Pagrati - Sporting 1995 // Pyro-Greece

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 5 дек 2018
  • Το Σάββατο 28 Ιανουαρίου του 1995 το Παγκράτι υποδέχτηκε το Σπόρτιγκ στο κλειστό του Μετς για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ. Η αναμέτρηση εκτός από ένα δυνατό μπασκετικό ντέρμπυ δυο μικρομεσαίων ομάδων της Αθήνας είχε και έντονο βαθμολογικό ενδιαφέρον τόσο για τους γηπεδούχους που βρίσκονταν κοντά στην ζώνη του υποβιβασμού όσο και για τους φιλοξενούμενους που κυνηγούσαν μια θέση που θα τους οδηγούσε στο κύπελο Κόρατς.
    Το Παγκράτι αγωνιστικά ξεκίνησε καλύτερα και κατάφερε να πάρει μια διαφορά 15 πόντων, 12 λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Ωστόσο το Σπόρτιγκ αντεπιτέθηκε και κέρδισε τελικά το παιχνίδι με 85-90. Οι γηπεδούχοι τα έβαλαν με την διαιτησία των Ράλη και Τσανίδη στους οποίους καταλόγισαν πολλά λάθη. Μετά το τέλος της αναμέτρησης το γήπεδο μετατράπηκε σε ροντέο με τους παράγοντες και τους οπαδούς των γηπεδούχων να προσπαθούν να προπηλακίσουν τους διαιτητές.Επικράτησε αναστάτωση κι αναβρασμός για λίγα λεπτά στο κλειστό.Τελικά με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων και της αστυνομίας τα επεισόδια σταμάτησαν και επικράτησε η ψυχραιμία.