„Ścieżka Hochbergów”

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 апр 2018
  • Pomiędzy dwoma pięknymi zamczyskami - Książem i Starym Książem, rozpościera się bogata we florę i faunę „Ścieżka Hochbergów”, łącząca oba zamki i biegnąca wzdłuż rzek Pełcznica oraz Szczawnik. Niegdyś ścieżka była bardzo popularna wśród mieszkańców Książa i wiele osób korzystało z jej walorów przyrodniczych, a także z karczmy, w której można było zjeść i wypić. Do dnia dzisiejszego pozostały z niej tylko fundamenty.
    Zapraszamy na bloga o podróżowaniu: www.samochodemnawakacje.pl
    Celem obecnej ,,Ścieżki Hochbergów” jest pokazanie odwiedzającym unikatowych walorów przyrodniczych i kulturowych rezerwatu, Obszar NATURA 2000, który tu występuje oraz umożliwić odwiedzającym czynne uprawianie pieszych wędrówek i rodzinnych spacerów.
    Ta malownicza trasa liczy ponad 4 km, a wędrówkę możemy rozpocząć od strony Kościoła Św. Anny w wałbrzyskiej dzielnicy Szczawienko i wówczas wejście na ścieżkę występuje u podnóża Starego Książa. Znajdziemy tu liczne schody, uformowane z drewnianych belek i desek, które prowadzą w dół do rzeki, jej urokliwych mostków oraz wąskich przejść przy samych skałach. Jednym z ciekawszych momentów tej trasy jest wąskie przejście w sztucznie wydrążonym tunelu.
    Wędrówka z drugiej strony szlaku rozpoczyna się od strony Zamku Książ, a w zasadzie pod Stadem Ogierów i wówczas napotkamy na jej poszczególnych etapach osiem dużych tablic informacyjnych, nad którymi warto przystanąć i poczytać ciekawe informacje na temat rosnącego tu najstarszego w Sudetach cisa Bolko, tajemnicy II wojny światowej, niezwykłej florze Wąwozu Pełcznica, zapomnianym pomniku zmarłych dzieci Hochberga na łabędzim jeziorze, o Zamku Książ, geologii i romantycznych ruinach Starego Zamku Książ oraz czym tak naprawdę jest ten rezerwat?.
    Dawniej na szlaku istniały liczne punkty widokowe: zagospodarowane miejsca wypoczynku, altany, mostki, ławeczki, sztucznie wydrążony tunel itp., które służyły do wypoczynku mieszkańcom Książa. Obecnie ścieżka przeszła gruntowną renowację, przy której starano się zachować jej oryginalny wygląd.
    Pierwszą atrakcją od strony Stadniny Ogierów jest najstarszy w Sudetach cis Bolko. Drzewo może liczyć nawet około 800 lat! Jednakże dokładne oszacowanie wieku drzewa nie jest możliwe ze względu na wypalone korzenie. Cis ma w obwodzie pnia 285 cm i jest największym cisem w Sudetach. Od 2006 roku posiada status Pomnika Przyrody.
    Kolejnym miejscem na trasie wędrówki są fundamenty baraków obozowych - podobozu Gross Rosen z Rogoźnicy. Pod samym zamkiem Książ znajduje się wejście do hitlerowskich podziemi, które drążyli więźniowie tegoż podobozu, a obecnie znajduje się tu sejsmograf Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.
    Kontynuując wędrówkę wzdłuż rzeki Pełcznica dotrzemy do wyschniętego już Łabędziego
    Stawu, ale - jak podają badacze - zbiornik był już suchy w 1913 roku. Na wysepce, która zachowała się do chwili obecnej, był grób dwóch pierwszych synów Jana Henryka
    VI, którzy umarli najprawdopodobniej na apopleksję w drugim dniu swojego życia. Kolejne,
    trzecie dziecko, urodzone w Belinie w 1804 roku, przeżyło. Obecnie są to tylko pozostałości po kamiennych płytach, do których możemy bezpośrednio podejść. Stawik wzbudza wrażenie jakoby wypuszczono z niego wodę i po ponownym zalaniu odzyska swój dawny blask.
    Przemierzając wąwóz Pełcznicy będziemy otoczeni wysokimi skałkami, które dochodzą do 80 m wysokości. Wyjątkowo malowniczo wyglądają miejsca na skałach, po których
    prowadzą wąskie ścieżki i mostki. Wąwóz i zbocza porasta las mieszany z okazałymi cisami,
    wśród których biegają Muflony - dzikie owce sprowadzone na teren Sudetów ponad
    100 lat temu z Korsyki i Sardynii. Jeśli dopisze nam szczęście to napotkamy je na trasie wędrówki.
    Zamek Książ nazywany ,,perłą Śląska” jest trzecim (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu) największym zamkiem w Polsce i jednym z największych zamków
    w Europie. Majątek książański od XVI wieku do 1941 roku był własnością niemieckiej rodziny Hochberg, następnie został skonfiskowany przez hitlerowców, którzy na zamku i w jego obrębie rozpoczęli tajne prace budowlane. Poza Książem, prace budowlane prowadzone były w Górach Sowich - kryptonim „Riese”, a całość inwestycji wraz z Zamkiem Książ połączona była ogromnym węzłem komunikacyjnym o kryptonimie „Rüdiger” (RIDIGER).
    Podążając w kierunku starego zamku, nieopodal linii brzegowej Pełcznicy napotkamy pozostałości po romantycznych ruinach i karczmie. Dookoła nich odkryjemy jeszcze kilka innych tajemniczych fundamentów.
    Pod koniec szlaku na wzniesieniu odnajdziemy romantyczne ruiny Zamku Stary Książ, ale o nim posłuchacie w innej historii na moim kanale pt. Tajemnice wałbrzyskiego zamku.
    Na koniec tej opowieści zachęcam każdego z Was do odwiedzenia miasta Wałbrzycha, a w nim obowiązkowo oba zamki, no i oczywiście „ścieżkę Hochbergów”, która je łączy w atmosferze bujnej flory i fauny.

Комментарии • 41

  • @ewajaskua9350
    @ewajaskua9350 3 года назад

    oglądnęłam filmik, ponieważ wybieram się tam w czerwcu na wycieczkę ale nie da się ukryć co real to real trzeba to zobaczyć na żywo ale filmik pokazuje całą ścieżkę momentami czułam się jakbym tam ja spacerowała, przyjemnie się go oglądało. Piesek który biegł na filmiku dodawał uroku.

    • @PatrykKorbel
      @PatrykKorbel  3 года назад

      Super sprawa! Miło, że się podobało i mogliśmy przenieść Panią w te urokliwe miejsce :)

  •  6 лет назад +3

    Fajne ujęcia z drona. Te tereny musimy w tym roku zwiedzić. Iwona jeszcze nie miała okazji zagłębić się w te tereny.

    • @PatrykKorbel
      @PatrykKorbel  6 лет назад

      dziękuję! zachęcam do przyjazdu i zwiedzenia obu zamczysk, pomiędzy którymi należy wręcz poruszać się właśnie ścieżką Hochbergów :-) pozdrawiam

  • @glodnyswiata
    @glodnyswiata 6 лет назад +1

    Kurczę jak majestatycznie wyglądają te ruiny w takim bezlistnym lesie!

    • @PatrykKorbel
      @PatrykKorbel  6 лет назад

      O tej porze roku jest wyjątkowa widoczność i zupełnie inaczej prezentuje się otoczenie niż latem ☺

  • @Gadulecme
    @Gadulecme 6 лет назад +2

    Jaki słodki psiak! ;) Ujęcia z drona też super!

    • @PatrykKorbel
      @PatrykKorbel  6 лет назад +1

      Psiak to dzika bestia biegająca na co dzień z Muflonami, które przywieziono 100 lat z Korsyki :-) przyjęły się i biegają do dziś po parku :-)

    • @Gadulecme
      @Gadulecme 6 лет назад

      Wow! Rewelacja :D Nie widać, że to dzika bestia haha!

    • @PatrykKorbel
      @PatrykKorbel  6 лет назад

      Psinka to wierny podróżnik i nie straszne jej trudy przygody 😉

  • @ram15004x4td
    @ram15004x4td 5 лет назад +1

    super pozdrawiam

  • @balkanyrudej
    @balkanyrudej 6 лет назад

    Szczerze mówiąc nie miałam pojęcia o tej trasie, łączącej Książ ze Starym Książem. Idealna na sobotni albo niedzielny spacer z rodziną :)

    • @samochodemnawakacjepl2730
      @samochodemnawakacjepl2730 6 лет назад

      w Wałbrzychu jest kilka mało znanych miejsc o bogatej historii związanej z ostatnią wojną :-)

  • @camper4life
    @camper4life 4 года назад

    Piękny i ciekawy film, od dawna mamy w planach 🙂 wybieramy się wkrótce 🙂

    • @PatrykKorbel
      @PatrykKorbel  4 года назад

      śmiało wbijajcie na oglądarę! :-) gdzie będziecie koczować?

    • @PatrykKorbel
      @PatrykKorbel  4 года назад

      mocie upatrzoną miejscówkę?

    • @camper4life
      @camper4life 4 года назад

      @@PatrykKorbel przyjedziemy na kilka godzin bez noclegu 👍

  • @polalaexploradora_travelexpert
    @polalaexploradora_travelexpert 6 лет назад

    Super miejsce!

    • @PatrykKorbel
      @PatrykKorbel  6 лет назад +1

      Pola la Exploradora Travel Expert :)

  • @TripsWithKids
    @TripsWithKids 6 лет назад

    Dobra trasa do sprawdzenia jak będziemy w okolicy

    • @samochodemnawakacjepl2730
      @samochodemnawakacjepl2730 6 лет назад

      wybierzcie się bo warto pochodzić i powspinać się u podnóża tych dwóch epickich zamczysk :-)))

  • @marcinfrak
    @marcinfrak 5 лет назад +1

    Szanowna Pani- Cis stoi na Pełcznicy, dzielnicy Świebodzic, na początku ścieżki, nie koło stadniny, która jest u góry wąwozu. Ścieżka jest piękna, tylko ludzie to świnie, bo zostawiają masę śmieci na całej długości trasy. Szkoda że nie pokazała Pani góry śmieci koło starego zamku. Aż boli jak się na to patrzy. Jako biegacz regularnie przemierzam tą trasę, i zgadzam się z Panią, że trasa jest cudowna. Jeśli chodzi o ławeczki to nie ma nic, bo nawet jak coś postawią,to wandale zniszczą wszystko. Sama trasa to pobojowisko drzew. Ale wszystko ma swój urok. Świetny filmik. I polecam ścieżkę każdemu, kto chce dotknąć historii.

    • @PatrykKorbel
      @PatrykKorbel  5 лет назад

      Panie Marcinie na nagraniach pokazujemy piękne miejsca w Polsce i na świecie, podkreślając ich pozytywne strony. Ład i porządek naszego otoczenia tworzą ludzie i bywa, że nawalają... Jesli napotka Pan akty wandalizmu i zasmiecenia takich miejsc jak Park Książański to warto to zgłaszać odpowiednim służbom, niech zrobią z tym porządek.

    • @PatrykKorbel
      @PatrykKorbel  5 лет назад

      Co do początku ścieżki to my wchodziliśmy na nią poniżej stadniny za przystankiem autobusowym. Schodząc w dół dochodzi się do Cisu Bolka

    • @marcinfrak
      @marcinfrak 5 лет назад +1

      Panie Patryku- film jest naprawdę świetny, opis ścieżki i okolicy też. Lepszego nie znalazłem. Ale może warto pokazać też tą inną stronę tak pięknej trasy. Mimo tego nie skłaniałem się ku krytyce, jednakże chyba tak wyszło. Jestem wielkim zwolennikiem tego miejsca, serdecznie wszystkich zapraszam w To miejsce. Często z rodziną również wybieram się w to miejsce , i ubolewam nad tym że w tak pięknym miejscu nie są podejmowane działania, które znacząco podniosły by walory widokowe tej ścieżki.

    • @PatrykKorbel
      @PatrykKorbel  5 лет назад

      Panie Marcinie musimy wspólnie dbać o nasze wspólne dobro! Ludzie muszą się nauczyć dbać o otoczenie i ten proces powoli postępuje. Niestety żyją wśród nas tacy, którzy czerpią satysfakcję z dewastowania wszystkiego dookoła i robienia syfu... Przy najbliższej okazji zobaczymy jak wygląda sytuacja wokół Zamku i na ścieżce.

  • @andremac7404
    @andremac7404 3 года назад +1

    Polecam wszystkim piękny tzw Perła Dolnego Śląska Zamek Książ

    • @samochodemnawakacjepl2730
      @samochodemnawakacjepl2730 3 года назад

      To prawda, miejsce jest fenomenalne i musi znaleźć się na liście Dolny Śląsk must see :)

  • @diamentkasc7267
    @diamentkasc7267 6 лет назад

    Witam . gdzie to jest i jak się tam idzie ??

    • @PatrykKorbel
      @PatrykKorbel  6 лет назад

      Są dwie drogi. Pierwsza od Zamku Książ - wejście od pętli autobusowej przy stadzie ogierów, lub od ruin starego Książa. Pomogłem czy bardziej podać szczegóły?

  • @xot80
    @xot80 6 лет назад +1

    materiał nakręcony w doskonałym momencie, nie ma już śniegu, ale zieleń się jeszcze nie rozwinęła i wszystko pięknie widać

    • @PatrykKorbel
      @PatrykKorbel  6 лет назад +1

      Lubię filmowac właśnie w tym okresie bo brak zieleni po zimie gwarantuje dobre widoki ☺

    • @xot80
      @xot80 6 лет назад

      ja od 30 lat chodzę po bunkrach i ta pora roku pozwala doskonale obserwować wszelkie profile ziemne, które chwilę wcześniej leżały pod śniegiem, a zaraz zarosną krzakami i zielskiem.

    • @PatrykKorbel
      @PatrykKorbel  6 лет назад

      dokładnie tak! Lubię przemierzać góry Sowie i nie tylko w tym okresie, bo naprawdę sporo ciekawych rzeczy można dostrzec

  • @Mereczonthego
    @Mereczonthego 6 лет назад +1

    Kurczę, fajna ścieżka. Jak taki mały psiak dał radę, to chyba dzieci też sobie poradzą, co?

    • @PatrykKorbel
      @PatrykKorbel  6 лет назад

      Merecz on the go dzieciaki bez problemu go przejdą. Musicie tylko pilnować żeby nie szły przy krawędzi w środkowej części szlaku bo jest wąsko i trochę wysoko. Proponuję rozpocząć wędrówkę od zamku Książ - cisu Bolko. Jest znacznie łatwiejszy i można się zaadaptować do panujących warunków ☺️

  • @adamdlugaszek
    @adamdlugaszek 6 лет назад

    Drętwe, emocje jak na rybach

    • @PatrykKorbel
      @PatrykKorbel  6 лет назад

      Adam Długaszek każdy ocenia wg swoich upodobań. Pozdrawiam