Bioarcheologické přístupy ke studiu násilí v prehistorii/Exploring violent practice in prehistory

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 18 май 2022
  • Přednáška Dr. Lindy Fibiger (University of Edinburgh) o bioarcheologických a experimentálních přístupech při studiu násilí v prehistorii na lidských kosterních ostatcích / Lecture of Dr. Linda Fibiger (University of Edinburgh) on exploring violent practice in prehistory: bioarchaeological and experimental approaches
    Studium projevů násilí v prehistorii na lidském kosterním materiálu čelí mnoha výzvám a problémům, včetně fragmentárního stavu dochování, malého počtu jedinců s dochovanými zraněními, spolehlivé možnosti diagnostiky násilných poranění a určení předmětů, které je mohly způsobit. Zároveň má bioarcheologie potenciál otevřít nové úchvatné metody výzkumu násilí v minulosti. Přednáška vychází z množství studií o populacích a lokalitách prehistorické Evropy, které reflektují některé výzvy v rámci této problematiky a ukazují, jak věk, gender a lokální praxe ovlivňují schémata násilí zaznamenaná v bioarcheologických pramenech. Zdůrazní také důležitost nově vznikající specializace experimentální bioarcheologie a užitečnost experimentů, které se snaží rekonstruovat násilné praktiky minulosti spíše aktualistickými než plně kontrolovanými laboratorními přístupy.
    Skeletal studies of violence in prehistory face many challenges, including fragmented or incomplete records, small sample sizes and confident diagnoses of violence-related injuries and the implements that may have caused them. At the same time bioarchaeology has the potential to open exciting new avenues of research into past violence. This presentation will draw on a number of population and site-based studies from prehistoric Europe that have addressed some of the challenges, showing how age, gender and local practice influence patterns of violence found in the bioarchaeological record. It will also highlight the importance of the emerging field of experimental bioarchaeology and the usefulness of experiments that try to replicate past violent practices through actualistic rather than fully controlled lab-based approaches.
    Dr. Linda Fibiger je absolventkou bakalářského studia archeologie na univerzitě v Dublinu a magisterského oboru „lidská osteologie a paleopatologie“ na univerzitě v Bradfordu. V roce 2009 získala doktorský titul na oxfordské univerzitě, tématem její dizertační práce bylo interpersonální násilí v neolitické Evropě. V letech 2009-2011 krátce pracovala na univerzitě v Cardiffu. V roce 2012 přešla do Edinburghu, na Fakultu historie, klasických studií a archeologie tamní univerzity, kde působila nejprve jako odborná asistentka a od roku 2018 jako docentka. Podílí se také na výzkumném ERC projektu „Fall of 1200 BC“, v jehož rámci provádí osteoarcheologické analýzy lidských kosterních ostatků z Balkánu. Ve svém výzkumu se specializuje na oblast bioarcheologie, zejména na archeologii konfliktu, projevy násilí, traumat, etiku a experimentální bioarcheologii. Nejnověji zkoumá projevy interpersonálního násilí a traumata lebky.
    Dr. Linda Fibiger got her BA degree in Archaeology in Dublin and MSc in Human Osteology and Palaeopathology in Bradford. In 2009 she completed her doctoral degree on inter-personal violence in Neolithic Europe at the University of Oxford. From 2009 to 2011 Linda was based at Cardiff University and in 2012 she joined the School of History, Classics and Archaeology of the University in Edinburgh, when she was appointed as Lecturer in Human Osteoarchaeology, and in 2018 she was promoted to Senior Lecturer. She is currently also a Research Scientist on the “Fall of 1200 BC” European Research Council project, where she is leading the osteoarchaeological analysis of human skeletal remains from the Balkans. In her research, she specializes in the area of bioarchaeology, but especially conflict archaeology, violence, trauma, ethics and experimental bioarchaeology. Her most recent work is focusing on interpersonal violence and cranial trauma.

Комментарии •