Řez ovocných stromů část 1. Jak správně ostříhat stromy.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 23 мар 2018
  • Výchovný řez ovocných dřevin část 1. Josef Čermák z ekologické organizace PagoPago vede kurz řez a péče o ovocné stromy.

Комментарии • 15

  • @Anna-ee2ph
    @Anna-ee2ph Год назад

    Super názory pre super podmienky, tie máme každý ine, to je tá pestrosť...rešpekt pre každého, kto sa usiluje v tom svojom. Môžeme mať rozdielny prístup, ako pri výchove deti, i rastlin, ok, držím palce, vašej velkej záhrade i našim malým zahradam☀krupy vlani urobili škody ake sa nedaju opísať, nuž...prežili sme. Niektoré stromy možno nie, rez bol a bude nevyhnutný...uvidíme. Zasa podľa podmienok.

  • @David-gy4fj
    @David-gy4fj 2 года назад

    Po zastřihnutí terminálu se stane pouze to, že jeho roli převezme nový terminál vzrostly z pupenu v místě řezu, to vyhazování vlků nezpůsobuje zakrácení terminálu, ale jeho odstranění, toje rozdíl

  • @jozefkusnir9445
    @jozefkusnir9445 6 лет назад +2

    Základným predpokladom pri pestovaní jadrovin je dostatok kvalitného ovocia kde prvé husle hraje slnko .ak neprerezete korunu má nedostatok slnka netvoria nový obrast v plodoch nevzniká premena kyselin a plody nie su dobre . Síce súhlasím s tym že terminalny spôsob pestovania je najlepší z fiziologického hľadiska stromu ale ak sa koruna nezmladzuje strom starne rýchlejšie

  • @janakaplanova8782
    @janakaplanova8782 5 лет назад +4

    Zajdi si pro prášky něco si nastuduje otomtu oboru

  • @mahnamahnoric1040
    @mahnamahnoric1040 4 года назад +1

    Pozri si prosim napriklad videa pana Urbanka. Pomozes stromom, ludom i sebe. Ten chudacik stromcek z 14:30 prosim uviaz inak. [ruclips.net/channel/UCiocNmzEweh-4ND_y73k5Dg]

  • @Ekozahrady1
    @Ekozahrady1 3 года назад +1

    Naprosto souhlasím, vše je hezky ve videu vysvětleno. V praxi ověřeno, stromy které nebyly poškozeny hned od začátku nevhodným řezem (zakrácení hlavních větví a terminálu) rostou harmonicky a přirozeně. Většina odborníků, sadařů a ovocnářů s tím souhlasit nebude, protože to ještě nikdy od stadia mladého stromku nevyzkoušeli a ani to v dnešní době není oficiálním cílem - vytvořit harmonický postupně plodící vysokokmen. Učí se už dlouho mnoho metod řezů pro co největší plodnost (a pracnost a krátkoživotnost stromu), ale ne jak docílit stromu, který řez nepotřebuje. Už ve školce zahradník nebo následně prodavač stromků zakrátí všechny větve na třetinu a jediná možnost k docílení harmonicky rostoucí koruny je větve ustřihnout úplně, začít znovu od "špičáku", a vypěstovat nové, nezakrácené. Navíc jsou stromy dnes většinou roubované na zakrsající podnože a prostě nerostou ve své síle, přirozeně. Tato metoda následného volného pěstování, dle mých zkušeností, funguje udržitelně a bez dalšího řezu u stromů, které nejsou škrcené a deformované slaběji rostoucí podnoží.

    • @David-gy4fj
      @David-gy4fj 2 года назад +1

      Částečně vám rozumím, ale musíte pochopit, že tady tenhle přístup je už ze zásady nesmyslný. Přirozeností stromu je co nejrychleji vyhnat větve navrch, jsou připravené na konkurenční prostředí, spodní větve jsou pak nevyvinuté a odumírají. Terminál hormonálně zadržuje rozvětvování, bez jeho zakrácení jen horkotezko vytvoříme zdravou korunu. Nemůžete pak chtít po stromu pravidelné a pěkně ovoce. Nehledě na to, že tento přístup zajistí především to, že bez zmlazení stromy rychle stárnou a kvalita plodů jde do háje. Nehledě na to, že husté neupravené koruny mají i větší náchylnost na houbové choroby - s moniliovou hnilobou vám ptáci nepomohou. Tahle zastaralá arboristická netknutelnost terminálu opravdu nemá reálné opodstatnění, mladý stromek si s řezem snadno poradí, životnost mu to rozhodně nezkracuje. Mluvím o počátcích života stromů, jakkoliv odstraňování terminálu v pozdejsi fázi života je samozřejmě blbost. Jinak samozřejmě je mi vás přístup bližší než anglický trávník a zákrsky stříkané desetkrát ročně. Jen to chce hledat trochu kompromisu.

    • @David-gy4fj
      @David-gy4fj 2 года назад

      A neplacam jen tak, vidím kolem spoustu stromů, kde by ignorován výchovný řez a nejsou to stromy schopné vyrovnané plodnosti a dlouhého života. Musíte si uvědomit, že stromy, které pěstujeme vznikly rukou člověka a proto potřebují jeho ruku a to alespoň jedním řezem po výsadbě.

    • @Ekozahrady1
      @Ekozahrady1 2 года назад

      @@David-gy4fj To co píšete absolutně platí pro stromy na zakrsajících podnožích. Stromy na vzrůstné podnože se naopak nadměrně zahušťují a rychle stárnou díky řezu. Je potřeba se vždy bavit o tom, zda máme strom navržen na 15 let života protože je škrcen podnoží, tudíž koruna nemůže "sama" růst. S neřezem koruny vzrůstných stromů v odborných kruzích nejsou absolutně žádné zkušenosti, nikdo to nedělá, každý koho znám hned stříhá a zakracuje, a pak to bez toho samozřejmě dál nejde. Proto nelze na toto téma ani rozumě diskutovat. Sám výchovný řez dělám - jen odstraňuji spodní větve a případné dvojáky nebo nevhodně rostlé větve.. Ale rovnou celé, nikdy nezakracuji.

  • @rodinaschmidtova1931
    @rodinaschmidtova1931 6 лет назад

    Zaex