Garammenti-hátság - Léva és környéke

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 5 окт 2024
  • A Garam, kiszabadulva az északi vulkáni hegyek szorításából, lelassítja lépteit, és a Kisalföldön találja magát. Nyugatról az Újbányai-hegység folytatásaként a Dunáig alacsonyodó dombsor kíséri az útját. Alsó völgyének szívében őrzi Felső-Magyarország kapuját az ősi Léva, amelyet egyszer áldott, máskor megvert a sors keze, míg végül egy idegen államban találta magát. Ha valahol, ezen a vidéken a kitelepítések és a lakosságcsere gyökeresen átrajzolta az etnikai viszonyokat. A hegyek és a síkság találkozásánál húzódó nyelvhatár erőszakos délre tolásával Bars vármegye ősi, színmagyar tájéka néhány évtized alatt elvesztette magyar többségét. Léva és környéke így egyszerre szól a kitelepítettek tragédiájáról, de az itt maradottak küzdelméről is.
    Az atomizált Mohiból indulunk, betérünk a vidék központjába, Lévára, majd Hontvarsányi kitérő után Felsőszecsén keresztül megyünk Zsemlérre. A Garam túloldalán Pozba kegyhelyén és Máriacsalád kolostorromján keresztül vezet az utunk Farnadra. A dimbes-dombos tájon átkelünk Nagyölvedre, hogy végül a kurtaszoknyás Barton zárjuk Garam menti kirándulásukat.
    Látnivalók / Felvidék / Bars
    Varsány
    Zsemlér
    Pozba
    Máriacsalád
    Farnad
    Nagyölved

Комментарии • 3

  • @ernohegedus9930
    @ernohegedus9930 Год назад

    Tegnap végig mentem ezen az útvonalon + Alsó-Ipolymente falvain.Máriacsaládra nem találtam oda.Bellegszencsén az út nekem valahogy eltűnt.

  • @monikal.4563
    @monikal.4563 Месяц назад

    Nyomasztó a film hangulata. Az első percnél tovább nem bírtam.

  • @harczymarczy
    @harczymarczy 3 года назад +1

    Léva érdekes hely, _sokkal_ többen tudnak vagy legalább értenek ott magyarul, mint ahányan magyarnak vallják magukat. A nemzeti hovatartozásukról nem nyilatkozók jelentős része itt magyar lehet(ett). Az áttelepült szlovákok jó része pedig már a két világháború között is kétnyelvű volt.
    Az idősek respektálása már egy más tészta, mert a világ változásai olyan mértékben felgyorsultak az elmúlt 60-70 évben, hogy az idősebb generációk ezt már nem tudják lereagálni, és a fiatalok ezt érzik. A technika fejlődését még nekem is nehéz lekövetnem, nemhogy Józsi bácsinak Mucsajröcsögéről. Sok idős ember a kommunizmus alatt megtört: azt sulykolták beléjük állami szinten, hogy hiába dolgozol, úgyis akkor vesszük el a munkád gyümölcsét, amikor akarjuk. A fiataloknak ebből is elegük van: inkább olyan helyre mennek, ahol megbecsülik a munkájukat, ha pedig azt érzik, hogy nem, akkor, ha tehetik, továbbállnak.