Na początek, bardzo sobie cenie państwa nagrania. Mam kilka pytań. 1 Jaki wpływ ma ilość łuków zagięć , ewentualnie jaki powinien być minimalny promień łuków na linii w którym płynie czynnik chłodniczy? 2 Czy wraz ze wzrostem (powyginania) linii nie powinno się zwiększać średnicy przewodów by zmniejszyć opory? 3 Znalazłem informacje że długość linie nie powinna przekraczać 10m, czy jest to odległość jednostki zewnętrznej o wewnętrznej czy całkowita długość przewodów czyli 10 m dzielone na 2 ? 4. Co jest głównym czynnikiem cenotwórczym przy montażu pompy (poza ceną pompy) ponieważ mam wyceny na montaż pompy typu ALL IN ONE rozpoczynające się od 10 000 PLN brutto a jest to przecież urządzenie zintegrowane które w teorii powinno być prostsze w montażu? Przepraszam jeżeli pytania są błahe. Pozdrawiam.
Na ile podpytałem to mamy takie do produkcji wody lodowej, efektywność niższa niż R32, to się nie zwróci w sensie finansowym ale zawsze działa w każdych warunkach i COP jest stabilniejszy, a tu trzeba schłodzić dwie duże maszyny do niskich temperatur. Nie może być tak, że np. przy jakiejś temperaturze wypadamy z okienka wydajnościowego i pompa ma za małą moc do produkcji wody lodowej. Grzałką wody lodowej się nie zrobi :E
No i pięknie… Ten piękny Pan (😂), napomknął tutaj mało szczegółowo o warunkach montażu pomp na R290 czyli minimalnych odległościach od obniżek, okien piwnicznych itd. Na innym webinarze, dla Globenergii, mówił dość szczegółowo ale nie mam zapisu tamtego, więc czy poratuje ktoś tymi wytycznymi dla montażu pomp na R290?
@@KacperSzkolenia a nigdy nie poprawiałeś po "fachowcach"? Swoją drogą to nie pomogłeś- znalazłem już tamten webinar i nawet kolejny który odpowiedział na moje pytanie.
wytyczne daje producent w instrukcji (jest do tego zobowiązany) i tylko tego musisz się trzymać. Swoją drogą - w momencie rozszczelnienia te nieszkodliwe kilkaset gramów propanu odparowuje w czasie mikrosekund. Raczej do piwnicy nie zdąży uciec. Jakie są wytyczne co do montażu butli z gazem w domu?
Kochany Karolu wiem ,że nie masz czasu albo poprostu masz to w du..ale ponawiam pytanie. W Ust. Instalatora , Ust. Działania, Zbiornik: max czas działania CO i max czas działania CWU jakie są zalecenia do ustawienia przy podłogowce ,a jakie przy grzejnikach....? Czy to ma jakiś ekonomiczny wpływ na zużycia PC..🤔 Z góry dzięki za jakąkolwiek odp. albo odcinek na ten temat . Pozd 👌
Dokładnie tak jak piszesz mam to w pamięci z tyłu głowy. Max czas co 30minut grzejniki/ godzina Podłoga. Max czas cwu godzina. Nie na problemu ze zbyt długim grzaniem cwu lub brakiem cwu.
Witam czy Pan Stanisław w kolejnym filmie powiedział w o podłączenie cyrkulacji w all in one. W mnie instalator podłączył trójnikiem do wejścia zimnej wody do zbiornika. Przez to jeśli ktoś upuści trochę wody to z 50 stopni po jakimś czasie mam wodę 35stopni w całym zbiorniku. Najgorsze jest to że on powiedział że od zawsze tak robi i jeśli by mi podłączył do przyłącza u góry to miałbym tylko pół zbiornika ciepłej wody
18:00 Propan jest w pompach wszechobecny brakuje go jedynie w splitach . Co2 to przyszłość rewolucyjna na którą jeszcze w 2023r nie jesteśmy gotowi czemu./? bo sprężarki nie są przyzwyczajone do takich ciśnień 200Bar .!! technologia się rozwija i to będzie przyszłość czekamy.
Czy w nowym budynku 100% ogrzewanie podłogowe pompa serii L będzie miała odczuwalnie mniejszą konsumpcję energii elektrycznej w porównaniu do serii K ?
Z całym szacunkiem Panie Karolu, Pana Stanisława nie uważam za eksperta, świetnie że Pan robi takie programy ale Pan Stanisław za dużo nam nie powiedział. Wypowiedzi typu - gdzieś coś słyszałem i na tym koniec, to do wypowiedzi eksperta nie przystoi . Co do CO2 to dokładnie 10 lat temu zaczęto już w Polsce produkować autobusy z klimatyzacjami na CO2[ osobiście ''napełniałem '' te klimy]. Jest wiele miast w EU , które wymieniając tabor zamawiają nowe auta z klimą na ten czynnik. W transporcie kolejowym jest też to stosowane, nie wspomnę o tzw. chłodnictwie morskim - bardzo rozpowszechnione. Widywałem już u nas pompy ciepła na CO2 sprowadzane przez nazwijmy to niezależnych dystrybutorów i działają świetnie - to bardzo dobry czynnik chłodniczy. A ceny ich nie były zaporowe, to wszystko kwestia marketingu, ceł podatków i innych bzdur. Jak UE będzie nam kazała je montować co ceny nagle wzrosną tak jak mówiliście , że nie będzie to ekonomicznie uzasadnione ale ekologiczne. Nikt nie powie że to przez dotacje , cła , podatki tylko że technologia taka kosmiczna . Mógłbym się rozpisać - ale poddaję się.
Starałem się wpierw temat czynników ogarnąć z przedstawicielem dużej hurtowni chłodniczego- lata świetne zastanawiania się. Z chęcią nagrałbym materiał z jakimś "człowiekiem czynnikiem" ale to trudne w realizacji. Z chęcią zapraszam wszelkiej maści ekspertów- zgłaszać się 😁
@@adamkluska356 No na pewno pracują tylko widzimy trend np. Z telefonami że producenci dążą abyś kupował co 2 lata nowy.. Z telefonami jest inaczej bo 2 lata to przepaść technologiczna
@@pablox11NEW pompa to jest mega proste urządzenie - naprawdę nie trzeba doktoratu by w razie czego naprawić, a i zepsuć nie bardzo ma się co. Najszybciej wentylatory pewnie po kilku latach trzeba będzie wymienić.
Rynek jest przesycony, pompy monobloki tanieją z miesiąca na miesiąc. Jesteśmy zalewani tanimi pompami z Chin (zmieniane są tylko nazwy firm które je sprowadzają). Dojdziemy w końcu do takiego momentu, że monobloki będą jak lodówki z media expert. Kupowane raz na kilka lat a jak się zepsują to bardziej opłacalne będzie zmienić na nową.
Jaki obszar zajmuje strefa bezpieczeństwa dla PC z czynnikiem R290? Optymalne miejsce na PC w przypadku mojego domu to północno zachodnia strona, ok 1m od skrzynki z licznikiem i 3m od głównego zaworu wody.
@@AdamBukJeśli zaparkujesz w takim miejscu, nie stracisz gwarancji na samochód. Natomiast miejsce i sposób montażu PC są określone w instrukcji i niestosowanie się do niej może skutkować utratą gwarancji. Pomyśl zanim napiszesz komentarz.
@@Adrian-bd7wq luzik, bo o to właśnie chodzi - świetna ofpowiedź. Po cholerę goysć szuka porad na YT zamiast czytać instrukcje montażowe konkretnych produktów. Serdeczmie pozdrawiam.
Nie mam pojęcia. Różnice na pewno nie będą kolosalne. Jeśli chcesz to porównać wystarczy wejść w katalog i tabele wydajności dla obu PC. Jeśli jest ogromne zapotrzebowanie na taki materiał, to mogę go poczynić
@@KlimatyzacjaKatowicepl bo widzę że na grupach różnych piszą że pompy na r290 to się nie nadają a chce właśnie taką założyć u siebie i jestem w dużym zastanowieniu co wybrać
@@adamm4370 nie wchodź na tak idiotyczne grupy - będziesz spokojniejszy, zasadniczo czynnik nie ma znaczenia. U mnie hula R290, w dodatnie temperatury też.
Cos kiedys slyszlaem ze chcieli wprowadzic prawo dopuszczajacy r290 do urzadzen split w ktorych jest max 1000g czynnika , juz sa prototypy klim na r290
są przenośne klimatyzatory na R290 i w instrukcji jest określona minimalna kubatura pomieszczenia, chodzi o to by w wypadku rozszczelnienia stężenie propanu w powietrzu nie przekroczyło progu wybuchowości
ruclips.net/user/shortsLYJm5-DyqEM?feature=shared zajebista ta pompa panasonic. Cigale leje sie z zaworu juz wymiana na kolejny zawór. i to samo. Dzis na dworze +1 nadal kapie.
Jakie to znamienne. Gaz be ale tylko dzięki niemu pompy mogą przetrwać na rynku. Dla wiadomość, nie przetrwają, miały swoje 5 minut i to się już kończy l, a gaz był jest i będzie 😊
Przy plusie może tak. Przy większym minusie na zewnątrz i niskiej temperaturze w środku, nie chciały się wzbudzić. Wiem co mówię, bo przypalałem kiedyś taką jedną 7kW palikiem do papy 30kW 🤣😁😆😇 wtenczas szybko rusza temperaturę w środku.
Propsy za włożoną pracę
Na początek, bardzo sobie cenie państwa nagrania. Mam kilka pytań. 1 Jaki wpływ ma ilość łuków zagięć , ewentualnie jaki powinien być minimalny promień łuków na linii w którym płynie czynnik chłodniczy? 2 Czy wraz ze wzrostem (powyginania) linii nie powinno się zwiększać średnicy przewodów by zmniejszyć opory? 3 Znalazłem informacje że długość linie nie powinna przekraczać 10m, czy jest to odległość jednostki zewnętrznej o wewnętrznej czy całkowita długość przewodów czyli 10 m dzielone na 2 ? 4. Co jest głównym czynnikiem cenotwórczym przy montażu pompy (poza ceną pompy) ponieważ mam wyceny na montaż pompy typu ALL IN ONE rozpoczynające się od 10 000 PLN brutto a jest to przecież urządzenie zintegrowane które w teorii powinno być prostsze w montażu?
Przepraszam jeżeli pytania są błahe. Pozdrawiam.
Montowałem już pompy na CO2 do grzania CWU a konkretnie 36 000L na dobę. Inwestor bardzo zadowolony. Ale cena jest gruba😮
Wiesz może jaka jest różnica COP między takim rozwiązaniem, a PC na r32/ r290 i jak wygląda okres zwrotu inwestycji w droższa PC?
@@KlimatyzacjaKatowicepl Zomacz sobie Mitsubishi Q-TON
Na ile podpytałem to mamy takie do produkcji wody lodowej, efektywność niższa niż R32, to się nie zwróci w sensie finansowym ale zawsze działa w każdych warunkach i COP jest stabilniejszy, a tu trzeba schłodzić dwie duże maszyny do niskich temperatur.
Nie może być tak, że np. przy jakiejś temperaturze wypadamy z okienka wydajnościowego i pompa ma za małą moc do produkcji wody lodowej. Grzałką wody lodowej się nie zrobi :E
No i pięknie… Ten piękny Pan (😂), napomknął tutaj mało szczegółowo o warunkach montażu pomp na R290 czyli minimalnych odległościach od obniżek, okien piwnicznych itd. Na innym webinarze, dla Globenergii, mówił dość szczegółowo ale nie mam zapisu tamtego, więc czy poratuje ktoś tymi wytycznymi dla montażu pomp na R290?
Po to są szkolenia dla instalatorów i wytyczne w dokumentacji do pompy ciepła żebyś sobie tym głowy nie zawracał.
@@KacperSzkolenia a nigdy nie poprawiałeś po "fachowcach"?
Swoją drogą to nie pomogłeś- znalazłem już tamten webinar i nawet kolejny który odpowiedział na moje pytanie.
wytyczne daje producent w instrukcji (jest do tego zobowiązany) i tylko tego musisz się trzymać. Swoją drogą - w momencie rozszczelnienia te nieszkodliwe kilkaset gramów propanu odparowuje w czasie mikrosekund. Raczej do piwnicy nie zdąży uciec. Jakie są wytyczne co do montażu butli z gazem w domu?
Kochany Karolu wiem ,że nie masz czasu albo poprostu masz to w du..ale ponawiam pytanie. W Ust. Instalatora , Ust. Działania, Zbiornik: max czas działania CO i max czas działania CWU jakie są zalecenia do ustawienia przy podłogowce ,a jakie przy grzejnikach....?
Czy to ma jakiś ekonomiczny wpływ na zużycia PC..🤔
Z góry dzięki za jakąkolwiek odp. albo odcinek na ten temat . Pozd 👌
Dokładnie tak jak piszesz mam to w pamięci z tyłu głowy. Max czas co 30minut grzejniki/ godzina Podłoga.
Max czas cwu godzina.
Nie na problemu ze zbyt długim grzaniem cwu lub brakiem cwu.
@@KlimatyzacjaKatowicepl dzięki śliczne za info 👌👍
Witam czy Pan Stanisław w kolejnym filmie powiedział w o podłączenie cyrkulacji w all in one. W mnie instalator podłączył trójnikiem do wejścia zimnej wody do zbiornika. Przez to jeśli ktoś upuści trochę wody to z 50 stopni po jakimś czasie mam wodę 35stopni w całym zbiorniku. Najgorsze jest to że on powiedział że od zawsze tak robi i jeśli by mi podłączył do przyłącza u góry to miałbym tylko pół zbiornika ciepłej wody
Będzie jeszcze jakiś odcinek z p. Stanisławem?
Proszę więcej tej mądrej głowy
To ostatni odcinek jak na razie.
Kiedy w Polsce poza marką Kaisai będą do kupienia również innych marek klimatyzacje ścienne na R290. Kaisai sprzedaje. Co robią inne marki?!
18:00 Propan jest w pompach wszechobecny brakuje go jedynie w splitach . Co2 to przyszłość rewolucyjna na którą jeszcze w 2023r nie jesteśmy gotowi czemu./? bo sprężarki nie są przyzwyczajone do takich ciśnień 200Bar .!! technologia się rozwija i to będzie przyszłość czekamy.
a co z pompami termoakustycznymi na hel? Nie mają przyszłości?
Czy w nowym budynku 100% ogrzewanie podłogowe pompa serii L będzie miała odczuwalnie mniejszą konsumpcję energii elektrycznej w porównaniu do serii K ?
porównaj katalogi - są znikome różnice w parametrach cieplno-elektrycznych tych pomp, nic nie zauważysz
Z całym szacunkiem Panie Karolu, Pana Stanisława nie uważam za eksperta, świetnie że Pan robi takie programy ale Pan Stanisław za dużo nam nie powiedział. Wypowiedzi typu - gdzieś coś słyszałem i na tym koniec, to do wypowiedzi eksperta nie przystoi . Co do CO2 to dokładnie 10 lat temu zaczęto już w Polsce produkować autobusy z klimatyzacjami na CO2[ osobiście ''napełniałem '' te klimy]. Jest wiele miast w EU , które wymieniając tabor zamawiają nowe auta z klimą na ten czynnik. W transporcie kolejowym jest też to stosowane, nie wspomnę o tzw. chłodnictwie morskim - bardzo rozpowszechnione. Widywałem już u nas pompy ciepła na CO2 sprowadzane przez nazwijmy to niezależnych dystrybutorów i działają świetnie - to bardzo dobry czynnik chłodniczy. A ceny ich nie były zaporowe, to wszystko kwestia marketingu, ceł podatków i innych bzdur. Jak UE będzie nam kazała je montować co ceny nagle wzrosną tak jak mówiliście , że nie będzie to ekonomicznie uzasadnione ale ekologiczne. Nikt nie powie że to przez dotacje , cła , podatki tylko że technologia taka kosmiczna .
Mógłbym się rozpisać - ale poddaję się.
Starałem się wpierw temat czynników ogarnąć z przedstawicielem dużej hurtowni chłodniczego- lata świetne zastanawiania się.
Z chęcią nagrałbym materiał z jakimś "człowiekiem czynnikiem" ale to trudne w realizacji.
Z chęcią zapraszam wszelkiej maści ekspertów- zgłaszać się 😁
Pytanie zasadnicze ile lat chodzą pompy ciepła .? Po ilu latach jest ich średnia modernizacja . Idzie to raczej w kierunku 10 lat i do śmieci .?
Pracują obecnie nawet w Polsce pompy które mają ponad 20 lat
@@adamkluska356 No na pewno pracują tylko widzimy trend np. Z telefonami że producenci dążą abyś kupował co 2 lata nowy.. Z telefonami jest inaczej bo 2 lata to przepaść technologiczna
@@pablox11NEW pompa to jest mega proste urządzenie - naprawdę nie trzeba doktoratu by w razie czego naprawić, a i zepsuć nie bardzo ma się co. Najszybciej wentylatory pewnie po kilku latach trzeba będzie wymienić.
Rynek jest przesycony, pompy monobloki tanieją z miesiąca na miesiąc. Jesteśmy zalewani tanimi pompami z Chin (zmieniane są tylko nazwy firm które je sprowadzają). Dojdziemy w końcu do takiego momentu, że monobloki będą jak lodówki z media expert. Kupowane raz na kilka lat a jak się zepsują to bardziej opłacalne będzie zmienić na nową.
@@kkwa To się zgadza jest nasycenie ceny spadają.
Jaki obszar zajmuje strefa bezpieczeństwa dla PC z czynnikiem R290? Optymalne miejsce na PC w przypadku mojego domu to północno zachodnia strona, ok 1m od skrzynki z licznikiem i 3m od głównego zaworu wody.
a ile od skrzynki i zaworu wody parkować samochód z 40 litrami LPG?
@@AdamBukJeśli zaparkujesz w takim miejscu, nie stracisz gwarancji na samochód. Natomiast miejsce i sposób montażu PC są określone w instrukcji i niestosowanie się do niej może skutkować utratą gwarancji. Pomyśl zanim napiszesz komentarz.
@@Adrian-bd7wq luzik, bo o to właśnie chodzi - świetna ofpowiedź. Po cholerę goysć szuka porad na YT zamiast czytać instrukcje montażowe konkretnych produktów. Serdeczmie pozdrawiam.
A czy to prawda że r290 gorzej sobie radzi przy dodatnich tempereturach od r32
Nie mam pojęcia. Różnice na pewno nie będą kolosalne. Jeśli chcesz to porównać wystarczy wejść w katalog i tabele wydajności dla obu PC.
Jeśli jest ogromne zapotrzebowanie na taki materiał, to mogę go poczynić
@@KlimatyzacjaKatowicepl bo widzę że na grupach różnych piszą że pompy na r290 to się nie nadają a chce właśnie taką założyć u siebie i jestem w dużym zastanowieniu co wybrać
@@adamm4370 nie wchodź na tak idiotyczne grupy - będziesz spokojniejszy, zasadniczo czynnik nie ma znaczenia. U mnie hula R290, w dodatnie temperatury też.
Można dobić klimę na R32 czynnikiem R290 ?? W klimie pewnie zostało 150 - 200 g R32 , pojemność 570g .
Nie można mieszać czynników w urządzeniu. Można po odessaniu r32 napełnić r290
Nie piszcie bzdur! R290 można nabić tylko zamiast R22 lub R407c. Ludzie!
Cos kiedys slyszlaem ze chcieli wprowadzic prawo dopuszczajacy r290 do urzadzen split w ktorych jest max 1000g czynnika , juz sa prototypy klim na r290
Nie prototypy tylko już od dobrych 5 lat sa klimy na r290. Tylko nie jest to popularne w Polsce
@@Szybki2 w pl nie ma ich w ogóle w sprzedaży , chyba tylko w Chinach
Są w sprzedaży ale napełnione R32, zobaczcie na tabliczki marki Rotenso (czyli większości z fabryki midea) R32/R290.
są przenośne klimatyzatory na R290 i w instrukcji jest określona minimalna kubatura pomieszczenia, chodzi o to by w wypadku rozszczelnienia stężenie propanu w powietrzu nie przekroczyło progu wybuchowości
Tu nie ma nic z ochrona środowiska tu chodzi o nas a my to goje
Goj to ci móżdżek zeżarł 😂😂😂😂😂
Ma kaisai 3.5Kw od 3 lat smiga na r290
Webinar R290 - 17:57
ruclips.net/video/fFnU4gwG5Pc/видео.html
ruclips.net/user/shortsLYJm5-DyqEM?feature=shared zajebista ta pompa panasonic. Cigale leje sie z zaworu juz wymiana na kolejny zawór. i to samo. Dzis na dworze +1 nadal kapie.
Jakie to znamienne. Gaz be ale tylko dzięki niemu pompy mogą przetrwać na rynku. Dla wiadomość, nie przetrwają, miały swoje 5 minut i to się już kończy l, a gaz był jest i będzie 😊
Klimy na 407c grzały najlepiej. Kto widział stare Sunico on/off w akcji ten wie o czym pisze
Przy plusie może tak. Przy większym minusie na zewnątrz i niskiej temperaturze w środku, nie chciały się wzbudzić.
Wiem co mówię, bo przypalałem kiedyś taką jedną 7kW palikiem do papy 30kW 🤣😁😆😇 wtenczas szybko rusza temperaturę w środku.
W Holandii króluje R 410 A.
a ja myślałem, że król Wilhelm-Aleksander