@@KulturaLiberalna Znikają moje komentarze, a przecież zachęcacie panowie do komentowania. To powtórzę, śmieszni jesteście w tej zabawie w kabaret. Ale dowcipy są zbyt nudne panowie pseudo filozofowie.
@@Stockstool taką tezę, że chrześcijanie byli wówczas jakoś szczególnie okrutni na tle innych. Oczywiście sam fakt tego jak zdobywali dominację powinien budzić wiele wątpliwości, ale mimo wszystko - kontekst dużo wnosi i pozwala widzieć tamte czasy bardziej wielowymiarowo.
@@Stockstool Ja widzę dwa nurty, bardzo obecne w kulturze -- że wczesne chrześcijaństwo było czyste, autentyczne i wspaniałe; jak też że zniszczyło Rzym i obaliło cywilizację, prowadząc do upadku wieków średnich. Oba nurty są brutalnymi i głupimi uproszczeniami. Jak widać, nie jestem entuzjastą tej książki. Taka uczciwa książka o upadku pogaństwa i triumfie chrześcijaństwa, o relacji do tradycji kultury starożytnej, by się (IMHO) przydała. Ale "uczciwa", czyli dążąca do obiektywizmu; czyli zauważająca różne wymiary problemu. Znowu -- moim zdaniem -- ta rozmowa jest lepsza niż książka. Nawet jeśli wybór aspektów tematu wydaje mi się dość przypadkowy.
NIE CZYTAŁEM KSIĄŻKI POPULARNO-NAUKOWEI NIE PISANEJ POD TEZĘ, PO DRUGIE, TRZEBA PISAĆ O WSZYSTKIM W HISTORII KOŚCIOŁA. NIGDY WYBIÓRCZO. PRZECZYTAŁEM KSIĄŻKĘ. O WIĘKSZOŚCI SPRAW NIE WIEDZIAŁEM.
Wykład srednio mi sie podobał, nie będę sie czepiała szczegułów, jednak takie wykłady są potrzebne dla uzdrowienia ducha całego społeczeństwa, podzielonego religijnie i politycznie. W rezultacie taki podział prowadzi naszą cywilizację ku upadkowi i samowyniszczeniu, nie tylko niszczymy dorobek innych ludzi , ale wpływamy na obca kulturę i ich wiedzę i wszystko w imię Boga. A ten Bóg ma rózne oblicza, ostatecznie stał sie doskonałym narzędziem w rękach nikczemnych ludzi, którzy wykorzystali to by zmanipulować cały świat i podporządkowac go sobie.
@@mariuszmajor9552 Lepsza chyba Afrodyta bogini miłości niż jakaś oziębła Miriam co nigdy seksu nie uprawiała, dla katolików jak np. minister Czarnek taka zimna kobieta to fetysz...
Z niemałym zainteresowanie odnotowałem tę autentyczną pasję Pana profesora, opowiadającego o rozczłonkowywaniu owej nieszczęśnicy. Ta niezwykle barwna emocjonalnie relacja w stylu BDSM, była do tego stopnia przekonywująca, iż poczułem się jakbym tam był, razem z Panem profesorem. Audycję odbieram jako ogromnie ciekawą, a nawet inspirującą. Szczególnie detaliczne opisy fallicznych artefaktów, którym poświęca On tak wiele uwagi. Bez wątpienia mamy tu do czynienia nie tylko z wybitnym filozofem, historykiem i eseistą ale też koneserem, tych obszarów i zagadnień, które z filozofią nie koniecznie muszą mieć wiele do czynienia, a które wymagają raczej praktyki, choć oczywiście można też sobie na ich temat poteoretyzować. Osobiście jestem na TAK!!!
Ale Mikołejko ma rację. Mnie to też uderzyło podczas lektury, choć może nie jest to dla mnie tak ważne ;) Cathrine Nixey rozwodzi się nad erotyką rzymską, jako nad czymś lepszym niż chrześcijańskie ideały pogardzania ciałem i celibatu duchownych. A to nie jest takie proste -- bo np. Nixey nie pyta o taką kwestię jak o "przyzwolenie kobiety". Wątpię by chciała sama żyć w kulturze, która by traktowała kobiecą seksualność tak instrumentalnie.
@@PKowalski2009 Co do erotyki rzymskiej czy jakiejkolwiek innej, to w pełni się z Panem zgadzam. A nawet popieram. Choć przyznaję, że osobiście preferuję epikurejski model podejścia, do tego niezmiernie przecież istotnego zagadnienia. I zamiast o niej kwieciście rozprawiać czy nawet filozofować, to w miarę słabnących już sił i możliwości staram się ją praktykować. Nawet z uporem godnym lepszej sprawy. Choć oczywiście, nie koniecznie z Panem profesorem Mikołejko. Zresztą w ogóle, w tej akurat materii bliższa mi jest postawa Sofistów, o których powszechnie przecież wiadomo, że wynaleźli sofę. Będącą niemym symbolem wyrażającym postawę wobec tak uniwersalnych zagadnień jak: byt, jestestwo czy wszechświat.
Uwielbiam Pana Mikołejko i Pana Stanisława Obirka. Ich wiedza i kultura dyskusji to miód na moje serce. Czy ta wiedz, którą nam przekazują dotrze do tzw. "betonu"? Wątpię. Dwa tysiące lat bicia młotkiem w zakute głowy daje widoczny efekt. Myślących samodzielnie i światłych ludzi jest coraz mniej. Każda wiara ma za zadanie indoktrynację, manipulację i propagowanie nienawiści do inności. Każda religia czy sekta, czy teraz , czy setki lat temu uzywa wymyślnych socjotechnik manipulowaniem tłumu. Tłum tego nie widzi, jest zaślepiony w swojej wierze i racji, bo czuje sie silny i dowartościowany. Oderwanie się od takich "korporacji", dla niektórych jest bardzo ciężkim wyzwaniem. Boją się wykluczenia ze stada.
Pierwsi chrześcijanie byli prześladowani zarówno przez żydów, z których religii chrześcijaństwo się wywodzi, jak też przez Imperium rzymskie, na którego terenie rozwijała się ta nowa religia. Prześladowania te trwały głównie do IV wieku, kiedy to chrześcijaństwo zostało zalegalizowane przez cesarza Konstantyna Wielkiego .
Książka przywołuje polemikę z tym obrazem. I to jest bliższy stan wiedzy. Chrześcijanie bywali prześladowani przez Rzym, zaś jeśli chodzi o Żydów, to było to nieprzyjazne rozejście się dróg, gdzie od samego początku trudno powiedzieć, kto był bardziej prześladującym.
@@mikoajdariuszmackowiak2141 Mamy różne złośliwości pod adresem Żydów, nawet w Nowym Testamencie (gdzie to rzeczywiście mała grupka) to widać. Mamy to i w drugą stronę. Prześladowania w sensie politycznym, są dopiero możliwe w okresie dojścia chrześcijan do władzy (Żydzi nigdy nie doszli).
@@KulturaLiberalna Temat tu poruszony bardzo potrzebny do przerobienia w świadomości społecznej. Bardzo wysoka kultura rozmowy, dziękuję. Wyjątkowy kanał.
Ach co za uczta dla rozumu emocji - niestety w publicznym życiu umysłowy mało widzialny teraz! nie ukrywam ze obecność profesora Obirka to dla mnie dodatkowa przyjemność
Odżywianie się chlebem wypiekanym z grzybkiem sporyszem było majstersztykiem spin doktorów ówczesnych. Wprowadzenie do kanonu wiary chleba jako ciała syna Bożego. ,, chleba naszego powszedniego... Konsumenci tego stali się bardzo podatni na przekaz głosicieli słowa Bożego.
Kocham sluchac profesora Obirka, wszak dodam, iz znam odpowiedz na pytanie zawarte w tytule - Jak chrzescijanie zniszczyli cywilizacje ? - No wlasnie wartosciami chrzescijanskimi amen
Ludzie szukali i potrzebowali zawsze bezpieczeństwa. Dziś nie jest inaczej. Ta potrzeba niezależnie od rodzaju wiary lub jej braku prowadziła do fanatyzmu. Bo największym wrogiem była i jest inność. Jedną z potrzeb, jaką ludzie identyfikują jako namacalny element swojego bezpieczeństwa,jest potrzeba identyfikacji w grupie. Daleko nie szukając. W dzisiejszych wiadomościach słyszymy w jaki sposób Holendrzy potraktowali sportowców Legii W-wa. Nienawiść była widoczna gołym okiem. Nienawiść do kogo? Do narodu który staje w poprzek poprawności politycznej z którą identyfikują się Holendrzy. A przecież to tylko krok do fanatyzmu który pozwolił na zwycięstwo w wyborach Hitlerowi. Dziesięć przykazań jest próbą przekierowania potrzeby bezpieczeństwa na inne tory. Daje gwarancje bezpieczeństwa podpartą gwarancją i autorytetem Boga. Dla wczesnych chrześcijan dziesięć przykazań było przekonującym argumentem. Ale nie potrafili ich odnaleźć w życiu codziennym. To znaczy sami starali się z nimi identyfikować ale życie zwracało się do nich, weryfikowało negatywnie sposób na życie wynikający z przykazań. Więc potrzeba identyfikacji w grupie i zwalczanie inności rozwijała się w nich podświadomie, równolegle z wiarą. W Polsce dziesięć przykazań przyjęły się stosunkowo najbardziej dosłownie. Mam na myśli, w stosunku do innych innych narodów. Dlatego do naszego kraju uciekali ludzie prześladowani z rożnych powodów. Również stosunkowo mało było w Polsce „pogromów” kierowanych innością. Mało tego, dalej do Polski uciekają ludzie gdy czują się prześladowani, „jedynie słuszną” poprawnością polityczną w swoich krajach. Tylko dziesięć przykazań daje alternatywę, przeciwwagę dla bardzo silnej potrzeby identyfikacji w grupie nie, tylko kibolom sportowym ale również całym społeczeństwom i narodom. Amen.
Chrześcijaństwo, tak jak każda inna religia, jak każdy system polityczny, czy społeczny, jeśli zdobędzie odpowiednią władzę i co za tym idzie, poczucie bezkarności, bez pardonu niszczy swoich "przeciwników" [tych, co nie z nami] w mniej lub bardziej brutalny sposób, zależny od poziomu kultury, prawa etc danej epoki...
Niekoniecznie jest to cechą _chrześcijaństwa_ - raczej cechą władzy podszywającej się pod _chrześcijańskie wartości._ To tylko etykieta. Za nią są ludzie, w większości - wnosząc z Twoich uogólnień - zupełnie Ci nieznani. _Chrześcijaństwo_ nie jest takie jak _każda inna religia._ Jesteś po prostu w błędzie. Jest *wyjątkowe* przez uznanie jedynego Boga objawionego w _Chrystusie,_ który w dodatku stał się człowiekiem. Nie każdy wyznawca _Chrystusa_ to _brutal_ czy człowiek _bez twarzy i honoru._
@@panpogo Nie wiem, dlaczego pytasz o jakieś _względy._ Nic o nich nie napisałem. Napisałem jedynie o tym, co *wyróżnia* chrześcijaństwo spośród innych. Nawet mi do głowy nie przyszło, że z powodu statusu _wyjątkowości_ należą się wyznawcom _Chrystusa_ jakieś _względy._ Raczej na odwrót - ciąży na nich z tego tytułu *większa odpowiedzialność,* a nie chroni ich z jej tytułu żaden _immunitet poselski_ czy _dyplomatyczny._
@@jesuswanted Chrześcijaństwo to typowa religia zbudowana na zakłamaniu i wypieraniu rzeczywistości. Nawet ich Święte Księgi są ze sobą sprzeczne czego wyznawcy nawet nie wiedzą.
to teraz napisz jak Cie niszczy chrzścijanstwo XD Póki co to chrześcijanstwo jest niszczone, zwłaszcza rekami takich jak Ty,którzy nie maja żadnej wiedzy za to dużo emocji
Panowie! Dobrze, że uświadamiacie ludzi, ale te dyskusje są dla nielicznych, gdyż większość rodaków nie przeczytała Biblii, nie zna jej, nie wie, czym zajmował się św. Augustyn i inni myśliciele Kościoła, nie rozumie Waszych dywagacji filozoficznych, nie ma pojęcia, kim była Hypatia i jak skończyła, i dzięki komu. Wczoraj pod jednym programem napisałam komentarz, po którym zostałam wysłana do piekła, nazwana demonem, a jedna osoba życzyła mi śmierci, tylko dlatego, że jestem niewierząca i że leczyłam ofiary pedofilów, szczególnie, zdaje się, rozwścieczyło ją wymienienie duchownych w plejadzie pedofilów. Oto do czego prowadzi niewiedza i fanatyzm religijny.
Święty Augustyn z Hippony (354-430 ne) był jednym z najważniejszych filozofów i teologów w historii chrześcijaństwa. Urodzony w północnej Afryce, w tamtejszej Algierii, Augustyn był biskupem Hippony (obecnie Annaba, Algieria) i napisał wiele książek, w tym „Wyznania” i „O Państwie Bożym”. Augustyn zaczął swoją rolę jako nauczyciel retoryki, ale później porzucił zajęcie i poświęcił się teologii. Był zasadniczym wynalazkiem wczesnego kościoła i wpłynął na rozwój chrześcijańskiej filozofii i teologii. W swoich dziełach Augustyn skupił się na takich tematach jak natura człowieka, wolna wola, grzech, łaska Boża i życie po śmierci. Augustyn był również aktywny politycznie i działał na rzecz ochrony Kościoła przed herezjami. Był jednym z najważniejszych teologów wczesnego chrześcijaństwa i jego wpływu na Kościół i filozofię jest nadal widoczny do dziś. Co takiego strasznego robił św. Augustyn? "Wczoraj pod jednym programem napisałam komentarz" - naprawdę masz jakieś złudzenia, co anonimowi ludzie piszą w internecie. Ja osobiście nie mam z tym problemu wiec posługuję się swoim prawdziwym imieniem i nazwiskiem. Natomiast widzę że ty masz pseudonim.
@@piotrzuch4592 Coś mi wygląda, że skopiowałeś to z jakiejś "kościelnej" strony" ;) Ps Też mam swój nick, choć nie wynika to z chęci ukrycia tożsamości. Moje nazwisko i imię niewiele by tu nie zmieniło, czyż nie?
@@piotrzuch4592 A ja jestem Lech Kaczyński. Wiesz że możesz sobie nieweryfikowalne `nazwisko` i `imię` wsadzić? Argument ludzi bez argumentów, bo masz nick a nie nieweryfikowalne dane osobowe. I nie święty, bo czegoś takiego poza bajkami chrześcijan nie ma, tylko śnięty/zdechły/martwy. `Świeęteg` to już daliście światu wojtyłę i innych degenreratów, więcej nam nie trzeba. I jak tu nie pić lub nie wyjechać jak się kraj z takimi ludźmi dzieli?
Coś niezbyt wysoko ceni sobie Pani intelekt większości rodaków, choć muszę się zgodzić z tym, że relatywnie niewielu z nich, zadaje sobie trud choćby minimalnie krytycznego spojrzenia na "problem" religii/wiary/kościoła. Tyczy się to obu stron, tych "wierzących" i ich antagonistów również... PS Do pewnych "przyjacielskich" komentarzy/postów trzeba się przyzwyczaić, znam to z autopsji, choć nigdy nawet nie deklarowałem się jako "niewierzący". Pozdrawiam
@@dartan66 chciałbym lepiej, ciężkie to zadanie gdy np. spora część popiera PiS a inna katotalibów z konfederacji. Dalej mamy bardzo wielu bezmyślnych obrońców "autorytetów" i jedynej "słusznej" sprawy, "naszej" sprawy. Czy jestem Polakiem, nie wiem, słuchając tych innych po prostu nie wiem. Wiem za to że jestem człowiekiem. Jakoś muszę sobie radzić.
czy ktoś lub organizacja policzyła ile istnień ludzkich , dzieci , kobiet i starców wysłali na męczarnie i na śmierć tz. księża kolaboranci , spowiednicy , gdzie jest '''ipn''' cz y przywrócimy godność pomordowanych przez tz. księży doktryny ,,korek, worek i rosporek ,,, ja jeszcze żyję tylko dlatego , że nie byłem w tz. spowiedzi od 45 lat
@Mruuuczek chyba Jezus nie jest właścicielem tego medium, ale może nie wiem ze tokfm zawierzono Chrystusowi..ej czekaj JC był przecież gojem!! i z pewnością nie przygłupimi, bo przecież nie wybraliby go na króla Polski..bez odbioru mruczek
Społeczenstwo jest w stanie wyżywic ograniczona ilosc kapłanow darmozjadow. Dlatego jedni kapłani napuszczaja na drugich. Wygrywa silniejszy. Ewolucja🤷♂️
Pan Mikołejko ma rację że chrześcijanie nie byli jedynymi którzy niszczyli inne kulty ,ale to pokazuje że religia która ma na sztandarach miłość bliźniego jest tak samo okrutna i bezlitosna dla innych jak pozostali a w swojej pysze uważa że jest nośnikiem jedynej prawdy i dąży do narzucania również siłą wszystkim swojej ideologii, jeżeli nie zaczniemy być tolerancyjni i szanować wszystkich bez narzucania im swoich przekonań ,mordy nigdy nie ustaną
"że religia która ma na sztandarach miłość bliźniego jest tak samo okrutna i bezlitosna" co to za absurd? Naprawdę uważasz że religia np. chrześcijańska "między wierszami ma napisane" że ma być okrutna? Właśnie Chrześcijaństwo mówi i ostrzega że człowiek jest niestety - taki jaki jest. Co by nie zabrał w swoje łapy to wszystko spieprzy . To tylko potwierdza, że człowiek powinien być czujny i cały czas pracował nad sobą.
@@messkallina Skąd zatem tyle okrucieństwa w cywilizcjach, które nigdy nie znały Biblii? Skąd zbrodnie komunistów, którzy wręcz nienawidzili chrześcijaństwa i wszelkich religii? Wszędzie ten sam mechanizm - żądza władzy, chciwość. Mamy to zakodowane ewolucyjnie.
Niestety wkradły się błędy które trochę dystansują nas do książki np: zeloci to nie byli chrześcijanie- On ich zawiódł ! Oni niszczyli wszystko co rzymskie z nienawiści do Rzymian! Poza tym czyta się Nixey z zapartym tchem!
Wszystko co Kościół nam wmawiał przez wieki to propaganda, która ma na celu uzasadnić jego uprzywilejowaną pozycję, władze, bogactwo. Trzeba przejrzeć na oczy i to wszystko odrzucić!
@@mariazwolinska3333 dokładnie odwrotnie. Kims kto ma stały system wartosci np. trzyma sie dekalogu ,bardzo trudno manipulowac. Manipuluje sie ludźmi bez wartości, dlatego totalitaryzmy walczyły z religiami.
@@pawezielinski2781 Zapoznaj się dokładnie z rozprawami Augustyna, w kontekście czasów, w jakich żył, w kontekście nauki, która zawsze jest punktem odniesienia, a która jest często mylna.
Filon z Aleksandrii ukazuje potrzebę wolności, która była od wieków u ludzi i fakt, że do głosu dochodzą wówczas ludzie zawsze bezwzględni i niemiłosierni dla ludzi… Nie tylko tych co chcą ich zamordować z łatwością? … ale także dla owych pragnących wolności? Więc tylko po przez prawidłową edukację wszystkich ludzi On widział szanse na zmianę paradygmatu.
@@JuraMalopolska - owszem, edukacja niewiele wnosi do etyki, przynajmniej edukacja w systemie kapitalistycznym, jeśli do tego dodamy emocje wówczas mamy kolejny nazizm ukraiński.
@@PiotrZesniak a może katolicki , bo jak pokazuje historia to białą rasa przejęła naukie żydowskiego mistyka i wprowadziła w życie mordując, grabiac i niszcząc wszystko to co jej przeszkadzało w głoszeniu tzw. słowa Bożego jedynego i prawdziwego . I tak się dzieje do dziś.
@@andrzejkomorowski6588 - emocje ciebie rozsadzają i głosisz kłamstwa, dzisiaj Kościół katolicki nikogo nie morduje, ani grabi, ani niszczy, dzisiaj w niektórych krajach islamiści zabijają chrześcijan oraz ukraińscy naziści niszczą wyznawców prawosławia.
Ale prowadzący popełnił gafę ... Przedstawił jednego z gości ( prof.Mikołejko) jako profesora a drugiego ( prof.Obirka) tylko z imienia i nazwiska.Trochę słabo to wyszło.
Nie czepiam się absolutnie panów dyskutantów, głównie chodzi mi o świat do którego się odnoszą. Co to są tak zwani intelektualiści i cała ta tradycja? To są dyskusje imieninowe, lecz na wysokim poziomie oczytania, ogłady towarzyskiej. Środowisko to ma jedną cechę, oprócz przekonania o własnej omnipotencji: brak sztafażu naukowego. Większość takich książek i innych prac powstaje pod wpływem własnych przeżyć, kłopotów, napięcia psychicznego i z potrzeb emocjonalnych. Najczęściej problemem tych ludzi jest przyjęte a priori w umyśle jakieś stanowisko, wąskie spojrzenie na rzeczywistość, niezdolność do szerokiego, rozwijającego wiedzę naukową, wnioskowania. Znajomy znajomej doktor, Niemiec, wydał pracę, w której twierdzi, że gdyby wysiłek ludzi nie poszedł, na przykład, na katedry, to ludzie już dawno byliby na Marsie. Tytuł doktora nauk humanistycznych wcale nie gwarantuje logicznego, czy racjonalnego myślenia. Może cywilizacja europejska stała się potężna, nie wbrew chrześcijaństwu, ale może właśnie przez nie. Czym dzisiaj byłyby społeczeństwa islamskie bez islamu, który je porządkuje i wzmacnia? To tak jakby powiedzieć, żeby wybitny sztangista na pół roku przed olimpiadą nie męczył się, tylko ciągle leżał na kanapie, zbierając siły do ważnych zawodów. Takie domorosłe rozważania intelektualistów mogą prowadzić na manowce. A prawdę i wnioskowanie z niej musimy bardzo starannie weryfikować. Jak powiedział kiedyś Bertrand Russell na wykładzie, i co zapewne wynika z twierdzeń Goedla - jedno fałszywe zdanie dodane do teorii prowadzi do możliwości udowodnienia dowolnej tezy. Na to jeden ze studentów Russel'a odezwał się i powiedział: - "To niech pan ze zdania 2+2=3 udowodni, że jest pan papieżem." - "To bardzo proste." - odparł Russel. - "Od równania 2+2=3 odejmujemy stronami 2 i otrzymujemy: 2=1, a zatem ja i papież to ta sama osoba."
Tak akurat jest ze zajmuje sie historia sztuki z kierunkiem właśnie świata antycznego , i w danym dialogu są podstawowe błędy jeżeli mówimi o historii religii to wpierw najważniejsza kwestia jest zrozumienie co działo sie historycznie politycznie jakie były trędy i zachowanie ogólnie społeczeństwa to jest bardziej skaplikowane jest wspaniała historyczna książka nie wiem czy jest ona po polsku ale tytuł jest „ Brief History of the Romans „ oxford Press. Komentarze z Buddyzmem czy Hinduismem tez nie sa prawidłowo ocenione , znowu zabrakło tutaj historycznych faktów i wytłumaczenia odpowiednio co i jak sie potoczyło rozwiniecie danych kierunków w danych rejonach i nie mówiąc i historii dotyczącej rejonów Azji. Nie wszystkie reljgjie maja krew na rękach . Natomiast w rozmowie tego typu jest zawsze istotne rozmowa co sie działo z ludźmi życiem i polityka która przyczynia sie do powstawania tredow filozoficznych. Natomiast ogólnie jest bardzo ważny dialog tego typu , zrozumienie historyczne jest rozwiązaniem w tak skaplikowanym świecie , dziękuje ze jest ta możliwość
Czytałem książkę pani Nixey i myślę, że dobrze rozumiem rozmawiających -- książka rzuca w otchłań tematów, z którymi chce się albo polemizować (także ze względu na brak pewnej historycznej perspektywy autorki), albo które próbuje się odnosić do współczesności. Bardzo chciałbym takiej dyskusji (wpływ chrześcijaństwa na kulturę rzymską w czasach upadku) z uporządkowaniem i z solidną podstawą w znajomości dziejów Rzymu. Niestety, książka tego nie daje z jednej strony, a z drugiej strony angażuje emocjonalnie. No i mamy co mamy. PS. Na pewno "Brief History of the Romans" (Rzymian, nie Rzymu)? Pytam bo chcę znaleźć, a podobnych tytułów jest sporo.
Jeden odszedł z Kościoła dla kobiety, złamał złożone przyrzeczenia,więc stał się zaciekłym przeciwnikiem chrześcijaństwa i Kościoła Katolickiego. Drugi jest klasycznym chrystianofobem. Dyskusja w tym gronie nie ma miejsca,to wyłącznie propaganda antychrześcijańska. Szkoda czasu.
Chrześcijaństwo jest odstępczą formą chrystianizmu. „Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli”- Ew Jana 8:32. Edit: być katolikiem to wierzyć w „Trójcę” i Krk, a być uczniem Jezusa Chrystusa to wierzyć tak jak Jezus Chrystus w jedynego prawdziwego BOGA-Ojca - Ew Jana 17:3.
Wspaniały temat, cudowni goście, ale pan prowadzący zdecydowanie zabiera głos zbyt często bez szacunku do tego, co goście mają do powiedzenia. Nie tak to powinno wyglądać.
Rozczarowująca rozmowa. Odniosłem wrażenie, że rozmówcy nawet nie odnoszą się do tematu. Autorka książki: historię Rzymu napisali chrześcijanie, wymazano opinie niechrześcijańskie. Prof. Mikołejko na to, że gdzieś na świecie w innych kulturach żyją sobie niechrześcijanie. Wypomina, że przed chrześcijanami rządzili paskudni cesarze, panowało niewolnictwo i fallokracja. No to za czasów chrześcijańskich cesarze okazywali się jeszcze bardziej paskudni w tym sam Konstantyn, który zamordował żonę, syna i wymordował resztę rodziny. Niewolnictwo i fallokracja nadal panowały za to podupadła do końca kultura i ówczesna nauka. Zwróćmy uwagę, upadł Rzym rządzony przez chrześcijan, a nie pogan. Szkoda, że w rozmowie nie wypowiadają się znawcy antyku. Niestety profesor Aleksander Krawczuk zmarł w tym roku, a on miał akurat zdanie bliższe autorce książki bo po prostu znał się na historii starożytnej Grecji, Rzymu i Bizancjum. Nie zaś powoływał się fantazje Sienkiewicza w "Quo vadis".
Ale to jest, IMHO, kiepska książka. Nie znalazłem w niej żadnego nieznanego mi faktu (prawda, czytałem Krawczuka), natomiast wiele uderzających, czy oburzających uproszczeń i skrajnie emocjonalny, subiektywny opis. Mikołejko odwołał się do kilku takich przykładów uproszczeń autorki. I ja próbując zebrać myśli po lekturze, wcale nie wypadałem lepiej, bo trzeba by polemizować rozdział po rozdziale, a może i zdanie po zdaniu...
Czy katolicki ksiądz po winie mszalnym ogarnia że średniowiecze już się skończyło i nie trzeba wierzyć w gadające krzaki i węże, tworzenie kobiety z żebra faceta, życie człowieka w brzuchu wieloryba, gadającego osła, zgromadzenie wszystkich zwierząt świata w jednej łodzi, zapłodnienie duchem, sprawczość modlitwy do Świętego gipsu i farby. 😀
Przekazałem do wszystkich wielebnych diecezji oraz Episkookupanta zalecenie aby ten cykl wprowadzili do seminariów duchownych jako obowiązkową lekturę objętą zaliczeniami na każdym roku.
Z pewną pauzą kilkugodzinną odsłuchałem do końca. Ja z kolei przyznać muszę że mam trochę odmienne wrażenia od pozostałych poniżej komentujących Otóż dla mnie panował tutaj chaos pan prowadzący non-stop przerywał w zasadzie. A najczęściej profesorowi Obirkowi. Jakoś ta ciasnota studyjna wpływała na próbę raptownie wydostania się na zewnątrz, tak ze swoim głosem jak i z oddechem. No, brakuje tutaj dopracowania. Aby jednak nie być zbyt subiektywnym odsłuchaj kolejny z podcastów na tym kanale i zobaczymy czy to tylko tym razem Tak to było poprowadzone Czy pan prowadzący ma taki....styl.
A czy oburza panów i autorkę książki dziejące się na naszych oczach burzenie GOTYCKICH kościołów we Francji , aby na tym miejscu postawić galerię handlową albo meczet ?Według raportu Senatu we Francji w ciągu najbliższych kilku lat zostanie wyburzonych ok. 5 tysięcy katolickich kościołów.
Przykłady takich budowli GOTYCKICH? Jakiś link do źródła? Bo ja muszę teraz wchodzić na różne podejrzane alt-rightowe strony by znaleźć "źródło". No i piszą o "2,5 a może nawet 5" tys. kościołów, z XX wieku (dokładniej: wzniesionych po 1905 roku) i w kiepskim stanie i bez wartości artystycznej.
@@danutak.1) 1905 jest tu ważny, bo starsze kościoły należą do państwa francuskiego. Francja nie jest może za dobrym opiekunem kościołów, ale jednak jakimś jest. I zabytki są dla niej jakoś tam ważne. 2) "Palą katedry"? Ja kojarzę dwa w miarę nowe przypadki -- celowe podpalenie i zaniedbanie. No i czy częściej? Historia pożarów katedr jest długa. 3) Pamiętam z okolic Karpacza popadający w ruinę kościół protestancki. W stylu historycznym, choć czy neogotyk, czy neoromański to nie pamiętam. Polska, XXI wiek, obiekt z urzędu zabytkowy. Nie ma opiekuna z pieniędzmi, więc popada w ruinę.
Moja uwaga taka: otóż te monoteizmy stanowią coś podobnego do wora windykacyjnego na masę upadłościową po politeizmach. A jak to z worem bywa przybiera on kształt tego co do niego wpadnie. Siłą rzeczy czy poli, czy mono... jest to nadal rozwój manipulacji i zasiewania ciemnoty.
To taki komentarz "ni w pięć ni w dziesięć". To tak jakby podsumować rozmowę o dziełach w Luwrze, że ja i tak ścianę pomaluję na biało. To była rozmowa skłaniająca do refleksji...
Jestem człowiekiem urodzonym w latach 50-siątych, więc niby za głębokiej tzw.komuny,ale uczono mnie wówczas o Zeusie,Atenie i tp.i byłam nimi zafascynowana,a Panem Bogiem raczej średnio.
Świetny kanał, merytoryczny, ale panowie zatrudnijcie dzwiękowca i audio architekta, za duże buczenie jest w ścieżce audio. Z innej beczki, czy będzie dyskusja o powstaniu Państwa Polskiego w kontekście Chrześciaństwa, politczycznie, militarnie, gospodarczo i społecznie no i duchowo ? Pozdrawiam serdecznie
@@danutak. najpierw byli Anglicy bo oni ujarzmili jako najwiekszy kolonizator swiata Amerykę Północną oraz Francuzi. Po wojnie secesyjnej powstało USA którego wojska zniszczyły pierwotne ludy tj.Indian.Od tego czasu zaczeły mroczne dzieje Indian północy Apacze Siuksiowie Komancze it'd. Dlatego indianie mówią że USA zostało utworzone przez szatana.
W Ameryce Północnej rządzili protestanci A Ameryka Południowa została podbita przez katolików i nie było tam niewolnictwa Papież Paweł III wydał bullę, a był to rok1537 : Sublimus Deus" proszę się z nią zapoznać Dla ułatwienia: " Stwierdzamy i oświadczamy […], że Indianie i wszyscy inni ludzie, jacy mogą być odkryci w przyszłości przez chrześcijan, nie mogą być pozbawiani wolności i własności, nawet jeśli pozostają poza wiarą w Chrystusa, że mogą i powinni swobodnie i zgodnie z prawem cieszyć się wolnością i własnością ich mienia i nie mogą być brani w niewolę. Wszystko, co jest z tym prawem sprzeczne, będzie nieważne" Czy jakakolwiek inna religia lub nurt myślowy wydał w tamtych latach tak doniosły dokument??????????????????
@@ewacarlton9804 Natomiast obecnie modlimy się do chrześcijańskiego Boga, który jest głuchy na wołanie wiernych, który w ogóle nie współpracuje ze swoimi wyznawcami tak jak gdyby w ogóle nie istniał. Bierzesz różaniec, modlisz się, prosisz i masz 100% pewności, że nie otrzymasz. Te modlitwy o pokój na świecie, na Ukrainie, za Ojczyznę przechodzą bez odpowiedzi, to nie jest to o co nam chodzi. Do czego jest ludziom potrzebna taka iluzja, kiedy w końcu otworzą oczy i pochylą się z politowaniem nad iluzorycznością swojej wiary? Pozdrawiam serdecznie.
Zwracam sie do Pana Obirka z prosba o przekazanie informacji co z zabytkami innych kultur czyni islam jak np. w Afganistanie z posagami Buddy. Z tym ze o tym wiem a chetnie dowiedzialbym sie o innych miejscach i wydarzeniach. W przeciwienstwie do poczatkow chrzescijanstwa chodzi o czasy wspolczesne.
Temat arcyciekawy, ale niestety pan Mikołejko taaaak nudzi, ma taką manierę zawieszania, przeciągania, szukania słów że zniechęca i zwyczajnie nudzi, szkoda, że non stop odbiera pozostałym głos. Dyskusja miała szansę być na dużo bardziej wartką i ciekawszą.
Profesora Obirka można słuchać godzinami. Dziękuję za ten kanał i dyskusje, potrzebne to nam jak tlen!
Dziękujemy!
Obirek wpędził mnie w nałóg czytania przez niego polecanych książek
🫶🌹
Oto leci kabarecik!
Mało śmieszny jednak, bo nudny i przepełniony pseudo filozofią, próbą ośmieszenia i zdyskredytowania chrześcijaństwa.
@@KulturaLiberalna Znikają moje komentarze, a przecież zachęcacie panowie do komentowania. To powtórzę, śmieszni jesteście w tej zabawie w kabaret. Ale dowcipy są zbyt nudne panowie pseudo filozofowie.
@@agnieszkalesniewska2268 nie kasujemy żadnych komentarzy, poza tymi, które zawierają wulgaryzmy.
Bardzo dziękuję za wspaniałą rozmowę, serdecznie pozdrawiam Wszystkich Uczestników
Dziękujemy i również pozdrawiamy!
Znakomicie się Panów słuchało. Dzięki za taki poziom dyskusji.
Profesora Obirka znam i szanuję od dawna. Profesora Mikołejko od dziś! SUB!!! :)
Dzięki! :)
Bardzo się cieszę że mogę posłuchać rozmowy z tymi gośćmi
Ci profesorowie to kopalnia wiedzy i wysoką kultura i pokora!!!
@@salvereginalaile4336 Pokora to złe słowo, kojarzy mi się z chrześcijańskim samoponiżeniem, odpowiedniej brzmi słowo: ,,ostrożność''.
Profesor Mikołejko i Profesor Obirek...Śniadanie Mistrzów.
To teraz wiem dlaczego tyle kobiet bredzi, skoro czerpie wiedzę od takich ludzi
Książka faktycznie mocno pod tezę, ale z dyskusji wokół niej dowiedziałem się naprawdę bardzo dużo. Dziękuję również za te głosy :)
Dziękujemy :)
Chętnie dowiedziałbym się jaką tezę ma pan na myśli? Bo o tym, że katolicyzmy jest spadkobiercą kultury łacińskiej wbijają nam wciąż do głowy.
@@Stockstool taką tezę, że chrześcijanie byli wówczas jakoś szczególnie okrutni na tle innych. Oczywiście sam fakt tego jak zdobywali dominację powinien budzić wiele wątpliwości, ale mimo wszystko - kontekst dużo wnosi i pozwala widzieć tamte czasy bardziej wielowymiarowo.
@@Stockstool Ja widzę dwa nurty, bardzo obecne w kulturze -- że wczesne chrześcijaństwo było czyste, autentyczne i wspaniałe; jak też że zniszczyło Rzym i obaliło cywilizację, prowadząc do upadku wieków średnich. Oba nurty są brutalnymi i głupimi uproszczeniami.
Jak widać, nie jestem entuzjastą tej książki. Taka uczciwa książka o upadku pogaństwa i triumfie chrześcijaństwa, o relacji do tradycji kultury starożytnej, by się (IMHO) przydała. Ale "uczciwa", czyli dążąca do obiektywizmu; czyli zauważająca różne wymiary problemu. Znowu -- moim zdaniem -- ta rozmowa jest lepsza niż książka. Nawet jeśli wybór aspektów tematu wydaje mi się dość przypadkowy.
NIE CZYTAŁEM KSIĄŻKI POPULARNO-NAUKOWEI NIE PISANEJ POD TEZĘ, PO DRUGIE, TRZEBA PISAĆ O WSZYSTKIM W HISTORII KOŚCIOŁA. NIGDY WYBIÓRCZO. PRZECZYTAŁEM KSIĄŻKĘ. O WIĘKSZOŚCI SPRAW NIE WIEDZIAŁEM.
Słuchając go mozna się autentycznie zmęczyć.
Wspaniale się Panów słucha ! Dziękuję za informacje i , co najważniejsze, za materiał do refleksji.
Dziękuję za bardzo interesującą rozmowę.
No wreszcie wspaniali goście
Bardzo dziękuję i nisko się kłaniam 😊
Dziękujemy, pozdrowienia!
Kk zawsze był organizacją terrorystyczną. Do dziś nic się nie zmieniło.
Interesujący temat, wspaniali goście. Dziękuję 👍😅
Świetna rozmowa i wspaniali goście! Dziękuję i proszę o więcej.
Dziękujemy, pracujemy nad tym :)
Wykład srednio mi sie podobał, nie będę sie czepiała szczegułów, jednak takie wykłady są potrzebne dla uzdrowienia ducha całego społeczeństwa, podzielonego religijnie i politycznie. W rezultacie taki podział prowadzi naszą cywilizację ku upadkowi i samowyniszczeniu, nie tylko niszczymy dorobek innych ludzi , ale wpływamy na obca kulturę i ich wiedzę i wszystko w imię Boga. A ten Bóg ma rózne oblicza, ostatecznie stał sie doskonałym narzędziem w rękach nikczemnych ludzi, którzy wykorzystali to by zmanipulować cały świat i podporządkowac go sobie.
Dziękuję za dwóch moich ulubionych Gości, obu Panów Profesorów: Mikołejko i Obirka.👍👍 Wspaniały wykład.
Dziękujemy :)
Panowie dziękuję za temat dzisiejszej rozmowy. Jak ta nasza historia jest zagmatwana i pokręcona 👍✌️
Aha, to modliłbyś się teraz chętnie do Afrodyty, odprawiał różne czary, a na kasę różne pontifexy łupiły by cię i tak.(?).
@@mariuszmajor9552 Lepsza chyba Afrodyta bogini miłości niż jakaś oziębła Miriam co nigdy seksu nie uprawiała, dla katolików jak np. minister Czarnek taka zimna kobieta to fetysz...
Historia Obirka, to typowa historia chłopskiego dziecka, oderwanego granatem od pługa i włączonego do cywilizacji białego człowieka.😢
@@maparo40Sadzać po komentarzu mówisz także o sobie
@@katarzynagrad4932 - mówię o takich zdeGRADowanych, jak Ty i Orirek.
Z niemałym zainteresowanie odnotowałem tę autentyczną pasję Pana profesora, opowiadającego o rozczłonkowywaniu owej nieszczęśnicy. Ta niezwykle barwna emocjonalnie relacja w stylu BDSM, była do tego stopnia przekonywująca, iż poczułem się jakbym tam był, razem z Panem profesorem. Audycję odbieram jako ogromnie ciekawą, a nawet inspirującą. Szczególnie detaliczne opisy fallicznych artefaktów, którym poświęca On tak wiele uwagi. Bez wątpienia mamy tu do czynienia nie tylko z wybitnym filozofem, historykiem i eseistą ale też koneserem, tych obszarów i zagadnień, które z filozofią nie koniecznie muszą mieć wiele do czynienia, a które wymagają raczej praktyki, choć oczywiście można też sobie na ich temat poteoretyzować. Osobiście jestem na TAK!!!
Ale Mikołejko ma rację. Mnie to też uderzyło podczas lektury, choć może nie jest to dla mnie tak ważne ;) Cathrine Nixey rozwodzi się nad erotyką rzymską, jako nad czymś lepszym niż chrześcijańskie ideały pogardzania ciałem i celibatu duchownych. A to nie jest takie proste -- bo np. Nixey nie pyta o taką kwestię jak o "przyzwolenie kobiety". Wątpię by chciała sama żyć w kulturze, która by traktowała kobiecą seksualność tak instrumentalnie.
@@PKowalski2009 Co do erotyki rzymskiej czy jakiejkolwiek innej, to w pełni się z Panem zgadzam. A nawet popieram. Choć przyznaję, że osobiście preferuję epikurejski model podejścia, do tego niezmiernie przecież istotnego zagadnienia. I zamiast o niej kwieciście rozprawiać czy nawet filozofować, to w miarę słabnących już sił i możliwości staram się ją praktykować. Nawet z uporem godnym lepszej sprawy. Choć oczywiście, nie koniecznie z Panem profesorem Mikołejko. Zresztą w ogóle, w tej akurat materii bliższa mi jest postawa Sofistów, o których powszechnie przecież wiadomo, że wynaleźli sofę. Będącą niemym symbolem wyrażającym postawę wobec tak uniwersalnych zagadnień jak: byt, jestestwo czy wszechświat.
SZUKAJMY PRAWDY!
Goście zacni👍 Obu Panów b.lubię..
Super ciekawa dyskusja,bardzo potrzebna,zwlaszcza teraz
Wspaniała rozmowa. Bardzo dziękuję
Dziękujemy :)
Bardzo ciekawie
Uwielbiam Pana Mikołejko i Pana Stanisława Obirka. Ich wiedza i kultura dyskusji to miód na moje serce. Czy ta wiedz, którą nam przekazują dotrze do tzw. "betonu"? Wątpię. Dwa tysiące lat bicia młotkiem w zakute głowy daje widoczny efekt. Myślących samodzielnie i światłych ludzi jest coraz mniej. Każda wiara ma za zadanie indoktrynację, manipulację i propagowanie nienawiści do inności. Każda religia czy sekta, czy teraz , czy setki lat temu uzywa wymyślnych socjotechnik manipulowaniem tłumu. Tłum tego nie widzi, jest zaślepiony w swojej wierze i racji, bo czuje sie silny i dowartościowany. Oderwanie się od takich "korporacji", dla niektórych jest bardzo ciężkim wyzwaniem. Boją się wykluczenia ze stada.
Dziękuję, cudowni goście
Wspaniali Goscie !!!
Polecam
Pan Obirek nikomu nie przerywał wypowiedzi. Oto kultura!
Spotkałam go osobiście i rozmawiałam przez chwilę. Bardzo przyjemny człowiek 🙂
Bardzo ciekawa dyskusja, fascynujący temat ,wspaniali rozmówcy.Dziękuje
Dziękujemy!
Kłaniam się nisko i dziękuję za tą wiedzę . A jest potrzebna jak chleb.
genialna dyskusja.
Zobaczyłam że prof Obirek i od razu kliknełam :D
Pierwsi chrześcijanie byli prześladowani zarówno przez żydów, z których religii chrześcijaństwo się wywodzi, jak też przez Imperium rzymskie, na którego terenie rozwijała się ta nowa religia. Prześladowania te trwały głównie do IV wieku, kiedy to chrześcijaństwo zostało zalegalizowane przez cesarza Konstantyna Wielkiego .
Książka przywołuje polemikę z tym obrazem. I to jest bliższy stan wiedzy. Chrześcijanie bywali prześladowani przez Rzym, zaś jeśli chodzi o Żydów, to było to nieprzyjazne rozejście się dróg, gdzie od samego początku trudno powiedzieć, kto był bardziej prześladującym.
@@PKowalski2009 Jasne, mała grupka pierwszych chrześcijan prześladowała Żydów, co za brednie...
i ....
@@PKowalski2009W Ewangelii napisano,,... I ukryli się przed żydami..." I długo jeszcze się ukrywali. Nie zakrzyczysz prawdy
@@mikoajdariuszmackowiak2141 Mamy różne złośliwości pod adresem Żydów, nawet w Nowym Testamencie (gdzie to rzeczywiście mała grupka) to widać. Mamy to i w drugą stronę. Prześladowania w sensie politycznym, są dopiero możliwe w okresie dojścia chrześcijan do władzy (Żydzi nigdy nie doszli).
Dziękuję za bardzo wartościowy temat, pozdrawiam ❤
Dziękujemy za miłe słowa, pozdrowienia!
@@KulturaLiberalna Temat tu poruszony bardzo potrzebny do przerobienia w świadomości społecznej. Bardzo wysoka kultura rozmowy, dziękuję. Wyjątkowy kanał.
Szkoda że prof Obirek tak rzadko był dopuszczony do głosu!''!!!!
obirek to gnida i klamca
W kościele co niedziele głosił kazania. Prosze nie przesadzać.
Ach co za uczta dla rozumu emocji - niestety w publicznym życiu umysłowy mało widzialny teraz! nie ukrywam ze obecność profesora Obirka to dla mnie dodatkowa przyjemność
Dziękujemy, pozdrowienia! :)
Oby więcej tak znamienitych gości!
Przecież to psychopaci z pierwszopokoleniowej ćwierćineligencji 😢. Uniwersytet Warszawski to siedlisko moralnej zgnilizny i umysłowego ubóstwa 😢
Dyskusja podobała mi się.
Odżywianie się chlebem wypiekanym z grzybkiem sporyszem było majstersztykiem spin doktorów ówczesnych.
Wprowadzenie do kanonu wiary chleba jako ciała syna Bożego.
,, chleba naszego powszedniego...
Konsumenci tego stali się bardzo podatni na przekaz głosicieli słowa Bożego.
Panowie dziękuje za rozmowę
Dziękujemy!
Bardzo ciekawa dyskusja!!!
Wspaniali rozmówcy
3 kompletnych ignorantów
Hahahahaha taa klamca obirek i ten drugi przygłup
Kocham sluchac profesora Obirka, wszak dodam, iz znam odpowiedz na pytanie zawarte w tytule - Jak chrzescijanie zniszczyli cywilizacje ? - No wlasnie wartosciami chrzescijanskimi amen
Maćko z Bogdanca w Spychowie: "Teraz moje tu beda rzady". Dobre...
FANTASTYCZNI GOŚCIE - WSPANIAŁA DYSKUSJA - PROSZĘ O WIĘCEJ
horseman3222
do czasów Ak 47 najwięcej osób zostało zabitych przy pomocy rzymskiego gladiusa... Piękna, politeistyczna kultura...nie ma co...
Skąd te dane? A Mongołowie to pies?
@@Stockstool zrób badanie dna bo jest 20 procenty szansy że jesteś Mongołem
Staszek i jego „ diabelski błysk w oczach” 👏👏👏🌹
Co za człowiek piękny umysł
Podziwiam
Oczy są okropne.
uczeni radzieccy dowiedli, że chrześcijaństwo spowodowało wymieranie dinozaurów,
jak zbadał Nikołaj Nikołajewicz dinozaurów nie ma, a chrześcijanie są
Wspaniali goście.Pozdrawiam serdecznie 👍🙂
Ludzie szukali i potrzebowali zawsze bezpieczeństwa. Dziś nie jest inaczej. Ta potrzeba niezależnie od rodzaju wiary lub jej braku prowadziła do fanatyzmu.
Bo największym wrogiem była i jest inność. Jedną z potrzeb, jaką ludzie identyfikują jako namacalny element swojego bezpieczeństwa,jest potrzeba identyfikacji w grupie.
Daleko nie szukając. W dzisiejszych wiadomościach słyszymy w jaki sposób Holendrzy potraktowali sportowców Legii W-wa. Nienawiść była widoczna gołym okiem.
Nienawiść do kogo? Do narodu który staje w poprzek poprawności politycznej z którą identyfikują się Holendrzy. A przecież to tylko krok do fanatyzmu który pozwolił na zwycięstwo w wyborach Hitlerowi. Dziesięć przykazań jest próbą przekierowania potrzeby bezpieczeństwa na inne tory. Daje gwarancje bezpieczeństwa podpartą gwarancją i autorytetem Boga.
Dla wczesnych chrześcijan dziesięć przykazań było przekonującym argumentem. Ale nie potrafili ich odnaleźć w życiu codziennym. To znaczy sami starali się z nimi identyfikować ale życie zwracało się do nich, weryfikowało negatywnie sposób na życie wynikający z przykazań. Więc potrzeba identyfikacji w grupie i zwalczanie inności rozwijała się w nich podświadomie,
równolegle z wiarą. W Polsce dziesięć przykazań przyjęły się stosunkowo najbardziej dosłownie. Mam na myśli, w stosunku do innych innych narodów.
Dlatego do naszego kraju uciekali ludzie prześladowani z rożnych powodów. Również stosunkowo mało było w Polsce „pogromów” kierowanych innością.
Mało tego, dalej do Polski uciekają ludzie gdy czują się prześladowani, „jedynie słuszną” poprawnością polityczną w swoich krajach. Tylko dziesięć przykazań daje alternatywę,
przeciwwagę dla bardzo silnej potrzeby identyfikacji w grupie nie, tylko kibolom sportowym ale również całym społeczeństwom i narodom. Amen.
Wielki szacun
Świetnie się slucha prof. Obirka. Niestety prof. Mikołejko - męka.
Przeczytalam te ksiazke i polecam
Chrześcijaństwo, tak jak każda inna religia, jak każdy system polityczny, czy społeczny, jeśli zdobędzie odpowiednią władzę i co za tym idzie, poczucie bezkarności, bez pardonu niszczy swoich "przeciwników" [tych, co nie z nami] w mniej lub bardziej brutalny sposób, zależny od poziomu kultury, prawa etc danej epoki...
Niekoniecznie jest to cechą _chrześcijaństwa_ -
raczej cechą władzy podszywającej się pod _chrześcijańskie wartości._
To tylko etykieta. Za nią są ludzie, w większości -
wnosząc z Twoich uogólnień - zupełnie Ci nieznani.
_Chrześcijaństwo_ nie jest takie jak _każda inna religia._ Jesteś po prostu w błędzie.
Jest *wyjątkowe* przez uznanie jedynego Boga objawionego w _Chrystusie,_
który w dodatku stał się człowiekiem.
Nie każdy wyznawca _Chrystusa_ to _brutal_ czy człowiek _bez twarzy i honoru._
@@jesuswanted a czemu twojej religii należą się jakieś szczególne względy?
@@panpogo
Nie wiem, dlaczego pytasz o jakieś _względy._ Nic o nich nie napisałem.
Napisałem jedynie o tym, co *wyróżnia* chrześcijaństwo spośród innych.
Nawet mi do głowy nie przyszło, że z powodu statusu _wyjątkowości_
należą się wyznawcom _Chrystusa_ jakieś _względy._
Raczej na odwrót - ciąży na nich z tego tytułu *większa odpowiedzialność,*
a nie chroni ich z jej tytułu żaden _immunitet poselski_ czy _dyplomatyczny._
@@jesuswanted Chrześcijaństwo to typowa religia zbudowana na zakłamaniu i wypieraniu rzeczywistości. Nawet ich Święte Księgi są ze sobą sprzeczne czego wyznawcy nawet nie wiedzą.
to teraz napisz jak Cie niszczy chrzścijanstwo XD Póki co to chrześcijanstwo jest niszczone, zwłaszcza rekami takich jak Ty,którzy nie maja żadnej wiedzy za to dużo emocji
Panowie! Dobrze, że uświadamiacie ludzi, ale te dyskusje są dla nielicznych, gdyż większość rodaków nie przeczytała Biblii, nie zna jej, nie wie, czym zajmował się św. Augustyn i inni myśliciele Kościoła, nie rozumie Waszych dywagacji filozoficznych, nie ma pojęcia, kim była Hypatia i jak skończyła, i dzięki komu. Wczoraj pod jednym programem napisałam komentarz, po którym zostałam wysłana do piekła, nazwana demonem, a jedna osoba życzyła mi śmierci, tylko dlatego, że jestem niewierząca i że leczyłam ofiary pedofilów, szczególnie, zdaje się, rozwścieczyło ją wymienienie duchownych w plejadzie pedofilów. Oto do czego prowadzi niewiedza i fanatyzm religijny.
Święty Augustyn z Hippony (354-430 ne) był jednym z najważniejszych filozofów i teologów w historii chrześcijaństwa. Urodzony w północnej Afryce, w tamtejszej Algierii, Augustyn był biskupem Hippony (obecnie Annaba, Algieria) i napisał wiele książek, w tym „Wyznania” i „O Państwie Bożym”.
Augustyn zaczął swoją rolę jako nauczyciel retoryki, ale później porzucił zajęcie i poświęcił się teologii. Był zasadniczym wynalazkiem wczesnego kościoła i wpłynął na rozwój chrześcijańskiej filozofii i teologii. W swoich dziełach Augustyn skupił się na takich tematach jak natura człowieka, wolna wola, grzech, łaska Boża i życie po śmierci.
Augustyn był również aktywny politycznie i działał na rzecz ochrony Kościoła przed herezjami. Był jednym z najważniejszych teologów wczesnego chrześcijaństwa i jego wpływu na Kościół i filozofię jest nadal widoczny do dziś.
Co takiego strasznego robił św. Augustyn?
"Wczoraj pod jednym programem napisałam komentarz" - naprawdę masz jakieś złudzenia, co anonimowi ludzie piszą w internecie. Ja osobiście nie mam z tym problemu wiec posługuję się swoim prawdziwym imieniem i nazwiskiem. Natomiast widzę że ty masz pseudonim.
@@piotrzuch4592 Coś mi wygląda, że skopiowałeś to z jakiejś "kościelnej" strony" ;) Ps Też mam swój nick, choć nie wynika to z chęci ukrycia tożsamości. Moje nazwisko i imię niewiele by tu nie zmieniło, czyż nie?
@@piotrzuch4592 A ja jestem Lech Kaczyński.
Wiesz że możesz sobie nieweryfikowalne `nazwisko` i `imię` wsadzić?
Argument ludzi bez argumentów, bo masz nick a nie nieweryfikowalne dane osobowe.
I nie święty, bo czegoś takiego poza bajkami chrześcijan nie ma, tylko śnięty/zdechły/martwy.
`Świeęteg` to już daliście światu wojtyłę i innych degenreratów, więcej nam nie trzeba.
I jak tu nie pić lub nie wyjechać jak się kraj z takimi ludźmi dzieli?
Coś niezbyt wysoko ceni sobie Pani intelekt większości rodaków, choć muszę się zgodzić z tym, że relatywnie niewielu z nich, zadaje sobie trud choćby minimalnie krytycznego spojrzenia na "problem" religii/wiary/kościoła. Tyczy się to obu stron, tych "wierzących" i ich antagonistów również... PS Do pewnych "przyjacielskich" komentarzy/postów trzeba się przyzwyczaić, znam to z autopsji, choć nigdy nawet nie deklarowałem się jako "niewierzący". Pozdrawiam
@@dartan66 chciałbym lepiej, ciężkie to zadanie gdy np. spora część popiera PiS a inna katotalibów z konfederacji.
Dalej mamy bardzo wielu bezmyślnych obrońców "autorytetów" i jedynej "słusznej" sprawy, "naszej" sprawy.
Czy jestem Polakiem, nie wiem, słuchając tych innych po prostu nie wiem. Wiem za to że jestem człowiekiem. Jakoś muszę sobie radzić.
Wspaniałe towarzystwo 😊
Dziękujemy
czy ktoś lub organizacja policzyła ile istnień ludzkich , dzieci , kobiet i starców wysłali na męczarnie i na śmierć tz. księża kolaboranci , spowiednicy , gdzie jest '''ipn''' cz y przywrócimy godność pomordowanych przez tz. księży doktryny ,,korek, worek i rosporek ,,, ja jeszcze żyję tylko dlatego , że nie byłem w tz. spowiedzi od 45 lat
Ale trafili sie wspaniali goście! Moi ulubieni w tok fm
@Mruuuczek chyba Jezus nie jest właścicielem tego medium, ale może nie wiem ze tokfm zawierzono Chrystusowi..ej czekaj JC był przecież gojem!! i z pewnością nie przygłupimi, bo przecież nie wybraliby go na króla Polski..bez odbioru mruczek
Bardzo dobra dyskusja
Obirek i Mikołejko
:-)))))))
ciekawa dyskusja
Dziękujemy :)
Społeczenstwo jest w stanie wyżywic ograniczona ilosc kapłanow darmozjadow. Dlatego jedni kapłani napuszczaja na drugich. Wygrywa silniejszy. Ewolucja🤷♂️
Nowe komunistyczne kapłaństwo, na razie nie zinstytucjonowane, usuwa poprzednie. Nihil novi.
Pan Mikołejko ma rację że chrześcijanie nie byli jedynymi którzy niszczyli inne kulty ,ale to pokazuje że religia która ma na sztandarach miłość bliźniego jest tak samo okrutna i bezlitosna dla innych jak pozostali a w swojej pysze uważa że jest nośnikiem jedynej prawdy i dąży do narzucania również siłą wszystkim swojej ideologii, jeżeli nie zaczniemy być tolerancyjni i szanować wszystkich bez narzucania im swoich przekonań ,mordy nigdy nie ustaną
Nonsens. Okrutna jest polityka i władza.
Gdyby chrześcijaństwo nie zostało upolitycznione przez cesarzy, to wyglądałoby to inaczej.
"że religia która ma na sztandarach miłość bliźniego jest tak samo okrutna i bezlitosna" co to za absurd? Naprawdę uważasz że religia np. chrześcijańska "między wierszami ma napisane" że ma być okrutna?
Właśnie Chrześcijaństwo mówi i ostrzega że człowiek jest niestety - taki jaki jest. Co by nie zabrał w swoje łapy to wszystko spieprzy . To tylko potwierdza, że człowiek powinien być czujny i cały czas pracował nad sobą.
@@lornetkajozuego Tak, ale bardziej precyzyjnie nie polityka i władza tylko człowiek niestety.
@@lornetkajozuego Doprawdy? To poczytaj sobie choćby stary testament, znajdziesz tam, skąd się wzięło to okrucieństwo. A i w nowym jest go sporo.
@@messkallina Skąd zatem tyle okrucieństwa w cywilizcjach, które nigdy nie znały Biblii? Skąd zbrodnie komunistów, którzy wręcz nienawidzili chrześcijaństwa i wszelkich religii? Wszędzie ten sam mechanizm - żądza władzy, chciwość. Mamy to zakodowane ewolucyjnie.
Niestety wkradły się błędy które trochę dystansują nas do książki np: zeloci to nie byli chrześcijanie- On ich zawiódł ! Oni niszczyli wszystko co rzymskie z nienawiści do Rzymian! Poza tym czyta się Nixey z zapartym tchem!
Dzień dobry
Wszystko co Kościół nam wmawiał przez wieki to propaganda, która ma na celu uzasadnić jego uprzywilejowaną pozycję, władze, bogactwo. Trzeba przejrzeć na oczy i to wszystko odrzucić!
" Propaganda " ? Łaskawa opinia . Historia zbrodni, kłamstw i obłudy mafijnej organizacji , siewcy " kultowej religijnej toksyny " - lęku , opresji i zniewolenia - umysłu i ciała
Oświecenie też uprawiało propagandę na potęgę. Też warto przejrzeć na oczy i sporo odrzucić..
Anna S. Wszystkie religie( oprócz buddyzmu, o ile to religia,a nie filozofia) mają za zadanie podporządkować sobie ludzi, by nimi moc manipulować.
@@mariazwolinska3333 dokładnie odwrotnie. Kims kto ma stały system wartosci np. trzyma sie dekalogu ,bardzo trudno manipulowac. Manipuluje sie ludźmi bez wartości, dlatego totalitaryzmy walczyły z religiami.
@@mariazwolinska3333 W buddyzmie też tak bywa.
Augustyn, człowiek uzasadniający dlaczego należy zabijać.
Wyjątkowa kreatura
I do tego obłudnik, bo rozprawiał nad ,,brudem'' seksulaności, że seksualność jest zła, a sam miał żonę i syna!
@@pawezielinski2781 Zapoznaj się dokładnie z rozprawami Augustyna, w kontekście czasów, w jakich żył, w kontekście nauki, która zawsze jest punktem odniesienia, a która jest często mylna.
Filon z Aleksandrii ukazuje potrzebę wolności, która była od wieków u ludzi i fakt, że do głosu dochodzą wówczas ludzie zawsze bezwzględni i niemiłosierni dla ludzi…
Nie tylko tych co chcą ich zamordować z łatwością?
… ale także dla owych pragnących wolności?
Więc tylko po przez prawidłową edukację wszystkich ludzi On widział szanse na zmianę paradygmatu.
Dzisiaj masz powszechną edukację ludzi i co z tego?" emocje emocje i emocje, zamiast rozumu i znowu wszyscy kwiczymy
@@JuraMalopolska - owszem, edukacja niewiele wnosi do etyki, przynajmniej edukacja w systemie kapitalistycznym, jeśli do tego dodamy emocje wówczas mamy kolejny nazizm ukraiński.
@@PiotrZesniak a może katolicki , bo jak pokazuje historia to białą rasa przejęła naukie żydowskiego mistyka i wprowadziła w życie mordując, grabiac i niszcząc wszystko to co jej przeszkadzało w głoszeniu tzw. słowa Bożego jedynego i prawdziwego . I tak się dzieje do dziś.
@@andrzejkomorowski6588 - emocje ciebie rozsadzają i głosisz kłamstwa, dzisiaj Kościół katolicki nikogo nie morduje, ani grabi, ani niszczy, dzisiaj w niektórych krajach islamiści zabijają chrześcijan oraz ukraińscy naziści niszczą wyznawców prawosławia.
@@PiotrZesniak ale pan naiwny
Ale prowadzący popełnił gafę ... Przedstawił jednego z gości ( prof.Mikołejko) jako profesora a drugiego ( prof.Obirka) tylko z imienia i nazwiska.Trochę słabo to wyszło.
Nie czepiam się absolutnie panów dyskutantów, głównie chodzi mi o świat do którego się odnoszą.
Co to są tak zwani intelektualiści i cała ta tradycja? To są dyskusje imieninowe, lecz na wysokim poziomie oczytania, ogłady towarzyskiej. Środowisko to ma jedną cechę, oprócz przekonania o własnej omnipotencji: brak sztafażu naukowego.
Większość takich książek i innych prac powstaje pod wpływem własnych przeżyć, kłopotów, napięcia psychicznego i z potrzeb emocjonalnych. Najczęściej problemem tych ludzi jest przyjęte a priori w umyśle jakieś stanowisko, wąskie spojrzenie na rzeczywistość, niezdolność do szerokiego, rozwijającego wiedzę naukową, wnioskowania.
Znajomy znajomej doktor, Niemiec, wydał pracę, w której twierdzi, że gdyby wysiłek ludzi nie poszedł, na przykład, na katedry, to ludzie już dawno byliby na Marsie. Tytuł doktora nauk humanistycznych wcale nie gwarantuje logicznego, czy racjonalnego myślenia. Może cywilizacja europejska stała się potężna, nie wbrew chrześcijaństwu, ale może właśnie przez nie.
Czym dzisiaj byłyby społeczeństwa islamskie bez islamu, który je porządkuje i wzmacnia? To tak jakby powiedzieć, żeby wybitny sztangista na pół roku przed olimpiadą nie męczył się, tylko ciągle leżał na kanapie, zbierając siły do ważnych zawodów. Takie domorosłe rozważania intelektualistów mogą prowadzić na manowce. A prawdę i wnioskowanie z niej musimy bardzo starannie weryfikować. Jak powiedział kiedyś Bertrand Russell na wykładzie, i co zapewne wynika z twierdzeń Goedla - jedno fałszywe zdanie dodane do teorii prowadzi do możliwości udowodnienia dowolnej tezy.
Na to jeden ze studentów Russel'a odezwał się i powiedział:
- "To niech pan ze zdania 2+2=3 udowodni, że jest pan papieżem."
- "To bardzo proste." - odparł Russel.
- "Od równania 2+2=3 odejmujemy stronami 2 i otrzymujemy: 2=1, a zatem ja i papież to ta sama osoba."
Hmmm... 🙃🤔Czyli historia powinna stać się antropologią. Jestem za.
Tak akurat jest ze zajmuje sie historia sztuki z kierunkiem właśnie świata antycznego , i w danym dialogu są podstawowe błędy jeżeli mówimi o historii religii to wpierw najważniejsza kwestia jest zrozumienie co działo sie historycznie politycznie jakie były trędy i zachowanie ogólnie społeczeństwa to jest bardziej skaplikowane jest wspaniała historyczna książka nie wiem czy jest ona po polsku ale tytuł jest „ Brief History of the Romans „ oxford Press. Komentarze z Buddyzmem czy Hinduismem tez nie sa prawidłowo ocenione , znowu zabrakło tutaj historycznych faktów i wytłumaczenia odpowiednio co i jak sie potoczyło rozwiniecie danych kierunków w danych rejonach i nie mówiąc i historii dotyczącej rejonów Azji. Nie wszystkie reljgjie maja krew na rękach . Natomiast w rozmowie tego typu jest zawsze istotne rozmowa co sie działo z ludźmi życiem i polityka która przyczynia sie do powstawania tredow filozoficznych. Natomiast ogólnie jest bardzo ważny dialog tego typu , zrozumienie historyczne jest rozwiązaniem w tak skaplikowanym świecie , dziękuje ze jest ta możliwość
Czytałem książkę pani Nixey i myślę, że dobrze rozumiem rozmawiających -- książka rzuca w otchłań tematów, z którymi chce się albo polemizować (także ze względu na brak pewnej historycznej perspektywy autorki), albo które próbuje się odnosić do współczesności. Bardzo chciałbym takiej dyskusji (wpływ chrześcijaństwa na kulturę rzymską w czasach upadku) z uporządkowaniem i z solidną podstawą w znajomości dziejów Rzymu. Niestety, książka tego nie daje z jednej strony, a z drugiej strony angażuje emocjonalnie. No i mamy co mamy.
PS. Na pewno "Brief History of the Romans" (Rzymian, nie Rzymu)? Pytam bo chcę znaleźć, a podobnych tytułów jest sporo.
żeby nie chrześcijanie, to byście się wzajemnie zjadali.
Co to jest "kultura liberalna" i co ona ma wspólnego z liberalizmem i jego twórcami?
Chrześcijańskie miłosierdzie pozwala żyć bęcwałom, którzy w świecie antyku byliby niewolnikami.🤣
Jeden odszedł z Kościoła dla kobiety, złamał złożone przyrzeczenia,więc stał się zaciekłym przeciwnikiem chrześcijaństwa i Kościoła Katolickiego. Drugi jest klasycznym chrystianofobem. Dyskusja w tym gronie nie ma miejsca,to wyłącznie propaganda antychrześcijańska. Szkoda czasu.
Zniszczenie biblioteki Aleksandryjskiej, to rzucona myśl co ma zadziałać później i co trwa do dziś,,
Chrześcijaństwo jest odstępczą formą chrystianizmu.
„Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli”- Ew Jana 8:32.
Edit: być katolikiem to wierzyć w „Trójcę” i Krk, a być uczniem Jezusa Chrystusa to wierzyć tak jak Jezus Chrystus w jedynego prawdziwego BOGA-Ojca - Ew Jana 17:3.
Chrześcijaństwo nie mogło zniszczyć czegoś czego już wtedy nie było. W okresie, w którym rodziło się Chrześcijaństwo Antyk juz dawno był przebrzmiały.
Wspaniały temat, cudowni goście, ale pan prowadzący zdecydowanie zabiera głos zbyt często bez szacunku do tego, co goście mają do powiedzenia. Nie tak to powinno wyglądać.
Rozczarowująca rozmowa. Odniosłem wrażenie, że rozmówcy nawet nie odnoszą się do tematu. Autorka książki: historię Rzymu napisali chrześcijanie, wymazano opinie niechrześcijańskie. Prof. Mikołejko na to, że gdzieś na świecie w innych kulturach żyją sobie niechrześcijanie. Wypomina, że przed chrześcijanami rządzili paskudni cesarze, panowało niewolnictwo i fallokracja. No to za czasów chrześcijańskich cesarze okazywali się jeszcze bardziej paskudni w tym sam Konstantyn, który zamordował żonę, syna i wymordował resztę rodziny. Niewolnictwo i fallokracja nadal panowały za to podupadła do końca kultura i ówczesna nauka. Zwróćmy uwagę, upadł Rzym rządzony przez chrześcijan, a nie pogan. Szkoda, że w rozmowie nie wypowiadają się znawcy antyku. Niestety profesor Aleksander Krawczuk zmarł w tym roku, a on miał akurat zdanie bliższe autorce książki bo po prostu znał się na historii starożytnej Grecji, Rzymu i Bizancjum. Nie zaś powoływał się fantazje Sienkiewicza w "Quo vadis".
Ale to jest, IMHO, kiepska książka. Nie znalazłem w niej żadnego nieznanego mi faktu (prawda, czytałem Krawczuka), natomiast wiele uderzających, czy oburzających uproszczeń i skrajnie emocjonalny, subiektywny opis. Mikołejko odwołał się do kilku takich przykładów uproszczeń autorki. I ja próbując zebrać myśli po lekturze, wcale nie wypadałem lepiej, bo trzeba by polemizować rozdział po rozdziale, a może i zdanie po zdaniu...
Czy katolicki ksiądz po winie mszalnym ogarnia że średniowiecze już się skończyło i nie trzeba wierzyć w gadające krzaki i węże, tworzenie kobiety z żebra faceta, życie człowieka w brzuchu wieloryba, gadającego osła, zgromadzenie wszystkich zwierząt świata w jednej łodzi, zapłodnienie duchem, sprawczość modlitwy do Świętego gipsu i farby. 😀
Przekazałem do wszystkich wielebnych diecezji oraz Episkookupanta zalecenie aby ten cykl wprowadzili do seminariów duchownych jako obowiązkową lekturę objętą zaliczeniami na każdym roku.
A co pani chce udowodnić ,łże ludzie byli prymitywni bo nie było jeszcze wpływu chrześcijaństwa......?
Z pewną pauzą kilkugodzinną odsłuchałem do końca. Ja z kolei przyznać muszę że mam trochę odmienne wrażenia od pozostałych poniżej komentujących Otóż dla mnie panował tutaj chaos pan prowadzący non-stop przerywał w zasadzie. A najczęściej profesorowi Obirkowi. Jakoś ta ciasnota studyjna wpływała na próbę raptownie wydostania się na zewnątrz, tak ze swoim głosem jak i z oddechem. No, brakuje tutaj dopracowania. Aby jednak nie być zbyt subiektywnym odsłuchaj kolejny z podcastów na tym kanale i zobaczymy czy to tylko tym razem Tak to było poprowadzone Czy pan prowadzący ma taki....styl.
A czy oburza panów i autorkę książki dziejące się na naszych oczach burzenie GOTYCKICH kościołów we Francji , aby na tym miejscu postawić galerię handlową albo meczet ?Według raportu Senatu we Francji w ciągu najbliższych kilku lat zostanie wyburzonych ok. 5 tysięcy katolickich kościołów.
Przykłady takich budowli GOTYCKICH? Jakiś link do źródła? Bo ja muszę teraz wchodzić na różne podejrzane alt-rightowe strony by znaleźć "źródło". No i piszą o "2,5 a może nawet 5" tys. kościołów, z XX wieku (dokładniej: wzniesionych po 1905 roku) i w kiepskim stanie i bez wartości artystycznej.
@@PKowalski2009 Burzone są też kościoły XIX wieczne w stylu neogotyckim oraz częściej palą się się katedry .
@@danutak.1) 1905 jest tu ważny, bo starsze kościoły należą do państwa francuskiego. Francja nie jest może za dobrym opiekunem kościołów, ale jednak jakimś jest. I zabytki są dla niej jakoś tam ważne.
2) "Palą katedry"? Ja kojarzę dwa w miarę nowe przypadki -- celowe podpalenie i zaniedbanie. No i czy częściej? Historia pożarów katedr jest długa.
3) Pamiętam z okolic Karpacza popadający w ruinę kościół protestancki. W stylu historycznym, choć czy neogotyk, czy neoromański to nie pamiętam. Polska, XXI wiek, obiekt z urzędu zabytkowy. Nie ma opiekuna z pieniędzmi, więc popada w ruinę.
Moja uwaga taka: otóż te monoteizmy stanowią coś podobnego do wora windykacyjnego na masę upadłościową po politeizmach. A jak to z worem bywa przybiera on kształt tego co do niego wpadnie. Siłą rzeczy czy poli, czy mono... jest to nadal rozwój manipulacji i zasiewania ciemnoty.
To taki komentarz "ni w pięć ni w dziesięć". To tak jakby podsumować rozmowę o dziełach w Luwrze, że ja i tak ścianę pomaluję na biało. To była rozmowa skłaniająca do refleksji...
Jestem człowiekiem urodzonym w latach 50-siątych, więc niby za głębokiej tzw.komuny,ale uczono mnie wówczas o Zeusie,Atenie i tp.i byłam nimi zafascynowana,a Panem Bogiem raczej średnio.
Świetny kanał, merytoryczny, ale panowie zatrudnijcie dzwiękowca i audio architekta, za duże buczenie jest w ścieżce audio. Z innej beczki, czy będzie dyskusja o powstaniu Państwa Polskiego w kontekście Chrześciaństwa, politczycznie, militarnie, gospodarczo i społecznie no i duchowo ? Pozdrawiam serdecznie
to jest źle przeprowadzona dyskusja.
Przydałoby się pół mądrego dla podniesienia poziomu do półgłówka
Przemądrzałe glendy. Jedynie Obireka da się słuchać.
matko, tacy lewicowi fanatycy jeszcze istnieją?
Wyznawcy Nowego Testamentu doprowadziłli do zagłady mieszkanców pierwotnych Indian w Ameryce Północnej I Poludniowej. Bóg Jahve I'm tego nie wybaczy.
Amerykę zasiedlili Amerykanie i to oni walczyli z ludnością etniczną .
@@danutak. najpierw byli Anglicy bo oni ujarzmili jako najwiekszy kolonizator swiata Amerykę Północną oraz Francuzi. Po wojnie secesyjnej powstało USA którego wojska zniszczyły pierwotne ludy tj.Indian.Od tego czasu zaczeły mroczne dzieje Indian północy Apacze Siuksiowie Komancze it'd.
Dlatego indianie mówią że USA zostało utworzone przez szatana.
W Ameryce Północnej rządzili protestanci
A Ameryka Południowa została podbita przez katolików i nie było tam niewolnictwa
Papież Paweł III wydał bullę, a był to rok1537 : Sublimus Deus" proszę się z nią zapoznać
Dla ułatwienia:
" Stwierdzamy i oświadczamy […], że Indianie i wszyscy inni ludzie, jacy mogą być odkryci w przyszłości przez chrześcijan, nie mogą być pozbawiani wolności i własności, nawet jeśli pozostają poza wiarą w Chrystusa, że mogą i powinni swobodnie i zgodnie z prawem cieszyć się wolnością i własnością ich mienia i nie mogą być brani w niewolę. Wszystko, co jest z tym prawem sprzeczne, będzie nieważne"
Czy jakakolwiek inna religia lub nurt myślowy wydał w tamtych latach tak doniosły dokument??????????????????
@@danutak. Skąd przybyli do Ameryki "Amerykanie"? Z Europy czy Azji?
Nie się słuchać tego płaczka, przepraszam ale to jest porażka
Dlaczego placzka
Bardzo proszę o dyskusję o tym jak chrześcijaństwo zniszczyło religię Słowian
Ja myślę że zniszczyło nawet kulturę pucharów lejkowatych!!!🤪🤯😂😂😂😂
Ach ten Ziemowit. Szkoda, gdyby nie chrześcijaństwo to nadal modlilibyśmy się do nie o urodzaj. Chwalicie irracjonalność kolego.
@@ewacarlton9804 Natomiast obecnie modlimy się do chrześcijańskiego Boga, który jest głuchy na wołanie wiernych, który w ogóle nie współpracuje ze swoimi wyznawcami tak jak gdyby w ogóle nie istniał. Bierzesz różaniec, modlisz się, prosisz i masz 100% pewności, że nie otrzymasz. Te modlitwy o pokój na świecie, na Ukrainie, za Ojczyznę przechodzą bez odpowiedzi, to nie jest to o co nam chodzi. Do czego jest ludziom potrzebna taka iluzja, kiedy w końcu otworzą oczy i pochylą się z politowaniem nad iluzorycznością swojej wiary? Pozdrawiam serdecznie.
Antyklerykałem musi być każdy chrześcijanin, gdyż klerykalizm to grzech. Nie mylmy pojęć! Co innego środowiska antykościelne czy antyreligijne!
Zwracam sie do Pana Obirka z prosba o przekazanie informacji co z zabytkami innych kultur czyni islam jak np. w Afganistanie z posagami Buddy. Z tym ze o tym wiem a chetnie dowiedzialbym sie o innych miejscach i wydarzeniach. W przeciwienstwie do poczatkow chrzescijanstwa chodzi o czasy wspolczesne.
cieszę się że wyznajecie religie politeistyczne. Szacun. muszę oddać sprawiedliwość prof. Mikolejko. Obierk to dbil
Temat arcyciekawy, ale niestety pan Mikołejko taaaak nudzi, ma taką manierę zawieszania, przeciągania, szukania słów że zniechęca i zwyczajnie nudzi, szkoda, że non stop odbiera pozostałym głos. Dyskusja miała szansę być na dużo bardziej wartką i ciekawszą.
53:12 tak, trzy paskudne monoteizmy