Hořice na Šumavě v minulosti: pohledy do historie

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 26 сен 2024
  • Obec během devatenáctého století několikrát zasáhly požáry, podle kterých Hořice údajně dostaly svůj název. Historická část Hořic je městskou památkovou zónou, která zahrnuje 27 chráněných objektů, včetně gotického žulového pranýře a soustavy sedmi vzájemně propojených kašen. Věhlas Hořicím na Šumavě přinesly Pašijové hry. Toto divadelní představení Kristova života již od roku 1816 lákaly šlechtice, vysoké církevní hodnostáře, členy císařského rodu i další významné osobnosti. Ve dvou letech je navštívilo osmdesát tisíc návštěvníků. Do obrovské budovy divadla se pod střechu vešlo až dvatisíce diváků.
    Pašijové hry v Hořicích na Šumavě mají hluboko zakořeněnou tradici. Toto divadelní představení Kristova života předváděli místní občané již od roku 1816. Lidové hry s duchovní tématikou měly v historii na mnoha místech, nejen na Šumavě, velký význam pro životy prostých lidí a byly velmi rozšířené. Zachování hořických pašijových her bylo ohrožováno válkami, po Husitských válkách v patnáctém století a třicetileté válce v sedmnáctém století se v Hořicích dařilo hry oživovat. V devatenáctém století velká tradice zdejších her a jejich stoupající kvalita, zajistila jejich proslavení.
    Od roku 1893 se hořické pašijové hry (hrané v němčině) staly pojmem, byl o nich natočen celovečerní film. Jejich obliba byla přerušená na čas první světovou válkou trvala až do nástupu nacistů. V roce 1939 byly hořické pašijové hry zrušeny. Po skončení druhé světové války se kvůli nástupu komunismu nepodařilo jejich obnovení. Komunisté se snažili o úplnou likvidaci pašijové tradice. Hořické divadlo a poutní kostel byly zbořeny.

Комментарии • 8

  • @danabereckova6354
    @danabereckova6354 8 месяцев назад +1

    Příspěvek mi udělal radost. Několik let jsem v Hořicích bydlela, ale to nejzajímavější jsem se dozvěděla až teď. Děkuji.

    • @NOSTALGIA-HISTORIE-V-POHLEDU
      @NOSTALGIA-HISTORIE-V-POHLEDU  8 месяцев назад +1

      Rád slyším, že se vám příspěvek líbil. Jsem rád, že jsem vám mohl přinést něco nového o Hořicích.
      Je zajímavé, že i když jste v Hořicích několik let bydlela, tak jste se dozvěděla něco nového. To ukazuje, že i v tak známém městě se vždycky najde něco, co člověk neví.
      Doufám, že vás příspěvek inspiroval k tomu, abyste se do Hořic vrátila a prozkoumala je znovu. Město má opravdu co nabídnout.
      Mějte se hezky!
      😊

    • @danabereckova6354
      @danabereckova6354 8 месяцев назад

      Už jsem se byla podívat... Děkuji vám.

  • @ollssonn
    @ollssonn 8 месяцев назад +1

    0:59 - opět náměstí, které velmi připomíná to z Vyššího Brodu, event. i to z Horní Plané (Oberplan).

  • @ollssonn
    @ollssonn 8 месяцев назад +1

    dobrý den, já nejsem velký cestovatel, ale mnoho obcí, které zde ukazujete, znám:-), i Hořice😀
    Jezdím přes ně myslím při cestě z Č.Krumlova k Lipnu.
    Tam ještě, dále od hranice, nějaké obce přežily, na rozdíl od těch, které skončily v tzv. hraničním pásmu..

    • @NOSTALGIA-HISTORIE-V-POHLEDU
      @NOSTALGIA-HISTORIE-V-POHLEDU  8 месяцев назад +1

      Dobrý den,
      rád slyším, že se vám líbí obce, které jsem vám ukázal. Hořice jsou opravdu krásné městečko s bohatou historií. Je to také zajímavé místo pro návštěvu, pokud se zajímáte o divadlo, protože se zde každoročně konají tradiční pašijové hry. Já osobně zde nebyl tak snad někdy to vyjde.
      Je pravda, že v oblasti Lipna se nachází několik obcí, které přežily hraniční pásmo. Důvodem je to, že leží dále od hranice, a proto nebyly tak silně zasaženy komunistickou propagandou a ostrahou. Mezi tyto obce patří například Frymburk, Lipno nad Vltavou, Černé v Pošumaví nebo Horní Planá.
      V oblasti Lipna se nachází také řada přírodních krás, jako jsou například Lipenská přehrada, Boubínský prales nebo Šumava. Pokud máte rádi turistiku nebo cyklistiku, je to ideální místo pro výlet.
      Přeji vám hodně příjemných zážitků při vašich cestách po České republice.

  • @ollssonn
    @ollssonn 8 месяцев назад +1

    Hořice do dnešních dnů přežily přibližně v původní podobě?