🚴 Кой е най-добрият град за каране на велосипед?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 4 дек 2024

Комментарии • 63

  • @kokoroko210
    @kokoroko210 2 года назад +5

    Браво на Бургас.Може би един от най-приятните градове в България.

  • @warriormc1986
    @warriormc1986 2 года назад +3

    Благодаря ти братле за това готино и сравнително видео 👍✌️😎😊. Весели празници и приятно посрещане на 2022 година. Лайк номер 31 е от мен 👍✌️👌😉

    • @OneCyclistinSofia
      @OneCyclistinSofia  2 года назад +1

      Благодаря и аз за коментара! Весели празници и щастлива нова година!

  • @teodorkolev9319
    @teodorkolev9319 Год назад +3

    Пробвай някой път Пазарджик , от скоро се преместих и съм в шок колко е яко за колело , градът е супер равен , трафикът е 3-4 коли на светофар максимум и можеш да се движиш свободно навсякъде из града , + в околията близките села и градчета има възможност и за планинско каране. През цялата година има подхоящ климат за каране дори зимата за сега не съм виждал сняг за повече от ден два и не повече от 1см.. Дори старците на по 70 + се движат масово с велосипеди

    • @nikainikolov6975
      @nikainikolov6975 10 месяцев назад +1

      По принцип да но да ти кажа по ми харесва да си хвана влака и да карам в Пловдив по велоалеите само да се затопли и живот и здраве тази година ще карам отново в Пловдив , супер е и не ми омръзва

  • @stargate12A
    @stargate12A 2 года назад +4

    Примерно за Пазарджик като ходих минах през Пловидв по целия булевард карах по велоалея която стига почти до табелата Пловдив.Само за излизане ми беше по удачно на сляза преди края на велоалеята ама не кой знае колко много защото минаваше отсреща.Браво страхотно видео.

    • @k0pera
      @k0pera 2 года назад +2

      Това е нов път, нормално е да са предвидили такава инфраструктура, пък и към Пазарджик и селата в този край колоезденето е доста силно практикувано. Виждал съм по селата, хора старци, които не могат да ходят нормално, но си карат по-добре колелата от половината колоездачи, които съм виждал някога.

    • @mountain__bicycle_in_Bulgaria
      @mountain__bicycle_in_Bulgaria 2 года назад +2

      @@k0pera По новата информация, Пловдив и Пазарджик ще се свържат с велоалея

    • @ivailobarakov
      @ivailobarakov 5 месяцев назад

      За кой болевар става въпрос ако говориш за Пещерско шосе няма велоалея

    • @stargate12A
      @stargate12A 5 месяцев назад

      @@ivailobarakov бул.България

  • @georgivassilev3960
    @georgivassilev3960 2 года назад +8

    Поздравления за труда. От Бургас съм,града с най-голямата и дълга велосипедна инфраструктура(в километри) в България.Бих изразил,обаче негативното си мнение, относно поддръжката на тези алеи,която е равна на 0,тоест те просто изчезват,когато изчезне и боята им.Така че тези статистика и рекорд се стапят буквално и само заради умишленото неподдържане,след като "усвоиха"десетките милиони бих отнел категорично първото място спрямо класацията ти😀.Има голяма толерантност (изобщо като цяло) от страна на местното население,което в голям процент също спортува и с велосипеди,но основните конфликти идват от манталитета на новодошлите от вътрешността на страната -движението им по велоалеите с кучета без поводи,с поводи,с бебета и без бебета,скейтборди ролери,тротинетки и др...Бързо се учат,обаче,особено когато изнаглеят в ситуация.Поздравления за труда още веднъж!

  • @БистраПанова-ф6с
    @БистраПанова-ф6с 2 года назад +5

    Много интересна класация, добри критерии си избрал, благодаря за усилията и старанието. Искам да кажа и моето мнение. Нямам опит в Бургас, но във всеки от другите три града съм живяла по няколко години и имам наблюдения в развитието им. Варна в никакъв случай не може да заема 4 място, защото точно във Варна пешеходците винаги се съобразяват с велоалеята и дори да са на нея, при звънец се отдръпват; движението в града е спокойно и където няма велоалея, шофьорите са толерантни. Свързването наистина не е супер, но Варна е единственият град, в който не си удрям джантите при пресичане на улица. Аспаруховият мост наистина е зле и е опасен. Пловдив е един истински кошмар и за мен той е на последно място. Нарисуваните (в час по рисуване) велоалеи не вършат никаква работа, никой не ги зачита, не се съобразява, пък ако щеш дори го псувай, на него не му пука. Свързаността е ужасна, настилката е натрошена, няма осветление, видимостта на тъмно е кошмарна. Толерантността на шофьорите е дори минусова. София си има от всичко. Съгласна съм, че шофьорите в последните години са по-толерантни, но тук не включвам държавните шофьори (автобуси и тролеи), които все още сериозно застрашават живота ни. Това, което ми харесва в София, са големите булеварди, по които се кара изключително спокойно и приятно (защото всички бързат и са в скоростната лента), а също и това, че почти до всякъде можеш да стигнеш през Борисовата градина и свързаните паркове. В София най-много си удрям джантата (я в някоя дупка, я в разрушена настилка, я в бордюр, който уж е свален). Изход от градовете просто няма. И за трите града съм изпробвала по много варианти, не съм открила безопасен, лесен и велофрендли; просто трябва да се движиш като кола и да гледаш на 360°.

    • @dimitremarinkev1365
      @dimitremarinkev1365 2 года назад +2

      от Варна съм и живея в София - така че знам за какво става въпрос и в двата града. Варна има една Морска градина за пенсионерско каране и толкоз. Правиш едно-две кръгчета и се прибираш, защото е кратко и скучно. Не можеш дори да се раздвижиш добре. Искам да отида до Галата - грънци! По моста е забранено за велосипеди! Искам да отида до Златните - мисията невъзможна. Освен ако не искам да се състезавам с колите и да се надрусам, дишайки отровните газове.

    • @БистраПанова-ф6с
      @БистраПанова-ф6с 2 года назад +2

      До Галата не съм ходила, имам намерение скоро да го направя, но по моста минавам редовно. До Златните ходя всеки ден и не мисля, че е опасно, с изключение на пиковите часове сутрин и вечер, когато минават някакви багери. Газовете в самата Варна са доста надишващи и без маска понякога не се диша.

    • @k0pera
      @k0pera 2 года назад

      Под джанти, да нямаш предвид Капли, защото джанти имат само автомобили и мотори. Принципно в България ми се струва, че навсякъде с изключение на Пловдив вероятно хората с тънки джанти и тънки гуми са доста застрашени. В София и с паветата, покрай Витошка и релсите става доста трудно за такива колела. Аз иначе карам вече 2 години в София и ми прави впечатление, че шофьорите на градски транспорт не са толкова опасни, колкото това, че от ширината на превозните им средства, нямаме добра видимост, а и самите шофьори не знам дали могат да ни видят, когато минаваме между превозните средства, както и останалите участници в движението, но целия проблем за мене идва от ширината на превозното средство. 5-6 години пътувах доста с автобус в София и смятам, че те са доста важни, защото спомогат да се намали трафика.

    • @БистраПанова-ф6с
      @БистраПанова-ф6с 2 года назад +1

      Капли, да, благодаря! Да, градският транспорт е важен. Но караме по правилник, а тези, с които имахме сблъсъци, зорлем правеха глупости, не от ширина. Има си всякакви навсякъде.

    • @OneCyclistinSofia
      @OneCyclistinSofia  2 года назад +3

      Опитах се да вляза в 2 минути за град, за това обобщенията са ми сравнително кратки. Мога да говоря с часове и за инфраструктура и за безопасност, за политики за изграждане и насърчаване на устойчивото велосипедно движение, но няма кой да гледа толкова.
      Относно велосипедната инфраструктура - класацията е за това колко тя е адекватна и безопасна сама по себе си. В Пловдив явно минах само по новите алеи, или поне предимно. От това което видях по тях, нещата са в пъти по-добре от останалите градове. Том бяха единствените велосипедни пресичания в 4те посоки на кръстовище, в София даже няма в 2 посоки! (4 са посоките - напред, наляво, надясно и обратно). Във Варна например, ако се опиташ да караш едновременно бързо и по правилата по велосипедната инфраструктура - няма как да ти се получи - конфликтните места са буквално на всяко 2ро кръстовище.
      За свързаност - трябва да се вземе предвид свързаността на самата инфраструктура и отделно колко функционална е тя - дали довежда до паркове, обществени сгради, извън града и т.н.
      За безопасност - това е общото ми усещане за безопасност в самия град. Ако погледнем статистиката за 2019г. (защото 2020 има сериозен спад заради пандемия, карантина и т.н.) и приравним градовете колкото големината на София, нещата изглеждат зле:
      2019
      Бургас - ранени 551 - загинали 29 умножено по 6 - ранени 3306 - загинали 174
      Варна - ранени 865 - загинали 46 умножено по 3.5 - ранени 3027 - загинали 161
      Пловдив - ранени 1103 - загинали 62 умножено по 3.5 - ранени 3860 - загинали 217
      София - ранени 879 - загинали 75
      2018
      Бургас - ранени 556 - загинали 33 умножено по 6 - ранени 3336 - загинали 198
      Варна - ранени 900 - загинали 48 умножено по 3.5 - ранени 3150- загинали 168
      Пловдив - ранени 1177 - загинали 74 умножено по 3.5 - ранени 4120 - загинали 259
      София - ранени 990 - загинали 51
      Ето и извадка от документа на МВР за 2019 г.
      По ОДМВР разпределението на загиналите велосипедисти е, както следва: Пловдив - 4 (5 през 2018 г.); СДВР - 3 (няма през 2018 г.); 4 ОДМВР са с по двама загинали - Варна, Габрово, Русе и ОДМВР - София; 13 ОДМВР са с по един загинал - Бургас, Велико Търново, Видин...
      Най-голям е броят на ранените велосипедисти при ТПТП на територията на ОДМВР - Пловдив - 50 (през 2018 г. - 49), Варна - 34 (през 2018 г. - 41) и СДВР - 28 (през 2018 г. - 38).
      Все пак Бургас, Варна и Пловдив са ми по-непознати градове, но все пак съм карал не веднъж в тях, както велосипед, така и автомобил. Пловдив и Варна имат сериозни предпоставки за повече инциденти (големи булеварди с възможност за развиване на по-висока скорост и т.н.), докато Бургас е доста по-компактен и бавен (има само 3-4 бързи булеварда, които сравнително лесно ногат да се избегнат). Наблюденията ми са за последните 15тина години, от времето преди да имат и по една (съвременна) велосипедна алея

  • @nikolatasev4948
    @nikolatasev4948 Год назад +2

    За съжаление пловдивските шофьори са опасни. Израснал съм там, и за пръв път видях кола да спира и да ме пуска на зебра в София. Има напредък, но има още много да се желае.

  • @DedoTi
    @DedoTi 2 года назад +3

    Мойта оценка за 10 години в Сидней Австралия: Инфраструктура 5; Свързаност 5; Безопасност 4; Комфорт 5;

  • @theodelmas395
    @theodelmas395 2 года назад +2

    Здравейте, първо честито празници, второ, един въпрос, за Булевард Симеоновско Шосе в София, дали препоръчвате да се избягва? Тъй като, от моя гледна точка в градския транспорт, на велосипедистите, там е доста кофти.

    • @OneCyclistinSofia
      @OneCyclistinSofia  2 года назад +1

      И аз споделям мнението, че целия булевард е доста неприятен за каране на велосипед. В долната му част може да се използват парковите алеи, като алтернатива, но в горната част трябва да се кара доста внимателно и предпазливо.Най-лошото е, че няма адекватна алтернатива в тази посока.

  • @genecatcher1
    @genecatcher1 Год назад +2

    Най-подходящия град за каране на велосипед е Пазарджик. Плосък като тепсия с 2 м денивелация на цялата територия.

    • @OneCyclistinSofia
      @OneCyclistinSofia  Год назад

      Ще тествам някой ден! За сега само 1 път съм минавал от там с велосипеда, но за кратко

  • @migrhrc
    @migrhrc Год назад +1

    не знам как може да кажеш това за толкова хубав град къто варна защото когато бях в пловдив за малко да ме отнесе един джип

    • @OneCyclistinSofia
      @OneCyclistinSofia  Год назад +1

      Привет и не се обиждай, не искам да кажа нищо лошо за Варна, като град, а за изпълнението на велосипедните алеи и качеството на придвижване с колело по тях.
      Варна ми е любим град, даже доста обмислях преди време да се преместя там! От 3те града в които не живея, Варна е града който най-много съм посещавал, с най-много приятели и може би най-напредничевия от всички. Но що се отнася до карането на велосипед там, макар да има сериозен възход в манталитета на шофьорите, то прогреса с изграждането на качествена и безопасна инфраструктура е спрял.
      Точно и за това споменах за Пловдив, че безопасността е доста ниска, което главно се дължи на манталитета на шофьорите. Но това все пак е една града от 4.
      Поздрави

  • @SHCola21
    @SHCola21 2 года назад +4

    Според мен Пловдив е на първо място от тези 4 града. Абсолютно всички велоалеи са свързани по между си и почти няма квартал, до който да не достига велосипедна инфраструктура. Разбира се и там има някои недомислици и неща, които могат да се подобрят, но 90% от алеите са добре направени. А относно излизането от града по велоалея - това е трудно за реализация, понеже след табелата за край на града вече попадаш в друга община, в която градската администрация няма правомощия да строи пътища.

  • @dimitarbg5774
    @dimitarbg5774 8 месяцев назад

    Първи въпрос: С каква камера заснемаш видеата?
    Втори въпрос: Спрял съм се на планински велосипед на марката Cube, мисля да закупя нещо между 1000 и 1200лв. Какво ти е мнението за марката и можеш ли да ми предложиш някакъв модел ако се сещаш до тези пари.

    • @OneCyclistinSofia
      @OneCyclistinSofia  8 месяцев назад

      Привет, снимам с GoPro 9, ето малко повече за камерите
      ruclips.net/video/G9TSwxEurHg/видео.htmlsi=TD3q-fHEALjzsFhN
      Аз съм с Cube за горе долу същите пари, среден клас велосипед.

    • @dimitarbg5774
      @dimitarbg5774 8 месяцев назад

      @@OneCyclistinSofia Аз съм се спрял на един модел за 1224 лева. Cube aim race blk ако ти говори нещо, можеш да го провериш, мисля че за тези пари ще е супер!

  • @freestylerpln
    @freestylerpln 2 года назад +3

    Пробвай Плевен, моля те, на 148км е от София. Интересно ми е мнението ти за там :)

    • @OneCyclistinSofia
      @OneCyclistinSofia  2 года назад

      В списъка ми е, някой ден....

    • @tkpopov
      @tkpopov 2 года назад +1

      Иво, в Стара Загора също се чувствай поканен! Независимо, че имам три видеа, където показвам велоалеите, в града с правите улици, ще бъде добре да ги видиш и оцениш и ти.

  • @ankoankov6482
    @ankoankov6482 2 года назад +3

    За мен Дунав Ултра е най добрият маршрут за каране на велосипед от Видин до Дуранкулак

    • @OneCyclistinSofia
      @OneCyclistinSofia  2 года назад +1

      Това е само за приключенци или пътешественици :)

  • @ЙорданЛозев
    @ЙорданЛозев Год назад

    Ще бъде интересно ако включите град Хасково в някоя класация.

    • @nerdzone
      @nerdzone 6 месяцев назад

      Ябааа. Ще ме заболи сърцето.

  • @mariovasilev5910
    @mariovasilev5910 2 года назад +5

    В България няма такъв

  • @rinzler4790
    @rinzler4790 4 месяца назад

    Живея във Варна и мога да потвърдя оценката. Да караш колето в града било, то за да стигнеш до работа или за удоволствие граничи с епизод на Сървайвър.......

  • @k0pera
    @k0pera 2 года назад +1

    Интересни са ми критериите, за безопасност. Аз първо си мислех, че в него поставяш основно до каква степен велоалеята е забележима, колко безопасно е преминаването през кръстовища, до колко дадена инфраструктура е подходяща и за начинаещи. Основно си наблегнал на поведението на шофьори, което е основния минус на Пловдив, но ако извадиш поведението на шофьорите Пловдив за мен е най-добрия град в България. Според мен причините за това в Пловдив да има толкова инциденти е чисто и в това, че градът не само за колела, но и за коли предлага доста добра инфраструктура, което пък позволява каране с доста висока скорост над позволената, а тя е основна причина за повечето катастрофи и неприятности по пътя. Отделно не ми се е налагало да ползвам градски транспорт в Пловдив, но когато ми се е налагало ми е било доста тежко да го ползвам, не е направен удобно. Казваха ми, че последните години доста са го подобрили, но доста хора, които познавам, които живеят в Пловдив, просто са решили да ползват кола.

    • @borkata1
      @borkata1 2 года назад +1

      Пак някой човек си защитава града и НЕ ПРИЕМА КРИТИКИ.

    • @ivaylo.nazlamov
      @ivaylo.nazlamov 2 года назад +1

      Градският транспорт в Пловдив е отвратителен. По-добре не го брой ако трябва да вършиш някаква работа. Нивото на шофиране, за мое съжаление, е много ниско, трафикът огромен, но няма как да не отбележа, че цитираната статистика е грешно интерпретирана. Статистиката е по области, а както знаем област София-град включва единствено Столична община, докато област Пловдив има население около 600-700 хиляди души, което прави разликата в населението не 4 пъти, а 2 пъти. И все пак пловдивските катастрофи са повече. Това, че булевардите са удобни, може би защото съм жител и виждам повече проблемите, за мен е невярно. Доста от тях си плачат за ремонт, маркировката е имагинерна, но това е валидно и в София. Истинската причина за неприятната статистика е липсата на контрол от страна на МВР и КАТ и ниският манталитет на шофиране. То и на самото клипче се вижда на колелото на Панаира, че има чакащ пешеходец, но за колите все едно го няма. На някои места велоалеите са наистина добре направени, но булеварди като Васил Априлов (в частта около МУ Пловдив) положението е отбиване на номера. Също така във всички най-централни части велоалеи отсътват, в което може би единствено Варна е напреднала последните години с улица Преслав и някои други в Гръцката махала. Има много какво да се иска още в Пловдив, но със сигурност е град с огромен потенциал, а и задоволително развитие за българските мащаби.

    • @k0pera
      @k0pera 2 года назад +1

      @@ivaylo.nazlamov Наплно съм съгласен с казаното. За жалост нямам наблюдения над Пловдив, но имам двама съученици, които умряха в катастрофи в Пловдив в рамките на периода 2014-2017-та.

    • @ViktorHristovvv
      @ViktorHristovvv 2 года назад

      Усещате ли, че си противоречите с това изказване: "предлага доста добра инфраструктура, което пък позволява каране с доста висока скорост на позволената." Всъщност това е дефиницията за ЛОША инфраструктура. Добрата инфраструктура трябва да работи за това човек да НЕ кара с превишена скорост. Добър пример за това е Холандия, където нарочно са стеснени някои улици и са добавени допълнителни извивки на улицата за да бъде намалена скоростта на автомобилния трафик и тя да бъде в рамките на разумното.

    • @k0pera
      @k0pera 2 года назад

      @@ViktorHristovvv в Холандия има негативно отношение към автомобилисти и там данъците и таксите са доста, високи за автомобили.

  • @staystable7204
    @staystable7204 9 месяцев назад +1

    Пловдив на 2ро място??? Чак не мога да повярвам. Понеже съм израстнал и живея там, от личен опит мога да споделя, че трафикът в града е отвратителен. Като си помисля, че трябва да се придвижвам с кола и ми се вие свят, а на колело не смея и да се кача. Много жалко, че градския ни транспорт е пълен леш, иначе колата щеше да седи в гаража. За инфраструктура няма смисъл да говорим. Да, има няколко доста широки булеварда, но толкова се презастрои града, че е почти невъзможно да се поеме целия трафик. Не знам за какви превишени скорости говорят коментиращите преди мен, може би в диапазона 2-5 часа сутринта.

    • @OneCyclistinSofia
      @OneCyclistinSofia  9 месяцев назад

      Факт е, че последните велоалеи са направени добре! Също е факт, че има други проблеми!
      Презастроен и натоварен??? Отбивал ли си се в София или Варна скоро? :)
      Поздрави

  • @mariovasilev5910
    @mariovasilev5910 2 года назад

    Кога пак ще има критична маса.

  • @georgiivanov9511
    @georgiivanov9511 2 года назад +5

    Според мен си останал с изключително грешна представа за безопасността в Бургас - това трябва е най-ниската оценка от 4-те града. Много по-безопасно съм се чувствал, като карам в София и Пловдив. За свързаност.. меден рудник не трябва да се брои за отдалечен квартал - в него живеят над 100 000 човека и е само на 7 км от центъра. Всички останали квартали около 7 на брой не са свързани по никакъв начин и с повишен(особено лятото) трафик и лоша инфраструктура.

    • @OneCyclistinSofia
      @OneCyclistinSofia  2 года назад +2

      Благодаря за коментара! С няколко човека си говоря от Бургас, които са на същото мнение. Но също така говорих и с приятели, които са се преместили от София и са супер щастливи за спокойствието в града и лесното им придвижване с велосипед. В коментара на Бистра дадох малко повече информация защо смятам, че Бургас е по-безопасен от колкото Варна или Пловдив. Също така и когато съм обикалял и без велосипед, съм се чувствал доста спокоен в града, за разлика от другите 2 града, в които сега пребиваването ми беше безпроблемно, но в близкото минало карането там беше доста рисково.
      Поздрави и юастлива нова година!

    • @ivanstoyanov2240
      @ivanstoyanov2240 2 года назад +3

      Основните квартали на Бургас са свързани с велоалеи( Славейков, Изгрев, Лазур, Зорница, Възраждане,Братя Миладинови, Лазур, център, М.Рудник, Сарафово, Акации, Победа). Не знам защо не се чувствате безопасно да карате, след като в огромната си част въпросните алеи са обособени на пешеходния тротоар и са отделени от пътния трафик. Споделените платна с пътния трафик за които се сещам са моста на Славянка около 300м (там велоалеята е от вътрешната страна на бус лентата ) и малка част от вътрешната алея на Изгрев. Като "дискомфорта " на Славянка ( да се кара от вътрешната страна на бус лента) може дори да се спести като се кара/ бута колелото по безлюдната пешеходната алея там. Ако се налагаше да се кара близко до автомобили, нямаше да си позволя да взимам и сина си да кара с мен из изброените квартали на Бургас. Може би в София и Пловдив е по-безопасно за каране ( не съм имал възможност да карам там), но не бих могъл да дам лоша оценка за безопасността на каране в Бургас . Касателно М. Рудник, по официални данни за 2017г кв. е с население около 40хил. човека, т.е. не много по-голям от Славейков (30хил.).

    • @georgiivanov9511
      @georgiivanov9511 2 года назад +2

      Ivan Stoyanov колелото не е средство само за разходка и удоволствие. Когато излезете да си вършите задачите в час пик и няма как да карате само по велоалеите, ще видите какъв ад е карането на колело в Бургас. Масово шофьорите не осигуряват предимство и не спазват дистанция. На пешеходна пътека, като ме видят, че слизам от колелото - ускоряват веднага. Разлика между зебра и продължение на велоалея никой не прави. Аз лично карам за удоволствие извънградско. В посока Созопол съм принуден да карам 400м в насрещното на главния път. Посока Ветрен се кара по "магистрала" по разбиранията на нашите шофьори. Посока черно море пътя е изключително тесен и натоварен лятото. Горно и долно езерово настилката е толкова лоша, че там можеш да се убиеш самостоятелно с автомобил, пък какъв ли е шанса да бъде отнесен колоездач?

    • @borkata1
      @borkata1 2 года назад

      Пак някой си защитава града и не приема КРИТИКИ.

  • @emilminchev4868
    @emilminchev4868 5 месяцев назад

    Глупаво е искането да се свалят велосипедните алеи на платното ,при автомобилите. Например в Италия, страна с огромни традиции в придвижването с велосипед във и извън градовете, велоалеите са качени на тротоарите и при пресичане на автомобилните платна е указано къде имаш право да преминеш карайки и къде бутайки колелото. Единственият конфликт е между колоездачи и пешеходци, но този конфликт поне не е смъртоносен, което не би било така ако алеите са свалени на пътя при автомобилите. Тая глупост, която Софийският кмет направи, а именно да свали алеите на платното и която тамошните велосипедисти изживяват като някаква победа ще претърпи крах. Само почакайте да видите какво ще се случи с тези разделителни съоръжения при първия сняг. Аз самият съм колоездач и карам шосейно, та свикнал съм TIR-овете и леките коли да преминават близо до мен и мога да имам претенции, само ако плащам някакви пътни такси. Такива няма предвидени, следователно , на пътя аз се съобразявам с другите, а не те смен.

  • @iliapopovich
    @iliapopovich Год назад

    Аз на 13г. имах най-скъпия bmx в София 1986г. и нямаше никакви алеи. Карах където и както си поискам. Сега 49 годишен съм същия с един KONA-OPERATOR 2017 модел и ми е интересно какво толкова се коркате за тия алеи. Живях 12г. в Милано после още толкова в Лондон и си карам винаги по най-краткия път ако ползвам навигатора, и тоест пешеходния алгоритъм, което значи тротоари, насрещно движение, затворени улици и тн. Нямам никакъв проблем

  • @nerdzone
    @nerdzone 6 месяцев назад

    Студенстки град има велоал... Добреее, да, чиста излагация си е. Малко боя, която вече не се вижда, всеки си паркира, както си иска. Има пясък или пръст по някои завои заради близкия парк. Ужас е. По-добре буквално да няма велолента, отколкото да е такава.
    Иначе ще ми е интересно как ще се промени статутът след промените в последната година - няколко свързващи ленти, няколко нови алеи в периферията и т.н.

  • @horda1348
    @horda1348 2 года назад +1

    Почти всички велоалеи в Пловдив са отделени от автомобилното движение и са качени на тротоарите. Не е сериозно да даваш толкова ниска оценка за безопасност, при положение, че катастрофите с автомобили нямат отношение към тези с велосипедисти. Тук говориш за безопасност на велосипедистите, а не за цялостна безопасност, или се бъркам?
    Също така, виждам, че си нарушавал разни правила в Пловдив. Примерно, пешеходната зона е забранена за каране на велосипед!

    • @OneCyclistinSofia
      @OneCyclistinSofia  2 года назад

      Привет, сръвнявам градовете и придвижването в тях, не само инфраструктурата. За това на Пловдив съм дал най-много точки за (велосипедна) инфраструктура и за съжаление най-малко в графа безопасност, защото тя се базира на придвижването в целия град, а не само на велосипедните алеи. За нещастие, макар и с най-безопасни велосипедни алеи, Пловдив има най-много убити велосипедисти, което е срамота.
      От там където навлязах в централната част на града (пешеходната), нямаше знак (а пък може и да не съм видял). Не че това ме оправдава, но ако погледнеш, се движа с малко над пешеходна скорост и в последствие виждам знака, първите минути от първа част в Пловдив ruclips.net/video/AMFERuFVzkM/видео.html
      Поздрави