Teď jsem rád, že těch osm roků základky jsem dělal za komunistů. Tohle vysvětluje omezenost dnešních maturantů, kdy marně přemýšlím, jak může mít maturu člověk, který plave v základním vzdělání.
@@vaclavzelenka6486 protože ubylo spousta dětí v populaci, polovina z těch co chodila na ucnak teď maturuje.. A je třeba ubrat, aby to zvládli. Bohuzel. A bude hůř, EU chce aby přes 40 procent lidí mělo vysokou. Asi je jasné, jak se to zařídí.
@@_batman_CZ Hold přibyde lidí s toaletním papírem, chytřejší nebudou ani s 3 tituly. Toď učel EU, hromada rádoby vzdělaných, kteří budou do všeho kecat, aniž by něco uměli a znali. Mě už dobrých 15 let papírové vzdělání nezajímá, zkušenost praví, čím víc mi před nosem mává papírem s dosaženým vzděláním, tím větší tele. abs. ekonomky a problem s procentama, nebo spočítáním nákladů. Čest vyjímkám, ale to je 1:50 navíc bývají výrazně skromnější.
@@_batman_CZ Bohužel lidé chytřejší než před 30 lety nejsou, jen se degradovalo vzdělání.. A nejhůř jsou na tom učňovské obory. Za socializmu mělo VŠ +- 5% lidí maturitu 20%, dnes se uvádí V ČR 27 % mužů a 43 % žen ve věku 25-34 let s VŠ, což je prý málo a průměr zemí OECD má 41 % v případě mužů a 54 % v případě žen. Už nevím co to bylo za ministryni co mluvila o tom, že se u nás 80% populačního ročníku hlásí na VŠ...
Tak to ma prekvapilo. Na to, že by to mali byť lepší žiaci, dokonca s vyznamením som čakal lepší výsledok. Ale zase neviem to objektívne posúdiť, lebo nepoznám osnovy a čo všetko je predmetom výuky. Tu mi chýba Váš názor. Vychádzam z toho, že máte vedomosť o tom, čo by žiaci mali vedieť.
Můj názor: VŠE jde najít na internetu, téměř VŠE udělá AI lépe než člověk (časem to bude rozhodně vše). Potřeboval jsem za poslední rok cokoliv z toho testu? Ne, NIC jsem nepotřeboval! Takže co se učit ve škole? Říkáte - praktické věci? A KOLIK jich za běžný týden vy sami potřebujete? Dojít nakoupit? Nastoupit do vlaku? Pustit pračku? Nastavit budík na mobilu? Jo už vím... pomoci dítěti s úkoly, u kterých využijete slovní druhy a zjednodušování zlomku. Máme tu problém, že většina lidí pro život nepotřebuje opravdu skoro nic? K čemu tedy dlouhé roky školy jsou? Čekání až vám bude 18? Procvičování paměti? Sociální vztahy? Dodržování pravidel? To je otázka na ministra školství jakékoliv země. (raději dopisu, že začátek je ironie. Procvičování paměti Je důležité, ať se to lidem líbí, nebo ne. Bez základních znalostí nemohu navazovat, hodnotit, chápat složitější atd.)
@@_batman_CZ Ano souhlasím - hezká a smutná ironie - také mne napadlo že … samozřejmě je lepší „vše umět najít v telefonu“ než to vědět. Je třeba mít v hlavě prázdno, aby tam bylo místo na důležité věci... jako třeba… kde je bankomat. Vlastně to také najde mobil. Vlastně není třeba vědět ani to, že voda je horká a o kamna se lze spálit, protože to se také najde na internetu... trochu přeháním... , to zde v diskuzi kde kdo - osobně jsem potřeboval jen obsah toho trojúhleníku, hektar a napětí v síti a něco málo okolo atomu (nic z toho, co jsem potřeboval ale není podstatné). Obecně jsou na scéně dva názory na to, co vědět a co učit. Jeden, který „prosazuje“ - není třeba moc vědět a vše najde AI a důležitá je jen schopnost logicky odvodit, kde co najdu (pomiňme. že bez zkušeností a bez základních nebo všeobecných vědomostí se někdy těžko hledá - pro tuto chvíli to není důležité). Druhý názor - je třeba umět si krátkodobě zapamatovat co nejvíce a dlouhodobě alespoň 20% toho, co se naučíme (pomiňme, že zbude max 10%)... a to z toho důvodu, že učení a memorování nazpaměť ve skutečnosti trénuje mozek více, než je ochotná skupina hájící první názor přiznat. Vzhledem k tomu, kam spěje současná výuka - tedy spíše k tomu prvnímu názoru - tak asi nebude možnost porovnat, který způsob je ten lepší. Do historie se lidé, kteří rozhodují, moc dívat nechtějí a skutečnost, že největší mozky daleké minulosti neměli počítače a jejich mozky byly větší než naše asi dnes nikoho neovlivní. Osobně si myslím, že přehnaně lpět pouze na schopnosti vyhledat cokoli na internetu, je cesta do pekel a cesta k tomu, abychom na vše měli návody na tisíc stran, co všechno se s nějakým strojem nebo přístrojem dělat nesmí (pokus o smutný vtip).
@@_batman_CZ Tohle je trochu jako říct "na co potřebuju otvírat oči, když i slepí v civilizaci běžně fungují". Jasně, nepotřebujete to. Můžete chodit jako slepý.
Známky v dnešnej dobe väčšinou neodrážajú reálne vedomosti žiakov. Učitelia sú nútení žiakom prilepšovať, ak nechcú mať problémy s ich rodičmi a následne s vedením školy. Jednotka dnes už skoro nič neznamená; bežne ju mávajú aj žiaci, ktorých vedomosti sú na 3 - 4. Vyskúšal som si učenie v dnešnej dobe a viem, o čom hovorím. Bol som vyhodený za to, že som známkoval spravodlivo. Čo sa týka týchto otázok, niektoré podľa mňa nie sú na mieste (napr. tá, kedy bol vyrobený prvý iPhone - to sa ani neučí, ani to vedieť k životu vôbec netreba; nie každý musí mať ako koníčka mobil), ale väčšinu z nich by vedieť mali. O IQ nášho národa najlepšie vypovedajú otázky, koľko je 20 % z 50 a aká je pravdepodobnosť, že pri hode kockou padne párne číslo. Pokiaľ takúto jednoduchú vec vedelo len 58 - 60 % opýtaných, znamená to, že máme v populácii min. 40 - 42 % de bilov.
To je absolutní zoufalství ❗❗❗ S takovými "znalostmi" by v době mé docházky na ZDŠ ji sotva někdo úspěšně absolvoval, natož, aby měl vyznamenání a mohl vůbec uvažovat o nějaké střední škole. Evidentně další oblast z našeho "úspěšného" vývoje od roku 1990. 😢
Možná je i otázkou, zda řadu věcí nemají vědět i z běžného života mimo školu. Asi nezměříme, jaký vliv mají sociální sítě, že dříve více lidí četlo časopisy, chodili ven, povídali si atd.
Paní učitelka vyvolává deti,aby vytvořily větu na slovo ananas. Přihlásí se Anička a říká: Ananas je chutné ovoce. ,,To bylo dobré Aničko má ještě nekdo nejaký nápad? Prihlásí se Pepíček a říká: Táta odjel na dovolenou a na nás se vykašlal.
Do nedávna jsem na ZŠ učil. Už jsem kuli tomu raději zapomněl i velkou násobilku, děti si pletou početní operace, 6:2 vychází jak kdy... 8, 12, 4, ale i 7 či 6,2. Pak je lepší velkou násobilku raději také rychle zapomenout. Nicméně pět Vašich otázek jsem také nedal. IPhone, Dyji, LOH, elektrárny a bohužel Klínovec. Uvádím v pořadí jak moc stydím. Nejmíň za IPhone, ten jsem nikdy z blízka neviděl, ani ho nikdo kolem mě neměl.
Jestli je větší Dyje nebo Morava je napadnutelné, uznávám. Ač teoreticky by to vždy měla být ta řeka po soutoku, ale... Olympiáda už pro mě také nemá to kouzlo jako kdysi, elektrárny a Krušné hory jsou spíše znalosti pro ty místní, také bych jinak neznal. Ať se daří.
@@_batman_CZ a to je to zlepšení školství - to potkalo i "Anglii" - zřekli se elitářství a najednou nemají elity - jak je to možné? Pokud nenechám jít lepšího vpřed bude lidstvo jako stádo, kdy je stádo tak rychlé, jak rychlý je ten nejpomalejší.
Tragédie. Mě je 73 a dal jsem jich 35. A to mám taky jen střední školu. Některé otázky , které by podle mě měli žáci s vyznamenáním vědět všichni, vědělo nějakých 10%.
Zásadním problémem je významná převaha povrchního ("intuitivního") myšlení oproti hloubkovému myšlení. Resp. vůlí věnovat úsilí k dosažení správného výsledku. Což je koneckonců opět zapříčiněno sociálními sítěmi a rychlým konzumováním obsahu.
Dobrý den, pořád mi vrtá hlavou ta největší řeka na Moravě. Kdybych takovou otázku dostal, nejvic času by mě zabralo přemýšlení, co tím "největší" autor otázky myslel. Byl to největší průtok, vzdálenost od břehu ke břehu, plocha toku atd. Nicméně děkuji za inspiraci na malý kvíz.
@@tomasdrtina4554 v takovém případě bych to jako zak rozepsal ve smyslu: největší je Dyje, nejdelší je Morava. Ale pravda, také správně tusite, že velikost řeky se určuje prutokem (objemem vody za sekundu) a ne širkou/prurezem koryta nebo délkou toku. Reálně většina napsala Morava, protože jinou řeku na Morave vlastně neznají no... :/
@ Souhlasím, že by se ta otázka dala napadnout a absolutně nemám problém uznat, že není jednoznačná (průtok v jaké době? před 500 lety? A jak to tehdy měřili? Nemá se ostatně Labe jmenovat Vltava?) Pár lidí tady má nicméně pocit, že jde o nějaký oficiální test školství, jenže on je to takový spíše "hospodský kvíz". Byla to soutěž, nebyly z toho známky. Já jen v dobrém dal dohromady pár otázek, na stejné odpověděli lidé tady na kanále, mělo jít o srovnání a o zábavu. Žáka jako vy bych bral hned, ať klidně nemám pravdu, ať se diskutuje...
Mělo zaznít, kolik času měli na odpověď. Já jich věděl něco přes 30, Dvořáka, Klínovec, parky a iPhone jsem nevěděl, kontinenty jsem si nestihl vypočítat a intuitivně jsem dal 5. Biodiverzitu jsem si zodpověděl přírodní bohatství, paleontologii jako vykopávky z pravěku, což by asi neprošlo, ale je to spíš jen špatná definice, než že bych nevěděl, jen jsem v té rychlosti nenalezl přesnější slova. Jo a Karel IV vím, že 1357 založil svůj most, ale než si odvodím, co je to za století, tak už to bylo řečeno. Za mě děti nemají být chodící encyklopedie a ve škole by se měly spíše učit myslet. Na druhou stranu, oborné termíny jako nukleon by měly znát. Správná odpověď na foton je ale nejmenší kvantum energie elektromagnetického záření. Nazývat ho částicí považuji za nepřesné až zavádějící.
Žáci měli neomezeně času, otázky měli vytištěné na papíru. Vykopávky bych uznal. Stejně jako dnes učitel uznává hodně odpovědí, které se blíží té správné. Chodící encyklopedie opravdu nejsou a ani se o to tento test nesnažil. A učit žáky "myslet" je dnes celkem problém, protože to je to poslední, co by chtěli...
Řeknu to drsně, ale upřímně. Tahle líná, negramotná sebranka má jít co nevidět do práce a chtít za něco peníze? Tohle není totiž vůbec o tom, co člověk v životě využije nebo ne, svědčí to o totálním nezájmu o elementární věci okolo - a o pohodlnosti, s nulovým kritickým myšlením. Dlouho jsem si to nechtěl přiznat, ale je to vina přesně té generace, která tyhle odpovědi do puntíku zná - a která tyhle děti vychovala. S těmihle výsledky bych svého času i na základní škole letěl jak smradlavý hadr - rovnou do pomocné školy. Omlouvám se za emoce, ale hodně mě to rozhodilo, protože to potvrzuje to, co vnímám už delší dobu a stále se ten stav vzdělání mládeže zhoršuje. Budoucí svět bude rozdělený na totálně hloupou lúzu, která bude tvořit drtivou většinu populace a nebude si umět spočítat ani prsty na rukou - a na malé množství velmi chytrých a skvěle vzdělaných jednotlivců, kteří se už na základní nebo střední škole absolutně vymykají svému okolí - děti, co si už v tomhle věku v klidu zakládají firmy, atd.. Ti budou určovat budoucnost, nebo v horším případě - budou makat na davy ostatních - a udřou se z toho k smrti.
Konec druhé světové jsem z první dobré dal květen. Národní parky mi neříkají pane. Máslo je na tom mnohdy jako jiné potraviny: bral bych i 0,2 kg (obchodníci nás ojebáva*í kde se dá). Každopádně zajímavý všeobecný test.
Mimochodem. Chybí vám tam pro přemýšlivé vysoce aktuální otázka. Když v Česku přestanu používat elektromobil, o jakou část jeho předchozí spotřeby sníží produkci uhelné elektrárny, které dnes pokrývají 40 procent naší spotřeby? Pokud odpoví 40 procent, bude to špatně. Správná odpověď je, že o celých 100 procent jeho předchozí spotřeby sníží produkci uhelné elektrárny, protože prioritní čisté skoro bezemisní zdroje jako soláry , větrníky, vodní a jaderné elektrárny nijak svou produkci snižovat nebudou. A tedy reálný důsledek provozu elektromobilů v Česku nebo Polsku je celá jejich spotřeba pokrytá jen spáleným uhlím. Doufám, že i takové podstatné věci své žáky učíte.
@ Ano souhlasím. Tohle je zrovna tak velmi podstatná otázka. A s tím souvisí další otázky pro přemýšlivé studenty. Tedy, jak velká část poplatku za energii z uhelných elektráren jde jako pokuta za emisní povolenky a jestli to má vůbec smysl, když za ně nemá tato země náhradu a když zbývající svět staví uhelné elektrárny dál a na nějaké povolenky vůbec nehledí a samozřejmě je neplatí. A když tím, od koho budeme tu chybějící elektřinu kupovat bude sousední Polsko, které ji bude dodávat zase jen ze svých uhelných elektráren a které si na ně vyjednalo dlouhatánskou výjimku. Takže zase bude ten efekt elektromobilu jen ve spáleném, tentokrát polském, uhlí.
To sa nedá takto brať. K čomu mu je rok kedy bola objavená Amerika? Bolo to tak dávno že to nemá vplyv na dnešok a nájde to v pohode na nete... Možno napríklad chápe na akých princípoch funguje programovanie, no a s tým sa uchytí aj na vysokej... Chápanie je na rozdiel od znalostí (ktoré sa dnes dajú ľahko nájsť) určite kus lepšia schopnosť dnes. A to sa tu až tak netestovalo.
@@danielgago-sk ANI JEDNU odpověď člověk pro běžný život nepotřebuje. A ono je něco, co nejde dnes najít na internetu? Něco, na co vám neodpoví AI? Takže pojďme do toho a udělejme 40 otázek, na které se jich pak rád zeptám. Jestli žák netuší, jak logicky odvodit obsah pravoúhlého trojúhelníka, tak z něj asi programátor nebude. Polovina z nich neumí procenta, tipuji, že programování je o kousek těžší.
Hloupost. Absolutně nesmyslné otázky. Dnes samozřejmě odpovím na drtivou většinu z nich správně. Ale v době kdy jsem vycházel základku s vyznamenáním (pak jsem ještě udělal střední a vysokou) bych z těchle pro mě v té době naprosto nesmyslných otázek neodpověděl nic, co by se netýkalo fyziky a matiky. Takže pokud to děcka dneska nezvládají stejně, tak jsem klidnej. Byl jsem na tom úplně stejně a řekl bych, že pro společnost jsem dnes dost prospěšnej. A ta prospěšnost fakt není v tom, že zrovna tenhle test dávám skoro na maximum. Tehdy bych ho nedal.
Mohu vedet, kolik meli casu na vypracovani? Video jsem si nezastavoval a v takovem pripade jsem mel u nekterych otazek problem odpovedet v "limitu". Radim se do skupiny lidi, ktere vysledek nemile prekvapil. Casto slychavam, ze tzv. "memorovani" je nezadouci. No na druhou stranu, pokud se nemylim, je podstatou kognitivniho mysleni. Nelze spravne vyhodnotit problem a navrhnout reseni jestlize nemam v hlave informace. Jinak receno, mohu neco vymyslet (najit souvislosti) pouze u toho, co "mam v hlave". Zaverem vsak musim rici, ze jsem dosti tezko snasel vyuku ceskeho jazyku a literatury na SS. Patril jsem mezi lidi, co cetbe mnoho casu nevenovali a snazit se zapamatovat tolik autoru a nespocet del bylo utrpeni.
Dobrý den, žáci měli neomezeně času. Což samozřejmě není třeba, když to člověk neví, tak to stejně nevymysli... (trocha času se hodí pro někoho asi na trojúhelník a hranice Slovenska).
Některé otázky bych taky nedal. Např. informace o tom, že nejdelší řekou v ČR je Dyje, je pro mě bezpředmětná. Informace naprosto bez užitku. Navíc, co je mi známo, Dyje protéká na střídačku malým kouskem i přes vnitrozemí Rakouska, takže je otázkou, zda to tak lze čistě pojímat. Navíc je to dáno spíše historickou zvyklostí a konvencí při pojmenování řek. Taky mohla klidně téct Vltava až na hranice s Německem, a Labe být jen přítokem (tedy naopak než to je). Pak by asi nejdelší řekou byla prostě Vltava. U některých otázek mě zase vzal údiv nad nízkou úspěšností. Stejně tak otázka, kdy žil Karel IV. To mimochodem vím, ale jen kvůli tomu, že Lucemburkové jsou moji oblíbení čeští panovníci. Takže než informace o tom, že ve kterém konkrétně století to bylo (polovina 14. století), bych si cenil toho, kdyby žák odpověděl, že to bylo prakticky v době vrcholného středověku, čím se ta doba vyznačovala, a čím je možno definovat konec středověku (objev Ameriky, knihtisk, konečný pád byzantské říše - Konstantinopole). Info jen o tom, že to je prostě 14. století, je v kontextu o ničem.
Ty výsledky musí být fake. Nevěřím tomu, že žák, který má vystudovanou základní školu a ještě k tomu vyznamenání, následně neví, kolik je 20 % z padesáti.
Ldi, kteří zde hodnotí hodně / málo, diví se apod. - tohle jsou v drtivé většině věci, které trénují ne, co žáci umí, ale jak dobře si pamatují. Memorizace je nejnižší forma rozumového nasazení - papouškování se tomu také říká. Je škoda, že na kanálu učitele je to k diskuzi. 80% otázek je dobrých, pokud dostali k vánocům děcka hru desítku, pár procent se vztahuje ke kompetencím, ale furt tu cítím tu propast mezi ZŠ a SŠ, která je tu bohužel proto, že existují státní maturity, které středoškolské učitele tlačí tímhle směrem 😢
@@notmedude kde by to mělo být tedy k diskuzi? Jak byste cvičil paměť vy? Nebo cvičit ji je špatně? Je špatně mít nějaký základní všeobecný přehled? Btw státní maturity vlastně žádné všeobecné znalosti (a tedy memorovani) netestují. V matice jsou logické věci, jenže na tu matiku přes 90 procent žáků nemá. A moc nechápu tu propast - test by dopadl velice podobně i ve 4. ročníku SŠ (protože cílem nebylo je zkoušet ze znalostí SŠ, ale běžných otázek, co mě zrovna napadly).
@@_batman_CZ Cvičit paměť se dá na lecčem. Třeba na hrách, kde si pamatují děcka první a poslední o daném světě či prvcích hry a mohou o tom mluvit do aleluja. Já upřímně nejsem fanda toho, aby se děcka učila diskriminanty a goniometrické funkce - - teď se dívám, už v devítce - no nepřijde vám to jako nafukování osnov? Ty děcka by se mohly tolik zdokonalovat do hloubky v tom, co je baví, kdyby nebylo tolik povinných kravin, které do nich musíme nalít v 5 hodinách týdně. Školu český děcka proklínají snad nejvíce z celé Evropy a já tvrdím, že to není jejich chyba. Na druhou stranu já dle všeho nejsem "normální" učitel. Zrušil bych známky a vykání. Jsem zvyklý ze skauta vést děcka jako starší "bratr" a zažívat úspěchy i bez jedniček.
@@notmedude to by nefungovalo. pokud se o nekterych vecech nenaucite vice tak za par let uz si nevzpomenete ze existuji a co to je ani kde to najdete...
Jsme tak stejně staří,tak pamatujete podobné školství.Dal jsem 30 otázek správně.Před 34lety by to bylo určitě lepší.A je to trefa do černého,školství má teď mnohem menší nároky na žáky.Mám dvě děti ,obě mají vyznamenání a jedničky dostávají za "nic"Nás kantoři dusili mnohem více.Ve třídě maji spolužáky s aistenty .......jestli je to tím??? Ale díky za test,bavilo mě to.
@@jaroslavkrc6289 dřív chodilo 60 procent žáků na ucnak. Dnes už jen 22 procent. Dřív žáci na ZŠ makali, aby se dostali na maturitní obor. Dnes nemusí, berou každého, škol je přebytek. U nás berou i na gymnázium každého. Žádné minimální znalosti. Stačí se přihlásit. Proč se pak snažit.
Absolutně nesmyslné otázky. Dnes samozřejmě odpovím na drtivou většinu z nich správně. Ale v době kdy jsem vycházel základku s vyznamenáním (pak jsem ještě udělal střední a vysokou) bych z těchle pro mě v té době naprosto nesmyslných otázek neodpověděl nic, co by se netýkalo fyziky a matiky. Takže pokud to děcka dneska nezvládají stejně, tak jsem klidnej. Byl jsem na tom úplně stejně a řekl bych, že pro společnost jsem dnes dost prospěšnej. A ta prospěšnost fakt není v tom, že zrovna tenhle test dávám skoro na maximum. Tehdy bych ho nedal.
@@mareksykora779 Trochu se obávám, že pro vás je každá otázka nesmyslná. Možná jste chtěl napsat nedůležité otázky (což je 99,9 % otázek). Ale o tom ten test není, je to test znalostí z těchto konkrétních otázek u jedné skupiny lidí v danou chvíli. Nic víc. Není to žádný oficiální test, ani školní písemka, ani soud zda bude někdo úspěšný v životě. Byla to znalostní soutěž, obdoba např. AZ kvízu apod.
@@_batman_CZ Samozřejmě že existuje obrovské množství otázek pro absolventy základní školy, které mají smysl a které jsou vybrané podle jejich směru zájmu. Však přijímací testy od CERMATu jsou jich plné. Jinak jednoduše: prakticky všechny otázky kolem pamatování si roku vzniku nějakého vynálezu jsou nesmyslné. Když už tak stačí povědomí o nějaké éře či desetiletí. Mnohem důležitější je otázka na podstatu té věci. Tedy třeba, čím vynikal první iPhone proti svým předchůdcům, že má vůbec smysl o něm mluvit jako o průkopníkovi (a pro vás dokonce takovém, že má smysl si pamatovat rok). Mimochodem, dobře informovaný deváťák vám třeba "vyrazí dech" informací, že prvním smartfonem bez klávesnice s dotykovým displejem a aplikacemi nebyl iPhone, ale LG Prada. Křížovkářské znalosti jsou dobré právě tak jen na ty AZ kvízy, ale ne pro uplatnění v zaměstnání.
lze srovnávat pouze v případě, že máte ZŠ ukončenou řekněme před deseti lety. Představte si mne, když je to 45 let... Na druhou stranu jsem se hodně stěhoval, takže některé otázky jsou pro mne vyloženě místní - i tak se stydím 9 jsem jich nedal a je jedno, že důvod byl, že jsem nevěděl o neomezeném časovém limitu a nezastavil jsem si to (pak bych to dal o 4 otázky lépe).
8:40 kdybych napsal ..Mišmaš rostlin a zvířat" tak by mě to bylo uznáno? :D Ty kontinenty jsou trochu zavádějící, zažil jsem i číslo 8. Zajímalo by mě, podle čeho se to bere.. Jinak pro info, mám správně 22/40 otázek. Video jsem si pustil s 0,75 rychlostí, abych stíhal odpovídat. Přiznám se, že nemám paměť na data a významné dny..
Také jsem v mládí párkrát zasel do školy a také mě tam naučili dost hodně potřebných věcí. Ale i hodně věcí nepotřebných. Také dost věcí naprosto mylných..... Gagarin nebyl první kosmonaut, Brutus nebyl Césarův syn, Custer nebyl generál, králík není hlodavec.
Zajímavé. Nikdy jsem ve škole neslyšel o tom, že by Brutus měl být Césarův syn, o Casterovi ani o hlodavcovitosti králíka. To se vyskytuje ve filmech a písničkách, ale ne ve škole. Učili jsme se o Gagarinovi, ale to bezpochyby byl první kosmonaut.
@@vr_proc4125 Asi jsem měl štěstí na dějepisáře, že jsme probírali antické dějiny i americkou občanskou válku. A v zoologii nás učili, že králík je hlodavec. A Gagarin,to je největší podvod v dějinách letectví. Byl první to první člověk ve vesmíru (a pro mě opravdu hrdina), ale titul kosmonaut mu neměl být přiznán. Dvě že tří podmínek k tomuto titulu nesplnil. 1. Nedokončil celý oblet Země 2. Nepřistál ve své lodi, ale katapultoval se. To tenkrát nemohl nikdo zkontrolovat, tak mu to přiznali. Pro mě je první astronaut/kosmonaut John Glenn
@@vr_proc4125 Zřejmě jsem měl štěstí na dějepisáře, že nás učil antické dějiny i americkou občanskou válku. V zoologii nás bohužel učili, že králík je hlodavec. A pokud jde o Gagarina, jemu neměl být přiznán titul kosmonaut. Byl to první člověk ve vesmíru (a pro mě vždy velký hrdina), nesplnil totiž dvě ze tří podmínek: 1. Nedokončil celý oblet Země 2. Nepřistál ve své lodi, ale katapultoval se. Na toto on samozřejmě neměl vliv. Tehdy nikdo neměl možnost to zkontrolovat, a tak mu to přiznali. Pro mě je první astronaut/kosmonaut John Glenn.
Měl jsem asi štěstí na dějepisáře, že jsme probírali antické dějiny i americkou občanskou válku. To, že je králík hlodavec, nás bohužel v zoologii opravdu učili. A ten Gagarin? On byl první člověk ve vesmíru ( a pro mě opravdu hrdina), ale neměl být uznán jako kosmonaut. On je v tom nevinně, nemohl to ovlivnit, ale nesplnil dvě ze tří podmínek: 1. Nedokončil celý oblet Země 2. Nepřistál ve své lodi, ale katapultoval se. Nebyla možnost to zkontrolovat, tak mu to přiznali. Pro mě je první astronaut/kosmonaut John Glenn.
Nevěděl jsem akorát Antotnína Dvořáka a největší řeku na Moravě, jinak vše s přehledem .. Jsem ročník 85, školu jsem prolezl na 4ky, protože jsem do ní skoro nechodil :)
Ano, nemluvím spisovně, je to kanál pro diváky, kterým to nevadí. Respektuji vaše malé písmeno na začátku věty, typograficky nesmyslný počet vykřičníků a neexistující čtyř tečku (správně trojtečka a před ní mezera). Ale mě to opravdu nevadí, že si píšete, jak chcete.
To se jako opravdu na škole učí,kdy vyšel první iphone?...to fakt budou děti v životě hodně potřebovat ;-) A to jsem si myslel,že ty nesmysly co nosí moje dcera domů nemůžou být horší,...jestli je tohle naše budoucnost,tak začnu víc šetřit na důchod :-D
Koukám že žijete v představě, že si nemusíte šetřit na důchod... Pokud ho v 69 letech dostanete, tak bude ve výši cca 20 procent průměrného platu. Na víc rozhodně nebude! Takže ano, šetřete si v každém případě. (test byl součástí adaptačního víkendu, motivací byla cena, v pořádku?)
@@_batman_CZ no pokud budu mít sílu,tak se uživím,pak se můžu odstěhovat nebo jít pod drn,svoje daně nebudu moci nikdy ani z poloviny vyčerpat ;-) Ale tato generace co má obě ruce levé to bude mít po zhroucení všech pseudo povolání těžké,...dost mě to připomíná "Studujeme za školou",za bezmála 90 let se na tom nic nezměnilo,...každý chce 100 měsičně za nicnedělání,což by se dalo pochopit,ale je rozdíl nic nedělat a nic neumět :-)
@@_batman_CZ setrit na duchod je naprosto k nicemu pokud nebude fungovat ekonomika a nebude tu dost lidi kteri by ty duchodce uzivili... stacily 3 roky inflace a vsichni jsme prisli o 40 procent uspor... za 1 milion z 89 ( s tim se dalo vyzit z uroku) dnes nekoupite ani bydleni..
Otázka bude s tím vůle něco dělat do budoucna? Kdo je za to zodpovědný? Ministerstvo školství? Ministr školství? Nebo je problém jen v nás lidech době.. AI .. vidím že to je problém hodně široký napříč obory. Pokud má být 40% vysokoškoláků podle EU tak to bude veselý 😅 úpadek civilizace😢 😢 anebo to je záměr elit potřebují aby byli lidi hloupější a povolnější..
Na to že to bylo formou testu se mi zdají ty výsledky slabé a docela by mě zajímalo jak by to dopadlo kdyby odpovídali jak čistě z paměti bez možnosti tipování.
@@VladislavMalinek to nebyl test abcd, vše byly otevřené odpovědi. Ttipovat se dalo ve smyslu, že zkusí napsat nějaký sloh a třeba se trefí... Mysel bych dat negativní body, aby psali jen to, co určitě ví...
@@ivokrejci6716 a proto ten kveten neberu špatně. Ta otázka je o přemýšlení. A ano, je to takový chytak. 60.leta jsem ale už neuznával. I když pro toho jednoho Japonce skončila až o 35 let puzdeji..
Šel jsem po chodbě na VCHŠT,hlouček profesorů si stěžovali na studenty.uź mě to nebaví učit trojčlenku.Druhý ho profesor ho vzal kolem ramen a řîká,já se. nestačîm divit kde všude se píše tvrdé y .
@@ivokrejci6716 Osminka je polovina celého másla. Pamatuji si, že v obchodě (80. léta) se osminky "vyráběly" rozříznutím celého másla nožem. Na tu odkrytou část se pak přilepil malý kousek balícího papíru.
Otázka o ajfounu je stejně potřebná pro život jako vědět, kdy zkrachovala Nokia. Ještě chybí otázka, kolik máme pohlaví a budeme jako hasiči v LA, kterým velí lesba. Otázky jistě vymyslel současný tzv. učitel. Zažil jsem několik Učitelů s velkým U. Ti dnešní jsou spíš ostudou tohoto kdysi respektovanému stavu, o učitelkách raději nemluvím. Stále vyřvávají, jak málo jsou finančně oceněni, já to podle výsledků, co naučí žáky, vidím přesně naopak. Za to, co předvádějí, jsou přepláceni. Ostatně to, co studeníci předvedli, je vizitka učitelů a ti by podle toho měli být hodnoceni. Většina by skončila na životním minimu... V dnešní době ani přehršel titulů před a za jménem neznamená, že dotyčný nemá v hlavě na*ráno. Viz Nutella.
@@BZE-dt6di dobry den, byla to znalostní soutěž mimo školu o ceny. Něco jako když jdou dnes lidé na hospodsky kvíz. Mimochodem pro život nepotřebujete žádnou z těch odpovědí. Add učitelé: obávám se, že ti původní učitelé by za stavu dnešní absence autority ve školství raději ani neučili.
Největší řeka na Moravě? Zavádějící otázka. Velikost je brána na průtok v m3? Průměrnou šířku koryta?? Či délku toku?? I některé další otázky nejsou jednoznačně položeny.
@@_batman_CZ Ani mne ta otázka nesedí. Naozaj, "největší" môže byť z rôznych hľadísk. A pokiaľ teda beriete "průtok", tak wikipedie uvádza pri rieke Dyje "průměrný průtok 43,9 m³/s" a pri rieke Morave "120,0 m³/s". Je 44 viac ako 120? A ak by bola Dyje větší ako Morava, tak by sa Morava vlievala do Dyje a nie naopak.
@@MarianVojtko-mariasoft souhlasím, že se tohle dá rozhodně napadnout. Ale není to maturitní test, nikdo za to známku žádnou nedostal. Bohužel, což mě mrzí více, o té otázce ani nikdo nediskutoval jako vy.
Jestli to jsou lepší žáci, jak musí být blbý ty ostatní. Vy je ještě obhajujete slovy , že to pro ně není lehká otázka. Mám 64 let , udělala jsem na 84 procent.. Mám střední školu. Co je ve škole učí. To chtějí jít studovat vysokou školu?
Nepočítal jsem to, ale určitě jsem věděl o dost více odpovědí než ti žáci, což mě tedy překvapilo. Na druhou stranu jsou ty znalosti celkem k ničemu. Byl bych pro, aby se na základních školách učili (mimo jiné) věci jako: kritické myšlení, jak pracovat se svými emocemi, jak se "pohybovat" v mezilidských vztazích......... Podle mě by to bylo pro společnost daleko užitečnější, než vědět kdy žil Karel IV nebo co je nukleon.
@@martinkuba6476 vztahy nezvládají ani profesionální psychologové, takže to asi nepůjde.. Znalosti cvičí paměť, to je hlavní důvod. Práce s emocemi.. Dnes učitel nemůže občas ani říct žákovi co udělal špatně, aby ho to nerozhodilo... Kritické myšlení... Jedna z definice je "udělat si názor na základě vlastních vědomosti..." ale kde je pak vezme, když ne učením... Není to tak snadné, ani ty nejlepší země na světě to nedělají jinak no... Osobně nesouhlasím s řadou věcí, ale ono do života toho zase tolik naučit nejde. Ty zkušenosti se bohužel musejí zažít... No a někdo se pak rozvede i 3x...
@@_batman_CZ Profesionálních psychologů jsem poznal několik a "no comment". Že znalosti cvičí paměť to je pravda a jaksi jsem to opomněl. Práce s emocemi je základ a právě proto, že učitel někdy ani nemůže říct žákovi co udělal špatně aniž by ho to rozhodilo je jasný ukazatel toho jak je potřebné se ji učit. Neříkám, že je to jednoduché, to vůbec ne. Napřed se ji musíme naučit my dospělí a pak to teprve můžeme učit děti. Ale představte si jaká by to byla obrovská výhoda do života, kdyby člověk při vstupu do dospělosti měl již v tomto ohledu alespoň nějaké základy na kterých by pak mohl dál stavět. Od jednoho moudrého člověka jsem slyšel, že by měl někdo založit školu, kde se člověk bude učit zacházet s emocemi, protože v životě není nic důležitějšího a já s ním v tomto souhlasím. Ono, kdyby lidé uměl zacházet se svými emocemi i mezilidské vztahy by byli úplně jiné a když se třeba podívám na svůj život tak největší vliv na něj nemělo to co jsem se naučil ve škole, ale právě emoce a mezilidské vztahy. Každopádně přeji, ať se vám na dráze učitele daří co nejlépe a když se vám povede žákům předat do života i něco víc než jen to co je v osnovách pak si můžete říct, že to mělo smysl :-)
To máte z té moderní progresivní výuky, kde hlavně nemají žáci zbytečně "memorovat"... I když některé otázky netusím ani dnes (viz hrozně důležitá informce kolik máme zrovna národních parků, nebo kdy vyšel první iphone...) Btw nás učili že kontinentů je pět. Víc je světadílů a ještě víc kontinentálních desek.
Asi vás zklamu, to není žádný oficiální školní test, byla to znalostní soutěž o ceny mimo výuku. Národní parky nicméně proto, že to patří do zaměření školy (stejně jako biodiverzita a elektrárny). Stejný test dělali nedávno i diváci tohoto kanálu a mým cílem je porovnání znalostí lidí různého věku. Zkrátka celé je to pojato spíše jako takový "hospodský" kvíz, AZ kvíz apod.
Teď jsem rád, že těch osm roků základky jsem dělal za komunistů. Tohle vysvětluje omezenost dnešních maturantů, kdy marně přemýšlím, jak může mít maturu člověk, který plave v základním vzdělání.
@@vaclavzelenka6486 protože ubylo spousta dětí v populaci, polovina z těch co chodila na ucnak teď maturuje.. A je třeba ubrat, aby to zvládli. Bohuzel. A bude hůř, EU chce aby přes 40 procent lidí mělo vysokou. Asi je jasné, jak se to zařídí.
@@_batman_CZ Hold přibyde lidí s toaletním papírem, chytřejší nebudou ani s 3 tituly. Toď učel EU, hromada rádoby vzdělaných, kteří budou do všeho kecat, aniž by něco uměli a znali. Mě už dobrých 15 let papírové vzdělání nezajímá, zkušenost praví, čím víc mi před nosem mává papírem s dosaženým vzděláním, tím větší tele. abs. ekonomky a problem s procentama, nebo spočítáním nákladů. Čest vyjímkám, ale to je 1:50 navíc bývají výrazně skromnější.
@@_batman_CZ Bohužel lidé chytřejší než před 30 lety nejsou, jen se degradovalo vzdělání.. A nejhůř jsou na tom učňovské obory. Za socializmu mělo VŠ +- 5% lidí maturitu 20%, dnes se uvádí V ČR 27 % mužů a 43 % žen ve věku 25-34 let s VŠ, což je prý málo a průměr zemí OECD má 41 % v případě mužů a 54 % v případě žen. Už nevím co to bylo za ministryni co mluvila o tom, že se u nás 80% populačního ročníku hlásí na VŠ...
Čože maturu, ale vysokú školu 🤦
Pěkný, velmi pěkný pestrý výběr otázke, opravdu jsem překvapen, že ty čísla jsou tak nízká.
Já se ani nedivím, že
,,ty čísla jsou tak nízká "
Tak to ma prekvapilo. Na to, že by to mali byť lepší žiaci, dokonca s vyznamením som čakal lepší výsledok. Ale zase neviem to objektívne posúdiť, lebo nepoznám osnovy a čo všetko je predmetom výuky. Tu mi chýba Váš názor. Vychádzam z toho, že máte vedomosť o tom, čo by žiaci mali vedieť.
Můj názor: VŠE jde najít na internetu, téměř VŠE udělá AI lépe než člověk (časem to bude rozhodně vše). Potřeboval jsem za poslední rok cokoliv z toho testu? Ne, NIC jsem nepotřeboval! Takže co se učit ve škole? Říkáte - praktické věci? A KOLIK jich za běžný týden vy sami potřebujete? Dojít nakoupit? Nastoupit do vlaku? Pustit pračku? Nastavit budík na mobilu? Jo už vím... pomoci dítěti s úkoly, u kterých využijete slovní druhy a zjednodušování zlomku. Máme tu problém, že většina lidí pro život nepotřebuje opravdu skoro nic? K čemu tedy dlouhé roky školy jsou? Čekání až vám bude 18? Procvičování paměti? Sociální vztahy? Dodržování pravidel? To je otázka na ministra školství jakékoliv země. (raději dopisu, že začátek je ironie. Procvičování paměti Je důležité, ať se to lidem líbí, nebo ne. Bez základních znalostí nemohu navazovat, hodnotit, chápat složitější atd.)
@@_batman_CZ Ano souhlasím - hezká a smutná ironie - také mne napadlo že … samozřejmě je lepší „vše umět najít v telefonu“ než to vědět. Je třeba mít v hlavě prázdno, aby tam bylo místo na důležité věci... jako třeba… kde je bankomat. Vlastně to také najde mobil. Vlastně není třeba vědět ani to, že voda je horká a o kamna se lze spálit, protože to se také najde na internetu... trochu přeháním... , to zde v diskuzi kde kdo - osobně jsem potřeboval jen obsah toho trojúhleníku, hektar a napětí v síti a něco málo okolo atomu (nic z toho, co jsem potřeboval ale není podstatné). Obecně jsou na scéně dva názory na to, co vědět a co učit. Jeden, který „prosazuje“ - není třeba moc vědět a vše najde AI a důležitá je jen schopnost logicky odvodit, kde co najdu (pomiňme. že bez zkušeností a bez základních nebo všeobecných vědomostí se někdy těžko hledá - pro tuto chvíli to není důležité). Druhý názor - je třeba umět si krátkodobě zapamatovat co nejvíce a dlouhodobě alespoň 20% toho, co se naučíme (pomiňme, že zbude max 10%)... a to z toho důvodu, že učení a memorování nazpaměť ve skutečnosti trénuje mozek více, než je ochotná skupina hájící první názor přiznat. Vzhledem k tomu, kam spěje současná výuka - tedy spíše k tomu prvnímu názoru - tak asi nebude možnost porovnat, který způsob je ten lepší. Do historie se lidé, kteří rozhodují, moc dívat nechtějí a skutečnost, že největší mozky daleké minulosti neměli počítače a jejich mozky byly větší než naše asi dnes nikoho neovlivní. Osobně si myslím, že přehnaně lpět pouze na schopnosti vyhledat cokoli na internetu, je cesta do pekel a cesta k tomu, abychom na vše měli návody na tisíc stran, co všechno se s nějakým strojem nebo přístrojem dělat nesmí (pokus o smutný vtip).
@@_batman_CZ Tohle je trochu jako říct "na co potřebuju otvírat oči, když i slepí v civilizaci běžně fungují". Jasně, nepotřebujete to. Můžete chodit jako slepý.
Známky v dnešnej dobe väčšinou neodrážajú reálne vedomosti žiakov. Učitelia sú nútení žiakom prilepšovať, ak nechcú mať problémy s ich rodičmi a následne s vedením školy. Jednotka dnes už skoro nič neznamená; bežne ju mávajú aj žiaci, ktorých vedomosti sú na 3 - 4. Vyskúšal som si učenie v dnešnej dobe a viem, o čom hovorím. Bol som vyhodený za to, že som známkoval spravodlivo.
Čo sa týka týchto otázok, niektoré podľa mňa nie sú na mieste (napr. tá, kedy bol vyrobený prvý iPhone - to sa ani neučí, ani to vedieť k životu vôbec netreba; nie každý musí mať ako koníčka mobil), ale väčšinu z nich by vedieť mali. O IQ nášho národa najlepšie vypovedajú otázky, koľko je 20 % z 50 a aká je pravdepodobnosť, že pri hode kockou padne párne číslo. Pokiaľ takúto jednoduchú vec vedelo len 58 - 60 % opýtaných, znamená to, že máme v populácii min. 40 - 42 % de bilov.
To je absolutní zoufalství ❗❗❗
S takovými "znalostmi" by v době mé docházky na ZDŠ ji sotva někdo úspěšně absolvoval, natož, aby měl vyznamenání a mohl vůbec uvažovat o nějaké střední škole.
Evidentně další oblast z našeho "úspěšného" vývoje od roku 1990. 😢
Z které zvláštní školy ti žáci byli?
Možná je i otázkou, zda řadu věcí nemají vědět i z běžného života mimo školu. Asi nezměříme, jaký vliv mají sociální sítě, že dříve více lidí četlo časopisy, chodili ven, povídali si atd.
Proč mi ta otázka připadá pejorativní?
@@ivokrejci6716 někdy napoví jméno uživatele, jak se staví ke světu
Dnes už jsou zvláštní všechny školy v ČR ❗
Jestli ty procenta jsou pravda, tak mi ty znalosti přijdou dost příšerné...
@@Afro470 jsou pravda. Ale pravda také je, že v Praze by to dopadlo o něco lépe (tam jsou papírově v průměru nejlepší žáci).
Paní učitelka vyvolává deti,aby vytvořily větu na slovo ananas.
Přihlásí se Anička a říká: Ananas je chutné ovoce.
,,To bylo dobré Aničko má ještě nekdo nejaký nápad?
Prihlásí se Pepíček a říká: Táta odjel na dovolenou a na nás se vykašlal.
Do nedávna jsem na ZŠ učil. Už jsem kuli tomu raději zapomněl i velkou násobilku, děti si pletou početní operace, 6:2 vychází jak kdy... 8, 12, 4, ale i 7 či 6,2. Pak je lepší velkou násobilku raději také rychle zapomenout. Nicméně pět Vašich otázek jsem také nedal. IPhone, Dyji, LOH, elektrárny a bohužel Klínovec. Uvádím v pořadí jak moc stydím. Nejmíň za IPhone, ten jsem nikdy z blízka neviděl, ani ho nikdo kolem mě neměl.
Jestli je větší Dyje nebo Morava je napadnutelné, uznávám. Ač teoreticky by to vždy měla být ta řeka po soutoku, ale... Olympiáda už pro mě také nemá to kouzlo jako kdysi, elektrárny a Krušné hory jsou spíše znalosti pro ty místní, také bych jinak neznal. Ať se daří.
Za mě smutné zjištění. Jak jsou na tom potom ti bez vyznamenání?
@@sedrikovic pravda je taková, že nakonec odmaturují také
@@_batman_CZ a to je to zlepšení školství - to potkalo i "Anglii" - zřekli se elitářství a najednou nemají elity - jak je to možné? Pokud nenechám jít lepšího vpřed bude lidstvo jako stádo, kdy je stádo tak rychlé, jak rychlý je ten nejpomalejší.
@@romankudrlik8805 všichni víme, jaká země má ve vzdělání nejlepší výsledky. A také v ekonomice... no dobrá, na olympiádě byla druhá...
Tragédie. Mě je 73 a dal jsem jich 35. A to mám taky jen střední školu. Některé otázky , které by podle mě měli žáci s vyznamenáním vědět všichni, vědělo nějakých 10%.
Tak já se dostal na 24 správných odpovědí. Tudiž 60 procent. Muž 36let, řemeslník.
Čo to skúsiť v Parlamente ? Alebo v EU parlamente ?
Přesně. Taková "rektorka" Nerudová by nedala nic.
@@mareksykora779 proč myslíš?
Zásadním problémem je významná převaha povrchního ("intuitivního") myšlení oproti hloubkovému myšlení. Resp. vůlí věnovat úsilí k dosažení správného výsledku. Což je koneckonců opět zapříčiněno sociálními sítěmi a rychlým konzumováním obsahu.
@@krecekist ano, žáci nemají zájem přemýšlet... Raději se nauci zpaměti definice. Samozřejmě krátké... :/ Nekonečný boj každý den...
Dobrý den, pořád mi vrtá hlavou ta největší řeka na Moravě. Kdybych takovou otázku dostal, nejvic času by mě zabralo přemýšlení, co tím "největší" autor otázky myslel. Byl to největší průtok, vzdálenost od břehu ke břehu, plocha toku atd. Nicméně děkuji za inspiraci na malý kvíz.
@@tomasdrtina4554 v takovém případě bych to jako zak rozepsal ve smyslu: největší je Dyje, nejdelší je Morava. Ale pravda, také správně tusite, že velikost řeky se určuje prutokem (objemem vody za sekundu) a ne širkou/prurezem koryta nebo délkou toku. Reálně většina napsala Morava, protože jinou řeku na Morave vlastně neznají no... :/
Děkuji za odpověď. Nemůžu nikde dohledat, že by měla řeka Dyje větší průměrný průtok než řeka Morava.
@ Souhlasím, že by se ta otázka dala napadnout a absolutně nemám problém uznat, že není jednoznačná (průtok v jaké době? před 500 lety? A jak to tehdy měřili? Nemá se ostatně Labe jmenovat Vltava?) Pár lidí tady má nicméně pocit, že jde o nějaký oficiální test školství, jenže on je to takový spíše "hospodský kvíz". Byla to soutěž, nebyly z toho známky. Já jen v dobrém dal dohromady pár otázek, na stejné odpověděli lidé tady na kanále, mělo jít o srovnání a o zábavu. Žáka jako vy bych bral hned, ať klidně nemám pravdu, ať se diskutuje...
@@_batman_CZ Morava má prý 120 kubíků a Dyje 43.9 kubíků, tak nechápu, jak může být Dyje větší?
Mělo zaznít, kolik času měli na odpověď. Já jich věděl něco přes 30, Dvořáka, Klínovec, parky a iPhone jsem nevěděl, kontinenty jsem si nestihl vypočítat a intuitivně jsem dal 5. Biodiverzitu jsem si zodpověděl přírodní bohatství, paleontologii jako vykopávky z pravěku, což by asi neprošlo, ale je to spíš jen špatná definice, než že bych nevěděl, jen jsem v té rychlosti nenalezl přesnější slova. Jo a Karel IV vím, že 1357 založil svůj most, ale než si odvodím, co je to za století, tak už to bylo řečeno. Za mě děti nemají být chodící encyklopedie a ve škole by se měly spíše učit myslet. Na druhou stranu, oborné termíny jako nukleon by měly znát. Správná odpověď na foton je ale nejmenší kvantum energie elektromagnetického záření. Nazývat ho částicí považuji za nepřesné až zavádějící.
Žáci měli neomezeně času, otázky měli vytištěné na papíru. Vykopávky bych uznal. Stejně jako dnes učitel uznává hodně odpovědí, které se blíží té správné. Chodící encyklopedie opravdu nejsou a ani se o to tento test nesnažil. A učit žáky "myslet" je dnes celkem problém, protože to je to poslední, co by chtěli...
Mimochodem, Evropa není kontinent, teď jsem si to ověřil.
@@petrmachcz pak půjdete na Wikipedii a dozvíte se, že přeci ani ta Afrika není oddělená od Asie! A ona je to vlastně pravda, takže...
Řeknu to drsně, ale upřímně. Tahle líná, negramotná sebranka má jít co nevidět do práce a chtít za něco peníze? Tohle není totiž vůbec o tom, co člověk v životě využije nebo ne, svědčí to o totálním nezájmu o elementární věci okolo - a o pohodlnosti, s nulovým kritickým myšlením.
Dlouho jsem si to nechtěl přiznat, ale je to vina přesně té generace, která tyhle odpovědi do puntíku zná - a která tyhle děti vychovala. S těmihle výsledky bych svého času i na základní škole letěl jak smradlavý hadr - rovnou do pomocné školy. Omlouvám se za emoce, ale hodně mě to rozhodilo, protože to potvrzuje to, co vnímám už delší dobu a stále se ten stav vzdělání mládeže zhoršuje. Budoucí svět bude rozdělený na totálně hloupou lúzu, která bude tvořit drtivou většinu populace a nebude si umět spočítat ani prsty na rukou - a na malé množství velmi chytrých a skvěle vzdělaných jednotlivců, kteří se už na základní nebo střední škole absolutně vymykají svému okolí - děti, co si už v tomhle věku v klidu zakládají firmy, atd.. Ti budou určovat budoucnost, nebo v horším případě - budou makat na davy ostatních - a udřou se z toho k smrti.
Musím říci, že teď vím o mnoho víc, než v prvním ročníku. Zeměpis a dějepis mě tenkrát nebavil. Procenta, sčítání, odčítání a násobení jsem uměl vždy
Zdravim, nevěděl jsem OH a iphone, takže mohu nastoupit na vaši školu, jsem ročník 1941.
Konec druhé světové jsem z první dobré dal květen. Národní parky mi neříkají pane. Máslo je na tom mnohdy jako jiné potraviny: bral bych i 0,2 kg (obchodníci nás ojebáva*í kde se dá).
Každopádně zajímavý všeobecný test.
Je to tak, uznával jsem i 0,2 kg :) Časem bude máslo tak drahé, že to nebude ani vadit, to nevědět ;)
Aneb se vracíme k pověstné osmince;-)
Kolik máme pohlaví ?
Mimochodem. Chybí vám tam pro přemýšlivé vysoce aktuální otázka. Když v Česku přestanu používat elektromobil, o jakou část jeho předchozí spotřeby sníží produkci uhelné elektrárny, které dnes pokrývají 40 procent naší spotřeby? Pokud odpoví 40 procent, bude to špatně. Správná odpověď je, že o celých 100 procent jeho předchozí spotřeby sníží produkci uhelné elektrárny, protože prioritní čisté skoro bezemisní zdroje jako soláry , větrníky, vodní a jaderné elektrárny nijak svou produkci snižovat nebudou. A tedy reálný důsledek provozu elektromobilů v Česku nebo Polsku je celá jejich spotřeba pokrytá jen spáleným uhlím. Doufám, že i takové podstatné věci své žáky učíte.
@@mareksykora779 mě osobě spíše trápí, čím se bude vytapet třetina domu v ČR, když je vypneme... (myšleno teplovody) :/
@ Ano souhlasím. Tohle je zrovna tak velmi podstatná otázka. A s tím souvisí další otázky pro přemýšlivé studenty. Tedy, jak velká část poplatku za energii z uhelných elektráren jde jako pokuta za emisní povolenky a jestli to má vůbec smysl, když za ně nemá tato země náhradu a když zbývající svět staví uhelné elektrárny dál a na nějaké povolenky vůbec nehledí a samozřejmě je neplatí. A když tím, od koho budeme tu chybějící elektřinu kupovat bude sousední Polsko, které ji bude dodávat zase jen ze svých uhelných elektráren a které si na ně vyjednalo dlouhatánskou výjimku. Takže zase bude ten efekt elektromobilu jen ve spáleném, tentokrát polském, uhlí.
Věděl jsem kolem 60% odpovědí. Je mi 41 let. Za mě bych žáky, co měli pod 50% v žádném případě nepřijal na SŠ.
To sa nedá takto brať. K čomu mu je rok kedy bola objavená Amerika? Bolo to tak dávno že to nemá vplyv na dnešok a nájde to v pohode na nete... Možno napríklad chápe na akých princípoch funguje programovanie, no a s tým sa uchytí aj na vysokej... Chápanie je na rozdiel od znalostí (ktoré sa dnes dajú ľahko nájsť) určite kus lepšia schopnosť dnes. A to sa tu až tak netestovalo.
@@danielgago-sk ANI JEDNU odpověď člověk pro běžný život nepotřebuje. A ono je něco, co nejde dnes najít na internetu? Něco, na co vám neodpoví AI? Takže pojďme do toho a udělejme 40 otázek, na které se jich pak rád zeptám. Jestli žák netuší, jak logicky odvodit obsah pravoúhlého trojúhelníka, tak z něj asi programátor nebude. Polovina z nich neumí procenta, tipuji, že programování je o kousek těžší.
Hloupost. Absolutně nesmyslné otázky. Dnes samozřejmě odpovím na drtivou většinu z nich správně. Ale v době kdy jsem vycházel základku s vyznamenáním (pak jsem ještě udělal střední a vysokou) bych z těchle pro mě v té době naprosto nesmyslných otázek neodpověděl nic, co by se netýkalo fyziky a matiky. Takže pokud to děcka dneska nezvládají stejně, tak jsem klidnej. Byl jsem na tom úplně stejně a řekl bych, že pro společnost jsem dnes dost prospěšnej. A ta prospěšnost fakt není v tom, že zrovna tenhle test dávám skoro na maximum. Tehdy bych ho nedal.
Mohu vedet, kolik meli casu na vypracovani? Video jsem si nezastavoval a v takovem pripade jsem mel u nekterych otazek problem odpovedet v "limitu". Radim se do skupiny lidi, ktere vysledek nemile prekvapil. Casto slychavam, ze tzv. "memorovani" je nezadouci. No na druhou stranu, pokud se nemylim, je podstatou kognitivniho mysleni. Nelze spravne vyhodnotit problem a navrhnout reseni jestlize nemam v hlave informace. Jinak receno, mohu neco vymyslet (najit souvislosti) pouze u toho, co "mam v hlave". Zaverem vsak musim rici, ze jsem dosti tezko snasel vyuku ceskeho jazyku a literatury na SS. Patril jsem mezi lidi, co cetbe mnoho casu nevenovali a snazit se zapamatovat tolik autoru a nespocet del bylo utrpeni.
Dobrý den, žáci měli neomezeně času. Což samozřejmě není třeba, když to člověk neví, tak to stejně nevymysli... (trocha času se hodí pro někoho asi na trojúhelník a hranice Slovenska).
No já vždy četl rád, ale nikdy jsem nečetl to co nám zrovna vnucovali ve škole...
Některé otázky bych taky nedal. Např. informace o tom, že nejdelší řekou v ČR je Dyje, je pro mě bezpředmětná. Informace naprosto bez užitku. Navíc, co je mi známo, Dyje protéká na střídačku malým kouskem i přes vnitrozemí Rakouska, takže je otázkou, zda to tak lze čistě pojímat. Navíc je to dáno spíše historickou zvyklostí a konvencí při pojmenování řek. Taky mohla klidně téct Vltava až na hranice s Německem, a Labe být jen přítokem (tedy naopak než to je). Pak by asi nejdelší řekou byla prostě Vltava. U některých otázek mě zase vzal údiv nad nízkou úspěšností. Stejně tak otázka, kdy žil Karel IV. To mimochodem vím, ale jen kvůli tomu, že Lucemburkové jsou moji oblíbení čeští panovníci. Takže než informace o tom, že ve kterém konkrétně století to bylo (polovina 14. století), bych si cenil toho, kdyby žák odpověděl, že to bylo prakticky v době vrcholného středověku, čím se ta doba vyznačovala, a čím je možno definovat konec středověku (objev Ameriky, knihtisk, konečný pád byzantské říše - Konstantinopole). Info jen o tom, že to je prostě 14. století, je v kontextu o ničem.
Prosím přečíst si znovu zadání té otázky :) Nešlo o ČR a nešlo ani o délku ;)
@@_batman_CZ Ano, pochopení podstaty otázky, to byla asi taky část problému testu... :) Ještě že tam nebyla nejdelší řeka Slezska.
@@minduton žáci obecně zadání nečtou, ačkoliv ho udělám krátké :/ Chápu, že na IG a TT moc textů není...
Nejsem všeználek a pár otázek jsem taky nedal. První iphone do toho nepočítám. Tohle je ale, podle mne, naprosto tristní.
Ty výsledky musí být fake. Nevěřím tomu, že žák, který má vystudovanou základní školu a ještě k tomu vyznamenání, následně neví, kolik je 20 % z padesáti.
Je to ze tří krajů, několik desítek škol.
Ldi, kteří zde hodnotí hodně / málo, diví se apod. - tohle jsou v drtivé většině věci, které trénují ne, co žáci umí, ale jak dobře si pamatují. Memorizace je nejnižší forma rozumového nasazení - papouškování se tomu také říká. Je škoda, že na kanálu učitele je to k diskuzi. 80% otázek je dobrých, pokud dostali k vánocům děcka hru desítku, pár procent se vztahuje ke kompetencím, ale furt tu cítím tu propast mezi ZŠ a SŠ, která je tu bohužel proto, že existují státní maturity, které středoškolské učitele tlačí tímhle směrem 😢
@@notmedude kde by to mělo být tedy k diskuzi? Jak byste cvičil paměť vy? Nebo cvičit ji je špatně? Je špatně mít nějaký základní všeobecný přehled? Btw státní maturity vlastně žádné všeobecné znalosti (a tedy memorovani) netestují. V matice jsou logické věci, jenže na tu matiku přes 90 procent žáků nemá. A moc nechápu tu propast - test by dopadl velice podobně i ve 4. ročníku SŠ (protože cílem nebylo je zkoušet ze znalostí SŠ, ale běžných otázek, co mě zrovna napadly).
@@_batman_CZ Cvičit paměť se dá na lecčem. Třeba na hrách, kde si pamatují děcka první a poslední o daném světě či prvcích hry a mohou o tom mluvit do aleluja. Já upřímně nejsem fanda toho, aby se děcka učila diskriminanty a goniometrické funkce - - teď se dívám, už v devítce - no nepřijde vám to jako nafukování osnov? Ty děcka by se mohly tolik zdokonalovat do hloubky v tom, co je baví, kdyby nebylo tolik povinných kravin, které do nich musíme nalít v 5 hodinách týdně. Školu český děcka proklínají snad nejvíce z celé Evropy a já tvrdím, že to není jejich chyba. Na druhou stranu já dle všeho nejsem "normální" učitel. Zrušil bych známky a vykání. Jsem zvyklý ze skauta vést děcka jako starší "bratr" a zažívat úspěchy i bez jedniček.
@@notmedude to by nefungovalo. pokud se o nekterych vecech nenaucite vice tak za par let uz si nevzpomenete ze existuji a co to je ani kde to najdete...
@ člověk nezapomíná věci, které běžně potřebuje. A na ty méně časté je tady jen celý internet a AI.
Jsme tak stejně staří,tak pamatujete podobné školství.Dal jsem 30 otázek správně.Před 34lety by to bylo určitě lepší.A je to trefa do černého,školství má teď mnohem menší nároky na žáky.Mám dvě děti ,obě mají vyznamenání a jedničky dostávají za "nic"Nás kantoři dusili mnohem více.Ve třídě maji spolužáky s aistenty .......jestli je to tím???
Ale díky za test,bavilo mě to.
@@jaroslavkrc6289 dřív chodilo 60 procent žáků na ucnak. Dnes už jen 22 procent. Dřív žáci na ZŠ makali, aby se dostali na maturitní obor. Dnes nemusí, berou každého, škol je přebytek. U nás berou i na gymnázium každého. Žádné minimální znalosti. Stačí se přihlásit. Proč se pak snažit.
Dnes se děti učí spoustu dalších věcí.
Můj syn je aktuálně taky v 9, tak má program na odpoledne. Jsem zvědav :)
Dobré asi říci, že výsledek je od žáků UL kraje. Což je slabý kraj, v Praze by to mělo být lepší... Ne o parník, ale mělo.
@@_batman_CZ Jsme ze stejného kraje, výsledky budou podobné řekl bych.
Absolutně nesmyslné otázky. Dnes samozřejmě odpovím na drtivou většinu z nich správně. Ale v době kdy jsem vycházel základku s vyznamenáním (pak jsem ještě udělal střední a vysokou) bych z těchle pro mě v té době naprosto nesmyslných otázek neodpověděl nic, co by se netýkalo fyziky a matiky. Takže pokud to děcka dneska nezvládají stejně, tak jsem klidnej. Byl jsem na tom úplně stejně a řekl bych, že pro společnost jsem dnes dost prospěšnej. A ta prospěšnost fakt není v tom, že zrovna tenhle test dávám skoro na maximum. Tehdy bych ho nedal.
@@mareksykora779 Trochu se obávám, že pro vás je každá otázka nesmyslná. Možná jste chtěl napsat nedůležité otázky (což je 99,9 % otázek). Ale o tom ten test není, je to test znalostí z těchto konkrétních otázek u jedné skupiny lidí v danou chvíli. Nic víc. Není to žádný oficiální test, ani školní písemka, ani soud zda bude někdo úspěšný v životě. Byla to znalostní soutěž, obdoba např. AZ kvízu apod.
@@_batman_CZ Samozřejmě že existuje obrovské množství otázek pro absolventy základní školy, které mají smysl a které jsou vybrané podle jejich směru zájmu. Však přijímací testy od CERMATu jsou jich plné. Jinak jednoduše: prakticky všechny otázky kolem pamatování si roku vzniku nějakého vynálezu jsou nesmyslné. Když už tak stačí povědomí o nějaké éře či desetiletí. Mnohem důležitější je otázka na podstatu té věci. Tedy třeba, čím vynikal první iPhone proti svým předchůdcům, že má vůbec smysl o něm mluvit jako o průkopníkovi (a pro vás dokonce takovém, že má smysl si pamatovat rok). Mimochodem, dobře informovaný deváťák vám třeba "vyrazí dech" informací, že prvním smartfonem bez klávesnice s dotykovým displejem a aplikacemi nebyl iPhone, ale LG Prada. Křížovkářské znalosti jsou dobré právě tak jen na ty AZ kvízy, ale ne pro uplatnění v zaměstnání.
lze srovnávat pouze v případě, že máte ZŠ ukončenou řekněme před deseti lety. Představte si mne, když je to 45 let... Na druhou stranu jsem se hodně stěhoval, takže některé otázky jsou pro mne vyloženě místní - i tak se stydím 9 jsem jich nedal a je jedno, že důvod byl, že jsem nevěděl o neomezeném časovém limitu a nezastavil jsem si to (pak bych to dal o 4 otázky lépe).
Trochu mě zarazila otázka na Iphone. Ta přece není tak důležitá,aby ji žáci věděli. Ostatní odpovědi žáků byla bída a utrpení.
@@ladislavkonvalinka6631 není to žádný školní test. Byla to vědomostní soutěž o ceny.
Co k tomu dodat. Bída bída bída. Tohleto nevědět můj mladej, tak se zastřelím. Mimochodem já jednu nevěděl. Ach ty parky... 😊
8:40 kdybych napsal ..Mišmaš rostlin a zvířat" tak by mě to bylo uznáno? :D
Ty kontinenty jsou trochu zavádějící, zažil jsem i číslo 8. Zajímalo by mě, podle čeho se to bere..
Jinak pro info, mám správně 22/40 otázek. Video jsem si pustil s 0,75 rychlostí, abych stíhal odpovídat. Přiznám se, že nemám paměť na data a významné dny..
Ne, mišmaš je špatná odpověď.
Také jsem v mládí párkrát zasel do školy a také mě tam naučili dost hodně potřebných věcí. Ale i hodně věcí nepotřebných. Také dost věcí naprosto mylných..... Gagarin nebyl první kosmonaut, Brutus nebyl Césarův syn, Custer nebyl generál, králík není hlodavec.
@@JosefDlask-q9f důležité je i to, jestli na tu školu člověk rád vzpomíná...
Zajímavé. Nikdy jsem ve škole neslyšel o tom, že by Brutus měl být Césarův syn, o Casterovi ani o hlodavcovitosti králíka. To se vyskytuje ve filmech a písničkách, ale ne ve škole.
Učili jsme se o Gagarinovi, ale to bezpochyby byl první kosmonaut.
@@vr_proc4125
Asi jsem měl štěstí na dějepisáře, že jsme probírali antické dějiny i americkou občanskou válku. A v zoologii nás učili, že králík je hlodavec. A Gagarin,to je největší podvod v dějinách letectví. Byl první to první člověk ve vesmíru (a pro mě opravdu hrdina), ale titul kosmonaut mu neměl být přiznán. Dvě že tří podmínek k tomuto titulu nesplnil.
1. Nedokončil celý oblet Země 2. Nepřistál ve své lodi, ale katapultoval se. To tenkrát nemohl nikdo zkontrolovat, tak mu to přiznali. Pro mě je první astronaut/kosmonaut John Glenn
@@vr_proc4125
Zřejmě jsem měl štěstí na dějepisáře, že nás učil antické dějiny i americkou občanskou válku. V zoologii nás bohužel učili, že králík je hlodavec. A pokud jde o Gagarina, jemu neměl být přiznán titul kosmonaut. Byl to první člověk ve vesmíru (a pro mě vždy velký hrdina), nesplnil totiž dvě ze tří podmínek:
1. Nedokončil celý oblet Země
2. Nepřistál ve své lodi, ale katapultoval se.
Na toto on samozřejmě neměl vliv. Tehdy nikdo neměl možnost to zkontrolovat, a tak mu to přiznali. Pro mě je první astronaut/kosmonaut John Glenn.
Měl jsem asi štěstí na dějepisáře, že jsme probírali antické dějiny i americkou občanskou válku. To, že je králík hlodavec, nás bohužel v zoologii opravdu učili. A ten Gagarin? On byl první člověk ve vesmíru ( a pro mě opravdu hrdina), ale neměl být uznán jako kosmonaut. On je v tom nevinně, nemohl to ovlivnit, ale nesplnil dvě ze tří podmínek:
1. Nedokončil celý oblet Země
2. Nepřistál ve své lodi, ale katapultoval se.
Nebyla možnost to zkontrolovat, tak mu to přiznali. Pro mě je první astronaut/kosmonaut John Glenn.
5 odpověďi jsem nevěděl.
Nevěděl jsem akorát Antotnína Dvořáka a největší řeku na Moravě, jinak vše s přehledem .. Jsem ročník 85, školu jsem prolezl na 4ky, protože jsem do ní skoro nechodil :)
Dále jaké napětí je doma v elektrické zásuvce? Uvádíte 230/220V. Mám doma zásuvku na 400V/380V - také by mělo být uznáno.
@@ivokrejci6716 to bych samozřejmě uznal. Už jen proto, že kdo zná 400V, tak ví rozhodně těch 230 V.
Máte 400/230, dříve 380/220..... každá 3f zásuvka má 3x230 proti zemi.
čtverečnejch!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Bravo....
Ano, nemluvím spisovně, je to kanál pro diváky, kterým to nevadí. Respektuji vaše malé písmeno na začátku věty, typograficky nesmyslný počet vykřičníků a neexistující čtyř tečku (správně trojtečka a před ní mezera). Ale mě to opravdu nevadí, že si píšete, jak chcete.
To je síla teda😮
To se jako opravdu na škole učí,kdy vyšel první iphone?...to fakt budou děti v životě hodně potřebovat ;-) A to jsem si myslel,že ty nesmysly co nosí moje dcera domů nemůžou být horší,...jestli je tohle naše budoucnost,tak začnu víc šetřit na důchod :-D
Koukám že žijete v představě, že si nemusíte šetřit na důchod... Pokud ho v 69 letech dostanete, tak bude ve výši cca 20 procent průměrného platu. Na víc rozhodně nebude! Takže ano, šetřete si v každém případě. (test byl součástí adaptačního víkendu, motivací byla cena, v pořádku?)
@@_batman_CZ no pokud budu mít sílu,tak se uživím,pak se můžu odstěhovat nebo jít pod drn,svoje daně nebudu moci nikdy ani z poloviny vyčerpat ;-) Ale tato generace co má obě ruce levé to bude mít po zhroucení všech pseudo povolání těžké,...dost mě to připomíná "Studujeme za školou",za bezmála 90 let se na tom nic nezměnilo,...každý chce 100 měsičně za nicnedělání,což by se dalo pochopit,ale je rozdíl nic nedělat a nic neumět :-)
@@_batman_CZ setrit na duchod je naprosto k nicemu pokud nebude fungovat ekonomika a nebude tu dost lidi kteri by ty duchodce uzivili... stacily 3 roky inflace a vsichni jsme prisli o 40 procent uspor... za 1 milion z 89 ( s tim se dalo vyzit z uroku) dnes nekoupite ani bydleni..
Otázka bude s tím vůle něco dělat do budoucna? Kdo je za to zodpovědný? Ministerstvo školství? Ministr školství? Nebo je problém jen v nás lidech době.. AI .. vidím že to je problém hodně široký napříč obory. Pokud má být 40% vysokoškoláků podle EU tak to bude veselý 😅 úpadek civilizace😢 😢 anebo to je záměr elit potřebují aby byli lidi hloupější a povolnější..
8 chyb. Stydím se, ale ten iPhone si odpouštím- takže 7 😁
Byl jsem na tom podobně. Např. ten chyták s koncem 2SV jsem nedal, tipoval jsem srpen 45, ne září. Prostě léto 45, kvůli konci války USA s Japonci.
@@mindutonjako učitel bych s tím neměl problém. Ale jsou žáci, co napíši klidně 60. roky a třetina nenapsal nic....
Na to že to bylo formou testu se mi zdají ty výsledky slabé a docela by mě zajímalo jak by to dopadlo kdyby odpovídali jak čistě z paměti bez možnosti tipování.
@@VladislavMalinek to nebyl test abcd, vše byly otevřené odpovědi. Ttipovat se dalo ve smyslu, že zkusí napsat nějaký sloh a třeba se trefí... Mysel bych dat negativní body, aby psali jen to, co určitě ví...
Jsem ročník 64, docela dobrý. Pouze I phone minus
Já jsem to nedokoukal. Ta tupost z dnešní mládeže jen stříká. Kdo jim dal to vyznamenání? Bože ty to vidíš 🙈
Každý žák by to dal....Nešvar dnešní češtiny - správně: zvládl by to....
Další otázka - Kdy skočila 2.světová válka. Mělo by být specifikováno zda máte na mysli ve světě nebo v Evropě - proto i ty květnové odpovědi.
@@ivokrejci6716 a proto ten kveten neberu špatně. Ta otázka je o přemýšlení. A ano, je to takový chytak. 60.leta jsem ale už neuznával. I když pro toho jednoho Japonce skončila až o 35 let puzdeji..
Šel jsem po chodbě na VCHŠT,hlouček profesorů si stěžovali na studenty.uź mě to nebaví učit trojčlenku.Druhý ho profesor ho vzal kolem ramen a řîká,já se. nestačîm divit kde všude se píše tvrdé y .
Největší řeka na Moravě není Dyje, ale Morava.
Čekal jsem na "premianty" lepší skóre.
Sam jsem byl téměř 100%.
Hodila mi do toho vidle otázka na iPhone 😂 jsem holt samsungovej kluk.
Správně jsem věděl 27 otázek, takže 67,5% ...
Hektar je běžná plošná míra.
Parsek je běžná astromická míra. Děti ani jedno z toho běžně nepoužívají.
Poslední zavádějící otázka - běžná kostka másla...
@@ivokrejci6716 tj ale jen pro nás.. Uznal bych 0,2 i 0.25 i 0.18 apod.
Babička totiž mě běžně posílala pro osminku másla.
@@ivokrejci6716 tak v tom máte pravdu. Myslím, že s tím zdražováním másla, zase osminky budou.
@@ivokrejci6716 Osminka je polovina celého másla. Pamatuji si, že v obchodě (80. léta) se osminky "vyráběly" rozříznutím celého másla nožem. Na tu odkrytou část se pak přilepil malý kousek balícího papíru.
Otázka o ajfounu je stejně potřebná pro život jako vědět, kdy zkrachovala Nokia. Ještě chybí otázka, kolik máme pohlaví a budeme jako hasiči v LA, kterým velí lesba. Otázky jistě vymyslel současný tzv. učitel. Zažil jsem několik Učitelů s velkým U. Ti dnešní jsou spíš ostudou tohoto kdysi respektovanému stavu, o učitelkách raději nemluvím. Stále vyřvávají, jak málo jsou finančně oceněni, já to podle výsledků, co naučí žáky, vidím přesně naopak. Za to, co předvádějí, jsou přepláceni.
Ostatně to, co studeníci předvedli, je vizitka učitelů a ti by podle toho měli být hodnoceni. Většina by skončila na životním minimu...
V dnešní době ani přehršel titulů před a za jménem neznamená, že dotyčný nemá v hlavě na*ráno. Viz Nutella.
@@BZE-dt6di dobry den, byla to znalostní soutěž mimo školu o ceny. Něco jako když jdou dnes lidé na hospodsky kvíz. Mimochodem pro život nepotřebujete žádnou z těch odpovědí. Add učitelé: obávám se, že ti původní učitelé by za stavu dnešní absence autority ve školství raději ani neučili.
Dost smutný výsledek. Tak 75% žáků asi pochází ze speciální školy. Jsem vyučen a věděl jsem správně většinu odpovědí.
Jsem dement co měl 4 a mám 50%+ 😂😂😂
v mém případě odpovězeno 10x špatně.
@@Cernozraky. Pořád je to 75 procent versus 27 procent u žáků.
@@_batman_CZ hlavně jsem si to video musel vždycky zastavit a chvíli přemýšlet nad odpovědí.
Největší řeka na Moravě? Zavádějící otázka. Velikost je brána na průtok v m3? Průměrnou šířku koryta?? Či délku toku?? I některé další otázky nejsou jednoznačně položeny.
@@ivokrejci6716 vždy se bere průtok. Pokud to někdo učí jinak, je to špatně. Tady opravdu není o čem spekulovat. Co dál vyjma kontinentu?
@@_batman_CZ Ani mne ta otázka nesedí. Naozaj, "největší" môže byť z rôznych hľadísk.
A pokiaľ teda beriete "průtok", tak wikipedie uvádza pri rieke Dyje "průměrný průtok 43,9 m³/s" a pri rieke Morave "120,0 m³/s". Je 44 viac ako 120?
A ak by bola Dyje větší ako Morava, tak by sa Morava vlievala do Dyje a nie naopak.
@@_batman_CZ Pokud ano, tak je Vaše odpověď chybná.
@@MarianVojtko-mariasoft souhlasím, že se tohle dá rozhodně napadnout. Ale není to maturitní test, nikdo za to známku žádnou nedostal. Bohužel, což mě mrzí více, o té otázce ani nikdo nediskutoval jako vy.
Jestli to jsou lepší žáci, jak musí být blbý ty ostatní. Vy je ještě obhajujete slovy , že to pro ně není lehká otázka. Mám 64 let , udělala jsem na 84 procent.. Mám střední školu. Co je ve škole učí. To chtějí jít studovat vysokou školu?
Nepočítal jsem to, ale určitě jsem věděl o dost více odpovědí než ti žáci, což mě tedy překvapilo. Na druhou stranu jsou ty znalosti celkem k ničemu. Byl bych pro, aby se na základních školách učili (mimo jiné) věci jako: kritické myšlení, jak pracovat se svými emocemi, jak se "pohybovat" v mezilidských vztazích......... Podle mě by to bylo pro společnost daleko užitečnější, než vědět kdy žil Karel IV nebo co je nukleon.
@@martinkuba6476 vztahy nezvládají ani profesionální psychologové, takže to asi nepůjde.. Znalosti cvičí paměť, to je hlavní důvod. Práce s emocemi.. Dnes učitel nemůže občas ani říct žákovi co udělal špatně, aby ho to nerozhodilo... Kritické myšlení... Jedna z definice je "udělat si názor na základě vlastních vědomosti..." ale kde je pak vezme, když ne učením... Není to tak snadné, ani ty nejlepší země na světě to nedělají jinak no... Osobně nesouhlasím s řadou věcí, ale ono do života toho zase tolik naučit nejde. Ty zkušenosti se bohužel musejí zažít... No a někdo se pak rozvede i 3x...
@@_batman_CZ Profesionálních psychologů jsem poznal několik a "no comment". Že znalosti cvičí paměť to je pravda a jaksi jsem to opomněl. Práce s emocemi je základ a právě proto, že učitel někdy ani nemůže říct žákovi co udělal špatně aniž by ho to rozhodilo je jasný ukazatel toho jak je potřebné se ji učit. Neříkám, že je to jednoduché, to vůbec ne. Napřed se ji musíme naučit my dospělí a pak to teprve můžeme učit děti. Ale představte si jaká by to byla obrovská výhoda do života, kdyby člověk při vstupu do dospělosti měl již v tomto ohledu alespoň nějaké základy na kterých by pak mohl dál stavět. Od jednoho moudrého člověka jsem slyšel, že by měl někdo založit školu, kde se člověk bude učit zacházet s emocemi, protože v životě není nic důležitějšího a já s ním v tomto souhlasím. Ono, kdyby lidé uměl zacházet se svými emocemi i mezilidské vztahy by byli úplně jiné a když se třeba podívám na svůj život tak největší vliv na něj nemělo to co jsem se naučil ve škole, ale právě emoce a mezilidské vztahy.
Každopádně přeji, ať se vám na dráze učitele daří co nejlépe a když se vám povede žákům předat do života i něco víc než jen to co je v osnovách pak si můžete říct, že to mělo smysl :-)
Nevěděl jsem ten telefon a moc se za to stydím.
Však je to taky jedna z nejnesmyslnějších otázek. Proč tam není daleko důležitější. Kdy vznikl internet.
To máte z té moderní progresivní výuky, kde hlavně nemají žáci zbytečně "memorovat"... I když některé otázky netusím ani dnes (viz hrozně důležitá informce kolik máme zrovna národních parků, nebo kdy vyšel první iphone...) Btw nás učili že kontinentů je pět. Víc je světadílů a ještě víc kontinentálních desek.
Asi vás zklamu, to není žádný oficiální školní test, byla to znalostní soutěž o ceny mimo výuku. Národní parky nicméně proto, že to patří do zaměření školy (stejně jako biodiverzita a elektrárny). Stejný test dělali nedávno i diváci tohoto kanálu a mým cílem je porovnání znalostí lidí různého věku. Zkrátka celé je to pojato spíše jako takový "hospodský" kvíz, AZ kvíz apod.
,, S té moderní výuky "
Ano, dříve nás učili jinak, třeba: z té moderní výuky.
@@JosefDlask-q9f No vidíte a fungovalo to..
@@JosefDlask-q9f Tak vidíte že to u vás fungovalo.. (i když možná ne tim správným směrem).
Ešte aj zadávateľ otázok je jebnutý, nám tĺkli do hláv že svetadiel a kontinent je odlišné, napríklad Euroázia je 1 kontinent, ale z 2 svetadielov.
@@jfygvdgbcg dobrý den, já jsem zadavatel otázek. A ano, je možné že se to učilo a učí na školách různě. Nicméně víc než polovina napsala 6-7.
Hezký. Dostal jste ho. Damozřejmě že máte stoprocentní pravdu.