Ako vzniká nízkoenergetický drevodom
HTML-код
- Опубликовано: 30 ноя 2024
- Ako postaviť drevodom? Pozrite si video o priebehu výstavby nízkoenergetického montovaného drevodomu.
Zaznamenáva spôsoby a detaily výstavby drevodomu, ktoré majú podstatný vplyv na jednoduchosť, rýchlosť, efektivitu a splnenie požiadaviek pre nízkoenergetické bývanie. Ukazuje postupy, ktoré sa čoraz viac využívajú tak v Európe, ako aj na Slovensku.
Vo filme je zdokumentovaná výstavba nízkoenergetického dvojpodlažného drevodomu za pomoci spoločnosti ISOVER v Zohore pri Bratislave, postaveného spoločnosťou ForDom v roku 2011.
Pri nízkoenergetických drevodomch a pri energeticky pasívnych domoch a stavbách z dreva, ako vieme, je nutné nadimenzovať potrebnú hrúbku tepelnej izolácie. Ako vidíme aj na tomto konštrukčnom systéme pre nízkoenergetické drevodomy, je hrúbka tepelnej izolácie pomerne veľká. Pri tomto spôsobe výstavby bol použitý skriňový nosník, ktorý pri zabezpečení dostatočnej statickej únosnosti a tuhosti mal zároveň vykazovať čo najmenšie tepelné mosty. To bolo docielené skriňovým prierezom vyplneným tepelnou izoláciou. Využili sme vynikajúce vlastnosti dreva, pretože jeho pomer hmotnosti a pevnosti je úplne jedinečný, čiže celý nosný systém je tvorený krabicovými izolovanými nosníkmi, ktoré sú vyplňované tepelnou izoláciou. Používame štandardne značku ISOVER pre vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti a dobrú dostupnosť, manipuláciu. Celý systém oplášťujeme drevenými veľkoplošnými materiálmi, difúzne otvorenými. Z exteriéru používame DHF dosku, drevovláknitú dosku a ako parobrzdu z interiéru OSB drevoštiepkovú dosku.
Pripomeňme si dôležitosť parozábrany v skladbe strešného plášťa, nie len u drevodomu. Dnes je parozábrana neoddeliteľnou súčasťou skladby každého strešného plášťa. Pri výstavbe tohto rodinného drevodomu sme použili inteligentnú KLIMA membránu VARIO KM DUPLEX UV. Prečo sme sa rozhodli pre toto riešenie. Spomínaná KLIMA membrána je výnimočná svojimi vlastnosťami. Fólia sa inak správa v letných mesiacoch a inak sa práva v zimných mesiacoch. V zimných mesiacoch funguje ako klasická parozábrana, takže vlhkosť ktorá vzniká v obytnom priestore drevostavby, ktorá sa tlačí do strešnej konštrukcie nemá šancu prejsť. KLIMA membrána úplne ináč funguje v letných mesiacoch. Vtedy sa vďaka svojim materiálovým vlastnostiam, svojmu materiálovému zloženiu difúzne otvorí a vlhkosť ktorá sa istým spôsobom dostane do strešnej konštrukcie drevodomu má možnosť dostať do interiéru odkiaľ ju vieme prevetrať. Tým napomáhame drevenej konštrukcii vysychať, presychať, čo má za dôsledok dlhšiu životnosť stavby. Pozrime sa aj na možné spôsoby zabezpečenia vzduchotesnej izolácie pri drevodomoch. Veľmi záleží na návrhu samotného konštrukčného systému, ako je riešený, a podľa toho samozrejme záleží aj na tom, ako je aplikovaná vzduchotesnosť. Tu, v tomto prípade máme drevokonštrukciu, kde využívame pásky.
Architekt" Ing. arch Pavol Pokorný, Realizácia: ForDom, s.r.o., Odborné poradenstvo a konzultácie: prof. Jozef Štefko, Technická univerzita Zvolen, Ing. Vladimír Balent, ISOVER