CZĄSTKI CZASU Ireneusz Kaźmierczak

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 6 мар 2024
  • „Cząstki Czasu - znalezione negatywy we wsi Osiek pod Rawiczem”
    W 1977 r. podczas wakacji u dziadków we wsi Osiek pow. Rawicz znalazłem cztery kartonowe pudełka zawierające płyty szklane i błony fotograficzne w formacie 10x15cm i 6x9cm. Na zakurzonych pudełkach można odczytać daty: MAJ 1959, GRU 1959, MRZ 1960. Autor tych zdjęć Antoni Małecki zmarł w 1976 r. Mieszkał w drugiej części budynku, był bratem mojej babci. Na co dzień pracował jak murarz. Amatorsko fotografował portrety sąsiadów, komunie i wesela.
    Po 46 latach, w styczniu 2023 r. zeskanowałem negatywy i wywołałem zdjęcia. Powstał album fotografii Antoniego Małeckiego. W albumie są zdjęcia weselne, komunijne i portretowe mieszkańców wsi Osieka, Pomocna, Zaorla, Baranowic, Sów, Zaborowa i Pakosławia. Zdjęcia zostały zrobione w latach '50 i '60 XX wieku.
    W czerwcu 2023r. dzięki wsparciu Muzeum Ziemii Rawickiej wróciłem do Osieka i okolicznych miejscowości, żeby tym razem przygotować swój projekt fotograficzny z wykorzystaniem zdjęć Antoniego Małeckiego.
    Projekt umożliwił mi podróż w czasie, w której przeszłość, teraźniejszość i przyszłość wydają się współistnieć. Gdy spojrzałem na fotografie mieszkańców wsi Osiek i Pomocno wykonane w latach '50 i '60 XX wieku zdałem sobie sprawę ze zdumienia: patrzę w oczy, które patrzyły na Antoniego Małeckiego gdy naciskał spust aparatu fotograficznego! Na wszystkich fotografiach każdy jest świadomy bycia fotografowanym, a ja, współczesny widz, jestem teraz zastępcą fotografa Antoniego Małeckiego.
    Światło słońca które padło na uczuloną solami srebra szklaną płytkę, utrwaliło się w ziarnie fotograficznym rysującym postaci które odeszły i których miałem nigdy nie spotkać. I teraz, po bez mała sześćdziesięciu latach ponownie wystawiłem na wpływ światła słonecznego negatywy w miejscach w których powstały, by przypomnieć ludzi i ich chwile radości, frontowe drzwi, werandy i ogrody, drogi i pola. Każdy z tych obrazów przywołuje utracony świat, prawie prawdziwy, na zawsze zamrożony.
    Ireneusz Kaźmierczak

Комментарии •