Najlepiej jest dawac zasilacz zaraz przed paskami led, ciaganie tak dlugich przewodow ktore zasilaja pradem stalym ledy to z czasem moga byc klopoty oraz problem z klejacymi sie lacznikami, a w dodatku komplikuje ewentualne naprawy bo jest za duzo punktow ktore moga ulec awarii a i zabezpieczenie w postaci bezpiecznika po stronie 24vdc tez by sie przydalo
Podoba mi się jak wszystkie kanały tematyczne dostały do testowania albo w prezencie w tym samym czasie zasilacze Mean Well. Każdy kanał tematyczny - elektryczny praktycznie w tym samym czasie wypuszcza na RUclips film o tej tematyce. Ledy spadki napięcia, sterowanie itp itd. Szacunek za wyjaśnienie tematów bo jesteś jednym z nielicznych którzy prowadzą kanał w tak merytoryczny sposób. Rozumiem również reklamę producenta czy ewentualnie dystrybutora danych zasilaczy. Pozdrawiam i Wesołych Świąt.
Kolejny bardzo dobrze zrealizowany i pokazany materiał. Bardzo dziękuję za pracę jaką Pan wkłada w edukowanie i fachowe przekazywanie wiedzy. Życzę sukcesów. Jak zwykle będę wyczekiwał kolejnych materiałów. Pozdrawiam Ludwik Jastrzębiec-Pełczyński.
Pomijając o czym jest film bo jest super. Ostatnio przy wizycie w Niemczech obejrzałem rozdzielnicę "takie zboczenie zawodowe" w mieszkaniu w miarę nowszym bloku. Do sterowania oświetleniem w rozdzielnicy zamiast przekaźników monostabilnych jak na filmie zamontowane są impulsowe-bistabilne. W ścianach za to montowane są włączniki ala dzwonkowe, pojedyncze czy podwójne, zależy od potrzeby. Dzięki takiemu rozwiązaniu jednym obwodem oświetlenia możemy sterować z kilku różnych miejsc bez konieczności używania wyłączników schodowych czy krzyżowych. Moim zdaniem dużo upraszcza projekt i montaż okablowania.
zasilacz w RM ma zalety i wady...jest bardzo przydatny przy niewielkich odleglosciach przewodow zasilajacych LED y Bardzo przydatny film Dzieki za prace 🙂 sam kiedys kupielem taki zasilacz lecz nie wiedzialem ze jest taki duzy i do zwyklej skrzynki mie nie wszedl
Ja dodam od siebie, że te potencjometry tak działają. Trzeba je powoli przekręcać.. szybsze przekręcenie powoduje zły odczyć rezystancji i przez co sterownik w zasilaczu troche głupieje. Stosuję takie potencjometry do elektroniki, a dokładniej do ściemniania wyświetlacza i jest ten sam problem. Trzeba to robic dokładnie. Co do materiału to super. Warty obejrzenia.
Sam zabieram się za zbieranie elementów do ledów kuchennych. Zasilacz wprawdzie nie taki jak pokazane -rozdzielnicowy ale zwykły "szafkowy". No może nie tak zwykły, ale łączony ze sterownikiem. Ledów wiele ma nie być. Zaledwie 2-2,5m COB po 10W/m. Więc max 25W. Zasilacz ma aż max 40W przy efektywności 86% jeśli dobrze widzę. To ma jeszcze jakiś zapas 10W. Straty w porównaniu z filmu raczej nie będą kolosalne i kosztowne jak mniemam. A może źle rozumuję.
Super materiał, Jeżeli jest szansa, to zwracam się z prośbą, aby poruszyć jeszcze jedną kwestię, a mianowicie samą lokalizację przekaźnika: Podłączenie z filmu: 1. Zabezpieczenie nadprądowe -> Zasilacz > Przekaźnik prąd DC > Pasek LED Czy jest jakieś przeciwskazanie, żeby przekaźnik (dostosowany do prądu AC) był przed zasilaczem? : 2. Zabezpieczenie nadprądowe -> Przekaźnik prąd AC > Zasilacz > Pasek LED W drugiej sytuacji nie mamy załączonego zasilacza, jeżeli nie włączymy ledów. Czy ma to jakieś negatywne konsekwencje dla samego zasilacza tzn. częste włączanie i wyłączanie? W pierwszej sytuacji zasilacz w zasadzie cały czas „pracuje na sucho” przy wyłączonym pasku.
Jak zwykle konkretnie, rzeczowo i profesjonalnie! Najlepsza dawka wiedzy na youtube odnośnie elektryki. A chciałbym zapytać Ciebie jeśli odpowiesz to fajnie oraz komentujących, jakiej firmy używacie pasków? Pozdrawiam Wszystkich :)
Rewelka sie zapowiada 👍💪👏 zerkniete kilkanaście min. Reszta jutro 💪 Dzieki 👋 No i skonczylem oglądać 👏. Musze teraz z żoną porozmawiać gdzie by chciała oświetlenie z taśm led, zeby teraz od razu podciągnąć zadilanie. Jeszcze raz wielkie dzięki 👏💪👍 Do nastepnego 👋
Generalnie spoko materiał, ale nie powinno się bezpośrednio łączyć zasilaczy równolegle chyba że są do tego przystosowane. Do łączenia zasilaczy stosuje się moduły redundantne w celu zabezpieczenia całego układu w przypadku uszkodzenia jednego z zasilaczy oraz równomiernego rozłożenia obciążenia ponieważ jak wiadomo każdy zasilacz posiada pewną rezystancję wyjściową (inną dla różnych typów zasilaczy) od której zależy o ile zmieni się napięcie wyjściowe przy zmianie obciążenia. Wiadomo, przy połączeniu dwóch zasilaczy 60W może to nie mieć większego znaczenia, a dołożenie modułu red. spowoduje jedynie straty, ale instalacje są różne i widziałem już realizacje gdzie w rozdzielnicy siedziały zasilacze o łącznej mocy kilku kW nie wyobrażam sobie połączenia tego bezpośrednio i jeszcze bez zabezpieczeń po stronie DC. Może warto o tym wspomnieć :)
Jeśli chodzi o merytorykę - absolutnie bez zarzutu, perfekcja. Jeśli chodzi o osobiste preferencje - zdecydowanie wolę system zasilaczy decentralnych. Odpada problem spadków napięcia na przewodach, a same zasilacze można od strony AC zasilić naprawdę cienkimi przewodami, choćby 1 mm^2. Per saldo system decentralny jest i tańszy i łatwiejszy w budowie. Zaś awarie zasilaczy to dziś naprawdę rzadkość - mam na myśli dobre zasilacze, dobrych firm. I jeśli zawczasu dobrze przemyśleć ich ulokowanie, ewentualny serwis nie nastręcza wielkich problemów. P. S. Bardzo dobrym zwyczajem jest rozcinanie bardzo długich taśm ledowych. Jeśli komuś bardzo zależy na naprawdę równomiernej jasności NA CAŁEJ DŁUGOŚCI TAŚMY trzeba je ciąć na około metrowe kawałki (12 woltowe) i na około dwumetrowe kwałki (24 woltowe). Do dużych pomieszczeń, długich linii świecących, zdecydowanie lepiej stosować ledy 24 wolty - po to one są! Oczywiście do każdego kawałka doprowadzamy zasilanie OSOBNO!!! Nie jest to ani wielki problem technicznie, ani skomplikowane wykonawczo. Pięciometrowa taśma LED 12 woltów zasilana "jednym cięgiem" jest wyraźnie jaśniejsza od strony zasilania. Wymagający użytkownik od razu zauważy róznicę.
@@tomaszklimczak4081 Tak szanowny panie specjalisto, tylko że ta norma dotyczy przewodów 230 V 50 Hz, te rzeczy. Ja piszę o przewodach 12 i 24 wolty DC. Pomijając ten drobny fakt, że "dosilanie" taśm LED to NIE SĄ przewody układane na stałe... Choć pewnie będą na lata. Ale to nie kryterium czasu decyduje.
" a same zasilacze można od strony AC zasilić naprawdę cienkimi przewodami, choćby 1mm2". To twoje słowa specjalisto sprzed miesiąca. Przykro mi że nie udało Ci się błysnąć. Informacyjnie, zasilacze taśm LED od strony AC właśnie są na 230V.
@@tomaszklimczak4081 I nadal twierdzę, że po stronie AC mozna spokojnie zastosować takie przewody ponieważ nie mają charakteru instalacji STAŁEJ, POD TYNKIEM. Widzę, że odkryłeś w sobie misję przyjebusia... Brawo, brawo!
@@andrzej3511 dobra, może się nie zrozumieliśmy. Podłączenie do gniazdka zasilacza LED'ów od oświetlenia blatu w kuchni faktycznie nie jest stałe, ale co powiesz na podłączenie zasilacza/-y pasków LED listew podsufitowych oddalonych ponad 10m od rozdzielnicy. Ukrywając zasilacze np. w podwieszonym suficie lub w jakichś puszkach (tak żeby wg ciebie zasilacz był blisko odbiornika), niewątpliwie przewód zasilający przetwornice będzie ułożony na stałe pod tynkiem, zabudową gk itp. Jeżeli sądzisz że wykłócał bym się z tobą o kawałek kabla rzuconego gdzieś za szafką i usilnie próbował bym ci wmówić że to jest ułożenie stałe przewodu, to chyba faktycznie nie ma sensu z tobą w ogóle rozmawiać. Trafiłem na ten film zupełnie przypadkiem i generalnie rozmowa z tobą jest dla mnie tyle samo warta co paproch przyklejony do buta, ale jak widzę takich "doradzaczy" to nie można przejść koło tego obojętnie. Przyjebywać się do ciebie absolutnie nie mam zamiaru, ale pomyśl o ludziach którzy sami stawiają lub wykańczają domy bez większej wiedzy na temat np. elektryki i szukają informacji jak wykonać instalacje na portalach takich jak ten. I trafiają na wypowiedź takiego fachury że mogą rzucić 1mm2 i że zaoszczędzą na tym sporo kasy... Więc żebyś nie musiał stresować się że ktoś próbuje podważyć twoją WIEDZE, opisz proszę przykład podłączenia zasilacza listwy led przewodem 1mm o którym wspomniałeś w swoim komentarzu pod filmem. Na prawdę bardzo mnie to ciekawi. Tylko daruj sobie przykład podłączenia zasilacza kawałkiem przewodu do puszki podciągniętej od rozdzielnicy 2,5mm^2 bo oboje wiemy że nie o takie rozwiązanie toczy się dyskusja. Pozdrawiam
Profesjonalny materiał z pokazem działania w praktyce! Mam pytanie co do układania przewodów do taśm LED z rozdzielnicy. Czy tez należy stosować separację od przewodów 230V, tak jak przy sygnałowych i skrętce? Nie widzę takiej potrzeby, ale mam wątpliwości.
Świetny materiał. Nie wiem, czy dokładnie cytuje ale Luksiu wspomniał o konieczności zasilania zasilacza minimum 80% mocy. Tylko w przypadku coraz częstszego wykorzystywania ich w automatyce, gdzie jest moduł OC do kilku obwodów LED. Spotkałeś się z tym ?
Mam pytanie, sam realizuje jedną budowę gdzie jest dużo oświetlenia led. Zaplanowałem większość zasilaczy w RG. Przewody 3x1,5 ułożyłem w gwiazdę i zwyczajnie z włączników chciałem włączać zasilacz od danych ledów. Zastanawiam się jak na kondycje takiego zasilacza wpływa jego ciągła praca nawet bez obciążenia. Co do zasilaczy na prawdę fajne i pewnie takie właśnie zainstaluje ;)
Kurcze czyli dobrze zrobiłem zeby dać zasilacz do zabudowy...sytuacja taka mam 20m paska Led min 10W/metr dookoła antresoli....po drodze jeszcze 20m przewodu i chciałem dać zasilacz w Rg...i licze i liczę...nie no przy 12V i takiej długosci paska (to by chyba było ok 200W mocy całkowitej)...to miałem spadek 25% spadku....stwierdziłem zeby dociągnąć 230V do zabudowy....no i dać zasilacz tuż przed ledami i nie ma problemu
Witam, czy w takim ukladzie ma sens roznicowopradowka? Jezeli tak, w jakim miejscu mialaby stac? Dla lajkow, tez, nie omowiles tematu ochrony wylacznikiem nadpradowym (jakiego amperarzu wybrac). Dziekuje
Naprawdę świetny materiał. Takie reklamy to można oglądać bo sobie można uporządkować wiedzę przy okazji. Dodatkowo mam pytanie. Gdybyś miał dokładnie taki układ czyli 4 taśmy LED po 5m każda załączana osobno. Zastosował byś 4 osobne zasilacze czy może jakoś inaczej byś to podzielił?
Czy włączając-wyłączając paski led po stronie wtórnej zasilacza, wymagana jest stosowanie przekaźników czy wystarczy zwykły łącznik pojedynczy? Zakładając zasilacz 150W-24V, mamy 6,5A przy maksymalnym obciążeniu. Łącznik oświetleniowy ma zwykle obciążalność styków na poziomie 10A więc jest jeszcze zapas.
Mam pytanko. Będę miał kilka zasilaczy 24V, każdy będzie zarządzał innymi ledami. Czy mogę zrobić po stronie DC wspólny +, a minusy na poszczególne moduły w grentonie?
Cześć, mam pytanie czy do instalacji z WLZ 3x4mm2 mogę zamontować ogranicznik przepiec T2 warystor+iskiernik z Twojego filmu o instalacji 1-fazowej? dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam
No i kiedy ja znajde czas by oglądnąć godzinny materiał :)? Wsadzamy do rozdzielnicy zasilacz 24V LRS Mean Wella o mocy takiej żeby działał w ~80% i jedziemy z ledami
Witam. Czy ma Pan możliwość przetestować układy redundancji przy spięciu dwóch zasilaczy równolegle? MW też takie produkuje, a prądy powinny się wyrównać.
Czy możesz coś powiedzieć, doradzić jeżeli chodzi o sterowanie PWM takich pasków? Planuję instalację do żarówek MR16 12V. Niestety wersja 24V prawie niespotykana. W takim przypadku chyba tylko instalacja rozproszona żeby nie dawać prądu 10-20A PWM na przewodach długości 5-15m?
Oglądałem dwa inne filmy sponsorowane przez elmark i dodane przez inne kanały. TWÓJ JEST TOTALNIE NAJLEPSZY, konkurencja pozamiatana. Osobiście robie zasilacz jeden większy, trójfazowy w rozdzielnicy bo nawet brak jednej fazy powoduje że oświetlenie czy automatyka dziala. Martwi mnie tylko oto co mówisz o obciążeniu, jeśli zasilacz ma na 20 czy 40 amperów, a wykorzystujemy np w nocy totalne minimum? To wpływa na jakiego żywotność, zużycie prądu? Wiesz teraz projektantki projektują bardzo dużo obwodów ledowych, do tego zasilanie przekaźników, elektrozaczepów czy automatyki. Więc jak bym miał to dzielić do duży bałagan. Druga sprawa czy uważasz że taki zasilacz ukryty w rozdzielnicy, szafie rack bądź gdziekolwiek inaczej gdzie inwestor nie zagląda może być jakimś zagrożeniem pożarowym?
Dzięki. Małe obciążenie zasilacza nie wpływa na jego żywotność, ma tylko niższą sprawność. Przykładowo masz zasilacz 1000W a w nocy jest obciążony paskami np. 100W ale faktycznie płacisz jak za 140W. Coś w tym stylu. Tak naprawdę każde urządzenie elektryczne stwarza zagrożenie pożarowe jak jest nieodpowiednio podłączone, przeciążone lub zainstalowane w nieodpowiednich warunkach. Jeśli nie występują żadne z powyższych to nie ma podstaw, żeby coś się stało.
Witam. U brachola widziałem ledy paski w garazu na 12V i pierwszy bardzo mocno świecił a ostatni żarzył, chyba z 5 szt. Nie pamiętam jaki spadek napięcia byl na ostatnim ale chyba coś okolo kilku woltów. Jedyne wtedy wpaslo mi do głowy by grubsze przewody założył ale kalkulator mi jakieś mega grube podał by takiego spadku nie bylo(trocge nie opłacalne). Zrobił to chuba na 0.75mm2. To co mozna by zrobić by to poprawić działanie? Do każdego paska osobne przewody 0.75mm2? Dodam ze zasila on je bezpośrednio z akumulatora 100Ah ładowane go z dwóch paneli pv. Dziękuję za odp i pozdrawiam
Puścić równolegle. Prąd będzie mniejszy na poszczególnych przewodach, napięcie bez zmian, ale długość przewodów do poszczególnych pasków powinna się znacząco zmniejszyć. Tym samym ograniczy się spadek do minimum.
Stosujemy HDR na codzień. Dobra niezawodność. A propos zasilania to dobrą opcja jest ups firmy ever seria specline avr. Można samemu ogarnąć aku do 150Ah. Może warto pokazać możliwości.
@@zpe Mam pytanie o te przekaźniki. Niby 16A ale jak czytam dalej specyfikację to zdolność łączeniowa to AC-15:6A/AC250V; DC-13:2A/DC24V. Do jakich obciążeń wykorzystujesz te przekaźniki?
Jak mamy smycz producenta -to nie można wszystko powiedzieć! w przesyle prądu stałego stosujemy jak najkrótsze drogę -stąd też w sieci mamy prąd przemienny. jaki spadki napięć pan zanotował?
Fajne ALE całkowicie NIE opłacalne - zasilacze do ledów każdy co bardziej ogarnięty zrobi sobie sam za grosze (choćby ze starych zasilaczy laptopowych - które inaczej się marnują ) Generalnie zabawa dla bogatzych i/lub niekumtych którzy chcą aby toś zrobił za nich i coby łdnie wyglądało (w dodatku niepotrzebne zajmowanie miejsca w rozdzielni i ciągniecie dodatkowych kabli.
Nie koniecznie zasilanie 5 m paska w układzie zamkniętego pierścienia to dobre rozwiązanie. Zdecydowanie lepiej jest dać jeszcze zasilanie po środku takiego paska - zwłaszcza, że przewody zasilające też zazwyczaj są dłuższe (dość często maja niewłaściwy przekrój - zbyt mały względem odległości) i maja swój spadek napięcia. I jeszcze jedna kwestia - Pana opinia o równomiernym świeceniu 5m paska zasilanego w pętli nie jest zgodna z prawdą. W internecie jakiś specu robił kiedyś dokładne pomiary spadków napięć w przypadku ledów oraz intensywności ich świecenia w podziale na poszczególne odcinki danego paska i widać tam jak na dłoni, że różnice jednak są. Do wizualizacji tego efektu użyłbym tradycyjnego paska led z podziałem na diody.
Najlepiej jest dawac zasilacz zaraz przed paskami led, ciaganie tak dlugich przewodow ktore zasilaja pradem stalym ledy to z czasem moga byc klopoty oraz problem z klejacymi sie lacznikami, a w dodatku komplikuje ewentualne naprawy bo jest za duzo punktow ktore moga ulec awarii a i zabezpieczenie w postaci bezpiecznika po stronie 24vdc tez by sie przydalo
Podoba mi się jak wszystkie kanały tematyczne dostały do testowania albo w prezencie w tym samym czasie zasilacze Mean Well. Każdy kanał tematyczny - elektryczny praktycznie w tym samym czasie wypuszcza na RUclips film o tej tematyce. Ledy spadki napięcia, sterowanie itp itd.
Szacunek za wyjaśnienie tematów bo jesteś jednym z nielicznych którzy prowadzą kanał w tak merytoryczny sposób. Rozumiem również reklamę producenta czy ewentualnie dystrybutora danych zasilaczy. Pozdrawiam i Wesołych Świąt.
jestem na 43. minucie i musiałem na moment zatrzymać, bo chcę powiedzieć, że to zajebisty test - dziękuję za content
Kolejny bardzo dobrze zrealizowany i pokazany materiał. Bardzo dziękuję za pracę jaką Pan wkłada w edukowanie i fachowe przekazywanie wiedzy. Życzę sukcesów. Jak zwykle będę wyczekiwał kolejnych materiałów. Pozdrawiam Ludwik Jastrzębiec-Pełczyński.
Wow, ale podejście. Super materiał. Żadko spotykane podejście „w internetach”. Dziękuję!
Pomijając o czym jest film bo jest super.
Ostatnio przy wizycie w Niemczech obejrzałem rozdzielnicę "takie zboczenie zawodowe" w mieszkaniu w miarę nowszym bloku.
Do sterowania oświetleniem w rozdzielnicy zamiast przekaźników monostabilnych jak na filmie zamontowane są impulsowe-bistabilne.
W ścianach za to montowane są włączniki ala dzwonkowe, pojedyncze czy podwójne, zależy od potrzeby.
Dzięki takiemu rozwiązaniu jednym obwodem oświetlenia możemy sterować z kilku różnych miejsc bez konieczności używania wyłączników schodowych czy krzyżowych. Moim zdaniem dużo upraszcza projekt i montaż okablowania.
Mieszkam w Berlinie, potwierdzam jest tak skonstruowany obwód.
zasilacz w RM ma zalety i wady...jest bardzo przydatny przy niewielkich odleglosciach przewodow zasilajacych LED y Bardzo przydatny film Dzieki za prace 🙂 sam kiedys kupielem taki zasilacz lecz nie wiedzialem ze jest taki duzy i do zwyklej skrzynki mie nie wszedl
Idealnie w czas Panie Mateuszu :)) takiego filmu było mi trzeba :)) Bomba!
Ja dodam od siebie, że te potencjometry tak działają. Trzeba je powoli przekręcać.. szybsze przekręcenie powoduje zły odczyć rezystancji i przez co sterownik w zasilaczu troche głupieje. Stosuję takie potencjometry do elektroniki, a dokładniej do ściemniania wyświetlacza i jest ten sam problem. Trzeba to robic dokładnie. Co do materiału to super. Warty obejrzenia.
Sam zabieram się za zbieranie elementów do ledów kuchennych. Zasilacz wprawdzie nie taki jak pokazane -rozdzielnicowy ale zwykły "szafkowy". No może nie tak zwykły, ale łączony ze sterownikiem. Ledów wiele ma nie być. Zaledwie 2-2,5m COB po 10W/m. Więc max 25W. Zasilacz ma aż max 40W przy efektywności 86% jeśli dobrze widzę. To ma jeszcze jakiś zapas 10W. Straty w porównaniu z filmu raczej nie będą kolosalne i kosztowne jak mniemam. A może źle rozumuję.
Odcinek MEGA bardzo dużo konkretnych wiadomości. Super. Pozdrawiam.
Bardzo ładnie pokazane i omówione. Słowo komentarza do stosowania pasków ledowych w mokrych pomieszczeniach było by także ciekawe moim zdaniem
Wszystkie informacje których szukałem na jednym filmie. Świetna robota 😉
sam posiadam 15 sztuk HDR-150-24 w rozdzielnicy i potwierdzam wszystko co zostało powiedziane w tym materiale :)
super film!!!
Super materiał,
Jeżeli jest szansa, to zwracam się z prośbą, aby poruszyć jeszcze jedną kwestię, a mianowicie samą lokalizację przekaźnika:
Podłączenie z filmu:
1. Zabezpieczenie nadprądowe -> Zasilacz > Przekaźnik prąd DC > Pasek LED
Czy jest jakieś przeciwskazanie, żeby przekaźnik (dostosowany do prądu AC) był przed zasilaczem? :
2. Zabezpieczenie nadprądowe -> Przekaźnik prąd AC > Zasilacz > Pasek LED
W drugiej sytuacji nie mamy załączonego zasilacza, jeżeli nie włączymy ledów. Czy ma to jakieś negatywne konsekwencje dla samego zasilacza tzn. częste włączanie i wyłączanie?
W pierwszej sytuacji zasilacz w zasadzie cały czas „pracuje na sucho” przy wyłączonym pasku.
Jak zwykle odcinek na wysokim poziomie szacuneczek Panie👍
Jak zwykle konkretnie, rzeczowo i profesjonalnie! Najlepsza dawka wiedzy na youtube odnośnie elektryki. A chciałbym zapytać Ciebie jeśli odpowiesz to fajnie oraz komentujących, jakiej firmy używacie pasków? Pozdrawiam Wszystkich :)
Rewelka sie zapowiada 👍💪👏 zerkniete kilkanaście min. Reszta jutro 💪
Dzieki 👋
No i skonczylem oglądać 👏. Musze teraz z żoną porozmawiać gdzie by chciała oświetlenie z taśm led, zeby teraz od razu podciągnąć zadilanie.
Jeszcze raz wielkie dzięki 👏💪👍
Do nastepnego 👋
Generalnie spoko materiał, ale nie powinno się bezpośrednio łączyć zasilaczy równolegle chyba że są do tego przystosowane. Do łączenia zasilaczy stosuje się moduły redundantne w celu zabezpieczenia całego układu w przypadku uszkodzenia jednego z zasilaczy oraz równomiernego rozłożenia obciążenia ponieważ jak wiadomo każdy zasilacz posiada pewną rezystancję wyjściową (inną dla różnych typów zasilaczy) od której zależy o ile zmieni się napięcie wyjściowe przy zmianie obciążenia. Wiadomo, przy połączeniu dwóch zasilaczy 60W może to nie mieć większego znaczenia, a dołożenie modułu red. spowoduje jedynie straty, ale instalacje są różne i widziałem już realizacje gdzie w rozdzielnicy siedziały zasilacze o łącznej mocy kilku kW nie wyobrażam sobie połączenia tego bezpośrednio i jeszcze bez zabezpieczeń po stronie DC. Może warto o tym wspomnieć :)
Rewelacyjny materiał! Super omówienie tematu. Dziękuję.
Cześć a jakie średnice okablowania z rozdzielnicy do włączników i z rozdzielnicy do pasków LED stosujesz
Pieknie pokazane, szacun!
Jeśli chodzi o merytorykę - absolutnie bez zarzutu, perfekcja.
Jeśli chodzi o osobiste preferencje - zdecydowanie wolę system zasilaczy decentralnych. Odpada problem spadków napięcia na przewodach, a same zasilacze można od strony AC zasilić naprawdę cienkimi przewodami, choćby 1 mm^2. Per saldo system decentralny jest i tańszy i łatwiejszy w budowie. Zaś awarie zasilaczy to dziś naprawdę rzadkość - mam na myśli dobre zasilacze, dobrych firm. I jeśli zawczasu dobrze przemyśleć ich ulokowanie, ewentualny serwis nie nastręcza wielkich problemów.
P. S. Bardzo dobrym zwyczajem jest rozcinanie bardzo długich taśm ledowych. Jeśli komuś bardzo zależy na naprawdę równomiernej jasności NA CAŁEJ DŁUGOŚCI TAŚMY trzeba je ciąć na około metrowe kawałki (12 woltowe) i na około dwumetrowe kwałki (24 woltowe). Do dużych pomieszczeń, długich linii świecących, zdecydowanie lepiej stosować ledy 24 wolty - po to one są! Oczywiście do każdego kawałka doprowadzamy zasilanie OSOBNO!!! Nie jest to ani wielki problem technicznie, ani skomplikowane wykonawczo.
Pięciometrowa taśma LED 12 woltów zasilana "jednym cięgiem" jest wyraźnie jaśniejsza od strony zasilania. Wymagający użytkownik od razu zauważy róznicę.
Zgodnie z normą PN-IEC 60364-5-523 minimalny przekrój przewodów układanych na stałe to 1,5mm2.
@@tomaszklimczak4081 Tak szanowny panie specjalisto, tylko że ta norma dotyczy przewodów 230 V 50 Hz, te rzeczy.
Ja piszę o przewodach 12 i 24 wolty DC. Pomijając ten drobny fakt, że "dosilanie" taśm LED to NIE SĄ przewody układane na stałe... Choć pewnie będą na lata. Ale to nie kryterium czasu decyduje.
" a same zasilacze można od strony AC zasilić naprawdę cienkimi przewodami, choćby 1mm2".
To twoje słowa specjalisto sprzed miesiąca. Przykro mi że nie udało Ci się błysnąć. Informacyjnie, zasilacze taśm LED od strony AC właśnie są na 230V.
@@tomaszklimczak4081 I nadal twierdzę, że po stronie AC mozna spokojnie zastosować takie przewody ponieważ nie mają charakteru instalacji STAŁEJ, POD TYNKIEM.
Widzę, że odkryłeś w sobie misję przyjebusia... Brawo, brawo!
@@andrzej3511 dobra, może się nie zrozumieliśmy. Podłączenie do gniazdka zasilacza LED'ów od oświetlenia blatu w kuchni faktycznie nie jest stałe, ale co powiesz na podłączenie zasilacza/-y pasków LED listew podsufitowych oddalonych ponad 10m od rozdzielnicy. Ukrywając zasilacze np. w podwieszonym suficie lub w jakichś puszkach (tak żeby wg ciebie zasilacz był blisko odbiornika), niewątpliwie przewód zasilający przetwornice będzie ułożony na stałe pod tynkiem, zabudową gk itp. Jeżeli sądzisz że wykłócał bym się z tobą o kawałek kabla rzuconego gdzieś za szafką i usilnie próbował bym ci wmówić że to jest ułożenie stałe przewodu, to chyba faktycznie nie ma sensu z tobą w ogóle rozmawiać. Trafiłem na ten film zupełnie przypadkiem i generalnie rozmowa z tobą jest dla mnie tyle samo warta co paproch przyklejony do buta, ale jak widzę takich "doradzaczy" to nie można przejść koło tego obojętnie. Przyjebywać się do ciebie absolutnie nie mam zamiaru, ale pomyśl o ludziach którzy sami stawiają lub wykańczają domy bez większej wiedzy na temat np. elektryki i szukają informacji jak wykonać instalacje na portalach takich jak ten. I trafiają na wypowiedź takiego fachury że mogą rzucić 1mm2 i że zaoszczędzą na tym sporo kasy... Więc żebyś nie musiał stresować się że ktoś próbuje podważyć twoją WIEDZE, opisz proszę przykład podłączenia zasilacza listwy led przewodem 1mm o którym wspomniałeś w swoim komentarzu pod filmem. Na prawdę bardzo mnie to ciekawi. Tylko daruj sobie przykład podłączenia zasilacza kawałkiem przewodu do puszki podciągniętej od rozdzielnicy 2,5mm^2 bo oboje wiemy że nie o takie rozwiązanie toczy się dyskusja. Pozdrawiam
Profesjonalny materiał z pokazem działania w praktyce!
Mam pytanie co do układania przewodów do taśm LED z rozdzielnicy. Czy tez należy stosować separację od przewodów 230V, tak jak przy sygnałowych i skrętce? Nie widzę takiej potrzeby, ale mam wątpliwości.
Świetny materiał. Nie wiem, czy dokładnie cytuje ale Luksiu wspomniał o konieczności zasilania zasilacza minimum 80% mocy. Tylko w przypadku coraz częstszego wykorzystywania ich w automatyce, gdzie jest moduł OC do kilku obwodów LED. Spotkałeś się z tym ?
Mam pytanie, sam realizuje jedną budowę gdzie jest dużo oświetlenia led. Zaplanowałem większość zasilaczy w RG. Przewody 3x1,5 ułożyłem w gwiazdę i zwyczajnie z włączników chciałem włączać zasilacz od danych ledów. Zastanawiam się jak na kondycje takiego zasilacza wpływa jego ciągła praca nawet bez obciążenia. Co do zasilaczy na prawdę fajne i pewnie takie właśnie zainstaluje ;)
Jak zawsze profesjonalny materiał.
Dzięki za świetny film.
Kurcze czyli dobrze zrobiłem zeby dać zasilacz do zabudowy...sytuacja taka mam 20m paska Led min 10W/metr dookoła antresoli....po drodze jeszcze 20m przewodu i chciałem dać zasilacz w Rg...i licze i liczę...nie no przy 12V i takiej długosci paska (to by chyba było ok 200W mocy całkowitej)...to miałem spadek 25% spadku....stwierdziłem zeby dociągnąć 230V do zabudowy....no i dać zasilacz tuż przed ledami i nie ma problemu
Witam, czy w takim ukladzie ma sens roznicowopradowka? Jezeli tak, w jakim miejscu mialaby stac?
Dla lajkow, tez, nie omowiles tematu ochrony wylacznikiem nadpradowym (jakiego amperarzu wybrac). Dziekuje
Naprawdę świetny materiał. Takie reklamy to można oglądać bo sobie można uporządkować wiedzę przy okazji. Dodatkowo mam pytanie. Gdybyś miał dokładnie taki układ czyli 4 taśmy LED po 5m każda załączana osobno. Zastosował byś 4 osobne zasilacze czy może jakoś inaczej byś to podzielił?
czy użyte w filmie przekaźniki występują w wersji ze zmianą stanu po podaniu tylko impulsu, np. dla przełączników dzwonkowych (zwiernych)?
Czy włączając-wyłączając paski led po stronie wtórnej zasilacza, wymagana jest stosowanie przekaźników czy wystarczy zwykły łącznik pojedynczy? Zakładając zasilacz 150W-24V, mamy 6,5A przy maksymalnym obciążeniu. Łącznik oświetleniowy ma zwykle obciążalność styków na poziomie 10A więc jest jeszcze zapas.
Mam pytanko. Będę miał kilka zasilaczy 24V, każdy będzie zarządzał innymi ledami. Czy mogę zrobić po stronie DC wspólny +, a minusy na poszczególne moduły w grentonie?
Co trzeba dodać/zmienić aby dimmer-ować (sciemniać) jeden z pasków led? Albo wszystkie ale każdy oddzielnie? Dziękuję
Tego potrzebowałem
Super materiał!
Jakie wkrętaka dynamometryczne uzywasz
Czy możesz podać model tego śrubokręta elektycznego, który użyłeś?
w czym zaprojektowana jest ta przykładowa rozdzielnica pokazana na na 3:25?
Inkscape
@zpe Skoro mamy już bardzo fany i profesjonalny materiał o zasilaczach może by tak teraz coś o driverach stało napięciowych i prądowych?
Pozdrawiam
Cześć, mam pytanie czy do instalacji z WLZ 3x4mm2 mogę zamontować ogranicznik przepiec T2 warystor+iskiernik z Twojego filmu o instalacji 1-fazowej? dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam
No i kiedy ja znajde czas by oglądnąć godzinny materiał :)? Wsadzamy do rozdzielnicy zasilacz 24V LRS Mean Wella o mocy takiej żeby działał w ~80% i jedziemy z ledami
Witam a jak będzie pasek RGB I długość 30 m
Czy jest szansa na odcinek na temat podłączenia zasilania awaryjnego (np agregat)?
Podpisuję się pod prośbą:)
Witam. Czy ma Pan możliwość przetestować układy redundancji przy spięciu dwóch zasilaczy równolegle? MW też takie produkuje, a prądy powinny się wyrównać.
Czy możesz coś powiedzieć, doradzić jeżeli chodzi o sterowanie PWM takich pasków? Planuję instalację do żarówek MR16 12V. Niestety wersja 24V prawie niespotykana. W takim przypadku chyba tylko instalacja rozproszona żeby nie dawać prądu 10-20A PWM na przewodach długości 5-15m?
Witam mogł bym prosic o nazwę przekazników
Po co zastosowane są przekaźniki nie wystarczy puścić tego na włącznikach?
fajny material
Oglądałem dwa inne filmy sponsorowane przez elmark i dodane przez inne kanały. TWÓJ JEST TOTALNIE NAJLEPSZY, konkurencja pozamiatana. Osobiście robie zasilacz jeden większy, trójfazowy w rozdzielnicy bo nawet brak jednej fazy powoduje że oświetlenie czy automatyka dziala. Martwi mnie tylko oto co mówisz o obciążeniu, jeśli zasilacz ma na 20 czy 40 amperów, a wykorzystujemy np w nocy totalne minimum? To wpływa na jakiego żywotność, zużycie prądu? Wiesz teraz projektantki projektują bardzo dużo obwodów ledowych, do tego zasilanie przekaźników, elektrozaczepów czy automatyki. Więc jak bym miał to dzielić do duży bałagan.
Druga sprawa czy uważasz że taki zasilacz ukryty w rozdzielnicy, szafie rack bądź gdziekolwiek inaczej gdzie inwestor nie zagląda może być jakimś zagrożeniem pożarowym?
Dzięki. Małe obciążenie zasilacza nie wpływa na jego żywotność, ma tylko niższą sprawność. Przykładowo masz zasilacz 1000W a w nocy jest obciążony paskami np. 100W ale faktycznie płacisz jak za 140W. Coś w tym stylu. Tak naprawdę każde urządzenie elektryczne stwarza zagrożenie pożarowe jak jest nieodpowiednio podłączone, przeciążone lub zainstalowane w nieodpowiednich warunkach. Jeśli nie występują żadne z powyższych to nie ma podstaw, żeby coś się stało.
Witam. U brachola widziałem ledy paski w garazu na 12V i pierwszy bardzo mocno świecił a ostatni żarzył, chyba z 5 szt. Nie pamiętam jaki spadek napięcia byl na ostatnim ale chyba coś okolo kilku woltów. Jedyne wtedy wpaslo mi do głowy by grubsze przewody założył ale kalkulator mi jakieś mega grube podał by takiego spadku nie bylo(trocge nie opłacalne). Zrobił to chuba na 0.75mm2. To co mozna by zrobić by to poprawić działanie? Do każdego paska osobne przewody 0.75mm2? Dodam ze zasila on je bezpośrednio z akumulatora 100Ah ładowane go z dwóch paneli pv. Dziękuję za odp i pozdrawiam
Puścić równolegle. Prąd będzie mniejszy na poszczególnych przewodach, napięcie bez zmian, ale długość przewodów do poszczególnych pasków powinna się znacząco zmniejszyć. Tym samym ograniczy się spadek do minimum.
Zasilasz leda co 5mb i nie ma żadnych spadków napięć;)
Super material 👍👍
Hej😊
Możesz dać nazwę tych przekaźników? Nie widzę nigdzie w opisie😊 pozdrawiam
allegro.pl/oferta/przekaznik-z-podstawka-wago-1p-16a-24v-dc-788-304-12043264679
@@zpe dziękuje bardzo 😀
Stosujemy HDR na codzień. Dobra niezawodność.
A propos zasilania to dobrą opcja jest ups firmy ever seria specline avr. Można samemu ogarnąć aku do 150Ah.
Może warto pokazać możliwości.
Cześć. Napisz mi proszę co to za złączki użyłeś do DC, te i te. Akurat szukam i nie wiem co wybrać. Dzięki
PTFIX 10/6X4 RD, PTFIX 10/6X4 BK, TOPJOBS 2003-7642
Podaj producenta i link do zakupu przekaźników wykorzystanych w prezentacji
To na 99% sa przekazniki wago ale modelu nie znam
allegro.pl/oferta/przekaznik-z-podstawka-wago-1p-16a-24v-dc-788-304-12043264679
@@zpe Mam pytanie o te przekaźniki. Niby 16A ale jak czytam dalej specyfikację to zdolność łączeniowa to AC-15:6A/AC250V; DC-13:2A/DC24V. Do jakich obciążeń wykorzystujesz te przekaźniki?
A wystarczy zastosować led 230v i nie ma problemu
Jak mamy smycz producenta -to nie można wszystko powiedzieć!
w przesyle prądu stałego stosujemy jak najkrótsze drogę -stąd też w sieci mamy prąd przemienny. jaki spadki napięć pan zanotował?
MW ma zasilacze do pracy równoległej.
Fajne ALE całkowicie NIE opłacalne - zasilacze do ledów każdy co bardziej ogarnięty zrobi sobie sam za grosze (choćby ze starych zasilaczy laptopowych - które inaczej się marnują )
Generalnie zabawa dla bogatzych i/lub niekumtych którzy chcą aby toś zrobił za nich
i coby łdnie wyglądało (w dodatku niepotrzebne zajmowanie miejsca w rozdzielni i ciągniecie dodatkowych kabli.
Po miniaturce myslalem że Bartosiak wział sie za elektryke
👌
👍
Nie koniecznie zasilanie 5 m paska w układzie zamkniętego pierścienia to dobre rozwiązanie. Zdecydowanie lepiej jest dać jeszcze zasilanie po środku takiego paska - zwłaszcza, że przewody zasilające też zazwyczaj są dłuższe (dość często maja niewłaściwy przekrój - zbyt mały względem odległości) i maja swój spadek napięcia.
I jeszcze jedna kwestia - Pana opinia o równomiernym świeceniu 5m paska zasilanego w pętli nie jest zgodna z prawdą. W internecie jakiś specu robił kiedyś dokładne pomiary spadków napięć w przypadku ledów oraz intensywności ich świecenia w podziale na poszczególne odcinki danego paska i widać tam jak na dłoni, że różnice jednak są. Do wizualizacji tego efektu użyłbym tradycyjnego paska led z podziałem na diody.