Ahoj. K videu mám několik připomínek: 1:08 U vrtaček, které mají sklíčidlo s malou silou sevření, se závitník upíná čtyřhranem mezi tři čelisti. Kupodivu to běží. 3:25 Pro závitník M5 1500 otáček?!? U těchto obyčejných závitníků bych volil spíše okolo 200. 5:45 Závitník namazat vždy. U hlubšího závitu ještě kápnout olej do otvoru. Osvědčené jsou řezné pasty. 6:18 K vrtání a závitování hliníku se používá petrolej. 10:06 Příliš vysoké otáčky závitníku! 10:08 Závitník projel otvorem skrz. Při zpětných otáčkách hrozí přeříznutí závitu. 11:03 Před každým závitem je závitník potřeba vyčistit z toho důvodu, že třísky nalepené na závitníku dokážou břity závitníku pěkně vyštípat.
1:08 pokud má sklíčidlo malou sílu sevření, je to nanic sklíčidlo zralé na výměnu a budou s ním jen problémy. Takový stroj akorát likviduje stopky nástrojů do něj vložených. 3:25 u mazanýho závitníku není v životnosti rozdíl mezi 200 a 1500 RPM. Obvodová rychlost je naprosto OK. Někdo prostě nemá čas dělat závit půl hodiny. 5:45 závitník se na jednu dvě díry mazat nemusí, když olej není po ruce, je lepší tu díru udělat, než ji neudělat 6:18 zkusím petrolej, každopádně líh má taky výborný vlastnosti, akorát smejvá nákresy lihovou fixou 10:06 ani prd, nebudu dělat závit zbytečně půl hodiny 10:08 stačí se trefit nazpět, na to si člověk udělá cit, do tý doby stačí mít malý otáčky a vrtačku rovně. Je to lepší než to neprojet celý. 11:03 závitník je opravdu lepší čistit, ale do dvojky plechu, pokud má závitník velké mezery to dvě tři díry přežije mezi čištěním, záleží na oleji
nahodou som trafil na toto stare video a pekne si to pannam vysvetlil Jurko :) len par poznamok, emkon ma pravdu v tom ze nie lieh na hlinik, radsej petrolej, ale najlepsi je terpentin. aj podla odporucani vyrobcov zavitnikov. co sa tyka zeleza a rychlosti, tak tymi zavitnikmi co su tuto predvadzane je to uplne jedno, kludne do zavitu aj naplut ked nie je kuchynsky olej a kludne to mastit aj 2000rpm, ale ver tomu ze keby si mal nejake lepsie, povedzme 50E / ks tak by si taketo teorie do sveta urcite nesiril :)
Dobře natočeno a vysvětleno. Ještě bych dodal ke krouceným, že je třeba si všímat jak vyhazuje šponu. Pokud se špona začne ihned ohýbat do stran, není možné s ním jet na jeden záběr celý závit, jinak tam zůstane. Pokud špona jde krásně rovně nahoru, je to správná spirála a může se s ním jet bez problému na jeden zátah.
Pěkné video na málo probírané téma. Díky! Možná jsi mohl ještě zmínit tvářecí závitníky, ale ty se asi používají především přímo ve strojírenské výrobě a méně na montážích. Jinak pokud by někoho zajímalo jak je to přesně s dírou pod závit, tak průměr vrtané díry vypočtete velice snadno jako: jmenovitých rozměr závitu (to číslo za M) mínus stoupání závitu. Takže například běžný závit M6 má stoupání 1 mm (tedy M6x1) a díru pod závit budeme tedy vrtat 6-1=5 mm. Taková by se měla vrtat ideální díra. Stejně tak když znáte tenhle vztah, tak snadno zjistíte stoupání běžných závitů. Jinak ještě musím dodat ze své zkušenosti, že na ruční závitování menších závitů (M4 a menší) do oceli (ne do 2 mm plechu) rozhodně nedoporučuju vrtačku. Závitník jsem vždycky zlomil a to jsem měl kvalitní průmyslové strojní závitníky. Na tyhle malé závity to prostě chce vratidlo, pěkně odlamovat třísku, mazat a závit říznete v pohodě. S vratidlem má prostě člověk větší cit. To je ale jen moje zkušenost. Možná mám jen gramlavé ruce. 😀
M3,M4,M5,M6,M8,M10 dle vykonu , u těch malých to je o plynulé regulace otáček a trocha cviku, vratidlo je tak na to když se to kousne a vy to nechcete zlomit 👍 Ty válcovací jsou jinak paráda , jen tam musí být jiné díry a hlavně přesný.
Já to uzamykání neznal, a přitom mám parksida a boshe s uzamykacím sklíčidlem, myslel jsem si, že se to utahováním i uzamkne a ono je to naopak. Super video.
robíš dobré poučné videá. hlavne pre nás hobbystov, ktorí na to nemáme školu alebo sa tomu až tak nevenujeme, ale chceme to robiť správne. Vďaka a pokračuj. Dávam odber.
Na díry pro závity používám "poučku našich dědů" - velikost závitu krát 0,8 a je to. :D Pokud potřebuju "pevnostní závit", tak násobím 0,75. Jinak další super video (jako vždy), jen tak dál... ;)
o této poučce jsem slyšel také ale je špatně věřte je velký rozdíl jestli máte pro M5 předvrtáno 4,2 nebo 4 tedy pokud se nebudeme bavit o 1,5mm plechu.Tato poučka snad mohla být používána když se řezalo jen sadovými závitníky dnes by jste asi nepochodil respektive by vás to vyšlo časem draho.
@@pavelsulc2617 Od konce školy (2002) používám stále tu samou sadu od Narexu a nemám problém. Je jim jedno, zda jsou do plechu nebo má závit hloubku 30mm - stále krásně ostré a závity netrhají. Mají dlouhý náběh (občas až moc, ale asi právě proto jsou stále v pohodě) a kdo maže, ten jede. :D S dnešní kvalitou se tehdejší nedá vůbec srovnávat - tenkrát paráda, dnes je to snad z tvarohu.
To je poučka z učednických let a celých 46 roků co dělám zámečničinu se jí řídím. Používám pouze 3 chodové závitníky a všechny rozměry od 3 mm dělám vratidlem ručně. Určitě jsou závity kvalitnější. vrtačkou jsem neudělal ani jeden závit a po shlédnutí videa se nedivím tomu, že dnes je kvalita úplně jinde ... Ale jinak super video
@@pavelsulc2617 Já to dělám také tak, používám stále závitníky po dědovi. Nevím jak stará ty závitníky jsou, ale svou zámečnickou a truhlářskou živnost provozoval ve 30. letech minulého století. Pak tam mám ještě najaké Narexy (rovněž zděděné) z minulého režimu, také stále funkční.
Zdravím a pozdravuji. Děkuji za velice poučné video. Nejvíce mne "pobavilo" že do svých padesáti pěti let jsem netušil že existuje vřeteno se zamykáním 😁. Nejlepší na tom je že takovou vrtačku vlastním. Ach jo. Prosím nesmějte se mi. Žij blaženě 😁 p.s tvá videa přímo hltam sice ne všemu rozumím,ale to podání. ÚŽASNÉ.
Sklíčidlo má zamykání a vřeteno tu brzdu (aretaci). Bavím se o zamykatelném sklíčidlu. To dneska mají jen lepší hobby stroje a vyšší. Aretaci vřetene dnes nemají už jen ultra levné "stroje"
Ahoj, děkuji moc za video. 🙂 Chtěl bych se ještě zeptat, zda máš nějaké zkušenosti s kombinovanými závitníky (ty, které udělají v jednom vrzu díru i závit) ? Zda bys je mohl doporučit nebo naopak ?
mám zkušenost takovou, že ty z aliexpressu mají příliš velký průměr na předvrtání, a závit pak není pořádný, je příliš mělký a nic moc neunese. Navíc je tu problém s otáčkami a krouťákem, človek vrtá a vrtá, to jsou vysoký otáčky a žádný zatížení, a najednou prd, zabere závitník, a vrtačka sebou škubne. Je to i trochu nebezpečný a rozhodně to ublíží i tenčím plechům (jednička až dvojka plech například) Z osobní zkušenosti bych je tedy spíš nedoporučil.
Díky za další super video. Závitník jsem použil jen párkrát a bylo zábavné teď zjistit, kolika směšných chyb jsem se dopouštěl. Používáte někdy i nýtovací matice, případně šrouby?
Co se tyce tech zavitniku - jakou sadu M3 - M10 byste doporucili na sporadicke (neprofesionalni/nekomercni) domaci delani zavitu parkrat do roka? Staci neco od Parksidu, nebo radeji neco lepsiho?
Moc pekne.Prosim mohl by jste udelat video o frezovani zeleza.Jestli je mozne frezovat ve stojanovce nebo prej jde naka koncovka na flexu a pak pridelat frezu na kov.
Pěkný video, ale chybí informace o potřebné tloušťce materiálu pro závit. Je nesmysl dělat závit M10 do Al plechu tloušťky 1mm. Tloušťka materiálu by měla být pro ocel alespoň 0,6 a hliník 0,8 průměru. Jinak použít tvářecí závitníky a předtvarovanou díru.
8:25 mám též ten parkside ale s tím utahováním sklíčidla si nevím rady. Udělal jsem to podle videa ale mě se to při to prokluzu i zamkne a pokud chci odemnout hlavu tak se mě na dvě -tří otáčky protočí v převodu. Pokud to utáhnu manuálně tak při odemknutí sklíčidla k protáčení nedochází. Celé video je perfektní a poučné, zrovna o závitnících jsem toho věděl málo, už vím víc. Byl bych všemi deseti pro udělat video o parkside vrtačce, o sklíčidlu, jeho mechanísmu a jak používat. jak by sklíčídlo a vrtačka měla správně fungovat. Na co si dát pozor a kdy reklamovat. Kupoval jsem tři kusy PSBSAP 20-Li A1 až u té poslední, nic nerachtalo, ve sklíčidle nic nelupalo a nebyla omlácená. Měl jsem zelenou asi 3 roky starou a tam jsem vzal vrták, utáhl a hotovo, u té černé se mě to sklíčidlo prostě nelíbí a nejsem si jist správným postupem manipulace.
Super video. Tiež už mám pekne dlho v hlave aký vrták na aký závit. Inak sa stále riadim starou poučkou M.. x 0,8 a dostanem priemer vrtáku (pre závity do M10). Pri M6, 5mm diera, nerez hrúbka 5mm< , sa moc nekamarátia. Tu sa mi osvedčila diera 5,1mm alebo 5,2mm. Pri 4,8mm - 5mm sa skoro vždy zlomil závitník. Celkovo ak sa vŕta nerez (alebo iné tvrdé materiály) alebo hrubšie železo, treba dieru vŕtať o 0,1 alebo 0,2mm väčšiu oproti poučke M..x0,8, inak je to žrút závitníkov. V tvojom ťaháku to sedí. Mne sa osvedčilo obyčajné plechy, železo a hliník vŕtať: M2 1,6mm ,, M3 2,4mm ,, M4 3,2mm ,, M5 4,0mm ,, M6 4,8mm M8 6,4mm ,, M10 8,0mm Pri M10< už dávam diery väčšie a to podľa vzorca M..-2mm a dostanem priemer vrtáku. -> M12 10mm ,, M14 12mm ,, M16 14mm ,, M20 18mm ,, M25 23mm ,, M32 30mm ,, M40 38mm Ak som dával dieru x0,8 na tieto veľké závitníky tak sa často lámali. Inak všetko čo mi vojde do skľučovadla akučky (Makita DHP481RTJ, 6Ah baterky) ide akučkou, (normálne max 13mm ale aj osústružená M16 ide pekne) rýchlosť regulujem vypínačom a používam normálne vŕtanie žiadne momenty nič. Hrúbky materiálov čo najčastejšie vŕtam sú železo od 2,5 - 25mm, nerez od 2mm - 15mm, meď 5mm a 10mm, hliník 2mm - 8mm. Velké závity od M16 už idú na stojanovej vŕtačke, hlavne hliník na káblové priechodky, ale hold tú M16 je často treba spraviť aj ručne na krytke buchsy motora tak som si osústružil M16 MK2 stopku závitníka na 11mm aby dobre držal v akučke :D Celkovo vŕtanie závitov je alchýmia. Ak sa do toho človek dostane tak už to ide hladko. Ako zo všetkým
Možná by stálo ještě za zmínku něco o zahlubování děr před řezáním závitů. U tenkostěnných materíálů, na kterých bylo demonstrováno, není třeba díru zahlubovat. Ale pokud děláme závit do plnějších materiálů, je vhodné díru napřed zahloubit. Jinak díky za fajn informace.
Záhlubníkem beru někdy vrchol díry až po projetí závitníkem, on ten závitník často udělá další bordel na povrchu www.bo-import.cz/foto/1000-700/2142-414007-zahlubnik-odjehlovaci-90-5-10-hss-742010.jpg
Zapomněl jste zmínit tvářecí závitník. Ty používáme v práci a teda já je mám i v mé sadě. Jen se používají jiné díry. Pro M3 je to díra 2,7mm pro M4 je to 3,7mm pro M5 je to 4,6mm a pro M6 je to 5,5mm .
Zaujíma ma tá tvoja Makita s plastovým skľučovadlom. Takú som ešte nevidel. (A to som ich už teda videl dosť) Momentálne mám Makity dve. Jednu cca 15 ročnú (ešte made in England) a jednu fungľovku. Nedám na nich dopustiť. Nie je tá tvoja nejaký čínsky podvrh? Robili sa falzifikáty. Sama firma Makita na to upozorňovala.
Počítání je zdlouhavé a vytváří prostor k chybám. Proto jsem myslel, že lidi ocení informaci, že taháky jsou často na šuplerách. A závit dělat ručně, na to má málokdo čas. Kor živnostníci, nám to nikdo nezaplatí.
@@EmkonBrno ano má spletl jsem se tam , ale uváděl jsem to jen jako příklad i u stoupání 1,25 ( 8 - 1,25 = 6,75 průměr díry ) , jasně že třeba do hliníku a měkkých materiálů můžu díru pod závit udělat ,, užší " ať jde raději na těsno a do tvrdých materiálů a pod . třeba nerez zase trochu větší . A hlavně srazit hranu dle velikosti závitů .
Koukám jak blázen.Jsem malý domácí kutil a vždycky jsem si myslel,že se závity musejí dělat pomalu a ručně.Jinak já používám olej na šicí stroje. On je ten olej takovej jemńoučkej.
u rychlého vrtání nebo závitování je problém zahřívání a namáhání. Kdo dělá vše pomalu, nikdy nic nezkazí. Ale když toho dělám v práci dost, tak musím jet, a není čas abych kolem toho běhal s vratidlem. To samé když zapojuju jističové rozvaděče. Prostě vezmu aku šroubovák, nastavím šestku na spojce (na větší proudy 8) a jedu jeden za druhým. Ušetří to dost času a bolavého a křupavého zápěstí.
budu oponovat spirálový závitník je skutečně určen do slepých děr ale stejně dobře poslouží na průchozí naopak to nejde tedy pokud budu kupovat beru spirálové jsou univerzálnější.
ne, ale levnější nářadí, hlavně menší vrtačky ano. A vzhledem k tomu, že mě moje zásoba vrtáků s vylágrovanou stopkou už trochu štve, tak jsem si na makity musel zanadávat.
Ahoj. K videu mám několik připomínek:
1:08 U vrtaček, které mají sklíčidlo s malou silou sevření, se závitník upíná čtyřhranem mezi tři čelisti. Kupodivu to běží.
3:25 Pro závitník M5 1500 otáček?!? U těchto obyčejných závitníků bych volil spíše okolo 200.
5:45 Závitník namazat vždy. U hlubšího závitu ještě kápnout olej do otvoru. Osvědčené jsou řezné pasty.
6:18 K vrtání a závitování hliníku se používá petrolej.
10:06 Příliš vysoké otáčky závitníku!
10:08 Závitník projel otvorem skrz. Při zpětných otáčkách hrozí přeříznutí závitu.
11:03 Před každým závitem je závitník potřeba vyčistit z toho důvodu, že třísky nalepené na závitníku dokážou břity závitníku pěkně vyštípat.
1:08 pokud má sklíčidlo malou sílu sevření, je to nanic sklíčidlo zralé na výměnu a budou s ním jen problémy. Takový stroj akorát likviduje stopky nástrojů do něj vložených.
3:25 u mazanýho závitníku není v životnosti rozdíl mezi 200 a 1500 RPM. Obvodová rychlost je naprosto OK. Někdo prostě nemá čas dělat závit půl hodiny.
5:45 závitník se na jednu dvě díry mazat nemusí, když olej není po ruce, je lepší tu díru udělat, než ji neudělat
6:18 zkusím petrolej, každopádně líh má taky výborný vlastnosti, akorát smejvá nákresy lihovou fixou
10:06 ani prd, nebudu dělat závit zbytečně půl hodiny
10:08 stačí se trefit nazpět, na to si člověk udělá cit, do tý doby stačí mít malý otáčky a vrtačku rovně. Je to lepší než to neprojet celý.
11:03 závitník je opravdu lepší čistit, ale do dvojky plechu, pokud má závitník velké mezery to dvě tři díry přežije mezi čištěním, záleží na oleji
Souhlas s Emkonem.
nahodou som trafil na toto stare video a pekne si to pannam vysvetlil Jurko :) len par poznamok, emkon ma pravdu v tom ze nie lieh na hlinik, radsej petrolej, ale najlepsi je terpentin. aj podla odporucani vyrobcov zavitnikov. co sa tyka zeleza a rychlosti, tak tymi zavitnikmi co su tuto predvadzane je to uplne jedno, kludne do zavitu aj naplut ked nie je kuchynsky olej a kludne to mastit aj 2000rpm, ale ver tomu ze keby si mal nejake lepsie, povedzme 50E / ks tak by si taketo teorie do sveta urcite nesiril :)
Dobře natočeno a vysvětleno. Ještě bych dodal ke krouceným, že je třeba si všímat jak vyhazuje šponu. Pokud se špona začne ihned ohýbat do stran, není možné s ním jet na jeden záběr celý závit, jinak tam zůstane. Pokud špona jde krásně rovně nahoru, je to správná spirála a může se s ním jet bez problému na jeden zátah.
Díky za super video - na závity (mazání) používám řepkový, nebo olivový olej - ten je bezva i na vrtání.
Pěkné video na málo probírané téma. Díky! Možná jsi mohl ještě zmínit tvářecí závitníky, ale ty se asi používají především přímo ve strojírenské výrobě a méně na montážích.
Jinak pokud by někoho zajímalo jak je to přesně s dírou pod závit, tak průměr vrtané díry vypočtete velice snadno jako: jmenovitých rozměr závitu (to číslo za M) mínus stoupání závitu. Takže například běžný závit M6 má stoupání 1 mm (tedy M6x1) a díru pod závit budeme tedy vrtat 6-1=5 mm. Taková by se měla vrtat ideální díra. Stejně tak když znáte tenhle vztah, tak snadno zjistíte stoupání běžných závitů.
Jinak ještě musím dodat ze své zkušenosti, že na ruční závitování menších závitů (M4 a menší) do oceli (ne do 2 mm plechu) rozhodně nedoporučuju vrtačku. Závitník jsem vždycky zlomil a to jsem měl kvalitní průmyslové strojní závitníky. Na tyhle malé závity to prostě chce vratidlo, pěkně odlamovat třísku, mazat a závit říznete v pohodě. S vratidlem má prostě člověk větší cit.
To je ale jen moje zkušenost. Možná mám jen gramlavé ruce. 😀
do tvrdého tlustého materiálu jsem to dělal vrtačkou na jedničku a na vícekrát. Ale velké závity už se tak nedají.
M3,M4,M5,M6,M8,M10 dle vykonu , u těch malých to je o plynulé regulace otáček a trocha cviku, vratidlo je tak na to když se to kousne a vy to nechcete zlomit 👍 Ty válcovací jsou jinak paráda , jen tam musí být jiné díry a hlavně přesný.
Já to uzamykání neznal, a přitom mám parksida a boshe s uzamykacím sklíčidlem, myslel jsem si, že se to utahováním i uzamkne a ono je to naopak.
Super video.
Ja to uzamykani z videa nejak nepochopil... to se dela jak presne? Ze se dotazenym sklicidlem pootoci kousek zpatky, nebo jak vlastne??
@@amigator7789 ano, po dotažení kousek zpatky
@@davidpolacek4902 diky.
Pěkně natočený video 👍. Člověk se učí pořád.
robíš dobré poučné videá. hlavne pre nás hobbystov, ktorí na to nemáme školu alebo sa tomu až tak nevenujeme, ale chceme to robiť správne. Vďaka a pokračuj. Dávam odber.
Na díry pro závity používám "poučku našich dědů" - velikost závitu krát 0,8 a je to. :D
Pokud potřebuju "pevnostní závit", tak násobím 0,75. Jinak další super video (jako vždy), jen tak dál... ;)
o této poučce jsem slyšel také ale je špatně věřte je velký rozdíl jestli máte pro M5 předvrtáno 4,2 nebo 4 tedy pokud se nebudeme bavit o 1,5mm plechu.Tato poučka snad mohla být používána když se řezalo jen sadovými závitníky dnes by jste asi nepochodil respektive by vás to vyšlo časem draho.
@@pavelsulc2617 Od konce školy (2002) používám stále tu samou sadu od Narexu a nemám problém.
Je jim jedno, zda jsou do plechu nebo má závit hloubku 30mm - stále krásně ostré a závity netrhají.
Mají dlouhý náběh (občas až moc, ale asi právě proto jsou stále v pohodě) a kdo maže, ten jede. :D
S dnešní kvalitou se tehdejší nedá vůbec srovnávat - tenkrát paráda, dnes je to snad z tvarohu.
To je poučka z učednických let a celých 46 roků co dělám zámečničinu se jí řídím. Používám pouze 3 chodové závitníky a všechny rozměry od 3 mm dělám vratidlem ručně. Určitě jsou závity kvalitnější. vrtačkou jsem neudělal ani jeden závit a po shlédnutí videa se nedivím tomu, že dnes je kvalita úplně jinde ...
Ale jinak super video
@@pavelsulc2617 clovek se dozvi, ze cely zivot to dela spatne :) A ano, je to tak 30 let dozadu.
@@pavelsulc2617 Já to dělám také tak, používám stále závitníky po dědovi. Nevím jak stará ty závitníky jsou, ale svou zámečnickou a truhlářskou živnost provozoval ve 30. letech minulého století. Pak tam mám ještě najaké Narexy (rovněž zděděné) z minulého režimu, také stále funkční.
Zdravím a pozdravuji. Děkuji za velice poučné video. Nejvíce mne "pobavilo" že do svých padesáti pěti let jsem netušil že existuje vřeteno se zamykáním 😁. Nejlepší na tom je že takovou vrtačku vlastním. Ach jo. Prosím nesmějte se mi. Žij blaženě 😁 p.s tvá videa přímo hltam sice ne všemu rozumím,ale to podání. ÚŽASNÉ.
je to docela nová věc ;)
@@jiribekr jak dlouho je nová?
na strojích starších než 5 let jsem to snad ani neviděl, tehdy to asi začínalo
@@jiribekr Vřeteno se zamykáním, nebo sklíčidlo se zamykáním?
Sklíčidlo má zamykání a vřeteno tu brzdu (aretaci). Bavím se o zamykatelném sklíčidlu. To dneska mají jen lepší hobby stroje a vyšší. Aretaci vřetene dnes nemají už jen ultra levné "stroje"
Zatím nepoužívám závitníky ,ale budu ,takže pro mě užitečné video.
super video jako vždy 👍
Super info díky
To je poučné, zamyslím se nad tím :)
perfektní video 🙂
Ahoj, děkuji moc za video. 🙂
Chtěl bych se ještě zeptat, zda máš nějaké zkušenosti s kombinovanými závitníky (ty, které udělají v jednom vrzu díru i závit) ? Zda bys je mohl doporučit nebo naopak ?
mám zkušenost takovou, že ty z aliexpressu mají příliš velký průměr na předvrtání, a závit pak není pořádný, je příliš mělký a nic moc neunese. Navíc je tu problém s otáčkami a krouťákem, človek vrtá a vrtá, to jsou vysoký otáčky a žádný zatížení, a najednou prd, zabere závitník, a vrtačka sebou škubne. Je to i trochu nebezpečný a rozhodně to ublíží i tenčím plechům (jednička až dvojka plech například)
Z osobní zkušenosti bych je tedy spíš nedoporučil.
@@jiribekr Dobrá, děkuji moc za odpověď. 🙂
Díky za další super video. Závitník jsem použil jen párkrát a bylo zábavné teď zjistit, kolika směšných chyb jsem se dopouštěl. Používáte někdy i nýtovací matice, případně šrouby?
Co se tyce tech zavitniku - jakou sadu M3 - M10 byste doporucili na sporadicke (neprofesionalni/nekomercni) domaci delani zavitu parkrat do roka? Staci neco od Parksidu, nebo radeji neco lepsiho?
od parkside zavitniky jsou nic moc, nemaji dost hlubokou drazku na spony a maji strasne rychly nabeh. Bral bych neco napriklad od Nástroje CZ
Moc pekne.Prosim mohl by jste udelat video o frezovani zeleza.Jestli je mozne frezovat ve stojanovce nebo prej jde naka koncovka na flexu a pak pridelat frezu na kov.
O tom video asi nikdy neudělám, protože jsem to zatím nemusel použít. U mně to končí dremelkou
Pěkný video, ale chybí informace o potřebné tloušťce materiálu pro závit. Je nesmysl dělat závit M10 do Al plechu tloušťky 1mm. Tloušťka materiálu by měla být pro ocel alespoň 0,6 a hliník 0,8 průměru. Jinak použít tvářecí závitníky a předtvarovanou díru.
Hezké video 👍
Díky
8:25 mám též ten parkside ale s tím utahováním sklíčidla si nevím rady. Udělal jsem to podle videa ale mě se to při to prokluzu i zamkne a pokud chci odemnout hlavu tak se mě na dvě -tří otáčky protočí v převodu. Pokud to utáhnu manuálně tak při odemknutí sklíčidla k protáčení nedochází. Celé video je perfektní a poučné, zrovna o závitnících jsem toho věděl málo, už vím víc.
Byl bych všemi deseti pro udělat video o parkside vrtačce, o sklíčidlu, jeho mechanísmu a jak používat. jak by sklíčídlo a vrtačka měla správně fungovat. Na co si dát pozor a kdy reklamovat. Kupoval jsem tři kusy PSBSAP 20-Li A1 až u té poslední, nic nerachtalo, ve sklíčidle nic nelupalo a nebyla omlácená. Měl jsem zelenou asi 3 roky starou a tam jsem vzal vrták, utáhl a hotovo, u té černé se mě to sklíčidlo prostě nelíbí a nejsem si jist správným postupem manipulace.
PSBSAP jsou ještě mladé stroje s dětskými nemocemi. Na videu je PABSP.
Jinak na vrtačky recenze byla, plánuju ji ale přetočit, aby měla větší úroveň
Super video.
Tiež už mám pekne dlho v hlave aký vrták na aký závit.
Inak sa stále riadim starou poučkou M.. x 0,8 a dostanem priemer vrtáku (pre závity do M10).
Pri M6, 5mm diera, nerez hrúbka 5mm< , sa moc nekamarátia. Tu sa mi osvedčila diera 5,1mm alebo 5,2mm. Pri 4,8mm - 5mm sa skoro vždy zlomil závitník.
Celkovo ak sa vŕta nerez (alebo iné tvrdé materiály) alebo hrubšie železo, treba dieru vŕtať o 0,1 alebo 0,2mm väčšiu oproti poučke M..x0,8, inak je to žrút závitníkov.
V tvojom ťaháku to sedí.
Mne sa osvedčilo obyčajné plechy, železo a hliník vŕtať:
M2 1,6mm ,, M3 2,4mm ,, M4 3,2mm ,, M5 4,0mm ,, M6 4,8mm
M8 6,4mm ,, M10 8,0mm
Pri M10< už dávam diery väčšie a to podľa vzorca M..-2mm a dostanem priemer vrtáku. ->
M12 10mm ,, M14 12mm ,, M16 14mm ,, M20 18mm ,, M25 23mm ,, M32 30mm ,, M40 38mm
Ak som dával dieru x0,8 na tieto veľké závitníky tak sa často lámali.
Inak všetko čo mi vojde do skľučovadla akučky (Makita DHP481RTJ, 6Ah baterky) ide akučkou, (normálne max 13mm ale aj osústružená M16 ide pekne) rýchlosť regulujem vypínačom a používam normálne vŕtanie žiadne momenty nič.
Hrúbky materiálov čo najčastejšie vŕtam sú železo od 2,5 - 25mm, nerez od 2mm - 15mm, meď 5mm a 10mm, hliník 2mm - 8mm.
Velké závity od M16 už idú na stojanovej vŕtačke, hlavne hliník na káblové priechodky, ale hold tú M16 je často treba spraviť aj ručne na krytke buchsy motora tak som si osústružil M16 MK2 stopku závitníka na 11mm aby dobre držal v akučke :D
Celkovo vŕtanie závitov je alchýmia. Ak sa do toho človek dostane tak už to ide hladko. Ako zo všetkým
ahoj můžu se zeptat co je to za sadu těch závitníků
Závitníky doporučuju české CZTool, jinak ostatní se dají sehnat kdekoliv. A test závitníků bohužel neplánuji, byl by šíleně zdlouhavý
👏👏👏
Závity v hliníku apod., je vhodné mazat petrolejem.
Ale kdo ho dnes má doma 😄 Jistota je líh 👍
nebo použít závitník do hliníku
Možná by stálo ještě za zmínku něco o zahlubování děr před řezáním závitů. U tenkostěnných materíálů, na kterých bylo demonstrováno, není třeba díru zahlubovat. Ale pokud děláme závit do plnějších materiálů, je vhodné díru napřed zahloubit. Jinak díky za fajn informace.
Záhlubníkem beru někdy vrchol díry až po projetí závitníkem, on ten závitník často udělá další bordel na povrchu
www.bo-import.cz/foto/1000-700/2142-414007-zahlubnik-odjehlovaci-90-5-10-hss-742010.jpg
@@jiribekr to je fajn, ale může se stát že si natlačis grot dovnitř závitů a pak strhas šroubek...
@@zandadanda4835 slepý díry téměř nedělám, takže není problém vzít kompresor. Ale u slepých děr, třeba do chladiče jsem se tomu vyhýbal, pravda.
@@jiribekr nemyslel jsem grot jako volnou castecku spony ale jako část ostriny kterou zavitnikem vytlacis a při zahlubovani zpět zatlacis...
Zapomněl jste zmínit tvářecí závitník. Ty používáme v práci a teda já je mám i v mé sadě. Jen se používají jiné díry. Pro M3 je to díra 2,7mm pro M4 je to 3,7mm pro M5 je to 4,6mm a pro M6 je to 5,5mm .
Radši jsem mluvil jen o tom, s čím dělám. Chci se vyhnout že bych omylem řekl něco blbě, protože jsem to někde tak přečetl
zajímalo by mě tváření závitů - nějáké zkušenosti?
Vůbec, to musíte asi za nějakým strojařem
Dík
i nasliněný závitník je lepší, než nenamazený
Zaujíma ma tá tvoja Makita s plastovým skľučovadlom. Takú som ešte nevidel. (A to som ich už teda videl dosť) Momentálne mám Makity dve. Jednu cca 15 ročnú (ešte made in England) a jednu fungľovku. Nedám na nich dopustiť.
Nie je tá tvoja nejaký čínsky podvrh? Robili sa falzifikáty. Sama firma Makita na to upozorňovala.
makita vali snad vsechny vrtacky bez priklepu s plastovyma sklicidlama
To myslíte vážně lidé dobří? Pan Bekr ví o závitnících a závitech vážně mnoho :) hahahha
1*
stara skola pocita otvor *0.8 - 0.7, pokud chci zavit kvalitne tak delam rucne sadou
Počítání je zdlouhavé a vytváří prostor k chybám. Proto jsem myslel, že lidi ocení informaci, že taháky jsou často na šuplerách.
A závit dělat ručně, na to má málokdo čas. Kor živnostníci, nám to nikdo nezaplatí.
Nejednodušší pomůcka je pro velikost díry na závit ,, velikost závitu ( mínus ) stoupání závitu ( tzn . Závit M8 - stoupání 1,5 = 6,5 velikost díry )
M8 má x1,25
@@EmkonBrno ano má spletl jsem se tam , ale uváděl jsem to jen jako příklad i u stoupání 1,25 ( 8 - 1,25 = 6,75 průměr díry ) , jasně že třeba do hliníku a měkkých materiálů můžu díru pod závit udělat ,, užší " ať jde raději na těsno a do tvrdých materiálů a pod . třeba nerez zase trochu větší . A hlavně srazit hranu dle velikosti závitů .
v sole nas ucili Mx : 1,2 = y a mate tie hodnoty dier pre zavity
Koukám jak blázen.Jsem malý domácí kutil a vždycky jsem si myslel,že se závity musejí dělat pomalu a ručně.Jinak já používám olej na šicí stroje. On je ten olej takovej jemńoučkej.
u rychlého vrtání nebo závitování je problém zahřívání a namáhání. Kdo dělá vše pomalu, nikdy nic nezkazí. Ale když toho dělám v práci dost, tak musím jet, a není čas abych kolem toho běhal s vratidlem. To samé když zapojuju jističové rozvaděče. Prostě vezmu aku šroubovák, nastavím šestku na spojce (na větší proudy 8) a jedu jeden za druhým. Ušetří to dost času a bolavého a křupavého zápěstí.
@@jiribekr Dík za odpověď tomu rozumím ale jeko kutil to tedy dělám správně Těším se na další videa objevil jsem tě teprve včera..
Kroucený závitník je pouze do slepé díry
budu oponovat spirálový závitník je skutečně určen do slepých děr ale stejně dobře poslouží na průchozí naopak to nejde tedy pokud budu kupovat beru spirálové jsou univerzálnější.
@@pavelsulc2617 v garáži při bastlení asi ano, na cnc frezce to jedno není
Myslíš že makita je zlá???
ne, ale levnější nářadí, hlavně menší vrtačky ano. A vzhledem k tomu, že mě moje zásoba vrtáků s vylágrovanou stopkou už trochu štve, tak jsem si na makity musel zanadávat.