszintén...

    • @ZsoltVajda
      @ZsoltVajda Месяц назад

      @@gusztavgezenguz4661 ha nem tudom kontrollalni a kohogest, akkor inkabb megneztem volna videorol, minthhogy ketpercenkent krakognek - szerintem tahosag - a fertozesveszelyt nem szamitva

  • @ferenczsila
    @ferenczsila Месяц назад +1

    Két idézet Ungváry Krisztián: "A második világháború" című, 2005-ben megjelent könyvéből (108-109. oldal)., melyek teljesen más megvilágításba helyezik Bárdossy szerepét a háborúba lépés szempontjából, ahhoz képes ahogyan Ungváry itt most előadta. Meglehetősen furcsa, hogy erről ebben a "zseniális" előadásában egy árva szót sem ejtett. Netán már nem emlékszik a saját könyvére?
    "Horthy Miklós a kassai provokációról ... Nem kímélhetem meg Bárdossyt attól a szemrehányástól, hogy azokban a válságos napokban eltitkolta előttem moszkvai követünk egyik táviratát, melyről csak három évvel később értesültem. Ekkor Bárdossy, nyomatékos kérdésemre, be is ismerte ezt a tényt. Kristóffy követ távirata azt a jelentést tartalmazta, hogy Molotov Magyarország semleges magatartása esetére az erdélyi kérdésben a Szovjet támogatását helyezte kilátásba. Ennek az ajánlatnak komolyságára vallott, hogy követségünknek június 23-át követőleg még nyolc napon át lehetővé tették, hogy a szokásos rejtjeles táviratok útján érintkezzék Budapesttel. Moszkva ezen kívül erélyesen cáfolta, hogy a magyar városok ellen intézett „kihívó” bombatámadásokat szovjet repülőgépek hajtották volna végre."
    "Jegyzetek 1. Molotov június 23-án magához kérette Kristóffyt és közölte vele, hogy a Szovjetuniónak nincs követelése vagy támadó szándéka Magyarországgal szemben, sőt nincs kifogása további erdélyi revíziós követelései ellen sem (nem meglepő, hiszen Románia ugyanis ekkor már hadat üzent a Szovjetuniónak)."

    • @oszinteorult
      @oszinteorult 7 дней назад

      az új könyvben ez tárgyalva van, a 175-176. oldalon, az erdélyi kérdésben nem hangzott el jövőre szóló ígéret, ez tévesen terjedt el
      Érdekes a megközelítés hogy ha 2005-ben így gondolta akkor örökre így kéne gondolnia, a tudomány lényege az hogy folyamatosan átértékeli az ismereteket, amikor új tények kerülnek napvilágra. Az új könyv ebből a szempontból jelentős új forrásokat mutat be, legfőképpen Bárdossy és Sztójay bizonyos leveleit a kritikus napokból, ezekből, valamint további 2005 óta publikált tudományos munkákból (lásd pl. a konkrét kérdésben Kolontári Attila 2009-es publikációját), merítve jelentősen átértékelte Bárdossy szerepét a történtekben.
      A könyv jó, olvasmányos, ajánlom.

    • @ferenczsila
      @ferenczsila 4 дня назад +1

      @@oszinteorult És 2005-ben talán nem korabeli dokumentumok alapján írta meg az idézett szövegét? Vagy csak fantáziált egyet? Ilyen felületesen végezte a történészi munkáját? Ezen alapon akkor erős fenntartással kell olvasni minden művét, hiszen majd egy következőben lehet, hogy megcáfolja saját magát.
      Ja és miféle "új könyv"-ről van szó? Mi a címe?

    • @oszinteorult
      @oszinteorult 3 дня назад

      @@ferenczsila jól értem tehát, valaki aki egy szimpla Google keresésre is lusta ("Ungváry Krisztián új könyve") számonkéri a szerzőt hogy 20 évvel ezelőtt miért nem ásott elő minden elképzelhető forrást az összes irattárak legmélyéről.
      2005-ben is a rendelkezésre álló forrásokból dolgozott, most is - a tudomány fejlődik.

    • @ferenczsila
      @ferenczsila 2 дня назад

      @@oszinteorult Sok karaktert megspórolhatott volna, ha csupán leírja a könyv címét. De nyilván a terelés volt a cél, mert arra nincs válasza, hogy miért tette közzé Ungváry 2005-ben azt, amit idéztem tőle. De a lényegről tudna valamit mondani? Vagyis hogy miféle új tények és honnan kerültek elő, amelyek felülírják a 2005-ös helyzetképet? Talán nem igaz a moszkvai magyar nagykövet jelentése Molotov közléséről? Vagy igaz, csak Horthy hazudott, hogy erről őt Bárdossy nem tájékoztatta időben?
      És végül: mi akadályozta meg Ungváryt, hogy a hosszú előadásában erről a kérdéskörről egy szót se ejtsen? Ugye ez volt az eredeti kérdésem, amire meg sem próbált érdemben reagálni.

  • @PeterKocsis-by1sg
    @PeterKocsis-by1sg 15 дней назад +1

    Nem semmi mennyi csúsztatás Ungvárytol...ideje lenne visszatérnie a történész szakmához a politikától..

  • @Zed06660
    @Zed06660 Месяц назад +2

    Szokásosan jó.

  • @remember9152
    @remember9152 День назад

    Ejnye Krisztián bácsi, mindig kilóg a lóláb, hogy a nyugati sötét háttérhatalom.szekerét tolja.

  • @agnesdari1885
    @agnesdari1885 Месяц назад

    Aztamindenit!

  • @GyozoKerekes
    @GyozoKerekes 28 дней назад

    Ez nem politikai állás foglalás. Egy szembesíteni kísérlet a történelmi döntéshozatal baromság ára, és az akkori politikusok felelőtlen gondolkodásának megvilágítás ára!

  • @tamasballa1776
    @tamasballa1776 Месяц назад +3

    Es a tanar ur "hivatalosan" konyvtaros. Minden mondata targyilagos, lenyegretoro, tartalmas.

  • @kovfl
    @kovfl Месяц назад +3

    Köszönjük!

  • @zsolthargittai8932
    @zsolthargittai8932 Месяц назад +3

    Köszönjük!